Autor Tema: Recesija  (Posjeta: 205892 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #150 : Veljača 20, 2010, 04:27:26 poslijepodne »
Petak, 19.02.2010 15:05  Autor: Marin Fran   
 
Nezaposleno pola grada
U Glini 80% zaposlenih radi u državnim službama
   

 GLINA - U Glini je 31. siječnja bilo 1266 nezaposlenih što je stopa od gotovo 50%. Od zaposlenih njih 80% radi u državnim službama. Rekao je gradonačelnik Gline Milan Bakšić nakon sastanka sa županicom Marinom Lovrić Merzel.

Županica je pak rekla kako su grad Glina i Županija postigli dogovor tako da sada i grad prati obrtnike i poduzetnike kako bi se osigurala kamatna stopa od 4,75%.Mjera bi trebala osigurati dolazak do povoljnijeg kapitala nego drugdje na tržištu.

Gradonačelnik Bakšić je rekao kako se grad sa županijom dogovorio da će ciljano ići na iste subvencije u poljoprivredi i stočarstvu. Grad je zato ove godine dvostruko povećao proračun za poljoprivredu te je on 600 tisuća kuna: „Mislim da je to jedan od značajnih doprinosa razvoju poljoprivrede i stočarstva, sad je samo pitanje kako ćemo mi svi biti umiješni da korisnici naših usluga prepoznaju ono što im se nudi.“

Županica je najavila i kako će se krenuti u projekt osnivanja prvog doma za ratne vojne invalide u Hrvatskoj. On će biti smješten u bivšoj bolnici iz koje je vojska iselila. Ministarstvo će nakon osnivanja omogućiti 77 kreveta, a šezdesetak će biti za dom: „Nama ostaje minimalno još šezdeset kreveta za prvi dom za ratne vojne invalide. Naša prednost je blizina Doma zdravlja, a posebno i Lječilište Topusko za rehabilitaciju.“

Najavljen je i projekt obnove Branimirove ulice u kojoj je u kući Peleševih skladana hrvatska Himna. Zato će ove godine biti pokrenut i održan prvi Festival himni kako bi se dodatno skrenula pozornost na kulturološki i povijesni značaj Gline.

U gradu u kojem je nositelj razvoja Vivera, djeluje i Drvni centar, veliki izvoznik koji zapošljava 70 ljudi što je puno za Glinu. Županica ga je posjetila u sklopu današnjeg boravka u gradu. Rekla je i kako postoje razgovori s tvrtkom Reful Marine koja planira ovdje napraviti izdvojeni pogon i tako zaposliti dvadesetak ljudi. U isto vrijeme još uvijek nakon rata nijedna vlada nije riješila područja od posebne državne skrbi: “Što će nam porez na dobit, ako nema dobiti. To su floskule.“ zaključila je županica.

Drvni centar uglavnom izvozi svoju robu. Pokriva oko 37% hrvatskog izvoza
http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/8271/106/

TEMA: Nezaposleno pola grada
Novi postovi

 
maja 101
Tresla se brda rodio se miš.
 
Bew
Još smo malo je do pojave gradova duhova ko u americi.....odseli cjeli grad trbuhom za kruhom.....u nekim selima već odavno stanuju duhovi na našoj županiji:))))

Čovjek ne smije čitat dnevnu štampu , naslove...sve crno,dolazi teško vrjeme za rad,zapošljavanje,zaradu , preživljavanje.....nešto mora puknut da se krene od novog početka...
 
Hestija
Gradonačelnik Gline veli: "Mislim da je to jedan od značajnih doprinosa razvoju poljoprivrede i stočarstva, sad je samo pitanje kako ćemo mi svi biti umiješni da korisnici naših usluga prepoznaju ono što im se nudi.“
Odgovor: vrlo jednostavno, objasnite ljudima što nudite i vjerujte mi, shvatit će... kvalitetu ponude shvati i nepismen čovjek, a muljažu još i prije...
 
Kripton
Petrinjci bi mogli pomoći glinjanima da im dadu JANJEVCE!
 
ahorv202
Županica je obečala osnivanje doma za ratne vojne invalide u Petrinji, ali je to ostalo obečanje ludom radovanje. Zaboravilaq je na obečanje, ali obečanja su da se ne provode u djelo a ništa ne koštaju.
 
banana
Kakvu vlast ste izabrali, toliko imate i zaposlenih. Birali ste nesposobne koji ne znaju riješavati nezaposlenost, koji nisu otvorili niti jedno radno mjesto!!! Nemaju strategiju koju su "prodavali" na izborima!!! Neodgovorni su i primitivni!!!
http://www.petrinjskiradio.hr/component/option,com_kunena/Itemid,140/func,view/id,14755/catid,19/

Kakovi su podatki za Goricu?Ak su poznati...

