Prema Ustavu Repubike Slovenije, općina (slovenski občina) je samoupravna lokalna zajednica (tj. jedinica lokalne samouprave), koja obuhvaća područje jednog ili više naselja koja su povezana zajedničkim potrebama i interesima stanovnika.
Po slovenskom Zakonu o lokalnoj samoupravi, općina mora imati najmanje 5000 stanovnika, ali ima i onih koje zbog zemljopisnih, pograničnih, nacionalnih, povijesnih ili gospodarskih razloga imaju taj status iako imaju manje od 5000 stanovnika . U djelokrug općine spadaju poslovi lokalnog značaja koje općina može obavljati samostalno i koji se tiču samo stanovnika općine. Grad može dobiti status gradske općine (slovenski mestna občina) ako ima više od 10000 stanovnika te predstavlja zemljopisno, gospodarsko i kulturno središte područja koje mu grvitira. Međutim taj status može dobiti i općina zbog povijesnih razloga. Na gradsku općinu država može prenijeti poslove iz svoje nadležnosti, a koji utječu na razvoj grada.
Slovenija je od veljače 2011. godine podijeljena na 211 općina, među kojima njih 11 ima status gradske općine.
Osim na općine, kao jedinice lokalne samouprave, Slovenija je podjeljena i na 58 upravnih jedinica (koje se mogu usporediti s uredima državne uprave u županijama u Hrvatskoj) koje obavljaju poslove državne uprave i ne zadiru u samoupravne poslove općina.
Statističke regije Iako zakonski nigdje nije regulirano, Slovenija je podjeljena i na pokrajine (u zemljopisnom smislu), odnosno na regije.
Tako je za potrebe državne statistike država podjeljena na 12 regija, a one su:
1.Pomurje 2.Podravska 3.Koruška 4.Savinjska 5.Zasavlje 6.Donjoposavska 7.Jugoistočna Slovenija 8.Središnja Slovenija 9.Gorenjska 10.Notranjsko-kraška 11.Goriška 12.Obalno-kraška
Ustav Republike Slovenije dopušta šire samoupravne zajednice, odnosno pokrajine, na koje pak država može prenijeti neke poslove iz svog djelokruga.
Povijesne pokrajine 1.Primorska Slovenska Istra
2.Kranjska 2a. Gorenjska 2b. Notranjska 2c. Dolenjska i Bela krajina
U Hrvatskoj su općine i gradovi prema Ustavu, jedinice lokalne samouprave. Teritorij Hrvatske administrativno je podijeljen na 127 gradova i 429 općina. Općine i gradovi u Hrvatskoj čine najnižu razinu samouprave. Hrvatska je podijeljena na dvadeset županija i Grad Zagreb koji ima status županije. Županija obuhvaća više prostorno povezanih općina i gradova na svom području. Površinom je najveća županija Ličko-senjska, a najmanja Međimurska županija. Županije s najviše stanovnika su Splitsko-dalmatinska, Osječko-baranjska i Primorsko-goranska.
-
Hrvatske županije
Županija je jedinica područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj čije područje "predstavlja prirodnu, povijesnu, prometnu, gospodarsku, društvenu i samoupravnu cjelinu, a ustrojava se radi obavljanja poslova od područnoga (regionalnog) interesa".[1] Županija obuhvaća više prostorno povezanih općina i gradova na svom području. Cijelo područje Republike Hrvatske podijeljeno je na dvadeset županija i Grad Zagreb,[2] koji ima položaj županije.[3]
Djelokrug Županije obavljaju poslove od područnog (regionalog) značaja, a koji nisu Ustavom i zakonima dodijeljenim državnim tijelima. Djelokrug županija može biti izvorni (samoupravni) te povjereni (poslove držvne uprave).
Županija u svom samoupravnom djelokrugu obavlja poslove koji se odnose na:[1]
obrazovanje, zdravstvo, prostorno i urbanističko planiranje, gospodarski razvoj, promet i prometnu infrastrukturu, održavanje javnih cesta, planiranje i razvoj mreže obrazovnih, zdravstvenih, socijalnih i kulturnih ustanova, izdavanje građevinskih i lokacijskih dozvola, drugih akata vezanih uz gradnju te provedbu dokumenata prostornog uređenja za područje županije izvan područja velikoga grada, te ostale poslove sukladno posebnim zakonima.
Odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave (odnosno općine ili grada) u skladu s njezinim statutom i statutom županije, mogu se pojedini poslovi iz samoupravnog djelokruga općine ili grada prenijeti na županiju.
