10. Ako autoritarne crte tih političara uvrštavate u njihove važne nedostatke, kako biste se Vi ponašali kao predsjednik? Za kakav se opseg predsjedničkih ovlasti zalažete?
Moj opći svjetonazor i politički stavovi su nepokolebljivo socijalni, slobodarski i demokratski, te mi je duhovno i emotivno neprihvatljiva bilo koja vrsta autoritarnosti koja proizlazi iz položaja moći, naročito političkog. To znači, kad postanem Predsjednik ponašat ću se sukaldno svom svjetonazoru i stavovima, a oni su istovjetni onome što je zapisano u hrvatskom Ustavu.
Sadašnje ustavne i zakonske predsjedničke ovlasti su uglavnom primjerene hrvatskim tranzicijskim potrebama i ne bi ih trebalo mijenjati. Problem nije u ovlastima, nego u tome što i predsjednik države i ostala korumpirana i neodgovorna struktura vlasti postupaju krajnje sebičn, asocijalno, neodgovorno i voluntaristički.
11. Smanjenje ovlasti rezultira smanjenjem predsjedničkog utjecaja i obrnuto. Nije li onda proturječno kad se pojedini kandidati zalažu za smanjenje predsjedničkih ovlasti i istodobno obećavaju radikalne promjene u hrvatskome društvenom i političkom životu?
Većina predsjedničkih kandidata potiče izravno iz bivšeg totalitarnog ili sadašnjeg polutotalitarnog partitokratskog upravljačkog modela, te nisu dosad ništa poduzeli da ga promjene. Stoga bilo kakva njihova javna obećanja ne treba shvaćati ozbiljno, o čemu svjedoči i ova proturječnost koju ste naglasili.
Ako nešto od takvih osoba treba očekivati onda je to nastavak sebičnosti i nezasitnost u grabljenju materijalne i političke moći.
12. Od svih predsjedničkih kandidata, Vi ste nesumnjivo najjasniji i najrezolutniji u osudi jugoslavenske i komunističke baštine, koja još uvijek duboko prožima hrvatsko društvo. Zašto to ipak u jednome narodu koji je pretežno katolički, nema važnu ulogu ni u parlamentarnim, a ni u predsjedničkim izborima?
Bivše komunističko jugoslavenske strukture su se od prve polovice 1980-ih godina temeljito operativno pripremale za tada nadolazeće velike promjene, koje su bile izvjesne. Za veoma dobru pripremljenost imali su sve pretpostavke: apsolutnu vlast, novac, institucije, kadrove i svekoliku društvenu moć. To se nikako ne smije podcjenjivati, kako u promatranju tadašnjeg vremena, i još više u razumijevanju sadašnjosti
Tada strukture nisu mogle znati točno kakve će se promjene sve događati; hoće li opstati Jugoslavija kao država ili će se raspasti? Hoće li opstati komunistički upravljački sustav ili će se izmijeniti ili potpuno propasti? Bio je veliki broj mogućih kombinacija i međuvarijanti.
Međutim, dostupni dokumenti kao i događji koje smo do sada prošli, pokazuju da su bivše strukture našle veoma uspješno i cjelovito rješenje za sve varijante događanja. To univerzalno rješenje je bilo načelno jednostavno, a provedba je ipak bila složena.
Štogod se događalo, spasonosno rješenje za jugoslavensku komunističku strukturu je bilo sačuvati čvorišna upravljačka mjesta, tj. moć u svim institucijama koje će nastajati u novim okolnostima. To se nažalost i događalo. Stare strukture sustavno su se selile u sve novonastale države i njihove institucije: politiku, vojsku, policiju, gospodarstvo, pravosuđe, sigurnost, kulturu, obrazovanje, zdravstvo, civlino društvo itd. Sa strukturom se preselio i upravljački model, mentalitet, način ponašanja, stare uhodane veze, simboli i sve drugo što je trebalo jamčiti dugoročni opstanak njih i njihovih bioloških i ideoloških nasljednika.
To je bila operacija izuzetno velikih razmjera i na sličan način se događala u svim istočnoeuropskim postkomunističkim državama. U tom tranzicijskom procesu Hrvatska je – zbog dva osnovna razloga - bila i ostala u posebno nepovoljnom položaju. Prvo, institucijsko rađanje novih društvenih odnosa u Hrvatskoj bitno je poremetila i usporila srbijanska oružana agresija. Drugo, hrvatsko društvo ima u svojim društvenim i kulturnim institucijama duboko i povijesno ugrađene paradigme jugoslavenstva i komunizma kao religije. I srbijanska agresija i ove paradigme su bitno pogodovale u svakom pogledu zastarjelim strukturama da i u novonastaloj Republici Hrvatskoj očuvaju izuzetno visok stupanj institucijske moći. Tome je u kritičnom razdoblju, početkom 90-ih, bitno pridonijela velika zloporaba ideje takozvane svehrvatske pomirbe, koja je stvarno iskorištena za očuvanje moći starih struktura.