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #151 : Veljača 20, 2010, 05:41:39 poslijepodne »

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #152 : Veljača 20, 2010, 06:20:16 poslijepodne »
Tu sam ih stavio:
http://www.forumgorica.com/politika/recesija/msg11071/#msg11071

Je, ali i tu su relativne brojke: 46% više nego lani. To bi moglo značiti i da ih je lani bilo 100 nezaposlenih, a ove ih je godine 146. Ak imamo 60.000 ljudi na području grada, onda to ne bi bilo niš.

Oču reći samo da su konkretne brojke interesantnije - koji je broj radno aktivnog stanovništva i broj nezaposlenih. Ili odma postotak nezaposlenih (broj nezaposlenih / broj radno aktivnog stanovništva) u Gorici. Pa ka bi se našlo kolko od tih "zaposlenih" radi za državu bilo bi još interesantnije. No vjerujem da se te brojke teško mogu nać. Ili?

Eto, i to bi za mene bio jedna od karakteristika jedne moderne države kad bi takve aktualne brojke bile svakome lako dostupne. No možda jednom...

shaka zulu

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #153 : Veljača 20, 2010, 06:43:58 poslijepodne »
Nezaposleno pola grada
U Glini 80% zaposlenih radi u državnim službama
 
Mene su interesantneje ovakove brojke.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #154 : Veljača 20, 2010, 07:10:57 poslijepodne »
Je, ali i tu su relativne brojke: 46% više nego lani. To bi moglo značiti i da ih je lani bilo 100 nezaposlenih, a ove ih je godine 146. Ak imamo 60.000 ljudi na području grada, onda to ne bi bilo niš.

Tamo je link na ovaj tekst:
Trend nezaposlenosti raste, što je vidljivo i prema podacima goričke ispostave Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Zaključno s 31.12 2009. na Zavodu je bilo prijavljeno 2375 građana, što je 46 posto više nezaposlenih nego godinu ranije, kaže voditeljica Ispostave, Darija Bagić. Prijavljenih građana visoke stručne spreme je 92, više stručne spreme ih je 96, a1447 prijavljenih ima SSS.


Za ostalo kaj si rekao, ne znam... trebalo bi pogledati negdje... hmm. Državni zavod za statistiku?

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #155 : Veljača 21, 2010, 10:07:13 prijepodne »
E jedna stvar. Kako je recesija tako se slabija prodaje namještaj.

E sada ono što mi je palo na pamet. U zadnje vrijeme je bio požar na velesamju u salonu namještaja.
jučer u lesnini u zadru. http://www.vecernji.hr/vijesti/nocas-izgorjelo-skladiste-lesnine-zadru-clanak-99721

Jel to trgovci pale namjerno tako da dobiju odštetu  :-\
Nekak mi je to sve sumljivo.

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Recesija
« Odgovori #156 : Veljača 21, 2010, 11:17:42 prijepodne »
To je i meni palo na pamet. Nije to ništo što bi bilo neočekivano.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #157 : Veljača 24, 2010, 09:59:20 prijepodne »
Proračun i stezanje remena.

Zgodna je jedna upsoredba. Nedavno je šuker rekao da je prunjenje proračuna na jednakoj razini kao i prošle godine.
E sada problem je veliki. Punjenje proračuna na osnovu PDV-a i davanja na plače je manji. Znači unatoč večem porezu na plače i večem PDV-u, manje je novaca u blagajni. Uff ljudi su stegnuli remen ili ih je previše dobilo otkaz.

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Recesija
« Odgovori #158 : Veljača 24, 2010, 07:01:08 poslijepodne »
Vrijedi pročitati, a vjerujte s komentarima se bute i nasmijali:

Isto, samo gore: Kad Šuker tvrdi da je sve pod kontrolom, vrijeme je za paniku

DOBRO kaže Ivan Šuker, "sve je isto kao lani". Samo gore. Država i dalje usisava novac, nezaposlenost raste, a prihodi padaju, traktori opet kreću prema Zagrebu, sindikati se ponovno spremaju na štrajk, a ministar financija nas opet uvjerava kako neće biti potreban rebalans proračuna.

Premijera Ivu Sanadera zamijenila je Jadranka Kosor, ali opet je "sve isto kao lani". Samo gore. Uveden je harač, povećan PDV, uvedene trošarine ne bi li sve pod svaku cijenu ostalo "isto kao lani". Osim što je još gore.

Isto je izbjegavanje rezova

I opet, baš kao prije godinu dana, vladajuća stranka izbjegava rezove i reforme kako bi sve bilo "isto kao i lani". I sada se, kao i prije godinu dana, razmišlja isključivo o ostanku na vlasti, a ne opstanku države. I ove godine premijerka Kosor apelira na poslodavce da ne otpuštaju ljude, baš kao što je lani njezin prethodnik apelirao na banke da ne dižu kamate i na trgovce da spuste cijene.

