Neki su tražili, pa evo nekoliko dobrih stvari za početak:
http://www.portaloko.hr/clanak/saznajte-deset-dobrih-stvari-u-eu/0/23538/
Deset praktičnih odredaba kojima će se olakšati svakodnevni život hrvatskih državljana nakon ulaska u EU:
1. Za ulazak hrvatskih građana u države članice EU-a bit će dovoljno predočiti osobnu iskaznicu, a nakon uvođenja Hrvatske u schengenski granični režim, više neće biti graničnih prijelaza i kontrola na granicama prema Sloveniji i Mađarskoj.
2. Carina na kupljenu robu u EU-u neće se plaćati, dok će se PDV plaćati samo jednom, i to u državi u kojoj je roba kupljena. To bi najviše moglo pogodovati hrvatskim građanima koji u državama članicama Unije budu kupovali automobile.
3. Hrvatski jezik postaje jedan od službenih jezika Unije, pa će svi službeni akti EU-a biti objavljivani i na našem jeziku. No, to će se primjenjivati i na deklaracije na različitim proizvodima, poput tehničkih uputa za elektroničke uređaje.
4. Hrvatski državljani moći će potpuno legalno raditi u ostalim članicama EU-a bez posjedovanja radnih dozvola. Iako postoji mogućnost privremenih ograničenja toga prava, ono neće smjeti biti duže od sedam godina.
5. Studenti iz Hrvatske moći će bez ikakvih prepreka studirati na fakultetima u državama EU-a, naravno ako ostvare uvjete za upis. Takvi preduvjeti osigurani su i provedbenim dokumentima Bolonjske reforme obrazovnog sustava.
6. Osiguranici HZZO-a moći će se liječiti i u ostalim članicama Unije, a za tu svrhu će im se izdavati posebna Europska kartica zdravstvenog osiguranja. Time će biti pokrivene osnovne medicinske usluge, dok će se više razine liječenja posebno naplaćivati.
7. Obiteljska poljoprivredna i stočarska gospodarstva moći će zaštititi svoje proizvode i njihovo porijeklo, te će ih pod tim prepoznatljivim brendovima moći plasirati na tržište država EU-a. To će bi se moglo pozitivno odraziti na tržište dalmatinskog pršuta, neretvanskih mandarina, ličkog krumpira, dalmatinskih i istarskih vina, slavonske šljivovice...
8. Iako su vodeći mobilni telefonski operateri u Hrvatskoj u vlasništvu inozemnih kompanija, realno je očekivati snižavanje cijena poziva u inozemstvo, jer su nadležne ustanove u EU-u ograničile cijenu odlaznih poziva u roamingu na oko 3 kune po minuti, a cijena minute dolaznih poziva ne smije prelaziti jednu kunu.
9. Hrvatski građani moći će potpuno slobodno kupovati i prodavati nekretnine u drugim državama Europske unije. Članice pri tome zadržavaju svoje pravne propise kojima se regulira promet nekretnina.
10. Uvjerenja o ostvarenim obrazovnim kvalifikacijama (diplome, svjedodžbe, certifikati...) u hrvatskim ustanovama bit će potpuno ravnopravna na europskom tržištu rada. To se odnosi i na sve naše građane koji su svoje kvalifikacije stekli u bivšoj SFRJ, a Hrvatska ih je već ujednačila sa suvremenim dokumentima.
Moraš biti malo veća iskompleksirana budala - uz to ide, ruku pod ruku, neinformiranost o stvarnom stanju stvari - da bi prodao krvavo izborenu samostalnost i neiovisnost države za udovoljavanje marginalnim glupostima. Žalosno je da ne može pronaći niti jedan BITAN argument za prodaju vlastite zemlje od sitnica koje najčešće nisu važne, ne odnose se na većinu građana i koje postoje i sada, samo ih se - kao otkrivanje tople vode - želi upakirati i nešto "novo", što mogu pušiti samo neinformirani tupani (zato nas i žele držati u neznanju, jer glupanu možeš prodavati štogod poželiš).
1. Za ulazak hrvatskih državljana u EU ne treba niti sada više od osobne iskaznice, no nije dozvoljeno kretanje po svim članicama bez putovnice - što nikom normalnom nije nikakva prepreka. Imam putovnicu i ŽELIM ju koristiti.
BTW, ulazak u Schengen nije isto kao i članstvo u EU - mi ne moramo biti članovi EU da bi bili u Schengenu!! Znači, krupna laž za bedačiju...
2. Carina na kupljenu robu u EU neće se plaćati, jer će ista već biti - plaćena! I uključena u cijenu roba. BTW, roba porijeklom iz EU ni sada nije ocarinjena - znači, još jedan čorak i pucanj u prazno...
3. Da li će hrvatski jezik biti služben nekom Poljaku, baš me briga. A odredbama Zakona o potrošačima deklaracije za sve proizvode su već godinama obvezno na hrvatskom jeziku, ne smije ići u prodaju bez toga.
4. Hrvatski državljani neće NIKADA smjeti raditi nigdje bez radnih dozvola, jer to ne smiju niti sami državljani EU. BTW, samo budale smatraju da je to neko pravo samo po sebi, no to je temeljno netočno - i tamo ćeš posao dobiti po isključivo tržišnim uvjetima, plus brdo uvjeta koji se ne smiju reći, ali se itekako primjenjuju, jer nitko neće moći prisiliti poslodavca da te primi ako on to ne želi. Taj princip će prije ugroziti i ovo malo radnih mjesta u Hrvatskoj, jer ima onih koji će rado raditi i za manje negoli hrvatski građani - no naši građani neće dobiti posao adekvatan ovoj plaći nigdje, ili će biti 500% potplaćeni.
5. To za studiranje mogu i sada - preko studentskih razmjena, preko AIESECa, preko dozvola za školovanje (ima naših i sada koji bez problema upisuju strane fakultete i škole - no i sada imaju uvjete, kao i brdo love u džepu da plate školarinu). Jer vani školarina nije besplatna, a EU će to i ovdje ukinuti. Pa ne da nećeš studirati vani, nego nećeš nigdje, jer kada usklade cijene, nećeš se ni ovdje upisivati jer će ti ta mjesta pozauzimati stranci kojima će tu biti možda jeftinije ili egzotilčnije studirati.. Ili barem dobar dio ove naše sirotinje neće studirati jer neće imati novca.
6. Osiguranici HZZO se mogu vani liječiti i sada uz dopunsko osiguranje, kao što u HAKU možete doplatiti međunardonu potpunu pomoć na cesti.
7. To bi se moglo pozitivno odraziti - no ne znači da i bude! Jer EU sigurno neće dozvoliti neku veliku ili bitnu konkurenciju. A brdo toga kaj navodiš već su stranci pisali na sebe kao nacionalno blago.
8. To je glupost, koja ogromnoj većini građana uopće ne treba. BTW, svi oni koji zovu rodbinu u Americi ili Australiji odavno to čine preko Skypea, ili putem video-telefonije na računalu i putem flat-rate interneta. Tako da je taj "dobitak" uvelike promašaj i nula bodova u praksi. BTW, nema garancije da će to tako biti - T-Com ili VIP su tvrtke iz EU, pa ne poštuju te norme, a i INA plinski biznis ima cijene plina preko 50% cijene litre BS95 benzina.
9. I ta prodaja nekretnina je "jako velika korist" - što misliš, koliko Čeha hoće kuću na Jadranu, a koliko Hrvata hoće kuću u Českoj??
10. Postoji nostrifikacija koja se može provesti, a onaj koji stvarno vrijedi ne rade mu probleme nigdje.