Antirecesijske mjere Grada Karlovca24.2.2010
Antirecesijske mjere koje je proveo i koje provodi Grad Karlovac na konferenciji za novinare predstavili su gradonačelnik Damir Jelić, zamjenica gradonačelnika Marina Kolaković i pročelnik Upravnog odjela za financije Stjepan Mrežar.
1.Mjere štednje u Gradskoj upravi i tvrtkama u vlasništvu Grada
Tijekom 2009. godine učinjeno je:
- smanjenje plaća u Gradskoj upravi od 5 posto
- smanjenje ostalih troškova – izdaci za gradske proslave, božićne poklone, domjenke i slično – ušteda od 900.000,00 kuna U 2010. godini:
- smanjenje plaća u Gradskoj upravi od 6 posto
- smanjenje plaća direktorima tvrtki od 5 posto
- smanjenje plaća u ustanovama kulture i vrtiću od 5 posto
- za gradske manifestacije izdvaja se manje nego u 2009.godini
- za materijalne troškove Grada i korisnika proračuna izdvaja se 10 posto manje od predviđenog
- sve mjere štednje i dalje su na snazi
2.Mjere prema građanima
Tijekom 2009. godine učinjeno je:
- provodi se program javnih radova u trajanju od 6 mjeseci za nezaposlene osobe do 25 godina starosti u svrhu uređenja i čišćenja grada. Bilo je obuhvaćeno 15 osoba i Grad je izdvojio 350.000,00 kuna
- povećanje granice prihoda za ostvarivanje prava iz socijalnog programa na 1.700,00 kuna
- osnivanje fonda za socijalno ugrožene osobe u iznosu 660.000,00 kuna
- izmjena Pravilnika o stipendiranju učenika i studenata s naglaskom na socijalni status u iznosu 516.000,00 kuna
- pomoć za kupnju knjiga za 142 učenika u iznosu 134.000,00 kuna
U 2010. godini:
- za javne radove izdvojeno 100.000,00 kuna
- povećanje sredstava za socijalnu skrb za gotovo 400.000,00 kuna
- za stipendije predviđeno 500.000,00 kuna
- za pomoć pri kupnji knjiga predviđeno 170.000,00 kuna
- u Centru za mlade organiziraju se projekti obrazovanja za zapošljavanje. U tijeku je provođenje projekata: edukacija za upravljanje projektnim ciklusom, edukacija za aktivno traženje zaposlenja
3. Mjere prema gospodarstvu
Tijekom 2009. godine učinjeno je:
- realizacija kapitalnih investicija: pokretanje velikih projekata vrtić Turanj i dvorana Dubovac kako bi se uposlili izvođači radova i sačuvala radna mjesta. Vrijednost projekata je 30 milijuna kuna (od toga kredit 21.914.000,00 kuna)
- sufinanciranje kamata za poduzetništvo u iznosu 200.000,00 kuna
- sufinanciranje kamata za poljoprivredu u iznosu 420.000,00 kuna
- poticanje razvoja poljoprivrede u iznosu 1.995.000,00 kuna
- dovršenje komunalnog opremanja poduzetničke zone Banija Ilovac 3
U 2010. godini:
- nastavak velikih investicija
- poticanje poljoprivrede sa ukupno 2.015.000,00 kuna (sufinanciranje kamata sa 470.000.00 kuna)
- sufinanciranje kamata poduzetništvu u iznosu 180.000,00 kuna
- promidžba gospodarstva (sajmovi i sl.) 60.000,00 kuna
- promidžba turizma 380.000,00 kuna
- izrada katastarske podloge i studije uređenja zone Gornje Mekušje
- kontaktiranje s investitorima i potencijalnim ulagačima
Odlukom gradonačelnika od 11. veljače 2010. godine uvedena je nova mjera
– pretvaranje pologa za uredno podmirenje zakupnine zakupcima poslovnih prostora u vlasništvu Grada Karlovca za podmirenje nastalih odnosno budućih obaveza po osnovi zakupnine. Ukupno 580.000,00 kuna. Svi zakupci koji žele iskoristiti tu mjeru obvezat će se ovjerenom bjanko zadužnicom u visini trostruke mjesečne zakupnine.
http://www.karlovac.hr/news.aspx?newsID=947&pageID=1-
Mogućnosti za Hrvatsku u 2010. godini unutar programa Zajednice ˝Marco Polo II˝ 24.2.2010
Od prošle godine Republika Hrvatska sudjeluje u programu Zajednice „ Marco Polo II“ . Glavni cilj programa Marco Polo II (2007.-2013.) je smanjenje opterećenja cestovnog prometa i poboljšanje utjecaja na okoliš cjelokupnog transportnog sustava na način prebacivanja tereta ˝sa ceste˝ na plovidbu morem, željeznicu i unutarnju plovidbu.
Program podržava komercijalne akcije na tržištu usluga za prijevoz tereta, te promovira projekte modalnog prebacivanja u svim segmentima tržišta tereta, a ne samo u kombiniranom transportu.
Program uključuje pet tipa akcija:
Aktivnosti izmjene modaliteta transporta (˝modal shift actions˝)- usmjerene na prebacivanje što veće moguće količine tereta pod utjecajem tekućeg tržišta sa ˝ceste˝ na kratke morske putove, željeznicu i unutarnje vodene putove;
Katalizatorske aktivnosti (˝catalyst actions˝ )- usmjerene na inovativnosti kako bi se nadišle tehničke barijere u internmodalnom transportu.