Povjereni poslovi su poslovi državne uprave koji se obavljaju županije, a određuju se zakonom. Troškovi obavljanja poslova državne uprave koji su preneseni na tijela županije podmiruju se iz državnog proračuna. ... http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_%C5%BEupanije (http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_%C5%BEupanije)
-
Hrvatske općine i gradovi
Općine i gradovi su, prema Ustav Republike Hrvatske, jedinice lokalne samouprave. Teritorij Republike Hrvatske administrativno je podjeljena na 127 gradova i 429 općina. Općine i gradovi u Hrvatskoj čine najnižu razinu samouprave (to su osnovne ustrojstvene jedinice). Županije su više jedinice lokalne samouprave (pojam lokalni ovdje ima šire značenje; u smislu hrvatskog Ustava županije su jedinice područne samouprave) koje su ustrojene od općina i gradova.
Jedinice lokalne samouprave obavljaju poslove iz lokalnog djelokruga kojima se neposredno ostvaruju potrebe građana, a osobito poslove koji se odnose na uređenje naselja i stanovanja, prostorno i urbanističko planiranje, komunalne djelatnosti, brigu o djeci, socijalnu skrb, primarnu zdravstvenu zaštitu, odgoj i osnovno obrazovanje, kulturu, tjelesnu kulturu i sport, zaštitu potrošača, zaštitu i unapređenje prirodnog okoliša, protupožarnu i civilnu zaštitu http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_op%C4%87ine_i_gradovi (http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_op%C4%87ine_i_gradovi)
Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, Republika Bosna i Hercegovina sastojala se iz 109 općina http://hr.wikipedia.org/wiki/Op%C4%87ine_i_naselja_u_Bosni_i_Hercegovini (http://hr.wikipedia.org/wiki/Op%C4%87ine_i_naselja_u_Bosni_i_Hercegovini)
-
Upravna podjela Bosna i Hercegovina se sastoji od dva entiteta i jednoga distrikta.
Entiteti BiH su:
Federacija Bosne i Hercegovine Republika Srpska Distrikt je Brčko.
Županije (kantoni) Federacije Bosne i HercegovineFederacija Bosne i Hercegovine je podijeljena na 10 županija*:
Upravna podjela države U sastavu Srbije nalazi se jedna autonomna pokrajina - Vojvodina. Srbija bez te pokrajine naziva se "Središnja" ili "Uža Srbija". Uz ovakvu podjelu, postoji podjela na 29 okruga plus grad Beograd. Vojvodina ima 7 okruga, te Uža Srbija 17.
AP Vojvodina:
Sjevernobački okrug Srednjobanatski okrug Sjevernobanatski okrug Južnobanatski okrug Zapadnobački okrug Južnobački okrug Srijemski okrug
Središnja Srbija:
Mačvanski okrug Kolubarski okrug Podunavski okrug Braničevski okrug Šumadijski okrug Pomoravski okrug Borski okrug Zaječarski okrug Zlatiborski okrug Moravički okrug Raški okrug Rasinski okrug Nišavski okrug Toplički okrug Pirotski okrug Jablanički okrug Pčinjski okrug
Svaki okruzi sastoje se od nekoliko općina koji su podijeljeni na mjesne zajednice. Pri formiranju okruga, područja na jugozapadu Srbije sa većinskim bošnjačkim stanovništvom nisu izdvojena u poseban okrug, već si podijeljena između Zlatiborskog i Raškog okruga što je izazvalo veliko nezadovoljstvo bošnjačke strane.
Neke političke stranke u Srbiji predlažu da Srbija bude podijeljena u 5 regija:
Vojvodina Šumadija Podunavlje Podrinje Beograd
Gradovi
Iako Srbija ima mnogo naseljenih mjesta preko 20,000 stanovnika, službeno ima samo 3 grada i Grad Beograd. To su gradovi:
Beograd - 1.119.642 sa predgrađem 1.576.124 Novi Sad - 191.405 sa predgrađem 299.294 Niš - 173.724 sa predgrađem 250.518 Kragujevac - 146.373 sa predgrađem 175.802 U siječnju 2007. godine, uredbom Vlade Srbije, 23 općine u Srbiji su dobile status grada. Pored Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca, status grada su dobili: Vranje, Zrenjanin, Jagodina, Kraljevo, Leskovac, Loznica, Kruševac, Pančevo, Požarevac, Smederevo, Srijemska Mitrovica, Subotica, Užice, Zaječar, Čačak, Sombor, Valjevo, Novi Pazar i Šabac. http://hr.wikipedia.org/wiki/Srbija (http://hr.wikipedia.org/wiki/Srbija)
U augustu 2004. Makedonija je bila aministrativno reorganizovana tako da je dobila nove 84 općine. Grad Skoplje je zasebna administrativna jedinica koja je sastavljena od 10 općie i ujedno je glavni grad republike.
