PREMIJERKA Jadranka Kosor, često se hvali velikim napretkom Hrvatske u borbi protiv korupcije, no kada smo analizirali sve slučajeve za koje je nepobitno potvrđeno da USKOK i DORH vode istragu došli smo do saznanja da su u samo četiri manja slučaja došli do nepravomoćne presude. U još četiri podigli su optužnice, dok u 24 slučaja istraga i dalje traje.
Unatoč više od 50 uhićenika koji su proveli određeno vrijeme u Remetincu, glavni državni odvjetnik Mladen Bajić za sada nikoga nije pospremio iza brave na duže vrijeme. Da smo u analizu korupcijskih slučajeva uvrstili poslove još nekih bivših ministara osim Damira Polančeca i Berislava Rončevića, kao i primjerice gotovo dvadeset istraga protiv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, rezultat bi bio daleko nepovoljniji.
Od najrazvikanijih afera recimo kako smo u HAC-u dočekali tek jednu nepravomoćnu presudu, u HEP-u nema ni jedne optužnice kao u slučaju Fimi-medije iako mjesecima čitamo o genijalnosti Bajića i DORH-a u bespoštednoj borbi protiv zla korupcije.
Stroj za maglu premijerke Jadranke Kosor morao bi dobro raditi sljedećih mjeseci da Bruxellesu dokažemo da smo dostojni ne samo Europe nego i konačnog zatvaranja Poglavlja 23.
"HAC" Hrvatska - Korupcija: 1:6
Prva državna tvrtka koja se našla na udaru Mladena Bajića bio je HAC. No godinu i pol nakon spektakularnih uhićenja porazna je slika na polju bitke s korupcijom. Tek jedna nepravomoćna sudska presuda gdje su dva bivša šefa HAC-a kažnjena novčanom kaznom. Od mora i brda istraga i uhićenja nema još ni jedne optužnice. Afere koje se istražuju ili su pod sumnjom teške su gotovo milijardu kuna, a nepravomoćnom presudom riješena je malverzacija od 529 milijuna kuna zbog čega su dva krivca kažnjena s po 50 tisuća kuna.
"Akcija Nesklad" - HAC
Akcijom Nesklad u studenom 2009. godine počinje inflacija uhićenja u Hrvatskoj. Kreće se 26. studenog 2009. godine kada su uhićeni bivši predsjednik uprave HAC-a Jurica Prskalo, bivši član uprave HAC-a Marijo Lovrinčević, direktor Sektora građenja u HAC-u Goran Legac, glavni inženjer projekta Bosiljevo – Sv. Rok Željko Kandžija te Slaven Žužul, vlasnik tvrtke Skladgradnja-grupa iz Imotskog. Petorka je uhićena pod sumnjom da su državni proračun poslom bojanja tunela Mala Kapela i Sveti Rok oštetila za najmanje 25 milijuna kuna.
OPTUŽNICA: Nema je, čeka se financijsko vještačenje.
SUĐENJE: Nema
Izgradnja autoceste od Ravče do Ploča
Dok se čekalo s optužnim prijedlogom za Akciju Nesklad (još se čeka) tražili su se novi mutni poslovi u HAC-u. Početak akcije također je 26. studenog 2009. godine kada je priveden Jurica Prskalo. Četiri mjeseca kasnije podiže se optužnica protiv Prskala i Marijana Crnjaka zbog dopunskog ugovora kojim je cijena radova poskupjela je za 529 milijuna kuna, pa se vrijednost dionice od Ravča do Ploča popela na 2,2 milijarde kuna.
OPTUŽNICA: Ožujak 2010. godine
SUĐENJE: Nepravomoćno u studenom 2011. godine Crnjak i Prskalo kažnjeni s po 50.000 kuna, a sam HAC sa 500.000 kuna.
HAC - Fimi-media
Uhićenjem čelnika Fimi-medije nakon čega se u Hrvatskoj sagledala korupcijska piramida na čelu s Ivom Sanaderom, krenula su uhićenja i u ostalim državnim tvrtkama s ciljem da se mic-po-mic dođe do Sanadera. U studenom 2010. godine za poslove Fimi-medije i HAC uhićeni su bivši direktor autoceste Rijeka – Zagreb Zlatko Korpar i dva bivša predsjednika HAC-ove uprave Marijo Crnjak i Jurica Prskalo. Pušteni su veljači 2011. godine. Sumnja se da su preko Fimi-medije iz HAC-a izvukli 26 milijuna kuna.
