Autor Tema: Recesija  (Posjeta: 205865 )

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #225 : Svibanj 17, 2010, 10:56:51 poslijepodne »
Siva ekonomija
Četvrtak, 13 Svibanj 2010 21:35 | Autor Zlatko |  |  | 
KONTROLA POTROŠNJE PRORAČUNSKIH SREDSTAVA MORA BITI JAČA

Mnogi su primjeri sive ekonomije, gdje se velik novac okreće, a zapravo država nema apsolutno nikakve koristi od toga. A opet država iz proračuna rješava socijalne programe, potiče razne programe vezane uz poljoprivredu, gospodarstvo. Doživljavaju li zapravo Hrvati državu na pravi način. Kada bi gledali kroz Domovinski rat nema dvojbe, odgovor je potvrdan. Kada bi gledali kroz prizmu davanja, odnosno svijesti da svaka kuna mora biti evidentirana i da naša država nikako ne smije ostati prikraćena za ono što joj pripada, jer se ugrožava stabilnost funkcioniranja onda nisam baš siguran da shvaćamo važnost korektnog odnosa prema državi. Znam, vjerojatno će većina skočiti i kazati kako je država kroz razno razne političare i njihove loše poteze dovedena u tešku poziciju, što apsolutno nije daleko od istine. Ali, ako pak pođemo od pretpostavke da smo država mi sami i da o nama ovisi hoćemo li živjeti u urednijem naselju, pa počistiti svoje dvorište, očistiti zelene površine uz ogradu, počistiti nogostup onda teza o domoljublju na ovaj način isto tako stoji. Nedavno sam imao primjer rasprave o sivoj ekonomiji u sportskim klubovima, u razno raznim udrugama. Pitanje za raspravu je bilo, trebaju li općine, gradovi i županije dotirati sportske klubove i razne udruge koje u svojim djelatnostima „vrte“ novac na crno. Rasprava je bila poprilično žestoka. Jedni su tvrdili da su zakoni prilično loši, jer ako hoćete platiti trenera legalno preko računa, onda morate platiti 100% poreza na dogovorenu svotu. Kako klubovi doista barataju s malo novaca, a izuzetno velikim pogonom, onda plaćanje razno raznih davanja putem računa ne dolazi u obzir. Sada se vraćamo na onu priču, kada bi apsolutno svi plaćali poreze, oni bi bili manji, a dotacije klubovima, udrugama i raznim organizacijama bile bi veće. Država mora stvoriti jasnije okvire za plaćanja nestalnog rada. Trebalo bi ponovno vratiti u Zakon da sponzori i donatori imaju olakšicu za svoje donacije, ali istodobno bi trebalo stvoriti zakonske okvire za kontrolni mehanizam u kojem igrači ne bi bili plaćani na crno, gdje se ne bi vrtio keš, jer od takvog poslovanja apsolutno nitko nema koristi, ponajmanje klubovi, udruge i organizacije. Jednostavno u Hrvatskoj dolazi vrijeme kada financijska disciplina i porezi moraju biti na prvom mjestu. Ali, da bi to funkcioniralo mora djelovati pravna država, a nameti moraju biti podnošljivi, dobro izbalansirani i u krajnjoj liniji provedivi. I da se vratim onoj žestokoj raspravi, većina je ipak bila za to da jedinice lokalne samouprave trebaju sufinancirati rad raznih klubova, udruga i organizacija, a stvar je pravne države da kontrolira troši li se taj novac strogo namjenski i prema financijskim pravilima.
http://www.prigorskikaj.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=282&catid=43&Itemid=63

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #226 : Svibanj 29, 2010, 10:09:57 poslijepodne »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #227 : Lipanj 02, 2010, 12:44:18 poslijepodne »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #228 : Lipanj 07, 2010, 10:00:20 prijepodne »
Dug je 44 miliarde us dolara.

http://www.limun.hr/main.aspx?id=595021

Jednako tako dug je po procjeni 102% BDP-a.
To bi značilo da da smo preskočili 100% BDP-a te još i da smo službeno u dužničkom ropstvu :-(.

Jadna moja mala prezadužena hrvatska. Do neki dan se govorilo dužan kao Grčka. Sigurno će se to prebaciti u tvrdnju dužan kao hrvatska.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #229 : Lipanj 18, 2010, 11:46:28 poslijepodne »
Europska unija odlučila: Uvodi se porez bankama
http://www.nhs.hr/novosti/index.aspx

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Recesija
« Odgovori #230 : Lipanj 19, 2010, 09:40:30 prijepodne »
Dug je 44 miliarde us dolara.

http://www.limun.hr/main.aspx?id=595021

Jednako tako dug je po procjeni 102% BDP-a.
To bi značilo da da smo preskočili 100% BDP-a te još i da smo službeno u dužničkom ropstvu :-(.