Prije 2004, Makedonija je imala 123 općine koji su funkcionirali od 1996 do 2004. Neke od njih su bile spojeni tako da bi se dobio sadašnji broj. Ovaj proces je bio poznat kao decentralizovanje centralne vlasti. Pored novih općina, lokalna samouprava je dobila veće ingerencije i određeni nivo samoupravljanja. http://bs.wikipedia.org/wiki/Makedonija (http://bs.wikipedia.org/wiki/Makedonija)
Vrijeme je za regionalizaciju Hrvatske ...Primjer Velike Gorice ...Mnogo bi prirodnije i funkcionalnije bilo da se umjesto općina Pokupsko i Kravarsko tada formirala općina Vukomeričke Gorice koja bi, pored područja tih dviju općina, obuhvatila i Turopoljske brege, a možda i Vrhovje (koji su ostali u sastavu Velike Gorice). Takva bi općina imala osam do deset tisuća stanovnika i bila bi ekonomski održiva, geografski cjelovita i funkcionalna. Bez problema bi mogla financirati svoje potrebe, uključivši i izgradnju dječjega vrtića, podizanje razine kvalitete osnovnoga školstva, kao i komunalnoga standarda građanima. Slično je i s općinom Orle. Kad bi se tako formirao prostor lokalne samouprave u velikogoričkome kraju, sam Grad Velika Gorica ostao bi na suženijem prostoru od sadašnjeg i imao bi oko 40 tisuća stanovnika. Na njemu čak postoji i mogućnost formiranja još jedne općine. No tada bi se moralo razmisliti i o logičnosti granica Grada Zagreba jer bi čitav prostor Gornjeg Turopolja, južno od zagrebačke obilaznice (koja se nametnula kao nova 'prirodna' granica), od Čeha do Jakuševca onda trebao biti u sastavu te nove općine. ...Ne gajim iluzije da bi ideje o kojima govorim (a koje nisu moje nego datiraju u početak 90-ih, kad se ustanovljavala nova političko-upravna karta Hrvatske) mogle biti prihvaćene. Nadam se tek da će o načelima i zdravoj logici na kojima one počivaju netko tko o tome bude odlučivao povesti računa. Do mene će kao zastupnika stići tek u finalnoj fazi. ...Dolazim iz Turopolja koje je imalo samoupravni status sličan, a stoljećima i jači od istarskoga. Turopoljci bi prvi mogli tražiti da im se vrati i prizna posebna samouprava koju su baštinili punih osam stoljeća od Jamnice do Sisačkih Sela, od Save pa do Kupe. Danas je Turopolje raščerečeno teritorijalno-upravnom podjelom između Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Grada Zagreba (mali dio Turopolja se nalazi i na području karlovačke županije!). Može li onda 'višestoljetni status' biti baš vrhunaravni i jedini relevantan kriterij u ovoj raspravi? http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=413:vrijeme-je-za-regionalizaciju-hrvatske&catid=1:latest-news (http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=413:vrijeme-je-za-regionalizaciju-hrvatske&catid=1:latest-news)
Predsjednik Udruge općina: S tako malim sredstvima načelnici su čarobnjaci! ...–Stvorio se svojevrsni medijski linč koji govori o rastrošnosti u općinama i o nužnosti njihovog ukidanja što nije istina. Svi smo mi za preustroj, no uz teritorijalnu reorganizaciju treba ići i financijska. Danas općine troše tek četiri posto proračuna, dok je u EU to između 25 i 40 posto, a primjerice u Finskoj čak 70 posto. S tako malim sredstvima ovdašnji načelnici su zapravo čarobnjaci. Pa i naše selo želi škole, dvorane, vrtiće, igrališta i sve što imaju gradovi – rekao je Bukvić ... http://dalje.com/hr-hrvatska/predsjednik-udruge-opcina--s-tako-malim-sredstvima-nacelnici-su-carobnjaci/412820 (http://dalje.com/hr-hrvatska/predsjednik-udruge-opcina--s-tako-malim-sredstvima-nacelnici-su-carobnjaci/412820)
Naslov: Odg: HNS: Sesvete treba izdvojiti iz Zagreba
Autor: kuntakinte - Rujan 06, 2012, 10:24:07 poslijepodne
