Pa jel moguće da ovaj učiteljski sindikalec tak nekaj more govoriti. On bi lupal i po zaposlenicima privatnih firmi ...izgleda tom siročeku ni jasno ko mu jasle puni i na čijoj grbači živi. Stvarno mi se ti sindikalisti koji put tak zgade da bi ih najrađe nateral v nekakov privatluk pa da i sami osjete i vide kaj znaći delati (kod) za privatnika.
On bi lupal i po zaposlenicima privatnih firmi ...izgleda tom siročeku ni jasno ko mu jasle puni i na čijoj grbači živi. Stvarno mi se ti sindikalisti koji put tak zgade da bi ih najrađe nateral v nekakov privatluk pa da i sami osjete i vide kaj znaći delati (kod) za privatnika.
Niti ih ti hraniš, niti oni žive na tvojoj grbači. To su isprazne i činjenično netočne tvrdnje, koje nije uopće teško dokazati.
A o poštenju i stvarnom punjenju proračuna od tih silnih sopstvenika, redom poštenjaka, doktora kako legalno prevariti državu i ukrasti Majku Božju sa oltara, nećemo sada, jer ne bi bio spreman pošteno i iskreno odgovoriti na samo par pitanja koja bih ti postavio.
Niti ih ti hraniš, niti oni žive na tvojoj grbači. To su isprazne i činjenično netočne tvrdnje, koje nije uopće teško dokazati.
Nisam shvatio - od kojih onda novaca živi taj sindikalac javnih službi ak ne od državnih? Očito nisam tak dobro upućen ko ti pa bih te zamolio da mi to objasniš.
Nisam shvatio - od kojih onda novaca živi taj sindikalac javnih službi ak ne od državnih?
Očito nisam tak dobro upućen ko ti pa bih te zamolio da mi to objasniš.
Pa živi od državnih. Samo kaj ti nisi država, a netko ti je ispričao onu glupu priču kako si ti gazda svega jer si, eto, platio porez. Možda se smatraš robovlasnikom parsto tisuća ljudi koji su na državnom proračunu zato jer si ti, eto i opet, platio nekakav porez, o kojemu sada, ako i o njegovom iznosu i poštenom prikazu, nećemo...
Ti si samo jedan segment kruženja novca, bez velikih mogućnosti da o njemu odlučuješ, osim u djeliću kada je isti u tvom džepu.
I ja sam državni službenik, ali i ja plaćam porez, ja vršim potrošnju kojom pak ti dobivaš lovu za svoje trošenje, novac kruži. Imaš obveze prema državi, nikoga od njih ti ne plaćaš (to je glupost, kao da ja uđem u Konzum i velim blagajnici da "ja nju plaćam" zato jer kupujem tamo, a od te dobiti ostvarene mojom kupnjom će ona dobiti plaću...!), jer da plaćaš mogao bi i odlučivati o njima, no - ne odlučuješ (kao ni ja o toj blagajnici)!
Ti imaš obveze prema državi propisane zakonima, a ne prema meni, država sama odlučuje na što će te novce trošiti. Kada plaćaš porez, plaćaš puno stvari koje uzimaš zdravo za gotovo, ali koje baš i nisu zdravo za gotovo, jer mogu biti drugačije i puno lošije za tebe osobno, za tvoje slobode, za sigurnost tebe i tvoje obitelji, tvojeg poslovanja i svega ostaloga. BTW, misliš li da bi ti mogao postojati i raditi bez rada učitelja ili policije??
Kada je Vegi već spomenuo učitelje - ti "siročeki" su stvorili njega takvim kakav je, da sam sebe može uvjeravati kako je jako izobražen, školovan i pametan, a očito bi to po njemu trebalo biti uništeno i poniženo jer to, eto - njemu više ne treba, pa ga za iste zabole neka stvar. A to nije nimalo "učen" i inteligentan stav.
BTW, ako Vegiju nije nekaj jasno, neka se malo interesira kako je to vani, neka malo prouči kako npr. funkcionira IG Metall, najjači njemački sindikat, i koja prava i principi vrijede ZA SVE kada je jedna grana privrede ugrožena i kada se uvode mjere za izlazak iz krize. Sa naglaskom na onaj dio "ZA SVE"...
Sledge, lupetaš načelne gluposti, a pritom zaboravljaš da netko stvara "živi" novac koji onda kroz sva davanja puni jasle od kojih državni, javni i lokalni aparat živi i zaista dio preusmjerava opet nazad. Činjenica jest da svi svojim radom zarađujemo, ali razlika između državnog ili ti javnog sektora je u tome što samo cucla i traži svoja prava i pritom radi slabo ili nikako, a privatni , barem onaj koji ne radi samo za državu stvara živu lovu i pritom zaposlenike u tom privatnom sektoru nitko ne pitak kak im je. Prava u privatnom sektoru ne postoje, postoji samo pravo na rad i to dok možeš izvršavati svoje šljakerske obveze , odnosno zaraditi za svoju plaču, zaraditi za državu i zaraditi za gazdu i tek kad sve to svojim radom zaradiš tek tada se možeš u privatnom sektoru nadati nekom regresu ili božićnici i to samo ak ti je gazda donekle normalan poslovni subjekt. Stoga moju ogorčenost ovakvim sindikalnim potezima nemoj shvaćati osobno, djelovanje po principu ak je meni krava crkla nek onom koji me hrani crkne i njegova ne vodi ničemu dobrom.