Jadna moja mala prezadužena hrvatska. Do neki dan se govorilo dužan kao Grčka. Sigurno će se to prebaciti u tvrdnju dužan kao hrvatska.

Mislim da je struktura toga duga ipak najvažnija stvar, a ista nije nešto extra rpoblematična.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #231 : Lipanj 23, 2010, 10:11:54 prijepodne »
Mislim da je struktura toga duga ipak najvažnija stvar, a ista nije nešto extra rpoblematična.

S jedne strane struktura duga je bitna ali i ukupni dug je možda najvažniji.

Ako govorimo o strukturi onda možemo samo reći o tome da smo dug pojeli i popili jer ne vidim da smo nešto osim autoceste konkretno napravili.  Nije napravljena infrastruktura koja će taj dug vratiti.

Ono što sam već rekao. Ako gledamo ukupni dug - koji je cirka 100%.
Ako se na te novce mora platiti recimo 3% onda moramo imati porast BDP-a 3% da ostanemo na istoj poziciji jer cijeli porast BDP-a se mora preliti u plačanje kamata.
Najgore je to što 3% kamate su dosta dobre kamate ali na žalost rast BDP-a nije baš ništa veći od te kamate.

Negdje sam našao talicu porasta BDP-a i utjecaj uzimanja dugova. Uglavnom tablica je govorila da u najboljim godinama porast BDP-a je tek nešto malo bila veća od duga.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #232 : Lipanj 23, 2010, 11:34:46 prijepodne »
Nije napravljena infrastruktura koja će taj dug vratiti.

Ne vraća se dug samo iz infrastrukture. Može uz najbolju infrastrukturu da se nema novaca za vraćanje duga. Infrastruktura je samo jedan važan preduvjet da bi država mogla dobro funkcionirati.
Citat:
Ako se na te novce mora platiti recimo 3% onda moramo imati porast BDP-a 3% da ostanemo na istoj poziciji jer cijeli porast BDP-a se mora preliti u plačanje kamata.

Baš se ne slažem s tvojom računicom. To bi štimalo ako bi državni proračun bio jednak BDPju, kaj bi značilo kolko zaradimo, tolko da potrošimo. Ali državni proračun se može i smanjiti, zar ne? Bar bi trebalo, kaj se, vjerujem, svi slažu. Očito je da živimo iznad svojih mogućnosti - više trošimo nego kaj zarađujemo. Ak već nemremo više zarađivati moramo manje trošiti, to i vrapci na grani znaju. Ali sve mi se čini da Hrvati to ne znaju jer nemreju shvatiti. Masa ih živi iznad svojih mogućnosti. A tako rade i naši političari s našom državom.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Recesija
« Odgovori #233 : Lipanj 23, 2010, 11:37:08 prijepodne »
Ako govorimo o strukturi onda možemo samo reći o tome da smo dug pojeli i popili jer ne vidim da smo nešto osim autoceste konkretno napravili.  Nije napravljena infrastruktura koja će taj dug vratiti.

Nije točno.

Pod strukturom duga mislim na ono što je realno potrošeno na projekte i sa strane države, no činjenica je da ogroman postotak tih milijardi predstavlja dug kojega neće vraćati država, već građani koji su taj dug i - napravili!

Naime, taj dio je ustvari onaj kojega predstavljaju dugovi građana bankama (i koje će građani vratiti sami, putem vraćanja svojih kreditnih rata i mjesečnih obroka otplate), no taj dug se knjiži na državu jer je država jamac bankama da će se taj dug vratiti. Znači, nije država uzela i potrošila taj novac, a i povrat tog novca je gotovo 100-postotan (jer su građani daleko najsigurniji platiše svojih obveza, pa tako i kreditnih zaduženja, jer je povrat tih sredstava cca 99%), no kako se i jamstvo knjiži kao kreditna obveza, tako se i državi svi ti naši auti, kuće, stanovi, potrošački krediti itd itd - knjiže na leđa državi kao obveza, iako taj novac država nije ni uzela, ni potrošila, i neće ga vraćati porezni obveznici i zaposlenici, već građani i tvrtke koje su te komercijalne kredite i uzeli.

