Autor Tema: Recesija  (Posjeta: 205862 )

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #330 : Rujan 27, 2010, 11:44:00 prijepodne »
@Bilaj: naravno nitko nije obratio činjenicu na to da je država dala tvrtki Geofoto posao od 90.000.000 kn tako da se ne može reći da Vlada ne stoji iza njih.

Ja nit sam odvjetnik članku a niti sam ga ja pisao.
Ali u članku se govori da Geofoto nije dobio ugovore u EU odnosno da nije dobio priliku za ravnopravno natjecanje u zemljama članica EU a ti si naveo dvije inozemne pobjede- i to opet  van članica EU.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #331 : Rujan 27, 2010, 09:21:37 poslijepodne »
Ne ide to samo tako u poslovnom svijetu da se javiš na natječaj pa da ga dobiješ. Pogotovo ako se radi o relativno nepoznatoj firmi. Zbog toga direktor Geofota kupuje strane kompanije koje će mu omogućiti da dobije poslove koje inače ne bi mogao dobiti (npr. kupili su norveški ProCapture i na račun njegovog ugleda dobili posao s Boeingom). Činjenica je i da natječaji EU idu na ruku firmama iz EU i to je normalno. Zbog toga Geofoto dobija natječaje kod nas (pogledaj reference http://www.geofoto.hr/index.php/hr/o-nama/reference). Naravno, dobijaju poslove zato što dobro rade svoj posao, ali sigurno će teže neka strana firma pored njih pobijediti na domaćem natječaju.

Geofoto je počeo s osnivanjem tvrtki po svijedu (Skandinavija, Argentina) jer je to način da dobije poslove u tim zemljama i regijama. Dobili su poslove i u EU (Danska, Poljska).

Ono što Vlada može učiniti za njih je da im previše ne smeta te da ih glupim zakonima, propisima i porezima ne otjera izvan Hrvatske.

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #332 : Rujan 29, 2010, 01:14:23 poslijepodne »
Idemo dalje!

http://www.jutarnji.hr/vanjski-dug-47-mlrd--eura-i-gotovo-400-tisuca-nezaposlenih/890717/

Račan i partneri te su 2000. zatekli rekordnu nezaposlenost od gotovo 400 tisuća ljudi, rekordnu nelikvidnost, više od milijun umirovljenika s uglavnom bijednim primanjima, 1,3 milijuna zaposlenih s prosječnom plaćom od 3300 kuna te 170 tisuća zaposlenih koji su radili, a nisu primali plaću. Četiri godine poslije, HDZ-u su predali zemlju sa 60 tisuća nezaposlenih manje, s dvostruko nižim kamatama na kredite, ali i s gotovo dvostruko većim vanjskim dugom. Doduše, ni HDZ do sljedećih izbora 2007. nije usporio rast vanjskoga duga nego ga je nagomilao na 32,2 milijarde eura; Ivo Sanader svojoj je nasljednici ostavio 41,7 milijardi eura duga, ona ga je još povećala na 44,9 milijardi, a koliki će biti do izbora, nitko ne zna. Uz ritam rasta kao u dosadašnjem mandatu Jadranke Kosor, popet će se na 47 do 48 milijardi eura.


Bravo!

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #333 : Listopad 06, 2010, 03:31:00 poslijepodne »
Evo novih uspjeha!

Da bi stvari bila i puno gora prosječna nezaposlenost u Europi povećala se za 0,4 posto u godini dana, dok je Hrvatskoj uspjelo u istom razdoblju "popeti" se za 3,5 posto!

http://www.index.hr/vijesti/clanak/krah-vladina-programa-oporavka-hrvatska-po-postotku-nezaposlenih-prestigla-i-grcku/516391.aspx

Čestitke!

shaka zulu

  • Gost
Odg: Tadić srpskim tajkunima: Darujte, operite savjest
« Odgovori #334 : Listopad 07, 2010, 12:32:59 prijepodne »
Ima li koji Bill Gates?
Tadić srpskim tajkunima: Darujte, operite savjest
 
Predsjednik Srbije Boris Tadić poručio je srpskim bogatašima da se ugledaju na Billa Gatesa i druge američke milijardere koji će pokloniti polovinu svog bogatstva.

"Prije nekoliko godina sam rekao tajkunima u razgovoru - operite savjest i učinite nešto za narod, na primjer, izgradite most, ali tada nisam imao upravljačke mehanizme u svojim rukama, jer su tada vladu vodili DSS i G17 plus", rekao je Tadić.

Tada je, prisjetio se, tajkunima predložio da plate školovanje srpskih studenata u inozemstvu, koji bi se nakon školovanja bili dužni vratiti u Srbiju i raditi za državu.