On bi lupal i po zaposlenicima privatnih firmi ...
To je totalna glupost, privatna firma je privatna firma, ali direktor svojim radnicima hoće kupiti BMW za božićnicu tko mu to može zabraniti? Ako neka firma odlično posluje zbog i ako nagrađuje svoje radnike to je razlog za zadovoljstvo, a ne za kažnjavanje.
U privatnom sektoru nema kolektivnih ugovora i zajedničkih prava, ako se privatniku radnik ne isplati on će dobiti otkaz bez pardona.
Što bi taj Laktašić rekao da mu netko uđe u kuću i uzme neku vrijednu stvar? A on radi upravo to, dira u privatnu svojinu.
Dečki - u pravu ste! U onom idealističkom, teoretskom dijelu.
No praksa naših vrlih privatnika je sasvim drugačija, i svodi se na maksimalno zloupotrebljavanje kilavih i nedorečenih zakonskih propisa (naravno, bez ikakve moralnosti i karaktera poslovanja naspram svojim zaposlenicima), a kome je i to skučeno - muljaže i onozakonsko kemijanje isto je uvelike pravilo ponašanja...
Naravski - svaka čast poštenim privatnicima, koji imaju obzira, morala i karaktera u ponašanju i odnosu prema svojim zaposlenicima, i bez liječenja kompleksa i iživljavanja svakojake vrste na radnicima... no nekako sam siguran da su takvi - na žalost - ne samo rijetki, već toliko rijetki da je to za Ripleya...
Sleđ, ja kao privatnik i pretežiti izvoznik zarađujem za ovu državu.
I to zarađujem "žive novce". A kaj ja imam od države. Negdje dobro a negdje loše, ali najčešže loše. Npr koliko se plati svih tih poreza. A npr koliko dugo se čekaju uvijeti gradnje (odnosno ex građevinsku).
Za cijelu tu proceduru se plati oko 10 k Eura a kaj se dobije. Dobije se godinu i pol čekanja i navlačenja za kojekakve dokumente. Sleđ, reci mi jel bi ti kupio auto da moraš platiti brdo love samo da dobiješ odobrenje da ga kupiš i moraš se natezati ohoho radnih dana + moraš sve to čekati godinu i pol.
U npr slovačkoj koja je grozna po izdavanju građevinskih moraš čekati samo 6 mjeseci i platiti između 500 i 700 eura. To je za nas SF.
Jednom sam slušao jednu emisiju o tržištu i o komunizmu. Uglavnom sve siromašne zemlje se uglavnom temelje na renti a ne na zarađivanju. Što to znači. Netko nešto želi napraviti, e onda treba nekome nešto platiti (ne govorimo legalno ili ilegalno). I to je ta renta. Tako država kod nas sjede. Ha želiš graditi daj rentu. Ha želiš otvoriti kafić, ha plati ZAMP, turističku rentu, prihod šumama, prihod vodama, slivne vode, spomeničku rentu.
I što je najgore oni koji se bore za vlas smatraju da čim dođu na vlast da imaju pravo na rentu svog položaja na vlasti i čine sve da se obogate na račun toga.
A pak da je taj relikt komunizma. U komunizmu nije bilo bitno da se stvori profit, da se proizvode proizvodi. Bilo je bitno da se stvori moč i da se generira još više moći. I to je i sada stvar. država sa svim svojim propisima generira svoju moč i defakto ubija poduzetništvo i stvaranje novih vrijednosti. Pa kud završimo završimo.
Jednako tako nam je u brodogradnji. Radnici i sindikalisti štrajaku a njih 6000 je stvorilo gubitke da svaki radnik u hrvatskoj za njihove gubitke mora platiti 8,700 kuna godišnje. Jedna i pol plača za te radnike. Isto tako čuo sam da u brodogradilištima postoji na čak 60 radnika jedan sindikalist. Pa di toga ima. I te radnike i te sidikaliste mi plačamo. Svako malo sindikati govore da žele imati brodogradnju. A kaj već 15 godina od brodogradnje mi imao samo gubitke.
Ja sam za to da imamo brodogradnju jer više ništa se od složenih i velikih proizvoda ne izvozi iz hrvatske. Ali zašto bi mi imali išta od te proizvodnje kada ona nije u 15 godina izuzev uljanika ama baš ništa uspjela proizvesti. Ja bi rađe ovih 8,700 kuna koje ću opet ja extra morati platiti za brodogradnju dao uljaniku izravno nego da se trpaju u ostale gubitaše.
