Autor Tema: Zašto Hrvati misle da su siromašni?  (Posjeta: 28973 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #45 : Rujan 13, 2009, 09:52:22 poslijepodne »

Nisam se do sada uključivala, ali kad vidim ovo prepucavanje što jest a što nije bokčija i gdje je tu Hrvatska i njezini bokci, morala sam se uključiti.

Pa kad se već razbacujete statistikom i prosjecima, a uz to se uspoređujete sa drugim zemljama u okruženju ili dalje (Sledge veli da su to međunarodno propisani standardi, prema kojima dakle rade i naši statistički zavodi, zar ne?), ajmo ovako:

- Prosječni radnik u Hrvatskoj i te kako je dobro plaćen obzirom na to koliko radi (3,5 sati efikasno u toku radnog vremena) - podaci Svjetske bvanke temeljeni na istraživanjima provedenima u Hrvatskoj;

- Radnik u HRvatskoj(onako "produktivan" kakav jest   ;D  ) ima najviše godišnjeg odmora i slobodnih dana u godini u odnosu na radnike u primjerice, zemljama EU. U prosjeku svaki 3. dan mu je neradni!!!   :o  (podaci Državnog zavoda za statistiku)

- 87 posto kućanstava u Hrvatskoj živi u vlastitom stambenom prostoru (mnogim stanovnicima i puno bogatijih zemalja u svijetu to je nedosanjani san, samo 42 posto kućanszava u jednoj pbogatoj Njemačkoj živi u svom vlastitom stanu, za Ameriku da ne velim!)) - podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS);

- Za svoju plaću prosječni radnik u HRvatskoj može kupiti mnogo više nego radnik u zemljama regije, a isti je odnos usporedimo li se sa nekim "friškim" članicama EU (Češka, Slovačka, Poljska, Rumunjska,...) - (podaci DZS-a)

- Prosječna porodica u Hrvatskoj na troškove stanovanja daje 13,8 posto mjesečnih primanja, mnogo manje nego prosječna porodica u zemljama EU ili nekih bogatijih zemalja svijeta (od 22 do 50 posto).

Sve su ovo podaci nedavno objavljeni u jednostavnom kvizu Jutarnjeg lista, netko je, mislim, od forumaša čak stavio link na taj kviz.

No ono što je mene najviše iznenadilo jest da - pazite sad ovo!  :o  - prosječna porodica troši čak 15 posto svojeg mjesečnog budžeta na posjete kladionicama (!!!)  i mobitele. U Hrvatskoj ima 30 posto više mobitela nego što ima živih duša! A te žive duše - opet za ne vjerovati! - troše 500 kuna mjesečno na te iste mobitele!!!

Osim toga, prošetajte usred radnog dana, u bilo koje doba radnog vremena, po nekom od naših većih ili manjih gradova i naći ćete sve kafiće pune!!! Nedavno sam to imala prilike učiniti u Zagrebu, na Jelačić placu u dva sata popodne, slobodne stolce po kafićima jedva da sam na prste mogla nabrojati, o Bogovićevoj i Cvjetnom da ne velim.  >:(  I inače su nam kafići puni u svako doba dana.

Uđite u bilo koje doba dana i bilo kojeg dana u tjednu u naše šoping centre i vidjet ćete da su krcati ljudima koji mahnito kupuju sve i svašta! Hrvati po prosječćnoj potrošnji na kreditne karticce već godinama drže visoka mjesta u usporedbi sa građanima mnogo bogatijih zemalja od nas!

Otkud tim sirotim ljudima toliko novaca za kladionice, mobitele, sjedenje po kafićima i obilaženje šoping centara? Bokčija? Ma nemojte me nasmijavati!!! To su prosječni građani o0ve zemlj!

POgledajte kakvi nam se auti voze po cestama, ne samo u Zagrebu nego i po cijeloj Hrvatskoj! Još uvijek u Hrvatskoj postoji gomila ljudi koji će radije kupiti novi automobil i za njega bez riječi plaćati astronomske mjesečne rate nego da djetetu ili sebi kupe knjigu! Nažalost, to nisu iznimke, upravo takvi ljudi su prosječni građani ove zemlje.

