Autor Tema: Baha'i vjera  (Posjeta: 41819 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

amarkulin

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #75 : Veljača 08, 2011, 09:04:12 poslijepodne »
Nedvojbeno: Sledž je Bosanac koji je napravil piramide u Bosni! Tj. počel ih je graditi, ali je zaspal - pa su ispale nezavršene.

Čovječe - da ja ovo sve nisam pročital ne bi vjeroval!!!  :o

APSOLUTNO SVE TEZE JE IZOKRENUL, i on je - ko fol - cijelo vrijeme u pravu!!!!

Ovo više nemre raditi ni lud čovjek, ovo je klinički slučaj shizofrenije.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #76 : Veljača 08, 2011, 09:23:50 poslijepodne »
... slučaj za dijalizu, pardon,  promatranje ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #77 : Veljača 08, 2011, 09:34:49 poslijepodne »
Je. Za dijagnozu malo žešću - čim se spuštam tak nisko da polemiziram sa takvim neinteligentnim neznalicama kakvih je tu nekoliko, a vas dvojica ste im predvodnici...

Koko, prvo moraš naučiti razliku između geometrijskih likova i tijela... uuupps... samo nemoj pitati kaj je to - geometrija?

Markulin - bosanac ti glavu nosi. Zato i nema niš u njoj.

I markulin - ja JESAM u pravu - sve dok netko od vas "polemičara" i IQ-mastera nebu rekel zakaj ja nisam u pravu. Do tada možete raditi i dalje ono kaj jedino znate - guglati i uvjeravati sami sebe kak ste jaaaako pametni.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #78 : Veljača 08, 2011, 09:48:09 poslijepodne »
uuuuups ... Krešo, odi u menzu pa tamo propovijedaj o geometriji i tijelima. Samo ne kužim kak ti tak veliku i pametnu glavu samo dvije noge nose ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #79 : Veljača 08, 2011, 10:05:30 poslijepodne »
Jer ja sam rekao - i to si mogao i pročitati - da smatram piramidu geometrijskim tijelom...

Sleđ, sada ću citirati tvoju definiciju piramide:

Piramida je struktura trokutastih površina koje imaju zajednički vrh ...

Struktura trokutastih površina koje imaju zajednički vrh nikada ne mogu imati volumen stoga nisu geometrijska tijela. Još ne shvačaš da tvoja definicija ne može stvoriti poliedar. 

amarkulin

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #80 : Veljača 09, 2011, 12:36:45 prijepodne »
Jer ja sam rekao - i to si mogao i pročitati - da smatram piramidu geometrijskim tijelom...

Sleđ, sada ću citirati tvoju definiciju piramide:

Piramida je struktura trokutastih površina koje imaju zajednički vrh ...

Struktura trokutastih površina koje imaju zajednički vrh nikada ne mogu imati volumen stoga nisu geometrijska tijela. Još ne shvačaš da tvoja definicija ne može stvoriti poliedar.

Sledge, bilaj ti je egzaktno objasnil koliko je duboko tvoje neznanje. Zato i nemreš shvatiti o čemu govorimo. Mislim da te potpuno razumijem. Ovo je jednostavno prekomplicirano za tebe...

Dečki, nije pristojno rugati se hendikepiranoj osobi. U znak solidarnosti s osobama s posebnim potrebama, stavit ću sledgehammera na ignore listu - da mi se slučajno ne omakne još koja stručna tema - na kojoj će opet isplivati njegov hendikep.

Jedino mi je žal kaj više neću čitati njegove viceve. Za to je bil majstor. A kak i ne bi - pa on je sam lik iz najboljeg vica. Crnog humora...
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2011, 12:40:17 prijepodne amarkulin »

