Prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom SaboruObjavio Dragutin Lesar uključeno 17.11.2010 08:11:00 (147 čitanja) na svom blogu
http://www.laburisti.com/modules/news/article.php?storyid=306USTAVNOM SUDU REPUBLIKE HRVATSKE
Predmet: Prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom Saboru
Pozivajući se na članak 17., stavak 1 i članak 38., stavak 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu (NN 49/02) predlažemo Ustavnom sudu da razmotri ustavnost odredbi članka 8. stavak 1 Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru (Narodne novine 55/2000, 107/2001 i 91/2010), odnosno izmjena i dopuna istog zakona (NN 086/2009) koje se tiču istog stavka istog članka predmetnog Zakona, a koji u posljednjoj inačici glasi:
” Zastupnik nakon prestanka zastupničkog mandata ima pravo na zastupničku mirovinu prije ispunjenja općih uvjeta za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ako je najmanje četiri godine, odnosno jedan puni mandat obnašao dužnost zastupnika te ima najmanje 25 godina mirovinskog staža i navršenih 60 godina života – muškarac, odnosno 55 godina života – žena.”.
Smatramo da se u svjetlu posljednjih izmjena i dopuna Zakona o mirovinskom osiguranju (Narodne novine 121/2010), iniciranih Odlukom Ustavnog suda broj: U-I-1152/2000, U-I-1814/2001, U-I-1478/2004, U-I-3137/2004 i U-I-3760/2005, od 18. travnja 2007. godine krši temeljno ustavno pravo jednakosti građana pred zakonom, posebice rodne jednakosti i u jednom dijelu mirovinskog sustava ne provodi predmetna Odluka Ustavnog suda.
Stoga predlažemo da Ustavni sud temeljem svojih ovlaštenja iz članka 55. Ustavnog zakona o ustavnom sudu ukine dio predmetnog članka koji glasi: „– muškarac, odnosno 55 godina života – žena.”
Posebno naglašavamo da se odredbe o pravu na stjecanje mirovina iz Zakona o pravima i obvezama zastupnika primjenjuje i na članice i članove Vlade Republike Hrvatske temeljem članka 34. Zakona o Vladi ( NN10/98, 15/00, 117/01, 199/03, 30/04 i 77/09) kao i na članice i članove Ustavnog suda Republike Hrvatske temeljem odredbe članka 14. Ustavnog zakona o ustavnom sudu (NN 49/02).
Mislimo da je potpuno neprihvatljivo da se rodno izjednačavanje kod ostvarivanja prava na mirovinu odnosi na sve građanke i građane Republike Hrvatske, osim na one koji zakonske propise donose (zastupnice i zastupnike u Hrvatskom saboru, članice i članove Vlade ) i one koji ocjenjuju ustavnost tih propisa (sutkinje i suce Ustavnog suda) i da se na taj način grubo krše ustavna načela o ravnopravnosti građana pred zakonom, a u krajnjoj instanci i prava osoba na koje se odnose.
O b r a z l o ž e n j eTemeljem Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj: U-I-1152/2000, U-I-1814/2001, U-I-1478/2004, U-I-3137/2004 i U-I-3760/2005, od 18. travnja 2007., Hrvatski sabor je na sjednici 25. listopada 2010. godine donio, a Predsjednik Republike Hrvatske nakon toga i proglasio, Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju. Zakon je objavljen u Narodnim novinama 121/2010. Zakon o mirovinskom osiguranju objavljen je u Narodnim novinama br. 102/98 i od tada je doživio 11 izmjena i dopuna
Osim toga, Ustavni sud Republike Hrvatske je svojim odlukama od 18. travnja 2007.
(Narodne novine, br. 43/07) i 17. ožujka 2010. (Narodne novine, br. 40/10) utvrdio
neustavnost nekih odredaba Zakona o mirovinskom osiguranju, i to:
- odredaba s različitim uvjetima za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja za
muškarce i žene (članci 30., 31. i 66. i članak 78. stavak 2.), i odredaba o nepromjenjivosti prava iz mirovinskog osiguranja stečenih prema prijašnjim propisima (članak 5. stavci 3. i 5.).
Zadnje izmjene i dopune u dijelu koji se tiče izjednačavanja godina života i mirovinskog staža za žene i muškarce potrebne za ostvarivanje prava na prijevremenu i punu starosnu mirovinu izjednačile su muškarce i žene u ostvarivanju prava i kažu:
„U članku 30. riječi: "(muškarac), odnosno kada navrši 60 godina života (žena)" brišu se.“
„U članku 31. riječi: "(muškarac), odnosno kada navrši 55 godina života i 30 godina mirovinskog staža (žena)" brišu se.“
Dakle, prava muškaraca i žena u potpunosti su izjednačena, glede ostvarivanja starosne i prijevremene mirovine, dok u Zakonu o pravima i dužnostima saborskih zastupnika načelo rodne nejednakosti i dalje stoji.