I najgora stvar je kod sindikalaca to što oni ne žele shvatiti (baš kao i večina političara) da ako se nekome pomaže da se onda oduzima nekom drugom. Ako se nekom pomaže ti izravno ideš uništavati nekog drugog koji je uspješan. I tako par puta pa više nemaš uspješnog radnika kojem možeš uzimati nego si stvorio neradnika koji samo zna da treba malo sindikata koji će napraviti frku i od nekuda će se stvorit novci za tog neradnika.
Tvoj odgovor je smjesa osobnih frustracija i nepravedne generalizacije.
Sve kaj navodiš smeta i mene. I ja sam da se jako puno toga makne i promijeni. No pozicija sindikalca nije isto kao i pozicija članova sindikata, o čemu ja govorim.
I nije baš da nitko iz državnih službi ne stvara živu lovu,, jer ju se stvara puno, dapače 40% državnih prihoda uprihodile su državne službe. I to "cash", a nemoj sada da moram ići nabrajati tko sve , gdje i na koji način. Dobar dio stvaraju i velkike firme, koje ne možemo knjižiti pod privatne poduzetnike.
I na kraju - nisam dobil ni jedan odgovor glede poštenog odnosa i zakonskog poštivanja od strane privatnika. Ne jedan frend, od kojih mnogi i jesu privatnici, rekli su mi - "da mi poštujemo zakon, propali bi!"
Veli tak frend čiji radnici su prijavljeni na minimalac, a on kupuje vikendicu, auto i uživa u životu...
I na kraju - nisam dobil ni jedan odgovor glede poštenog odnosa i zakonskog poštivanja od strane privatnika. Ne jedan frend, od kojih mnogi i jesu privatnici, rekli su mi - "da mi poštujemo zakon, propali bi!"
Veli tak frend čiji radnici su prijavljeni na minimalac, a on kupuje vikendicu, auto i uživa u životu...
I opet kaj radi tu država i državni službenici. Ništa, samo generiraju novi lopovluk. A za to su dobro plačeni.
Npr treba gledati relacije. Ako se dobro sječam, njemačka ima 5,5 % državnih službenika, Slovenija 7,7% državnih službenika a hrvatska 8,9% I to od ukupnoj broj stanovnika a kada se pogleda sa relacijama zaposlenih onda to ispada još gore.
I opet kaj radi tu država i državni službenici. Ništa, samo generiraju novi lopovluk. A za to su dobro plačeni.
Tak puno državnih službenika a ništa ne rade.
Gledaj, ovak kak ti to vidiš - generalizirajuće i uvredljivo - svodiš se na način razmišljanja nekih forumaš(ic)a ovdje, a protiv takvog činjenično netočnog i bedastog stava se neću boriti niti o tome raspravljati, jer sa generalnim umišljajima i nečijim predrasudama nemam namjeru gubiti vrijeme.
Niti su dobro plaćeni, niti nije da ništa ne rade, niti generiraju nekakav lopovluk. I ja sam frustriran nekima, no neću reći da nitko ništa ne radi. To je ipak debelo pretjerano. I debelo nepravedno.
Gledaj, ovak kak ti to vidiš - generalizirajuće i uvredljivo - svodiš se na način razmišljanja nekih forumaš(ic)a ovdje, a protiv takvog činjenično netočnog i bedastog stava se neću boriti niti o tome raspravljati, jer sa generalnim umišljajima i nečijim predrasudama nemam namjeru gubiti vrijeme.
Ali Sleđ, država nam je, kada bi dao jednu ocjenu, na žalost sve lošija i lošija i svi nas prestižu.
Znam da je se ne može generalizirati. Treba gledati svaki slučaj pojedinačno. Npr ne tako davno je u zadru bila izbačena statistika ljudi s najviše prometnih prekršaja. Našli su nekog tipa od 21 godinu kaj u zadnje tri godine ima 91 prekrašaja u prometu. I sada kaj da kažem- policija ga je 91 puta ulovila u prekšaju (znaći skoro svaka dva tjedna) Sudstvo ga nije sankcioniralo da ne čini više prekršaje.
I kaj bi se onda moglo zaključiti osim da cijelokupna država u globalu ne radi kak treba.
P.S.: Kaj se tiče broja zaposlenih u državnim službama. To je činjenica a ne generaliziranje. I sam si bio vani i sam znaš da tamo državne službe bolje rade svoj posao.
Tema nije poštenje ili nepoštenje privatnih poslodavaca već licemjerski jalnuški stav sindikata državnih i javnih službenika spram zaposlenicima u privatnom sektoru.
Možda vam Klauški bolje pojasni od čega se sastoji to licemjerstvo.
