Autor Tema: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska  (Posjeta: 161499 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #60 : Rujan 24, 2009, 08:15:24 prijepodne »


MATEJNA: Razgovor: Robert Manestar


Viškovo je obilježilo dan svojga zaštitnika župe Sv.Mateja, pak se j' od 16.-20.9. održal najveći viškovski blagdan – Matejna. Sedamnajsto leto za redon otkako se j' obnovil ovisti blagdan, organizirani su brojni sportski, kulturni i zabavni programi, a se z namjerun kako bi judi z našega kraja pokazali ča su se storili i kako bi dali najboje od sebe,  kot ča i sam slogan Matejne govori „Srce za Matejnu“.

Četrtak na parkiralište Milihovo na  „Halubajskoj noće“ nastupil je uz grupu Brevis, Tamaru Brusić, Ivanu Marčelja, Nenota Pavinčića, Antonelu Malis i Josipa Butorca i mladi glazbenik z Kraljevice Robert Manestar. On je zajubjen va glazbu i domaću besedu pak smo ga fermali i š njin sledić  poćakulali...
 
Evo vas na Matejne! Od kud vi ovdeka i kako van se pijaža na Viškove?
Ja san va čakavskemi vodami već nekuliko let, pa se ovdeka  osjećan kot doma, kako del čakavske familije. Bil san tu na Viškovu nekuliko put i na Matejne 2007. kantal na obljetnice Gromače, a ovaj put san pozvan kako bin se predstavil z novun pjesmun s kun san bil na Chansonfestu 2009, „Kvarnerske noći“ (ja san autor glazbe, tekst potpišuje Renis Gržinić), a isto tako i z pjesmun „Moj amigo“ ku izvodin va duete z Nenoton Pavinčićen. Tu je stvarno super i publika je odlična!

Kada vas je počela interesirat glazba?
Pa, još kad san bil malo dite, smiron se j' slušala muzika va mojoj kući. Otac je još onda sviral gitaru va jenen bende, a mani je kupil bubanj, gitaru i saksofon i navadil me sost prvi akordi na gitare. Neko vreme san bil zagrižen za si instrumenti, potla san zgubil interes skroz dok me va vrime puberteta gitara za sen sega zaintrigirala i počela je bit neizostavan del mane – ko da je del mojga tela.

Ozbiljneji / neozbiljni koraci?
Za Kraljevicu reču da je jeno posebno mesto, da poseban vetar puše aš tu ima najviše muzičari po glave stanovnika va Hrvackoj. I tako se j' složila jena kunpanija nas mladih ( 15-16 let), dobili smo prostoriju va frankopanskom dvorcu pa smo tamo ili pu prijatelja va konobe vježbali sost tri leta dok nismo zišli van i počeli imet ozbiljneji nastupi.
Ludo smo se zabavjali na tin provami! Najveća fora je bila kako zbarit komadi z muzikun! Konoba od prijatelja jušto gjeda na rivu pa bimo snimali kako pasuju turiskinje. Kada bimo videli da gredu bliže, bimo počeli sost pjesmu ku smo najboje zvježbali i zvali jih da pridu. Imeli smo pjesmu ka je bila mamac za ženske! Kada bi one prišle i provele večer va našoj kumpanije, bi i same skužile da mi znamo sost se skupa tri i pol pjesmi!

Sopli ste va nekoliko bendi?
Sopal san prvo  va bendeh z crikveničkega područja – grupe Dionis, grupe Point ka se j' preimenovala va grupu Vivak, grupa Venus; sopli smo po maškarami, feštami, dočeki Nove godine – jedino ča je onda bil rat pak ni se bilo ležerno, ma sejno mi to pamtimo kot najboja leta. Onda sam upoznal grupu L'amur s kun san posle sopal na „Bum-bum“ na Kanalu Ri u dve sezone. Bila su to otkačena snimanja z famoznen Jurkotićen i Batifiacon!
Gaži smo imeli milion! Svuda smo svirali; od Austrije, , Italije, po skijalištima, za Hrvatsko veleposlanstvo va Slovačkoj...
Sada, zadnjeh pet let  iman svoj prateći bend ki se zove Robinzon s kin  sviran po našen području i Istre.
Z  teh gaži je bilo mac smišnih i urnebesneh dogodovštin (najveći del njih ni za javnost!) kot naprimjer kada smo prišli na trodnevnu novogodišnju gažu dan ranije va gotovo prazan hotel! Iskoristili smo lipo jedan celi dan i uživali va blagodatima saune, teretane i bazena na račun menadžera...

Pjevačka karijera  - Grobnička skala i MIK?
Z vrimenon dok san tako čuda sviral, se j' va mane neč prelomilo pak san odlučil počet i pivat! Šal san na audiciju za Grobničku skalu 2004, čisto bezveze, iz zezancije.
Rečen da se ča se dogodi slučajno, dogodi se z pravega razloga, pak je tako bilo i to. Dan prvo audicije, sopal san pir va Zagrebe i doma san arival komać na 11 jutro strašno umoran, a na dve je bila audicija. Šal san spat i navil uru na dve. Zbudila me je na dve, a ja san ju onda odvil na dve i pol. Kad san se onda zbudil, san produžil još kvarat ure i onda san krenul. Prišal san zadnji čas i nastupal zadnji, ali s manun su bili strašno zadovojni. Dali su mi za kantat pjesmu autorskog dvojca V.Škaron i V.Juretić „Podilimo š njimi sriću“. Ta je pjesma obilježila početak moje ozbiljneje solističke karijere, jako je dobro prihvaćena od publike i dan –danas se još vrti po istarskeh i kvarnerskeh radiopostajah. Dobil san prvu nagradu žirija i treću nagradu publike.
G. Skala mi je jedno od najlipših događaji va životu
Kako san dobil pohvale i nagrade, imel san osjećaj da moran poć i drugo leto.  Onda san dobil za pjesmu „Daj se nasmij“  (Škaron-Juretić) nagradu za najboju interpretaciju  i direktan ulaz za MIK 2006. Onda san tako bil na MIKe z Klapun Grobnik kadi smo kantali ”Doć ću doma okol Stomorine”(Škaron-Juretić).
Jedno leto san pauziral, a 2008.smo moj prijatelj Neno Pavinčić i ja dok smo pili kafe dobili ideju, opeta kroz zezanciju ,da snimimo skupa neku pjesmu.  Nazvali smo Roberta Pilepića i za dva miseca nas je zval: „Dečki, iman hit za vas“. Bila j' to pjesma „Moj amigo“ s kun smo bili na MIKu 2008. Na račun te pjesme smo imeli dosta nastupa, čak su nas zvali va Mostar za obljetnicu grada i njiheh mažoretkinj , aš Neno je ono bil na „Farme“ ča se j' tamo dosti gjedalo – i usred Mostara izvodila se j' pjesma na čakavsken!
Na festivali su vavik odlična druženja i atmosfera pak se nadan da ću i drugo leto poć na MIK.

A  nastupal ste i na Chansonfeste?
Tri leta za redon san bil i na Chansonfestu – 2007, 2008. i 2009.Prvi put san bil z pjesmun „Moja pogača“ (Škaron-Juretić), drugi put z pjesmun „Razumen“ (Staraj) i ovo leto z pjesmun „Kvarnerske noći“ (Gržinić-Manestar).
 
Čakavština?

Smatran da je čakavština dosta zapostavjena na hrvatskoj estradnoj sceni, aš va hrvatsku zabavnu glazbu spadaju samo Dalmacija, Slavonija, Zagreb i malo Istre, pa san odlučil da ću sljedeće čakavske pjesme ke buden delal, malo ublažit da to budu „čakavske pjesmi ke razumiju i Slavonci“. Mi smo potekli z Kvarnera, čakavština je del našega mentaliteta, načina živjenja i zato do nje moramo držat i širit je čin daje.

Glazba?
Glazba je za me Božji dar,a kreativnost smatran jednun od najvećih ljudskih vrlina. Kreativnost je poseban ispušni ventil, nadahnuće ko čoveka tira naprvo.
Skužil san da ne bin otel bit profesionalac va glazbe, aš to je jeno „krvavo“ delo i sada ni vrime da se more živet od tega. Tako da ja iman ozbiljno delo od 7-15h, a glazba mi je užitak. Puno ipak sopen; po gažami, feštami, pirevimi.
Posebni doživljaj mi je osjetit kontakt z publikun; to je jedan trenutak kega ne more niki platit. Z pjesmun „Podilimo š njimi sriću“ san znal na pireh juden suzi  natirat na oči! Najlipši osjećaj pu glazbe je kad te pukne lagana euforija:  Izmjena energije – kad ti na pozornici daješ energiju, a publika ti je vraća.

Planovi va glazbeneh vodah?
Va plane je dugoočekivani album kega ću, nadan se, vaje realizirat aš iman već dosta materijala, a uz to planiran hitit van i dva spota. Trenutno san va pregovorimi, rabi skupit sponzori...

Ostali interesi va živote?
Jedno vreme san se bavil i organizacijom događanja i manifestacija. Četira leta san bil u organizaciji Kraljevičkog kulturnog leta  va organizacije glazbenih događanja, bil san i potpredsjednik Udruge va kulturi „Stol“ va Kraljevici ča mi je bil jako interesantan posal i velo iskustvo. Va temu san stvarno užival, ali sada je se manje vrimena; iman predivnu kćerkicu Anđelu i suprugu Željku tako da san se posvetil njimi i glazbi. Znači, na prven meste familija , pa glazba, pa posal, a onda još i sport: tenis, bicikl, wind-surfing !