Udio takvih kredita "države" je u ukupnom dugu debelo preko polovice cijelog duga, tako da treba uzeti sve te podatke sa debelom rezervom, jer nije isto kupim li ja auto a ti si mi jamac, ili kupio ti auto a ja sam ti jamac. U oba slučaja se knjiži kreditna obveza i tebi i meni - no netko je guštao, a netko samo strahuje od neredovitog plaćanja onog drugog. Taj koji strahuje u ukupnom dugu države je sama država, zbog guštanja građana. Pojednostavljeno rečeno, to je to...

Manji dio tog duga je dug države, onaj gdje se država kao korisnik direktno zadužila (a njoj smo jamci svi mi), i o tom segmentu duga možemo govoriti kada se spominje javna potrošnja tipa gradnje autocesti, infrastrukture, pokretanja proizvodnje u državnim tvrtkama itd itd...
« Zadnja izmjena: Lipanj 23, 2010, 11:43:17 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #234 : Lipanj 23, 2010, 01:24:16 poslijepodne »
Slažem se s tobom Sleđ glede ovoga što si napisao.
Nije sav dug nabila vlada.

Ali gledajući ukupno cijelu državu, i privatnike, i obične ljude i državnu upravu ukupni dug je jednak ukupnoj godišnjoj zaradi. To je problem.

Ukupno svi u hrvatskoj će mo imati sada raditi samo da otplatimo kamate. A kada država samo otplačuje kamate i ne može ni glavnicu otplatiti onda je u dužničkom ropstvu.  :o

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #235 : Lipanj 28, 2010, 09:44:10 prijepodne »
Baš sam upravo pročitao super komentar.

"Izlazimo iz tunela i ulazimo u noć bez mjeseca i zvijezda"

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #236 : Lipanj 29, 2010, 11:30:20 prijepodne »
Tu kažu da nem ni u drugoj polovici godine neće biti ništa bolje nego i dalje gore i gore:

http://www.vecernji.hr/biznis/hrvatska-ce-najvise-pasti-medu-17-zemalja-jugoistoka-europe-clanak-160588

amarkulin

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #237 : Lipanj 29, 2010, 01:27:40 poslijepodne »
Bilaj zvani Recesija.  ;)

Ajd, živni malo, dolazi ljeto.  ;D

plemenitashica

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #238 : Lipanj 29, 2010, 03:44:27 poslijepodne »
Bilaj zvani Recesija.  ;)

Ajd, živni malo, dolazi ljeto.  ;D

Slažem se s Bilajem od prvog posta. Teško vrijeme TEK dolazi, ali naši ljudi nikako da razumiju da će biti daleko teže nego li je bilo lani ili ove godine.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #239 : Lipanj 29, 2010, 04:23:08 poslijepodne »
Bilaj zvani Recesija.  ;)

Ajd, živni malo, dolazi ljeto.  ;D

Slažem se s Bilajem od prvog posta. Teško vrijeme TEK dolazi, ali naši ljudi nikako da razumiju da će biti daleko teže nego li je bilo lani ili ove godine.

U prilog tome:

"'Remetinečka ekipa izlazi, ništa se zapravo ne događa, a mi napredujemo prema EU-u i prema MMF-u. Da vam kažem – kuda je MMF prošao, tu trava više nije rasla!'

'Ne može 95 posto stanovnika sanirati probleme i podupirati ovih pet posto ratnih i tranzicijskih profitera! Vlada mora bar napraviti psihološki potez i na njih prebaciti teret jer je egoizam neodrživ. Doći će do situacije da ni tih pet posto vampira i komaraca neće imati što više sisati!', kaže Milardović koji tvrdi da se time ubija srednji sloj društva i poručuje Vladi da, kad se to dogodi, 'pleše kolo s oligarhijom'!

'Ova država i politika nije demokratska jer se kosi sa osnovnim izbornim načelom, ovo je oligarhija! Neka me netko uvjeri da nije – nakon što užicaju glasove od nas, mi im dođemo kao teret i kažu - pustite nas u našoj virtualnoj stvarnosti. Sitaucija je dovedena do apsurda. Još jedan potez ključem i sve će puknuti', zaključio je Milardović
."

i za kraj:

Tko ne zna što je oligarhija?

Vrsta vladavine u kojoj najveću moć ima manjina populacije. Ta manjina je moć stekla zbog bogatstva, vojne sile, strahovlade ili političkog utjecaja.


http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/74863/Hrvatska-nije-demokracija-nego-oligarhija.html