Autor Tema: Recesija  (Posjeta: 205876 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #480 : Travanj 12, 2011, 09:27:30 prijepodne »
Zašto kao uvjet dolasku stranih lanaca nije postavila npr. da se odredjena kvota hrvatskih proizvoda mora prodati u njihovim trgovinama ?

Ovo je uvela Slovenija. Nije htjela da dođu svi strani centri odma i da budu perjanica stranog uvoza u sloveniju nego su to malo štopali.
« Zadnja izmjena: Travanj 12, 2011, 09:29:30 prijepodne Bilaj »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #481 : Travanj 12, 2011, 09:52:13 prijepodne »
Eto koliko stranci ulažu u hrvatsku:

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/121768/Ulagacima-je-preskupa-Europa-a-kamoli-Hrvatska.html

Porazni podatak o padu inozemnih ulaganja od 80 posto najbolje svjedoči o investicijskoj klimi u Hrvatskoj. O uzrocima drastičnog pada stranih investicija u prošloj godini i očekivanjima za ovu porazgovarali smo s ekonomskim analitičarem Damirom Novotnyjem

Novotny smatra da je velik pad izravnih stranih ulaganja u 2010. godini očekivan. 'Ne čude me takvi podaci. Velik dio direktnih stranih ulaganja otpada na dokapitalizaciju banaka. Strane banke prošle godine nisu refinancirale svoju dobit, već su je povukle. Slično su se ponašale i druge inozemne tvrtke u Hrvatskoj', ističe Novotny.

Ova godina, smatra, bit će još lošija. Vladini pokušaji da nešto promijeni zasad se svode samo na političke kampanje i marketinške akcije bez konkretnih poteza.

'Da bi se privukle velike investicije, morate biti spremni i na velike ustupke. Investitorima je već u Europi preskupo, a Hrvatska je u tom kontekstu još nepovoljnija. Mi za kvadrat zemlje tražimo 300 eura, dok drugi nude besplatne parcele, priključke i jeftinu radnu snagu', objašnjava Novotny.

Kad je riječ o greenfield investicijama, jedino čemu se možemo nadati su ulaganja u turizam, i to prvenstveno zahvaljujući našem položaju.
________________________________

Ovo najbolje govori koliko vlada radi krivo.
Cijelo se vrijeme govori o tome da trebamo strana ulaganja. Da definitivno trebamo. Ali puno bi više postigli da ona ulaganja koja su već tu da njih potičemo da oni rastu.

Uz ovakve poreze, zakone, državnu administraciju i troškove nitko neće ulagati u hrvatsku.
___________________________________

A i da vidimo kako izgledamo u odnosu na ostale zemlje: Katastrofalno!
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/121865/Hrvatska-osramotila-Balkan-u-izvjescu-Europske-komisije.html
« Zadnja izmjena: Travanj 12, 2011, 10:10:47 prijepodne Bilaj »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #482 : Travanj 13, 2011, 10:02:02 prijepodne »
Malo o turizmu u kojeg se svi kunu.
Kolika je zarada od turizma u 2010 godini:

- 2.2% u odnosu na 2009g, -14.5% prema 2008g.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #483 : Travanj 13, 2011, 12:59:09 poslijepodne »
Hrvatska je iz ratne i tranzicijske depresije isplivala  već 2002. godine, kao donekle rasprodana i kao srednje zadužena  ekonomija.

Zbog aktualnog stanja visoke vanjske zaduženosti i široke  rasprodanosti, sada se čini kao da joj iz te najnovije depresije, u dogledno vrijeme, izlaza – nema.

http://www.novilist.hr/hr/Komentari/Kolumne/Ekonomski-brevijar-Ive-Jakovljevica/Depresija-iz-2008.-ce-se-u-2011.-produbiti

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #484 : Travanj 13, 2011, 02:25:55 poslijepodne »
Stoga, s još više argumenata i s još čvršćim uporištima u statistici Državnog zavoda i Hrvatske narodne banke, možemo prognozirati nastavak gospodarske depresije najmanje još dvije godine.

Nazdravlje!

Hrvatska će, uz nadu da će već 2015. ostvariti BDP jednak ostvarenom  tijekom 2008., iz vanjske prezaduženosti, koja je glavna kočnica novog razvoja, izaći tek 2018. Ili – točnije, tek kad na srednji rok (od barem pola desetljeća) počne ostvarivati kineske stope rasta BDP-a u rasponu od najmanje sedam do preporodnih 12 posto godišnje (što nije uspjela nikad u svojoj  gospodarskoj povijesti, čak ni početkom poletnih 1960-ih).