Jest, nitko ne osporava da ima određeni broj naših sunarodnjaka koji su doista siromašni, toliko siromašni da će se vrlo lako naći u priči naše Rožice. Statistike (opet statistike  >:(  ) kažu da je takvih oko 10 posto u HRvatskoj, odnosno otprilike isto onoliko koliko i u ostalim zemljama EU. Ima ih, i to nitko ne spori. Bilo bi divno kada bismo i imi bili kao Švedska ili Norveška, ali nažalost nismo. Osobno mislim da tim ljudima ne treba davati socijalnu milostiinju, nego im treba naći posao.

No zanimljivo, ali ni oni se vrlo često ne odriču recimo mobitela ili cigareta. U vviše sam navrata na TV imala prilike gledati teške i mučne priče o ljudima sa dna, onim najsiromašnijima, koji su pred kamerama molili za pomoć u školovanju djece ili za plaćanje najosnovnijih mjesečnih troškova. Da čovjeku srce pukne od takvig priča. NO onda na stolu ili za pasom tog istog čovjeka ugledam zataknut mobitel, a u ruci mu (joj) cigareta. Ima bezbroj takvih situacija u kojima sam vidjela upravo to! Jesu li oni doista toliko siromašni ako imaju za cigarete (par stotina kuna mjesečno) i još toliko za mobitele?

Evo, to je statistika i to je prosjek nas Hrvata. I još nešto:

Jer meni kad čine nepravdu ja glasno vičem i teram mak na konac dok ne isteram.

To si ti. No 90% ljudi nisu takvi.

Možda nemaju pameti za prosvjed. Možda nemaju smisla za organizaciju istoga. Možda su mutavi pa ne viču. Možda su toliko oguglali na nepravdu da nemaju snage više ni buniti se. Možda nemaju ni fizičkih mogućnosti za to. Možda...

No sve to ne znači da ne zaslužuju pravdu i boljitak samo zato jer su nemoćni poduzeti nešto.

Sledge, oprosti, ali na ovu se tvoju teoriju mogu samo nasmijati. Sjeti se samo bezbrojnih primjera radnika u propalim i pokradenim tvornicama koji su danima, pa i tjednima znali okupirati svoje tvornice, spavati u njima pa čak i štrajkati glađu ili se lancima vezivati za svoja radna mjesta, kada im je "dogorilo do nokata", ne bi li natjerali vlasnike, državu i stečajnog upravitelja da učini nešto kako bi dobili svoje plaće. A kada netko (sindikati, nezavisni ili posve je svejedno koji organiozatori)  organizira prosvjede zbog pada standarda, niskih mirovina i plaća i visokih troškova života, onda se na tim prosvjedima - organiziranima, gotovima, koji ništa drugo ne traže nego da se ti i takvi tamo pojave i podrže zahtjeve! -  pojavi 200 ili 300 ljudi!!!

Pa tko je tu lud? Ti koji vjeruješ kako su ljudi siromašni i žive teško, ali su svejedno mutavi? Ili statistika koja kaže da mi i te kako dobro živimo obzirom na to koliko radimo i u kakvoj državi živimo? Ti sam odgovori na ovo pitanje?

I slažem se, čak i oni koji nisu spremni poduzeti nešto zaslužuju boljitak. Ali neka onda i sami malo mrdnu guzicom - u vlastitom interesu! - a ne da samo sjede doma, kukaju i čekaju da im netko drugi riješi njihove probleme.

« Zadnja izmjena: Rujan 13, 2009, 09:54:16 poslijepodne Točkica »

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #46 : Rujan 13, 2009, 10:30:02 poslijepodne »
Sledge, znam vic o akvariju i pederima i naravno da je to ista logika, ali valjda ti je jasno zašto to tako pišem. Nisi blesav.