Ča još reć?
Kako mi je autorstvo postal jedan veli izazov sada moren reć da najviše cjenin judi ki znaju napravit neš od ničega, …, ki stvaraju neku novu vrijednost društvu i zajednici, kako bi rekli naši ekomomisti dodanu vrijednost,  ( to ne mora bit samo muzika )- ma nažalost nisu dosta cjenjeni va našoj sredini.
Najvažnije va životu je da čovek ima cilj, da ga jasno vidi i gre prema njemu. Ja san ga va sebe prepoznal i gren...

 
POĆAKULALA: Tatjana Udović
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #61 : Rujan 24, 2009, 08:16:03 prijepodne »


MATEJNA: 20. rojendan Halubajki

Viškovo je obilježilo dan svojga zaštitnika župe Sv.Mateja, pak se j' od 16.-20.9. održal najveći viškovski blagdan – Matejna. Sedamnajsto leto za redon otkako se j' obnovil ovisti blagdan, organizirani su brojni sportski, kulturni i zabavni programi, a se z namjerun kako bi judi z našega kraja pokazali ča su se storili i kako bi dali najboje od sebe,  kot ča i sam slogan Matejne govori „Srce za Matejnu“.

20. rojendan Halubajki
 
Mažoretkinje Halubajke od Marinić za Matejnu su proslavile 20. rojendan! Kad pomislimo na kulturno-umjetnički život Viškova, zajno su nan va misleh i malice va svojeh prepoznatljiveh plavo-beleh uniformah. One su se prvi put okupile 1989. leta i od onda ne more pasat ni jena manifestacija ni blagdan va Viškove bez njih. Damjana Brancella ka je osnovala „Halubajke“ nan je povedela kako je do sega prišlo - na inicijativu ženskeh i divojak Halubja udruženeh va kulturno-umjetničko društvo „Halubajke“  z žejun da njihe divojke budu prepoznatljive va Hrvatskoj pa i šire. Zato je Damjana inzistirala da divojke imaju vavek istu  uniformu, a koreografije su divojke spontano zmišjale same. Va to vreme Općina Viškovo još  ni bila osnovana pak su divojke za svoje uniformi prezele plavu i belu boju Grada Reki (v Reke su se pred 20 let i registrirale), uz ku gre karakterističan visoki plavi klobuk.  I bile su i ostale prepoznatljive kako prve mažoretkinje registrirane va Hrvackoj, plavo-bele, konstantno z komplimenti „Kako lepe nogi imate!“ Halubajke su nastupale na Državneh prvenstveh va Rovinje, Gline, Vukovare, Osjeke, Crikvenice i Europsken prvenstve va Zagrebe. Posebe rabi reć kako su one kot prva registrirana Udruga mažoretkinj va RH svojen radon i djelovanjen dale značajan doprinos razvijanju mažoret plesa va celoj Hrvatskoj i jedne su od osnivačica Hrvatske udruge mažoretkinj HRSAMA i HMSA.

Zato ni bilo teško subotu zapolne napunit jog pu Marinić kot ča ni bilo teško ni mažoretkinjan – prijateljican našeh Halubajki da pridu z seh stran Hrvatske i budu njihove gošće. Tako su šćapić vrtele na veloj obljetnice našeh Halubajki i Prve riječke, Rovinjske, Umaške, Baljanske  i Labinske mažoretkinje, a za njih su kantale Tamara Brusić i Ivana Marčelja. Skupile su se na joge i seniorke ke su pred davneh dvajset let bile prve Halubajke ke su šćapić zavrtele pak nan svojen nastupon pokazale da su još vavek del iste familije. Podelile su se zahvale i pokloni bivšen i sadašnjen voditeljican:   Nikoline Marčelja, Kristine Mihelčić i Matee Knežević, kot i osnivačice Damjane Brancella te sadašnjoj predsjednice Marije Denić-Zoranović. Bilo je čuda tepleh zagrljaji ki su jih ganuli do suz, čak su i publike oči zasuzile, a onda su se zaprla svetla,  veselo je  zasopla  Marinićeva pleh-muzika, a glas voditelja Nenota Pavinčića najavil je velo iznenađenje – velu tortu s kun su se si zasladili...
 
Gošće našeh Halubajki  su rekle...
-          Mi smo Prve rečke mažorertkinje ke ćemo vaje slavit 15. rojendan. Rado smo prišle na poziv Halubajki s kemi smo dosti do sad surajevale, bile smo i na putovanjeh skupa. Ovde nan je super, uživamo družeć se.
 
-          Mi smo iz Labina. Postojimo od 1997. a većina cura trenira više od deset godina . Došle smo drugu godinu za redom za vrijeme Matejne. Rado se odazovemo na sve manifestacije i fešte. Zabavno nam je!


Tatjana Udović
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #62 : Rujan 24, 2009, 08:16:45 prijepodne »


teklic.hr:

KAD ČOVIK NE PILI

Slika:
http://www.teklic.hr/upload/1248251955oly.jpg


Ale, priznajte da ste se zavalili na šugaman ili luftmadrac, metar do mora i čitate Teklić! Ja san tu da vas opuuustim.... čiribuuu, čiribaaa. Pardon, kako ću vas opustit kad ne moren ni sebe? Nisam psihić.
Sad je štajun od godišnjeg, tribalo bi napuniti valiže i partiti na niko lipo misto, samo uživati i puniti baterije za jesen i zimu. Di bin pošla? Na niku egzotičnu i magičnu plažu s palmami, teracami z bilin svilenim draperijama, konobar da mi nosi koktele u bazen, daleko od svega. Malo morgen, he he. Ali ja san overdose srična pošto živin na moru i moren se kupati koliko ću, a niš me ne košta. To je fakat privilegija, ali... Sad kad sam konačno ćapala godišnji, umisto da se psihofizički odmaran, iman briga kako u priči. Političko-ekonomska šituacija me skroz shebala i kako se skulirati u pozitivnoj energiji kad znam ča me čeka?! Recesija, rezat će nan plaće, svekrvi penšion, nova školska godina, dicu treba opremiti... A još iman i štetu na autu! Komadi, lipo vam govorin da pazite kad vozite iza nikega kamiona ča fura teret. Ovaj koji je mene rovina je fura grote, a kreten šofer ni sve propisno osigura pak mi je manja grota pala drito na šoferšajbu dokle san vozila po zaobilaznici! Praši, smrdi i dimi on, a ja iza njega. Odjedanput, puf! Toliko san se zbunila da nisan znala njanke kako se zovem. Došlo mi je crveno pred očima jer sam bik po horoskopu. Nažalost, došlo je crveno i na semaforu. Kamion je partija dalje na žuto, a ja, stop! Nisan imala njanke jenu hebenu olovku ni papira tako da nisam rivala zapisati, a ni zapamtiti broj njegove tablice. Uglavnom, napuklo mi je prednje staklo. Sad ne moren voziti dokle to ne sredin, a samo da znate, za to mi treba cila plaća. Keko i Mariuča, mali i mala su me gledali kako da sam Marsijanka kad sam došla doma, sva nadrkana. Svekrva: “Povero auto, che žajeb!” A Keko: “Carissima moja, šam ti reko sto puta da drzis rastojanje! Ti ne slusas i normale da ti se to dogodilo kad si mu se nabila na guzica, ne?” “Keko, nabijem ja njega znaš kadi, krepa da bog da!” “E, nabi, nabi, ma ga moras prije upecati! Koje marke je bio kamion?” “A? Niman blage, još ću i kamione pamtiti!” “Kokolina moja, vazno da si ti živa e ždrava.” Na te njegove zlatne beside, pa mi je kamen sa srca. To je čovik! Volin moga Keka jer me ne pili. Pošto voli onu Francijevu pjesmu ča gre: “Prokljeta maneštra, ma je volin!”, gren mu kuhati with love. Eko ričeta:

MANEŠTRA MEXICO-ISTRIANA

Skuhajte crni mexikanski fažol u express pinjati. Kad je gotov, napravite moj pešt: u mixeru zmiksajte malo pancete, lišća od šelena, puno prešemula i 3 mlada česna. Dodajte u maneštru 2 žličice te kreme, za kondimento. Zribajte cuketu i dodajte u lonac. Zrižite na male kušćiće jenu zelenu baburu sa svin sjemenkama. Šteta vitamine hitati u škovace. Kuhajte još 20 minuta i hitite unutra riže ili neku manju paštu. Posolite i, ako volite, dodajte malo peperončina. Buenos apetitos, amigos!

 

Vaša Oly

PS. Pišite, eko van adresa: oly.olympia@hi.t-com.hr


http://www.teklic.hr/?idc=100&id=2181
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #63 : Rujan 24, 2009, 08:18:00 prijepodne »


Glas Istre, 29.08.2009.

Savičenta in the morning

Veselo z Terežon na picu


Komoć san je bija natenta da je gre samo prikrižiti u žminjsku kapelicu, aš je noge ne služe toliko da bi je mogla kumpanjati na cimitar. Z prvić ni stila, ma ben pokle mi se zafaljivala do groba samo kad san je natenta. Sestra njoj je doživila devedeset i šest, i kako nan se oban zaparalo, unako u kasi je zgledala kako da je živa. Bi rekla Tereža: ma vero je lipi mrtvac.

