Autor Tema: Sanaderovu ostavku tražili EU i SAD, ucijenivši ga objavljivanjem dosjea  (Posjeta: 4999 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1910
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Sanaderovu ostavku tražili EU i SAD, ucijenivši ga objavljivanjem dosjea
« : Veljača 04, 2010, 02:25:16 poslijepodne »
Članak koji je objavljen na Večernjaku http://www.vecernji.hr/vijesti/sanaderovu-ostavku-trazili-eu-sad-ucijenivsi-ga-objavljivanjem-dosjea-clanak-91651 ,
a zatim skinut. Na svu sreću tu je Google Cache...

http://209.85.129.132/search?hl=en&q=cache%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.vecernji.hr%2Fvijesti%2Fsanaderovu-ostavku-trazili-eu-sad-ucijenivsi-ga-objavljivanjem-dosjea-clanak-91651&btnG=Search

Sanaderovu ostavku tražili EU i SAD, ucijenivši ga objavljivanjem dosjea
Priča započinje 18. lipnja 2009., kada tadašnji hrvatski premijer odlazi u Bruxelles na sastanak s europskim vrhom na kojemu su svi prisutni zatražili njegovu ostavku na premijerski položaj jer "predstavlja najveći problem hrvatske politike".
Autor: Silvije Tomašević
04.02.2010 12:12
Sanaderovu ostavku tražili EU i SAD, ucijenivši ga objavljivanjem dosjea
(Foto: Marko Prpić/PIXSELL)


Ostavku su od Ive Sanadera zatražili Europska unija i Sjedinjene Američke Države ucijenivši ga s materijalom koji su prikupile tajne službe, među kojima i slovenska, piše u današnjem broju tršćanski list Piccolo pod naslovom "Sanadera torpedirali 007".

Razlog iznenadne ostavke bivšega hrvatskog premijera Ive Sanadera nije do sada otkriven. Bilo je različitih nagađnja, od toga da su ga na to naveli zdravstveni razlozi, pa do unutarstranačkih, ali svi su opovrgavani. Sada se pojavila teza da su ostavku zatražili Bruxelles i Washington ucijenivši ga objavljivanjem dosjea, koji su od 2004. prikupljale tajne službe, među kojima i ona susjedne Slovenije.

Sastanak u Bruxellesu

Priča započinje 18. lipnja 2009., kada Sanader odlazi u Bruxelles na sastanak s europskim vrhom. Na taj susret iznenada i nepredviđeno dolazi američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Bradke. To je iznenadilo Sanadera, od kojega su zatim svi prisutni na sastanku zatražili ostavku na premijerski položaj jer "predstavlja najveći problem hrvatske politike".

Spočitali su mu i da je "najveća prepreka na putu Hrvatske prema Europskoj uniji, da nije u stanju poduzeti ozbiljnu i konkretnu borbu protiv korupcije u svojoj zemlji, da je zbog svoje diplomatske nepopustljivosti najveća prepreka za rješavanje slovensko-hrvatskog pograničnog spora te su ga optužili za vladanje koje minira euroatlansku integraciju Hrvatske", piše Piccolo.

Nakon odlaska rješavaju se problemi

Riječi su bile teške i bez bilo kakvog diplomatskog ili politički korektnog jezika. Na stol su pred Sanadera postavljeni dokumenti i zapriječeno mu je objavljivanjem njihova sadržaja ako ne bude podnio ostavku. Sanader je 13 dana kasnije otišao s premijerskog položaja.

Odnosi između Hrvatske i SAD-a odmah su se poboljšali, a riješen je i diplomatski spor sa Slovenijom. Taj pogranični spor za SAD nije, očito, bila mala bilateralna bura u Piranskom zaljevu, već prava "prepreka američkoj politici u cijeloj regiji".

Što je bilo u dokumentima koji su primorali Sanadera na ostavku? "Vjerojatno dokazi o tzv. poslu s Hypo Bank'om i nezakoniti naftni poslovi s društvom Salbatring koje ima sjedište u Sloveniji, pa su zbog toga bili angažirani slovenski 007", piše Piccolo i zaključuje "lijepa međunarodna smutnja".

 

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Sanaderovu ostavku tražili EU i SAD, ucijenivši ga objavljivanjem dosjea
« Odgovori #1 : Veljača 04, 2010, 07:24:48 poslijepodne »
Nego Stevane, pardon Stjepane, u kojoj to ono zemlji beše da je neki čovek maznuo par milijardi dolara što je prevario narod na nekoj tamo burzi, neki walstret, tako nešto. Ili neko tamo jako preduzeće otišlo u stečaj zajedno sa jeno 20 banaka, a nijedan menađer nije u zatvoru završio, još su i pare za nagradu podelili, pa ih država pomogla i natiskala pare za "sanaciju". De to ono beše?
Ili de to ono beše, de su zadrugari Bugare i Rumunje primili u zadrugu, a nama bre rekli da još moramo malo da radimo i cupkamo na mestu. pa de bre Bugara sa mene da usporediš, ej lele de toga ima. pa ja dok sam vozio stojadina Bugar je misleo da je konjska snaga kad staviš dva konja da se kezu na trapezu. I sad je taj Bugar bre bolji u borbi protiv korupcije, kriminala, ljudskih bre prava, socijale, industrije i još koga. Pa ovde na gradilište bre u Zagrebu Bugar radi po ceo dan za 250 eura mesečno i još rani bre familiju u Bugarsku.
Jel piše negde na internetu ko je bre gađo civile po Iraku, de su bre nestali milioni za obnovu nakon bombardovanja, zašto bre nema nijednog komada aviona što je pao na Zgradu od vojske? nevalja nam ovaj čobanac, nevalja.
Ko to tamo peva?