Kažeš da se po bokčiji uspoređujemo sa ostatkom svijeta, onda smo mi super jer je velika većina svijeta doslovno gladna, nema krova nad glavom, nepismena je, neuka, izrabljivana i totalno obespravljena. Pogle Indiju, Kinu, Kurde, Tibetance, Pakistance, o Africi da ne govorim.
Prema tome, tu smo visoko iznad prosjeka svjetskog.

A to da 90% ljudi u Hrvatskoj šuti zato kaj su mutavi ili umorni, okači mačku za rep.
Tko su onda ovi po šoping centrima nedjeljom i po prepunim birtijama u radno vrijeme? To su ti isti koji kukaju u međusobnim razgovorima, i na forumima, a kad treba izaći na prosvjede nema ih nigdje. Teško je dić guzicu ispred televizora, nakon nedjeljnog ručka, kako god bogečki bio, kaj ne?
Nitko se ne želi odreći svoje komocije.
Glasno jamramo da smo bokčija, a zapravo smo samo s pravom nezadovoljni jer znamo da nam može biti daleko bolje.
I svi mi skupa, kak i sam veliš, zaslužujemo da nam bude bolje, jer nam može biti, ali to ne znači da smo sad svi skupa goli, bosi, gladni i žedni.


Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #47 : Rujan 13, 2009, 10:44:15 poslijepodne »
Sve te logike možete - zaboraviti. Kao i podatke i kvizove iz Jutarnjeg.

Želite svoja osobna uvjerenja - kao i nekakvu "logiku" - poturiti pod kriterij. No istina je ipak malo drugačija od osobnih viđenja cijele problematike.   
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #48 : Rujan 13, 2009, 10:50:45 poslijepodne »


Daaaaa? Koliko vidim, i tvoja "logika", odnosno, pardon, "kriteriji"  ;)  imaju istu težinu.

I da te samo podsjetim: podaci iz kviza u Jutarnjem temelje se na podacima Državnog zavoda za statistiku. Ili to, prema tvojem mišljenju, nisu dovoljno jaki kriteriji? Imaš neke čvršće?

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #49 : Rujan 13, 2009, 10:56:28 poslijepodne »
Sve te logike možete - zaboraviti. Kao i podatke i kvizove iz Jutarnjeg.

Želite svoja osobna uvjerenja - kao i nekakvu "logiku" - poturiti pod kriterij. No istina je ipak malo drugačija od osobnih viđenja cijele problematike.   

To kažeš ti, i to je kao objektivno.
A ono kaj ja mislim je osobno uvjerenje?

Pa dobro, nek ti bude, samo ja ne kužim i nisi mi još uspio objasniti po čemu su to Hrvati bokčija u odnosu na druge ljude, a prema svjetski propisanim standardima.

p.s. Točkica, nekak mi se čini da na ovo ne bumo dobile odgovor. Sledge ima običaj zaboraviti na neke teme kad mu to tak paše.
 
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #50 : Rujan 13, 2009, 11:01:05 poslijepodne »

Što znači prosjek? Da li je za zadovoljenje te forme dovoljno reći neki postotak, recimo - 50%??

Jer ako je - a istina je još poraznija - onda je reći "u prosjeku" laž. Obzirom je istina puno gora... I ovaj puta za to treba uzeti u obzir REALNU situaciju. Koju nije problem potkrijepiti brojkicama...


Sledge, zanimaju me te tvoje brojkice koje spominješ ali ih nisi iznio. Pogotovo one s kojima ćeš dokazati ovu teoriju o 50 posto ili čak mnogo više bokčije u ovoj državi.
Pa valjda onda podaci DZS-a lažu! Ili sam ih ja izvukla odnekud kako bih svoje "osobno uvjerenje" dokazala kao apsolutnu "logiku".

Daj molim te,, razuvjeri me. Ali konkretno, s brojkicama, prosim te... 

Tur

  • Gost
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #51 : Rujan 14, 2009, 08:39:16 prijepodne »
Ali reči da su Hrvati u prosjeku bokčija je smešno.