Znam da je se ne može generalizirati. Treba gledati svaki slučaj pojedinačno. Npr ne tako davno je u zadru bila izbačena statistika ljudi s najviše prometnih prekršaja. Našli su nekog tipa od 21 godinu kaj u zadnje tri godine ima 91 prekrašaja u prometu. I sada kaj da kažem- policija ga je 91 puta ulovila u prekšaju (znaći skoro svaka dva tjedna) Sudstvo ga nije sankcioniralo da ne čini više prekršaje.
Očito je da ne znaš tko spada u državne službenike, jer je očito da u ovom dijelu oni rade odlično svoj posao (policija), no zakazuje drugi dio koji ne spada u državne službenike (jer sudstvo je zaseban dio vlasti, one sudbene, za razliku od državnih službenika i namještenika koji su dio izvršne vlasti).
Trebao si onda pitazi tko je sve preplaćen u ovoj zemlji, pa bih ti ja rekao kao iz topa - SUDSTVO!, jer suci dobivaju dobrano peteroznamenkaste plaće za to da dvije petminutne rasprave čekam 8 godina... znači, opet si generalizirao!
I kaj bi se onda moglo zaključiti osim da cijelokupna država u globalu ne radi kak treba.
To je točno, no toj točnoj ocjeni malo doprinose državni službenici. Za takvo stanje zaslužna je politika (znači, zakonodavna vlast), a sudbena vlast osigurava da se država smatra bananom, jer samo sudbena vlast osigurava sigurnost ulaganja i prava ulagača. Kada ona ne šljaka, nitko ne može imati povjerenja u državu u globalu.
Državni službenici nogdje nisu omiljeni, jer svugdje postoji fama kako je to izrazito privilegiran soj društva, koje karakteriziraju dvije stvari - ništa ne rade i dobro su plaćeni, a tu famu svugdje lansiraju isti ljudi kao i kod nas, no to je ponajprije odraz neznanja i predrasuda. Dok sam živio u Njemačkoj sjećam se viceva koje su pričali NIjemci, a jedan je išao ovako:
- zašto se državne službenike kad umru zakopava uspravno? - pa da nitko ne bi rekao "gle kako ta lijenčina leži!"
Naravno, vic su pričali privatnici na selu gdje sam živio i sa kojima sam bio u kuglačkom klubu, no činjenica je da se državnih službenika, ako ne rade svoj posao, država može relativno vrlo lako riješiti (puno lakše nego od lopovskog privatnika izvući novac).
Zanimljiva mi je i činjenica da nitko od svih tih ljudi, koji su ismijavali državne službenike, nije rekao da bi stvarno volio biti jedan od njih, no redovito su zapomagali "eh, da mi je biti državni službenik pa da se pošteno odmorim!"... tada bi, ako ništa drugo, morali redovito dolaziti na posao i biti tamo cijelo radno vrijeme... a ako je tim službenicima bolje, zašto se ne bi mijenjali?? Mislim da je odgovor jasan...
... tada bi, ako ništa drugo, morali redovito dolaziti na posao i biti tamo cijelo radno vrijeme... a ako je tim službenicima bolje, zašto se ne bi mijenjali?? Mislim da je odgovor jasan...
Sleđ zar je zaista istina. Kod privatnika se ne dolazi rodovito na posao i tamo se mora biti cijelo vrijeme. Pogledaj npr ZG holding (nije država ali brat bratu spada u istu kategoriju) tamo je 25% službenika na dugotrajnom bolovanju. Hmm... pa ni oni koji rade s azbestom nisu toliko na bolovanju.
Sleđ zar je zaista istina. Kod privatnika se ne dolazi rodovito na posao i tamo se mora biti cijelo vrijeme. Pogledaj npr ZG holding (nije država ali brat bratu spada u istu kategoriju) tamo je 25% službenika na dugotrajnom bolovanju. Hmm... pa ni oni koji rade s azbestom nisu toliko na bolovanju.
Gle, ne zanimaju me primjeri nekakvog Holdinga, kao što me za primjer državnih službenika ne zanima situacija u VG Komunalcu... a daleko je i od te kategorije, jer po ničemu ne spada u tu kategoriju...
Holding je lokalna upraviteljska tvrtka sa svojim proračunom, i nema veze sa principima rada i financijama državnih službenika, jer Holding sam donosi pravila na temelju kojih će funkcionirati, kakvu će imati sistematizaciju radnih mjesta, kolike će biti plaće itd itd...
Tema nije poštenje ili nepoštenje privatnih poslodavaca već licemjerski jalnuški stav sindikata državnih i javnih službenika spram zaposlenicima u privatnom sektoru.
Možda vam Klauški bolje pojasni od čega se sastoji to licemjerstvo.
Nije riječ o nikakvom jalnuštvu, nego je riječ o principima jednakosti u odgovornosti i snošenju posljedica. O tome sam ti rekao da se informiraš kako to vani izgleda.
BTW, tu krizu nisu stvorili državni službenici, nego baš ti privatnici i ini koji se busaju kako jedini uplaćuju u proračun, a očito je da uplaćuju manje (zašto?), pa bi se država trebala namiriti od onih koji su za to najmanje zaslužni...
