Dnevnik.hr: Turopoljci se protive eutanaziji svinja Četvrtak, 11 Kolovoz 2011 05:54
...'Turopoljska svinja je stoljećima živjela u ovim prostorima, a izgleda kad se inspektorica Kakarkaš počela brinuti o njima, da će svinja turopoljska nestati odavdje', upozorava turopoljski podžupan Stjepan Čunčić. No viša državna veterinarska inspektorica Aneta Karakaš kaže da je Turopolje moguće žarište klasične svinjske kuge te da nije bezazleno ono što oni rade.
...Najvjerojatniji je scenarij, kažu veterinarski inspektori, da će se njihovo meso naći u ponudi nekih mesnica ili trgovina. Bruceloza, nakon termičke obrade mesa, nije opasna i Europska unija, primjerice, čak je i ne priznaje kao bolest.
http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=343:turopoljci-se-protive-eutanaziji-svinja&catid=1:latest-news-
Srijeda, Kolovoz 10th, 2011 | Autor Marija
Turopoljska svinja pred izumiranjem?Eutanazija turopoljskih svinja koja je trebala biti izvršena još u 7 mjesecu, zbog pozitivne rekakcije na brucelozu, odgođena je na 60 dana. Iako nije prošlo punih dva mjeseca za kada je odgođena, danas je utovareno i odveženo na klanje 25 primjeraka autohtone turopoljske svinje. Plemenitaši su svim silama pokušali odgoditi eutanaziju kako bi se spasilo 60-ak prašića koji bi bez majki mogli uginuti. Iz POT-a kažu kako je moguće liječiti i cijepiti svinje, ali po naredbi inspektorice to im je zabranjeno, kao i zbrinjavanje praščića. Plemenita općina turopoljska, jedini hrvatski ovlašteni uzgajatelj ove pasmine svinja, zbog iste je bolesti prije nekoliko godina izgubila 202 krmače, a sada će ih izgubiti još 25.
POT brine o 30 krmača i 38 praščića u Turopoljskom lugu te još 50 krmača, dva nerasta i 60 praščića u Lukavečkom čretu. Ukoliko se ne odgodi klanje turopoljska autohtona svinja postat će mesni proizvod a krajnji ishod je zatvaranje uzgajališta i izumiranje najstarije hrvatske pasmine svinja.
http://www.cityportal.hr/aktualno/turopoljska-svinja-pred-izumiranjem/-
Uspavano 25 Turopoljskih svinja 11.08.2011.
Vijesti
Tužne vijesti iz Turopoljskog Luga. Zbog pozitivnog testa na brucelozu danas je eutanizirano 25 autohtonih Turopoljskih svinja. Iza njih ostaje 60 malih praščića koji bi mogli uginuti bez hrane krmače.
„Kupit ćemo mljeko i sve potrebne pripravke i hranit ćemo ih na ruke. Nadam se da će to biti dovoljno.“ – rekao nam je Stjepan Čunčić, zamjenik župana POT-a.
Turopoljske svinje nije spasio niti njihov status zaštićene i ugrožene pasmine jer veterinarski propisi ne prave razliku između njih i industrijske svinje. Naime, bruceloza je zarazna bolest reproduktivnih organa životinja. Najčešće se dobiva od divljih životinja, a sa životinje može priječi i na čovjeka.
Brucelozu je moguće lječiti, a postoje i odgovarajuča cjepiva. No, Veterinarska inspekcija zabranila je cijepljenje i liječenje zaraženih Turopoljskih svinja. Zašto je tome tako pitali smo ravnatelja uprave za veterinarske inspekcije Gordana Jerbića.
„Cijepljenje životinja nije predviđeno što se tiče bruceloze pošto se radi o bakterijskoj zaraznoj bolesti , a ne liječi se zato što i nakon liječenja životinja dugo izlučuje bakteriju kojom se onda mogu zaraziti i druge životinje.“ – objasnio je Jerebić i dodao: „ Najbolji način sprečavanja daljnje zaraze je eutanazija, jer se na taj način zapravo štite zdrave životinje .“
Nadamo se samo kako ova eutanazija nije početak kraja najstarije autohtone hrvatske pasmine svinja.
http://www.rvg.hr/index.php?id=4255"Najčešće se dobiva od divljih životinja, a
sa životinje može priječi i na čovjeka."

-
10.08.2011
Turopoljska svinja u nemilosti birokracijeTuropoljska svinja, od Republike Hrvatske zaštićena pasmina domaće životinje kvalificirana kao kritično ugrožena životinjska vrsta, od danas je zbog birokratskih propisa još bliže potpunom nestanku.
U Turopoljskom lugu, jednom od dva uzgajališta ove pasmine udruge Plemenite opčine turopoljske, danas je zbog sumnje na prisutnost životinjske bolesti bruceloze na klanje poslano 25 od 30 krmača iz ovog uzgajališta. Iza njih je ostalo 60 malih praščića koji će u narednim danima uginuti bez hrane krmače.
