Autor Tema: Recesija  (Posjeta: 205808 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #135 : Veljača 17, 2010, 12:42:06 poslijepodne »
Kad već govorimo o nezaposlenosti, jel mi neko može nać gdje su točne brojke, a ne samo da je 21% više nego lani? Tih 21% nije baš nikakva informacija.

Na stranici Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje sam našel apsolutne brojke, npr. 309.562 za Siječanj 2010, ali nemrem nać kolko je bilo radno sposobnih, tak da bi mogel izračunat u postocima. Niti same postotke nis nigde našel.
« Zadnja izmjena: Veljača 17, 2010, 12:43:42 poslijepodne BobRock »

shaka zulu

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #136 : Veljača 17, 2010, 03:38:12 poslijepodne »
Jadranka zna samo sa Šukerom podizati poreze i obećavati, glupost…treba djelovati.
Teri je to Šurek?"Zlatna kopačka" il "Nema krize"?

Kad već govorimo o nezaposlenosti, jel mi neko može nać gdje su točne brojke, a ne samo da je 21% više nego lani? Tih 21% nije baš nikakva informacija.

Na stranici Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje sam našel apsolutne brojke, npr. 309.562 za Siječanj 2010, ali nemrem nać kolko je bilo radno sposobnih, tak da bi mogel izračunat u postocima. Niti same postotke nis nigde našel.
Probaj;

Prvi rezultati:
Prosječna neto i bruto plaća
 Stopa registrirane nezaposlenosti
 Turizam

http://www.dzs.hr/

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #137 : Veljača 17, 2010, 04:25:10 poslijepodne »
Je, fala, našel sam: Stopa registrirane nezaposlenosti za prosinac 2009. iznosi 16,7%.

Samo oni ko da malo kasne za Hrvatskim Zavodom za zapošljavanje, jer tam imaju brojke o siječnju, a ovi su još u prosincu.

Nego - kak to oni računaju?

Nemrem nikak izračunat tih 16,7%. Po mojem je stopa nezaposlenosti omjer broja nezaposlenih kroz broj radno sposobnih (aktivnog stanovništa). E sad ak uzmem s te iste stranice sljedeće brojke:
broj nezaposlenih -              153.000
broj aktivnog stanovništa - 1.761.000
onda ne dobim 16%.

Vjerojatno je zato jer broj nezaposlenih uopće ne štima. Na stranici Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje piše da je u prosincu bilo 291.545 nezaposlenih. Kak to da se te brojke razlikuju?

No ako uzmem broj broj nezaposlenih sa stranice Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje i podijelim sa brojem "aktivnog stanovništa" sa stranice Državnog zavoda za statistiku, onda dobim neku sličnu brojku: 16,5%.

Po tome bi stopa nezaposlenosti u siječnju iznosila 17,5% (309.562 nezaposlenih u siječnju / 1.761.000 aktivnog stanovništva u prosincu). Puno.

Ali posebno je zanimljivo da u Hrvatskoj živi 4,5 milijuna ljudi, a samo 1.451.438 (1.761.000 - 309.562) radi. Znači teoretski jedan čovjek koji radi hrani 2 čovjeka.

« Zadnja izmjena: Veljača 17, 2010, 04:29:45 poslijepodne BobRock »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #138 : Veljača 17, 2010, 11:13:51 poslijepodne »
Ali posebno je zanimljivo da u Hrvatskoj živi 4,5 milijuna ljudi, a samo 1.451.438 (1.761.000 - 309.562) radi. Znači teoretski jedan čovjek koji radi hrani 2 čovjeka.

Hmm jesi li siguran. Koliko je državnih, poludržavnih i lokalnih kompanija u hrvatskoj. Negdje sam čuo da je takvih 450,000. Stoga  :-[ 1 radnik hrani 4 čovjeka.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #139 : Veljača 18, 2010, 09:59:44 prijepodne »
Nisam nikako siguran.

O tome nis razmišljal. 450.000 ljudi radi na račun države? Zvuči stvarno loše.

Ak neko nađe neke konkretne bolje brojke bilo bi dobro kad bi ih ovdje predstavil.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #140 : Veljača 18, 2010, 10:07:17 prijepodne »
O tome nis razmišljal. 450.000 ljudi radi na račun države? Zvuči stvarno loše.

Ak neko nađe neke konkretne bolje brojke bilo bi dobro kad bi ih ovdje predstavil.

