Autor Tema: Kako to funkcionira inače, a pogotovo u Hrvatskoj...  (Posjeta: 5824 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Kako to funkcionira inače, a pogotovo u Hrvatskoj...
« : Travanj 18, 2010, 10:48:07 prijepodne »
Došao jednom jedan gospodin, lijepo obučen, odsjeo u jedinom hotelu koji je postojao u gradiću i objavio na cijeloj stranici lokalnog lista da plaća za svakog majmuna koji mu donesu 10$.

Seljaci koji su znali da je šuma puna majmuna pojuriše loviti majmune i čovjek ih je uredno isplaćivao, kako je bio objavio.
Kad je ostalo malo majmuna i postalo ih teško uloviti, seljaci su ih prestali donositi.
Gospodin je tad obećao 20$ za majmuna i seljaci su ih potrčali loviti.
Opet su majmuni ponestali i gospodin je povećao cijenu na 25$ i lovci su ulovili onih nekoliko preostalih, ali i tome je došao kraj.
Sad je gospodin obećao 50$, ali majmuna više nije bilo....
On je otputovao i njegov partner se nakon nekog vremena uputio seljacima i rekao:
- Pogledajte ove kaveze, puni su majmuna koje je moj šef kupio za svoju kolekciju. Predlažem vam da ih kupite za 35$ i kad se šef vrati on će vam ih kupiti za 50$, što je bila posljednja cijena.
Seljaci skupiše ono što su uštedjeli cijelog života i kupiše tisuće majmuna koji su bili po kavezima očekujući povratak gospodina.
Od tog dana nisu više vidjeli ni jednog ni drugog. Jedino što su vidjeli su kavezi puni majmuna, koje su kupili uštedom cijelog života.

Sad imate jasnu viziju kako funkcioniraju financijske burze, pogotovo u Hrvatskoj...


==================================================================

I ne samo burze; kod nas tako funkcionira cjelokupna privatizacija napravljena preko noći, na divlji način i naprečac u mutnom, gdje je politička elita bila pripremljena na dolaske takve "gospode" jer im je i pripremila teren, naravno - uz naknadu za takav trud...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Kako to funkcionira inače, a pogotovo u Hrvatskoj...
« Odgovori #1 : Travanj 18, 2010, 10:54:55 prijepodne »
He, dobra usporedba, ali nije to samo kod nas tako, to je sa svim burzama situacija. Jedino sto je kod nas na djelu lakomost za lakom zaradom vise izrazena. Svi bi bili burzovni mesetari, a nisu ni svjesni da se mesetari njima.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Kako to funkcionira inače, a pogotovo u Hrvatskoj...
« Odgovori #2 : Svibanj 11, 2010, 11:48:39 poslijepodne »
Vlasnici tvrtki koje dobivaju najunosnije poslove

Željko Žderić, Konstruktor - Ostao bez posla i Jure Radića - Željko Žderić uspio je uzdignuti Konstruktor na gradnji autocesta u Hrvatskoj, no nedavno je doživio veliki neuspjeh u Crnoj Gori kada je zbog nedobivanja bankovnih jamstava izgubio posao stoljeća gradnje tamošnje autoceste. Osim toga, sve je jasnije da ga poslovno naspušta vjerni sljedbenik i, kako sam kaže, najveći prijatelj Jure Radić. IGH je izašao iz konzorcija za Crnu Goru te iz nekoliko zajedničkih poslova u Hrvatskoj. Prema posljednjim poznatim financijskim rezultatima, Konstruktor je u 2008. godini imao 2,3 milijarde kuna imovine. Vlasnički kapital od 354 milijuna kuna nije ni blizu dostatan za podmirenje ukupnog duga koji je na kraju 2008. iznosio milijardu i 907 milijuna kuna, od čega 82 posto otpada na kratkoročne obveze. Ukupni prihodi Konstruktora na kraju 2008. iznosili su dvije milijarde i 347 milijuna kuna, što je za 105 milijuna više nego godinu ranije. Konstruktor je na kraju 2008. ostvarilo dobit od 36 milijuna kuna, što je za tri milijuna kuna više nego godinu ranije.