Piše: Darko PEKICA


Dosti veselo je bilo vega jutra na kafelu poli Ferlina. Svi u niken kuraju za poj delati, za poj naprid, za bolje danas, a forši i sutra. Magari sve to ča se kapitiva okoli nas ne spodoba na dobro, narod ki srče kafele poli Ferlina se ne da. Za jenin bankon side Đani z Brni i Điđi narodnjak ki su vajk pronti za podbadati, za drugin side Milan Bezak i Milan z Krsani ki se prontivaju za poj kopati nike kanale za vodu na kampu športivu, a z nami sidi Dejan ki se za sad more pofaliti da zna činiti samo mušku dicu. Milan Puh je riva doj, magari kašnije, ma stešo si je doša uzeti dozu kafela prija nego gre ča piturivati po školi kadi dela. Ferije su mu finile i rabi parićati dici lipe zide i štabele klupe. Za zadnjin bankon proti česti sidi Dragan Kolić kega je njigov zrman z Foli preimenova u Nikolića z serije Otpisani.

Tako smo si danas veramente lipo konšumali kafele u dobroj zajebanciji pak smo svi pomalo pošli za svojin, samo ča su Đani i Điđi još si ništo imali za reći pak su se frmali depiu nego ča njin rabi.

Danas je Tereži devedeset lit življenja i si je, kad smo je došli zbukivati parona i ja, zaželila još toliko, ma to da njoj je ušlo, pak je rekla još deset, aš da ča ti je življenje na ten svitu ku ne doživeš almeno sto. Parona je z dicon pošla na more, a ja san si cija dan razbija glavu z tin kako je to devedeset velik broj, a i zdurati sve to ud devetnajste pasanega šekola pak sve do danas i zustati zdravega šufita. To je mudrost ku si ne buden moga prikurati, aš već danas pucan kad vidin gnjide okoli sebe ke žive na naših plećah i toliku silu zla u svaken kantunu da ti dojde da se zrigaš po sebi, ubriješ dlake na prsi i sve to skupa zamotaš i pofumaš to, tu veliku složenu stvar, i oni put, oja nina nena, aj ja ja ja ja, oja nina nena, bi kanata drug Franjo.

Kad san regula blago zvečer, san reka Tereži neka si prehiti flajdu da je peljan jedan đir, samo zato ki mi se vidi da bin ništo rabija činiti njoj u čast, ki da njoj ne bude ti današnji dan isti kako i svaki. Zajno se prihitila i via mi - za Žminj. To je njeja metropola, tamo je sve najprvo vidila. A još plus tega san kapija da njoj se jako piježa picerija poli Klaudija aš smo prija par dan, kad su njoj zakopali sestru, tamo pošli popiti kafe.

Komoć san je bija natenta da je gre samo prikrižiti u žminjsku kapelicu, aš je noge ne služe toliko da bi je mogla kumpanjati na cimitar. Z prvić ni stila, ma ben pokle mi se zafaljivala do groba samo kad san je natenta. Sestra njoj je doživila devedeset i šest, i kako nan se oban zaparalo, unako u kasi je zgledala kako da je živa. Bi rekla Tereža: ma vero je lipi mrtvac.

Z puten za Žminj mi je povidala da su je na današnji dan prija tri lita peljali z kolici po bolnici i da je bila čud liplja nego danas.
- Ča govoriš, Tereža moja, ma ča danas nisi lipa?
- A vero nis, boga ča si slip? A prid tri lita me je prefin bukija uni bolničar ča me pelja kad je vidija na hartah da iman rojsni dan!

Ordinali smo jenu picu, aš dvi bi nan bilo depiu i zajno ju je pofalila da je bolja nego ča njoj je donesa niku večer brat z Savičente.
- Mora biti bolja Tereža, to je bezačka pica. Vajk govoriš da su Bezaki štabeliji ud Vlahi.
- Moreš ti reći ča ćeš, ma to je tako.

Kad smo poili picu i počela je primitrati ljude ki su dohažali na pijaču, se je počela križati z livon rukon da nogo je to niki grdi narod.
- Ma Bezaki su nikad bili liplji, ma vi vode eli su krokasti, eli za ubrijati, vero nisu lipi vrag lik.
- Ma ča govoriš, boga su normalni kako svagderi drugderi.
- Ve divojke z minjon dicon su lipe su, ma vi mušketini...


http://www.glasistre.hr/kolumna/n/101722


Glas Istre
http://files.glasistre.hr/GlasIstre.pdf
http://www.glasistre.hr/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #64 : Rujan 24, 2009, 08:18:35 prijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 28.08.2009. / Kolumně, komentâri
 
S KAMIKA I MORA

Preluk – letnja oaza i matuljski Havaji



Piše Vladimir JUGO
 
Ča je polje da bi bilo more. I tako se to more reć. Matuljci i Matuljki živu na svojen Preluke, uživaju, gjedaju barčice od 4 metri i ki centimetar, nimaju jahti duge od Reki do Cresa. Nisu gnjili milijarderi na prevaru, nikakovi Rockfelleri, ma su srećni na Preluke i ne bi se z niken menjali. Preluk je sol njihega živjenja, njih letnji dan i noć, njih susedić i suseda. A po zime on da je otplaval, ma će opet prit!


Ja neću poć' na Havaje dok ljeto na Jadranu traje... kantalo se va dobra stara samoupravna vremena. Ma, prosin vas lepo i grdo, ki Jadran, ka Adria dokle je tu oni Preluk. Ta vela i fanj dumboka vala kade su nekad morski pasići hodili na volovsku krv, meso i kosti. Znate onu – Volosko,Volovsko. Tempi passati. sad već ni teh mokreh pasi, ma Matuljci (Matujci) su dobili tamo okole 1990. leta kus mora zmed Reki i Opatije i čudo storili. To čudo još je živo i zdravo i se lepše i draže. Njiha letnja oaza, njih raj, njihi Havaji i Kornati, veza z velen sveton. Storili su svoj kantunić. Smeli su se va SRD-e Preluk kad se pisalo i sralo kako će se tu storit vela megamarina, kot i ona uspinjača na Učku, na njiji vrh. Sa sreća da se malo kasni.

    A ča su ti vredni Matujci tu pota proleli i žuji zaslužili. Na sakoj grote su storili ku »vikendicu«. Va živoj stene i grote skaliničići su delali, vrata i poneštri storili, betonirali grezi deli rivice. Za va more imaš puno prolazi, a kad staneš dole, ne boj se morskega ježa, trpa, ni razbijenega stakla, ni smet. Oni i one to čiste saki dan kot doma, luštraju i paze kot oče va glave. Tu su i jutro kad je lepi hlad i večer kad se more opet očisti, magari je ovega leta znad prosjeka. Neč ipak dobro va veloj krize. Bit će boje al će bit huje. Preživet će se kako i vavek!

    Preko cesti moreš parkirat va hlade, ma ona smola z borić i pinij lepila auti. Još tu niki ne naplaćuje parkiranje. Ki zna koliko dozvol za to rabi, a cro-birokracija je se sporeja ča je nje više. I puž njoj pobegne kot strela, a ni voji za njin potekovat ako se ča va žepić ne rine. I tako gre dokle gre: sen pravo, si jako veseli. Lepo je onen od Matulj saki dan, a za vikend ne gredu kad je navala oneh beloćoti s kopna. Matuljski kantun je, žale se furešti, ekskluzivan, išće da je kultura fanj visoko, eko i ona druga. Ni to za sakega, ni tu one – vataj ga živa! Živi i pusti drugi na mire! Ne talasaj kad ti ni sila!

    Tu se najveć skupjaju oni od nekad ki ki put reču e da su bili mladi, lepi i munjeni, ma ne kako ovi danas. Drsalo se, ma se i delalo kako tako. Neken je to sujeno, a drugi se snalaze. A jeni i drugi ćapaju na kraje kravu za jaja, grezo rečeno. Čovekova sudbina!

    Ča je polje da bi bilo more. I tako se to more reć. Matuljci i Matuljki živu na svojen Preluke, uživaju, gjedaju barčice od 4 metri i ki centimetar, nimaju jahti duge od Reki do Cresa. Nisu gnjili milijarderi na prevaru, nikakovi Rockfelleri, ma su srećni na Preluke i ne bi se z niken menjali. Preluk je sol njihega živjenja, njih letnji dan i noć, njih susedić i suseda. A po zime on da je otplaval, ma će opet prit!


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A2860286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C285B285E2859285E28632863286328592863U
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #65 : Rujan 24, 2009, 08:19:16 prijepodne »


Réčki "Nôvi list" / Kolumně, komentâri

28.08.2009.

Ćićo Senjanović

AJME MENI


B. Pavelić: »Sramota, nepravda i beščašće su smisao postojanja hrvatskog pravosuđa.«
     Alkar Boris Pavelić – u sridu!


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A2860286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C285B285C285F286128632863286328592863L
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #66 : Rujan 24, 2009, 08:19:56 prijepodne »


Réčki "Nôvi list" / Kolumně, komentâri / Pogled

KVADRATURA DRUGA

29.08.2009.

đermano ćićo senjanović

pobratimstvo lica na stadionu

Televizija je natjecanje u skoku uvis na Svjetskon prvenstvu najavljivala ka sraz »hrvatskog dragulja i njemačke policajke«. A to je uvredljivo da ne more bit uvredljivije. Na jednu stranu imate vridnu njemačku policajku, koja se još bavi i vrhunskin sporton, a na drugu stranu imate hrvatskog dragulja koji krede bogu dane, a da joj ne bi rekli da je nerad i linčina, ona se uvatila priskakat letvicu...