"Tajkuni me nisu poslušali, a vidim da neki sada formiraju neke fondove i to djeluje prilično tragikomično", rekao je Tadić, prenosi B92.

Ocjenjuje da potez Billa Gatesa i osamdesetak drugih milijardera, koji su obećali pokloniti pola svoje imovine, pokazuje da oni smatraju da nije pristojno raspolagati bogatstvom, koje ni generacije i generacije ne mogu potrošiti.

"To treba promovirati među bogatim ljudima u Srbiji", zaključio je Tadić.

Govoreći o ekonomskoj krizi, Tadić je rekao da je napravljen balans u zaradama i da je ono što građani sada trpe u stvari investicija u budućnost.

"Priča se da se divno živjelo u Titovo vrijeme, a to što se tako živjelo danas plaćamo", rekao je srbijanski predsjednik.


Prethodni članci:
Čak 40 milijardera odlučilo darovati polovicu bogatstva! (04.08.2010.)
'Novac neću ostaviti djeci, to bi bilo loše za njih' (21.09.2010.)
Hrvatski tajkuni srpskim nisu ni do koljena (06.08.2010.)
http://danas.net.hr/svijet/page/2010/10/06/0322006.html

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Recesija
« Odgovori #335 : Listopad 07, 2010, 11:34:58 prijepodne »
Mislim da su ti američki milijarderi uglavnom darovali, ili budu, debelo više od polovice bogatstva... sam Gates se izjasnio za darovanje cca 90% svojeg bogatstva.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #336 : Listopad 27, 2010, 01:32:16 poslijepodne »
Joj jedna stvar koja se cijelo vrijeme provlači.
A to je da je sve krenulo na loše sa privatizacijom 90 i neke.
Ali nije problem samo privatizacija. Lopovluk se događa stalno. Cijelo vrijeme. Non stop. Nema sada ništa se više ne privatizira- gotovo je sa lopovlukom. Cijelo vrijeme je aktualan taj lopvluk

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #337 : Listopad 29, 2010, 02:15:07 poslijepodne »
Ha:
I rohatinski griješi.
http://www.vecernji.hr/biznis/rohatinski-pogrijesili-smo-sto-jeku-krize-nismo-zvali-mmf-clanak-209346

To je ono što sam prije napisao.
Rohatinski je u biti jako loš guverner.
On ja sposoban i uspio je 2008 i početkom 2009 spasiti hrvatsku od totalnog bankrota i nemogućnosti otplačivanja dugova.

No ono što je zapravo napravio jest spasio hrvatsku, ali istovremeno kao nuspordukt nitko iz vlade ili vlasti nije shvatio da se trebaju napraviti rekonstrukcije i reforme nego su udrli raditi po starom. Pa je sada problem još gori jer smo se dodatno zadužili i izgubili 2 godine za reforme. Da je pustio da država otiđe u kolaps onda bi barem vlada bila prisiljena da napakon napravi reforme ili da otiđe i dode neka nova koja može napraviti reforme.

Rohatinski je loš jer je jako dobar.  :(

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #338 : Studeni 02, 2010, 12:33:46 poslijepodne »
Još malo razmišljanja vezano uz izlaganje Rohatinskog:

Iako je prošlotjedni istup guvernera Rohatinskog obilježilo njegovo priznanje da je pogriješio kada je prije dvije godine vjerovao da nam ne treba pomoć MMF-a, posebno zabrinjava guvernerova konstatacija da se zemlja pokušava vratiti prijekriznom obrascu rasta na potrošnji, uvozu i zaduživanju. Guverner tako očekuje da će rast BDP-a u 2011. od 1,5 posto zahtijevati i rast uvoza od 5 posto, pa ćemo se, kaže, i dalje morati suočavati s rastom deficita platne bilance, te rastom inoduga, ovaj puta prema čak 103 posto BDP-a.

Rohatinski je tako uz već općepoznatu preporuku o potrebi provođenja strukturnih reformi, posve logično u fokus svog izlaganja stavio potrebu za izvoznom ekspanzijom. Za nju pak, kazao je, nisu dovoljni samo "bolni rezovi", nego i promjena strukture državnih rashoda, od potrošnje prema investicijama, ali ne investicijama u krupne infrastrukturne projekte, koji se najavljuju, već u ono što se svijetu može prodati.

Potrebno je dakle ekonomsku politiku zemlje, a za čiju je provedbu ključna Vlada, voditi tako da bude pomoć, a ne teret privatnom sektoru. U takvim bi uvjetima središnja banka bila spremna i dalje smanjivati obveznu pričuvu i povući još neke poteze kojih se, kazao je guverner, monetarna politika do sada možda i libila.
 
