Kako od jedinstvenih tradicionalnih proizvoda do turističke atrakcije? Thursday, 09. 09. 2010.
Varaždinska županija provodi projekt "Upravljanje, pravna zaštita i promidžba registriranih prava intelektualnog vlasništva za tradicijske proizvode Varaždinske županije", a tom je prigodom danas u Županijskoj palači održana prezentacija projekta u kontekstu mogućnosti brendiranja proizvoda kroz turistički segment.
Sudionici sastanka bili su predstavnici turističke zajednice Varaždinske županije, Agencije za razvoj Varaždinske županije, Županijskog saveza poljoprivrednih Udruga Varaždinske županije i poljoprivrednih zadruga i udruga.
Zamjenica župana mr.sc. Blanka Glavica-Ječmenica na početku je pozdravila prisutne podsjetivši na sve aktivnosti koje su provedene u okviru ovog projekta.
- Sustavno se brinemo za ove proizvode, štitimo ih te prezentiramo, kako bi javnost bila što bolje informirana. Jer samo ovi proizvodi imaju jamstvenu kvalitetu, prepoznatljivu geografsku izvornost te tržišnu zaštićenost, a potrošačima osiguravaju sigurnost i provjerenu kvalitetu kupljenog proizvoda - pojasnila je zamjenica župana.
Prezentaciju "Tradicionalna znanja u funkciji gospodarskog razvitka Varaždinske županije" održala je neovisna stručnjakinja u području prava intelektualnog vlasništva dr.sc. Branka Ljubišić,dipl.iur. koja je istaknula kako autentični i autohtoni proizvodi, poput Varaždinskog klipiča, Varaždinskog bučinog ulja, Ludbreškog rozetlina, Pureka z Bednje, Trnovečke makovnjače, Zagorskog puran z varaždinskog kraja predstavljaju jedinstvenost lokalne kulture koja se može pretvoriti u atrakciju te plasirati kao turistički proizvod.
- Varaždinska županija je najdalje otišla sa zaštitom tradicionalnih proizvoda i može biti primjer za cijelu Hrvatsku. No tradicionalne turističke potrebe se mijenjaju jer društveno blagostanje potiče kulturni pluralizam, individualizam i kvalitetu života, a održivi razvoj postaje temeljni kriterij vrednovanja svekolikog razvitka - pojasnila je Branka Ljubišić zaključivši kako ovi proizvodi mogu imati osobit značaj u okviru turističke ponude jer gosti mogu iskusiti izvorne lokalne posebnosti.
Nakon prezentacije raspravljalo se o mogućnostima povezivanja udruga i zadruga proizvođača, sudionika u projektu, sa turističkim zajednicama koje djeluju na području Varaždinske županije, pri čemu je istaknuto da se turističke zajednice - u okviru svojih mogućnosti - već brinu, surađuju i promoviraju tradicionalne proizvode, dok za stvaranje jedinstvenog strateškog plana turističke ponude, temeljene na tradicijskim znanjima specifičnim za Varaždinsku županiju, trenutno nedostaju financijska sredstava.
Zaključeno je i kako već postoji snažna volja i želja obje strane za zajedničkim udruživanjem i promocijom gastronomske ponude ovog kraja, što je u konačnici i najvažnije za uspješno plasiranje proizvoda na tržište.
http://www.varazdinska-zupanija.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1757&Itemid=282-
Predstavljena Muzička razglednica Varaždina i Varaždinske županije Wednesday, 08. 09. 2010.
U okviru programa obilježavanja Dana županije u atriju Županijske palače održano je predstavljanje CD-a pod nazivom "Muzička razglednica Varaždina i Varaždinske županije", a nakon promocije, druženje se nastavilo u podrumu Županijske palače gdje su se predstavile vinske ceste Varaždinske županije te obiteljska poljoprivredna gospodarstva, sudionici projekta "P.O.T.- Putevi tradicionalne hrane".
