Autor Tema: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna  (Posjeta: 331847 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #540 : Kolovoz 12, 2013, 10:02:36 poslijepodne »
Mali (Ko)pri(vča)n(e)c
(Zakaj imam rada Kro-privnicu?)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Glas Podravine,
2013-07-26

Mama na kvadrat

Mali princ

        A Englezi? Pa ti su ponoreli skroz. Osim kaj piju u čast malog princa otprli su kladionice za sve i svakaj. Prije neg se rodil mogel si se kladiti na spol, a onda na ime. Sad se pak klade koju bu prvu reč progovoril i dal bu nasljedil crvenu kosu od strica Harrya.
        A roditelji? Oni pak još uvek pod navalom i eksplozijom hormona izjavljuju kak ga budu sami odgajali i ne budu angažirali dadilju. Ja pak razmišljam da otprem kladionicu do kad budu zdržali bez nje. Do Velke Gospe ili Sesveta?

Piše  Sonja Jurlina



        Rodil se mali princ. Svi su najenput ponoreli. Moj mozak do tad nije ni registriral da je vojvotkinja Kate trudna. Svi su bili uzbuđeni. V London se sjatilo ljudi s svih strana sveta ne bi li prisustvovali ovom velikom događaju. Žene su pekle torte. Muži su nazdravljali s potocima šampanjca i pive. Pucalo se žestoko s Green parka nakon kaj je došel na svet.
        Ja skontala tek kad su portali na fejs digli vijesti da je rođen novi budući britanski prestolonasljednik. Kad su već navalili onda i ja bacila oko, pročitam kolko je teški dugački i još koji detalj, ali nigde mu nema imena. To me rasrdi. Kaj je delala ta mama da nije smislila ime devet meseci dok ga je nosila pod srcem? Kaj je zabila? Iznenadilo ju? Mališa je došel na svet i mam je dobil zlatnu žlicu v zube, ali ne i ime. Za to im je trebalo puna tri dana. Da se dogovore kak se bu zval. Vele da je to još super brzo kolko inače potraju dogovori i pregovori. Sva sreća da mi nismo kraljevska obitelj pa smo već u rodilište došli s imenom, v rezervi smo imali i muško i žensko, kaj nebumo doma išli s otpusnim pismom i praznom crtom.
        Onda doznam još neke detalje koji me uvjere da sam sretna kaj nisam plave krvi. Kraljica je navodno inzistirala da na porodu budu prisutni i predstavnici Vlade jer dok se ona nekad porađala tom je svečanom činu prisustvoval državni tajnik. Ali s obzirom da je od tak prešlo pol stoljeća, ipak je polek stola stajal samo princ William. Pred 50 let bilo je normalno da pri porodu prisustvuju državni dužnosnici ili ministri. Divno. Zamišljam si da dok jafčeš i urlaš i skidaš sve svece s neba jer ne znaš gdi ti je glava, a gdi rep, pri stolu stoji naprimjer naš ministar financija Slavko.
Hm. Morti to ni nebi bilo loše, bi se od muke žene mort puno prije porađale. Na njemu bi bilo samo da stoji sa strane i predstavlja rodilji neku od svojih guba ideja. Vodenjaci bi tad pucali ko od šale, a trudovi bi u svega par minuta dosizali maksimum.
        I tak je mali princ već drugi dan došel doma. Mama je zišla z rodilišta kaj da joj nije ništ. Kaj da se nije ni porodila. Nije se ta vlekla kak magla ko ja. Nit ridala suze pri svakom novom savladanom metru. Ona je zišla pred svjetinu nasmijana od vuha do vuha.
        A jadna li im majka sad kad na njihovu rezidenciju navale silne strine i vujne u babinje. Košare s picekima, purama, rezanci, jajca, vino, torte. Kam budu s svim tim?
        Mališa je već i prije neg je došel doma u svoj kimbać dobil od omiljenog obiteljskog draguljara narukvicu za mamu u koju more pospremiti malo kremice za slučaj da treba premotati guzu daleko od kuće. Bivša australska premijerka mu je naheklala mini klokana, neki skladatelj mu je skladal uspavanke isključivo i baš samo za njega, a dobil bu i posebni novčić kojeg dobivaju sve kraljevske bebe.
        A Englezi? Pa ti su ponoreli skroz. Osim kaj piju u čast malog princa otprli su kladionice za sve i svakaj. Prije neg se rodil mogel si se kladiti na spol, a onda na ime. Sad se pak klade koju bu prvu reč progovoril i dal bu nasljedil crvenu kosu od strica Harrya.
        A roditelji? Oni pak još uvek pod navalom i eksplozijom hormona izjavljuju kak ga budu sami odgajali i ne budu angažirali dadilju. Ja pak razmišljam da otprem kladionicu do kad budu zdržali bez nje. Do Velke Gospe ili Sesveta?

Citat:
KRO-PIVNICA  KOPRIVNICA
PRE-PORODNA FEŠTA ILITI

RENESANSNI FESTIVAL 2012. 


Program 30.08.-03.09.2012.
http://www.renesansnifestival.hr/onama.php 
http://www.renesansnifestival.hr/ 

(Delo na) vide(l)o:
RENESANSNI FESTIVAL 2012 Koprivnica, 03:30

http://www.forumgorica.com/dogadaji/koprivnicki-renesansni-festival/

Aurora band Koprivnica-Podravska krv, 03:40

Aurora band Koprivnica-Podravska krv
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #541 : Kolovoz 14, 2013, 11:02:56 poslijepodne »
Međimurske novine,
br. 933, 02.08.2013.
e-vundano 06.08.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Nejlepše je na falačko med dvemi vodami

Deca se oženijo več dok imajo tridesti let, posla nemajo, sami živijo, očem reči, stanuvlejo jerbo se mi jivi starci moramo i za to pobrigati, za režije se ne moramo niti spominati, a oni imajo sam jednoga posla kaj deco napravijo i kaj mi vnuke dobimo. Da čovek ne poverje, teško jim je i toga posla delati. Dok so se morali skrivati i dok so greha delali unda jim je to išlo od roke (no, najte me krivo razmeti, ne ruom od roke), a ve dok jim je vse dopuščeno ve se fkrej vlečejo ili pak so se več zavolili. Ve jif je tak teško kcoj dotirati, a dok bodo stareši unda bi i oni šterili biti japice i mamice. A pitam vas: kak? Vsaki od nas mora svojega posla naprajti, jerbo smo mi stareši deco naprajli, a vnuke si nabremo sami, to nam morajo deca. Tak je to odnavek, pak niti denes nebre nikak drugač biti.


Piše: Jožek radnik


Ne znati da je to hapilo, ali več hajdig dugo traje kaj se mladi vlečejo fkrej od  ženidbe. Nebrem reči da se mladi ne parijo. Fala dragomo Božeko kaj je tak. Zmislim se kak denes, a bilo je to, ne tak zdavnja negdi v krčmi v brežnomo hataro. Sobota navečer, krčma puna mladih, tamburaši igrajo kaj se žice smodijo, puce sedijo za stolaj i furt se zgledavlejo da bodejo jif dečki došli zvat plesat. Ali nikaj od toga, dečki pijejo na šanko i niti se ne zglednejo prema pucaj. Morem vam reči da sam ostal do fajrunta da vidim kak bode to, itak, zišlo. Furt je bilo isto, tamburaši so igrali, dečki so pili, a puce so čakale. I ve mi rečite kak se od te mele more jesti kruh. No, to je još ne vse: posle se dečki čudijo ak jim nešterni stareši ili pak več i ožejeni odvlečejo puce. Pak nebrejo one sam čakati i čakati, a vsi znamo da i žensko telo svoje oče. Vsa je sreča kaj je ne vseposut tak i kaj se drugdi, ipak, dečki i puce najdejo i probajo najti zajedničkoga jezika (i ne sam jezika). Kuliko sam mel za čuti da jim to iskanje čuda leži ide v parko ili pak vu kmici, ali ga ipak najdejo. Hodajo vam unda te mladi 6-7-8-9 let kaj jim se ne bodo pajdaši smijali kak so se prefletno oženili. Hodajo tak dugo kaj se zavolijo jeden drugoga, pak se unda tua veza, na vse zadje, i restepe. Ipak je prsten navek bil te šteri je moža i ženo držal skupa i kaj so ne, čim so se malo poštricali, vsaki odišli na svojo strano.

No, neje sam of zlatni prsten to vse držal na kupo, več i on drugi, još bole zlatni (bar tak veli sosed Pišta) šteroga žene nejvečpot skrivlejo (če duže dale tak kaj ga vse bole i bole vidimo) med svojaj nogaj. Najte me krivo razmeti, ali je glavneši bil of drugi prsten šteri se ne vidi, jerbo ak se je on vejčpot nucal vse je štimalo. I deca, dok so došla, so vse to držala skupa. Ali denes vam je čistam drugač, denes vam deca spijo skupa posle tri mesece otkak so se zgledali i počeli hodati i unda vam toga lepoga posla, posle šteroga se dobavlajo deca, delajo tak kaj nej dobili deco i kaj jim deca nej pokvarila živleje. I v temo se tak zvežbajo kaj unda dok se, ipak, oženijo i dok očejo ne znajo deco naprajti. Negda nam je ne lefko veruvati, ali je hajdigpot tak. Deca se oženijo več dok imajo tridesti let, posla nemajo, sami živijo, očem reči, stanuvlejo jerbo se mi jivi starci moramo i za to pobrigati, za režije se ne moramo niti spominati, a oni imajo sam jednoga posla kaj deco napravijo i kaj mi vnuke dobimo. Da čovek ne poverje, teško jim je i toga posla delati. Dok so se morali skrivati i dok so greha delali unda jim je to išlo od roke (no, najte me krivo razmeti, ne ruom od roke), a ve dok jim je vse dopuščeno ve se fkrej vlečejo ili pak so se več zavolili. Ve jif je tak teško kcoj dotirati, a dok bodo stareši unda bi i oni šterili biti japice i mamice. A pitam vas: kak? Vsaki od nas mora svojega posla naprajti, jerbo smo mi stareši deco naprajli, a vnuke si nabremo sami, to nam morajo deca. Tak je to odnavek, pak niti denes nebre nikak drugač biti.

Verjem da vsi znamo ono staro, kaj ne bodem rekel, starinsko, pučko izreko: Teško je z ženami, a još teži brez jif. Tak velimo mi moški za žene, a brzčas bi to žene mogle reči i za nas moške. Dok si vsaki od nas vu svoji hiži, pre svojemo televizoro ili pak svojemo kompjutero, grunta i premišlavle unda nikaj ne bode od živleja skupa. Vidite kaj se pripeti dok nam standard raste. Kak gud malo, ali raste i unda dojde do toga kaj smo sami sebi dosta. Ne bi vam znal reči kak je to živeti sam? Ne bi znal kaj delajo jedni ili pak drugi dok jif srbi negdi doli, između? Je li si moški sami operejo toga svojega veša ili pak hodajo k nešternoj sosedi ili pak dovici kaj jim ona pere? A još meje znam kak je to z ženaj štere so same: Je li si one same frfrajo tam negdi izmeđo ili pak je minister za zdraviče i tu (po kurikulimu) zmislil nekšo zamjeno. Nebrem veruvati da te ljudi, šteri so na leta sami, ne nucajo jedni druge i da vse morejo sami. Isto tak ne verjem da je tak teško magaditi partnera kaj se ljudi i žene zapirajo v svoje hiže, nikam ne hodajo, nikoga ne nucajo i furt, mesto črez obloke, gledijo v televizore ili pak kompjutere. Gruntam si da je, ipak, nejhuje vu živlejo da se nemaš s kim posvaditi. Za vse ostalo si i moreš nekoga najti, makar za kratek čas, ali za svajo jako teško. Pitajte bar one šteri jako dugo živijo.

