Autor Tema: Nâjlepša etno pripovest - ŽIGA V LESINSKOMU, sréda 11. svibna 2011. ob 20,00 vur  (Posjeta: 4206 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0

PROTULETNO VUŽIGAJNĚ


V srédu 11. svibna leta 2011. ob 20,00 vur, v KD Vatroslav (Ogenslav) Lesinski v Zâgrebu, koncert

                           "ŽIGA V LESINSKOMU"!
 
Gosti: Bandisti, Vinko Coce, Miroslav Škoro, tamburâški sastav "Lyra", Ladaricě, Rebecca Posavec, gitarist Branko Bogunovič Pif, cimbalâši Andrija Maronič i Nikola Baričevič, klavijaturist Toni Eterovič i pelatel Branko Uvodič!
 
Dojdetě i bûdetě tâl "Nâjlepšě etno pripovesti v Hrvatske".
 

Pozivni plakât:
http://www.kdz.hr/images/performances/picture1_597.jpg

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


(CV)ETNO (PROTULETNI) KONCERT V LESINSKOMU

Mirko Švenda Žiga v Lesinskomu popéva nâjlepšu etno pripovest

Međimurski etno pevâč Mirko Švenda Žiga teri z svemi Bandisti objavlujě trejtu ploču bû 11. svibna održal koncert v dvorane Lesinski. Kak Žigini gosti nastûpaju Vinko Coce, Miroslav Škoro, Ladaricě, Bandisti...


Pišě: Denis Derk

Popularni pevâč z Međimurja Mirko Švenda Žiga bû 11. svibna održal celovečerni koncert v zagrebečke dvorane Lesinski. Na koncertu teroga organizéra Koncertna direkcija Zâgreb Žiga bû najavil svoju trejtu ploču teru jě snimil z svemi Bandisti. Koncert jě nazvân nâjlepšum etno pripovesti z Hrvatskě z podnâslovom šplěj (pleh), struja, žica. Kak Žigini gosti bûju nastupili Vinko Coce, Miroslav Škoro, Ladaricě... Z svojem bû snâžnem tenorom međimurski pevâč zvodil tradicijskě pesmě v suvremenem aranžmânem i vuz glazbenu prâtnu limene glazbal tera su Međimurcě veselila na svadbâ i rastuživala na sprěvodi.


http://www.vecernji.hr/kultura/mirko-svenda-ziga-lisinskom-pjeva-najljepsu-etno-pricu-clanak-279934

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Živopis(a)no* (k)ojn.lajn-kupuvajně vulaznic:
(*Žigapis(a)no)
http://www.ulaznice.com.hr/paganini/prostor.jsp?t=1&a=1&p=11890
 

Žiga na kojnu:

Vide(l)o:
Ziga & Zlatko Vitez - Oci Sokolove, 04:03
(Dě mi Bôg joči sokolově!)

Ziga & Zlatko Vitez - Oci Sokolove
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2011, 08:01:32 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Nâjlepša etno pripovest - ŽIGA V LESINSKOMU, sréda 11. svibna 2011. ob 20,00 vur
« Odgovori #1 : Svibanj 21, 2011, 11:50:01 poslijepodne »
Večerni list, 20.03.2011

Vremeplov

Žiga: Kada bih mogao birati brata, bio bi to Miroslav Škoro

Svojeglavi glazbenik kojeg smo gledali na Dori govori o odrastanju, životu i budućnosti


Slika: javascript:show_full_image(350715);

Piše: Tatjana Pacek


Međimurske pjesme Mirko Švenda Žiga zavolio je kao dječak. Dok je mami pumpao vodu da ona ispire veš, slušao ju je kako pjeva te starinske napjeve. Kad je radila na zemlji, hodao je za njom i upijao, kaže, taj božanstveni glas. Na tim praljama i teškom radu, ti su mu se napjevi uvukli pod kožu. Zapjevao ih je 20 godina poslije.

- Prvi nastup imao sam s 14 godina u krčmi svoga brata. S desnom nogom u gipsu, jer mi je u školi pala klupa na nju, svirao sam bubnjeve - kaže Žiga.