Stare i tradicionalne pjesme na ovom izvornom suveniru pjevaju renomirani sastavi i pjevači Varaždinske Županije (Ivica Pepelko, Kvartet Varaždin, Kavaliri, Nenad Kumrić Charlie, Valentina Geci, Ivan Povijač, Carevi, Faringaši, Zvonko Težak, Tihana Sabati, Sandra Kraš, Habeki, Miro Dolenc, Rosela Mrkušić).
Na početku je župan Predrag Štormar istaknuo kako je uvjeren da će za Muzičku razglednicu Varaždinske Županije veliki interes pokazati kako strani turisti koji posjećuju županiju, tako i ljudi iz ovoga kraja. Posebno je pohvalio samu ideju projekta koji je ujedno usvojen i kao izvorni suvenir od strane Ministarstva turizma Republike Hrvatske.
Predstavljanje CD-a svojim su nastupom uveličali Carevi i Habeki., a u nastupu su, između ostalih uživali i predsjednica Županijske skupštine Dubravka Biberdžić, župan Varaždinske županije Predrag Štromar sa zamjenicima župana Milanom Pavlekovićem i mr.sc. Blanka Glavica-Ječmenicom, te brojnim vijećnicima Županijske skupštine, članovima Savjeta župana te načelnicima i gradonačelnicima.
CD će, inače, biti ponuđen Turističkoj zajednici, raznim izletištima i turističkim destinacijama, hotelima, seoskim turizmima te ostalim destinacijama, kako bi bio što dostupniji žiteljima Varaždinske županije i turistima.
Nakon predstavljanja CD-a, gosti su se preselili u podrum Županijske palače gdje su mogli kušati brojna vina s vinskih cesta na području Varaždinke županije. Obzirom da uz kvalitetna vina odgovaraju i tradicionalna jela - uz svirku tamburaša i pjesmu - kušali su se i tradicionalni proizvodi Varaždinske županije kao što su Varaždinski klipič, Trnovečka makovnjača, Varaždinsko bučino ulje, a na meniju su bile i štrukle, purica, proizvodi od meda, kolači, voćna vina, kozji i ovčji sirevi.
http://www.varazdinska-zupanija.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1754&Itemid=282-
Cjeloživotno obrazovanje Obilježavanje "Tjedna cjeloživotnog učenja"
Ovogodišnji "Tjedan cjeloživotnog učenja"obilježavao se od 28. rujna do 2. listopada 2009. godine u 20 županija i Gradu Zagrebu te se provodio pod sloganom "Dodaj znanje iskustvu". Cilj i želja projekta bio je povećati svijest o važnosti obrazovanja kao učinkovitoj mjeri za smanjenje nezaposlenosti i zadovoljavanje potreba u gospodarstvu, povećanje pristupa informacijama i cjeloživotnom učenju te informiranje javnosti o mogućnostima učenja na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.
Povodom obilježavanja "Tjedna cjeloživotnog učenja" - programa kojeg je UNESCO pokrenuo 1999. godine, a čiji je ovogodišnji cilj bio usmjeren na povećanje pristupa informacijama o cjeloživotnom učenju i obrazovanju odraslih - u Županijskoj su palači brojne institucije prezentirale svoje programe. Tako je šest srednjih škola u županiji, tri otvorena učilišta te područni ured Hrvatskog zavoda za zapošljavanje održalo prigodne prezentacije i prisutne upoznalo s ponudom tečajeva koji se održavaju tijekom cijele godine.
Inače, Agencija za obrazovanje odraslih ove je godine drugi put organizirala "Tjedan cjeloživotnog učenja" na nacionalnoj razini u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, a Tjedan se inače svake obilježava u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se senzibilizirala javnost za cjeloživotno učenje, promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija.