Sada na pamet brojke nemam, ali kaj nije bilo nekih ukupno 250,000 ljudi koji rade izravno kod države. Mislim da je 70.000 onih koji rade u lokalnoj upravi i samoupravi. Ali imaš i još ohoho agancija poput turističke zajednice, milion agencija državnih agencija npr za zračni promet ... pa se dođe do ove brojke 450,000.

Inače nedavno sam saznao da dio svoje bruto zarade knjigovodstveni servisi moraju platiti turističkoj zajednici!!!  :o :o :o
Koji vrad knjigovodstveni servisi imaju sa turističkom zajednicom. Ti i takvi nameti su glavni teret gospodarstvu a ne sam PDV.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #141 : Veljača 18, 2010, 12:56:40 poslijepodne »
E bogme nam Grčka ne gine. Pitanje je samo vremena. Još bi mogli koju godinu - dvije preživljavat na račun dugova, ali ovako nećemo dugo.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #142 : Veljača 18, 2010, 01:08:37 poslijepodne »

Inače nedavno sam saznao da dio svoje bruto zarade knjigovodstveni servisi moraju platiti turističkoj zajednici!!!  :o :o :o
Koji vrad knjigovodstveni servisi imaju sa turističkom zajednicom. Ti i takvi nameti su glavni teret gospodarstvu a ne sam PDV.

Nije bruto zarada, nego prema prihodu (to je razlika)  ;), a plaćaju svi, ovisno o kategoriji čak i ovisno u kojem kvartu u gradu je sjedište tvtke, obrta.

Osnovica za obračun članarine za pravne osobe i podružnice stranih pravnih osoba je ukupni prihod koji čine svi prihodi koje su te osobe dužne iskazati u računu dobiti i gubitka prema Zakonu o računovodstvu ("Narodne novine", broj 90/92.).

Osnovica za obračun članarine za fizičke osobe obrtnike su ukupni primici iz Knjige primitaka i izdataka prema Zakonu o porezu na dohodak ("Narodne novine", broj 25/95. - pročišćeni tekst i 52/95.) i Pravilniku o porezu na dohodak ("Narodne novine", broj 104/95.) umanjeni za naplaćeni porez na promet sadržan u prodanim proizvodima i uslugama.


http://www.poslovniforum.hr/zakoni-turizam/69-96.asp
______________________________________________



Pročitajte, zanimljivo - Lesar predlaže uštede:

"A koje apele poslodavci već mjesecima upućuju vladi i Jadranki Kosor?
Vratite PDV na 22% ! Ukinite krizni porez, hdezarinu! Uvedite zakonske rokove plaćanja od 60 dana! Platite državne dugove, posebice državnih poduzeća i zdravstvenog sustava, bolnica! Rokovi plaćanja već su prešli 6 mjeseci. Imamo nenaplaćeno više od 24 milijarde kuna!
Rasteretite nas parafiskalnih davanja, ukinite obavezna članstva u komorama i udruženjima .Zabranite novu javnu nabavu državnim resorima koji imaju neplaćene obveze prema dobavljačima.!


I jeli ih premijerka poslušala? Nije.
..........
Na javne upite o mogućem smanjenu rashoda proračuna gospođa Kosor je pred kamerama televizije javno pitala „Kome uzeti?
...............

Eto gospođo Kosor, ja stajem na ovih milijardu i šesto mijijuna kuna mogućih ušteda.

http://drlesar.bloger.hr/post/dosta-je-bilo-demagogije-i-iznenadjenja/2266763.aspx

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Recesija
« Odgovori #143 : Veljača 18, 2010, 01:35:34 poslijepodne »
Nisam nikako siguran.

O tome nis razmišljal. 450.000 ljudi radi na račun države? Zvuči stvarno loše.

Ak neko nađe neke konkretne bolje brojke bilo bi dobro kad bi ih ovdje predstavil.
Nije to sve. Treba pribrojiti dio glasača koji se sad bune zbog ukidanja dvojnog prebivališta.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #144 : Veljača 18, 2010, 02:11:44 poslijepodne »
Nije to sve. Treba pribrojiti dio glasača koji se sad bune zbog ukidanja dvojnog prebivališta.

