Autor Tema: Recesija  (Posjeta: 205822 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #360 : Prosinac 28, 2010, 08:12:27 prijepodne »
Evo još jednog članka koji govori kolika je recesija. Svi sami padovi:

http://www.vecernji.hr/biznis/promet-gospodarstva-lani-smanjen-93-milijarde-kuna-odnosno-13-4-clanak-232284

Najveći pad poslovne aktivnosti u 2009. u odnosu na prethodnu godinu u Hrvatskoj imala je industrija (promet je pao 17,2 posto, dodane vrijednosti 12,7 posto, bruto investicije pale su 28 posto, a broj zaposlenih smanjio se 8 posto), pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Najmanji pad imalo je područje usluga (promet je pao 5,8 posto, bruto investicije 6,3 posto, dodane vrijednosti 0,9 posto, no povećao se broj zaposlenih 3,7 posto).

Prema privremenim rezultatima, lani je u "nefinancijskom poslovnom gospodarstvu" bilo aktivno 180.430 poduzeća sa 1,153.454 zaposlene osobe. Ta su poduzeća ostvarila ukupan promet veći od 600 milijardi kuna te dodanu vrijednost u visini od 163,7 milijardi kuna. Promet je lani smanjen 92,8 milijardi kuna, odnosno 13,4 posto, u odnosu na 2008. godinu. Dodana vrijednost smanjena je 15 milijardi kuna.

Poduzeća u području trgovine imala su najveći udio u ostvarenom prometu (225,4 milijarde kuna, odnosno 37,6 posto), a potom slijede poduzeća u području industrije (s ostvarenim prometom od 184,5 milijardi kuna, odnosno 30,7%).

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #361 : Prosinac 28, 2010, 10:31:46 prijepodne »
To je dobro. Ljudi budu imali manje novaca, pa budu manje kupovali; zbog toga se budu zatvorili trgovački lanci, pa će poduzetnici jeftino preuzeti te velike hale i u njima pokrenuti proizvodnju.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #362 : Prosinac 28, 2010, 10:45:17 prijepodne »
Ako budu ljudi imali manje novaca tko će kupiti ono što će poduzetnici proizvoditi?

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #363 : Prosinac 28, 2010, 10:59:55 prijepodne »
Pa izvozit će. Bez izvoza i tak nemamo šanse, jer smo premalo tržište za bilo kakvu proizvodnju.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #364 : Prosinac 28, 2010, 11:11:13 prijepodne »
Da bi se uspješno izvozilo treba biti konkurentan, a u Hrvatskoj je osnovni problem što je cijena rada prevelika, da bi se potaknulo gospodarstvo treba smanjiti teret na poduzetnike. Već sam možda naveo primjer da ako kod nas radniku hoćeš dati 1500 € plaće ukupni trošak ti je 3000€, a u Francuskoj je 2500€.

Jučer sam za jednim stolom otkrio da se pivo Zlatni Pan (u limenci), koje se diči natpisom hrvatsko pivo, zapravo proizvodi u Srbiji. I to sigurno nije jedini izdvojeni slučaj.

Ne možemo konkurirati cijenom već inovacijom i kvalitetom, a pri tome bi trebali iskorištavati ono što nam stoji na raspolaganju. Bez veze je izvoziti drvo i onda uvoziti namještaj.


Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #365 : Prosinac 28, 2010, 11:49:07 prijepodne »
Hrvatskoj je osnovni problem što je cijena rada prevelika...

Ovo se cijelo vrijeme govori ali to baš i nije istina. Bolje bi bilo reći ukupni trošak poslovanja.
Puno više se daje državi a puno manje dobiva nego u ostalim državama.