S time se nisu mogli pomiriti u Plemenitoj opčini turopoljskoj i udruzi Prijatelji životinja koja je pozvala i policiju da spriječi, po njima, nerazuman i okrutan čin.
- Dogodilo se ono što smo vjerovali da se neće dogoditi, da će razum prevladati i da će veterinarska inspekcija samo odgoditi izvršenje jednog dijela koje se moglo prolongirati za dva mjeseca dok bi praščići odrasli da mogu živjeti bez krmača – kaže Stjepan Čunčić, podžupan POT-a.
Ove dvije udruge pozvale su se na kršenje Zakona o zaštiti životinja jer su sve strane svjesne da će izuzeće krmača dovesti do uginuća praščića od gladi. Veterinarska inspektorica odgovorila im je da to nije njena odgovornost već da Plemenita opčina turopoljska se mora pobrinuti za zdravlje praščića.
- Vi ste vlasnik životinja i morate se brinuti za njih. Imate dudu, mlijeko i brinite se za njih – poručila je inspektorica plemenitašima neka postanu "surogat majke".
Veterinarska inspektorica poručila je da ona samo radi po hrvatskim propisima
Turopoljske svinje nije spasio niti njihov status zaštićene i ugrožene pasmine jer veterinarski propisi ne prave razliku između njih i industrijske svinje. Državna veterinarska inspektorica Aneta Karakaš pojasnila nam je da je eutanazija najekonomičniji način suzbijanja bruceloze, a svinje se odvode u klaonicu Mesnice Kurilovčan gdje će se dalje preraditi u proizvode za ljudsku prehranu.
- Svinje će ići u preradu za ljudsku prehranu. Ovaj tip bruceloze nije opasan za ljude u prerađenom stanju. Najbolje je suzbiti bolest da se ukloni bolesni organizam, na bilo koji način. Ovo je najekonomičniji način - poručila je veterinarska inspektorica Karakaš.
U posljednjih nekoliko godina je eutanizirano 209 krmača, a od posljednjih 9 tek je na jednoj utvrđena bruceloza koja je bolest koja za kliničke pokazatelje ima pobačeje i neplodnost, a upravo živi praščići argument su uzgajivača da je svinja koja obitava na otvorenom kroz stoljeća razvila imunitet na tu životinjsku bolest. Stoga se traži izmjena pravilnika kako bi se vrsta spasila od izumiranja.
- Sigurno bi se izmjenom pravilnika ta bruceloza B suis trebala tretirati drugačije jer nije prenosiva na čovjeka. Isto tako bi se taj pravilnik trebao imati izuzetke kada je u pitanju zaštićena autohtona pasmina. Nama je zabranjeno cijepljenje i liječenje tih životinja, a ne shvaćamo zašto. Već time bi mogli spasiti to stado - objašnjava Čunčić.
Nakon eutanazije 25 krmača za njima u "vječna lovišta" će doći i 60 praščića ovisnih o mlijeku krmača
Pred kraj prošle godine na Lucijskom spravišću plementaši su slavili kraj bruceloze nakon što je potvrđeno da su sve svinje zdrave. Sada se ponovno pojavila sumnja na brucelozu zbog čega je izvršena eutanazija u Turopoljskom lugu. Uđe li bolest i u gater u Lukavečkom čretu bio bi to kraj za izvorni genetski kod Turopoljske svinje.
- Naše svinje su pred godinu dana bile ovdje negativne i uzgajalište je bilo slobodno od bruceloze. Jednako tako kako se pojavilo ovdje moglo bi se dogoditi i u Lukavečkom čretu. Nakon toga jednako poštivanje svih tih propisa bi isto tako mogli uništiti drugo i posljednje uzgajalište izvorne turopoljske svinje u Hrvatskoj - ogorčeno je rekao podžupan Čunčić.
Pomalo ironično za kraj je zaključio kako je Turopoljska svinja sama opstala od 6. stoljeća, kada je nastala, da bi postala ugrožena kada se za nju počeo brinuti veterinarski inspektorat. Svjesni su da gater u Turopoljskom lugu, za razliku od Lukavečkog čreta, nije primjeren, ali sve je to odraz cjelokupne gospodarske situacije i nedostatka sredstava, kažu u POT-u.
Podžupan POT-a nije mogao uvjeriti policijske dužnosnike da se radi o kršenju Zakona o zaštiti životinja
Kako će eutaniziranje životinja pred izumiranjem, a koje ne pokazuje kliničke znakove bolesti, pomoći očuvanju vrste nitko nam nije znao objasniti. Hrvatski propisi, za razliku od europskih, kažu da je eutanazija i pretvaranje posljednjih primjeraka turopoljske svinje u kobase najekonomičnije rješenje.
http://www.vgdanas.hr/Info/Clanak/3060/turopoljska-svinja-u-nemilosti-birokracije.aspx