Eto, sada reci da je to jalnuštvo... ako tvoja firma loše radi, jesam li ja za to kriv??
BTW, tu krizu nisu stvorili državni službenici, nego baš ti privatnici i ini koji se busaju kako jedini uplaćuju u proračun, a očito je da uplaćuju manje (zašto?), pa bi se država trebala namiriti od onih koji su za to najmanje zaslužni...
Upravo je država i kompletni državni kadar krivi. Npr zašto nije veći rast u građevinarstvu, jel privatne firme izdaju građevinske dozvole ili država?
Tko određuje da imamo tako velike poreze, država ili privatne firme. Tko određuje da se stvorilo umjesto 1:4 umirovljenik vs radnik na skandaloznih 1:1,4 radnika Tko određuje da imamo umjesto 100 čak 570 jedinica lokalne uprave i samo uprave županija ili čeg več.
To krizu su prvenstveno uzrokovali svi oni zaposleni u državi a ne oni u privatnim sektorima.
Hočeš li reči da su krvi npr oni u drvo prerađivačkoj industriji koji propadaju zbog užanog tečaja, nestimulativnih propisa, ogromnih davanja državi? oni su krivi jer ni uz minimalne plače ne mogu uspješno poslovati.
Nije riječ o nikakvom jalnuštvu......Eto, sada reci da je to jalnuštvo... ako tvoja firma loše radi, jesam li ja za to kriv??
Ti stalno izvrčeš lončiće naopačke i to kaj neznaš napisti nekaj pametnije osim ove tvoje blebetarije o nekakvoj novokomponiranoj solidarnosti između državnih, javnih i privatnih zaposlenika jasan je znak da si i sam svjestan da braniš neobranjivo. Sledge "tvoja firma", tvoj poslodavac je v riti, a kakvo je stanje kod mog privatnog poslodavca uopće ni bitno u kontekstu ove teme. Bitno je to da su si "vaši" ljigavi sindikalci dali za pravo dirat u privatnu svojinu tj. u ionako nepostojeća prava privatnih zaposlenika. Ak već neznaju zastupati interese svoga članstva, onda bar nek ne diraju u one s kojima nemaju nikakve veze. Nek se nazad vrate podijeli svinjskih polovica, to im je dobro išlo, a u školicu kak je to vani bi trebao poslati upravo te tvoje sindikalce. Znam ja da ti njih po defaultu braniš al kaj je preveć je preveć. Daj si još jednom klikni na komentar Klauškog i dobro pročitaj kaj piše . Čovjek je sve ljepo napisal. Ak se buš i dalje pravil bedast, onda se više s tobom nemam kaj raspravljati po ovoj temi.
Ni kada smo kod teme sindikata, pamtim jednu izjavu Kneževičke koja ide ovako nekako: "Vidite kako razvijenim zemljama u krizi pada izvoz. Sada se vidi da je u stvari dobro da Hrvatska malo izvozi."
A i jučer je pametno prof Tica rekao- Iz ove krize nas može izvući samo izvoz, a što smo mi napravili- uveli krizni porez koji dodatno jednako opterečuje domaču potrošnju i izvoz. Kako onda očekivati da če nas izvoz spasiti kada ga dodatno oprerečujemo. A BTW harač je ideja domačeg sindikata.
Upravo je država i kompletni državni kadar krivi. Npr zašto nije veći rast u građevinarstvu, jel privatne firme izdaju građevinske dozvole ili država?
Tko određuje da imamo tako velike poreze, država ili privatne firme. Tko određuje da se stvorilo umjesto 1:4 umirovljenik vs radnik na skandaloznih 1:1,4 radnika Tko određuje da imamo umjesto 100 čak 570 jedinica lokalne uprave i samo uprave županija ili čeg več.
To krizu su prvenstveno uzrokovali svi oni zaposleni u državi a ne oni u privatnim sektorima.
Hočeš li reči da su krvi npr oni u drvo prerađivačkoj industriji koji propadaju zbog užanog tečaja, nestimulativnih propisa, ogromnih davanja državi? oni su krivi jer ni uz minimalne plače ne mogu uspješno poslovati.
Tvoj odgovor je činjenično netočan, i to iz jednostavnog razloga - natrpao si u isti koš sve živo i neživo.
Politika koja je kriva za sve te navedene probleme - nisu državni službenici. Shvaćaš li ti to??
Sindikat koji štiti interese državnih službenika ne štiti interese Kosorice i ostalih koji vladaju zemljom, kao niti onih koji donose loše zakone i pogrešne odluke.
Stoga prekini trpati sve svoje frustracije i sve probleme u isti koš, i za njih okrivljivati i krive i prave, samo zato jer ti sebe doživljavaš crno-bijelo: postojimo MI i postoje ONI. Postoji puno različitih faktora, a onaj o kojem ja govorim nije ni MI ni ONI.
