Grad posvećuje veliku pažnju bezbednoj ishrani dece u vrtićima
Grad Beograd finansirao je izgradnju savremene centralne kuhinje na Topčiderskom vencu, u kojoj se svakodnevno pripremaju obroci za više od 1.500 mališana koji borave u vrtićima na Savskom vencu. Na teritoriji grada trenutno postoji 47 centralnih kuhinja za pripremanje kompletnih obroka za mališane, a uz mladenovačku, ovo je druga centralna kuhinja koja je namenski građena. U sklopu gradnje novih vrtića „Carić” i „Veseljko”, svoje centralne kuhinje dobile su i opštine Čukarica i Grocka i sve su opremljene u skladu sa Hasap metodom. To podrazumeva niz striktnih sanitarno-higijenskih propisa, počev od dopremanja i skladištenja hrane, do pripreme i izdavanja hrane i uklanjanja otpada.
Nova kuhinja na Savskom vencu opremljena je najsavremenijim aparatima od inoksa, poseduje prostoriju za pripremu poslastičarsko-pekarskih proizvoda, sudomašinu za pranje transportnog posuđa, prostran magacinski prostor, zasebnu perionicu, kao i poseban blok za pripremu hrane za bebe od šest do 12 meseci, takozvanu mlečnu kuhinju.
Glavna kuvarica Ljiljana Miljković već 39 godina svakodnevno priprema hranu za mališane koji borave u vrtićima na Savskom vencu. Iako je stekla uslov za penziju, sačekala je da proradi nova kuhinja.
– Još se navikavamo na nove aparate, ali se na dobro čovek lako navikne. Ovo zaista ne može da se meri sa našom starom kuhinjom, sada se hrana priprema kvalitetnije, brže i mnogo lakše – objašnjava Ljiljana.
A da hrana koju deca jedu u ovim vrtićima bude energetski visoko vredna, ali i prijemčiva za oko, brine se nutricionista i rukovodilac ove centralne kuhinje Katarina Peljević, koja sastavlja zdrave jelovnike za decu sa Savskog venca. Tako će oni sutra za doručak dobiti mleko, namaz od pečenice i hleb, za užinu će pojesti pitu sa sirom, a za ručak pasulj sa suvom slaninom i salatu od kupusa, dok će u 15.30 časova pojesti voće.
– Naš jelovnik u vrtićima podmiruje 75 odsto od ukupnih dnevnih energetskih potreba dece i naša uloga je da u najranijem uzrastu stvorimo navike da deca konzumiraju hranu koju inače ne jedu kod kuće – kaže Peljevićeva.
Gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Ljiljana Jovčić istakla je za Beoinfo da u saradnji sa Gradskim zavodom za javno zdravlje, Komisija za unapređenje ishrane sastavlja jedinstvenu listu različitih namirnica, od kojih se potom sastavljaju jelovnici po predškolskim ustanovama. Tako su meniji u beogradskim vrtićima postali bogatiji za hranljive namirnice, poput sočiva, brokolija, pšeničnih klica, hladno ceđenog maslinovog ulja...
– Stručnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje vrše sveobuhvatan nadzor nad preventivno-zdravstvenom zaštitom u svim predškolskim ustanovama na teritoriji grada Beograda, a u okviru zajedničkog programa „Zdrav vrtić”, naši predškolci od najranijeg uzrasta stiču osnovne higijenske navike. Oni su i naši pravi partneri kad je reč o savetodavnom radu, bilo da je reč o prevenciji različitih vrsta infekcija ili bolesti, neodumica oko upotrebe klima u letnjem periodu ili peščanika u dvorištima vrtića. Oni takođe metodom slučajnog uzorka vrše i hemijsko-bromatološku analizu obroka koje deca dobijaju u našim vrtićima, kako bi se utvrdilo da li je obrok napravljen prema normativima koje oni propisuju. Njihovi stručnjaci zaduženi su i za uzimanje briseva sa radnih površina u centralnim i distributivnim kuhinjama i svih onih površina koje svakodnevno imaju konatakt sa hranom – istakla je Jovčićeva.