Joško Mikulić, Viadukt - Donirao HDZ-u 250.000 kuna - Viadukt je kompanija koju se smatra jednim od najčvršćih kompanjona Konstruktora i Hidroelektre i koja redovito od države dobiva poslove na važnim infrastrukturnim projektima. U pravilu se Viadukt na svim natječajima javlja u sklopu Poslovne udruge sa Konstruktorom i Hidroelektrom ali i odlično surađuju sa IGH i Dalekovodom. Na posljednjim parlamentarnim izborima ova je tvrtka bila jedan od najvećih donatora HDZ-a, ali su pomogli i HNS-u. HDZ-u su uplatili 250 tisuća kuna, a sa 50 tisuća kuna su poduprli i kampanju HNS-a. Viadukt se našao u središtu afere kao izvođač radova brze ceste Gaženica -Zadar 2 za koju je ministar Božidar Kalmeta optužen da je cijena izgradnje prenapuhana. Prije dvije godine tvrtka se našla usred druge afere. HANFA- je tada istraživala pod kojim je okolnostima tvrtka Viadukt pokušala preuzeti kontrolu nad zagrebačkom tvrtkom Vodoprivreda. Naime, ova je tvrtka Viaduktu bila iznimno važna jer je raspolagala sa gotovo neograničenim količinama šljunka.

Zlatko Korpar, Ceste Varaždin - Sklonio se od istrage u Ceste - Zlatko Korpar tek je nekoliko mjeseci na čelu tvrtke Ceste Varaždin kamo je došao s mjesta direktora Autoceste Rijeka - Zagreb. Njegov odlazak poklopio se s otkrićem da OLAF istražuje protuzakonite radnje u dodjeli posla tvrtkama na gradnji 2.b faze autoceste Rijeka - Zagreb. Tu tvrtku je nekoliko desetaka godina vodio Đuro Podvezanec. Ceste Varaždin uspjele su se uključiti u projekt cestogradnje preko tadašnjega ministra graditeljstva Radimira Čačića koji im je pomogao da se uguraju među velike. U podjeli građevinskog kolača Ceste Varaždin su najviše poslova obavljale u poslovnoj udruzi sa Strabagom i Zagorje Tehnobe- tonom. Najveće su poslove radili na autocestama Zagreb - Goričan, Zagreb - Macelj te Zagreb - Split. Kao i direktori ostalih hrvatskih građevinskih tvrtki, ni Podvezanec nije bio sklon novinarima i pojavljivanju u javnosti. Ceste Varaždin nisu se našle u skandalima, očito se nisu previše suprotstavljali velikima i zadovoljavali su se manjim dijelom kolača.

Petar Đukan, IGH - Siva eminencija građevine - Prema mnogim informacijama, Đukan je siva eminencija hrvatskoga građevinskog lobija. Riječ je o dugogodišnjem direktoru IGH, saborskom zastupniku, a danas predsjedniku Nadzornog odbora te tvrtke. Sutra bi Skupština tvrtke Dalekovod trebala raspravljati o tome hoće li Đukan postati i član Nadzornog odbora njihove tvrtke. Ako se to dogodi, prema nekim pojašnjenjima, to bi bio jedan od krucijalnih dokaza o povezanosti IGH i Dalekovoda kao negativne lobističke skupine. Đukan je i preko sina Saše povezan s Konstruktorom. Saša Đukan je direktor zagrebačke ekspoziture Konstruktora, ali je, što je važnije, jedan od četiri suvlasnika te splitske tvrtke. Neslužbeno se u posljednje vrijeme mogu čuti priče da Đukan više nije u dobrim odnosima s Jurom Radićem. Navodno mu zamjera prebrzo i preveliko širenje tvrtke te prerizične poslovne poteze koji štete tvrtki. Također mu navodno zamjera i preveliku eksponiranost u javnosti. Đukan vrlo rijetko istupa u javnosti i dosad nikad nije želio pričati o svojoj ulozi u stvaranju lobija.