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #81 : Veljača 09, 2011, 06:52:55 prijepodne »
Dakle ... Herman = Mujo, a Sledge = Krešo ?   Tak je barem u vicu ... još k tome ni objasnil kad je to bilo, na kojoj cesti i da li je kišilo .
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #82 : Veljača 24, 2011, 02:32:30 poslijepodne »
 Za vrijeme posjete Abdu’l-Baha Parizu zabilježene su ove njegove riječi:
Sve predrasude, bile one vjerske, rasne, političke ili nacionalne - moraju se odbaciti jer su upravo one prouzročile svjetsku boleštinu. Teška je to bolest, a ako se ne zaustavi, sposobna je uništiti cijeli ljudski rod. Svaki rušilački rat, sa svojim strašnim krvoprolićem i bijedom, prouzročila je bilo koja od ovih predrasuda. 
Sve dok se ne poruše te barijere koje su podigle predrasude, čovječanstvu neće biti moguće da bude u miru. Stoga je Bahá'u'lláh rekao: "Te su predrasude razorne za čovječanstvo".
Razmislite najprije o vjerskoj predrasudi: razmotrite zemlje takozvanih religioznih naroda; da su oni uistinu obožavatelji Boga, držali bi se Njegovih zakona, koji im zabranjuju da se međusobno ubijaju.
Sve religije uče da trebamo ljubiti jedni druge; da trebamo otkriti vlastite nedostatke prije no što počnemo osuđivati mane drugih, da se ne smijemo smatrati višima od svojih bližnjih! Moramo paziti da se ne uzvisujemo, kako ne bismo bili poniženi.
Tko smo mi da sudimo? Kako ćemo znati tko je u Božjim očima najpravičniji čovjek? Božje misli nisu kao naše misli! Koliko je ljudi svojim prijateljima nalikovalo svecima, a doživješe najveće poniženje. Sjetite se Jude Iskariotskog; lijepo je počeo, ali sjetite se njegova kraja! S druge strane, apostol Pavao u svojoj mladosti bijaše Kristov neprijatelj, da bi kasnije postao njegovim najvjernijim slugom. Kako, onda, možemo sebi laskati i prezirati druge?
Budimo stoga ponizni, bez predrasuda, oni koji više vole dobro drugoga od vlastitoga! Nikada ne recimo: "Ja sam vjernik, a on nevjernik", "Ja sam blizu Boga, dok je on izopćenik". Mi ne možemo znati kakav će biti konačni sud! Stoga pomozimo svima kojima je potrebna ma kakva pomoć.
Poučavajmo neuke i pazimo na dijete dok ne dostigne zrelost. Kad naiđemo na osobu koja je zapala u dubinu bijede ili grijeha, moramo biti ljubazni prema njoj, povesti je za ruku, pomoći joj da ponovno stane na noge, da povrati snagu; moramo je voditi s ljubavlju i nježnošću, postupati prema njoj kao prema prijatelju, a ne kao prema neprijatelju.
Mi nemamo prava gledati ni na jednoga od naše smrtne subraće kao na nekoga tko je zao.
Što se tiče rasne predrasude, to je jedna iluzija, čisto i jednostavno praznovjerje! Jer Bog nas je sve stvorio kao pripadnike jedne rase. U početku nije bilo nikakvih razlika, jer smo svi mi potomci Adamovi. U početku, također, nije bilo nikakvih granica između različitih zemalja; nijedan dio Zemlje nije pripadao više jednom narodu nego nekom drugom. U Božjim očima nema nikakve razlike među raznim rasama. Zašto bi čovjek izmislio takvu predrasudu? Kako možemo podržati rat koji je izazvala jedna takva obmana?
Bog nije stvorio ljude da bi se međusobno uništavali. Sve rase, plemena, sekte i klase imaju podjednaki udio u Dobrostivosti njihova Nebeskoga Oca.
Jedina razlika leži u stupnju njihove vjernosti ili poslušnosti prema Božjim zakonima. Ima onih koji su poput užarenih baklji, ima onih koji poput zvijezda sjaje na čovječanskome nebu. Oni koji ljube čovječanstvo - to su uzvišeni ljudi, ma koje nacionalnosti, vjeroispovijesti, ili rase bili. Jer, oni su ti kojima će Bog uputiti ove blagoslovljene riječi: "Izvrsno, moje dobre i vjerne sluge!" U tom danu On neće pitati: "Jesi li ti Englez, Francuz, ili možda Perzijanac? Jesi li ti s Istoka ili Zapada?"
Jedina podjela koja je stvarna jest ova: ima nebeskih ljudi i onih zemaljskih; onih koji su požrtvovne sluge čovječanstva u ime ljubavi prema Najuzvišenijem, koji donose sklad i jedinstvo, poučavajući ljude o miru i dobroj volji. S druge strane, ima sebičnih ljudi, koji mrze svoju braću, u čijim je srcima predrasuda zauzela mjesto blagosti, te čiji utjecaj stvara neslogu i sukob.
Kojem narodu ili kojoj rasi pripadaju te dvije skupine ljudi: bijelcima, žutoj rasi, crncima, Istoku ili Zapadu, Sjeveru ili Jugu? Ako su to Božje podjele, zašto bismo mi izmišljali druge?
 Politička je predrasuda podjednako štetna, jedan je to od najvećih uzročnika ogorčenih sukoba među ljudskom djecom.
...
O, zašto li čovjek, to neposlušno Božje dijete koje bi trebalo biti uzorom moći duhovnoga zakona, okreće lice od Božanskoga Učenja...?
Nismo li mi sluge Božje? Hoćemo li propustiti da slijedimo Primjer našega Učitelja i zanemariti Njegove Zapovijesti?