Mislim da - na žalost - uopće nije smiješno. Jer je istina vrlo rijetko - smiješna.

Što znači prosjek? Da li je za zadovoljenje te forme dovoljno reći neki postotak, recimo - 50%??

Jer ako je - a istina je još poraznija - onda je reći "u prosjeku" laž. Obzirom je istina puno gora... I ovaj puta za to treba uzeti u obzir REALNU situaciju. Koju nije problem potkrijepiti brojkicama...

Gospon Sledgehammer - je, smešno je to reči. Itekak je smešno. Ne znam kej za Vas znači biti bokčija? Imeti Clia, a ne Mercedesa? Ili kej? Nejde mi to v glavu baš. Kej Vi očete reči da vu kategoriju "bokčija" spada više od 50% Hrvatov? Ili sem ja to nekej krivo razmel? I dejte da vidimo si lepo te brojkice.
« Zadnja izmjena: Rujan 14, 2009, 09:51:57 prijepodne Tur »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #52 : Rujan 15, 2009, 08:18:01 poslijepodne »
Toliko priča o Hrvatskoj i Hrvatima, a nitko da bi konkretno kazao: Tko je prosječan Hrvat? Evo nekoliko provjerenih statističkih opaski:

Zove se Ivan, ima 39 godina, jedno dijete i nevelik dvosobni stan. Oženio se u kasnim dvadesetim. Živi u mjestu manjem od 10 tisuća stanovnika, završio je 9,3 godine školovanja i ne vlada u potpunosti ni jednim stranim jezikom. Ivanova se žena najvjerojatnije zove Marija ili Ana. Tri je godine mlađa od Ivana, a prvo dijete (ako ih ima više) je rodila oko svoje 26. godine. Kao tipična hrvatska obitelj, imaju najčešće jedno dijete. Sin se najčešće zove Luka, Lovro, Filip ili Marko, a i djevojčice imaju kratka dvosložna imena: Nika, Sara, Mia ili Tea. U kućanstvu prosječne hrvatske obitelji muškarac radi u prerađivačkoj industriji, a žena u trgovini. Ako je samo jedan član obitelji zaposlen, što je slučaj u dvadesetak posto kućanstava, žena se posvetila brizi o obitelji, a suprug zarađuje prosječnu neto plaću od 5.367 kuna. U prehrani troši 42 posto životinjskih masnoća (pretežno svinjetinu), rijetko konzumira mlijeko i sklon je alkoholu (14,3 posto ne pije). Ivan prosječno godišnje pročita 0,7 knjiga (0,058 knjiga mjesečno), 56 dnevnih (0,09 dnevno) i 28 tjednih novina (0,08 dnevno). Internetom se služi «povremeno i djelomično» (cca. 15 min. dnevno). Glavninu informacija dobiva posredstvom televizije pred kojom provodi cca. 3,5 sata dnevno, a ima u vlasništvu i automobil 11,3 godine starosti.

Kako izgleda prosječan hrvatski menadžer? Ima 41 godinu, muškarac je, živi u mjestu od 12 do 20 tisuća stanovnika, u brak je stupio s 26 godina i rastao se u 39. godini i ima dvoje djece. Obrazovaniji je 26,8 posto od prosječnog Hrvata (završio je 11,8 godina školovanja), djelomično se služi 1 stranim jezikom (najčešće engleskim, a slijede njemački i ruski jezik), zarađuje 7.193 kune, čita 3,5 puta više novina od prosječnog Hrvata (420 kom. godišnje – 1,15 dnevno) te 2,8 puta više knjiga (2,6 godišnje, tj. 0,2 mjesečno), ima 26 posto prekomjerne težine, glavni izvor informiranja mu je televizija pred kojom provodi 3,1 sati dnevno, djelomično se služi Internetom (cca. 48 min. dnevno), ima u vlasništvu znatno noviji automobil od prosječnog Hrvata (prosječna starost njegovog motornog vozila - 3,7 godina), a poslovne odluke, veće od tisuću kuna u 87,9 posto slučajeva donosi sam.

