Proplin uvodi nove kompozitne plinske boce Inina tvrtka PROplin d.o.o., vodeći distributer propan-butan plina u Republici Hrvatskoj (plin u bocama, mali spremnici i autoplin), najavljuje novi proizvod na tržištu – kompozitne propan-butan boce.
Za razliku od dosadašnjih čeličnih, kod novih se boca radi o potpuno novom, visokokvalitetnom i tehnički superiornom proizvodu. Boce su teške 5,3 kilograma (čelične su od 10 do 12 kg), što bitno olakšava manipulaciju, transport, ali i održavanje - dakle bitno smanjuje troškove. Prilikom zapaljenja su neeksplozivne, a budući su rađene od nekorodirajućih materijala otporne su na koroziju. Poluprozirne su pa korisnik u svako doba može vidjeti razinu plina u boci. Boce posjeduju sve potrebne certifikate, dozvole i suglasnosti za uporabu u Europskoj uniji. Koriste se gotovo u svim zemljama Europske unije, SAD-u, Australiji, afričkim i azijskim zemljama, praktično na svim kontinentima duže od jednoga desetljeća. Treba reći da je uporaba novih plinskih boca istovjetna kao i kod čeličnih. Svemu ovome treba pridodati moderno oblikovanje, uz spomenutu provjerenu kvalitetu i sigurnu uporabu.
U ovoj najavi obavještavamo poštovane korisnike usluga PROplina da će nove kompozitne plinske boce biti u prodaji na određenim Ininim benzinskim postajama, te prodajnim mjestima PROplina u Republici Hrvatskoj već tijekom kolovoza. Omogućit će se zamjena čeličnih boca za kompozitne. Znači, kompozitna boca ponudit će se kupcima kao dodatni asortiman uz postojeće čelične boce.
Sa širokom distribucijskom mrežom od 18 vlastitih prodajnih mjesta, te na dijelu Ininih postaja, PROplin može udovoljiti svim zainteresiranim za kupnju plinskih boca kao i najavljenu zamjenu čeličnih boca kompozitnim.
O svim pojedinostima vezanim uz uvođenje kompozitnih plinskih boca na tržište Republike Hrvatske PROplin će pravodobno i iscrpno obavijestiti javnost.
Iz INA Glasnika broj 1948 od 28. srpnja 2009.
http://www.ina.hr/default.aspx?id=1929-
Plin u poluprozirnim laganim bocamaIzvor:
www.vjesnik.hr · Autor: Željko Bukša

Inina tvrtka Proplin, vodeći distributer ukapljenog naftnog plina (UNP, poznat i kao propan-butan) u Hrvatskoj, početkom rujna kupcima će ponuditi nove moderne kompozitne plinske boce, doznajemo u toj tvrtki. Za razliku od dosadašnjih čeličnih, kod novih je boca riječ o potpuno novom, visokokvalitetnom i tehnički superiornom proizvodu, provjerene kvalitete i moderno oblikovanom, ističu u Proplinu.
Očekuju prilično veliki interes za nove boce zbog njihovih brojnih prednosti u odnosu na postojeće čelične. Na primjer, prazne kompozitne boce zapremine 10 litara UNP-a bit će teške samo 5,3 kilograma zbog modernih materijala od kojih su izrađene, što je otprilike dvostruko manje od postojećih čeličnih, teških 10 do 12 kilograma. To će bitno olakšati manipulaciju i transport novih plinskih boca, a distributerima olakšati održavanje i smanjiti troškove.
Osim toga, kompozitne boce su poluprozirne, pa će njihovi korisnici uvijek moći vidjeti razinu plina u boci, što su kod čeličnih često bezuspješno i nepraktično pokušavali procijeniti po težini boce ili tresući ju. U Proplinu ističu da kompozitne boce, koje nabavljaju od norveške tvrtke Ragasco, posjeduju sve potrebne certifikate, dozvole i suglasnosti za uporabu u Europskoj uniji. Već se dulje od deset godina koriste gotovo u svim zemljama Europske unije, SAD-u, Australiji, afričkim i azijskim zemljama, praktično na svim kontinentima.
Kupci koji to žele moći će čelične plinske boce zapremine 10 kilograma zamijeniti kompozitnima na svim prodajnim mjestima Proplina i nekim Ininim. Zamjena će se plaćati, ali se očekuje da će Proplin u početku ponuditi popularne, akcijske cijene.
Međutim, svi koji to žele moći će i dalje normalno koristiti postojeće čelične boce za UNP, jer se one neće povlačiti iz uporabe.
Inače, u Proplinu navode da su od 2002. do 2008. zbog sigurnosti potrošača i novih propisa u čelične plinske boce uložili više od 430 milijuna kuna te da ih godišnje napune oko četiri milijuna.
Boce neeksplozivne i otporne na koroziju
U Proplinu navode da su u slučaju da dođe do zapaljenja plina (na primjer, zbog neispravnog priključnog crijeva ili pogrešnog spajanja) boce neeksplozivne, a budući da su napravljene od nekorodirajućih materijala, otporne su na koroziju. Prilagodba plinskih priključaka neće biti potrebna, jer je uporaba novih plinskih boca istovjetna kao i kod čeličnih.
http://www.poduzetnistvo.org/news/plin-u-poluprozirnim-laganim-bocama-
KOMPOZITNE PLINSKE BOCE OD 15. LISTOPADA NA HRVATSKOM TRŽIŠTU Od četvrtka 15. listopada 2009. hrvatski potrošači plina diljem Republike Hrvatske će moći kupiti plin u novim 10 kilogramskim kompozitnim bocama na 274 ININE benzinske postaje, 18 maloprodajnih mjesta PROplin-a, člana INA Grupe, vodećeg distributera propan-butan plina u Hrvatskoj i na benzinskim postajama INA Osijek Petrola, Crobenza i Tifona.