Slika:
http://novine.novilist.hr/images/clanci/2009/8/443725.jpg

 

ljepotica i zvijer

Meni je najdraže kad se naša televizija pritvori u navijačku domoljubnu budalu. Danima smo gledali najavu za takmičenje u skoku uvis za žene na Svjetskom prvenstvu u atletici u Berlinu. A Berlin je strašno osjetljiv na međuljudske odnose. Znaju koliko se Njemačka usrala s nacizmom, pa su sad donili sve ustave, zakone, pravilnike, uredbe i članke da in se više nikad ne dogodu pivnice, kristalne noći i logori.
    Čak su doveli unuke Jesseja Owensa i Luza Longa, tih skakača udalj koji su bili suparnici pri 73 godine na Olimpijadi u Berlinu. Amerikanac i Nijemac. A bilo je gadno '36. bit američki crnac u Berlinu. A crno se pisalo i Židovima. Ma, ča ja to vama tumačin, kad vi to sve znate boje od mene. Eto, došle su i te dvi unuke slavnih sportaši i bile su uz podij prilikom dodjele medalja svjetskim pobjednicima u skoku udalj da bi nas podsjetile na prijateljstvo Owensa i Longa, i da bi i one nastavile to prijateljstvo. Eto, to je tila Njemačka pozivajući njih dvi, i to bi triba bit smisao sporta. Pobratimstvo lica na stadionu.
    A naša javna televizija je natjecanje u skoku uvis na Svjetskon prvenstvu najavljivala ka sraz »hrvatskog dragulja i njemačke policajke«. Mislin da to naša Blanka nije zaslužila. Ne znan, možda onima s Televizije smeta ča je Blanka iz Splita pa je nazivaju draguljon. A to je uvredljivo da ne more bit uvredljivije. Da su njemačku skakačicu nazvali biseron, onda čovik ne bi ima primjedbi, ali, jednu zvat draguljen, a drugoj stavit zanimanje, to je nedopustivo. Ispada da je naša Blanka bez alata i zanata, pa joj se moraju izmišljat imenice. Na jednu stranu imate vridnu njemačku policajku, koja se, pored svoga posla, još bavi i vrhunskin sporton, a na drugu stranu imate hrvatskog dragulja koji krede bogu dane, a da joj ne bi rekli da je nerad i linčina, ona se uvatila priskakat letvicu. Zasad joj, bidnoj, dobro gre, ali ča će kad prestane skakat? Za ovu Njemicu nima straja, policajka bila, policajka će i ostat. Ali ča će bit s našin draguljen?
    Samo da nan ga šeici ne ukredu.
   
partizanski korner

    Tamo 1941. godine grupa od tridesetak splitskih skojevaca, boraca Prvog splitskog partizanskog odreda, zarobljena je u okolici Sinja, di in je suđeno i presuđeno. A to je i logično. Oni su se pobunili protiv Nezavisne Države Hrvatske, kojoj je pomoć u sređivanju stanja na terenu pružila fašistička Italija. Sve je to već viđeno, a viđat će se i u budućnosti. Tako će šezdesetak godin kasnije nezavisna iračka država uz pomoć američkih prijatelja ubijat pobunjenike koji su se digli protiv stranog okupatora i domaćih izdajnika.
    Kako je ta povijest dosta zafrkana, i kako nije lako povlačit paralele, jer bila bi ludost izjednačavat fašističku Italiju i Obaminu Ameriku, to san ja poziv tajnika Radničkog nogometnog kluba Split Špira Barbarića da dođen na otkrivanje obnovljenog spomenika streljanin nogometašima Splita u Ruduši kod Sinja, primija s dvojakin osjećajima. S jedne strane san bija ponosan na novu upravu RNK Split, koja ne zaboravlja svoje igrače, koja poštuje povijest kluba i koja se ne ponaša ka da je s njon u RNK Split sve počelo, a s druge strane san bija beskrajno žalostan. Do Ruduše smo se pribacili s dva autobusa. U jednome igrači i uprava RNK Split, a u drugome splitski antifašisti, u koji su primili i mene. Dva-tri muška, a sve ostalo žene. Splitske partizanke. Članice Društva antifašista. Nek in je za vrime rata bilo 18 godin, to svaka danas ima najmanje 80. Morete zamislit koju snagu i voju triba imat u tin godinama za poć se tramakavat autobuson i onda uru vrimena stat na najžešće sunce.
    I tako, za Rudušu idu dva autobusa. U jednome sportaši, u drugome partizani. Na povratku, u prvome ponos, srića i zadovoljstvo ča su se sitili svojih igrači koji nisu imali tu sriću da se vratu iz rata. A u drugome, partizanskome, ćutilo se to isto, ali je bilo i mrvu tuge zato ča svi te borce spominju isključivo ka igrače, a niko ka partizane. Ka da je najvažnije to ča su bili igrači. Je, lip je balun, drag mi je RNK Split, ali draga mi je i istina. Divno je ča je i Hvidra položila vijenac. I onda moj kolega Mladen Krnić u Slobodnoj slavi taj vijenac ka čin svehrvatskog pomirenja. I zaključuje da je Prvi splitski odred isto ča i Četvrta brigada. More bit, ali Prvi splitski odred nije maršira Rivon u crnin uniformama i vika »Za dom spremni!«, i nije svitu straj u kosti utirava. Fala Hvidri ča je položila vijenac na spomenik, ali na njemu je pisalo: »Igračima Splita i njihovin prijateljima«. Da su bar stavili – drugovima.
    Među ta 24 streljana bilo je i šest prvotimaca Splita. A među ostalih 18 sigurno je bilo krojači, pekari, postolari, cjevari... I oće li sad svaka od tih struka poć gori u Rudušu postavljat ploču svojin članovima? I oćemo li svaku tu ploču pozdravljat ka veliki humanitarni čin i civilizacijski iskorak? Pari mi se da ćemo se još dugo igrat na kukalo. Sve dok nan ne dođe do glave da su partizani ponos Hrvatske. I da je umisto 20 cehovskih ploča dovoljno bilo dignit jednu. Partizansku!
    Ali ne dinamiton.
   
krvava rebra

    Lipo san in govorija da ne činu makakade. Da ostavu picigin samo nama. Da ne otkrivaju naše gušte. Da ne budu arlekini u službi banalnosti.
    E, da, poslušat ćedu me. Televizija, članci, fotografije, svjetska prvenstva, plakati, pozivnice... Sve se to sjatilo na onih 200 kvadrati salbuna. I došli su nan gosti. Iz ovih naših otoka – Hvara, Brača, Šolte. A došli su nan i prijatelji iz Istre. Iz Medulina. Da i oni igraju picigin. Gleda san ih. Ne bi ih tija uvridit, ali i dalje ostajen kod one izjave da se jedini pravi picigin igra na Bačvice, a sve ostalo nit je picigin, nit je picigina vidilo.
    E, ali meni sinovi ne viruju. Da san ja poludija, da na našoj obali još ima uvala i plaža pogodnih za picigin. A dobro. Vi igrajte po tin uvalama, a ja se s Bačvic ne mičen. I evo su išli u Medulin. Skupila se ekipa splitskih mataduri i išli su u uzvratni posjet piciginašima u Medulin. Tamo je organizirano prvenstvo u piciginu, a ovi naši su bili ka počasni gosti. Nastupili su vanka konkurencije. Samo revijalno izdanje.
    Kad se vratija, pitan moga Ivana kako je bilo. A on cili zablista i govori: »Majko moja, koja lipota! Ti to ne moš zamislit. Dočekali su nas ka kralje. A teren čista fantazija. To ti je cili zaljev, a uz obalu plićak ka iz snova. Pijesak, sami pijesak. Nas pet smo se raširili i zaigrali onu našu ludu igru, tako da je najpri bija muk, a onda je izbija frenetični aplauz. Ovacije na otvorenoj sceni.« Sve mi on to govori, skida se za prominit majicu, a na rebra mu krvava rana. Pitan ga ča mu je to, a on mi tumači da je u Medulin malo greziji pijesak pa kad se čovik baci, cili se ostruže i pari mu se da se bacija na kartu deveru. Sutra ja na Bačvice, a svaki od ovih mataduri s krvavin tašelima po prsima. Sve ih gledan i činidu mi milo.
    Dico, držite se Bačvic. Picigin je naš autohtoni proizvod. Nije on za izvoz. Puno se elemenata mora složit da bi picigin bija picigin. A jedan od njih je i podloga. Osin na onome mekome salbunu, naš picigin je izrasta i na Tolji, Emilu, Ćiri, Toti Kaliterni...
   