Copy sa http://www.mojhej.com/question/kaj-je-to-prosjecan-hrvat
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #53 : Rujan 15, 2009, 08:21:20 poslijepodne »
Gospon Sledgehammer - je, smešno je to reči. Itekak je smešno. Ne znam kej za Vas znači biti bokčija? Imeti Clia, a ne Mercedesa? Ili kej? Nejde mi to v glavu baš. Kej Vi očete reči da vu kategoriju "bokčija" spada više od 50% Hrvatov? Ili sem ja to nekej krivo razmel? I dejte da vidimo si lepo te brojkice.

Pa uzmite - ako hoćete - prosječan prihod domaćinstva po članu - više od polovice domaćinstava imaju manje od cenzusa. A to je granica siromaštva. Po hrvatskim kriterijima.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #54 : Rujan 15, 2009, 08:43:03 poslijepodne »
Odličan, odličan, odličan post o prosječnom Hrvatu  :) (gle novi smajlići jupiiiiiii)!
Pa iako je skopiran, imaš plus za post, Sledge!
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #55 : Rujan 15, 2009, 10:55:14 poslijepodne »
Toliko priča o Hrvatskoj i Hrvatima, a nitko da bi konkretno kazao: Tko je prosječan Hrvat?

Hmm. nisam baš sigurna za starost vozila.
A niti u jednom opisu se ne spominje rata kredita i dugoročnost istog.

Dobro, a što je s onima koji nisu dio ovog scenarija, pa ni u tragovima?
Vi koji tek gradite kuću, ili Goričanka koja ima kućerinu?  ;) ili ja koja imam veći stan od nevelikog.
Kam mi spadamo?
Vi, Goričanka i ja bi se mogli zvati i Domagoj, Marjeta i Vesna.   :o

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #56 : Rujan 16, 2009, 07:54:22 prijepodne »

Vi koji tek gradite kuću, ili Goričanka koja ima kućerinu?  ;) ili ja koja imam veći stan od nevelikog.
Kam mi spadamo?


S bazenom, lepo prosim, kućerinu s bazenom  ;)
Nisam za badaf u Konzumu kupila bazen da ga sad nigdo ne spomene  ;D
Mi spadamo u one teri se nikam ne uklapaju, i navek štrče  ::)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Tur

  • Gost
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #57 : Rujan 16, 2009, 08:32:01 prijepodne »
Se je to lepo, ali ja ne vidim da je taj Ivan bokčija. A menadžer još menje.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #58 : Rujan 16, 2009, 08:47:15 prijepodne »
Hmm. nisam baš sigurna za starost vozila.
A niti u jednom opisu se ne spominje rata kredita i dugoročnost istog.

Vi, Goričanka i ja bi se mogli zvati i Domagoj, Marjeta i Vesna.   :o

Gleder starosti vozila, to je točan podatak; možda susjed ili njih dva imaju novu kantu dolje na parkingu, ali svi ostali iz haustora to - nemaju...

Glede toga kako bi se zvali - priča je manjkava... a gdje su ljubavnice, ljubavnici i ostali sportovi?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

plemenitashica

  • Gost
Odg: Zašto Hrvati misle da su siromašni?
« Odgovori #59 : Rujan 16, 2009, 09:41:26 prijepodne »
Gleder starosti vozila, to je točan podatak; možda susjed ili njih dva imaju novu kantu dolje na parkingu, ali svi ostali iz haustora to - nemaju...

A silni krediti koje su podizali da bi se vozili u novim autima?
Doduše ti auti više nisu novi, jer su krediti bili na 7 godina, pa su i auti ostarjeli, a krediti još nisu otplaćeni. Ali kaj bi on imal, a ja ne bi.

Bar vi znate kakvi auti prolaze po cestama.

A kaj je sa hrpom mobitela i računa za te mobitele? Pa danas penzioneri idu u šetnju po parku da razgibaju noge, vidi ih se s balkona, ali mobitel je u džepu.
O djeci da i ne govorim.
A sve to spada u prosječnog Hrvata.