Plin u novoj kompozitnoj boci će se moći kupiti u gotovo svim gradovima Hrvatske (Zagreb, Split, Osijek, Rijeka, Zadar, Varaždin, Šibenik, Slavonski Brod, Sisak, Karlovac, Bjelovar, Imotski, Makarska, Metković, Rovinj, Umag, Buje, ...) i otocima (Cres, Rab, Lošinj, Brač, Korčula, Krk...).
po istoj cijeni kao i plin u čeličnoj plinskoj boci, što trenutačno iznosi 84,30 kune. Osim tog, kupci će moći zamijeniti čeličnu plinsku bocu zapremnine 10 kilograma za kompozitnu plinsku bocu uz nadoplatu 200,00 kn. Prilikom svake zamjene kupcu će se ispostavljati račun u iznosu 200,00 kn po komadu.
Kao što smo prethodno najavili, kompozitne plinske boce su tehnički superiorni proizvod u odnosu na čelične plinske boce. Zahvaljujući uporabi suvremenih tehnologija, osnovni polietilenski cilindar plinske boce ojačan je namotajima staklenih vlakana i zaštićen vanjskim politetilenskim omotačem, čime su ostvarene mnoge funkcionalne prednosti. Prazne kompozitne boce zapremnine 10 kilograma UNP-a teže samo 5,3 kg, što je gotovo dvostruko manje od postojećih čeličnih, teških 10 do 12 kg.
Težina kompozitnih plinskih boca je standardizirana odnosno sve boce imaju istu težinu, za razliku od čeličnih boca čija težina varira. Cilindar u kom je smješten plin je proziran, pa je vidljiva razina plina. Upravo su lakoća boce i vidljivost razine plina u njoj među najznačajnijim funkcionalnim prednostima kompozitnih plinskih boca za potrošača. Osim tog, drška boce je ergonomski dizajnirana prema ljudskoj ruci i nema oštrih rubova, što je čini prikladnom za rukovanje. Materijali od kojih je boca izrađena otporni su na UV zračenje, nisu podložni koroziji, pa je održavanje lakše i u vanjskim uvjetima skladištenja i uporabe.
Kompozitne plinske boce kao tehnički superiorni proizvod u odnosu na čelične plinske boce koriste već duži niz godina u svim zemljama Europske Unije, kao i u SAD-u, Australiji, afričkim i azijskim zemljama, a zbog višestrukih funkcionalnih prednosti , posebice manje težine, sigurnosti, i prozirnosti, kao i atraktivnog izgleda, INA i PROplin su uvođenjem u svoje prodajne asortimane odlučili ih ponuditi hrvatskim potrošačima.
Maloprodajna mjesta na kojima možete kupiti nove kompozitne boce:
Ina d.d.
Proplin d.o.o.
Crobenz d.d.
Ina osijek Petrol d.d.
http://www.proplin.hr/-
PROplin d.o.o. uvodi nove kompozitne boce za UNP na tržište Republike Hrvatske
02.08.2009
PROplin d.o.o. vodeći distributer propan-butan plina u Republici Hrvatskoj (plin u bocama, mali spremnici i autoplin) najavljuje novi proizvod - poluprozirne kompozitne propan-butan boce. Masa boce iznosi 5,3 kg, što u odnosu na masu čeličnih od 10 do 12 kg bitno olakšava manipulaciju. Prilikom zapaljenja su neeksplozivne, a budući su rađene od nekorodirajućih materijala otporne su na koroziju. Kod poluprozirne boce korisnik u svako doba može vidjeti razinu plina u boci.
Uporaba novih plinskih boca istovjetna kao i kod čeličnih. Nove kompozitne plinske boce biti će na dijelu benzinskih postaja INE, te prodajnim mjestima PROplina u Republici Hrvatskoj u prodaji tijekom kolovoza ove godine. Tom prilikom omogućiti će se zamjena čeličnih boca za kompozitne. Kompozitna boca nuditi će se kupcima kao proizvod uz postojeće čelične boce. Proplin nije objavio detaljnije podatke o ponudi, ali iz priloženih tehničkih karakteristika i uzevši u obzir masu čelične boce vidljivo je da se u kompozitnim bocama iste ukupne mase (boca + plin) može isporučiti oko 40 % više plina, što smanjuje manipulativne i transportne troškove kako Proplinu, tako i potrošačima. Masa čelične boce od 10 kg plina iznosi oko 12 kg, što daje ukupnu masu pune boce od 22 kg. Masa kompozitne boce za 14 kg plina iznosi oko 8 kg što također iznosi ukupno 22 kg.
Priprema: Mario Maričević
Izvor: Proplin & Ragasco
http://www.eihp.hr/hrvatski/detaljnije.php?Tip=vijest&id=2348-
Ovo je kak i kad pivovare idu malo "pazirit" i mešetarit z novemi flašami i gajbami...
Normalno,ne zabadov...