Bitno je to da su si "vaši" ljigavi sindikalci dali za pravo dirat u privatnu svojinu tj. u ionako nepostojeća prava privatnih zaposlenika.
Zakaj su nepostojeća?? Zato jer gazda drži djelatnike na minimalcu, tretira ih kao svojinu i stoku, ucjenjuje i zloupotrebljava činjenicu što ljudi ovise o njegovoj dobroj volji, a istodobno sebi kupuje i priušti, jer nema elementarne odgovornosti ni poslovnog morala prema nikome osim prema sebi, valjda je uvjeren kako je bogom dan...
Ak već neznaju zastupati interese svoga članstva, onda bar nek ne diraju u one s kojima nemaju nikakve veze.
Očito je tvoja mogućnost shvaćanja malo preskučena, pa se vrtiš na mjestu, a lijepo sam već sve objasnio. Znači, ostaje zaključak kako ili ne čitaš, ili ne shvaćaš.
Daj si još jednom klikni na komentar Klauškog i dobro pročitaj kaj piše . Čovjek je sve ljepo napisal. Ak se buš i dalje pravil bedast, onda se više s tobom nemam kaj raspravljati po ovoj temi.
Hu-d-fak je Klauški?
Da mu ja više platim, pisal bi kaj meni paše.
Postavlja stvari sa samo jednog aspekta - naravno, u duhu tradicionalno bijednog hrvatskog novinarstva, stvarajući senzacije gdje ih nema i podilazeći liniji manjeg otpora, ne pitajući poslodavce zbog čega njihovi radnici nemaju ništa?? Možda i zato da se sam ne bi zamjerio svojem poslodavcu... baš je jadan! A glumi frajera... običan kukavički tuljan. Ništa više. Sigurno je ponosan na svoje pamfletiće i umišlja kako je on "savjest javnosti"...
Koja je u tom smislu odlična, jer sa minimalnim ulaganjem državi izlazi u susret. Meni tih sto kuna na plaći ne znači previše, i tu isto - nakon dva sniženja plaće - dajem svoj obol solidarnosti. Dok istodobno drugi gubitaši dijele radnicima novac šakom i kapom.
Želi li netko reći da blagajnica u Konzumu ne bi mogla imati veću plaću? Jer možda - Todorić nema novca?? Možda i nema, jer ga potroši na kupovanje srpskih propalih firmi i novih jahti, a dobiva - kao trgovac - poticaje, što je nonsens koji ne postoji nigdje osim u Hrvatskoj. No to taj čmar Klauški ne zna i ne zanima ga. Uzmi Todoriću te milijarde poticaja, i ne treba ti harač, ne treba ti smanjenje ničijih potpisanih i ugovorenih prava (što je svetinja svugdje u svijetu). Nemoj dijeliti poticaje seljacima za tri kokoši i dvije svinje, te 5 litara mlijeka. Nemoj stalno pomagati brodogradnju i u nju trpati silne milijarde za ništa. Revidiraj nezaslužene plaće, poticaje, mirovine, nagrade, povlastice i sve ostalo, vidjet ćeš da love ima za sve, i to vrlo izdašno. Uvedi stroge kontrole i sustav debele odgovornosti za one koji podgpovornost imaju za odluke, pa da vidiš kako odjednom to sito baš i nema toliko rupa i tako velike...
Umjesto toga treba ići linijom manjeg otpora i guliti one koji se ne mogu braniti, jer je to najlakše, i time i davati primjer kako se i ostali poslodavci ispod njih "trebaju" ponašati - ucjenjujte svoje uposlenike, gulite ih, nedajte im ništa, jednostrano raskidajte ugovore ako vam se ne sviđaju, jebite im majku! Vidite kako to MI radimo, znači - možete i vi!!
Zato nam i je tako. No za pokretanje toga trebaju muda. Mjedena, velika kao lubenice. Koje nitko nema, no misli kako to može kompenzirati jezičinom. A ne može.
.......... I na kraju - nisam dobil ni jedan odgovor glede poštenog odnosa i zakonskog poštivanja od strane privatnika. Ne jedan frend, od kojih mnogi i jesu privatnici, rekli su mi - "da mi poštujemo zakon, propali bi!"
Veli tak frend čiji radnici su prijavljeni na minimalac, a on kupuje vikendicu, auto i uživa u životu...
Od 100 privatnika 1 ili 2 poštuju zakon i posluju ispravno i prema državi i prema ljudima koji rade kod njih. Ostalih 98 su prevaranti kojima treba uzeti svu imovinu (i od žene, djece, punice, svekrve) i onda zaposliti direktora koji će poštivati zakone, a vlasnicima firmi tj dojučarašnjim privatnicima dati za njihov rad 6000 kn pa neka obitelj prehrane do kraja mjeseca.
Svaki privatnik je gad i prema ljudima i prema državi. (izuzimam onog jednog na 100).