Trošak rada je velik.
Ali trošak da čovijek ne može dobiti papire od države je nenadoknadiv. Pravna nesigurnost je jednako tako problem. Naplata isto. Raznorazni porezi i naknade (poput turističkog poreza/naknade na informatičku industriju ili naknade hrvatskim šumama WTF)

To su svi troškovi koji ulaze u proizvod a nije samo trošak radnika po glavi.
« Zadnja izmjena: Prosinac 28, 2010, 12:22:03 poslijepodne Bilaj »

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #366 : Prosinac 28, 2010, 12:08:32 poslijepodne »
Bilaj je u pravu. Baš fino što ne može vidjeti da se slažem s njim, pa se neće umisliti.  :P

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #367 : Siječanj 03, 2011, 11:37:18 prijepodne »
To je dobro. Ljudi budu imali manje novaca, pa budu manje kupovali; zbog toga se budu zatvorili trgovački lanci, pa će poduzetnici jeftino preuzeti te velike hale i u njima pokrenuti proizvodnju.
Počelo je:

http://www.jutarnji.hr/trgovacki-centar-mandi-stavlja-kljuc-u-bravu-16--sijecnja-/915163/
« Zadnja izmjena: Siječanj 03, 2011, 11:41:16 prijepodne amarkulin »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Recesija
« Odgovori #368 : Siječanj 03, 2011, 11:59:22 prijepodne »
Da, sam kaj nastavak nebu onakav kak markulin prognozira...  ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Recesija
« Odgovori #369 : Siječanj 03, 2011, 12:01:38 poslijepodne »
Žarko Puhovski postavlja jednostavno pitanje -  živi li čovjek zato da bi radio ili radi da bi živio? Ili:  živi li čovjek u radu ili radi zato da bi izvan rada živio kako hoće?
Radimo upola manje nego prije 150 godina
Povećava se postotak ljudi koji žive bez rada, što će se nastaviti i u budućnosti, dok je vrijeme izvan radnog procesa prožeto kapitalom, politikom ili promidžbom. Tako umjesto da pričamo o slobodnome vremenu, spominjemo dokolicu, jer slobode puno više i nema

http://www.bankamagazine.hr/Projekti/Indekssre%C4%87e/Indekssre%C4%87evijesti/tabid/373/View/Details/ItemID/65430/ttl/Puhovski-Radimo-upola-manje-nego-prije-150-godina/Default.aspx

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #370 : Siječanj 03, 2011, 12:14:04 poslijepodne »
Da, sam kaj nastavak nebu onakav kak markulin prognozira...  ;)

Nebu??? Nemoj me klat!!!  :o

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Recesija
« Odgovori #371 : Siječanj 03, 2011, 12:24:31 poslijepodne »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #372 : Siječanj 03, 2011, 07:25:54 poslijepodne »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #373 : Siječanj 20, 2011, 09:06:34 prijepodne »
malo o recesiji:

Zgodna usporedba nas i ostalih zemalja po riječima Unicredita a donosi jutarnji:



Inače samo sam naletio na indexu da je nelikvidnost rekordna i da je čak 35 miliardi ne znam čega (valjda kuna) i da nikada u povjesti nije bila tak i da predvodi trgovina i graditeljstvo.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #374 : Siječanj 27, 2011, 10:01:32 prijepodne »
u kakvom smo sranju s dugom:

MINISTARSTVO financija objavilo je još jedan porazan ekonomski podatak koji kaže kako je ukupan dug države na kraju rujna prošle godine iznosio 133,9 milijardi kuna.

U ukupan dug opće države uključuje se inozemni i unutarnji dug središnje države, izvanproračunskih korisnika i lokalne države. U rujnu prošle godine on je bio na razini 40,7 posto hrvatskog BDP-a.

U godinu dana se zadužili za čak 23,3 milijarde kuna

U odnosu na kraj 2009. godine on je porastao za 13,6 posto ili 16 milijardi kuna, dok se na mjesečnoj razini, od kolovoza do rujna, smanjio za dvije milijarde kuna.

Katastrofalan podatak je da je na godišnjoj razini krajem rujna 2009. godine zabilježen rast javnog duga 23,3 milijarde kuna ili čak 21,1 posto. Udio javnog duga povećan je za više od sedam posto, sa 33,2 posto krajem rujna 2009. godine na 40,7 posto krajem rujna 2010. godine.