
Sv. Juraj ubija zmaja
Sv. Juraj iznimno je značajna svetačka figura među slavenskim narodima, pa tako i za stanovnike Turopolja, gdje su čak dvije župe Odranskog dekanata u XVIII. Stoljeću (župa Odra kojoj je pripadala i kapela sv. Barbare, te povijesna župa Staro Čiče ) bile posvećene tome titularu. O popularnosti njegova čašćenja u tome kraju svjedoče takozvani jurjevski ophodi koji su se javljali u Turopolju, ali i u kajkavskim krajevima sjeverozapadne Hrvatske i u sjeveroistočnoj Sloveniji.
Njegov spomendan označava početak prvih seoskih radova izvan kuće, što je pridonijelo značenju sveca, ali za pravo razumijevanje njegove popularnosti potrebno je upoznato povijest njegova čašćenja i temelje njegove pobožnosti.
Prema hagiografiji sv. Juraj bio je visoki rimski časnik, pogubljen u doba cara Dioklecijana 303. godine. Grob mu je navodno u Lyddi ( Diospolis), nad kojim je podignuta bazilika.
Čašćenje se proširilo u V. stoljeću. Papa Gelazij odbacio je njegov životopis kao lažan , no puk ga i dalje poštuje.
Počevši od VI. Stoljeća legende pripovijedaju i proširuju teme o njegovom mučeništvu i smrti, a od IX. Stoljeća i o njegovim čudesima. Tek u XII. Stoljeću uvodi se motiv njegove borbe sa zmajem što se povezuje sa svečevim blagdanom na granici zimske i ljetne polovice godine, svjetla i tame, pobjedom dobra nad zlim.
Zaštitnik je križara, vitezova, vojnika i svih obrta koji su u vezi s ratovanjem, a također je zaštitnik konja, ratara i pastira.
Jurjev spomendan u Hrvatskoj nije uvijek padao na isti datum, zbog povijesnog događaja, mučkoga ubojstva sv. Vojteha (Adalberta) na Jurjevo, 23.IV.997. godine. Svetac je posebno čašćen u Ugarskoj i Hrvatskoj te je tako u tim područjima potisnuo blagdan sv, Jurja dan kasnije, što je- nakon što su Hrvatska i Mađarska raskinule državnu vezu- vraćeno na stari datum, 23 travnja.
U pučkim običajima vezanima za blagdan Jurjeva, važnu ulogu imali su jurjaši, danas uglavnom djeca koja obilaze selo, sakupljaju darove i pjevaju pjesme.
Jedan od njih nosi zelenu granu ili je sav obučen u zelenje.
U Turopolju jurjaši, odnosno ophodnici nose zastavu ( znak Plemenite opčine) ili barjak, dugačku motku na kojoj je na vrhu nasađena jabuka, a ispod nje je zavezana trobojnica i crveni rubac. Nekoć se na taj dan stoka ukrašavala vijencima, obredno je prelazila vatru, a na primjer u Donjoj Lomnici, a na Jurjevo su konji i krave prvi puta u godini išli na pašu.
Pred župnu crkvu u Odri, posvećenoj sv. Jurju, nekoć su velikom broju dolazili Romi s konjima moliti za njihovo zdravlje pred drvenim obojenim konjaničkim kipom sveca. U Velikoj Mlaki s obnovom turopoljskih običaja započelo je Kulturno- umjetničko društvo Velika Mlaka1999. godine na poticaj DVD-a Velika Mlaka, ali ne kao ophod, nego povorku ( što je bitna promjena u strukturi običaja)
Velikogorički kraj njeguje «turopoljsko Jurjevo» kao mjesnu svečanost pučkog značaja, koje se od 199. godine održava u starom gradu Lukavcu i na Odri ispred crkve .