Videl je čakoski gracki načelnik kak so priločki policaji dobili pecikline, pak je unda ne štel kaj bi jegovi čakoski bili hujši, pak je on i jim kupil pecikline. Ne znati je li se bodo policaji smeli voziti z peciklinaj po čakoskoj glavnoj vulici ili bodo se morali okoli voziti kak i vsi drugi. Najte me krivo razmeti, nemam ja nikaj protiv peciklinov, ali ne razmem zakaj se čakoski gracki oci srdijo dok se jim veli nek si poglednejo malo v Prilok ak očejo videti kak zgledi jeden kreden i uspješan grad. Kuliko vidimo mladi čakoski gradonačelnik je počel gledati prema istoko tak da bi se Čakovčanci mogli, črez jedno vreme, i nekše fabrike fčakati.

Zbira se nejlepši međimorski dvor, vrt ili pak vrčak, očem reči, grunt. Moram pofaliti onoga komo je to palo na pamet. Mi Međimorci smo takši kaj furt šlajdramo i nebremo biti na mesti. Moramo nekaj delati, kak mi tak i naše vredne žene, i to se nejbole vidi vu vrto imed cvetjem. Verjem da bodo ve i te vredne, kaj nebom rekel, zlatne roke došle vum, na svetlo dneva. Odnavek se pripovedalo da je nejlepše v Međimorjo, v cvetnjako med dvemi vodami i to, kak znamo, sam zato jerbo je to falaček zemle na ovomo sveto, kak veli Zvonkec Klemenčić, šteroga je Božek za sebe ostavil i unda ga je nam Međimorcaj dal kaj se bodemo za njega brigali i na njemu živeli. A znate zakaj je nejlepše živeti na falačko zemle med dvemi vodami? Međimorje je kak žena: reka Mura je kak desna ženska noga, a reka Drava kak leva i unda vam nebre nikak biti čudno kaj nam je nejlepše na falačko med dvemi nogami, očem reči, vodami.

Več dostik dugo je prinas v Međimorjo suša. Dežđa ga nega niti za lek. Malo, malo se ravna, ali nikak da se hapi cureti. Nej znati kak to vse bode zišlo, kaj bode z kalamperom, kuruzom, sadovjom, goricaj, jerbo metereologi dežđa ne vidijo niti na krajo tunela. Fala dragomo Božeko kaj smo pšenico poželi, ali smo tu ne nikaj zaslužili, očem reči, ono kaj smo od Paromlina dobili neje dostik niti za stroške štere smo meli. Slabo se precednik Zoki, i jegov poljoprivredni minister, brigajo za nas. Ve dok treba ve nikaj ne kukuričejo, sam so stiha. Štel sam vam pravzaprav reči da suša smeta vsima sam partizanki ne. Ona raste kak da bi jo nešči vsaki den zaleval. Moramo jo sfondati ak očemo kaj ne bodemo kihali i kašljali kak nam kašlja država. Ak nam je več država betežna unda nek bar bodemo mi zdravi.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=21200:nejlepe-je-na-falako-med-dvemi-vodami&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine933i?mode=embed&layout=grey                     i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/933/mnovine933i.pdf 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Carevi - Dojdi, dojdi Barek (Lijepom našom 2012), 03:11

Carevi - Dojdi, dojdi Barek (Lijepom našom 2012)
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #542 : Kolovoz 17, 2013, 10:53:12 poslijepodne »
Međimurske novine,
br. 934, 09.08.2013.
e-vundano 12.08.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Mlinar ne za drugo kaj ga skopil

          Minulo je čakosko glavno proščeje Prcinkulovo. Pater Stanko čakoski župnik, dekan i međimorski gvardjan je obslužaval 354. proščeje, a čakoski turistički težaki so meli svoje, stopram, 49. Prcinkulovo. Tu smo mam zazvedili da so se turistički težaki čuda kesneše hapili ili pak so čuda kesneše zazvedili za Marijico Kraljico Anđela.

          Mlinar ne za drugo kaj ga skopil, več se mo je tretji melin ftopil. Verjem da vam je poznata ta naša  stara i lejpa međimorska pesma. A ona mi je napamet pala da sam zazvedil kak se ftopil melin na Muri pre Svetomo Martino, očem reči, v Žabniko. Nej znati gde je mlinar bil i gde je (i čijo) sneho žegetal, a Mura kak je več to globoka voda je, makar je i suša, ona je škrmljala i hitila Melina na kolena. Morem vam reči da je to bilo nekak vu isto vreme, dok je mlinar hital sneho na kolena ili jo je poleguval, Mura je to isto naprajla z melinom.


Piše: Jožek radnik


Minulo je čakosko glavno proščeje Prcinkulovo. Pater Stanko čakoski župnik, dekan i međimorski gvardjan je obslužaval 354. proščeje, a čakoski turistički težaki so meli svoje, stopram, 49. Prcinkulovo. Tu smo mam zazvedili da so se turistički težaki čuda kesneše hapili ili pak so čuda kesneše zazvedili za Marijico Kraljico Anđela. Pak smo niti nej mogli preveč očekivati od turističkih težakov vu ona, kak se to veli, olovna vremena 1964. leta da je proščeje v Čakovco došlo z cirkve vum na v ulice. Pitate me kak sam to zazvedil da se to pripetilo? Kaj kak sam, sam od 2013 oduzel 49, pak je to ne tak teško. No, idemo mi na proščeje , a statistiko bodemo prepustili profesoro Kapuno jemo to ide čuda bole nego meni. Morem vam reči da je proščeje bilo jako lepo, kak ono v cirkvi, tak i ono na vulici. Najbrž mi je čakoski gradonačelnik stiha pošepetnul da bode patra Stankija zel za savjetnika Gordano Vrbanco i Ivani Maltar jerbo on ima tak čuda spametnih predlogov i kaj se turistov v Čakovco dotikavle, tak da bi bil veliki greh ne to skoristiti dok je još gvardjan tu. Furt si nekaj gruntam kak so to bila lepa dva proščeja, i dragi Božek je bil zadovolen tak da je i vreme bilo lepo, ne sam lepo nek i vroče, ali je ne curelo. Probajte si ve pregruntati, skupa z menom, kakše bi to proščeje bilo da so se ta dva proščeja skupa obslužavala?

Nejveč je, ipak, bilo ljudi v četrtek navečer da je Jelena Rozga došla k nam popevat. Od teh vsih ljudi pol jiv je ne niti poslušalo Jelico, ali so došli na gvirc, langoše, gemišt ili pivo. Morem vam reči da se je tijam do našega grunta čulo Jeličino popevaje i to tak jako  kaj mi se mama žalila da so joj kokoši prestale nesti. Ne bi se štel mešati, ali mami se mora veruvati. Spominal sam se posle z Jelicom i pital sam jo kaj joj je nejlepše v Čakovco? Kaj iz topa mi je otpovedala: gradonačelnik! I joj se mora veruvati!

Na drugoj strani Čakovca pak nam je popeval Duško Lokin.. Čim sam čul da nam on dohaja moral sam ga iti pogledati kak zgledi. I morem vam reči isto kak i pred 40 let. Jedino je ne tak fleten i neje skočil doli z pozornice. Frizura mo je ista kak i 1974. leta da je popeval pre Svetomo Roko, mogel bi reči da se je niti ne počesal od unda. I niti jedno sero las nema. Kak sam jalen tomo čoveko, kak je on lefko preživel svoje živleje i nikše je ne mel stresove. Ak je do ve ne mel unda mo nek tak lepo i dale bode. Prosil sam ga nek mi pokloni flance za frizuro i obečal mi je. A on je navek bil čovek od reči. Pitajte bar žene!

Nebrem veruvati da kukurikač i minster za zdraviče v Zokijovoj vladi, gospon Rajko Ostojič, krade i vara doktore i medicinske sestrice. Još bi razmel da krade i doktore, a vara sestrice, ali ne on krade i vara i jedne i druge. Vsi znamo da nam je zdraviče nejvažneše na sveto, a doktori, sestrice i minister se svadijo dok mi betežni čakamo na red. Bode videl minister kak mo bode vgaslo v pipi dok bode jempot zbetežal pak ga doktori i sestrice zemejo pod svoje. Unda bode mam zazvedil kakši je to posel šteroga kak minister (e moj, Rajko) neće ve pošteno platiti. Znuom da je ne lefko niti ministro, ali mora se nekaj dospomenuti ak nečemo meti betežne ljude. Brzčas se čudite kaj se ja v to mešam? Pak kak se nam, včera sam počel nekaj kašljati, gemišti mi smetajo, a i žena se buni, tak da se pomalem ravnam k doktoro. Pozabil sam bam reči da se mi nekak pomalem zdiže. Dobro ste me skužili, na tlak sam mislil.

Malo, malo naši policaji po cestaj nemajo kaj delati jerbo se mi vsi pelamo kak Božek zapoveda, pak jim unda načelnik Kruno zmisli nekšo akcijo Alkohol. Morem vam reči da smo se na zadjoj takšoj akciji minuloga meseca fest obrukali. Nejveč je napuhal mladi Priločanec i to meje od dva promila. Gde je to od ne tak zdavnja da so te rekordi bili prek tri, pak i bliže štiri promila? Prosim vas lepo, kakši je to rekord ispod dva. Trebali so ga poslati nazaj tua gde je bil i nek se još malo dotanka. Pak se bodo ovi v Zagrebo smijali z nas Međimorcov. Mi tulikše gorice imamo, pune lagve vina, a spijemo tak malo. Nekaj je brzčas ne vredo z nami. Moral bi nešči tem mladima reči da ak očejo dostiči nas stareše da za to morajo furt trenerati, a ne sam kaj dojdejo na utakmice. Z takšim pristupom bodo ispali z ekipe, a policajima bodo zeli posla.

Mlinar ne za drugo kaj ga skopil, več se mo je tretji melin ftopil. Verjem da vam je poznata ta naša  stara i lejpa međimorska pesma. A ona mi je napamet pala da sam zazvedil kak se ftopil melin na Muri pre Svetomo Martino, očem reči, v Žabniko. Nej znati gde je mlinar bil i gde je (i čijo) sneho žegetal, a Mura kak je več to globoka voda je, makar je i suša, ona je škrmljala i hitila Melina na kolena. Morem vam reči da je to bilo nekak vu isto vreme, dok je mlinar hital sneho na kolena ili jo je poleguval, Mura je to isto naprajla z melinom. Tulikša leta smo toga Melina delali i lišpali, a ve nam se je prek noči ftopil. Rekli bodete da je tak i z snehom, štero je mlinar na leta nagovarjal, ali ona se posle nasmijala, poravnala si je fortoga, pobrala gačke i zadovoljna odišla dimo. A Kaj bo ve z melinom? Pozabil sam da je tu načelnik Francek šteri je več fljučnul v roke i ne bode čuda vode preteklo prek melina i on bode znova delal. No, da se razmimo, ali z novim mlinarom, šteromo bode sam melin na pameti, a ne i ljucke snehe.

V onomo minulomo tjedno smo se oprostili od negdašjega čakoskoga gradonačelnika Brankija Šalamona, šteroga je smrt našla na dužnosti precednika Grackoga vječa. Vsi so rekli, a i ja se žnjimi slažem, bil je dober čovek i nekaj meje od dvajsti let je bil bil v čakoski i međimorski politiki. Najbrž je ne bilo lepo kaj je nišči od glavnih partijacov ne došel na sprevod. Došel je jedino zagrebečki gradonačelnik Milan Bandić. Istina božek, neje se ftegnul prebleči, pak je došel v belaj hlačaj, ali je ipak došel, makar se je nišči od negdašjih jegovih partijskih pajdašov ne štel žnjim spominati. Vsa sreča kaj si je župan z svojim zamjenikom zel cajta, pak so ga malo zastajli v Čakovco i neje mam odišel nazaj v beli Zagreb grad. Dnevi Prcinkulovoga, a za gosta so gracki oci ne meli cajta'


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=21303:mlinar-ne-za-drugo-kaj-ga-skopil&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 64. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine934i?mode=embed&layout=grey                     
i(l) str. 64. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/934/mnovine934i.pdf

Citat:
Mlinar v krčmi

Žena išla v melin, nesla vreče,
mlinar pak jo dzodi požegeče.