Lani nas je Sanader uvjeravao da krize nema, danas nam Kosor poručuje da se strpimo još ovu godinu, jer će nam "već iduće biti bolje". Premda postaje sve jasnije da onaj tko je preživio prošlu godinu, neće ovu. A onaj tko će preživjeti ovu, neće iduću.

Isto je i ignoriranje savjeta

Prošle godine Sanader je želio ostaviti dojam kako Ekonomsko vijeće služi za pomoć Vladi u kreiranju puta k izlasku iz onoga što se još nije nazivalo krizom. Nakon što je ta izmišljotina umrla prirodnom smrću, Kosor sada želi ostaviti dojam da joj u izlasku iz krize pomaže četveročlani savjetnički tim za ekonomska i gospodarska pitanja. Ako ih uopće sluša, možda je vrijeme da prestane.

I ove godine, baš kao i prošle, seljaci pale traktore i kreću na Zagreb. Sanader ih je lani smirio slanjem Jadranke Kosor. A koga će Kosor poslati ove godine? Možda Pankretića koji je lani mudro pobjegao. Ove godine mu ne gine.

I ove godine, možda još i više nego prošle, poslodavci kukaju da im država mora pomoći, da se mora spasiti privatni sektor kako bi javni preživio, da je potrebno primijeniti barem neke od mjera koje su dale ploda u drugim zemljama, a očajniji među njima vape da Vlada konačno povuče neki potez, makar pogrešan. Ali opet nema koristi. Sve je isto kao i lani. Samo beznadnije.

Isti su i naivci

I kad već nabrajamo što je sve isto kao i lani, onda svakako valja spomenuti da su isti i svi oni naivci koji su vjerovali da će s premijerkom Kosor biti bolje. Samo što je zapravo još gore. Mislili su da će se pokrenuti neke stvari, ostvariti pompozne najave rezova i reformi, da će u Banskim dvorima gorjeti svijeća do kasno u noć te da će se izbrisati Sanaderovo naslijeđe, a kad ono... Dobili smo novi harač i stare ministre, ali i istu ekonomsku politiku, isto kolebanje, isto nečinjenje, isto blefiranje i šarmiranje... Samo su posljedice još gore nego lani.

Isti je HDZ

I to je HDZ. Bio na čelu Vlade Sanader ili Kosor, glumili premijeri odlučnost ili koncilijantnost, govorili da nema krize ili da se protiv nje bore svim silama, na kraju se sve svodi na isto. A najgore je kad nas uvjeravaju da je sve pod kontrolom. Onda je vrijeme da počnemo paničariti.

Iste su laži i obmane

Prošle godine Ivan Šuker nas je uvjeravao da su državne financije pod kontrolom. Pa su slijedila tri rebalansa, harač, PDV i dodatna panična zaduženja. Ove godine Šuker ponavlja istu mantru: država je likvidna, nema razloga za strah, mirovine se isplaćuju na vrijeme, nema potrebe za rebalansom... Dakle, vrijeme je za paniku.

I ne samo za paniku. Vrijeme je da se napokon razbiju iluzije o tome da je HDZ-ova vlada sposobna i voljna izvući zemlju iz krize. Možda su prestali krasti, ali pitanje je kad će opet početi. Možda su pokazali dobru volju, ali nije dugo trajalo. Možda su pronašli još prstiju da začepe rupe na brani, ali to neće dugo trajati. HDZ ne zna i neće drugačije. Ne zna i neće.

I što nam onda preostaje? Samo ono na što apelira i novi predsjednik Republike: sjesti na obalu rijeke i čekati da se problemi riješe sami od sebe. Ili da ih riješi netko drugi. Pritom je poželjno paničariti. Na sav glas. Možda nas netko čuje.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/isto-samo-gore-kad-suker-tvrdi-da-je-sve-pod-kontrolom-vrijeme-je-za-paniku/477546.aspx

Ali, nemojte molim, propustiti komentare  i slike na ovaj članak, vjerujte vrijedi pročitati i pogledati:

http://www.index.hr/forum/default.aspx?q=t&idf=43&idt=270146

http://www.index.hr/forum/default.aspx?q=t&idf=43&idt=270146&p=2

http://www.index.hr/forum/default.aspx?q=t&idf=43&idt=270146&p=3

http://www.index.hr/forum/default.aspx?q=t&idf=43&idt=270146&p=4

 ;)    :o    ???   

plemenitashica

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #159 : Veljača 25, 2010, 09:30:29 prijepodne »
Da mi je dočekati dan kad će biti maknuti svi do jednoga.
A onda da mi je dočekati dan kad će u prugastim košuljama odrađivati danak.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Recesija
« Odgovori #160 : Veljača 25, 2010, 09:31:38 prijepodne »
Da mi je dočekati dan kad će biti maknuti svi do jednoga.
A onda da mi je dočekati dan kad će u prugastim košuljama odrađivati danak.

