Čačić je digao novce za izgradnju doma umirovljenika u dubrovniku,
nije izgradio dom,
razdvojio firmu - ovoj kojoj je sada vlasnik je prabacio svu lovu a sve obveze ostavio na staroj firmi te su stavio u stečaj.
To je potpuno legalno što je napravio u sladu s hrvatskim zakonom.
Ali je i potpuno očito da je to ozakonjeni lopovluk.
Da Čačić je lopov koji je profitirao s hrvatskim zakonima.
Drugo, čačić je bio nadzor na izgradnji bandićevih stanova. Pritom mu je isplačen novac za nadzor i prije nego što se je znalo kako će naselje izgledati (pa prema tome i plan nadzora izgradnje), te je taj posao dobio dok je bio u sukobu interesa.
Naravno i to je legalno jer hrvatski zakon dopušta lopovluk da ministar dodijeljuje sebi posel. Te nema veze što su ugovori štetni.
Stoga ako itko planira govoriti da je Čačić svetac onda mi prvo mora cijelo vrijeme govoriti da su kutle i pašalić najveći hrvatski poštenjaci i ugledni poslovni ljudi.
Bandić neće ugovore s Čačićem i Ferenčakom
Čak 27 graditeljskih tvrtki najvjerojatnije će izgubiti posao vrijedan milijardu i 50 milijuna kuna ugovorene s Agencijom za pravni promet nekretnina i Ministarstvom zaštite okoliša za gradnju 2739 stanova iz projekta POS-a u zagrebačkim Sesvetama. Uz njih posao gubi i još toliko tvrtki izabranih za nadzor.
Zagrebački gradonačelnik na parceli planira sagraditi tzv. Bandićeve stanove, i to po već zgotovljenim projektima za POS, ali ne žele preuzeti i ugovore s tvrtkama koje je prije dvije i pol godine, netom prije izbora, potpisao APN. Zagreb je spreman otkupiti samo projektnu dokumentaciju od ministarstva i platiti sve troškove koje je država imala pripremajući lokaciju za gradnju u ukupnom iznosu od 77,5 milijuna kuna, ali ministarstvo želi da se zajedno s dokumentacijom preuzmu i ugovori.
Plan gradnje
"Među tvrtkama ima i onih za koje sumnjamo da bi mogli izvesti gradnju, i to na kvalitetan način. Ne želimo da nam se ponovi situacija iz Španskog kada su stanari nakon useljenja imali ozbiljne zamjerke na kvalitetu. Ugovori bi trebali biti revidirani i dodani aneksi s kojima će se uz bankovnu garanciju jamčiti pravodobnost i kvaliteta, a već sada znamo da mnoge od njih ne bi mogle to jamčiti.
Kako već kasnimo s planom gradnje, ako za mjesec dana ne riješimo problem, potražit ćemo drugo rješenje", kaže Slobodan Ljubičić, predsjednik zagrebačkog holdinga GKG. Jedna od problematičnih tvrtki s kojima je potpisan ugovor je zasigurno i Industrogradnja koja je ugovorila gradnju oko 450 stanova, a s kojom je grad već morao odustati od gradnje socijalnih stanova.
Posao na sesvetskom POS-u za nadzor i gradnju 480 stanova dobila je i tvrtka Coning inženjering povezana s tadašnjim ministorom graditeljstva Radimirom Čačićem, te 41 stan Ferbos njegova stranačkog kolege Srećka Ferenčaka. Iz Ministarstva koje je dostavilo popis kažu kako nisu inzistirali, nego samo predložili da se preuzmu i postojeći ugovori.
Naglašavaju, međutim, da im nije jasno zašto je tadašnje vodstvo APN-a ugovore uopće potpisalo prije nego je Zagreb prenio zemljište na APN i prije nego što su ishođene građevne dozvole. "S obzirom na podjeljenu odgovornost grada koji je mjenjao GUP zbog gradnje POS-a u Sesvetama i bivšeg ministarstva koji su vodili taj posao, ne možemo se ponašati kao da tih ugovora nema", zaključili su iz ureda glasnogovornice ministrice Marine Matulović-Dropulić.
