Autor: Damir Grund Nedjelja | 29.05.2011 22:39
Legalizacijom bespravne gradnje Kosor izvlači novac, pljačka prostor i krši Ustav
Između izvlačenja novca iz državnih poduzeća i 'pljačke prostora' preko bespravne gradnje nema nikakve razlike. Bespravni graditelji između ostalog nisu platili ni komunalni ni vodoslivni doprinos te su tako financijski oštetili državu. Kosor to novim zakonom želi legalizirati i nagraditi.
Ukoliko u Saboru 'prođu' najavljene izmjene Zakona o prostornom uređenju, kojim bi se kroz plaćanje određene naknade legalizirale sve bespravno izgrađene kuće, Hrvatska bi se mogla suočiti s tisućama sudskih tužbi koje će porezne obveznike koštati milijune kuna. Njih bi mogla podići velika većina onih koji su svoje nastambe izgradili legalno, kao i oni kojima su ilegalno izgrađeni objekti već srušeni, tvrdi Marijo Vinković iz Udruge građana za Vir, čije je okupljanje prije više godina potaknula akcija rušenja bespravno izgrađenih objekata na tom otoku.
Zakon nije jednak za sve
- Postoji zakon koji kaže da su svi građani jednaki pred zakonom. Ovime bi se učinio presedan i kršitelji zakona stavili u povoljniji položaj u odnosu na one koji zakone poštuju. Ukoliko prođe ovaj zakon, postoji opasnost da oni koji su legalno izgradili kuće i na to potrošili 'brdo' novaca, živaca i vremena, skupno tuže državu i traže povrat novca, troškove nadnica te izgubljene zarade, sve to naravno uvećano za kamate. Takvu bi tužbu bilo relativno lako dobiti a državi, tj. svima nama kao poreznim obveznicima, prisjela bi svaka 'zarada' od legalizacije 'divljih' objekata, upozorava Vinković.
Premijerka Kosor naumila je naime u predizbornoj godini kronično praznu državnu blagajnu napuniti prihodima od legalizacije bespravno sagrađenih objekata kojih po prilici ima oko 150 tisuća.
Kupnja glasova
Ne čudi što premijerka Kosor upravo u izbornoj godini želi legalizirati bespravno sagrađene objekte. Pretpostavlja se da HDZ time namjerava kupiti određeni broj glasača. Ukoliko se dopusti legalizacija između 100 i 150 tisuća objekata, a toliko se procjenjuje da ih ima, te se ta brojka pomnoži samo s dva punoljetna člana obitelji koji ih koriste, dolazi se do brojke od 300 tisuća glasaća. Oni bi tu uslugu, očekuju u vlasti, HDZ-u trebali vratiti na izborima.
- Novi prijedlog zakona odnosi na sve one građane koji su svoje kuće gradili bez potrebnih dozvola i ne obazirući se na prostorni plan, objasnila je premijerka novi zakon koji bi trebao doći u Sabor za otprilike dva tjedna. On bi, procjenjuje se, ispražnjenom državnom budžetu trebao donijeti oko 10 milijardi kuna.
Zarada na legalizaciji
No, svojevrsna 'oprost' za kršenje Zakona o gradnji posebno je pogodio sve one koji su ga do sada poštivali.
- Nema nikakve razlike između izvlačenja novca iz državnih poduzeća putem Fimi medije i 'pljačke prostora' preko bespravne gradnje.
Kriminalci-bespravni graditelji između ostalog nisu platili ni komunalni ni vodoslivni doprinos a time su oštetili državu. Ovime Vlada službeno otvara tržište za mešetarenje nekretninama. Ne bih se čudio da je netko blizak vlasti lani kupio za 'buđzašto' ilegalne nekretnine, a onda će 'općom amnestijom' preko noći ta nekretnina postati legalna, a njena tržišna cijena poskočiti i desetak puta, kaže Vinković.
Opasno po život
No osim ogorčenih građana rezerve prema novom zakonu ima i struka.