Rodio se kao deveto dijete i već pri porođaju, kao velika beba, namučio majku. Čim je zaplakao, doktor Franin joj je rekao: "On će biti pjevač!" Taj isti liječnik, 40 godina poslije, došao je na njegov koncert, stisnuo mu ruku i ispričao priču o prvom plaču. A profesorica zemljopisa, predmeta što ga nekad baš nije volio učiti, danas ima sve novinske isječke o njemu. Iako je bio zaljubljen u violinu, nikad je nije zasvirao. Išao je na satove harmonike i nije mu se dalo učiti, onako školski, notu po notu. Naučio je svirati po sluhu, no profesorici se to nije svidjelo.

- Nismo se mogli dogovoriti da učim svirati po notama, pa sam prestao odlaziti na satove - govori.

Njegova profesionalna karijera počela je ulaskom u prateći bend Tomislava Ivčića. Prepoznao ga je i rekao da će mu pripremiti ploču, no dogodila se nesreća. Sam je obrađivao međimurske pjesme, napravio ih moderno, s klavijaturama, bas gitarom i bubnjevima što je u to vrijeme bilo strašno.

- Profesori su mi govorili: "Što si to napravio?", a sada se vidi da sam bio 10 godina ispred svog vremena. Taj prvi album otišao je u više od 50 tisuća primjeraka - kaže Žiga.

Ne voli ići na festivale ako nema dobru pjesmu. Lani se na Doru prijavio zbog Miroslava Škore.

- Nazvao me i ponudio da pjevam njegovu pjesmu. Otpjevao je dva takta, a ja rekao: "Miro, uzimam". Kad bih mogao birati brata, bio bi to Miro Škoro. Prekrasan čovjek - kaže Žiga.

Pred njim je skori koncert u Lisinskom na kojemu će ugostiti upravo Škoru i klapu Cambi. Do kraja mjeseca na tržištu bi se trebao pojaviti i "Pleh, struja, žica", osmi Žigin album. Do tada svaki trenutak provodi u društvu 10-mjesečnog unuka Matije.

- Mali je rođeni glumac. Lud sam za njim i branit ću ga kad padne u prve nevolje, kad krenu svađe s roditeljima. U meni će uvijek imati zaštitu. Jako sam ponosan kako sam odgojio svog sina Alena, a kad vidim njega s Matijom u naručju, sav se raznježim - završava Žiga.

Kao klinac sam bio nestašan, pravi fakinček. Jednom sam rekao profesorici da će se Jugoslavija raspasti i onda su me izbacili iz pionira. Kako sam uvijek pjevao prvi, a iza mene razred, nisu znali tko će im biti glavni vokal na priredbi, pa su me ponovo uzeli u pionire. Uvijek sam bio dobar đak, ali predmeti koji su se baš morali učiti, nisu mi bili dragi. I onda sam mislio da se ništa u životu ne mora.
 
 Čovjek sam iz naroda

Dora mi je potvrdila da sam iznad svih tih pjevača osam stepenica. Niti malo skromnosti nisu ti klinci pokazali prema kamermanima, toncima, ljudima oko nas. Mogu imati glas, izgledati sjajno, ali ako nemaju ljudskosti, skromnosti, nikad od njih ni pjevač ni osoba. Čovjek sam iz naroda i smiješno mi je hodati naokolo dignuta nosa. S pokrićem ili bez njega.

GLAZBA – Ne pijem, ne pušim, ne drogiram se, ne pijem crnu kavu, ali kad stanem na prvu stepenicu koja vodi na pozornicu, adrenalin raste i postanem drugi čovjek. Nema katoličke misije u Europi gdje nisam svirao. Ja vidim glazbu. Neki je čuju, a ja je vidim. Kad krenu aranžmani za moje pjesme, slike u glavi počnu se redati. Danas je iza mene sedam albuma, a izlazi i osmi. Očekujem da će na tržištu biti do kraja ovog mjeseca.

