Autor Tema: Frane Lučić: Spržila nas je NATO bomba  (Posjeta: 2090 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Frane Lučić: Spržila nas je NATO bomba
« : Kolovoz 29, 2011, 12:19:17 prijepodne »
Frane Lučić: Spržila nas je NATO bomba

Naše ozljede iste su kao ozljede žrtava bombe CBU-87 u Afganistanu. MORH zna istinu, kaže Lučić

http://www.vecernji.hr/vijesti/frane-lucic-sprzila-nas-je-nato-bomba-clanak-322044

Citat:
Sve se odvijalo jako brzo i praktički nas je velika toplina spržila. To od kornatske trave nije moglo biti. U trenutku kada je došao nalet vrućine skinuo sam vizir i vidio u daljini vatricu i puno dima. Vidio sam bijeli, crni i žuti dim. Eksploziju nisam čuo, ali vjerujem da za kornatsku tragediju nije kriv eruptivni požar, jer za to nije bilo ni uvjeta. Kriva je bomba koju je odbacio NATO nakon povratka iz Srbije. Naše ozljede iste su kao ozljede žrtava bombe CBU-87 u Afganistanu.

Lažu nam cijelo vrijeme

S time nas je upoznao umirovljeni časnik HV-a Nediljko Pušić i vjerujem u to. Uvjeren sam da i u MORH-u to znaju, ali to se krilo zbog interesa Hrvatske, odnosno zbog ulaska u NATO. Neka barem sada to priznaju i neka kažu da im je žao, a ne da nam lažu cijelo ovo vrijeme.


Cijeli tekst je na navedenom linku.

Više od teoriji  Nediljka Pušića pročitajte na: http://www.vatrogasni-portal.com/news.php?readmore=3664

Ono što baš i nije poznato je da NATO priznaje samo 6 kontaminiranih zona dok novinar/istraživač Gianni Lannes tvrdi da ih ima 24 i da nisu javno objavljene.

http://rt.com/news/features/italy-nato-toxic-waste/
http://www.glasistre.hr/istra/vijest/286184


Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Frane Lučić: Spržila nas je NATO bomba
« Odgovori #1 : Kolovoz 29, 2011, 08:07:33 prijepodne »
Kao i uvijek do sada, odgovorni pojedinac i narod , bez obzira na svoje domoljublje i patriotizam nastrada,a neodgovorni političari bez skrupula i morala prelaze preko nevinih žrtava  do ostvarenja svojih mizernih ciljeva.

Ništa novokod nas , a ni u svijetu, ali se to kod nas još uvijek , izglada puno lakše sakrije.
Na žalost,još jedna tužna slika o nama kao narodu i našim "vođama".

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Frane Lučić: Spržila nas je NATO bomba
« Odgovori #2 : Kolovoz 29, 2011, 05:10:16 poslijepodne »
Odsteta od NATO-a... to bi bil posel!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Frane Lučić: Spržila nas je NATO bomba
« Odgovori #3 : Kolovoz 30, 2011, 08:41:13 prijepodne »
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/145671/Tko-je-kriv-NATO-bomba-ili-domaci-slamperaj.html

=======================================

Četiri je godine prošlo od najveće vatrogasne tragedije u hrvatskoj povijesti. Krivici za smrt 12 vatrogasaca i dalje nisu poznati, a o uzrocima požara se nagađa. Iako službena verzija glasi da su vatrogasci opečeni u eruptivnom požaru, obitelji poginulih i jedini preživjeli vatrogasac Frane Lučić, u to ne vjeruju. Lučić kaže: 'eksplodirala je bomba koju su 1999. godine ispustili NATO zrakoplovi'. No je li, doista, tako?