Rade Pilipović, Hidroelektra - USKOK traži pravog vlasnika - Rade Pilipović je sa svojim bratom Zdravkom u ovom trenutku, službeno, najveći pojedinačni suvlasnik Hidrolektre. Posjeduju 25 posto tvrtke. Kažemo službeno, jer u tijeku je žestoka borba za vlasništvo nad tvrtkom. Vlasnik Hidroelektre bila je tvrtka Mediteran union tuneli, a pod čudnim okolnostima dionice su prenijete na nove vlasnike među kojima je i Pilipović. Godine 2005. tvrtka MUT je kupila tvrtka Agram International, koju zastupaju Ivo Farčić i Luka Mišetić, odvjetnici Ante Gotovine, a Ljubo Ćesić Rojs smatra kako iza potpisa stanovitog Milana Mandića iz Biograda stoji osobno Ante Gotovina. Tko je zapravo vlasnik Hidroelektre, trebao bi rasplesti USKOK. Usprkos 50 posto manjoj dobiti u prvom tromjesečju ove godine, Hidroelektra je jedna od najvažnijih građevinskih tvrtki, a samo je u 2009 g. s državom potpisala ugovore vrijedne 1,5 milijardi kuna. Dio je tzv. konzorcija - Konstruktor, Dalekovod i Viadukt.

Luka Miličić, Dalekovod - Iza njega ipak stoji Sanader? - Dalekovod je pod njegovim vodstvom izrastao u jednu od deset najuspješnijih hrvatskih tvrtki. U sklopu cestogradnje u Hrvatskoj ta je tvrtka opremila gotovo sve autoceste, zbog čega ih optužuju za monopol. Austrijska tvrtka Strabag prije nekoliko je godina uputila pismo tadašnjem premijeru Sanaderu u kojem se žalila da je, umjesto njih, posao dobio Dalekovod koji je dao skuplju ponudu. Prema nekim procjenama, tvrtka Dalekovod trenutačno vrijedi više od 60 milijuna eura, a Miličić je 2008. proglašen menadžerom godine. Miličić vrlo rijetko istupa u javnosti. Bilo bi zanimljivo čuti njegovu priču o formiranju konzorcija Adrial u kojemu je član Uprave. Riječ je o konzorciju koji čine građevinske tvrtke iz Hrvatske te Bosne i Hercegovine, koji je 2007. od Vlade dobio vlasništvo nad TLM-om za jednu kunu, a svi su dugovi otpisani. Iako Miličić tvrdi da nema nikakvih političkih aspiracija, takva Vladina odluka nije mogla biti donesena bez sprege s politikom i tadašnjim premijerom Sanaderom.

Jure Radić, IGH - Gubi poslove, ali ne i monopol - Dolaskom Jure Radića na čelo Instituta IGH ova je tvrtka u javnosti postavljena na čelo hrvatskog građevinskog lobija. Jednostavno nije postojao natječaj projektiranja objakata u cestogradnji koje IGH nije dobio. Osim toga bode u oči činjenica da ljudi koji su poslovno ili suvlasnički vezani uz IGH zauzimaju visoke pozicije u vlasti ili u tvrtki Hrvatske autoceste. Radić se uvijek brani da su sve poslove dobivali na javnim natječajima. Zahvaljujući njegovu snažnom lobiranju, prošao je i projekt gradnje Pelješkog mosta koji je, naravno, projektirao IGH. U posljednje vrijeme IGH je pretrpio i nekoliko poraza. Izgubljen posao projektiranja autoceste u Crnoj Gori, a u Bosni i Hercegovini se suočio s optužbama da trasu Vc koridor kroz Hercegovinu projektiraju prema željama lokalnih hadezeovaca. Poslovno se razilazi sa Željkom Žderićem, ali je bez mnogo buke preuzeo vlasništvo nad još tri zagrebačka projektantska ureda, čime je stekao još veći monopol na tržištu. Prošlu godinu IGH je završio s dobiti od 740 milijuna kuna, što je pad od 140 milijuna kuna.
http://www.jutarnji.hr/vlasnici-tvrtki-koje-dobivaju-najunosnije-poslove/764987/