"Natječaj smo raspisali prije nego što smo znali kada će biti izbori, a ugovore potpisali jer se grad obvezao prenijeti vlasništvo zemljišta na državu. Predani su papiri za građevne dozvole. Međutim, Bandić dogovor nije poštovao pa sada u nedostatku svojih preuzima naše projekte", odgovara bivša čelnica APN-a i istaknuta HNS-ovka Alenka Košiša Čičin-Šain.
Preveliki stanovi
Još jedan problem s preuzimanjem projekta POS-a u Sesvetama, koji sadrži čak 53 objekta, jest da je projektirano čak 1446 stanova između 70 i 85 četvornih metara iako je za njih zainteresirano manje od 200 obitelji s liste. S druge strane, nedostaje čak 527 najtraženijih stanova, manjih od 65 kvadrata.
POS inače prati problem velikih stanova koji se teško prodaju, ali su oni projektirani zbog bržeg i jeftinijeg izvođenja i manjeg broja parkirališta. Zagreb i Bandić inače još ne otkrivaju kako će se prodavati njihovi stanovi. Zasad je potvrđeno da će dio biti ostavljen gradu za socijalne slučajeve, dok će većina biti prodana po cijeni od najmanje 1200 eura za četvorni metar.
Potvrđeno je i da će holding tražiti partnera za gradnju u nekoj od banaka za što bi trebao biti raspisan natječaj. Kuloarske informacije kažu, međutim, da je posao rezerviran za Hypo Alpe-Adria banku.
http://www.gradimo.hr/Bandic-nece-ugovore-s-Cacicem-i-Ferencakom/hr-HR/5975.aspx... a kaj se tiče Doma za umirovljenike ...
sporni je dom trebao biti sagrađen na površini od 9800 četvornih metara i u njemu su trebale biti smještene 272 starije osobe, a ugovor s Conningom potpisan je još 22. studenog 1990. godine po sistemu "ključ u ruke". No, osam dana prije početka agresije na dubrovački kraj radovi su prekinuti, a gradilište nije konzervirano, pa je bilo i krađe materijala. Naknadnim dogovorom između direktora Conninga Radimira Čačića te direktora Republičkoga mirovinskog fonda Stjepana Brčića od 20. lipnja 1994. godine, ugovoreno je da ta tvrtka mora vratiti nepotrošeni dio novca - tri milijuna maraka - s tim da su se oba partnera suglasila da će se gradnja nastaviti "kad za to sazriju uvjeti", što je trebao nastaviti Conning bez naknade. No, poništavanjem pretvorbe Conninga, koju je inače pokrenuo saborski zastupnik Drago Krpina, stvorile su se dvije tvrtke - Ing-projekt i Conning kao nova privatna tvrtka, s tim da, što Čačić često zna naglasiti, novi Conning nema nikakve veze s domom umirovljenika.
Čačić je navodno rekao da bi ga netko već tužio da je nešto bilo sporno. No, ipak postoji kaznena prijava, i to od 22. listopada 1997. godine, kada je podnesena tužba protiv Conninga i devet povezanih tvrtki radi ispunjavanja ugovora u vezi s domom umirovljenika.
- Doznali smo da netko želi kupiti gradilište doma umirovljenika i prenamijeniti ga, a bojimo se također da se ne dogodi zastara, pa smo zbog toga i podnijeli prijavu - objasnio je na kraju razloge podizanja tužbe protiv ministra Čačića povjerenik Sindikata umirovljenika iz Dubrovnika Ivan Sršen.
On je inače bivši član Čačićeva HNS-a. Prema Sršenovim riječima, još kao haenesovac te istaknuti član organizacije umirovljenika više je puta doveden u neugodnu situaciju objašnjavanja stanja nesagrađenog doma umirovljenika, a sam Čačić nikada mu nije pružio primjereno objašnjenje slučaja.