Naj me, dragi mlinar, žegetati,
kaj mi nebo fertof ves meljnati.

Mlinar ono jemle kaj ga nejde,
zato pak mu se bez hasna prejde.

Mlinar hodi se okoli šanca,
zabil je na kolo deti lanca.

Mlinar ljubi snehe i devojke
rajši nek bi trdil v kompu spojke.

Gazda dene na vreče zlamenje,
mlinar pak potvarja se kamenje.

Mlinar f krčmi navek halaburi,
a vu kompu voda več brburi.

Mlinar f krčmi pije, halaburi,
melin pak vu vodi navek šlafuri.

Mlinar ne za drugo kaj ga škropil,
vezda mo se bode melin ftopil.

http://fly.cc.fer.hr/~kkolac/popevke.htm

http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg34552/#msg34552

Vide(l)o:
Žiga i Bandisti - Međimurska Erotska, 04:09

Žiga i Bandisti - Međimurska Erotska
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #543 : Kolovoz 17, 2013, 10:56:05 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3579, 06.08. 2013.

Piše Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Čije su zaprav ceste, makar i one srebrne?

Onda se, kak obične, spomenek prenesel na druge područje bez veze s pesništvem i z romantikom. Na ceste. Ove naše ceste štere Vlada oče dati f koncesiju, maker kak bile srebrne. Ili morti i zlatne?
- Pa kaj je nje? A čije su zaprav te ceste? - pitali su se. – Je, istina nišče jih z Hervatske nebu odnesel kak je tumačil jeden bivši precednik Vlade. Ali zakaj jih onda daju nekemu šteri bu na njimi zarađival? Drukčeše jih ne bi štel. Profit bu nosil van, a Hervatsku još jakše osiromašival. 

 

Pokle recitala “Srebrna cesta” v dvorišču Starega grada, gda je več bile zahladile, sprešetala sem se s prijateljicom po gradu, posedela na klupi kre Kazališča i pospominala se z ljudmi šteri su tud prehajali i zastavljali se pred nami. Zadržala sem se dost dugo, a gda sem išla doma, zestala sem se s prijatelji štere je večernji hlad zmamil z stana.

- Kaj vas nie strah tak kesno hoditi po vani ? – pitali su me znajuč da sem preživela več tri pokušaja pljačke (jeden i uspešan). – Pa gdi ste bili?
 - Na “Srebrni cesti”.
- Kakvi cesti? – čudili su se ne znajuč za sakelietne dogajanje v Starem gradu.

A ja sem jim onda pričela opisivati onie liepi ugođaj gda su “dušice” okoli mikrofona i po štengami Muzeja požmirkavale, a klauni se poigravali okolo. Odnekud odzgor se začule recitieranje Krklecove pesme “Srebrna cesta”, a publika se stišala v očekivanju kaj se bu dogajalo. A onda su pesniki z Varaždinskega književnega društva čitali svoje, kakti humoristične tekstove (zate su tu bili klauni), jer da je stanje v društvu depresivne. Kaj če nam još i pesimistične popefke! Med čitanjem tekstov je Lukrecija Oreški popevala po amerikanski. Spuštala se nuoč. Jake romantične!

Onda se, kak obične, spomenek prenesel na druge područje bez veze s pesništvem i z romantikom. Na ceste. Ove naše ceste štere Vlada oče dati f koncesiju, maker kak bile srebrne. Ili morti i zlatne?

- Pa kaj je nje? A čije su zaprav te ceste? - pitali su se. – Je, istina nišče jih z Hervatske nebu odnesel kak je tumačil jeden bivši precednik Vlade. Ali zakaj jih onda daju nekemu šteri bu na njimi zarađival? Drukčeše jih ne bi štel. Profit bu nosil van, a Hervatsku još jakše osiromašival. Još se čujeju glasi da ceste ni trebalo ni delati, da je radi nji vanjski dug jake narasel, a da su denes prazne. Onda smo se zmislili da su se z cestami hvalili oni šteri su i onda gda su se nekoje od njih delale bili na vlasti i da su jih zvali po imenu jenega bivšega ministra šteri se z gradnjom tie cest jake proslavil. Pa kie je onda kriv za dug? F te naše političke zmešarije zgledi si - i nišče. Kak se ljudi fletne spreoberneju! Nastrugali buju same oni šteri niesu krivi nič i šteri dva ili triput se plačaju, kak npr. oružje z šterim su pokle vudrili po nami. Tak bu i s cestami. Promašaje buju platili “zarobljeniki samoupravljačkega mentaliteta”!

Ironija je vu tem kaj je graditelj cest najožal baš na ceste. I to na inozemne. V megle. Prešel bi pune bolj da mu se to pripetilo doma. Pri nam je se vedre.


Zvir:
 http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/cije-su-zaprav-ceste-makar-i-one-srebrne.html
i(l)
(str. 21. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3579.pdf 
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1           

Citat:
Več tri dana

Zapisal: Franjo Hrg


Več tri dana jaših ja z Varaždina.         (jašem)
Otpala je momu konju potkova.

Kovač majstor potkuj moga konja ti.
Da ja dojdem svojoj miloj ljubici.

Gred, Greda, malo mesto ravnica.
Tu me čeka moga srca ljubica.


Vundano v knige „Pesme z Varaždina i okolice“ Stjepana Mikca

* * * * * * * * *

 Z naroda v srca

Popularni pučki napev „Več tri dana“ zapisal je ivajnski (ivanečki) glazbenik, novinar i pisec Franjo Hrg. Nu, ova se pesma i rajneše rada popevala na varaždinske i okolne svadba i zabava, a des se doživlava kak autentična varaždinska starogradska, „varoška“ popevka. Maker je narodna, ne spomijnu ju veliki etnomuzikologi  teri su prevučevali baščinu ovoga kraja: nabumo ju našli ni v Žgančove zbirke „Narodne popevke Hrvatskoga zagorja“.
Senako, „Več tri dana“ zapisana je – v srca. Skup z pesmami „Ja sem Varaždinec“ i „Varaždinu na placu“, daklem ravnopravno z stihi teri su najbližeši sakomu pravomu Varaždincu. I tekstom i melodijum, „Več tri dana“ zaizres je pravi mali licitarski izdelek, topel i drag poput gverca i prščejnarske vuspomen z detinstva.


Zvir:
Denis Peričič: „Varaždin – uz stare gradske bedeme“,
1996, Vall 42 Varaždin

* * * * * * * * *

Crne strele - Vec tri dana jasem ja z Varazdina.wmv, 02:47

Crne strele - Vec tri dana jasem ja z Varazdina.wmv

Citat:
POT - Plemenita Občina Turopôlska
https://sites.google.com/site/turopole/Home/plemenita-opcina-turopoljska
http://turopolje.hr/

(SREBRENI IL ZLATNI) POT:
Več tri dana jašem ja z Varaždina...

Pot Vec tri dana, 01:59

Pot Vec tri dana
« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2013, 11:06:13 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #544 : Kolovoz 21, 2013, 09:13:37 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3580, 13.08. 2013.

Piše Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Kak premogaditi ove dneve?

Kak premogaditi ove vruče dneve ak se ne vupate na vulicu, neg čitajuč i gledajuč TV? Ste morti zbegli prienos natrkavanja v Sinju ili proslave Dana domovinske zahvalnosti, pobjede v Domovinskem ratu i braniteljev?  Med slavljeniki je bila i ex-premijerka i pošpotala  fučkare šteri su svoju veštinu viežbali baš dek je govoril precednik Vlade, maker je on pokazal več milosrdnosti za njih neg si drugi šteri su se f te prigode naslikavali pred mikrofoni.

I tak me ona zmislila na nagrađenu pesničku zbirku našega varaždinskega pesnika, pripovedača i romanopisca, prof. Željka Funde. V naslovu zbirke je pitanje: Gdje je Jadranka Kosor? Pak f Kninu! Kak i  teden dni prie f Trakoščanu!. Kie bi rekel da vrabečni Željkec tak za Jadranku spitavlje? Ali ne zanima njega same ona. Jake ga zanima i sudbina kajkafščine šteru derži za književni jezik i puno kajkafski piše.


 Pokle več zbirk popevki, knjige pripovetki i bavljenja haiku pesmami,  napisal je i veliki roman “Ljudeki” v šterem je prikazal pune ljudi z varaždinske preteklosti  šteri su vu nje ostavili nekakšni trag. Morti si i niesu bili takvi kak jih je prikazal. Nieje ni najvažnejše je li ili je nie o njimi kaj sfantazieral, neg kaj misli o kajkafščine i kak ju koristi. Fnogi se vu tem i ne slažu z njim. I zate je mesto kakvega uvoda ili (kak on veli) predpovede, napisal pismo M. Krleži z kojega citieram jen diel:

“Kaj drugo neg vsem tem korizmenem našeptavcom, černoriscom i piskutavcom v truc reči da je ta mertva i mertvim spreklicana reč još navek glavnja goruča med tem denešnjum našum bekavum, mutlastum bedastočum na materinskom jeziku kaj se denes pod cimerom “Kajkavska poezija” kramari, v temu kokodakanju i betežljivomu kipočastiteljnomu bolvanjstvu, treba tem kermežljivem kukurjavcem jenkrat za navek poškaklati gluho, kosmato vuho: kaj vi diletanti i kajzleri znate kaj bi harmonija kaja pravzaprav biti imela.”

Kak se z ovega vidi, jake se buni radi othitavanja kajkafščine kak književnog jezika i zagovarja njegve revitalizieranje. A male se i podruguje  denešnjim kajkavskim pesnikem kak i dijalektologem. Dr.Zvonko Kovač je na jene promocije rekel da se bez “Ljudekov” više nemre pisati nijena povest kajkavske kniževnosti. Kie ima strpljenja za 500 stranic romana, more se dobre zabaviti.“Ljudeki” su pisani na predilirske književne kajkavščine,  s krležijanskom podrugljivnostju i “sočnimi” pučkimi rieči za “one stvari”. Ak je pokle tega romana išel na spoved, morti je naš Željkec dobil veliku pokoru.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/kak-premogaditi-ove-dneve.html
i(l)
(str. 21. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3580.pdf   
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1

Citat:
Nagrada za najbolši neobjavleni rukopis

Intervju
Željko Funda, dobitnik “Gervaisa”:

Morti je semu kriva Jadranka Kosor…

 
Autor: Kim Cuculič
9. listopada 2011.

Kajkavizeral: LK
 
Glede naslova zbirke, rekel bi da se prvenstveno dela o svevrsnomu »gimmicku« (give me), daklem, probajnu da se privleče pažna čitatela buduč je ime premijerke med najpoznatešemi v Hrvatske ter se ona sakoga na ov ili on način dotikavle, pojašnava Funda


Željko Funda ovoletni (2011.) je dobitnik kniževne nagrade »Drago Gervais« za najbolši neobjavleni rukopis »De je des Jadranka Kosor?« Tak je dokončalo prosudbeno poverenstvo v sastavu Milorad Stojevič, Elis Deghenghi Olujič, Maja Hrgovič, Ivica Prtenjača i Robert Bebek. Prema rečmi poverenstva, sedamdeset i četiri pesme z nagrajene pesničke zbirke predstavlaju jasnu, kompaktnu i skroz artikuleranu celinu.

Željko Funda rođen je 1950. v Varaždinu, de živi i dela kak profesor engleskoga jezika v Prve varaždinske gimnazije. Diplomeral je komparativnu kniževnost i engleski jezek na Filozofskomu fakultetu v Zagrebu. Član je Društva hrvatske kniževnikov. Vuvrščen je v brojne zbornike i antologije kajkavske poezije, kak i v mnoge mednarodne zbornike i antologije haiku-poezije. Do sada je vundal devet knig.
.............................