To je sića- doslovno... O tome sam govorio već ohoho puta i uspoređivao brojke. imam negdje omjere novaca koji se vrte u mojim starim postovima koje najbolje govore kolika je to siča a stvara se veliki bauk od toga.
Jedino što iole značajnije pridonosi transferu iz hrvatske u bih su mirovine za HVO. Sve ostalo je sića.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #145 : Veljača 18, 2010, 05:40:56 poslijepodne »
E bogme nam Grčka ne gine. Pitanje je samo vremena. Još bi mogli koju godinu - dvije preživljavat na račun dugova, ali ovako nećemo dugo.

Grčka

Stanovništvo

Najveća gustoća naseljenosti je oko Atene i njene luke Pireja, a najmanja u Epiru, Trakiji i središnjoj Grčkoj.

Budući da je Grčka nerazvijena, oko 1/4 stanovništva trajno se odselilo u inozemstvo, a velik broj stanovništva zaposlen je u inozemstvu unatoč pomanjkanju radne snage, posebno u industrijskim djelatnostima.

Etnička pripadnost:

Grci 98%
ostali 2%


 Zemljopis
Grčka je pretežno planinska zemlja (oko 80% teritorija je brdsko-planinski prostor).

Rijeke oskudijevaju vodom, kratkog su toka i niti jedna nije plovna. Najveća im je vrijednost u tome što su prirodni pravac povezivanja unutrašnjosti s morem.

Šume pokrivaju samo 15% ukupne površine, a zbog čestih suša prevladava nisko tvrdolisno grmlje.

Od kulturnih biljaka uzgajaju se maslina, smokva, agrumi i vinova loza.


Gospodarstvo
Gotovo polovica stanovnika Grčke živi od poljoprivrede.

U kotlinama i dolinama rijeka uzgajaju se žitarice, duhan (među najvećim proizvođačima u svijetu), masline, vinova loza, sezam, mak, riža, pamuk (najveći proizvođač u Europi), povrće i voće. Grčka ima vrlo razvedenu obalu te povoljne biološke uvjete koji omogućuju razvoj obalnog i pučinskog ribolova, ali zbog potreba turizma riba se uvozi. Još je razvijeno i spužvarstvo.

Najznačajnije su aluminijska i kemijska industrija, a veoma značajna je i tradicionalna sitna prerađivačka industrija obrtničko-manufakturnog tipa.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Gr%C4%8Dka

-

Grčka

službeni naziv: Ellinikí Dimokratía (Grčka Republika)
ustavno uređenje: parlamentarna republika
površina: 131 957 km2
broj stanovnika (2003.): 11 033 000
gustoća naseljenosti: 84 st./km2 
glavni i najveći grad (2001.): Athínai (Atena) (745 000 st.; gradska regija 3 070 000 st.)
rodnost (2003.): 9‰
smrtnost (2003.): 9‰
očekivana životna dob (2003.): 78 godina
narodnosni sastav (2000.): Grci (99%)
vjerski sastav (2000.): pravoslavci 97%, sunitski muslimani 1%
službeni jezik: grčki
pismenost (2003.): muškarci 99%, žene 96%
stupanj urbanizacije (udio gradskog stanovništva) (2003.): 61%
sastav aktivnog stanovništva prema gospodarskim sektorima (2002.): I. 7%, II. 24%, III. 69%
BDP po st. (2003.):  13 230 $
novčana jedinica: 1 euro; 1€=100 centi
http://www.geografija.hr/atlas/grcka

-

Grčka ima najveći dug u modernoj povijesti
10. prosinca 2009 16:21
Business.hr/ Hina
 
Situacija u Grčkoj, čiji ogroman dug zabrinjava Europsku uniju, "vrlo je ozbiljna", ocijenila je u četvrtak švedska ministrica za europske poslove Cecilia Malmstroem, čija zemlja predsjeda EU-om.

Vezane vijesti
Skandal s prikrivanjem grčkog duga poskupit će zaduživanje Hrvatskoj
Europski nerazmjeri: Uži London sedam puta bogatiji od sjeverozapadne Bugarske
Erste: Hrvatska neće završiti kao Grčka

Goldman Sachs derivatima pomogao Grčkoj "sakriti" dio duga
Europske burze uspjele pobijediti jutarnju mučninu
Europska komisija se pribojava da su i druge članice prikrivale državni dug
Hrvatska posudila milijardu kuna i 20 milijuna eura
Na europskim burzama poboljšan apetit ulagača
EK spremna pomoći Grčkoj

"Naravno da smo zabrinuti", kazala je Malmstroem novinarima, uoči početka summita EU-a.