Poginuli vatrogasci

Teoriju o NATO bombi iznio je još prije dvije godine nakon višemjesečnog istraživanje koje je na svoju ruku proveo umirovljeni časnik HV-a Nediljko Pušić. Svoja je saznanja dostavio i Državnom odvjetništvu, no reakciju nije dobio. Njegova teorija glasi: zrakoplovi NATO saveza nakon akcije u Srbiji 1999. letjeli su u vojnu bazu Aviano u Italiji. Pošto nisu mogli sletjeti s teretom, dio bombi bacili su u more na određenoj ruti. Riječ je o podatku koji je NATO javno objavio. Navodno su neke bombe pale i izvan zacrtane rute, a Pušić tvrdi da je jedna bomba tipa CBU-87, slična kazetnim bombama koje su za vrijeme Domovinskog rata padale po hrvatskim gradovima, pala na otočić Kornat.

Eksploziju nitko nije čuo, kaže, jer je otok nenaseljen, a eksplozivno se punjenje rasulo po kršu. Osam godina kasnije, dolazi do požara te se eksploziv aktivira. Kao dokaze Pušić iznosi usporedbu ozljeda vatrogasaca s ozljedama onih koji su u Afganistanu stradali od iste bombe. Uz to se pita što su pripadnici HV-a radili na Kornatu neposredno nakon nesreće? Tvrdi kako su uklanjali dokaze kako takav skandal ne bi ugrozio ulazak Hrvatske u NATO-savez čija smo članica u međuvremenu postali.

Vojska na Kornatu

Na prvi pogled Pušićeva se teorija čini vrlo logičnom, no vojni analitičari s kojima smo razgovarali, smatraju kako je riječ o teoriji zavjere koja ima popriličan broj 'rupa'. Fran Višnar kaže kako mu je ta teza neprihvatljiva kao i ona da je iz vojnog helikoptera curilo gorivo. 'Ja više vjerujem službenoj verziji i izvješću o kornatskoj tragediji koje su napravili stručnjaci. Ovo je senzacionalizam koji nam šteti. Zašto bi se to zataškavalo? Mi ipak živimo u europskom okruženju. Ni naša vojska ni druge službe nisu od jučer da bi prihvaćali teoriju urote tek tako', smatra Višnar. Teoriju o NATO bombi smatra jednako neprihvatljivom kao i teoriju da su Amerikanci sami srušili tornjeve Svjetskog trgovačkog centra.

Kaže da je riječ o senzacionalizmu te kako bi, da je uistinu riječ o tom tipu bombe koja u sebi sadržava tzv. zvončiće s velikim brojem kuglica, vatrogasci bili puni rana od gelera. Slaže se s vještačenjem domaćih stručnjaka kao i s onim drugim, koje su sastavili strani vatrogasni stručnjaci te potvrdili kako je na Kornatu doista došlo do eruptivnog požara, rijetkog prirodnog fenomena.

Tvrdi kako je vojska stigla na taj otočić neposredno nakon nesreće jer je vladao totalni kaos i konfuzija. Drugi razlog je, smatra Višnar, činjenica da su vojne postrojbe najbolje obučene za izvlačenje unesrećenih s takvog terena. 'Teorija da im je curilo gorivo bila je preslaba pa je ubačena ta bomba koja pokriva nemar i šlamperaj koji postoji kada je riječ o ljudskom faktoru', kaže Višnar.

Zaključuje kako su nadležne službe naučile svoj posao te kako se nešto slično više neće dogoditi. Uz to, kaže, mora postojati profesionalna jezgra vatrogasaca kako na požarište, kao što je to bio slučaj na Kornatu, ne bi išli maloljetnici, ročni vojnik i pripadnici Dobrovoljnih vatrogasnih postrojbi. 'To je bio čitav niz nesretnih okolnosti', zaključuje.