Brutalna poezija

Pesme ze zbirke su neke suprotno od pesmi v proze i ja je zovem »pripovesti v stihi«.
Makar se dela o narativnej poezije, ja si vumišlam da su one zbog sve intonacije neke novo v hrvatske poezije. Od sake oj-dni bi se zaizres mogla napisati pripovest.

    Predsednik žirija Robert Bebek rekel je da je vaša poezija jako direktna i brutalna. Slažete li se z tum konstatacijum i jel vas je na pisajne takve vrste poezije nagnalo vupravo društvo v teromu živimo?

– Donekle. Pesme su zaizres okrutne, naturalističke, divle, vulgarne, strašne jer pripovedaju o takvomu aspektu života. Zato me društvo i trenutek v teromu živimo nesu natirali na pisajne ove knige. V sakomu društvu i v sakom povesnomu trenutku ima stvari kakve se opisuju v me knige. Na priliku, v dobro vuređene Švicarske il, još bolši primer, v vuzorne Norveške. Sečate se ke se tam pripetilo predi dva meseca?

Treba znati da se stalno dogajaju nesreče, ludi smrtno zbetežavaju, nekoga vubiju, vuz-nas žive Neroni, Stalini, Torquemade. No istovremeno deca se rajaju, dogajaju se zlatne medale, postoje ludi kak Mater Tereza, Albert Schweizer, Florence Nightingale, negdo kak ja dobiva krasnu nagradu itd.

Život je sakoga trenutka i lep i mrski, i lak i strašen. Bez jenoga aspekta on ne-bi bil potpun i zanimliv, ne bi bil ludski. V tome je i naše prokletstvo i naša nagrada.


Nastavek:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg41098/#msg41098

Citat:
prof. Željko Funda

divotna večer


bilo je sparno i vruče
celu večer motali sme se po našemu sitiju
bili sme v pet, šest luknji
vse jedino starkenjci il bebači
nigde normalne ljudske face
bilo je il doma v popizditis il po cugu pa v park
kupili dve litre pive i dva deci vinjaka
več ne bilo love


Nastavek:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/pro(iliti)za-kajkavsku-p(r)oeziju/msg41101/#msg41101

V hladu.mp4, 01 :15

31. Smotra dečjoga kajkavskoga pesništva "Dragutin Domjanič"
Sv. Ivan Zelina, 22.10.2011.

V hladu, Magdalena Cukor, 6. r(azr)ed
OŠ Šemovec,Trnovec Bartolovečki
Pelatelica: Đina Bobetič

V hladu.mp4
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #545 : Rujan 07, 2013, 09:04:25 poslijepodne »
Međimurske novine,
br. 935, 16.08.2013.
e-vundano 19.08.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Štefova zapadna demokracija


Piše: Jožek radnik

Kaj nam je Evropa donesla? Ve bodemo mogli hodati na posel i v Evropo, prek negdašje meje, a ne sam v Prilok. A što bode mogel hodati na posel vum z Međimorja i služiti eore? Oni šteri nekaj znajo i oni šteri vredijo.
Več ve stranjski hantlari lojsajo po Lepoj našoj i po našemo falačko zemle med dvemi vodami i iščejo mlade doktore i doktorice šterima nudijo posla. Ve vidite, mi smo to našo deco zaškolali, dali smo jim v roke kruha i unda dojde nešči stranjski z pušlekom eori v rokaj i maše jim pred očima. Rečite mi, prosim vas lepo, što od vas ne bi odišel za takšimi penezi šteri se mo nudijo, a prinas se minister Ostojić svadi i z doktoraj, doktoricaj i z sestricaj sam kaj bi jif čim meje platil. A toga ga v Evropi nega, tam dok čovek (ili pak žena) dela za to i dobavla plačo. I to vsaki mesec.
Ve vidite, mi bodemo ve pak ostali sam škola za naše puce i dečke, a ono kaj jif mi nafčimo to bodo hasnuvali drugi, šteri morejo vejč platiti. Ve je došlo na svetlo dneva i to, zakaj je Evropa pravzaprav nas nucala! Verjem da ste čuli, i to ne sam jempot, da je Međimorje naše malo Mala Švicarska, to so čuli i ovi v Evropi i zato so tak napijali kaj mi dojdemo v Evropo jerbo so ovo pravo i veliko Švicarsko ne uspeli nagovoriti. Ili pak so Švicarci prefrigani i znajo da je Evropa nek tak dobra kak se pripoveda, pak so ne šteli žnjom posla meti.

Negda so Varaždinci gledali prek Drave k nam i gruntali so si kak si ti Međimorci morejo to vse naprajti i kak tak spametno delajo. No, ta so vremena zdavnja minula i čakoski gracki oci, več na leta, gledijo prek Drave vu Varaždin i vidijo da naši sosedi Zagorci idejo na pre, a mi stojimo, očem reči, tuhnimo. I to je još ne vse: ne sam kaj Čakovca i Čakovčance pretiguvle Varaždin, nek jim to isto delajo i Priločanci. Dok je Dragec bil glavni Prilok je postal poznati po celoj Evropi, a i širje. Dok ste spočitnoli nekomo v čakoskoj grackoj upravi mam se resrdil jerbo je Prilok premali kaj bi se mogel meriti z Čakovcom. To je nekaj jako slično z ženama. One vse iščejo velike, a kak ga takših ne dosti morajo biti zadovoljne z onima kaj najdejo. Tak so čakoski gracki oci nej šteli priznati da Prilok ide napre i da si Čakovčanci v Priloko peneze služijo. Nejleži je nekoga zametati jerbo tak ne moraš priznati da si slab i da ne znaš kaj bi napravil i kak bi se zvlekel vum z te nevole. A vreme sam i de i ide. Prilok je, z vremenom, vse vekši i vekši, vse vredneši i vredneši, a Čakovec tuhni. Pred leto-dve sam falil Priloka, pak mi je gradonačelnik sprepovedal jednoga vica, a kak sam vam ne jalen bodem vam ga ja i vam sprepovedal: Fata i Mujo so se oženili i črez par meseci je Mujo odišel, kam drugam nek v Dojčland kaj nekaj preskrbi za svojo novo i mlado familijo. Muje ga ne dugo bilo dimo, a Fata je ne mogla zmagaditi i podlegla je sam kaj zadovoli svoje telo. Pomalem so vsi moški v seli došli na red, a nešterni jalnuši (ili pak pravi prijateli) so to javili Mujijo. Neje dugo trelo i Mujo je doletel dimo. Još si je praf niti ne sel več je navalil na Fato: Kaj ja to čujem, štrumfaš se z celim selom? Fata ga je milo pogledala i otpovedala mo je: Dragi moj, Mujica, pak kaj ti je to selo, tridesti hiži? Vsaka sličnost z Prilokom je čistam slučajna, očem, reči: Kaj je Prilok grad kaj se bodemo mi žnji ravnali - pitali so me čakoski esdepeovci? A kaj pak je unda Čakovec?

Zazvedili smo, po zadjemo popiso, kak največ dece nosi imena Ivica i Marica. Zel sam si cajta i malo sam globleše pogledal vu to statistiko (ne v kupico) i morem vam reči da je to ne baš dokraja točno. Najme kaj, Ivici i Marici ga nejveč na krsto i v cirkvaj, a med onima šteri ne delajo stisko v cirkvi tam ga nejveč Ivici i Dragici.

Kaj ne bodete rekli da vam nesam rekel: krade se na vse strane i vse do čega se dojde. Ne so ve na meti sam bakreni žlebi na hižaj, kradejo se i kotli za peči rakijo, kradejo se penezi (gde toga još ima), krade se zlato, mobiteli, kompjuteri. Leto je, vručine so velike, vsi se držimo hlada, delamo propuha i luftamo hiže i zato vas prosim kaj bi zaklepali vse kaj morete jerbo tati nigdar ne spijo. I još nekaj, nebodete veruvali, ali nešči navek pazi i zna da vi idete na urlab, a da ste doma. Vse kaj morete deti pod ključ denite, a i pesa pustite ako ga imate. Nigdar se ne zna da more nešči dojti i da nekomo nekaj treba kaj vi imate. Nadjam se, da smo se razmeli.

Več ste mislil da nam nikaj rekel o čakoskoj demokraciji, ali vse vu svoje vreme. Ve imamo čas, pak vam morem to pomalem spripovedati. Čakoski gracki kotar, i to on zapadni, je održal konstituirajuću sjednico i za precednika vjeća so zebrali nejbolšega med sobom, a to je bil z bradom i glavom Ivek Kirin. Dok so večniki zbirali nikomo je ne smetalo to kaj je on hadezeovac, jerbo je on nejbolši (čitaj: nejsposobneši) od vsih novih kotarskih večnikov. Tak je to bilo prvi den, ali drugi den, dok je to zazvedil čakoski Big Brader, (čitaj: gradonačelnik Štef Kovač) mam je Ivek zgubil vse svoje sposobnosti, a levim večnicima se je naglo vužgalo svetlo i rezbistrilo vu glavama i zazvedili so da politika stanuvle i v grackaj kotaraj. Štef je poništil konstituirajuću sjednicu kotarskoga vječa, poništil je Iveka kak precednika, strgal je zapisnika i hitil ga je v kanto za smetje (bio otpad). I nej sam to, mam je znova nakup pozval vse vječnike i to tak fletno kaj so ovi desni niti nej ftegnuli k sej dojti, a ne kaj bi došli na zestanek. Ali što je ne došel brez jega se mora, tak da so levičari zebrali svojega i gracki kotar zapad je zafremani. Gradonačelnik Štef nam je vsima pojasnil da so tak zapadni birači šteli jerbo so zebrali pet levičari, a sam dva hadezeovce. Tak je to bilo v kotaro, a dok se konstitueralo Gracko čakosko veče tam je ne trelo tak naprajti kak so birači šteli. Najme kaj, v Grackomo večo leva koalicija ima 12 večnikov, a ostali imajo devet, ali neje nikom na pamet palo da bi ovi drugi morali meti potprecednika veča, nek so vladajući vse zeli sebi. Isto tak, odbori Grackoga veča imajo po pet članov, a vladajući so v jif zarivali po štiri svoje, a sam jeden je od ovih drugih. Nej tre biti preveč spameten da bi se zračunalo kak je to 80 procentov, a na izboraj so dobili 52. Kuliko vidimo neje demokracija za vse ista, a niti pak vsaki den jerbo je zestanek v zapadnomo kotaro bil v tork, a gracko veče v četrtek. Ili pak to zavisi od gradonačelnika, da se na štero nogo stane? Ali sam čul da si je ve obrnul posteljo tak da se vsako jutro staja na levo nogo. Vsaki zna kaj mo najbole paše, tak i on. Ali demokracija bi morala bit za vse jednaka!


Zvir:

http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=21446:tefova-zapadna-demokracija&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine935i?mode=embed&layout=grey                       
i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/935/mnovine935i.pdf

Ronald Braus,Iva Ranogajec & Ilirci - Oj, Štefek, Štefek (Krapina 2012) Nove popevke HQ, 03:18

Ronald Braus,Iva Ranogajec & Ilirci - Oj, Štefek, Štefek (Krapina 2012) Nove popevke HQ
« Zadnja izmjena: Rujan 07, 2013, 09:17:44 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #546 : Rujan 07, 2013, 09:05:05 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3581, 20.08. 2013.

Piše Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Ona popievlje bielemu golubu i črnemu labudu

Ovie put vam predstavljam Mirjanu Pospiš, vučiteljicu, pesnikinju, članicu VKD-a i Hrvatskoga društva skladatelja, školovanu solopevačicu i “kantautoricu”.Ona ne popieva ideološki sumnjive pesme, neg o svemu bielemu golubu i črnemu labudu. Nieje dosegla slavu svoje velike prezimenjače Ruže, ali je v zabavni glazbi dospela na solidne meste, maker se ne reklamiera z škandali.