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #83 : Veljača 24, 2011, 02:45:01 poslijepodne »
Jel ti vježbaš za svećenika? Ili samo voliš prepisivati?

Kaj ti je dosadno? Ili bolje - kaj ti još nije dosadilo?

Ajd se malčice izjasni, ak more. Ovak bez ikakvog objašnjenja fakat si dosadan.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #84 : Ožujak 01, 2011, 11:07:41 poslijepodne »
Ovu temu sam otvorio za sve one koje interesira razgovor o Baha'i vjeri.
Ona nije obavezno štivo.
Onaj koga ova tema ne interesira ne mora na nju svraćati.
Nitko nije savršen pa se kod svakoga mogu pronaći greške.
Isus je rekao: Ne sudite, da vam ne bude suđeno!
Ne bojte se, neću voditi monolog sam sa sobom i zauzimati prostor.
 :)

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #85 : Ožujak 02, 2011, 07:51:02 prijepodne »
Nisam našao mogućnost ispravke, tipku edit. Isprika zbog pravopisne greške: Ne bojte se, neću voditi monolog i zauzimati prostor.


amarkulin

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #86 : Ožujak 02, 2011, 10:00:30 prijepodne »
Ispravka je moguća unutar sat vremena. Kasnije prepravke su u pravilu zlouporabe.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #87 : Ožujak 02, 2011, 11:47:42 prijepodne »
Sve predrasude, bile one vjerske, rasne, političke ili nacionalne - moraju se odbaciti jer su upravo one prouzročile svjetsku boleštinu. Teška je to bolest, a ako se ne zaustavi, sposobna je uništiti cijeli ljudski rod. Svaki rušilački rat, sa svojim strašnim krvoprolićem i bijedom, prouzročila je bilo koja od ovih predrasuda.

Čudne riječi za nekoga tko pretendira biti - religija...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #88 : Ožujak 04, 2011, 08:29:04 prijepodne »
Jedan od uzroka koji je urodio najvećim brojem ratova bile su vjerske predrasude. Glede toga Bahá‘í učenja jasno pokazuju da je do neprijateljstva i sukoba između ljudi različitih religija i sekti dolazilo, ne zahvaljujući pravoj religiji, nego zato što je bila potiskivana lažnim predrasudama, oponašanjima i krivim tumačenjima.
U jednom od svojih pariških govora, ‘Abdu’l-Bahá je rekao:-
   Religija bi trebala sjediniti sva srca i učiniti da ratovi i sporovi nestanu s lica zemlje; ona bi trebala roditi duhovnost, i donijeti svjetlo i život svakoj duši. Postane li religija uzrokom netrpeljivosti, mržnje i podjele, bolje bi bilo bez nje, i povući se iz takve religije bio bi istinski religiozni čin. Jer, jasno je da je svrha lijeka liječiti, ali, ako lijek pojačava tegobe, bolje je ne uzimati ga. Bilo koja religija koja nije uzrokom ljubavi i jedinstva, nije uistinu religija.
Opet On kaže:-
  Od početka ljudske povijesti sve do danas različite religije svijeta anatemizirale su jedna drugu i optuživale jedna drugu za neistinitost.
... Najstrože su jedna drugu izbjegavale, iskazujući uzajamno neprijateljstvo i mržnju. Promislite o povijesti vjerskih ratova... Jedan od najvećih vjerskih ratova, Križarski rat, trajao je u razdoblju od 200 godina.
   ... Ponekad su uspješni bili križari, ubijajući, pljačkajući i zarobljavajući muhamedanski narod; ponekad su muslimani pobjeđivali, uzvraćajući krvoprolićem i razaranjem u redovima osvajača.
   Nastavili su tako dva stoljeća, naizmjence bijesno se boreći ili se umorni odmarajući, sve dok se europski bogomoljci nisu povukli s Istoka, ostavivši iza sebe prah i pepeo, a svoje su vlastite narode zatekli u stanju nereda i nemira ... Ipak, bio je to samo jedan od "Svetih ratova".
  Bilo je mnogo vjerskih ratova. Koliko stotina tisuća mučenika rezultat je sukoba i razlike između protestanata i katolika... Koliko li ih je završilo u zatvorima! Kako se nemilosrdno postupalo prema zatočenicima! Sve u ime religije!
   Kršćani i muslimani smatrali su židove sotonskima i neprijateljima Božjim. Zato su ih proklinjali i progonili. Golem je broj židova ubijen, njihove kuće opljačkane i spaljene, njihova djeca odvedena u zatočeništvo. Židovi su za uzvrat kršćane smatrali nevjernicima, a muhamedance neprijateljima i prekršiteljima Mojsijevih zakona; stoga su na njih prizivali odmazdu i proklinju ih sve do danas.
   Kad je svjetlo Bahá’u’lláha izašlo na Istoku, On je obznanio obećanje jednosti čovječanstva. Obratio se svekolikom čovječanstvu riječima: "Svi ste vi plodovi jednog stabla. Ne postoje dva stabla, jedno stablo božanske milosti, a drugo stablo Sotone". ... Stoga moramo iskazivati najveću ljubav jedni prema drugima. Ni jedan narod ne smijemo smatrati narodom Sotone, već moramo spoznati i priznati sve slugama jednoga Boga. To znači: neki ne znaju, valja ih voditi i poučiti... Neki nisu čuli, valja ih obavijestiti. Neki su poput djece, valja im pomoći da dostignu zrelost. Neki su bolesni, njihovo je moralno stanje loše, valja ih liječiti dok se njihov moral ne pročisti. No, bolesna čovjeka ne treba mrziti zato što je bolestan; dijete ne treba koriti jer je dijete, neznalicu ne treba prezirati zbog nedostatka znanja. Valja ih liječiti, odgajati, obrazovati i pomagati s ljubavlju. Sve se mora učiniti zato da bi cijelo čovječanstvo živjelo u sjeni Božjoj u najvećoj sigurnosti, u najvišoj sreći.