bora consul

    Knjiga se zove »Consul u Beogradu« i nije je napisa Boro Dežulović, nego Bora Ćosić. Knjiga je izašla lani, a u moju kuću je ušla ovu godinu. To je knjiga koja se čita uz krcato uzdaha. Čitaš, čitaš, onda te drmne pa uzdahneš. Staneš, zaklopiš knjigu, zagledaš se u ništa, onda vrtiš malo asocijacije po glavi, pa nastaviš čitat. A malo posli opet uzdahneš.
    Bora Ćosić je opisa svoj život u Beogradu. On se proglasija konzulom svoga života, i bija je svoj jedini predstavnik u tom životu. Jer, kaže Ćosić, svaki je čovik jedinstven, neponovljiv, izniman i dragocjen. A s dragocjenostima triba pomnjivo. I dostojanstveno. Ta dragocjenost zaslužuje svog konzula. Dobro, to je dosjetka. Slatka, pametna, mudra, ali ipak dosjetka. I ta dosjetka zaslužuje uzdah. Ne baš velik. Oni veliki uzdasi su rezervirani za sadržaj i za stil. Sadržaj je jednostavan. Borin život u književnim i umjetničkim krugovima u Beogradu od 1940. do 1995. Malo rata i obnove, puno seksa i ljubavi, malo boljševizma, puno boemštine, malo samoupravljanja, puno drugarstva, malo ludila, puno rata... I ode Bora u Beč.
    A stil?! Ne znan ja to opisat, jer nisan ja književni kritičar. Samo znan da ga čitan i svaku malo zastanen. I osin ča uzdanen nad sadržajen, uzdanen i nad stilon. Nevjerojatna lakoća čitanja. Teku rijeke rečenica, s bezbrojnin rukavcima, i svaki rukavac je jedna slika, jedna priča, jedna uspomena i doživljaj. Baš pomisliš da si se izgubija, a Bora te nekim brzacem vrati u riječni tok. I nastavi se valjati Dunav.
    A drago i Crnjanskom. Gleda i uzdiše.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A2861286328602863285A285828582861286328982897288F286328782877286F2863285C285C285B285F285A285D28632863286328592863B
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #67 : Rujan 24, 2009, 08:20:33 prijepodne »


Réčki "Nôvi list" / Kolumně, komentâri

28.09.2009.

Ćićo Senjanović

AJME MENI


Mesić u rujnu kod Castra.
     Neka ga posli opet zakopa.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A2861286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C285B28602859285828632863286328592863L
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #68 : Rujan 26, 2009, 12:56:32 prijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 31.08.2009. / Kolumně, komentâri

S KAMIKA I MORA

Zgubljeni va prevodu



Piše Slavica MRKIĆ MODRIĆ
 
I za kraj leh da van rečen kako ni ovo leto nisan arivala na »Čansonfest«, ...
I ča san tela povedat? A to da su me zvali oni ki su tamo bili, i oni ki su sedeli va publike, i oni ki su hopsali po pozornice. Jedni su bili kuntenti, a jedni jadni. Kako nisan bila niš ne moren ni znat, ni reć, ni komentirat jedino ću van povedat kako mi j Mirjana Bobuš jadna kod furija povedala da još nikada ni videla da Krapina ima prevoditeljicu z kajkavskoga na standardni zajik. A kada j ova naša ka j prevodila z čakavskoga na standard, a još da j i v Rike odrasla rekla da ne zna ča su to kampaneli, Mirjane j došlo da ju z kukun za onu stvar obesi va bekarije.



Sled je ofriškalo i već se lagje diše. Ne moren reć da se jesen ćuti va zraku, ma kad vidin va novinah tekst kuliko košta metar drv, zajedno mi j okolo srca tepleje, aš su jušto te temi sinjal da još malo i leto gre mater ženit. Kad smo već pu ženidbi, i pu svati, kako san imela priliku čut i pročitat Janica i Boris nete pred oltar. Da već nisu skupa. Da j saki za se, a on već z nekin. A ja, tako van je to va životu – niš ne moreš zet zdravo za gotovo. Mladi su, život je pred njimi i ča sad, ako ne gre z jednen, poć će z drugen, tr ni život stal. Leh da j zdravlja. Kad rečen ovo »leh da j zdravlja«, si mi reču da san prošla vrit i da povedan koda iman sto let. Morda i hitan malo na penzioneri, ma kad promisliš ka j muka doć na red pu dohtora, za specijalisti da ni ne govorin, kada znaš kakova j situacija pu nas va zdravstvu i kada dokončaš kuliko ti soldi rabi za poć privatno, pa kada još tomu pribrojiš i da ti ono sakramensko dopunsko osiguranje zaspraven i ni od neke koristi, onda ča drugo reć leh – srićan on ki ne mora poć va ambulantu. Na to kuliko košta medicina, ako opće imaš srići pa je je va apotekah, bolje se ni ne domislet.

    Sada još i ta sakramenska praščja gripičina. Dobro j bilo doklen je bila okolo, ma kako vidin vranić ju j donesal i v Riku. Sa srića da niman nikakovoga maturanta doma aš bi ta ale taj brižnić kad bi se vrnul z maturalnoga putovanja najprvo bil zaprt va kakovu karantenu, a kad bin ja videla da od praščje ni p onput bi smel doć doma. Na sto čud san i kada me na delu pošalju med puno ljudi, aš to j već vela opasnost da neki va toj mase ima gripičinu, a kakove san srići, ja bin se jušto š njin rukovala i jušto š njin povedala. Ki put sama sebe rečen da san za sen sega šla na ocat, aš da j ta hipohondrija već malo preveć zela maha, ma ki se sam ne čuva, ni drugi ga neće.

    I za kraj leh da van rečen kako ni ovo leto nisan arivala na »Čansonfest«, aš san morala pohajt po »Morskomu prascu«, ma onoj plaže na Kantride. A bila bin šla, mada j i tamo puno ljudi i puno šansi da neki ima praščju. I ča san tela povedat? A to da su me zvali oni ki su tamo bili, i oni ki su sedeli va publike, i oni ki su hopsali po pozornice. Jedni su bili kuntenti, a jedni jadni. Kako nisan bila niš ne moren ni znat, ni reć, ni komentirat jedino ću van povedat kako mi j Mirjana Bobuš jadna kod furija povedala da još nikada ni videla da Krapina ima prevoditeljicu z kajkavskoga na standardni zajik. A kada j ova naša ka j prevodila z čakavskoga na standard, a još da j i v Rike odrasla rekla da ne zna ča su to kampaneli, Mirjane j došlo da ju z kukun za onu stvar obesi va bekarije. Sa srića ča njoj je leh došlo, aš znate i sami kakova je – ne bi me čudilo da j to i tamo na mikrofon rekla. A ča se tiče prevođenja? Ni to neću komentirat. Dajte sami, leh pripazite da ne ostanete zgubljeni va prevodu.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285B2859286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C285C28592858285E28632863286328592863U
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #69 : Rujan 26, 2009, 12:57:20 prijepodne »


Réčki "Nôvi list" / Kolumně, komentâri

31.08.2009.

Ćićo Senjanović

AJME MENI


Gradonačelnik Crikvenice je i predsjednik Atletskog i Šahovskog kluba.
     Leonardo iz maloga mista.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285B2859286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C285C28582860285B28632863286328592863W
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #70 : Rujan 26, 2009, 12:58:14 prijepodne »


Malice parićane osvojit svet:

Ana Antolović  i Ani Blečić


Poznato je da j' z Ustanove Ivan Matetić Ronjgov poteklo  čuda  glazbeniki. Kako bimo upoznali život i razvoj jednega glazbenega talenta  ki se j' razvijal jušto va navedenoj ustanove kot  i jenega plesnega ki tanac ima va geneh, našli smo se z dve simpatične malice i doznali kako su se one udružile i skupa parićale osvojit estradni svet.
Ana Antolović  z jene je domaće familiji od Ronjgi va koj se još  vavek pameti glas pranone mlekarice, a Ani Blečić z ( zvončarske) familiji z Pehina kade se j' vavek čuda tancalo.



Još kako otročica, Ana je potekovala za muzikun. Imela je miću gitaru, mići bubanj, udaraljke, a najdraža igračka njoj je bil mikrofon.  Od trećega rojendana tradicionalno na proslavah svojeh rojendani v ruku j' zimala mikrofon i zabavjala gosti kantajuć. Za četrti rojendan je pak od tate dobila sintesajzer  i ni mogla od oduševljenja. Na jenoj priredbe va vrtiće je pak skočila na pozornicu, ćapala mikrofon, i ni se fermala kantajuć dokle god ju na to nisu prislili. Ne rabi ni reć da j' od onda počela po kuće redovito kantat, a kako j' počela hodit va školu krenuli su nastupi va škole, karaoke idr.  Lane je osvojila drugo mesto na karaokah va Tower-e kade j' va žirije bila Nina Badrić. Nina njoj je napisala posvetu na diplomu i rekla da će za nju sigurno  još čut, ča je Ane, se razume, veli poticaj za naprvo. „Z  svojen talenton san se ozbiljneje počela bavit z 12 let“, povedela nan je, aš onda je krenula na glazbenu sekciju  Ustanove Ivan Matetić Ronjgov  kade se j' vadila sost gitaru i klavir, kantala je va bende „Black rose“, va školsken zbore, va školskoj dječjoj klape, a va 5. razrede kantala je i himnu škole – OŠ Fran Franković- Drenova ka je snimljena na cd-e.

A Ana je i kantautorica! To nan je tiho i skromno povedela kako da ni vela stvar z 14 let imet desetak svojeh napisaneh i uglazbljeneh pjesam ke čekaju da jedan dan budu objedinjene na jenen cd-e. Komać čekamo taj dan...

Ono ča je najnoveje je to da se j' Ana  prijavila na natječaj „Mlade nade od 14-16 godina“ . Glazbu i tekst za pjesmu „Dajem ti riječ“ napisal je Aleksandar Valenčić , Ana ju je otkantala i cd z  pjesmun  je poslan va Zagreb .


Dajem ti riječ
Svoju dajem ti riječ,
Treba jedan mali korak
I osvojit ćemo svijet.
Dajem ti riječ
Svoju dajem ti riječ,
I osvojit ćemo svijet.