 
Pokle sakega mojega teksta nieki mi govoriju pohvale, a nieki pak prigovore. Jeni očekuju več šaljivoga i vicov, drugi veliju da mi je humor preveč stišani i “med redi” i da bi tu i tam nekoga trebala “još jakše podbosti”. Jeni veliju da preveč piem o kniževnemi temami, a nekoji bi šteli več društvene kritike. Meni pak je najvažnejše spoznanje da se te moje kolumne, takve kakve jesu ipak čitaju

Kolumna je potekla od zamisli da največ pišem o knigami i članem Varaždinskega književnog društva, ali kak vidite, zaletim se i na druga područja kulture, a tu i tam nekoga i podbodem. F preteklom tednu je bile kojčega vriednoga podbadanja, ali sem se odlučila ovie put nie vu te pehati, neg predstaviti nekoga domačega z glazbene scene. Na te se scene stalne nekšni ogenj vužiže kak npr. onie pod pete Marku Perkoviću. Ne smeta njegve prezime neg njegva ideologija (Kajin) pa zate do ve nie smel imeti koncerta v Istre. Baš me zanima za kulike stupnjev se bu preobrnul sviet pokle njegvega koncerta i jel bu i gda bu Severina vu nebe zeta.

Ovie put vam predstavljam Mirjanu Pospiš, vučiteljicu, pesnikinju, članicu VKD-a i Hrvatskoga društva skladatelja, školovanu solopevačicu i “kantautoricu”.Ona ne popieva ideološki sumnjive pesme, neg o svemu bielemu golubu i črnemu labudu. Nieje dosegla slavu svoje velike prezimenjače Ruže, ali je v zabavni glazbi dospela na solidne meste, maker se ne reklamiera z škandali. Sudeluje v pune glazbeno poetskih dogajanj. Pervi put je javne nastupila na svečanosti duhovne glazbe v Zagrebu pa pokle i na Krapinafestu i bila Pervi glas Zagorja. I na Kajkavskimi popefki f Krapine je nastupala ze svojimi skladbi, a na “Danima smijeha” 2007. je od dvoje nagrađenih dobila Brončani pleter.

Nastupa z vuglednimi glazbeniki kak npr. z Adamom Končićem, Valentinom Geci, z Kavaliri, Kvartetom Gubec i drugimi. Vundala je i CD Moj crni labude s 30 skladb štere popieva prateč se na gitari. Popiefke i piše da bi jih vglazbila i otpopievala. Prečtejte si njenu popefku.Čtejte ju kak da pritem poslušate njen čisti zvoneči glas.


Imela sem dragoga

Z večera je veter zapuhal
i kak da sem čula tvoj glas,
a vani je dišalo cvetje – 
kak negda bilo je se.

Ti si tu, dragaš mi lasi,
od radosti drhtim sa,
al prešli su najlepš časi,
se stalo je – došel je rat!...



Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/ona-popievlje-bielemu-golubu-i-crnemu-labudu.html
i(l)
(str. 21. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3581.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1

Citat:
Moj crni labude - Mirjana Pospiš, 04:25
http://www.youtube.com/watch?v=tsPzP7u1qAI

Mirjana Pospiš i Kavaliri - "Gda bi bili si kak mi", 03:17

Mirjana Pospiš i Kavaliri - "Gda bi bili si kak mi"
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #547 : Rujan 08, 2013, 08:39:57 poslijepodne »
Na čeladi fakla, pancér, karabinjér,
ti, mulec božji, štimaš da buš oficér!
Mala Maša takšnih je metulov zežgala pet jezer,
General Praunšperger, hudi krobatožder,
se Turopolce je poklal, stekli pes i zver,
kak bogatuš, kavaler,
vrnul se je v Belveder.


Zvir:
Verbuvanka, Balade Petrice Kerempuva (Ba-ladni Krleža)
http://hr.wikisource.org/wiki/Verbuvanka

Citat:
Zagorski list br. 306 / 21.08. 2009.

IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE
Z mamičine pučke (japo)teke

Kakva bu mala meša, takva bu i jesen


- Kakva bu Mala meša (8.rujna), takva bu i jesen. Jer se veli da kaj Mala meša donese, to veter dva meseca ne odnese. I ond ake bu lijiepe, tak bu do drugoga tjedna vu 11. mesecu. A lijiepoga vremena, ake Buog da, je dosta do Martinja. Pokle more biti i dežđa i snega i smrzavice -


Obširneše:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg2599/#msg2599

Citat:
Zagorski list br..307 / 04.09.2009.

IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE
Z mamičine pučke (japo)teke

Šte pokle male meše kosi, nad peči suši



- Šte pokle male meše kosi, te nad peči suši. Jer ak je gazda tak luoši i nemaren da je čakal da ga zadnja kuoša – otavič, zalovi kre Male Meše ili još pokle Nje, loše mu se piše. Ta se trava slabe suši jer su i noči več mrzle, ima megle i velika je vutkina v jutre. Zate jaosiga onomu šteri kosi pokle uosmoga rujna


Obširneše:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg2815/#msg2815

Citat:
Mala Meša 09 - Dubranec
Piše: Slavko Stepanić

Jesensko sunce obasjalo je vukomeričke brege a majka Boža dubranska pozvala punu hodočasnikof da dojdu knje.
Ni to bilo kak negda, kat su mnogi Turopolci teri su imali trsje v dubranjske fare došli na prespolovo i v rano jutro se peške zaputili k Majke Bože dubrajnske. Mužike su posle meše igrale na tri meste a prasetina se tržila sekut okolo cirkve. Breg okoli cirkve bil je pun sveta, pevalo se f cirve i išlo okolo ontara.


Nastavek:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg3365/#msg3365

Cinkuši - Kak' je Štef videl Majku Božju, 05:09

Zdigel je čašu. Spustil je nebo.
Videl ju je zato kaj ima čisto srce.

Cinkuši - Kak' je Štef videl Majku Božju
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #548 : Rujan 09, 2013, 10:34:41 poslijepodne »
Međimurske novine,
br. 936, 23.08.2013.
e-vundano 26.08.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Plaža v Priloko, cirkus v Čakovco, a Eržika na Belico…

Cirkus je pak došel v Čakovec. Sam dragi Božek zna kuliko let ga ne bilo pravoga cirkusa v Čakovco, očem reči, pravoga cirkusa za deco. Najbrž bi i mi stareši ostali brez cirkusa i sličnih huncvutariji kakše sam tam moremo videti, da ga ne političarov. Fala politiki i političaraj kaj nam prepravlajo čuda vsega i to još vejč vsega nek se more videti v pravomo cirkuso. Jedina je falinga kaj nas to i čuda košta. A što nam je kriv, pak smo si jiv sami zebrali.


Piše: Jožek radnik


Vsako zlo za nekše dobro. Nebodete veruvali, ali nekak se lepše živi, nekak se leži diše, a i svetlo na krajo tunela je vse jakše i jakše, nekak čuda bole sveti dok je vlada na urlabo. Prosto rečeno, da čovek ne poverje kak mo je lepo kaj mo je minister Linič več mesecdni ne nikaj lohnil po praznaj žepaj. Ak se on nadja da bode nekaj našel v težačkaj žepaj unda je on coprnjak, a ne minister. More najti sam ak predi nekaj nutri ftekne. Nikaj je, mesec dni, ne podražilo, osim trajekta, a i benzin je doli odišel. Nekaj si gruntam: da ga ne „kukurikačov“ brzčas bi Lejpa naša bila tua obečana zemla.

Vsa so leta ista, očem reči, slična so jedna drugomo kak jejci jejco. Tak vam je v Međimorjo, Čakovco, a tak vam je i v Priloko. Prilok vam napriliko, več par let, vsako leto dobavla plažo na Dravi. O njoj se Priločanci hapijo spominati v junjušo dok počnejo vručine, a včuhnejo v augustušo, posle Velike meše i posle tretjega dežđa. Prosim vas lejpo, kak bode, i da, nekaj z toga ak se to vse dela po nejvekšaj vručinaj dok niti trava ne raste? A vsi znamo da je i Dragiši negda, a i Ljubeko ve, nejlepše vse delati v hladovini.

Marjan Novak nas i ovo leto pozivle na Sejam v Radgoni. Negda smo hodali glet kaj se vse tam nudi da nas je meja z Janezima rezdvajala, a i to nam je bil zgovor kaj smo od hiže odišli, a pravzaprav smo išli na kotlete, šnicline ili pak nekaj drugo finoga kaj so nam nudile Mojca, Špela, Tina ili pak Urška z svojimi joški v premalaj, očem reči, prekpreveč napetaj nedrčekaj i prekratkaj minicaj. A posle smo se nažveglali kak se to šika na pravomo sejmo. Hapili smo trositi kozarce pod šatorom v Radgoni, a dotankali smo se, z kupicaj v rokaj, vu Svetomo Urbano jerbo je to domača gruda, domača jezeropot sprobana pijača, a i auto sam zna dimo z naših domačih goric. Kak sam več rekel, na Sejem v Radgono nas zove (zovi, samo zovi) Marjan Novak, naših međimorskih šumi listek (i to ne mali, nek on malo vekši) tak da sam siguren da niti ovoletošji Sejem ne bode prešel brez nas. Otkak smo se priženili v Evropo so i ove naše novine postale evropske, očem reči, međunarodne, pak morem prek jif poslati glasa i v Deželo: Mojca, Špela, Tina, Urška…, čakajte nas, fanti z Međimorja spet prihajajo!

Jožek (moj imejak) Šimunko je počel lohniti po povjesti Međimorja i iskati sela štera so zginula i oče nam reči zakaj so, itak, zginula. Tak je došel do sela Đurđijanec štero je zginulo z kugle zemaljske. Što bi drugi za to mogel biti kriv nek Turčini. Đurđijanec je bilo čistam malo selo i to je Turčinaj nej bilo teško napraviti ak so mogli rezrušiti i sfondati Novoga Zrina, plek Doljnje Dubrave, šteri je bil čuda, čuda vekši. Štel sam mojega imejaka vpotiti nek poišče kam so zginuli Radeki, šteri so bili, v poljo, izmeđo vanoski Prelogi i Totovca, što denes živi v Prališčo, štero je bilo izmeđo Strahoninca i Poleva, a isto sam najgerek kak je v Enkejevici, štera je na cesti od Svetoga Roka prema Celinaj. Kuliko poznam Jožekovoga nemirnoga duha on nam bode vse to zazvedil kaj ne bodemo živeli v našem Međimorskomo cvetnjako, a ne poznamo vse naše sosede. Jožek, jesi čul, računamo na tebe!

Ivek Međimorec z Svetoga Križa čistam lefko, očem reči, onak iz zajebancije vleče desettonskoga kamijona i zdiže menše aute. Čim se to zazvedilo, za Prcinkulovo, počeli so se javljati oni jalnuši šteri to ne verjejo, a ne bodete veruvali, javil se i Čak Noris, šteri bi se štel najti z Ivekom kak bi se zazvedilo što je, itak, jakši od jiv dva. Da Ivek ne bi nikaj vredil ne bi Čak Noriso počelo šepetujiti v riti.

Cirkus je pak došel v Čakovec. Sam dragi Božek zna kuliko let ga ne bilo pravoga cirkusa v Čakovco, očem reči, pravoga cirkusa za deco. Najbrž bi i mi stareši ostali brez cirkusa i sličnih huncvutariji kakše sam tam moremo videti, da ga ne političarov. Fala politiki i političaraj kaj nam prepravlajo čuda vsega i to još vejč vsega nek se more videti v pravomo cirkuso. Jedina je falinga kaj nas to i čuda košta. A što nam je kriv, pak smo si jiv sami zebrali.