Preuzmite prezentaciju "Vrijeme nezaposlenosti - prilika za stjecanje novih znanja" (PDF)
Preuzmite prezentaciju "Okrugli stol na temu Zaštita zdravlja odgajatelja" (PDF)
Preuzmite prezentaciju o Gospodarskoj školi Varaždin (PDF)
Preuzmite prezentaciju "Cjeloživotno učenje" (PDF)
http://www.varazdinska-zupanija.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1369&Itemid=267-
Natječaj za Dizajn pakovine vina 2010. Hrvatska gospodarska komora - Centar za dizajn raspisuje Natječaj za Dizajn pakovine vina 2010. u cilju promocije hrvatskih vina i poticanju svijesti o podizanju kvalitete proizvoda kroz korištenje dizajna kao dodane vrijednosti na proizvod radi uspješnijeg konkuriranja na domaćem i inozemnom tržištu.
Centar za dizajn će 12. listopada 2010. godine u svom izložbenom prostoru u Draškovićevoj 45 u Zagrebu postaviti Izložbu najboljih pristiglih pakovina vina na kojoj će se dodijeliti Glavne nagrade i Pohvale u svim kategorijama.
UVJETI NATJEČAJA
1. Natječaj je otvoren za sve registrirane proizvođače vina na području RH.
2. Kategorije natječaja:
· Dizajn ukupnog izgleda pakovine bijelih vina
(vino treba biti proizvedeno u minimalnoj količini od 5 000 litara godišnje)
· Dizajn ukupnog izgleda pakovine ružičastih vina
(vino treba biti proizvedeno u minimalnoj količini od 5 000 litara godišnje)
· Dizajn ukupnog izgleda pakovine crnih/crvenih vina
(vino treba biti proizvedeno u minimalnoj količini od 5 000 litara godišnje)
· Dizajn ukupnog izgleda pakovine specijalnih i predikatnih vina (bez ograničenja)
· Dizajn ukupnog izgleda pakovine pjenušavih vina (bez ograničenja)
3. Natječaj je otvoren od 01.09. do 22.09.2010. godine.
4. Centar za dizajn i Ocjenjivačka komisija zadržava pravo stručne predselekcije proizvoda prije postavljanja Izložbe zaprimljenih vina.
5. Zaprimanje uzoraka u vidu 2 originalne pakovine i 2 etikete provodit će se u Centru za dizajn u Draškovićevu 45, Zagreb od 01. 09. do 22. 09.2010. godine. Uzorci se mogu dostaviti osobno ili dostavom. Uz uzorke potrebno je dostaviti i kopiju Rješenja za promet (izdaje Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo - prije Hrvatski zavod za vinogradarstvo i vinarstvo).
1. Prijavnica se nalazi na internet stranici
www.hgk.hr pod Centar za dizajn.
2. Nema novčane kotizacije za prijavljene proizvode.
3. Organizator Natječaja zadržava uzorke.
OCJENJIVAČKA KOMISIJA
Za ocjenu natječajnih radova te odabir nagrađenog idejnog rješenja zadužena je Ocjenjivačka komisija od 7 članova (4 člana - dizajneri, 1 član - Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo, 1 član - mediji, 1 član - Centar za dizajn).
NAGRADE
Organizator će, slijedom dobivenih rezultata, u svakoj kategoriji dodijeliti slijedeće nagrade:
· Glavna nagrada (1)
· Pohvala (3)
Svi sudionici natječaja dobit će Diplome o sudjelovanju.
PREDAJA NATJEČAJNIH RADOVA
Boce (2) i etikete (2) uz obaveznu kopiju Rješenja za promet - dostaviti na adresu:
Centar za dizajn
Hrvatska gospodarska komora
Draškovićeva 45
10000 Zagreb, HR
Za sva dodatna objašnjenja možete se obratiti na:
Centar za dizajn
Hrvatska gospodarska komora
Draškovićeva 45
10 000 Zagreb, HR
Tel.: (01) 4606-709 (Goranka Tomić) ili (01) 4606-832 (Borna Matković)
dizajn@hgk.hr
www.hgk.hrPRIJAVNICA
http://www.hzpss.hr/?page=index,2342