To je tih 10 godina o kojima ja govorim. Pametni i sposobni ljudi mogu u tom vremenu napraviti samo jednu stvar: sjesti i učiti. Pa kad ova nesposobna banda upropasti sve što se upropastiti da, i kad se povuku (ili odu u zatvor), onda će trebati sposobnih i kvalificiranih ljudi da izvuku kola iz blata.

Sreća je jedino što smo tako nisko pali, da niže više niti ne možemo - u smislu konkurentnosti, produktivnosti, ulaganja u znanje i znanost...
« Zadnja izmjena: Travanj 13, 2011, 02:29:39 poslijepodne amarkulin »

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Recesija
« Odgovori #485 : Travanj 14, 2011, 12:14:43 prijepodne »
Agrokor Slovencima premalen
Prekosutra istječu financijska jamstva za kupnju 23 posto Mercatora, međutim Agrokor je svoja produžio za još dva tjedna, javlja Slovenska televizija.

Vlasnik Mercatora, Pivovarna Laško, tjednima pokušava dogovoriti s bankama reprogram duga od 450 milijuna eura kako bi odgodili prodaju, a slovenski mediji nagađaju kako je najizgledniji novi, četvrti natječaj.

Prodavalo bi se 60 posto dionica, a ulazak Agrokora spriječili bi na dosad najmaštovitiji način - tako što bi se na natječaj mogle prijaviti samo one tvrtke koje imaju više od 10 milijardi eura godišnjeg prometa. Agrokor ima sedam.
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=112155&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=ae378857c5
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Recesija
« Odgovori #486 : Travanj 14, 2011, 12:02:57 poslijepodne »
Naravno, opet Slovenci pokazuju kako u stvari funkcionira prava demokracija i tržišno gospodarstvo, na koje se domaći novopečeni teoretičari demokracije čude kao pura dreku, jer oni "znaju" kako cijela stvar treba šljakati...

I demokracija i tržišno gospodarstvo su visokoparni pojmovi za prodaju ideja drugima, i zaštitu vlastitih vrijednosti po vlastitom nahođenju, bez poštovanja prava i principa koji se velikodušno nude drugima kao pravila ponašanja.

I kada se to veli domaćim pametnjakovićima, onda imaju samo dva izgovora - pa "tako se mora, inače nisi demokratičan", i "tako se mora, jer se tako ponašaju SVI", što samo pokazuje da oni koji su kod nas najglasniji na tu temu sami nemaju baš previše pojma o političkim i ekonomskim realnostima današnjeg svijeta.

Normalna reakcija Hrvatske (i svih normalnih zemalja u svijetu, mi - na žalost - ne spadamo u tu grupaciju!) bi bila da premijer ili predsjednik Hrvatske odu tamo u Sloveniju, i pozovu na red njihovu gospodarsku komoru zbog preočitih pokvarenih igara, u kojima kompleksaški zapadni susjedi izmišljaju pravila koja nigdje ne postoje da bi zaštitili svoje interese, jer im je ispod časti da njihovim propalim firmama gospodare "hrvaški hudiči"... I to bi im trebalo reći u glavu i pred svima.

Naravno, uz zahtjev da se pod hitno postave pošteno i u europskom duhu bi išla i pripomena o adekvatnom odgovoru sa hrvatske strane. U slučaju njihova inzistiranja na izmišljanju novih pravila (tako dugo dok njima mogu imati za cilj samo jednu stvar - izbacivanje hrvatskih tvrtki iz igre), jasno bi se dalo do znanja da će se slične ili identične kriterije postaviti i za svaki gospodarski potez iz Slovenije prema hrvatskom gospodarstvu (Slovenci žele hotel na Jadranu? Nema problema! Može ga kupiti samo firma koja ima godišnji promet od istih deset milijardi eura, bez obzira što hotel košta milijun puta manje, ali principi su principi, bez obzira kako glupi i neopravdani bili, no neki uče samo preko njih, drugačije nikako...).

Naravno, suspendira se odmah i pravo slovenskih državljana da kupuju nekretnine u Hrvatskoj na bilo koji način, do vremena dok se Slovenci sami ne počnu ponašati u duhu jedne europske zemlje i tržišnog gospodarstva (treba odmah uvesti nove mjere, i iste i pojačati sa dodatnim mjerama da vide da se ne zajebavamo, pa neka nas tužakaju kome hoće - no mi njih svakako trebali prijaviti i Vijeću Europe, i MMF-u, i Svjetskoj trgovinskoj otrganizaciji, pa neka grintaju, 'ko ih jebe...).