Čitam tu za nekše sfingere šteri so se dotepli, na tjeden dni, v Međimorje naše malo. Iskal sam v novomo rečniko ministra Jovanoviča kaj so to sfingeri, ali sam ne mogel najti. Odtepel sam se do sosede France, štera vse zna, pak i ono kaj se je još ne niti pripetilo, ali mi je niti ona nej znala reči kaj je to za nesnago. Obišel sam vse gracke kotare (a i onoga zapadnoga), ali niti tam so mi ne znali reči, a načelniki i pročelniki so mi još na urlabo. V knjižnici so mi rekli da so to pederi, a ovi v muzejo so se ne z tem složili. Pre čakoski gracki vuri so mi rekli da so to oni kaj se motajo okolo gole riti, ali so mi nej znali reči je li je to ženska ritica ili pak muška rit. No, nekaj je nej ruom po redo ak so došli k nam na kvartelj i unda so se skrivali kaj jif na bodemo vidli. A da so tak vredo kak nam očejo dopovedati i da so jako penežljivi, ali unda mi je jako čudno kaj so ovi turistički težaki z Rovinja natirali to zlatno kokoš. A vsi znamo da Istrani imajo nosa i znajo kak turistima zvleči peneze z žepa.

Ste čuli na kaj je Eržika došla? Počela je prodavati posodo po Belici, a neje davala Liničove račune. Zgovarjala se na to da so oni v Hungariji ne čuli za Liniča. A vsi znamo da neznanje nebre biti zgovor. Makar je Eržika mela minico, dobro je zgledala, a i balkoni so bili čistam vredo potprti, nikomo je ne smetalo to kaj je malo trdo govorila po naški, ali so Beličanci nej mogli prejti prek računov. Ak oni morajo davati račune za svoj kalamper, šteri raste na međimorskoj zemli i šteri je sedempot špricani, unda mora davati i Eržika ak oče z našaj bogoboječaj Međimorcaj trguvati. Nišči je ne pital, a kaj Eržika nudi za desert? Mortik je ona bila prepravlena i za probno kuhanje jerbo vsi znamo kak ona dobro meša i da je po mešanjo došla na dober glas. I nej samo na glas!


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=21627:plaa-v-priloko-cirkus-v-akovco-a-erika-na-belico&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 64. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine936i?mode=embed&layout=grey                       
i(l) str. 64. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/936/mnovine936i.pdf

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Cirkušlec
(Cirkuski ringlšpil zvrti kak cure-kušlec)

Kušlec pri Lotrščaku - Zagrebu u čast 1988, 03:36

Kušlec pri Lotrščaku - Zagrebu u čast 1988
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2013, 10:53:34 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #549 : Rujan 09, 2013, 10:50:33 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3582, 27.08. 2013.

Piše Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Seljaki naviek najožaju

Zvali su f pomoč i Precednika Vlade, ali on se duge branil šutnjom. Onda su zvali i Precednika Države. On je najavil sastanek za deset dni. Znal je da se bu dotad policija aktivierala. No, dogodile se čude. Premijer se prikazal i rekel da seljake razme, da z nečim muoraju orati i da se zemlja nemre orati s plugom. Da traktor same, meste konjev, vleče plug, to mu v tem času nie opale na pamet. Zmotale ga je tuo kaj je moral obznaniti da nema više štrc-mrc. Reda mora biti! Penez ga nie i nebu jih! A zakaj je tak duge dvojil? Morti radi peljuzganja v morju ili zate kaj ga je mučil “prigovor savjesti” kak i babicu Jagu. V međuvremenu se buna rastepla. Seljaki su trdili da buju išli do kraja. I jesu! V svoje garaže! Nešterni kuruznicu silirati, a neki, kak npr. jeden z varaždinske okolice, na morje.

 
 
Male je zahladile, ali bu ovelietni kolovoz ipak zapamčeni po vručinami, suši, tuči, jeni neuspeli oluji, po fiskalizacije, protesti radi neplačanja posla, prietnjami štrajkem zdravstvenih delatnikov i seljački buni ili onem kaj je naš Precednik Vlade imenoval kak prosvede poljoprivrednih proivođačov. Misli da je ime seljaki neprimerene. Zbilja jake obzirne.

Seljakem, štere je nie sram zvati se tak, prigovarja se zakaj blokieraju ceste z traktori. Fnoge pak jake smieta rieč traktor. Tuo jim v sviest prizivlje 95. poznatu po traktorijadi (zna se več kakvi). A kakve bi traktore i mogli seljaki imeti, gda su one s perve traktorske ere pretirali na istok? Morti su to i napravili zate da bi kupili nueve i skupe i z njimi mogli paradierati po cestami i blokierati promet. Onak, čist za štrof oniem na vlasti. Zate je minister poljoprivrede rekel da su seljaki dobili svoje i da ne buju dobili veču cienu za pšenicu. Pune je pripovedal, a oni su onda iskali njegvu ostavku i šteli mu gnjoj dopeljati v dvorišče. Prietnja zbilja nie bila pametna. Pozabili su kak je gnjoj skupi pa bi minister mogel još i do kakvi penez dojti za njega. Da si plati put v Brisel! Kak god da se obrne, seljaki furt najožaju.

Zvali su f pomoč i Precednika Vlade, ali on se duge branil šutnjom. Onda su zvali i Precednika Države. On je najavil sastanek za deset dni. Znal je da se bu dotad policija aktivierala. No, dogodile se čude. Premijer se prikazal i rekel da seljake razme, da z nečim muoraju orati i da se zemlja nemre orati s plugom. Da traktor same, meste konjev, vleče plug, to mu v tem času nie opale na pamet. Zmotale ga je tuo kaj je moral obznaniti da nema više štrc-mrc. Reda mora biti! Penez ga nie i nebu jih! A zakaj je tak duge dvojil? Morti radi peljuzganja v morju ili zate kaj ga je mučil “prigovor savjesti” kak i babicu Jagu. V međuvremenu se buna rastepla. Seljaki su trdili da buju išli do kraja. I jesu! V svoje garaže! Nešterni kuruznicu silirati, a neki, kak npr. jeden z varaždinske okolice, na morje.

Sigurno se vezda pitate zakaj ja o semu temu pišem ak bi trebala pisati o knigami i popiefkami? Pa i štiela sem, ali preiskavajuč kniževnu produkciju VKD-a, niesem našla niš prikladnega na temu denešnjega teškega življenja i buntovništva. Ak je kie kaj i pruobal, tuo je proglašene za nemodernu ruralnu tematiku. Tu i tam, se najde nekaj o goricami, trseki, klopoci, mošteku i kletimi, ali grozdje još nie zrele i branje je daleke. Prie bu Špancirfest! Spral bu nam gorčinu.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/seljaki-naviek-najozaju.html
i(l)
(str. 21. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3582.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

(Dan)gubec
Gubec iliti gubitnik
Gubec iliti gubavi

Joj mene joj - Kvartet Gubec, 02:03

Joj mene joj - Kvartet Gubec
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #550 : Rujan 12, 2013, 11:08:37 poslijepodne »
Zabadaf ti je cr(k)vene oltare / (Br)oz(S)tare*, Kristušove il Titušove slike lizati če nesi čovek

* Stari – jen od (V)alternativne pseudonimov Tituše Kumrovečkoga (Kumrovskoga)

* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list
e-vundano 21.08.2013.

Iz bakine pučke bilježnice
Z mamičine pučke (japo)teke


Badava ti je jentare lizati če nijiesi čovek

Oni šteri misliju da ake stojiju vu cierkve, da budu postali veliki vierniki i katoliki – varaju se. Tuo je iste kak da stojiju vu štaglju pak misliju da se budu pretvorili vu kočiju
 
Piše: Zoran Gregurek



Narodne mudrosti ponekad su toliko pune simbolike i okrutne, da ih se malo tko usudi izustiti. Hrabrost nije ono što je manjkalo našoj hraščinskoj baki Ivki, pučkoj sveznalici.

- Oni šteri misliju da ake stojiju vu cierkve, da budu postali veliki vierniki i katoliki – varaju se. Tuo je iste kak da stojiju vu štaglju pak misliju da se budu pretvorili vu kočiju. Tuo, na sreču, nije moguče - bila je odlučna starica koja je najviše na svijetu prezirala dvolične ljude.

- Badava ti je jentare lizati če nijiesi čovek. Tam Bogeku prste na noga kušuješ, a gda duojdeš doma biješ babu i decu, sakid se napiješ vu bertije i imaš šocu na sakom čošku. S takvijiem se ponašanjem Boug huli i takvoga čaka velika kazna bil on vu cierkve ili ne. Poštenijieši je vu moji uoči če nejde - ljutila se baka.

Pronicljiva baka uvijek je ponavljala da je osim što moraš biti dobar čovjek, vrlo važno i očuvati zdravlje.


- Ve gda sam stara i gda si več nišče vume neče ni škornje zbrisati ni pes me poscati (smijeh), znam da zdravlje triebe čuvati več vu rane mladosti. Ne veli se zabadava da vu prve polovice života zi kvariš zdravlje, a vu druge ga popravljaš i liječiš se. Same da nam je mam prava pamet. A tuo, pak, nebre biti - bila je gotovo uvijek dobro raspoložena i za savjete spremna starica.


Zvir:
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/iz-bakine-pucke-biljeznice-badava-ti-je-jentare-lizati-ce-nijiesi-covek

Citat:
Kum(rovčan) Jozo Mafiozo

Kum(rovčan) II

Premišlavanje Jožeka radnika o Titušu Kumrovečkomu

Nekak mi je čistam normalno gda oni šteri so vu udrugi štera poštuvle lik i djelo druga Tita ide na izlet vu Kumrovec, ali nebrem razmeti gda deco pelamo v Kumrovec. I nej sam to, z decom nejpredi idemo na Bistrico pomoliti se Božeko i Marijici, a mam posle pelamo jiv vu Kumrovec gde je Titijova rodna hiža, a on je šteuv zaprti cirkve i Marijičino svetište vu Bistrici. Dok sam to zbajav, rekli so mi gda so nej išli glet Titijovo hižo nego kumrovečko Etno selo. Ali i to je nešči naprej jako spametno napraviv. Najme kaj, Titijova rodna hižica je zarivana vu Etno selo. A to je tak čistam slučajno zišlo, komunizam je prepav, a Tito živi.


Zvir:
Međimurske novine, 01.06.2010., br. 769.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kum(rovčan) Jozo Mafiozo
Il Padrino ( The Godfather original song ), 06:04

http://www.youtube.com/watch?v=-57JsYZlABg 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Glasnost i p(e)restojka alla Kum(rovčan) Jozo Mafiozo
Govori tiše - T E R E Z A, 03:27

http://www.youtube.com/watch?v=KSMpza7ld98


Kum, k(u)mice, kmice
Citat:
Kajkavska kumica i štandardni kumek

Tjeden v 10 pitajni

Ko bu trebal frižidere kad se za mesec dan vani se zaledi



1 Gospođo Barice, kako ocjenjujete ovu krizu oko sira i vrhnja na Dolcu?
- Sinek moj, kak se to spominjaš z menom. Nisam ti ja nikakva gospa. Ja sem kumica.

2 Pardon. Onda što kažete?
- Na kaj? Sinek moj, pa kak bi ti ja govorila. Mene ti je zklesal kipar Štef Gračan, onaj kaj je i Zagorku sklesal, tu dole v Tkalči. A iz Škrinje me je zvlekla Branka Šeparović. Nemrem seja spominati s tebom. Ja sem ti kip, skulptura, umetničko delo, ne?


Nastavek:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/195/

Cinkusi - Pet je kumi (1998), 02:36

Cinkusi - Pet je kumi (1998)
« Zadnja izmjena: Rujan 12, 2013, 11:10:16 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #551 : Rujan 13, 2013, 11:43:56 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3583, 03.09. 2013.

Piše Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Nekaj spredelana i preširena Ezopušova basna (ona o vrane i lesice)


Špancirfest se komaj zalaufal, a več je dokončal. Male ga je pokvaril duge čakani dejž, šteri furt dojde v krive vrieme. Bar nas je prefrižal. Kaj da onda pišem o onemu kaj je prešle.
Rajše bum čitatelje pruobala male zabaviti. Nadam se da buju razmeli jenu nekaj spredelanu i preširenu poučnu Ezopuševu priču; onu o vrane i lesice.
Vrana je nazaj zašla f kvar. Nie fkrala same sir neg još pune toga i sprhnula na visoke drieve. Da skrije trage svoje raubarije, pričela je grakati kak da je najpoštenejša med semi šumski stanovniki. Onda se pod drievo dotepla i veverica.