Osobnu bi potrošnju, kao i državnu, pak trebalo smanjivati jer u uvjetima slabe domaće ponude ona samo stvara novi pritisak na uvoz i zaduživanje, te nas vraća na ono što nam je globalna kriza privremeno dokinula, čime smo zapravo dobili priliku i poticaj da se sa starim modelom prekine, te da se uspostavi novi. I lani je guverner premijerki nudio oslobađanje dodatne likvidnosti za kreditiranje poduzeća, a temelje za to trebala je postaviti Vlada.

Neki modeli kreditiranja poduzeća su i krenuli, no iskorištena je relativno mala svota od one koju je monetarna vlast inicijalno bila spremna osloboditi uz uvjet namjenskog trošenja. Sada ponovno iz središnje banke stiže ponuda, no uz uvjet provođenja sveobuhvatne fiskalne reforme. No, ovaj su put još manje šanse da Vlada priliku iskoristi. I Rohatinski zna da u izbornoj godini teško može biti volje i snage za ovako snažne promjene, stoga se i sam na neki način ograđuje.

http://www.limun.hr/main.aspx?id=643268


Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #339 : Studeni 04, 2010, 03:18:07 poslijepodne »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #340 : Studeni 21, 2010, 10:04:52 prijepodne »
Dva linka:

U industriji za koju se sada svi kunu ima još manje ranika a i prije ih je bilo malo
http://www.vecernji.hr/biznis/u-industriji-rh-izgubljeno-cak-80-000-radnih-mjesta-2008-clanak-217750

I nešto što se dugo valja a moglo bi biti sve češće - Opet treba braniti kunu da ne otiđe nebu pod oblake.
http://www.vecernji.hr/vijesti/rohatinski-ponovno-spasio-tecaj-kuna-ostala-7-39-euro-clanak-217764

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #341 : Studeni 22, 2010, 01:50:11 poslijepodne »
Evo što je HDZ napravio od Hrvatske:

Od 2003. do 2011. proračun je povećan sa 77 na 122,3 milijarde kuna.
- Rashodi su u međuvremenu znatno rasli, ali uglavnom za tekuću potrošnju: zaposlene, mirovine, socijalu, subvencije,... Pitanje je koliko je to odgovaralo ekonomskoj snazi zemlje, a koliko političkim ciljevima - pita se Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke. Kao primjer navodi javnu upravu kod koje je vidljiv osjetan rast plaća i broj zaposlenih, “ali to se nije odrazilo kroz rast produktivnosti”


http://www.jutarnji.hr/socijala--kamate-i-subvencije-pojele-milijarde-kuna-za-razvoj-hrvatske-/905760/

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #342 : Studeni 22, 2010, 02:17:06 poslijepodne »
http://www.vecernji.hr/biznis/james-foley-hrvatski-ekonomski-model-razvoja-nije-odrziv-clanak-218490

Hrvatski ekonomski model razvoja nije održiv i njegova je promjena najhitnije pitanje u zemlji, rekao je James B. Foley, američki veleposlanik u Hrvatskoj, na konferenciji Poslovnog dnevnika i časopisa Banka o novom modelu rasta hrvatskog gospodarstva.

Hrvatski ekonomski model razvoja? Ma, kojeg razvoja? Mi nemamo ni ekonomski model opstanka, a kamo li razvoja...  :-[

Bilaj

  • Gost

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #344 : Studeni 24, 2010, 11:58:24 prijepodne »
http://www.poslovni.hr/vijesti/bicanic-imamo-sest-mjeseci-da-se-prikljucimo-ekonomskom-poletu-nove-euperiferije-164482.aspx

Jedan zgodan detalj iz ovog članka:
A ako najbolje rješenje nije dostupno, trebamo se zadovoljiti s prvim sljedećim i razlučiti mitove. "Hrvatska nema problem investiranja već je problem što se investicije loše koriste. Situacija je vrlo jednostavna - loši i neproduktivni imaju novca, a oni efikasni nemaju 'love'", slikovito je govorio zaintrigiranom auditoriju. Drugi mit je da je Hrvatska društvo znanja; niti imamo kvalificiranu radnu snagu niti kvalificirane nezaposlene. Problem je to što nemamo vremena čekati da postanemo društvo znanja, no to nikako ne znači da od toga treba odustati. I na koncu, država kao pokretač ekonomskog rasta je mit. "Ako država ulaže u nefinancijsku imovinu, poput autocesta, investicija će sedam kvartala imati pozitivan doprinos rastu, a nakon toga negativan. Još gore, nakon 17 kvartala efekt investicije postaje negativan", porušio je nade u državu kao rješenje deux ex machina.