Motorni putovi morskih aktivnosti(„motorways of the sea actions“)-usmjerene na morske putove u kombinaciji s ostalim tipovim prijevoza (npr. ukrcaj robe u kamion, prijevoz kontenjera do luke i njegov prijevoz brodom, iskrcaj kontenjera u odredišnoj luci i preuzimanje tereta od strane drugog kamiona)
Zajedničke obrazovne aktivnosti (˝common learning actions˝)- usmjerene na poboljšanje znanja o logističkom sektoru tereta i unapređenje naprednih metoda i procedura kooperacije na tržištu tereta.
Akcije usmjerene na izbjegavanja prometa( „traffic avoidance actions“)-usmjerene na smanjenje potrebe za prijevozom dobara cestom putem unaprijeđene logistike.
Aktivnosti koje će biti financirane iz Marko Polo II programa trebaju biti poduzete od strane najmanje dva sudionika, koji imaju sjedišta u različitim državama članicama ili od strane sudionika od kojih jedan dolazi iz jedne države članice, a drugi iz treće susjedne zemlje.
Na razini Europske unije programom koordinira Opća uprava za energetiku i promet Europske komisije. Ovogodišnji natječaj bit će objavljen u ožujku 2010. Ima proračun od 64 miliona eura. Prioriteti novog natječaja su : Unutrašnji plovni putovi i Motorni putevi morskih aktivnosti. Natječaj će ostati otvoren do kraja svibnja 2010. Novim natječajem omogućuje se lakši pristup malim i srednjim poduzećima, propisuju se niži pragovi za prijavljivanje na natječaj, dodjeljuje se više novaca po projektu te će se primijeniti jednostavnija procedura.
Ohrabruje se prijavljivanje na natječaj ukoliko:
· Se radi o projektu kojim bi se transportne usluge prebacile s ceste na neki drugi vid prometa;
· Projekt ima Europsku dimenziju
· Bi projekt imao gubitke tijekom prvih godina poslovanja, ali bi postao održiv na dugi rok
Da bi prošli selekcijsku proceduru morat će dokazati svoju financijsku sposobnost (posljednja financijska izvješća itd) te tehničku sposbnost koja uključuje kao uvjet najmanje 5 godina iskustva na području za koje projekt prijavljujete, 5 iskustva ljudi koji će sudjelovati u projektu, a sve na osnovi izvješća poduzeća i životopisa djelatnika.
http://www.karlovac.hr/news.aspx?newsID=948&pageID=56-
POTPISAN UGOVOR ZA IZGRADNJU JAVNE RASVJETE U 2010.GODINI S TVRTKOM „BOŠKOVIĆ ELEKTROMONTAŽA“ Srijeda, 24 Veljača 2010
OVE GODINE JOŠ 12 KILOMETARA NOVE MREŽE JAVNE RASVJETE
Nakon provedenog postupka javne nabave i izbora najpovoljnijeg ponuditelja, danas je gradonačelnik Mirko Duspara potpisao ugovor za izgradnju javne rasvjete na području grada Slavonskog Broda u 2010. godini s Katicom Bošković, direktoricom tvrtke BOŠKOVIĆ d.o.o. ELEKTROMONTAŽA iz Vinkovaca.
Ugovorena je izgradnja oko 12 kilometara nove mreže javne rasvjete u ulicama: Čavlički kraj, Branimirova-dio, Sjeverna vezna cesta-od Vinogradske do prijelaza za Podvinje, SVC-od prijelaza Podvinje do Osječke, Splitska i Trogirska, biskupa Ćirila Kosa, Jablanska-Vrtlarska, Stadionska, Šestinac I do V, J.Runjanina-F.Maričevića i nekoliko produženja mreže u gradu. Ugovorena vrijednost radova je 2,363.995 kuna (s PDV-om), a rok izvođenja 120 kalendarskih dana od uvođenja u posao kada se stvore povoljni vremenski uvjeti, što se očekuje za petnaestak dana.
RADOVI KREĆU ZA PETNAESTAK DANA
-Ne sumnjam da će tvrtka Bošković elektromontaža ugovoreni posao odraditi kvalitetno i u rokovima jer ni dosad nije bilo nikakvih zamjerki na njihov rad u gradu. Ove godine nastavljamo osvjetljavati Sjevernu veznu cestu, što je trebala biti obveza Hrvatskih cesta, od raskrižja s Vinogradskom gdje smo lani stali pa sve do raskrižja s Osječkom.
Osvjetljavanje novih ulica veliki je pomak, pogotovo za djecu pri odlasku u školu. Svake godine gradimo najmanje desetak kilometara nove mreže javne rasvjete što se najbolje vidi uvečer kada se s brda pogleda prema gradu.
Ove ćemo godine malo više gledati na ugradnju štednih žarulja jer nam je cilj smanjiti potrošnju električne energije koja je narasla već na 4-5 milijuna kuna godišnje. Cilj je što više smanjiti svjetlosno zagađenje, ali i uštedjeti jer od uštede na potrošnji energije možemo produžiti liniju. Mislim da ćemo tu naći zajednički jezik jer nam je svima u cilju zaštititi i okoliš, ali i zaštititi gradsku blagajnu, kazao je u izjavi za medije gradonačelnik Duspara.
http://www.slavonski-brod.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1333&Itemid=2118