- Koga vraga gračeš? Kaj misliš da buš s tiem prikrila svoje posle?
- Kaj te briga? Kaj ti ne kradneš? A išla si orehe krast! Bež’ od mene. Drugač ti z oviem svojim kljunom otergnem rep z šterim se tak gizdaš.
Prestrašena za svuoj rep, veverica ftihne i pobiegne, a vrana se još jakše naraši jer se pojavil zajec.
- Kaj, vrana? Kakvu si sreču dostigla gda si tu gore tak popievaš? Buš mi vuha vništila.
 - Kaj je tebe briga, kosmati? Još bum i na tvoja tak nakazna vuha mislila? Liepo mi je na visuoke sverži i nišče mi nikaj nemre!
- Pa ti nišče ni ne bi nikaj štel če niesi ništ kriva i če si nie fkrala sir. Si ga morti pojiela pa misliš da se tuo ne znale?
- Proč, kosmati! Kie si ti da meni prigovarjaš? Šteta je kaj si od vuletja zrasel. Da si ostal mali kakev si se povrgel, pojiela bi te kak piceka. Z kuožu i kostmi. Ak mam ne zgineš..!
.- Več se bu našel nieki kie ti bu zel meru! Bu se i za te našla lesica.
- Če ti zletim dolje...!
Zajcu zaderše strašljive serce i pobiegne, a vrana još jakše grakne. Onda zbilja dojde i lesica.
- Čuj, vrana, liepo popevaš, ali te grdo čuti. A kak imaš liepe černe perje! – polaska ji lesica.
- Imam! – napuhne se vrana.
- Znači da si sir pojiela? Ali pazi da ti ne zestane v požiraku. Ipak se zna da si kradljivka. Si tati se v černo oblače. Če se i z fantomku zamaskieraš, svuoj gerdi kljun ne skriješ.
- Je, lesica, ti misliš da si mudra? Misliš da sem ja zbilja bedasta vrana?
- A tvoj kljun i černo perje?
 - Naj mi smeha delati. Ne znaš kak ja berze i neprimetne farbu menjam. Če očem, namah biela postanem.
- Ali grabežljivi kljun nemreš zmeniti.
- Kljun? Pak si ftiči imaju kljune! Važne je kakve su farbe. Pogleč me same!
Lesica se još nie ni znašla, a vrana, čist bieloga perja, zleti z drieva, zmieša se z guskami i skup z njimi odgaca v meglu.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/nekaj-spredelana-i-presirena-ezopusova-basna.html
i(l)
(str. 25. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3583.pdf   
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vrana vrane oči ne kopa
(Cornix cornici oculos non effodiet)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Oči (vi)soko love

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Oči vranine sokolove
Ziga & Zlatko Vitez - Oci Sokolove, 04:02

Ziga & Zlatko Vitez - Oci Sokolove
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #552 : Rujan 13, 2013, 11:45:28 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 937, 30.08.2013.
e-vundano 02.09.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Ve i žene morejo pušiti

Čim se zmenil zakon i naši policaji dopuščajo kaj se puši "trava" i zbogradi toga se več ne sekerajo i svadijo se z onima šteri pušijo. Prosto rečeno, pušenje "trave", a i vsa druga pušenja so dopuščena, osim ak sosed prime sosedo kaj puši pre sosedo. Znate kaj se je pripetilo pred petnaest let v Slavoniji? Muž je našel ženo kaj je pušila sosedo, a on je mel zasajeno deset hektarov duhana. A kaj se more, zna žena kaj i kakši joj bole paše.


Piše: Jožek radnik


Vsi znamo da smo mi Međimorci ne navčeni kaj bi od nekoga štečili nek si vse ono kaj moremo napravimo sami. Nigdar smo ne vsaki čas bežali v Zagreb prosit peneze za ono kaj smo kanili naprajti, ak ga v županiski kasi ne bilo dosti penez, ali došli so čistam drugi cajti, penez ga vse meje i meje, a navčeni smo kaj imamo vse ono kaj nucamo i zato se ne tre čuditi kaj je župan Matek genul u lov za penezima vse do Zagreba. Državna kasa je i naša kasa jerbo ak moremo nutri nositi unda moremo i vum jemati, a ne kak je do ve, na leta, bilo kaj smo mi Međimorci sam nutri nosili, a drugi so vum jemali. Ak je Lejpa naša prek Drave, a je je, unda i mi nekaj vredimo, a i koštamo.

Vužgala se slama v Peklenici gde so se, po dnevo, deca igrala, a na večer so se shajali mladi šteri so se znali zaigrati. Kuliko sam mel za čuti tu so se mladi zaljubljivali, a i radi so se meli. Zadji mladi za štere se zna kaj so tam bili so se tak radi meli kaj se vse smodilo i dok so odišli počelo se žjaviti i pomalem kadeti i goreti. Dale vse znamo: niti vsi vatrogasci so ne to mogli vgasnuti. Nek jim dragi Božek pomore kaj bodo se još dugo, dugo tak radi meli.

Doktor Živko Mišević, naš doktor za depresije nam je lejpo rekel kaj nas vse čaka vu ova teška vremena. Jedno vreme smo bili v depresiji jerbo so nam sosedi Janezi predi nas odišli v Evropo, a dok smo došli i mi v to obečano Evropsko unijo ve smo v depresiji jerbo se je nikaj ne spremenilo i nikaj se ne pripetilo od onoga kaj so nam obečuvali. Kak bilo da bilo moramo dojti k doktoro Živkijo i lejpo mo reči kaj nas muoči ak očemo kaj nam on pomore. Ak je beteg zvani depresija sam došel nebremo očekuvati da bode i sam odišel. To vam je isto kak i auto, još se je nigdar ne pripetilo da dok se je pokvaril kaj bi se i sam, brez mehaničara, popravil. Tak vam je i z betegima, pak i depresijom. Depresija, istinabog, nikaj ne boli, ali nam dela velike nevole. Poglednite napriliko pre moškima: Oni vam dojdejo v depresijo prvipot dok nebrejo drugipot, a drugipot dok nebrejo prvipot. A žene vam padnejo v depresijo dok si nebrejo najti moškoga (ili navčiti doma svojega) šteri more dvapot najempot, očem reči, dvapot prvipot i dvapot drugipot. Kaj si ne bi moški gruntali da je to pre ženama beteg kaj one nucajo vsakipot dvapot, nej, žensko telo je tak građeno kaj nuca dvapot i ak ne dobi kaj nuca unda mora iti iskat ili pak padne v depresijo.

Vse se vu toj Lepoj našoj vrti okoli penzije. Nebrem razmeti kakša je to naša država vu šteroj bi skorom vsi šteli biti v penziji? A što pak bode punil penzionersko kaso z štere bi se dobavlale penzije. Vsi znamo da se negda moglo iti v penzijo z pedeset let (žene, očem reči, puce), a z pedesetpet moški. To je bilo negda. Unda so došla "bolša vremena", pak je granica za penzijo zdigjena na pedesetpet i šezdeset let. To je ne preveč dugo trajalo, a ve več smo zdigli granico na šezdesetpet let. To je još ne vse: žene furt očejo biti jednake z nami moški, pak smo jim to zrihtali tak da ve morajo delati isto do šezdesetpet let kak i mi moški. No, ali penzionersko kolo sreče se i dale obrče, tak da se ve navelikom preipoveda (i ne sam pripoveda) da bode tre delati do šezdesetsedem let i to kak moški tak i ženske. Jako sam najgerek je li je i tu kraj našemo poslo? Vsima nam je poznato da je pol težakov v Lepoj našoj v penziji, a od druge polovice pol jiv je na burzi, a druga polovica dela, očem reči, vse jiv meje dela, a vse vejč jiv čaka kaj bo dobilo nekše peneze za lepe oči. I unda nam nesme biti čudno kaj se one šteri delajo oče čim duže zapreči i kaj bodo čim duže punili penzion kaso. Najte me krivo razmeti, ali moram deti pred vas nekšo računico. Dok se išlo v penzijo z pedesetpet let unda so težaki meli tridestipet let staža, a denes dok se ide v penzijo z šezdesetpet let ve imajo četrdesetpet let staža. I to je još ne vse: vsi oni kaj so odišli v penzijo z čuda meje let i z čuda meje staža ve imajo čuda vekše penzije od nas šteri denes idemo. Pitam vas lejpo: gde je tu pravica: ak vejč nutri doneseš meje vum dobiš? Pak kak nebodeš unda opal v depresijo ak nebreš živeti od svojega dela, a hodal si v dero četrdesetpet let. A tua penzionerska medalja, kak i vse druge, ima i svojo drugo strano. Pitam vas, a i vse po spisko, gda bodo se, itak, hapili delati naši mladi ak bodemo mi stari koji delali do šezdesetsedem ili pak do sedamdeset let? Nebrem to razmeti kaj od nas iščejo kaj bodemo tak dugo delali, a mladi čakajo i tuhnijo na burzi? I unda je čistam nekak normalno da i mladi ljudi padnejo v depresijo da morajo tulikša leta čakati kaj bodo pokazali kaj znajo i kaj so se navčili v školaj ili pak na fakulteto. Mesto kaj furt gruntajo, te spametni ministri i jivi savjetniki, šterima niti broja ne znam, kak starce čim duže zadržati na poslo, nek malo zaštrumfajo kaj nado naša deca z škole ili pak fakulteta išli ravno na burzo. Moramo jim dati šanso kaj nam pokažejo kaj znajo (na mladima, još navek, svet ostaja), za kaj smo jiv školali i kaj so se navčili.

Kaj se več ne bode pripovedalo kak je ne nikši hasen od te Evrope vu štero smo došli i štera nas je dočakala reširenih roko jerbo je od te Evrope nejvekšega hasna mel Hajduk. Najme kaj, konačno ve so Hajduk i hajdukovci došli na svoje, pak i oni igrajo v Evropi, kaj so senjale generacije i generacije Dalmošov, a i Hajdukovcov šteri so restepeni po celoj Lepoj našoj. Kuliko vidimo, vsako zlo je i za nekše dobro.

Čim se zmenil zakon i naši policaji dopuščajo kaj se puši "trava" i zbogradi toga se več ne sekerajo i svadijo se z onima šteri pušijo. Prosto rečeno, pušenje "trave", a i vsa druga pušenja so dopuščena, osim ak sosed prime sosedo kaj puši pre sosedo. Znate kaj se je pripetilo pred petnaest let v Slavoniji? Muž je našel ženo kaj je pušila sosedo, a on je mel zasajeno deset hektarov duhana. A kaj se more, zna žena kaj i kakši joj bole paše.

Grad Čakovec je več pred osem let zabranil kaj bi cirkusanti v cirkusu močili marho, bila ona domača ili pak stranjska, a ve smo meli priliko iti v cirkus, šteri je mel sam domačo marho. Z jedne strane je dobro kaj čakoska deca mogla videti žive krave, koje, tovare, goske, race., ali se tre držati i propisa šteri je na snagi v Čakovco. No, pak je to ne jedino gde se propisi ne poštuvlejo: donesena je i odluka gda se ne smeti voziti z peciklinom po glavnoj vulici, pak vsi lečejo i nišči jim nikaj nebre. Nebre jim nišči niti sol deti na rep jerbo se prefletno pelajo.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=21758:ve-i-ene-morejo-puiti&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 64. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine937i?mode=embed&layout=grey                         
i(l) str. 64. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/937/mnovine937i.pdf 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

VIS PERI DERI Turopoljec travu kosi 21.05.2011, 02:19

VIS PERI DERI Turopoljec travu kosi 21.05.2011
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #553 : Rujan 16, 2013, 11:25:56 poslijepodne »
A kam bi vi posranci / po-stranci / na pol stranci?