Bahá‘í nauk o jedinstvu čovječanstva napada korijene još jednog uzroka rata, a to je rasna predrasuda. Određene rase smatrale su se višima od drugih i smatrale su gotovom činjenicom da im, prema načelu "opstanka najsposobnijih", ta superiornost daje pravo na izrabljivanje slabijih rasa radi svoje vlastite koristi, ili, čak, na njihovo istrebljenje. Mnoge od najmračnijih stranica povijesti svijeta primjeri su nemilosrdna sprovođenja ovog načela. Prema Bahá‘í stajalištu pripadnici svake rase  jednako vrijede u očima Božjim. Svi imaju predivne urođene sposobnosti, kojima, da bi se razvile, jedino treba odgovarajuće obrazovanje, i svaka može odigrati neku ulogu, koja će, umjesto osiromašenja, obogatiti i upotpuniti život svih drugih članova tijela čovječanstva. ‘Abdu’l-Bahá kaže:-
   Što se tiče predrasude o rasi: to je iluzija, čisto i najobičnije praznovjerje, jer Bog nas je sve stvorio iste rase... U početku isto tako nije bilo granica među različitim zemljama; niti jedan dio zemlje nije pripadao više jednom nego drugom narodu. U Božjim očima nema razlike između raznih rasa. Zašto bi čovjek izmislio takvu predrasudu? Kako možemo podržavati rat izazvan takvom iluzijom? Bog nije stvorio ljude zato da bi jedni druge uništili. Sve rase, plemena, sekte i klase ravnopravno dijele izobilje svoga Nebeskog Oca.
   Jedina prava razlika počiva u stupnju vjernosti, u pokornosti zakonima Božjim. Neki su ljudi poput upaljenih luči; drugi, pak, sjaju poput zvijezda na nebu čovječanstva.
   A oni koji ljube čovječanstvo, to su viši ljudi, koje god nacije, vjerovanja ili boje oni bili.
Jednako štetne kao i rasna jesu političke i patriotske predrasude. Sad je došlo vrijeme da se uski nacionalni patriotizmi stope u širi patriotizam kojega je svijet država. Bahá’u’lláh kaže:-
   Od davnina je objavljeno: "Ljubav prema svojoj zemlji dio je Vjere Božje". Jezik Veličajni,... na dan Njegove objave obznanio je: "Ne dolikuje hvalisati se onome koji ljubi svoju zemlju, već onome koji ljubi svijet". Snagom oslobođenom kroz te uzvišene riječi On je dao svjež podsticaj i odredio novi smjer pticama ljudskih srdaca, te iz Božje Svete Knjige izbrisao svaki trag sputavanja i ograničenja.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #89 : Ožujak 04, 2011, 02:13:53 poslijepodne »
Vidi se njegovo dobro poznavanje ciljeva i metoda djelovanja islama, obzirom je i sam Bahai jedna islamska sekta. No ono kaj mi se ne sviđa je što nije određen odnose li se njegove misli na cjelokupnu povijest (što je gubljenje vremena na nepromjenjivost povijesnih činjenica), ili na aktualnu konstelaciju vjerskih odnosa u suvremenom svijetu (u čemu onda to potenciranje sukoba ide gotovo isključivo samo islamske vjerske vođe).
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”