I da tako radimo, da vidiš poštovanja, da vidiš kako bi plazili oko nas, jer bi nas poštovali i bojali bi se mnogih stvari. Jer je pokazivanje zubi provjereno dobar način da se stvari postave na svoje mjesto. Naš jedini problem je što nemamo takvih političara, jer naši političari ne poštuju ni sami sebe, a kamoli ovu zemlju, pa je tko i očekivati da će nas netko izvana poštovati - čista utopija...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Recesija
« Odgovori #487 : Travanj 14, 2011, 12:43:05 poslijepodne »
Bravo Sledgehammer, sve je rečeno kak treba......ali na našu žalost naši bezkičmenjaci to nebudu nikad napravili.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Recesija
« Odgovori #488 : Travanj 17, 2011, 11:20:56 prijepodne »
Protuvladini prosvjedi u Mađarskoj

Desetak tisuća mađarskih policajaca, vatrogasaca, vojnika i carinika prosvjedovalo je u Budimpešti protiv mjera štednje.
Vlada desnog centra počela ih je provoditi prošli mjesec kako bi proračunski deficit zadržala pod nadzorom, što zahtijeva Europska unija. Najavljeno je skraćivanje razdoblja isplate naknade za nezaposlene, pooštravanje uvjeta za invalidske mirovine i ukidanje prijevremenog umirovljenja.
Ispred zgrade parlamenta prosvjednici su tražili od vlade da ne mijenja sadašnji mirovinski zakon.
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=112547&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=bdde9d1c0b

De smo mi još od toga...

-

BIVŠI HRVATSKI PREMIJER

Nikica Valentić: Nova Vlada mora ići u bolne rezove, makar pala za mjesec dana.

ZAGREB - Godinu dana nakon što je Vlada predstavila Program gospodarskog oporavka, više je mjera koje nije ispunila nego onih koje jest. Nikica Valentić, hrvatski premijer od 1993. do 1995. koji je proveo stabilizacijski program uvodeći kunu i smanjujući inflaciju te desetak puta nudio ostavku na poziciju kako bi dobio podršku za svoje planove i stavove, kaže da je Program gospodarskog oporavka i dalje dobar dokument koji je potrebno ažurirati.

No, ono što je u njemu zacrtano, a riječ je o nužnim bolnim rezovima, nije moguće provesti bez suglasja vlasti i oporbe, što je i osnovni uzrok neprovođenja ključnih mjera iz Programa gospodarskog oporavka.

Valentić kaže da aktualna Vlada više ne može učiniti ništa jer joj je ostalo malo vremena, ali naglašava i da iduća Vlada, čija god ona bila, neće imati drugog izbora nego provesti mjere zacrtane u planu gospodarskog oporavka
...
http://www.jutarnji.hr/nikica-valentic--nova-vlada-mora-ici-u-bolne-rezove--makar-pala-za-mjesec-dana/939348/
wwwg tablice

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Recesija
« Odgovori #489 : Travanj 19, 2011, 09:02:28 prijepodne »
Koje sve tvrtke isplaćuju uskrsnicu?

Najveće hrvatsko poduzeće, Todorićev Agrokor, ima ugovoreno 700 kuna u novcu, a predsjednica Sindikata trgovine Dragica Mišeljić za Večernji list kaže da su zbog krize pristali na isplatu u bonu.

Koji su trgovački strani lanci isplatili uskrsnicu?

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #490 : Travanj 19, 2011, 09:41:24 prijepodne »
Koje sve tvrtke isplaćuju uskrsnicu?
Uskrsnica?

Ko je to zmislil? Kaj su to ostavštine komunizma?

Pa toga nigdje nema osim kod nas. A jel toga uopće i ima kod nas, ili se neki ovdje zajeb...u?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Recesija
« Odgovori #491 : Travanj 19, 2011, 10:49:22 prijepodne »
Koje sve tvrtke isplaćuju uskrsnicu?

Najveće hrvatsko poduzeće, Todorićev Agrokor, ima ugovoreno 700 kuna u novcu, a predsjednica Sindikata trgovine Dragica Mišeljić za Večernji list kaže da su zbog krize pristali na isplatu u bonu.

Koji su trgovački strani lanci isplatili uskrsnicu?

Mislim da je to prije svega stvar svake tvrtke. Odluka je ionako samo na njima,bez obzira na ugovore.

Osobno mislim da o tme i ne treba nikoga obavijestiti ili obznaniti u medijima, jer je to stvar njihovog poslovnog odnosa sa osobljem (barem mislim da bi tako trebalo biti).


Da su kod nas normalna primanje, o božićnici ili uskrsnici, nitko nebi ni postavljao pitanje. A samo je stvar poslodavca dali to želi ili ne.