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

e-medjimurje / kolumne / ca. 2013-08-01

Đuro Pongrac – Jura

LAJAVEC
“KAJKAVŠČINA”


A kam bi vi posranci

 A sad mi ti Jure nabroji kuljko mi tih vrednih bogatih Međimuraca imamo u vladi? Kuljko imamo ministrof? Nikaj. Brus. Frišku figu. Reči ti meni kuljko penez se z državne blagajne do za Međimursko gospodarstvo? Kuljko je država u Zodnjih 10 let uložila v Međimurje. Za se se drogi moj prijatel moramo somi snajti. Ak smo sposobni bomo se v Europi dokopali nekaj ojrekov za naše projekte. Ovi naši ne samo kaj nedaju nego ni nemaju. Još si dojdu k nam malo posuditi. Zdovnja smo vam mi dečki moji drogi skontali da se moramo obrnuti somi k sebi. Somi se moramo izboriti za saku kunu i ojrek. Ako bomo čakali da nam država štera je kak Bistrički bogec nekaj do, tenko bomo srali.

 

Tak je rekel moj vujec Mika jenome od svojih nećaka da je of 1978. mel sudara čim je prešel Austrijsku granicu. – Čim si v kolca sedete mom se prehitite. A kaj bi da ste bili z menom da sam se 1927. po Nevjorku vozil na prdaču a med jezerema auti i stolno pazil na lompe. Da li je črljeno, žoto ili zeleno. Hote tu na trate pak se vozite dok se ne zvežbate.

A moj vujec Mika je bil svetski čovek. Z Nevjorka se vrnul za por let mrmljajući nekaj o tomu kak je za on njih vučil kak se dela dobro vino i peče prova žganica. Ni zobil reči da so Amerikonci hurmasti narod. Policija, za koju je delal alkohol štela ga je uhapsiti zoto kaj novi šef policije ni znal ceniti dobru kapljicu. To kaj je tam bila nekva „prohinbicija“ je ni bilo tak važno. Brat Valent ga je zrival na zodnji šif za Europu i tak je zbegel rešta. No i to je prešel tu domaj tam 50.-tih jer je bil u nekoj družini kaj je konjima repe rezala i prodovala. Zo se je govoril da je on svetski čovek.
I ve makar v grobu na Draškovskom grobju moj vujec Mika je i mrtev došel v Europu. Puno put me prijatelji kaj so protivnici Europske Unije znoju pitati? – Ma za koju vražiju mater vi Međimurci najmanje zazirete od EU. Oli ne vidite kuda sve to vodi? Drugi pak veli ovak. – Jel, rođo. A zar se nismo borili za Neovisnu Hrvatsku? Jeee drogi moji dečki. Jesmo se, to stoji kak ste vi to rekli. Samo mi smo vam drugi mentalitet. Nemrete se vi poriti z nami. Dok ste vi stoljećima kuburili pod turcima nas so gnjeli europski gospodori. Nekak smo se na njih već nafčili. Prijatel Šime rodom tam negdi od Zmijavaca, me čudno pogleda i upita? Oš reč da ste vi bolji od nas tamo.
Tu me je rasrdil kak vroga i počel sam lajati kaj mi je na srcu vum razuma. Ne Šime. Ne. mentalitet je drugačiji. Vidiš dok je tvoj djed jahal na magarcu doli niz kamenjar moj se već v cugu peljal. Ajd Jura ne seri, isceri mi se imenjak Jure iz Tomislavgrada. Svi smo mi Hrvati. I moramo biti jedno. V redo prijatel. V redo. Onda naj bo tak kak ti veliš. Samo mi se vidi da ni baš tak. Reči ti meni Jure da li za nas Međimurce veliju da smo napredna i bogata Županija. Da tako kažu – odgovori Jure.

A sad mi ti Jure nabroji kuljko mi tih vrednih bogatih Međimuraca imamo u vladi? Kuljko imamo ministrof? Nikaj. Brus. Frišku figu. Reči ti meni kuljko penez se z državne blagajne do za Međimursko gospodarstvo? Kuljko je država u Zodnjih 10 let uložila v Međimurje. Za se se drogi moj prijatel moramo somi snajti. Ak smo sposobni bomo se v Europi dokopali nekaj ojrekov za naše projekte. Ovi naši ne samo kaj nedaju nego ni nemaju. Još si dojdu k nam malo posuditi. Zdovnja smo vam mi dečki moji drogi skontali da se moramo obrnuti somi k sebi. Somi se moramo izboriti za saku kunu i ojrek. Ako bomo čakali da nam država štera je kak Bistrički bogec nekaj do, tenko bomo srali.

Mislil sam da mi Međimurci spodamo med vekše Hrvote. Brus kaj smo mi spram ovih iz Tomislavgrada, Ljubuškog, Širokog Brijega, i ostalih. Nedaj ti Bog nekaj reči ili samo spomenuti Titeka i Jugoslaviju. Mom smo jugonostalgičari, komunjare, i slično. No kak saka rit dojde na šekret tak je došlo i njiva. Si so protiv Juge ali ve bi šteli da granice ostonu kak v Jugi. Da nema carine, graničnih kontrola i ostalih pizdarija kaj EU zahtjeva. Mi se nekak vidi da ve oni bolje žale za granicama bivše Juge nego JNA. Išće nemreju razmeti da Bosancima i Hercegovcima od 1. srpnja 2013. treba biometrijska putovnivca. I ve bote čuli. Za kaj smo se mi buhali od 91. do 95.?

Poznote reči išće tam od od prošlog stoljeća da so vikali oni drugi. Za kaj smo se buhali od 41. do 45.? Kak da nas Međimurcov nigdi ne bilo. Pa kaj smo mi šlaprček? Pa kaj naši dečki niso prolijevali krv išće tam od Borova Sela pak do Oluje. Ali mi smo takvi. Močimo i delamo. Od navek smo navčeni svoje bujke ruljiti i za svoj koružnjok srat iti. Ne znam kak bi nam bilo da so tuljke milijarde došle k nam kak v Hercegovinu? Gde bi nam bil kraj ? Ali ne mi nemamo nikoga kaj bi rekel: Ljudi dajmo sredstva tam gde se bodo oplodila. Ak je i naš kakšni političar ili političarka blizu onima gori, gledi kak bo svoje žepe napunil, svoju rodbinu zaposlil i dobru penzijicu dobil.
Samo kaj ne veliju. Nam je dobro, a vi se snojdite. Bog i jezero pot bogme i bo tak. Imamo mi pametne i vredne ljude. A i ovi iz EU dobro znodo kam treba svoje peneze uložiti i dobro zaslužiti. Kaj se ova naša vlost boji kaj bi mogla videti (da se šterim slučajem pa makar iz samilosti ) ako bi bolnici v Čakovcu kupili uređaj za magnetsku rezonancu? Kaj ih je stroh videti kaj imamo v našim glovama i telima?

I ak nebuš postal lokal patriotski šovinist. Da se samo jen mesec ne splatiju duplične penzije onima tam prek meje, morti bi se našlo za magnet. Ali kak so naš najvekši pisac, gospon Miroslav Krleža rekli, „Ni med cvetjem ni pravice“ Međimurci so prestali biti trputec med cvetjem po šteromu se „krava i cigan posce“. Somi se bomo z dreka zvlekli. Samo nek nam ne „pomožeju“ kak so nas do ve. Morti je i dobro kaj nas nema med onima na vlosti. Se kaj si bomo napravili somi bomo krivi.

 

Zvir:
http://www.emedjimurje.hr/kolumne/kolumna-a-kam-bi-vi-posranci

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Komentar članka (na) gor(j)e:
Antun Berljak, 2013-08-01,  8:06 am


Međimurcov v Vladi nega zoto kaj I ak šteroga tam pošljemo fletno nazoj dimo mamici pod kiklju pobegne, zoto naga Međimurcov I tu se nikaj pametnešega nemre zmisliti od toga the I dalje tam pošiljamo dotepence(Ramuščak, Begović, Katić itd).- A to kaj pišejo Međimurju kak o mali Švicarski to vam nas je prokleto puno koštalo penez, zdrovlja, a I mira Božjega v zodnje vreme).


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ziga & Bandisti – Međimurje, kak si lepo zeleno, 04:30

Ziga & Bandisti - Međimurje,kak si lepo zeleno
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #554 : Rujan 16, 2013, 11:27:55 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3584, 10.09. 2013.

Piše Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Demokracija zgora i demokracija zdola

 
Nedavne sem prisluhnula svađu dveh meni nepoznatih ljudi o te teme.
Drukčeša je demokracija za one šteri za otpremnine (po zakonem štere ti isti zmišljaju), dobiju priek šest milijunčekof, ili pak bar stuo i pedeset tisučakof, a drukčeša za one šteri po leto dni ne dobiju plaču.
Ti su se prijatelji (ne bi skup pili da prijatelji nisu bili) tak f raspravu vnesli da su kleli, kričali, skakali z stolcov i mahali z rukami. (Buntovništve f krčmi je prinas tradicija.) Na sreču pesničenja nie bile zate kaj je konobar donesel novu rundu pive.



Nedavne sem prisluhnula svađu dveh meni nepoznatih ljudi o te teme. V svađu su fključili i vierske teme i svete osobe. Jeden je govoril da on nie vernik, a gda bi i bil, nej mogel zgovoriti “Isuse, oprosti mi griehe”, zate kaj ne zna kaj je zgrešil. Naviek je deloval demokratski. Drugi pak je tvrdil da demokracija nie nič jedneznačnega i da ju saki tumači kak mu paše. Pogotove ju drugač tumače oni na vlasti i tuo je onda demokracija zgora, a drugač pak oni šteri njieve shvačanje demokracije muoraju terpeti kaj je onda demokracija zdola i čist je drukčeša.

Oni gore su zebrani od naroda ili su se zbogateli kupujuč svoja vlasništva za kunu pa su, ne plačajuč ni radnike ni poreze, od “črlene buržoazije” postali “elita” i europski menadžeri v našem siromašnem društvu. Zabavljaju se, odmaraju po “egzotičnim destinacijama”, rastavljaju i znovič žene (večina ministrof naše države se rastavila i oženila z puno mlađim ženskami) pak nemreju ni videti ni znati kak narod živi. Vrabec mi vuha kaj se sikam napinju! Z njegvim sem se tumačenjem donekle muorala zložiti. Potegnul je jake argumente; drukčeša je demokracija onie šteri f teden dni potroše dvajst jezerač eurof (koga vraga žereju i pijeju?), neg onie šteri za teden imaju same dva stojaka.

Drukčeša je za one šteri za otpremnine (po zakonem štere ti isti zmišljaju), dobiju priek šest milijunčekof, ili pak bar stuo i pedeset tisučakof, a drukčeša za one šteri po leto dni ne dobiju plaču. Ti su se prijatelji (ne bi skup pili da prijatelji nisu bili) tak f raspravu vnesli da su kleli, kričali, skakali z stolcov i mahali z rukami. (Buntovništve f krčmi je prinas tradicija.) Na sreču pesničenja nie bile zate kaj je konobar donesel novu rundu pive.

Vu tem se na krčmarevem televizoru pojavila slika braniteljev kak vu Vukovaru teru ploče z dvojezičnimi natpisi, a zagovaratelj različnega značenja rieči demokracija je pobednički zakričal:

“Pogleč si kak demokracija zgledi zgor, a kak zdol! Nie f teorije neg f prakse!”.

Kaj reči nate? Nikaj, neg da se “z vuki tuli, a z medviedi tanca”.


Zvir.
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/demokracija-zgora-i-demokracija-zdola.html
i(l)
(str. 21. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3584.pdf   
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1   

Citat:
Arsen Dedić - Po glavi stanovnika, 03:00

http://www.youtube.com/watch?v=YUulBWHGiUY

Dol i gor: za dol(j)e, Za-gor(j)e

Adam Končić - Zagorje, Ja Tvoj Sem Sin(spot) , 03:47

Adam Končić - Zagorje, Ja Tvoj Sem Sin (spot)
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549