Monografija Buševca22.02.2010. Kultura
Predstavljanjem Monografije Buševca jučer je započelo obilježavanje 90 godina Ogranka „Seljačke sloge“ Buševec. Monografija koju je posljednje tri godine pripremao profesor Ivan Rožić opisuje povijest sela i stvaranje kulturnog društva na gotovo 400 stranica te obiluje brojnim fotografijma, starim arhivskim zapisima i osvrtima. Seljačka sloga u Buševcu osnovana je 1920. godine, a u sklopu društva djelovala je tamburaška, plesna i dramska sekcija.
Monografija prati i razvoj sela, njegovih mještana, svih Buševčana koji su na bilo koji način dali svoj obol društvenom životu sela. –To je priča o tradiciji, to je priča o slozi-, istaknula je tom prigodom recenzentica Katja Matković Mikulčić. Predstavljanju su, uz brojne goste, prisustvovali i gradonačelnik Dražen Barišić sa zamjenicima. U programu su nastupili članovi folklorne i dramske sekcije društva, Monografiju je, uz autora i recenzenticu Matković Mikulčić predstavio i predsjednik OSS-a Nenad Rožić, dok je ulomke iz Monografije čitao Drago Katulić. Uoči samog predstavljanja domaćini su pripremili i prigodnu izložbu starih arhivskih materijala, Godišnjaka i Glasa Buševca te nosače zvuka koje su tijekom godine snimili članovi folklorne sekcije.
Ova su prva događanja u Buševcu tek uvertira u rođendansku proslavu koja će trajati tijekom cijele godine, a vrhunac je najavljen u lipnju kad će Ogrankaši odigrati već prepoznatljivu Turopoljsku svadbu.
OSS danas...
Danas je OSS Buševec jedna od najkompletnijih kulturno umjetničkih udruga u zemlji, a pripada u sam vrh koreografiranog i izvornog folklornog stvaralaštva, te u sam vrh dramskog amaterizma. To potvrđuju mnogobrojne nagrade i nastupi na smotrama i festivalima u Hrvatskoj ali i u svijetu. Priznanja stručnjaka i svrstavanje u sam vrh Hrvatskog folklora na Susretima hrvatskih folklornih ansambala 2005,2007 i 2009 godine održanih u Čakovcu i Pribislavcu.
Nastupi na svim izvornim smotrama u Hrvatskoj od Vinkovačkih jeseni, Brodskog kola, Đakovačkih vezova, Susreta u Metkoviću i Muću, Letovaniću idr Nastupali smo na festivalima i dobivali priznanja u Njemačkoj, Italiji, Kanadi, Makedoniji, Litvi, Češkoj, Albaniji, Sloveniji...
Pučko kazalište je dobilo nagrade za očuvanje i njegovanje baštine na festivalima hrvatskih kazališnih amatera 2004 na Visu sa predstavom „Matijaš Grabancijaš Dijak“ i 2008 u Kastvu sa predstavom „Breza“. Nagrada Grada Velike Gorice „Zlatna podgutnica“ za doprinos ugledu i promociju grada u zemlji i svijetu,te županijska nagrada za doprinos ugledu i promociju županije u zemlji i svijetu dobivene 2006 godine. Društvo ukupno broji oko 450 članova, posjeduje bogati fundus narodnih nošnji iz svih krajeva Hrvatske ,veliki broj instrumenata i dramskih kostima.
Pitali smo današnjeg predsjednika OSS Buševec Nenada Rožića ke je to privami ke Vas drži tak dugo?
Odgovor je jednostaven: poštivanje tradicije i onoga ke su naši stari napravili, lubav prema onomu ke z guštom delamo i vera da zotim ke delamo bumo postali bolši ludi. Dobro, a zake ste onda tak dobri v semu čega se primlete? Zato ke smo mi navek drukčiji, navek posebni, navek svoji, mi smo Vam jednostavno Ogranek Seljačke sloge Buševec.
Kako je bilo na predstavljanju Monografije u Buševcu pogledajte u programu TVT-a u 18:40 sati
http://www.rvg.hr/index.php?id=2601