Ili sam možda sasvim u krivu?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Afera skuplja i od Medikola - Magdaleni godišnje 110 milijuna kuna od države
« Odgovori #492 : Travanj 26, 2011, 09:43:33 poslijepodne »
SPECIJALNA BOLNICA za kardiovaskularnu kirurgiju i kardiologiju Magdalena od HZZO-a godišnje prima oko 110 milijuna kuna, dok radiološka poliklinika Medikol dobiva dvadesetak posto manju svotu, oko 90,3 milijuna kuna
Po svemu sudeći u hrvatskom zdravstvu otvara se nova afera, i to ovaj put zbog financijskih pogodnosti koje uživa Specijalna bolnica za kardiovaskularnu kirurgiju i kardiologiju Magdalena. Skupina uglednih kardiologa i kardiokirurga otkrila je za Nacional strogo čuvanu tajnu prema kojoj privatna bolnica Magdalena od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje svaki mjesec dobiva 9.800.000 kuna, odnosno gotovo četiri puta više nego isti takvi odjeli na Rebru. Kada se zbroje sredstva koja uplaćuje HZZO, ispada kako država na račun Magdalene godišnje isplaćuje približno 110 milijuna kuna, što je, u prosjeku, veća svota od one koja je uplaćena radiološkoj poliklinici Medikol. Prema dostupnim podacima, Medikol je u protekle tri godine od HZZO-a dobio 271 milijun kuna ili 90,3 milijuna godišnje, a u Magdaleni dobivaju dvadesetak posto više.

LIJEČNICI KOJI SU OTKRILI te informacije uvjereni su kako je riječ o potencijalno najvećoj aferi u hrvatskom zdravstvu, koja pokazuje da HZZO i Ministarstvo zdravstva šalju ogroman novac u privatne ustanove. Još su veće razlike između Magdalene i državnih bolnica - tako kardiologija i kardiokirurgija KBC-a Zagreb (Rebro) od HZZO-a primaju 2,6 milijuna kuna, a kardijalna kirurgija KBC-a Split samo 500.000 kuna mjesečno, zbog čega je nedavno protestirao Dalibor Letica, voditelj splitske Kardijalne kirurgije. Letica je upozorio kako već tri godine i osam mjeseci, otkad Split ima taj odjel, kardijalni kirurzi operiraju u jednoj improviziranoj operacijskoj dvorani abdominalne kirurgije, a država im odbija platiti novu opremu. Iako je Rebro obnovljeno prije nekoliko godina, i tamošnji liječnici su nezadovoljni uvjetima rada, što je prije nekoliko tjedana potvrdio i Davor Miličić, ravnatelj Klinike za kardiologiju, koji je upozorio kako njegova ekipa radi na zastarjelim uređajima od kojih su neki već trebali biti otpisani. Slično stanje vlada i u preostale dvije hrvatske bolnice u kojima se obavljaju kardiokirurški zahvati, a to su KBC Rijeka i KB Dubrava. Takva situacija navela je vodeće stručnjake tih državnih bolnica na pokretanje inicijative za preispitivanje ugovora između HZZO-a i Magdalene

http://www.nacional.hr/clanak/106685/magdaleni-godisnje-cetiri-puta-vise-nego-rebru

... a jel tu kraj ili se bu za mjesec dana našla još koja rupa kam se pretakalo pun kufer penez ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #493 : Travanj 27, 2011, 09:54:51 prijepodne »
Evo kako Nijemci izlaze iz recesije:

"RAST stope zaposlenosti, otvaranje novih radnih mjesta, gospodarski bum kao iz priče", sve to prati njemačku ekonomiju u zadnjih godinu dana, zbog čega se sve učestalije analizira kako se ta zemlja izvukla iz recesije, kao da u njoj nikad nije ni bila.
...
Stručnjaci sa Sveučilišta Duisburg-Essen, koji su proveli istraživanje o mini-poslovima, ne dijele opću euforiju i ističu da su radnicima često uskraćena osnovna prava. Kao primjer navode trgovce u njemačkoj pokrajini Saskoj koji su svojim mini-radnicima plaćali samo polovicu standardne tarife, bez novčane naknade za vrijeme godišnjeg odmora ili za vrijeme bolovanja. Zvuči vrlo poznato i vrlo hrvatski: jedina je razlika što je u njemačkom slučaju nepopularnim kresanjem radničkih prava-barem pokrenuto gospodarstvo.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/njemacki-gospodarski-uzlet-sedam-milijuna-ljudi-radi-miniposlove/548963.aspx

kruno

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #494 : Travanj 27, 2011, 10:06:15 prijepodne »
kod nas je svaki posao, MINI posao