U tih nekoliko kritičnih godina, koje su po prirodi povijesnih procesa u drugim postkomunističkim zemljama bile vrijeme rađanja novog u svakom pogledu, u Hrvatskoj su bile vrijeme nedodirljivosti starih struktura. Ta, zar se ne sjećamo da su glavni kadrovici „novih“ hrvatskih institucija u RH i BiH bili nedodirljivi Manolić, Mesić, Boljkovac i njihova pozadina. To je bilo vrijeme kad je, još i 1992. g., Mesić na sav glas među hrvatskim iseljenicima od Švedske do Švicarske pjevao ustaške pjesme. Vjerojatno je zbog duge jeke tih pjesama sada zabranjen ulazak ulazak Thompsona u Švicarsku.
Očigledno, u tom procesu su stare strukture koristile sve metode uključujući i ubojstva, koja su u ratu prebrzo padala u zaborav ili se pripisivala ratnoj slučajnosti. Tko se danas sjeća i izvlači pouke iz svirepe likvidacije istaknutog domoljuba i političkog zatvorenika Ante Parađika?
Ipak, zbog mimikrije te ratnih okolnosti i potreba, u institucijski sustav, naročito obrambeni, pripuštena je određena količina domoljuba. Međutim u drugoj polovici 90-ih počelo je njihovo sustavno čišćenje i sve žešće javno proskribiranje. Proces sveopće hajke na domoljube unutar institucija traje i do sada, te sva događanja unutar Hrvatske treba promatrati i u tom kontekstu. To se na političkoj razini najajsnije do današenjeg dana može prepoznavati po razaralačkim procesima unutar stranke HDZ-a i HSP-a, te lokalnih, državnih i društvenih institucija koje su bile ili preostale pod njihovim nadzorom.
Posebno radikalno je dekonstruiran obrambeni sigurnosni sustav, koji gotovo da više i ne postoji. U funkciji svega toga su svakako i sudski procesi pred Haškim tribunalom i malim pravosudnim hagićima u Hrvatskoj. Dugoročno je za hrvatsku državu i društvo najubojitija tzv. haška povijesna istina koja se nastoji nametnuti doslovno svim sredstvima.
Ukupno gledajući, do sada su protuhrvatske silnice uspjele – institucijski, identitetski, javno-percepcijski i simbolički - dekonstruirati bitne sastavnice hrvatske državotvornosti te socijalnog i nacionalnog zajedništva, koji su bili uspostavljeni u prvoj polovici 90-ih godina.
To se najjasnije prepoznaje u golemom stupnju sadašnje svekolike dominacije jugoslavenske i komunističke baštine u Hrvatskoj. Taj stupanj je bio nezamisliv prije 15-ak godina, a izgledao je nemoguć prije 10-ak godina. Međutim, on je tu, stvarno i simbolički. Odnosno, jednostavnije rečeno, mi, Hrvatska, smo sada stvarno više u Jugoslaviji i komunizmu nego što smo to bili 1989./1990. godine. Nemojte uopće pomisliti da imalo pretjerujem O tome sam više puta detaljnije javno govorio i pisao, pa nema prostora i potrebe ovdje to ponavljati.
U takvim okolnostima je razumljivo što kao veoma obrazovan stručnjak, socijalno odgovorna osoba i domoljub, rezolutno osuđujem hrvatsku sadašnjost koja je najvulgarnije obnovljena jugoslavenska i komunistička baština.
Na taj način postaju razumljivi i razlozi zbog kojih naše tradicionalne nacionalne i kršćanske vrijednosti i baština nisu gotovo uopće predstavljene ni u najvišim institucijama tj. parlamentu i predsjedničkom uredu, niti na nižim institucijskim razinama. O tome zorno svjedoče gotovo jednoglasna glasovanja o protukršćanskim i protunacionalnim zakonima i odlukama u Saboru, kao i sve čak protucivilizacijske javne poruke iz predsjedničkog ureda, a odluke Vlade su samo operativno provođenje te politike.
Takvo postupanje izvrsno organiziranih grupacija koje upravljaju hrvatskom je potpuno logično jer oni tako ostvaruju i štite svoje interese. Ali mi, golema većina kojoj to nikao nije u interesu, smo najodgovorniji što smo u takvom stanju. Krajnji je trenutak da se osvjestimo i organiziramo, te budemo odgovorni i promijenimo situaciju u Hrvatskoj. Tu promjenu neće niti može izvršiti nitko drugi, osim nas samih. U protivnom preuzimamo odgovornost za veleizdaju ne samo samih sebe nego i budućih hrvatskih naraštaja.