To pitanje "nije službeno na dnevnom redu" summita, no "mislim da će predsjednici država i vlada neformalno razgovarati o njemu jer je situacija u Grčkoj vrlo ozbiljna", kazala je.

"Situacija je teška, zahtijeva vrijeme, političku hrabrost i reforme", dodala je, istaknuvši da je Europska unija "obitelj i da jedni druge nastoje podržati".

Zamjenik grčkog ministra financija Filipos Sahinidis rekao je u četvrtak pred grčkim parlamentom da grčki dug iznosi 300 milijardi eura i da je najveći u povijesti suvremene Grčke.

Grčka bilježi i najveći proračunski deficit u zadnjih 16 godina, dodao je. On ove godine iznosi 12,7 posto BDP-a, a 2010. trebao bi iznositi 9,4 posto BDP-a, što je daleko iznad granice od 3 posto koliko dopuštaju pravila eurozone.

Javni dug iznosi 113 posto BDP-a, a iduće godine trebao bi doseći 120 posto BDP-a.

Stanje u grčkom proračunu prilično je napeto, ali zemlja bi ipak trebala izbjeći bankrot, ustvrdio je u četvrtak predsjednik eurozone i luksemburški premijer Jean-Claude Juncker.

Grčki premijer Georges Papandreu zatražio je u četvrtak sastanak sa svim stranačkim čelnicima posvećen borbi protiv korupcije i poreznih prijevara. Sastanak će se održati idući tjedan.
http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Svijet/Grcka-ima-najveci-dug-u-modernoj-povijesti

Ja mislim da je mi moremo stiči i prešišati a da ne potonemo.
Dug 150% BDPa i još plivamo!


Jel do,il de,ima informacija kulko je Država uspela penez povrnuti od "Hrvatske kriminalne zajednice" i druge kriminalne organizacij?
Il to spada v pripovest "Popapala Jaca"?


Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Recesija
« Odgovori #146 : Veljača 18, 2010, 05:58:19 poslijepodne »
...
Lijepo, lijepo.

Samo, rada bi videl usporedbu: kolko mi trenutno dužimo sve zajedno (% BDPa), a kolko po glavi stanovnika (€ / st.) u direktnoj usporedbi sa Grcima.

Još kad bi usporedili kad su oni bili na tom nivou ko mi sad, onda bi možda mogli zaključit kad bumo i mi ko sad oni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #147 : Veljača 18, 2010, 06:01:22 poslijepodne »
Još kad bi usporedili kad su oni bili na tom nivou ko mi sad, onda bi možda mogli zaključit kad bumo i mi ko sad oni.
Mislim da se treba računati Euro po glavi stanovnika ali i euro po glavi stanovnika po BDP-u.

Jer npr dug burkine faso po glavi stanovnika može biti manji od npr njemačke ali dug po glavi stanovnika i BDP-u je gori od njemačkog.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #148 : Veljača 19, 2010, 10:34:39 prijepodne »
Nije bruto zarada, nego prema prihodu (to je razlika)  ;)...
To je grozno. Znaći na sav prihod odnosno to je sigurno 10 puta veća cifra.  :o

koliko ima zaposlenika na državnoj sisi:
"U javnom sektoru u Hrvatskoj, uključujući tu i lokalnu samoupravu, te javna poduzeća, radi oko 387.000 građana ili 8,7 posto ukupnog stanovništva zemlje."
http://danas.net.hr/novac/page/2010/02/19/0047006.html

U usporedbi sa Slovenijom koja ima 7,7 ili njemačkom koja ima 5,5 posto stanovnika zaposlenog u javnom sektoru u odnosu na ukupni broj stanovnika.


U hrvatskoj ima 1,4 miliuna zaposlenih. To bi značilo da jedan zaposleni financira 1,1 umirovljenika, i 0,4 državnog službenika.

« Zadnja izmjena: Veljača 19, 2010, 10:39:05 prijepodne Bilaj »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #149 : Veljača 20, 2010, 02:04:24 poslijepodne »
Naletih i na ovaj članak:
http://www.novossti.com/2010/02/zivot-sveden-na-tercijar/

Ove brojke su strašne:

- 1910. Rijeka ima 30.000 stanovnika i 6.484 industrijskih radnika
- 2008. Rijeka ima 150.000 stanovnika i 7.185 radnika u proizvodnji
- 1971. na širem području grada zaposleno 25.000 proizvođača
- 1971. samo u brodogradnji radi 7.000 škverana