OPTUŽNICA: Nema je. Čeka se svjedočenje Sanadera.
SUĐENJE: Nema
HAC - Dugopolje - Ravča
Uskok i policija "češljaju" dionicu autoceste A1 Dugopolje – Ravča, za koju sumnjaju da je preplaćena te da ima 15-ak spornih kilometara koji ne odgovaraju stanju na terenu. Navodno su ih izvođači radova naplatili kao stvarni dio prometnica, a šteta se procjenjuje na 105 milijuna eura.
OPTUŽNICA: Nema je, još se ispituju svjedoci
SUĐENJE: Nema
HAC tri otvorene istrage
Afera nabavke signalnih stupića iz 2007. godine teška je 2 milijuna kuna. Prijavu je podnio Nezavisni cestarski sindikat. Istražuje se i mito za dobivanje poslova u HAC-u. Još od listopada 2009. godine istražuje se nabavka automobila za Upravu HAC-a, a istraga je bila i službeno potvrđena.
OPTUŽNICA: Nema je, istrage i dalje traju
SUĐENJE: Nema
"PODRAVKA" Hrvatska - Korupcija: 2:1
Afera Podravka, poznata pod nazivom "afera Spice" dovela je i do uhićenja bivšeg potpredsjednika Vlade Damira Polančeca. Do pokušaja uhićenja bivšeg šefa HDZ-a i premijera Polančec je dugo bio najveća riba u Bajićevoj mreži. Najveće suđenje za korupciju počet će u travnju, a optužnica ima 4000 stranica. Suđenje za kredite Slogi tek je počelo, a nedavno su ponovno uhićeni članovi uprave za nove malverzacije. Suđenje kreće za aferu Spice tešku 400 milijuna kuna kao i kredit od 5 milijuna kuna. Još je neriješena malverzacija od 16,5 milijuna kuna.
Afera Spice
U listopadu 2009. godine uhićeni su bivši predsjednik uprave Podravke Darko Marinac, aktualni predsjednik uprave te kompanije Zdravko Šestak i članovi uprave Saša Romac i Josip Pavlović zbog sumnje u malverzacije dionicama Podravke, kao i i direktor i suvlasnik varaždinske Fima Grupe Milan Horvat kao i direktor splitskog SMS-a Srđan Mladinić. U ožujku je puštena većina, a uhićen je Polančec. Šestak je izašao iz pritvora u travnju, a Polančec u srpnju.
OPTUŽNICA: Podignuta 9. rujna 2010. godine protiv Polančeca i još sedmorice za malverzacije od najmanje 400 milijuna kuna. Optužnica ima fantastičnih 4000 stranica.
SUĐENJE: Pripremno ročište trebalo bi se održati 4. travnja
Podravka - Adria
Saša Romac i Josip Pavlović, bivši članovi uprave Podravke, kao i direktor zadarske Adrije Miodrag Lacić pritvoreni su u ožujku ove godine. Tereti ih se da su kao članovi uprave Podravke 2008. i 2009. dogovorili sklopili ugovor o uslugama smrzavanja i skladištenja ribe s direktoricom Dalmacija-ribe, a na poticaj Lacića. Temeljem toga Podravka je platila 16,5 milijuna kuna, iako te usluge nisu bile obavljene.
OPTUŽNICA: Nema je, uhićeni su i dalje u pritvoru
SUĐENJE: Nema
Podravka - Sloga
Čelnici Podravke, Zdravko Šestak, Darko Marinac i Darko Šket, optuženi su za poticanje na zloporabu položaja i ovlasti i nesavjesno gospodarsko poslovanje zbog kredita od 5 milijuna kuna koje je Podravka isplatila koprivničkoj obućarskoj tvrtki Slogi.
OPTUŽNICA: Srpanj 2010. godine
SUĐENJE: Prosinac 2010. godine
........
http://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-pravi-semafor-borbe-protiv-korupcije-korupcija--hrvatska-244/544640.aspx