Smatramo da predmetni Zakon izravno krši ustavno načelo iz Članka 14. Ustava Republike Hrvatske, a koje izrijekom kaže ”Svi su pred zakonom jednaki”. Ovaj posebni propis, koji predlažemo da se uskladi s temeljnim načelima Ustava i propisima koji reguliraju prava svih građana, izrijekom govori da zastupnice u Hrvatskom saboru (kao i druge osobe ženskog roda kojima se mirova obračunava prema predmetnom zakonu) imaju posebna prava koja su u sukobu s temeljnim ustavnim načelima.
Uvjereni smo da će Ustavni sud uzeti u obzir našu argumentaciju i ukinuti dio predmetnog propisa koji odudara od ostatka zakonske regulative i krši temeljna ustavna prava, pa je duboko nepravedan jer jednu kategoriju građana, inače privilegiranu, privilegira na neustavan i nezakoniti način.
Očekujemo da će Ustavni sud razmotriti našu inicijativu i izvijestiti nas o rezultatima.
S poštovanjem
U Zagrebu, 19. studeni 2010. godine
==========================================================
Odgovorit ću kao i na svom Facebook-profilu, direktno se obraćajući gosp. Lesaru:
Gosp. Lesar, mislim da se u toj inicijativi - u biti - puca na minorne stvari.
Iako je i u tom pogledu jasno da povlaštena bulumenta smatra hrvatske državljane budalama, ovcama, stokom sitna zuba i općenito manje vrijedna, ako ne i bezvrijedna živa bića,... koja u svojoj gluposti jednostavno ne razumiju dubinu misli i veličinu samih zastupnika, koji su bogom dani i raja bi trebala biti presretna što ih ima - a eto, glupe li raje, ista toga i nije svjesna! Zato je - raja!
Ne samo da je nejasno temeljem čega je ta lopovska elita (čast prerijetkim izuzecima!) umislila da bi ona trebala biti uopće u ičemu različita od onih koji je plaćaju, temeljno pitanje je puno veće, i odnosi se na uvredljivo predlaganje i prihvaćanje vlastitih povlastica, po principu "kadija te tuži i kadija te sudi", tj. ta bagra odlučuje sama o sebi...
Nejasno je zašto se nekom saborskom zastupniku ne bi mirovina računala po zakonima koji vrijede za sve građane ove zemlje, i zašto bi im se osiguravala mirovina nakon dvije ili četiri godine, kada ostalima treba i deset puta više, ili barem dvostruko više ako vidimo tu smiješnu klauzulu o 25 godina staža...??Nejasno je zašto bi oni imali plaće po posebnom zakonu, kada to ne postoji nigdje u svijetu - osim možda u nekakvim diktatorskim zemljama trećeg svijeta gdje ionako ništa nema veze sa pravdom, jednakošću ili bilo kojom demokratskom i zakonskom stečevinom??
Zašto se saborskom zastupniku nebi plaća zastupnika uračunavala u normalnih 40 godina staža, i da mu ista bude uračunata u izračun prosjeka plaće za mirovinu, kako je to svima u ovoj zemlji??Saborski zastupnici ne rade nikakav opasan ili rizičan posao, nitko im ne radi o glavi, niti jedan nije nikada stradao od bilo čega, po njima nitko ne puca niti im padaju goruće grede po glavi, kao što je to slučaj sa policijom ili vatrogascima. Oni ne spašavaju ničije živote (prije ih uništavaju, i to u ogromnom broju!), odgovornost im je nikakva - sa onom političkom si mogu dupe obrisati, a za kaznenu su zaštićeni sa nekakvim odborima gdje sjede isto takvi, koji kolegu prije sažalijevaju jer "nije imao sreće" negoli što osuđuju njegovo kriminalno i protuzakonito ponašanje.
Gospodine Lesar -
pokrenite inicijativu da o privilegijama političara odlučuje narod kroz nekakva nezavisna tijela, pokrenite inicijativu da se saborskim zastupnicima ukidaju sva prava iznad onih koje imaju i obični građani, da imaju radnu obavezu, da im se ukinu kartice, reprezentacije, vozila, staževi, povlaštene mirovine, da im se plaće svedu na normalu - ionako će i od te plaće više nego dobro živjeti!
Nakon te inicijative - tek onda će narod i Vas i sve ostale koji stanu iza toga uzeti za ozbiljno, i slijedeći izbori će biti vaši, zasigurno. I tek tada će se i dokazivati dobronamjernost politike kao časnog posla u općem interesu. Sve do tada - bit ćete glas koji viče u pustinji, i koji nitko ne čuje. A tko čuje - ne mari!