Mislim da taj dan nećemo nikad dočekati-na moju žalost.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #161 : Veljača 25, 2010, 10:33:32 prijepodne »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #162 : Veljača 25, 2010, 10:40:48 prijepodne »
Jučerašnji dnevnik je bio baš strašan:
http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=119

plemenitashica

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #163 : Veljača 25, 2010, 12:13:45 poslijepodne »
Jučerašnji dnevnik je bio baš strašan:
http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=119

Da, Bilaj, strašno, sve strašnije. No, kako vidim i gledam svaki dan, ništa se ne poduzima, ništa se ne rješava, nema pomaka osim na gore, sad imaju „krasan“ primjer Grčke, ali oni i dalje ZNA SE.

Slažu se da su financije problem, ali se ne slažu tko je krivac.

No, ne čudi me Marić, on je ZNA SE kadar, i taj mora vjerovati da krivac nije vlada niti HDZ.  Ma ne, nego sam ja.

Goričkom kapitalcu ovak i onak niti nema krize, niti je država ikome dužna (valjda niti onima vani kojima prodaje ovu zemlju upss od kojih posuđuje), sve je transparentno i po zakonu.

Eventualno bi se Rohatinski mogao prozvati za stanje u državi.
A čujte, netko mora biti kriv.


Pitam sebe - do kada?

Dodatak:
Nemojmo se zavaravati, Hrvatska nije u puno boljoj situaciji od Grčke

"Ako vam sve to zvuči poznato (a trebalo bi), onda znači da je vrijeme da prestanete slušati ministra financija Ivana Šukera i počnete paničariti. Hrvatska, naime, ima identičnu listu problema i nedostataka kao i Grčka, samo što je njihov problem puno veći. Zasad. Ali to ne znači da i građani Hrvatske već ove jeseni neće imati drugog izbora osim da se povedu za "grčkim modelom" i izađu na ulice.

"Sličnost je velika, ali velika je i razlika zato što je Grčka neusporedivo dublje zaglibila nego Hrvatska. Ali to ne znači da ne možemo učiti iz njezina primjera, kao i iz primjera Španjolske ili Portugala", smatra ekonomski analitičar Damir Novotny. "Realno, može nam se dogoditi ista stvar kao i Grčkoj. Hrvatska je, isto kao i Grčka, previše investirala u projekte koji nisu imali utjecaj na rast BDP-a u kratkom i srednjem roku. To su infrastrukturni projekti i biznis s nekretninama", kaže Novotny."

"Oni isplaćuju plaće i mirovine kreditom od milijardu dolara koji su podigli u Americi. Pa ako možemo vječno živjeti na dug, najbolje je da svi prestanemo raditi. Zašto bismo radili? Ako kreditnim zaduženjima možemo hraniti 300.000 nezaposlenih, onda je najbolje da se podijeli još 300.000 otkaza pa da svi uživamo i da nas država izdržava. Zašto bismo radili ako ne moramo", cinično zaključuje Jurčić."

http://www.index.hr/vijesti/clanak/nemojmo-se-zavaravati-hrvatska-nije-u-puno-boljoj-situaciji-od-grcke/477626.aspx

Ma kaj nismo - mi smo daleko gluplji i imamo još dovoljno prostora za progutati sva govna koja nam svakodnevno serviraju Jadranka & Co.

Sve je super, sve je za pet.  :P :P :P Evo ja baš listam ponude za ljetovanje, gdje bih mogla ove godine?


Edit: dodatak
« Zadnja izmjena: Veljača 25, 2010, 12:23:57 poslijepodne plemenitašica »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #164 : Veljača 25, 2010, 01:17:39 poslijepodne »
No, ne čudi me Marić, on je ZNA SE kadar, i taj mora vjerovati da krivac nije vlada niti HDZ.  

Ma Marić i nije tako loš, naprotiv.
Samo je problem i njega i dosta drugih ljudi da znaju da se treba promijeniti ali kada su na vlasti onda sva ta pamet nestane i misle samo na sebe.

Rohatinski je tu samo jedna svijetla točka, ali i treba vidjeti koliko će onda dugo trajati. Pručuve su već smanjene sa 17% na 13% a planiraju se smanjiti do 11% (to nam je inače jedan od jačih argumenta da kuna ne propadne, ako pričuve padnu fest onda kuna može propasti i to brzo).