PREDIZBORNA INICIJATIVA HNS: Sesvete treba izdvojiti iz Zagreba Dragan Kovačević je istaknuo kako prema postojećem sustavu građani uopće ne participiraju u vlasti te da to treba hitno mijenjati ...Komentari -Ako izdvajanje Sesveta iz Grada Zagreba znači the se budući Centar za gospodarenje otpadom GRADA ZAGREBA neće izgraditi na području Sesveta (naselje Dumovec) onda je to pozitivna stvar za Sesvete. Ali ako netko želi kontrolirati eventualni veći priljev novca u "proračun Sesveta" nakon izgradnje takvog Centra na području Sesveta onda je bolje the se Sesvete ne izdvajaju od Grada Zagreba. http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/hns--sesvete-treba-izdvojiti-iz-zagreba_319612 (http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/hns--sesvete-treba-izdvojiti-iz-zagreba_319612)
Vrijeme je za regionalizaciju Hrvatske ...Primjer Velike Gorice ...Mnogo bi prirodnije i funkcionalnije bilo da se umjesto općina Pokupsko i Kravarsko tada formirala općina Vukomeričke Gorice koja bi, pored područja tih dviju općina, obuhvatila i Turopoljske brege, a možda i Vrhovje (koji su ostali u sastavu Velike Gorice). Takva bi općina imala osam do deset tisuća stanovnika i bila bi ekonomski održiva, geografski cjelovita i funkcionalna. Bez problema bi mogla financirati svoje potrebe, uključivši i izgradnju dječjega vrtića, podizanje razine kvalitete osnovnoga školstva, kao i komunalnoga standarda građanima. Slično je i s općinom Orle. Kad bi se tako formirao prostor lokalne samouprave u velikogoričkome kraju, sam Grad Velika Gorica ostao bi na suženijem prostoru od sadašnjeg i imao bi oko 40 tisuća stanovnika. Na njemu čak postoji i mogućnost formiranja još jedne općine. No tada bi se moralo razmisliti i o logičnosti granica Grada Zagreba jer bi čitav prostor Gornjeg Turopolja, južno od zagrebačke obilaznice (koja se nametnula kao nova 'prirodna' granica), od Čeha do Jakuševca onda trebao biti u sastavu te nove općine. ...Ne gajim iluzije da bi ideje o kojima govorim (a koje nisu moje nego datiraju u početak 90-ih, kad se ustanovljavala nova političko-upravna karta Hrvatske) mogle biti prihvaćene. Nadam se tek da će o načelima i zdravoj logici na kojima one počivaju netko tko o tome bude odlučivao povesti računa. Do mene će kao zastupnika stići tek u finalnoj fazi. ...Dolazim iz Turopolja koje je imalo samoupravni status sličan, a stoljećima i jači od istarskoga. Turopoljci bi prvi mogli tražiti da im se vrati i prizna posebna samouprava koju su baštinili punih osam stoljeća od Jamnice do Sisačkih Sela, od Save pa do Kupe. Danas je Turopolje raščerečeno teritorijalno-upravnom podjelom između Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Grada Zagreba (mali dio Turopolja se nalazi i na području karlovačke županije!). Može li onda 'višestoljetni status' biti baš vrhunaravni i jedini relevantan kriterij u ovoj raspravi? http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=413:vrijeme-je-za-regionalizaciju-hrvatske&catid=1:latest-news (http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=413:vrijeme-je-za-regionalizaciju-hrvatske&catid=1:latest-news)
bez grada Velika Gorica okolica bi bila mrtva,tj opcina Vukomericke Gorice bi bila na razini sadasnje opcine pokupsko,HNS i Beus G.H odjebite sa takvim idejama!!!
Općina Popovača postaje Grad http://www.cityportal.hr/vijesti-iz-regije/smz/opcina-popovaca-postaje-grad/ (http://www.cityportal.hr/vijesti-iz-regije/smz/opcina-popovaca-postaje-grad/)
Pogledajte koliko nam novaca uzimaju za financiranje lokalnih političara i njihovih uhljeba! 2.1.2014. ...Aleksandar Hatzivelkos, poznati aktivist inače predavač matematike na Veleučilištu Velika Gorica, zalaže se za reorganizaciju sustava lokalne i regionalne samouprave, a odlučio je sam potražiti podatke o potrošnji, te potom te podatke i matematički obraditi. http://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-koliko-nam-novaca-uzimaju-za-financiranje-lokalnih-politicara-i-njihovih-uhljeba/719473.aspx (http://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-koliko-nam-novaca-uzimaju-za-financiranje-lokalnih-politicara-i-njihovih-uhljeba/719473.aspx)
Anketa Da li ste za okrupnjavanje mjesnih odbora na području Općine Bedekovčina (s dosadašnjih 14 na 4)? http://www.bedekovcina.hr/ (http://www.bedekovcina.hr/)