Koja je u tom smislu odlična, jer sa minimalnim ulaganjem državi izlazi u susret. Meni tih sto kuna na plaći ne znači previše, i tu isto - nakon dva sniženja plaće - dajem svoj obol solidarnosti. Dok istodobno drugi gubitaši dijele radnicima novac šakom i kapom.
Koja je katastrofalna ideja. Izvoznici i globalne kompanije gledaju to fest detaljno. Ako je ukupno opretečenje na plaču ogromno onda niti izvoznici ili nemaju konkurentan proizvod (jer je radnik jako skup) ili moraju platiti puno manje tog istog radnika. Globalne kompanije će isto tako odustati od ulaganja i otići negdje drugdje.
Da ti dočaram. Imaš firmu koja proizvodi čavle u dvije različite države. U državi A je visok PDV i niski doprinosi. U drugoj državi je nizak PDV i visoki doprinosi. U jednom trenutko dok još nema globalne trgovine među njima prihodi od PDV-a i doprinosi su jednaki.
neto plača nek bude u obje države 50 kuna. Proizvođač A u državi A napravi čavel za 100 kuna. Proizvođač B u državi B napravi čavel za 120 kuna jer su doprinosi jako visoki pa je i cijena rada viša.
U državi A gdje je visok PDV čavel A košta 150 kuna (50 kuna PDV-a ). A čavel B košta 160 kuna (PDV se računa kao postotak i pošto je ulazna cijena viša postata tu razliku još multiplicira).
U državi B gdje je PDV nizak a doprinosi visoki čavel A košta 130 kuna (30 kuna PDV-a) a čavel B košta 156 kuna.
I građani obje države će ubrzo početi kupovati samo čavel A jer je jeftiniji. Proizvođač A zarađuje fest. Proizvođać B gubi tržište. Da održi proizvodnju onda mora smnajivati plače. Država A i pozitivnu bilancu jer cijelo vrijeme izvozi a država B ima negativnu bilancu jer je uvoznik čavala a njegovi državljani gube poslove.
Eto to ti je cijela logika zašto je nepovoljno da se plače opterečuju i zašto je krizni porez na plače katastrofalan za izvoznike.
Lijepo si to rekao, no cijela priča ima jednu rupu. Dapače - rupetinu, rupčagu i krater.
Ona podrazumijeva da se ne smanjuju plaće, nego da se za taj 1% poveća sve ostalo.
Državnim službenicima je za krizni porez smanjena plaća (kao i prethodna dva smanjenja plaće po 6%, koja se tih gospodarstvenika nisu ticali, iako su ta odricanja bila da se umanje gubici koje u stvorili ti gospodarstvenici, a ne državni službenici!), a nije prvo nabubana osnovica i sve ostalo, te onda umjesto oduziman porez, jer bi to bilo pretakanje iz šupljeg u prazno.
To bi bio onaj sustav "velikih sniženja i ppopusta" kao u našim auto-salonima i trgovinama druge robe: prvo napušu cijene do neba, onda te vabe debelim popustima, a kada i kupiš sa tim debelim popustom - trgovac je još uvijek dobio više negoli je trebao! Ti si umišljaš kako si dobro prošao, a dobro je prošao onaj koji je podmirio nabavnu cijenu, sva davanja, debelu maržu i još čak ima nešto iber toga... no bitno je moći nekoga u nešto uvjeriti! Tome reklame i služe...
Vidiš, krizni porez nije zamišljen da služi tome pretakanju, nego samo da se oduzme od postojeće plaće bez ikakvih pretakanja i kompenzacija. No kako bi naši izvoznici htjeli biti i jebeni i pošteni, imaju problem jer taj 1% žele kompenzirati nabijanjem cijene tamo gdje je to najmanje poželjno - na svojem finalnom proizvodu, na ciljanom tržištu... a to - ne ide!!. No to je sve već deja vu kod naših vrlih gospodarstvenika (koji imaju debeli uzor u Vladi - "štediti, štediti, i samo štedi - TI!"... a mi ćemo i dalje davati deklarativnu podršku bez da se odreknemo i jedne lipe...).
Lijepo si to rekao, no cijela priča ima jednu rupu. Dapače - rupetinu, rupčagu i krater.
Ona podrazumijeva da se ne smanjuju plaće, nego da se za taj 1% poveća sve ostalo.
Sleđ naravno mogu se smanjtiti plače tako da izvoznik B ima jednake cijene kao i izvoznik A. Ali zar ne shvačaš da to isto radi i izvoznik A. Oni se utrkuju tko će imati manju proizvođačku cijenu finalnog proizvoda. I tu izvoznik A ima daleko veću prednost od izvoznika B. On može snižavati puno manje cijenu rada za a da napravi isti efekt odnosno istu cijenu izvoznog proizvoda.