 
 
Kako bi se upotpunila scena, Ana je pozvala svoju najboju prijateljicu Ani Blečić s kun je nekada hodila na Halubajske mažoretkinje, a ka se inače bavi z pleson, ča se j' pokazalo jednun odličnun idejun i produbljivanjen prijateljstva.  Ani ka ima 13 let, već dva leta tanca va Plesnoj škole „Dansel“. Tancaju većinun latino-američki tanci i već su imeli dva nastupa ; „Open Rijeka 2008“ i „Open Rijeka 2009“. „Zajubjena san va ples, tancan doma po kuće i sakuda, zabavjan se“, povedela nan je Ani provujuć povedet  z srca ča tanac znači za nju.  Jušto nan je tako z srca povedela i miću tajnu z familije; da dan kada su se njiji mat i otac upoznali, da su celu noć tancali! I danas za maškare i daje tancaju, Anina mat i otac zvončar , dok Ani hopsa z Kumpanijun z Halubja i sun dušun uživa va maškaranen štimunge.  Malica j' puna forci i sa plehuće pak je z čvrsten stavon i povedela: „Kad buden vela, mislin da ću i daje tancat i želela bin se z ten profesionalno bavit“.

Z obziron da Ana i Ani imaju afinitet i jubav prema glazbe; va tance al kante, smatramo odličnun idejun to ča su se odlučile zajednički usmjerit va ten pravce pak komać čekamo da malice dobiju poziv z Zagreba i predstave Reku i Viškovo  najboje – jedino onako kako one i umeju.
 

Poćakulala i zapisala: TATJANA UDOVIĆ
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2009, 01:01:13 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #71 : Rujan 26, 2009, 01:03:34 prijepodne »


Primorski Novi list, 26.07.2009

JUDI Z DVA MILENIJA

ZGUBIŠ TAKUJIN, ZGUBIŠ I SAM SEBE

Piše Vladimir Jugo


Vlasnik novčanika se uhvatio za ludu glavu.To ne može biti, čuva on takujin kao oči u glavi, malo slabovidne, ali stoga ima naočale. U glavi kaos, metež, strah. Duša mu, iako i inače nevidljiva i eterična, odlunjala tko zna kamo. Razbacao krpe u svim ormarima, zavirivao u svaki kutak, u bunker automobila, sve ispipao od glave do pete. Novčanika nigdje, panika svuda! Jer nije novčanik samo neka kuna im lipa u njemu. I onda se novčanik našao u stražnjem džepu. Tako je i nonić pipu iskal, a bila mu je u ustima! Sinulo je sunce na istoku, a zaći će na zapadu. Što ti je čovjek – nula i ništica! Ali, beskrajno sretan kad nađe!
Dragi naši bližnji i daji imaju glavu da bi š njun i misleli. Da bi neč i znali ako su se neč navadili. Da je teško, teško je. Najme, mladi su živi i brtoglavi.Oni su kako pčelica Maja ka leti od cveta do cveta. Za kilo meda ta Maja mora pasat okole 40.000 kilometar, znači obać ovu Zemju i čalabrcnut 0o0le 400.000 cveti. Oni Majoti, truti, ti uživaju va hlade kako bogati Merikani, oplode maticu, pa jih onda hite van z košnice i ubiju kot nekorisne smeti, ča i su.
    Priznajte, niste to znali, a nisan ni ja do neki dan. Najme, seh nas je smutila ova kriza ke do čera va Lepoj, Dužnoj i Tužnoj Našoj ni bilo. Ni spomena o njoj, ne sme se paničarit. Kemu ni dobro, neka gre van. Pametni su šli i gredu. Ma neki mora i ostat, bedast al ne i – delat. Tr za nas ni politika. Vavek su nan tuji gospodari govorili da to ni za nas. Magari se zna da ni slabega vina, grde ženske i dobre matiki i rogi, to zadnje su nudili i nude.
    Politika je za nas pametni. Zna se da um caruje, a sila klade valja. Ti z kladami ne vole glasat, misle da su si va politike do kosti pokvareni, korumpirani, va veze z nebon i podzemjen. Veli del jih je, ma nisu si takovi. I popi, i vaši susedi i komšije, i se profesije su takove, pa i vi sami. Neki su pravi judi, a drugi se drže da su veći od drugeh okole sebe. Ne verujte njin, ne verujte preveć ni sebe. Uživajte va prirode, neka vas ne hiti z centra nikakova nemotarija. Nekad je ipak boje i zdraveje bit pošten i bedast leh ono ča je opća pojava!

   

Nonić je pipu iskal

Ovaj globus je stvoren za bogate i slavne, prave i lažne legende, što bi rekli za kreativce svake vrste. Jest da ni vrag ne bi s njima izdržao više od pola sata suživota, ubio bih se sam iz zasjede. Ali, oni se stoga pojave na pola sata u svjetlu i kolorsjaju reflektora i vatrometa dok ste vi u polumraku. I izlude mnoštvo, masu, bezlične normalne male ljude i nestanu u svom smrtonosnom vrtlogu droge, ovisnosti i slično. A ne zavaravajte sami sebe, svi smo mi ovisnici o nečemu.
    Eto, neki dan jedan relativno normalan, skroman, ni lijevi ni desni čovjek ustao i odjenuo se prikladno i adekvatno godišnjem vrućem dobu. Da ide izvadit krv za kontrolu. Popipao se po džepu u kome čuva dragocjeni novčanik, takujin, buđelar. Kad tamo, džep prazan!
    Vlasnik novčanika se uhvatio za ludu glavu.To ne može biti, čuva on takujin kao oči u glavi, malo slabovidne, ali stoga ima naočale. U glavi kaos, metež, strah. Duša mu, iako i inače nevidljiva i eterična, odlunjala tko zna kamo. Razbacao krpe u svim ormarima, zavirivao u svaki kutak, u bunker automobila, sve ispipao od glave do pete. Novčanika nigdje, panika svuda! Jer nije novčanik samo neka kuna im lipa u njemu.
    Tu su i oni bezbrojni dokumenti – osobna iskaznica ili legitimacija, pa pasoš ili putovnica, pa zdravstvena iskaznica, pa vozačka i sve te automobilske dozvole, pa pin za bankomat i sve potrebne i nepotrebne kartice za šoping.
    Istina je: nestali dokumenti. Više ne znaš za svoj identitet i kako ga dokazati otuđenom društvu.U jedan hip izgubio si svoj identitet, sebe, ne znaš više tko si, nikamo ne može. Možeš samo sjesti i plakati. Muke su to paklene, izlaza nema!
    I onda se novčanik našao u stražnjem džepu. Tako je i nonić pipu iskal, a bila mu je u ustima! Sinulo je sunce na istoku, a zaći će na zapadu. Što ti je čovjek – nula i ništica! Ali, beskrajno sretan kad nađe!
   

Kako nevin nadrljati

E moj Saša, gdje je sada ljubav naša! Gledao građanin pokorni – ja tu ništa ne mogu – narodna kola na onoj metropolskoj Smotri folklora – i najveć mu se svidjelo ono kolo pod Lovćen-planinom. Kako skaču ko divokoze ti Montenegri i vesele se lijepoj đevojci: u kolu moja đevojka. Po čem je jadan poznajem. Na lijevo oko ćorava, na desnu nogu šepava. Po tom je junak poznajem! nutom jada iznenada! Malo humor, malon umor i pomirenje snova i života, a sjajne duge niotkuda!
    Drugog jutra išao čovjek prošetati miloga kućnog ljubimca – psića kera, džukelu, kradljivca tuđih papuča i čarapa. Dragi prijatelj sluša, šeće uz nogu, digne tu i tamo nožicu, duša njemu i paronu zaigrana. No, šetnicum kroz šumarak naiđe još jedan psina s damom. Psići, imenom Obama i Obi, jure, zaigraju se, trče zaljubljeno glavu uz glavu sve brže i brže. Masa plus brzina na kvadrat (mc2, Einstein) i – zlo!
    Paron mirno okreće glavu, pa poleti u nebo kad nalete na nj i dignu mu noge u zrak. Blizu kamena počivališta nekadašnjih mljekarica-mučenica, ali nije bubnuo glavurdom u to. Ležao je kao krava u hladu, a psići gab još ližu i ljube, pa se osjeća kao James Dean sa Severinom u strastvenom zagrljaju. Da, gležanj je iščašen, ali nije ništa slomljeno. Boli, ali i ljubav je bol i cijeli život je takav. Idemo dalje u strašnu i sumornu jesen što nas čeka ako preživimo ove pasje vrućine i igre!
   

Suze liju plave oči

Nije lako biti pametan u svemu sranju oko nas što se često u velikoj maskeradi prikazuje kao zvjezdana prašina. Eto, ljudi su se toliko naplakali, svi smo bili tužni kao Marija Magdalena ispod onog križa na Golgoti kad je umro onaj Michael Jackson koji bi kod nas bio Miho Jako ili Đoko. Sada ljeti svi žele dobiti pocrnjeti, a on je sve radio naopako, postao bjelji od Nordijaca, jedino nije od našeg Marija s njegove gromače. Drogerist Jako, raspao se. Pa što, i egipatske piramide su stvarane za vječnost, sad postaju pijesak zbog temperaturnih amplituda u pustinji, pa bistri potomci faraona grade betonske prilaze do njih zan senilne bogate turiste. Idemo dalje!
    Ove naše prerano va nebo odletele estradne zvezdice, ki njin zna ime i prezime, isto išću našu sućut. Ma dajte, prosin vas, jadna im majka, to nisu naši uzori. Da su jih mama i ćaća malo više tukli dokle su bili mići, ne bi šli štrambo i šli kucat gore brižnemu Sv. Petru prerano. Sakako, žal nan je sakega čoveka, ma je jednako. Niki ni isti, saki je svoj univerzum. Delajte ča ćete, ma nećete dokle ćete. I ne misolite da smo si bedaki i da ćemo suzi let po narudžbe i narudžbenice!
   