Osim redovnih kontrola koje vrši Gradski zavod za javno zdravlje, u svim predškolskim ustanovama sekretrijat je angažovao i više sanitarne tehničare. Tako je za kontrolu celokupne higijene u centralnoj kuhinji na Savskom vencu zadužena Divna Lukezić, a njen posao podrazumeva i prijem i kontrolu skladištenja svih namirnica, sipanje pripremljenih jela u posude za transport, kao i pravilno služenje hrane deci.
Kako bi hrana pripremljena u centralnim kuhinjama bezbedno stigla i do vrtića, sve predškolske ustanove na teritoriji grada poseduju i specijalizovana vozila za distribuciju hrane, koja imaju mogućnost adekvatne regulacije temperature i time onemogućavaju da se hrana na visokim temperaturama pokvari.
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1541750Korpe voća za zaljubljene parove na pijaci Mirijevo
Povodom praznika Svetog Trifuna, zaštitnika vinara i vinogradara, bračne ljubavi i vernosti, JKP „Gradske pijace” organizovale su akciju deljenja korpi voća za mlade i zaljubljene parove koji su danas posetili pijacu „Mirijevo” od 11 do 12 časova.
– Odlučili smo da na današnji praznik obradujemo parove koji su došli u kupovinu na pijacu „Mirijevo” svežim voćem pravih poljoprivrednih proizvođača – rekao je Predrag Veinović, direktor JKP „Gradske pijace”.
Korpe voća delio je glumac Aleksandar Srećković Kubura. Praznik Sveti Trifun u narodu se slavi kao zaštitnik mnogih esnafa, ali je ovaj datum širom sveta mnogo poznatiji kao Dan zaljubljenih. Katolički praznik Sveti Valentin postao je svojevrstan međunarodni dan ljubavi, koji se poslednjih godina i kod nas intenzivno slavi.
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1541849Mini sirana OPG-a „Gračaković“ iz Stare Subocke
Jedno od najuspješnijih poljoprivrednih gospodarstava na području grada Novske u vlasništvu je obitelji Marka Gračakovića iz Stare Subocke. Obrađuju oko 250 hektara zemlje i bave se uzgojem krava.
Cijela obitelj živi godinama od poljoprivredne proizvodnje no sve računice govorile su im da moraju ići prema finalnom proizvodu. Na svom gospodarstvu živjeli su od proizvodnje mlijeka, a od nedavno prerade mlijeka u sir. Dio mlijeka još uvijek prodaju „Dukatu“, dok oko 150 litara dnevno ide za sirenje.
- Proizvodnja i prodaje samo sirovine u poljoprivredi donosi najmanje dobiti. Korist zapravo završava kod prerađivača, kojima smo prodavali ponekad i po nepovoljnim cijenama naše kvalitetno mlijeko. Proširenjem djelatnosti na preradu, sir je sada naš glavni proizvod. Time pokušavamo i osigurati stabilniji dohodak za obitelj -, rekao nam je Marko.
Usprkos raznim poteškoćama, od ideje da njihova proizvodnja na imanju dobije i svoju finalizaciju nisu odustajali. Da se ne bi zaduživali, dio krava su prodali i od tih sredstava uredili pogone za izradu sira. Kućna mini sirana može se opremiti jednostavnim elementima no Marko kaže da usprkos tehnologiji, ljudska ruka je ipak najvažnija.
- Ovo je posao u kojeg se mora uložiti dosta rada. Pored svih poslova koji su i do sada bili, pripreme hrane za krave, hranjenja i mužnje, rad u sirani oduzima nam dosta vremena. Zadovoljni smo jer smo ovim zaokružili proces cijele poljoprivredne proizvodnje na imanju -, naglašava zet Franjo, koji je preuzeo poslove tehnologa. Novi su u ovom, žele sireve približiti tržištu pa dosta rade na marketingu i plasmanu.
Kao prednost ističu što se OPG „Gračaković“ nalazi u ekološki čistoj sredini. U promociji svojih proizvoda, računaju i na tradicionalnu autohtonu recepturu i načine proizvodnje 4 vrste sira. Vjeruju da će brzo ostvariti bolje tržišne uvjete prodaje, postići prepoznatljivi brand kvalitete prije ulaska u Europsku uniju te dodatno obogatiti gastronomsko-turističku ponudu na imanju.