U toj utrci izboznik B zbog velike cijene rada ima samo izbor da plača njegovih radnika bude niska i marža na pdoizvode simbolična. Izvoznik A zbog nižih doprinosa na plače, će moći svojim radnicima dati malo veću plaču (a time imati će i kvalitetnije radnike) i zadržavati puno veću dobit a da je finalna cijena proizvoda ista.
I sada tako prolazi vrijeme, izvoznik B preživljava, izvoznik A zarađuje. I pojavi se ultra super čavel koji zahtijeva kupnju ultra skupog stroja. Izvoznik A, pošto ima veću zaradu (ako su finalne cijene iste) može si kupiti taj ultra skupi stroj. Izvoznik B koji preživljava na žalost ne može kupiti taj stroj i proizvodi i dalje obične čavle.
Nakon nekog vremena svi ljudi kupuju ultra skupe čavle i izvoznik B je nagrabusio. mora se modernizirati ali nema od kuda. Izvoznik A za to vrijeme polako preuzima tržište oba dvije zemlje. Zbog povečanja posla još više zarađuje. Poslodavac B otpušta radnika B i sada država B više nema radnika B nego ima nezaposlenog B. Nezaposleni B više ništa ne može kupovati jer nema plače. Tada država B više nema ni prihoda od visokog poreza na dohodak niti prihod od niskog PDV-a, te još deficit trgovine jer sada kupuje čavle. Država A ima suficite vanjske trgovine i zdrava poduzeća.
Jednako tako i strani investitor C se odlući otvoriti novu firmu. Neće ni pogledati u zemlju B nego će odmah otvoriti firmu u zemlji A.
Ukratko u globaliziranom svijetu roba i kapitala, a u takvom na žalost živimo, jedina nada opstanka gospodarstva jest oporezivanje potrošnje a ne proizvodnje. Tu je Karl Marx bio u krivu kada je tvrdio da će u razvijenom svijetu opstati jedino porez na poduzeća odnosno dohotke.
Citat:
Državnim službenicima je za krizni porez smanjena plaća (kao i prethodna dva smanjenja plaće po 6%, koja se tih gospodarstvenika nisu ticali, iako su ta odricanja bila da se umanje gubici koje u stvorili ti gospodarstvenici, a ne državni službenici!), a nije prvo nabubana osnovica i sve ostalo, te onda umjesto oduziman porez, jer bi to bilo pretakanje iz šupljeg u prazno.
Privatnicima su isto smanjene plače za isti taj krizni porez. Isto tako jesi li naveo statistiku da u ovoj krizi u 2009 se povećao broj zaposlenih u državi i državnim firmama, dok u privatnim firmama se taj broj na žalost za 90,000 smanjio.
Ovu krizu je prvenstveno stvrila država. Država je činila sve da zaustavi gospodarstvo, što visokim porezima, što bujanjem propisa te najviše neučinkovitošću cijelog državnog birokratskog aparata. Nisu je stvorili gospodarstvenici. Jesi li ikada se zapitao zašto u sve ove godine proračun raste puno brže od rasta BDP-a. Jesi li zapitao zašto zaposlenost pada u privatnim poduzećima pada. Jesi li se zapitao zašto stalno raste broj državnih službenika i zaposlenika u državnim firmama.
Država je tu krivac. Gospodarstvo je kao krava muzara. Ako se brineš za nju i osiguravaš vodu i sviježu travu i ne muzeš previše sve je ok. Ali ako joj uskračuješ vodu i travu te muzeš tak da se ni mali telići ne mogu prehraniti onda je u krajnju ruku licemjerno pitati se zašto je krava u tak lošem stanju.
Opet Jadranka sa svojima čačka mečku. Ponovno se obrušava na one koji rade i ne stvaraju dugove ovoj državi.
Predlažem Jadranki da se idućih godinu dana ona osobno sa svim svojim pametnim podanicima spusti na prosječnu plaču u državnim službama,ukine sve moguće povlastice i evo nam uštede. Neka dijeli kruh sa svojim narodom,ona i gospoda iz SDP-a ,jer su nas jedni i drugi doveli do ovih govana. I sada bi samo dio naroda mora snositi posljedice njihovih sranja, Dosta je toga.
Predlažem Jadranki da se idućih godinu dana ona osobno sa svim svojim pametnim podanicima spusti na prosječnu plaču u državnim službama,ukine sve moguće povlastice i evo nam uštede. Neka dijeli kruh sa svojim narodom,ona i gospoda iz SDP-a ,jer su nas jedni i drugi doveli do ovih govana.
"Vođa sindikata je rekao da živi u sindikalnom stanu za koji plaća stanarinu i režije, a plaća mu je 13 tisuća kuna. Na raspolaganju ima i službeni automobil."
Eto, godinu dana od kad sam pokrenuo ovu temu jer su me iziritirali tadašnji zahtjevi sindikalnih čelnika državnih službi ( pogledaj prvi post) , konačno smo i javno saznali kolko ti mamlazi zarađuju na radničkoj grbači i zakaj im je tak slatko biti sindikalec.