Umjetna oplodnja i jalovost

Vele barufe su tu i oko onega da rabi zakonski pomoć neplodnen paron. Rabi, neka njin oni ministar BABICA, slična balkanskemu kamiondžije, dobro stori. Ma neće. No, malo nas zna ča se delaju ciljano neke multiglobalne kompanije da judi bude manje. Preveć nas je na globuse, i to bez njihe stroge i objektivne kontroli!
    Eto, čitajte Williama F. Engdahla, pa ćete doznati kako se svijetom širi genetski modificirana hrana kompanija poput Monsanta ili Dowa, Cargilla itd. uz presveti blagoslov raznih Rockfellera i Bijele kuće. U Portoricu da je već velik postotak žena u plodnoj dobi raznim cjepivima i tom čudotvornom hranom steriliziran. I liječnici-babice pomažu tome. I u Brazilu, gdje uz Nigeriju ima najviše crnog stanovništva na svijetu, oko 40 posto plodnih žena je »amortizirano« na fine načine. Ljude ne treba ubijati bombardiranjem i A-bombamaa da se dođe do velikog cilja. Ratovat će se naftom, hranom uskoro i vodom, jer jedno 5 posto svjetskog pučanstva /SAD) vlada nad više od 50 posto svjetskih resursa. A ti siromasi u Africi, Južnoj Americi i slično igraju se oca i majke, to je stari gušt i prave previše djece, i to ne bijele. Mi ćemo obuzdati tu ludu djecu, mi znamo. A neznanje je takvo: sve shvaćaš krivo, činiš greške i mora tu biti Veliki Bijeli Brat da ti ukaže put spasenja. Ni Orwell to ne bi bolje učinio, teško da bi mogao i zamisliti još efikasniju vlast od onog svog Velikog Krmka!
    Molite se, na koljena, ali ni to ne pomaže. Recepta nema!


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A285E2863285F2863285A285828582861286328982896289428632863285C285B285F2859285B285F28632863286328592863S
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2009, 01:14:44 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #72 : Rujan 26, 2009, 01:07:15 prijepodne »


Primorski Novi list, 26.07.2009

DRUGA STRANA

ČETRTA MARGERETA

Piše Slavica Mrkić Modrić


Bakarska sv. Margareta da j bila prelipa divojka, da njoj je kod mićoj mat umrla i da ju je otac odbavil z dadiljun na nekakovo selo, da su njoj roditelji bili pogani, ma da j dadilja bila kršćanka i tako ju je i odgajala. Mala j Margareta prijela kršćanstvo kod spas i ni na nikoga abadala leh na Isusa komu j zavjetovala svoje vječno djevičanstvo
Danas ću van povedat zač Tereža Kesovija ima pravo kad kanta onu va koj se se vraća i se plaća. Najme, ki'vo dan sedin i malo mislin kako j ta sv. Margareta zaspraven zaštitnica Bakra. Aš ča? Niš leh to da sako leto jušto na njeji blagdan se već i već ljudi dohaja va ta prelipi i nesrićni gradić, ki j nekada bil ono ča bi se reklo perjanica hrvackoga Jadrana, pa onput dugo let črna pluća toga istoga Jadrana, da bi va pasaneh desetak delalal se da se malo refa. I jušto ta Margaretina, ta, i vjerski, i pučki blagdan zadnjeh par let Bakru dava forci i koda mu govori: leh tako rivaj naprvo, pa ćemo morda sopeta bit ono ča smo nekada bili – gradić va ki saki rada srca dojde, dobro se zabavi i z lipemi spomenimi projde. Tomu j tako bilo i ove Margaretine.
   

Vranić zel i Terežu

Ja san bila jako kuntenta. Posela san se spred »Jadrana«, bakarskoga hotela, načinjnoga jušto kraj crikvi od sv. Margarete, najprvo domislela da j ta isti Bakar nekada bil najštimaneje lečilište za astmatičari, pa se sama sobun onako odnevolji nasmela, aš ča ti ga život pripravi, to ne more ni vešća, ni vilenjak, i onput mi j pala jedna misal, a to van je – ka j zaspraven ta sv. Margareta. I tu se vrnjamo na onu od Tereže s početka ovoga teksta, aš da san, doklen san klipsala va praputnjarskoga sv. Josipa na vjeronauk malo već sedela na rite, a mislela glavun, namesto obrnuto, morda me danaska ne bi mučilo takovo ča. Celu noć i celi drugi dan mučilo me j da kako ja to niš ne znan o bakarskoj Margarete. Se knjigi ča iman doma san prekopala, i celi Internet, a pokle toga sakramenskoga Interneta san tek bila na sto čud, aš tamo ni jedna Margatera, leh ih je koš i još. Te ona ugarska, te ona škotska, pa još jedna francuska i kako god obrnen ni jedna mi ni pasala va Bakar. Pitan ja svoji kolege ča njin je delo religija i oni mane nabrajaju se ča znaju, ma sopeta niš mane to ni primereno bakarskoj.
   

Oprostite, velečasni...

I ne budi lena, zazoven ja velečasnog Vozilu i govorin mu – velečasni, ja san ta i ta i iman problem. On pita da kako more pomoć, a ja kod z neba va rebra – ma ka j ta vaša bakarska Margareta, je to ona Francuzica, je z Škotske ale je ugarska. On će – nidna od teh, leh četrta. Rekal mi je da se j bakarska rodila va 4. st. pokla Krista, va pokrajine Pizidija, va Maloj Azije, va gradu Antiohiji. Na brzinu san rekla – fala lipa velečasni i šla istraživat. Intanto, ta ista bakarska sv. Margareta da j bila prelipa divojka, da njoj je kod mićoj mat umrla i da ju je otac odbavil z dadiljun na nekakovo selo, da su njoj roditelji bili pogani, ma da j dadilja bila kršćanka i tako ju je i odgajala. Mala j Margareta prijela kršćanstvo kod spas i ni na nikoga abadala leh na Isusa komu j zavjetovala svoje vječno djevičanstvo. Njeji je otac bil štimani poganski velečasni i kad je čul da mu je hćer se ono protiv čega se j on boril najprvo ju je na lipo, a onput i z mučenjen tel vrnut na svoj put. Ma niš od toga pa ju je predal poganskomu sucu Olibriju. A onput je ta sakramenski Olibrić ostal na paf kad je videl kuliko j mala lipa, pa j najprvo na lipo proval »muhi z glavi vanka«, a onput i z tešken mučenjen, ma zabadava. Margareta j ostala dosljedna svojoj ljubavi za Isusića i za kršćanstvo. Glavu su njoj odrubili. Kršćani su ju pokopali, na mestu od groba su načinili crikav, a nju su pokle na slikami vavek prikaževali okruženu z velon svitlošću, va jednoj ruke drži križ, a va drugoj lanac na ken je zavezan zmaj. I to j to. Preporučan se sv. Margarete i neka ne zameri, aš ako već nisan na vjeronauku naslihala, kod stara telica san se fanj namučila da njoj ujden va trag.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A285E2863285F2863285A285828582861286328982896289428632863285C285B285F28592859286028632863286328592863Z
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #73 : Rujan 26, 2009, 01:08:41 prijepodne »


Glas Istre / Pula, 02.09.2009.

Šjora Špia

- Sam čiulaaa, sam vidilaaa...blue]


Pemzionerski kukulele

Su nam ga stavili caco da smo mi krivi za krizu. Predstavnici od penzići su poslali žalba na Ustavni sud da se išpita posledizza nepoštenog izračuna usklađenja troškova života i rast plaća. Tu zaostajemo ravno 10,25 posto. Che šramota ljudi moi, po temu smo na dno Europe. I sta mislite, sta je recla la presednizza del Ustavni sud na penzionerski kukulele? Kaze da ti predmet nije prioritetan i da se treba čekati procedura od prosečno 6 miessezzi. Fućka se njoj sta milion umirovlenika skoro krepiva od mižerije!


Šam čiulaaa u butigi dva koi su komentirali povišenje penšiona radi usklađivanja troškova života u zadnjih 6 missezzi.
»Ćo, si vidio, ćemo potegnuti povećanje a ja sam pensa da ćemo i to pofumati.«
»Ma daj, a koliko?« »A boga 1,35 posto, duplo manje nego lani.« »Ben, ben, bolje da nam daju 1,35 posto nego da nan hi uzmu. Gren si zajno doma izračunati u decimalu«, kaze drugi. Ma su skromni nashi pemzići. To je na prošječna pemzia malo vishe od 20 kuna. Moreš misliti! Chilo sardelle, štruca kruha i mliko. Ali jednokratno, molin lepo!

Su nam ga stavili caco da smo mi krivi za krizu. Predstavnici od penzići su poslali žalba na Ustavni sud da se išpita posledizza nepoštenog izračuna usklađenja troškova života i rast plaća. Tu zaostajemo ravno 10,25 posto. Che šramota ljudi moi, po temu smo na dno Europe. I sta mislite, sta je recla la presednizza del Ustavni sud na penzionerski kukulele? Kaze da ti predmet nije prioritetan i da se treba čekati procedura od prosečno 6 miessezzi. Fućka se njoj sta milion umirovlenika skoro krepiva od mižerije!