Gradonačelnik Antun Vidaković, koji je s zamjenikom Marinom Piletićem i Sinišom Kesićem, predsjednikom HSS Novska, na poziv vlasnika obišao imanje i mini siranu, kaže da je registrirano oko 600 OPG-a na području grada Novske, naglasivši da su Obiteljska poljoprivredna gospodarstva, koja se bave proizvodnjom, važan gospodarski segment za Novsku.
http://www.novska.hr/hr/on_line_vijesti/mini-sirana-opg-a-%e2%80%9egracakovic%e2%80%9c-iz-stare-subocke,2131.htmlPrijam za znanstvenike koji su se nakon uspješne inozemne karijere vratili u Hrvatsku, na riječko Sveučilište
Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel sa suradnicima primio je dvoje mladih znanstvenika, docente Dr.sc. Antoniju Jurak Begonja i Dr.sc. Igora Juraka, supružnike koji su se nakon uspješne znanstvene karijere u Njemačkoj i Sjedinjenim američkim državama vratili u Hrvatsku te odlučili na Sveučilištu u Rijeci nastaviti svoje karijere.
Prijmu su nazočili i rektor Sveučilišta Prof.dr.sc. Pero Lučin te pročelnik Odjela za biotehnologiju Prof.dr. Krešimir Pavelić.
Riječ je o dvoje znanstvenika koji su već održali svoja nastupna predavanja na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci te postali docenti. Tema predavanja Antonije Jurak Begonja bila je „Razvojni put trombocita“, a Igora Juraka „Mi RNA i virusi“.
Znanstvenici su prije dolaska na Sveučilište u Rijeci radili na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Harvard u Bostonu, u SAD-u, a svoje su znanstvene karijere odlučili nastaviti u Hrvatskoj, i to na Sveučilištu u Rijeci koje ime je ponudilo vrhunske uvjete za istraživanja i znanstveni rad.
Pozdravljajući znanstvenike gradonačelnik Obersnel je naglasio kako se prečesto piše o tome kako znanstvenici napuštaju Hrvatsku, a premalo o tome da se mnogi vraćaju. „Riječko Sveučilište ima izvrsno usmjerenje u smislu razvijanja novih znanstvenih disciplina, prateći trendove na drugim Sveučilištima, a ono što nam je proteklih godina nedostajalo su ljudi poput vas“, kazao je gradonačelnik.
Dr.sc. Igor Jurak je kazao kako su imali želju vratiti se u Hrvatsku, ali ne pod bilo kakvim uvjetima. U kontaktima s riječkim Sveučilištem uvidjeli su da ovdje postoje dobri temelji za rad i daljnju izgradnju karijere. Rijeka je za njih potpuno novi grad, za kojeg su čitali i čuli da je prilično miran i ugodan za življenje. Mladi znanstvenici koji su 6 godina proveli u Njemačkoj i šest u SAD-u vraćaju se na Harvardsko sveučilište kako bi dovršili svoje poslove i projekte, a konačno preseljenje u Rijeku očekuje ih u lipnju ove godine. Sam prelazak s obitelji uz dvoje djece nije posve lak, no raduju se novom početku u Rijeci.
Rektor Lučin je naglasio kako ove godine očekuje dolazak još 14 znanstvenika na riječko Sveučilište. Riječ je o iskusnim znanstvenicima koji su većinom studirali u Zagrebu, a koji su napravili karijeru u inozemstvu. Lučin je zahvalio gradonačelniku na podršci koju Grad pruža Sveučilištu. Kako je naglasio rektor Lučin, cilj je postići sinergiju biotehnologije i farmaceutske industrije. U tom smislu je spomenuo izvrsnu suradnju s Jadran galenskim laboratorijem. Što se tiče Sveučilišta, laboratorij u kojem će raditi novi znanstvenici se oprema i bit će gotov do lipnja. No, postupno opremanje i uvođenje vrhunskog laboratorija, kakvog nemaju sveučilišta u okruženju i koji će biti ključan za Sveučilište, očekuje se 2014.g. i to kroz realizaciju EU projekta. Uz dobro okruženje i dobru ekipu riječko će Sveučilište postati mjesto gdje će se raditi najnaprednija istraživanja, kazao je Lučin
Pročelnik Odjela za biotehnologiju Prof.dr. Krešimir Pavelić je kazao da su im ambicije velike, žele pojačati prirodne znanosti. Nedostaju im Kemija i Farmacija kako bi zaokružili cjelinu od koje će i riječka privreda imati koristi.