- Nelegalno sagrađeni objekti nisu prošli nikakvu tehničku kontrolu pa su stoga neispravni za stanovanje. Tko stanarima garantira da ih neće ubiti struja u kadi ili se srušiti balkon na njih? Kod legalne gradnje nadzorni inženjer nadzire poštivanje projekta statike i takve građevine su sigurne na jake potrese. Kod bespravnih građevina, koje se grade bez projektne statike, dok ne 'udari' potres ne znamo da li će izdržati, jer nemamo pojma koja armatura je unutra i ima li je uopće?Ako se tehnički neispravni auto ne smije koristiti za prijevoz, ni tehnički neispravna kuća se ne bi smjela koristiti za stanovanje, upozorava arhitekt Mislav Tremac, vlasnik istoimenog arhitektonskog studija.
Zanimljivo je da za razliku od građevinske struke i građana, političari svih predznaka bezrezervno, s izuzetkom Zelene stranke, podržavaju prijedlog zakona o legalizaciji bespravne gradnje.
- Pri legalizaciji bespravne gradnje treba postaviti jasne kriterije o tome što se može, a što ne može legalizirati. Nikako ne podržavam ekstremne primjere, poput gradnje vile na obali mora čiji je vlasnik želi legalizirati. No, različito je stanje tamo gdje su jedinice lokalne uprave predvidjele gradnju objekata, ili kad je riječ o socijalnim slučajevima, poput zbrinjavanja obitelji nakon rata, kaže Gordan Maras, saborski zastupnik SDP-a.
Dogradonačelnik Splita Jure Šundov izjavio je za Slobodnu Dalmaciju da se radi o najljepšoj vijesti koju je čuo u posljednje 43 godine.
- Pitanje je sada kako će se ova najnovija odluka Vlade uklopiti s akcijskim planom legalizacije kojeg je Grad pokrenuo prije nekoliko mjeseci, kroz 50 posto nižu cijenu komunalnog doprinosa za istočna gradska naselja, u kojima je sagrađeno najviše bespravnih objekata, pita se Šundov.
S druge strane, Zelena stranka u pismenom priopćenju oštro osuđuje najavu legalizacije čak 150.000 bespravno izgrađenih kuća u Hrvatskoj.
- Ukoliko dođe do realizacije ovoga prijedloga prvo ćemo zatražiti ostavku ministra Branka Bačića koji bi trebao biti prvi koji bi se trebao suprotstaviti ovome prijedlogu. No, kako znamo da u ovoj zemlji Vlada radi što god im se prohtije sa ovim slučajem ćemo do kraja tjedna obavijestiti pismom namjere gospodina Janeza Potočnika člana Europske komisije zaduženog za okoliš i zamoliti ga da se očituje po ovom pitanju pa da svima bude jasno podupire li Europa ovakve poteze. Ukoliko se Jadranka Kosor želi dodvoravati biračima onda neka to čini na neki drugi način a ne legalizacijom upropaštavanja okoliša a to je nešto najvrjednije što Hrvatska posjeduje - stoji u pismu Zelene stranke kojeg potpisuje njen predsjednik Aljoša Babić.[/b]
========================================
To što se u Hrvatskoj radi - ne radi se niti u Angoli, Jemenu, Bangladešu ili bilo gdje u ostatku svemira...
Autor: Damir Grund Nedjelja | 29.05.2011 22:39
Legalizacijom bespravne gradnje Kosor izvlači novac, pljačka prostor i krši Ustav
...
To što se u Hrvatskoj radi - ne radi se niti u Angoli, Jemenu, Bangladešu ili bilo gdje u ostatku svemira...
Imam jeno glupo pitajne od mene jednak tak glupoga;
čemu služe urbanistički plani
pogotovo ovi kaj se raspravlaju i donašaju po par let?
Rekel bi pokojni Rođo Spajič- Pušing,rođo,pušing.
Žalibože časa i penez.