Ali nisu svi pemzići skromni i ne krepivaju svi od mižerije. Šam čiulaaa da popularni političar koi je prije diza ruku za pozdrav alla Mussolini style a posle, kad mu je trebalo, je reka da je za antifašižmo, šjor Ðapić, doša je u club, naš club pemzionera! Dosta mu je vlasti, previshe ga je ugojila. Štufao se čoviek u 51. godini zivota i partio dritto u povlastenu mirovinu. Messecno će postizati 9.300 kn, a plus tega je caco političar vrga de parte veliki kapital. Pensajte, da je normalan, poša bi u pemziju sa 65 lita, dela i uplaćiva u mirovinski 2 miliona i 600 miljari kuna. Ovako ćemo mu to dati mi iz našeg sirotog fonda, a dati ćemo mu i preko porezi u proračun jer će preko njega dobivati još milion i po. Sve skupa ćemo mu tih 14 godina pomagati sa 4 miliona i 600 miljari kuna. Pac sta onda, nije njemu neugodno, kaze da je ponosan na svoju mirovinu i da ju je zaslužio. Volim političare kad su sigurni u sebe. Su ga pitali da li će si naći neki posao jer da je mlad, ma je reka da je skroman čovik i da mu ne treba preko kruha pogača. He, he. A colico je tih đapići koi će pojti rano u pemžija? Svima ćemo plaćati, da znate!

Da li vi verujete dragi čittaozzi da će konačno i naši »pedoći refadi«, bogatuni, plaćati sve poreze koje bi trebali? Ja vidin da je premierka puna dela ali... Ili ne zna ili joj još nisu recli u koji grm leži zec. Ja, caco ja, sam se iznenadila kad šam čiulaaa da će porez plaćati i avvocati, medigi, poduzetniki i umjetnizzi, njih 100 miljari. Jako me čiudi da se vlada najkasnije sietila na ta kategoria koi zarađivaju bog bogova. Ma se je vlada ben odmah domislila kemu najprije skinuti od mižerije, stoki sitnog žuba! Tu nema problema, udreš sirotinju po žepu i mirna Hrvacka! Sta su to, male buhe, penzići i radnizzi. Ali ovih sa punim žepovima šoldi, su se sjetili pred neki dan.. Nissam čakolona i ne volim ljudima gledati u takuin, ali moram reći da je bilo vrime i njih klopnuti po žepu! Na to me u letteri posdsjetio i naš čitalaz Cvonko penzić. Kaže on da je ta kategorija »ugrožena« i da nije čiudo sta hi je vlada do sada štitila. Pa da, od kad se zna da naši avvocati imaju veći honorar po satu nego oni u Nemačka. I aco me memoria ne vara, sami su si izabrali visinu tarife i chi im sta moze. Puno ljudi trpi nepravdu jer nema love za platiti avvocata. Neka i oni sada malo pomozu državu u banani. Šjor Zvonko, sta se tiche umjetnika imate pravo da moraju i oni davati za krizni porez, ali colico ja žnam, šam čiulaaa da ima umjetniki i umjetniki. Ima onih koi zarađivaju  nenormalno velike šolde, po 20, 30 miljari euro za jedan koncert, a ima i onih koi jedva prezivljavaju. Ustvari njanke im nije dosta za normalni zivot. Ben, verovatno će i oni na svoje male honorare plaćati isti postotak poreza caco i zvezde sta grabu tutta forza. Štručni miništro od finanzia zna caco izračunati.

Moj amico Z. D. mi je napisa da tu javim caco je vlada još nešto žaboravila naplatiti i staviti u državna cassa. To su razni bogati prijateli i rođaki od političari sta dolazu na nashe more, usidre jahte, barke ili se uvalu kod pajdaši a ne platu državi la boravisna taksa. Šjora Jadrankaaaaa! Čiujeteeee?


Vasha Spia, spija@hi.t-com.hr


Glas Istre
http://files.glasistre.hr/GlasIstre.pdf
http://www.glasistre.hr/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #74 : Rujan 26, 2009, 01:09:31 prijepodne »


Glas Istre, 05.09.2009.

Savičenta in the morning

Klape, Bartulja, Maja


Naši općinari žive u praven svitu, a ne kako ja u virtualnen, i su činili projekt Zvizde u kaštelu, pak su zvali dvi klape, jenu žensku i jenu mušku, sljubili Istru (Terenke) i Dalmaciju (Intrade) i bez problema napunili kašteja z domoljubnin narodon. Moj drug Puh je normalno bija na ten zvizdanen koncertu, ma kapljicu smutnje mi je činija drug Sipić, ki je pokle koncerta reka da se prvi put u Savičenti čuja kako pravi Hrvat, a zasvin je zabrazdija kad je reka da je kašteja činjen jušto za klape.

Piše: Darko PEKICA


Još prija par lit dok smo Mario Ferlin i ja bili u turističkoj zajednici, san bija pridložija da za Mrkat istrijanskega dela dojdu kantati klape, na ča je Ferlin bija doslovno puka, aš ki klinac imaju one z starima zanati, još forši imaju u Dalmaciji, ma vode poli nas nikakove. Ne zato ča he ja štiman, ku ne mi se zaparalo da ništo veljaju, pak da se da Mrkatu još šuga, ma sad mi se para da san zaspravlje krivo pensa i mi je drago da to nismo činili.

Naši općinari žive u praven svitu, a ne kako ja u virtualnen, i su činili projekt Zvizde u kaštelu, pak su zvali dvi klape, jenu žensku i jenu mušku, sljubili Istru (Terenke) i Dalmaciju (Intrade) i bez problema napunili kašteja z domoljubnin narodon. Moj drug Puh je normalno bija na ten zvizdanen koncertu, ma kapljicu smutnje mi je činija drug Sipić, ki je pokle koncerta reka da se prvi put u Savičenti čuja kako pravi Hrvat, a zasvin je zabrazdija kad je reka da je kašteja činjen jušto za klape. Keber, Ana, Mario Benčić, Jelena i ja smo sidili poli Ferlina tu zvizdanu večer i tuta forca se sprdali po klapah i temu ničemu ča tobože ima veze z hrvatstvon, domoljubljen i tin sličnin stvarima. Za fat nas nima to niku importancu, aš mi grintamo skoro proti svega i teško nan je ugoditi, pak za nas ni ča jako hoditi, samo da jušto špjegan, iman ti problem ki bin stija da Savičentu dižemo kako misto kemu vona po sven ča je bila u daljoj historiji merita, a ne da je rivamo tamo kadi njoj misto ni. Magari polak ljudi ki su bili u Savičenti, imaju za reči: Ča, Peko, pizdiš kad nan je bilo lipo? A bilo nas je miljar. Zgleda da mi je suđeno biti ta bladi manjina i bog.

Koliko san kapija na žminjskoj Bartulji nis bija ta manjina, aš su vega lita i Bezaki ki drže da je Bartulja čudo prirode, rekli da vu Bartulju rabi zabiti ča prvo. Magari za me je tradicionalno poj na Bartulju u desetoj uri, poli Fumice poisti kapuz z vovcon, fuže z divljači, tripe i zaliti z domaćon bilicon, ubaj samanj ud blaga i mehanizacije i partiti doma. Vi prvi parat je vo lito bija za deset, forši sporadi tega aš je vo zadnje lito da Fumica dela u voj oštariji ki da će se primistiti dvajset metri livo u svoj prostor, pak si je dala kuraja da čini štabelo isti, aš već jeno dva tri lita ni marenda bila na visini. Za vi drugi parat bin bija volija da je ča tega bilo viti, ma i vako nis zusta dešperan, a za vi treti ki najveć brine Bezake, eli je bilo naroda kako i lani eli već, me ni briga. Mario Ferlin je joped ima posla z trapuleron ud očali za sunce, Folo je kupija briskve brajdenice, Sipić kreke, ja niš i via mi doma. Ma već kad smo tote, pasajmo na dec poli kultnega kuhara Pine Kuhara z sela Kuhari, ki su zajno poli Žminja. E ti dec vina mi ni rabija, ne za to ča ni bija dobar, ku ne mi je bija depiu, pak me zajno glava navrnula, a u podne san sam u štali ki je Filice najavija da ne dojde doma do noći z Bartulje.

Nikako san se poforca regulati blago u podne i zvečera i poj parićati ingredijente za narod ki voli doj u Šikute, kadi je Maja z Muntića donesla svoje slike. Inšoma, divojka je za deset, ne bin bija zna za nju da ni naša Dada pridložila da ima jenu preteljicu ka dela dobre stvari i ka bi rad činiti izložbu u Šikuti. Maja ne samo da je lipa divojka, ko ne se i lipo sprda z unin ča dela, a dva lita je delala u Londri kako stilista bogatin ženan, pak je to špendivanje bez razloga prežentala u galeriji-štali, kadi se dva svita tuču do besvijesti. Još za kraj su njoj pasali tac i did ki njoj je zakanta na tanko i debelo da njoj da kuraja i da svi kuntento pojdemo doma z jene lipe večeri u Šikuti selu.


http://www.glasistre.hr/kolumna/n/104328


Glas Istre
http://files.glasistre.hr/GlasIstre.pdf
http://www.glasistre.hr/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549