http://www.rijeka.hr/PrijamZaZnanstvenikeU Varaždinu kreću diplomski studiji odnosa s javnošću, međunarodne trgovine i turizma
S početkom ožujka na Sveučilišnom centru Varaždin Medijskog sveučilišta treću dva nova diplomska studija: odnosi s javnošću i poslovna ekonomija, sa smjerovima međunarodna trgovina i turizam. Natječaj za upis ukupno 120 studenata raspisan je jučer, a na konferenciji za novinare najavili su ga varaždinski gradonačelnik Goran Habuš i privremeni rektor Medijskog sveučilišta dr.sc. Marin Milković. Na odnosima s javnošću primaju 60 izvanrednih studenata, a nastavu će održavati profesori s mentorskog Sveučilišta u Dubrovniku, dok se poslovna ekonomija realizira u suradnji s Ekonomskim fakultetom iz Rijeke.
„Cijene po godini bit će 7.300 kuna, željeli smo biti socijalno osjetljivi pa sam siguran da je riječ o najprihvatljivim programima u Hrvatskoj koji prvostupnicima omogućuju nastavak visokog obrazovanja“ – rekao je privremeni rektor Medijskog sveučilišta dr.sc. Marin Milković, ujedno i dekan varaždinskog Veleučilišta, koje u Varaždinu nositelj programa Medijskog sveučilišta.
Da podsjetimo, Medijskog sveučilište projekt je jedne medijske kuće koji je trebao kupiti Grad Varaždin, no uhićenjem bivšeg varaždinskog gradonačelnika pregovori su prekinuti. U posljednji tren, nova varaždinska vlast priključila se projektu zajedno s Koprivnicom, koja je u međuvremenu kupila dopusnicu.
„ Nakon 4 godine sanjanja o tom sveučilištu mi smo taj san dosanjali . Bilo je onih koji su bili jako protiv i nisu vjerovali da ćemo tu uspjeti pokrenuti, no uspjeli smo: u ožujku kreću dva diplomska studija, a paralelno s time ide i integraciju Veleučilišta Varaždin i Medijskog sveučilišta, kojem će promijeniti naziv u dogovoru s Koprivnicom. To nam zapravo daje mogućnost da kroz ova tri diplomska studija koje ćemo sada imati na sveučilištu dobijemo diplomske studije i za svih 6 prediplomskih studija koje ima Veleučilište. „- pojasnio je varaždinski gradonačelnik Goran Habuš.
Rektor Milković najavio je kako je već u pripremi program agronomije te da rade na još nekoliko kurikuluma, no otvarat će ih isključivo prema potrebama gospodarstva.
Varaždinsko Veleučilište jedina je visokoškolska ustanova u Hrvatskoj koja nema svoj prostor, no i to će se uskoro promijeniti. Nakon što im je Grad Varaždin krajem prošle godine darivao zemljište s dvije derutne zgrade, dekan Milković najavio je kako početkom travnja kreću radovi na obnovi prve zgrade, vrijedni 8,5 milijuna kuna. „Ta će zgrada zadovoljiti tek četvrtinu naših prostornih potreba pa rješenje vidimo u izgradnji studentskog kampusa, s čijim ćemo projektom aplicirati na EU fondove“ – najavio je Milković.
Osim natječaja za upis prve generacije na dva sveučilišna diplomska studija i priprema za obnovu zgrade Veleučilišta, u Varaždinu se radi na još nekoliko infrastrukturnih projekata vezanih uz visoko školstvo. Gradonačelnik Habuš najavio je skori početak izgradnje studentskog restorana vrijednog 12 milijuna kuna, koji će biti gotov do početka listopada, FOI priprema izgradnju nove zgrade vrijedne 50 mil. kn, a projekt sveučilišnog kampusa na Ribnjaku vrijedan je oko 60 milijuna kuna.
Natječaj za upis na diplomske studije možete pronaći ovdje:
http://www.medijsko-sveuciliste.hr/main/vijesti/natjecaj_diplomski_studiji-17925http://www.varazdin.hr/hr/naslovnica/naslovnica-novosti/u-varazdinu-krecu-diplomski-studiji-odnosa-s-javnoscu-medunarodne-trgovine-i-turizma.html