O JOŠ JEDNOM POZNATOM MEĐIMURCU – Nikad nisam igrao nogomet s Draženom Ladićem, niti je on zapjevao sa mnom. Nekad sam igrao za juniore u mom Čehovcu, ali odustao sam. Dao sam gol iz kornera, direktno. Nije bio Ladić na golu. Bahato sam skinuo dres i rekao: “Sad si igrajte sami, ja više neću”.

RADIO I TV – Gotovo četiri godine jednom tjedno sam na Varaždinskoj televiziji. Nagovarali su me, gledatelji bi da ide češće, no mislim da treba imati mjeru. I na Radiju Kaj imam jednu emisiju tjedno u kojoj nema glazbe nego sa slušateljima razgovaram na kajkavskom.

KONJI – Moja su velika ljubav. Nemam svog konja jer mi glazba to ne dopušta. Ako mu se ne možeš posvetiti, bolje je ne imati ga. Konj nije motor koji ćeš nasloniti na zid i ne dirati šest mjeseci. U spotu “Oči sokolove” jahao sam svog konja, pomogao sam mu da se oždrijebi.


Zvir :
http://www.vecernji.hr/scena/ziga-kada-bih-mogao-birati-brata-bio-bi-to-miroslav-skoro-clanak-265416

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Žiga i bandisti - Lepo je na svetu živeti, 08:08

Žiga i bandisti - Lepo je na svetu živeti
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Nâjlepša etno pripovest - ŽIGA V LESINSKOMU, sréda 11. svibna 2011. ob 20,00 vur
« Odgovori #2 : Svibanj 21, 2011, 11:59:58 poslijepodne »

Međimurske novine, 17.05.2011.

Premišlavanje Jožeka radnika

I MI, PAK, KONJA ZA TRKO IMAMO…


Piše: Jožek radnik


Ako vam bodem povedal gda je naše gore listek Imbra* Švendov popeval vu belom Zagreb grado i to vo nejvekšoj dvorani vu Lepoj našoj, vu Lisinskomo, bodete me blentavo gledali i pitali me: što je, itak, tej Imbra? A gda vam povem gda je tej Imbra poznati pod conom Žiga Ščavski, unda vam se mam bodo žarulice vu glavi presvetile i mam bodete znali o komo vam pripovedam, jerbo Žigu vsi znamo i vsi poznamo. Mam bodete se i vi zmislili kak ste znali gda je naš Žiga z bandistima, mel svojega koncertlina vu Lisinskomo i gda smo mi vsi šteri smo, minulo sredo, nej ftegnuli skočiti do Zagreba, gledali toga koncertlina na državnoj televiziji i to vu živo. Što bi rekel gda bode naš čovek, Međimorec i kajkavec, došel vu Zagreb, vu Lisinski, a na vse zadje i na državno televizijo. Kaj reči, neje več Žiga mačji kašelj, za jega ve zna cela Lejpa naša i to od Ščavca, prek Zagreba, Karlovca, Zadra, Splita, pak do Dubrovnika, a isto tak i vsi od Baranje, Vukovara, Iloka, Županje, pak do Gospiča, Reke, Pule i vsih naših otokov. Kaj reči, vsaka čast Žigi i nek se zna gda i mi Međimorci ve imamo svojega konja za trko z pevačaj i mužikašaj, očem reči, bandistaj.


* Mirko = Emeric, Emerik, Emericus, Imbra (medmrežje)


Citat:
Zvir:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg32190/#msg32190
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Nâjlepša etno pripovest - ŽIGA V LESINSKOMU, sréda 11. svibna 2011. ob 20,00 vur
« Odgovori #3 : Svibanj 22, 2011, 12:07:22 prijepodne »

Vide(l)o zâpisi z Žiginoga koncerta v Lesinskomu

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 (Ž)REBECCA I ŽIGA ....

Žiga i Rebecca Posavec u Lisinskom – maestralno, 03:27
Protuletjě sě o(t)pira

Žiga i Rebecca Posavec u Lisinskom - maestralno

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Međimurski lepi dečki - prekrasne Ladarice i Žiga, 00:56

Međimurski lepi dečki - prekrasne Ladarice i Žiga
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549