Frane Lučić

Teoriju da je vojska na Kornat došla uklanjati tragove eksplozije kao i navodnu činjenicu da su vojnici premještali tijela vatrogasaca, vojni analitičar Igor Tabak smatra nevjerojatnom. 'Bojim se da smo kao sustav prešlampavi i neuredni da bi oni tako temeljito uklonili tragove da ih nitko od drugih službi koje su stigle na otok ne vidi', kaže Tabak. Tvrdi kako bi se eksplozivne rane vidjele na stradalim vatrogascima, a kamoli komadići bombe. Medicinski nalazi govore samo o opeklinama.

Također smatra kako je teško zamislivo kako nitko ne bi čuo niti vidio eksploziju bombe dugačke 2,33 metra i široke 40 centimetara. Osim toga smatra kako su specijalne vojne jedinice one koje najbrže mogu reagirati i biti poslane na teren u ovakvim situacijama te dodaje da sustav zaštite i spašavanja, niti nakon reorganizacije koja se dogodila prije pet-šest godina i danas ne funkcionira kako bi trebao.

Slavica je jedini krivac?

Iako je prije četiri godine kompletan sustav zakazao, za sada se sudi jedino Draženu Slavici, tadašnjem zapovjedniku županijske Vatrogasne zajednice te zapovjedniku šibenske Javne vatrogasne postrojbe. Tereti ga se da je prekršio niz zakona poslavši na Kornat vatrogasce neosposobljene za takav podvig, među kojima su bili i maloljetni Karlo Ševerdija, Marko Stančić i ročni vojnik Josip Lučić. Slavicu se tereti i da je, unatoč upozorenjima s terena kako je riječ o velikom požaru koji se brzo širi, kanader s Kornata preusmjerio na drugo požarište. Od ostala tri kanadera, dva su bila izvan pogona dok je jedan bio na ispomoći u Grčkoj.

Slavica je uz to, umjesto da zatraži helikopter za spašavanje, kako se navodi u optužnici, pozvao helikopter za izviđanje. Pomoć preživjelim vatrogascima koji su u agoniji umirali na Kornatu tako je stigla prekasno.

Činjenica je da Slavica ne može biti jedini odgovoran za ovu nezapamćenu tragediju kao niti žrtveno janje za one koji nisu omogućili da sustav normalno funkcionira.

Kao prema Murphyevom zakonu, tog je dana sve krenulo krivo. Šest je vatrogasaca poginulo na licu mjesta, šest ih je sljedećih dana podleglo ozljedama. Jedini preživjeli Frane Lučić, koji je tada bio pripadnik DVD-a Tisno i dalje se sudski bori za pravednu odštetu iako je o tome teško govoriti s obzirom na psihičke i fizičke posljedice koje će nositi cijeli život.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Frane Lučić: Spržila nas je NATO bomba
« Odgovori #4 : Kolovoz 30, 2011, 08:48:11 prijepodne »
Uvjeren sam da je eksplodirala bomba, jer tolike štete i takove ozljede i nisu mogle biti od zapaljene niske trave, koje na onom kamenjaru maltene i nema.

A uvjeren sam i da Slavica nije ništa kriv, osim po nekakvoj zapovjednoj odgovornosti - pri čemu on nije mogao znati nešto što mu prije toga nisu prenijeli njegovi podređeni vatrogasni zapovjednici sa terena. On nije mogao znati tko sve spada u neku vatrogasnu jedinicu, no da su u istoj maloljetnici trebao mu je prenijeti vatrogasni zapovjednik te jedinice koji je bio na terenu i sa tim ljudima prigodom ukrcaja ili angažmana. Nisam uvjeren da bi on svjesno poslao klince da idu na tako opasan zadatak.

No poznavajući principe rada, opremljenosti, nebrige, uvriježene filozofije "lako ćemo" (Srbi imaju odličan izraz koji bi baš opisao sve to odjednom - "javašluk"!) i još nekih stvari - mene više čudi što se takova sranja ne dešavaju i češće, što u biti imamo sreće što problemi tako rijetko u svojem punom profilu isplivavaju na površinu... ili to ipak nije sreća? Ili je to ipak prije medvjeđa usluga?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”