Kako promijeniti grijač na električnom bojleru
Prvo treba zatvoriti hladnu vodu negdje na zidu,na propusnom ventilu,to su oni ventili s kromiranom kapicom.Provjeriti dali iz bojlera još ide topla voda? Ako se je protok smanjio i voda više ne izlazi možemo nastaviti sa poslom.
Ustanovimo koji je osigurač od bojlera i skinemo ga van sa razvodne ploče tako da smo sigurni da nema napona u mreži.
Skinemo bijeli plastični poklopac sa dna posude pristupimo demontaži žica od struje sa samog grijača. Kako bi znali kako ih ponovno spojiti ,možemo si olovkom precrtati raspored i boje žica ili slikamo sa mobitelom zatečeno stanje.Žice maknemo skroz u stranu u unutarnjem dijelu bojlera da nam ne smetaju.
Ukoliko se bojler nalazi iznad same kade ,to je dobro,a ako nije iznad kade tada moramo pripremiti posude ili način zbrinjavanje vode koja se nalazi u rezervoaru bojlera.
Pripremimo posude u koje se može ispuštati voda ispod samog bojlera. Otpustimo matice na spojnim cijevima kojima je bojler spojen sa cijevima u zidu. Skinemo lijevu i desnu cijev da nam ne smetaju kod daljnih radova,tako da nam na desnoj cijevi od bojlera ostane samo sigurnosni ventil.

Ovdje si možemo pripremiti jednu cijev za ispuštanje vode koja ide lagano na vanjski profil cijevi fi ½“ ili nam zato može poslužiti cijev od tuša na mješalici od kade.
Sada nam netko može rukom ili prstom zatvoriti lijevu cijev na samom bojleru,dok mi skinemo sigurnosni ventil sa desne cijevi na bojleru. Kad je ventil skinut navinemo maticu sa cijevi na navoj i laganim micanjem prsta ili ruke sa lijeve cijevi kontrolirano ispuštamo vodu u posude.Ako je bojler iznad same kade ,tada nam posude naravno nisu potrebne. Jedino zaštitimo odvodni dio u kadi da nam kamenac ne ode u odvod i začepi ga.
Kada se sva voda iscijedila nastavljamo skidanju grijača. Sada uzmemo cijevni ključ 13 ili gedoru sa nastavkom i gore stavimo ključ 13. Na samoj sredini uočimo maticu m13 mm koja se mora otpustiti da možemo skinuti grijač.

Odvinemo maticu do kraja u lijevu stranu i sada sa nekim drvenim predmetom zaštitimo navoj i lagano čekićem udarimo po tom navoju da se grijač lagano makne sa mjesta . Kod ovog će nam iscuriti još malo vode koja se nalazi u samom dnu posude.Kad je grijač iskočio iz svog ležišta ,podignemo ga rukom prema unutra da se sakupljeni kamenac može polako izvući van.
Ako je grijač dulje vrijeme - preko 2-3 godine - unutra na njemu može biti dosta nataloženog kamenca,pa se može dogoditi da nije moguće grijač izvući van kroz onaj otvor. U tom slučaju pokušamo na bili koji način očistiti kamenac sa grijača,izvijačem,nekom metalnom polugom i slično. Važno je znati da se takav grijač više ne može koristiti i da moramo svakako staviti novi grijač.Sada lagano nakrenemo tijelo i prirubnicu grijača i pokušamo ga polako izvući van. Ovdje treba biti strpljiv jer se neiskusnim osobama ovo čini nemoguća zadaća – ali nije sve ide polako samo treba dobro gledati i namjestiti u pravilan položaj,koji se ne može lako opisati.
Kada je grijač vani,polako očistimo sav kamenac iz bojlera služeći se rukama ili nekom priručnom polugom.Iza toga namotamo kudelju na desnu cijev od bojlera i pažljivo nabrtvimo gore sigurnosni ventil i spojimo prikljućne cijevi na toplu i hladnu vodu – odnosno cijev.Namjestimo posudu ispod bojlera i pustimo vodu u bojler da ispere sav kamenac.
Sada je vrijeme da postavimo novi grijač u bojler i to tako da obrišemo dosjed za grijač,donji dio bojlera
I lagano stavimo grijač sa prirubnicom u bojler,namjestimo gumu na mjesto i polako namjestimo prirubnicu da sjedne na svoje mjesto.Vratimo pažljivo sve one dijelove gore i lagano maticom pritežemo,pazeći da nam sve lijepo sjeda na mjesto.Uvjerimo se da je sve na mjestu i sada pritegnemo do kraja.
Otvorimo ventil i napunimo bojler da provjerimo dali su spojevi u redu. Ako nakon punjenja voda nigdje ne curi ,fenom osušimo unutrašnjost plašta da možemo sigurno spojiti žice za struju,onako kako su bile ranije.
Vratimo osigurač na svoje mjesto i uključimo bojler da se grije

Ako pažljivo pogledamo skicu lako se uoći kako otprilike izgleda unutrašnjost spremnika za vodu u samom bojleru,iako su ovo novi modeli bojlera pa slika služi samo informativno,ali razlike su malene.
Ako zaključimo da nam cijevi nisu baš pouzdane bolje je kupiti nove gibljive cijevi prema postoječoj duljini i biti siguran u spojeve u koje moramo postaviti nove klingeritne brtve fi 1/2".Ako su nam cijevi prekratke poslužimo se mesinganim nastavcima -produljenjima,a za brtvljene možemo koristiti kugelju ili Loctite teflonsku nit.

Od alata nam trebaju cijevna kliješta 1" - Švedska ili pomični ključ-francuz ,par viljuškastih ključeva,izvijač-križni i ravni,probirštift gedore s nastavkom i ključem m13.cijevasti ključ 13 mm.