Nekak mi se čini da bi trebali više koristiti svu stranicu tera ima prelo od dve-tri lete po pitajnu najave.Ja sem po prirode len čovek i za informerajne mi služi internet.Neznam kakova je poseta bila se ovo vreme i kak ludi zezvedeju kaj se pri vami dela jel ja nikakvoga plakata nis nigde videl a vesti sem čul samo z druge ruke (rvg.hr,visperideri.nekaj i sl.) Primer od lani; 5.-6. mesec,trebalo je biti predstavlajne "Selidbe čardaka" v muzeju.V naznačenu dobu dojde nas grupa kurilovčanov i elegantno kušnemo zaklenutu lesu.Nigde nikakvoga papera to je tu,to ni tu,to je otkazano...I mi zabrazdimo prema Večnice jel smo mislili da smo krivo informerani.I spred Robne kuče vidimo Romanu Rožič negde oko Blagoja kak ide prema Muzeju.E,tu nam više niš ni bilo jasno,de je više to selejne!?Onda je počel lov na Romanu.Ne moram vam reči da žena nezine fizionomije od 25 kil z krevetom ni imala čak ni teorecke šanse pobeči nam a ni bila ni svesna kaj ju čeka dok ju ni na red prijel naš selski arhivar.Da sad ne opisivam kak smo ju "mučili" bum povedal da smo žne zvlekli da je otkazana "Selidba" a da bu pak zakazana na jesen negde v 9.em mesecu.Jedva je pobegla,ni kriva ni dužna...
Naslov: Odg: Muzej Turopolja (MuT)
Autor: muzej - Siječanj 28, 2010, 11:49:58 prijepodne
Dakle, kad sam ovdje red je da odgovorim i na ove ne bas pohvalne teme :) Nije da sam presretna al kaj sad (sama(i) sam si kriva) :)
Istina je da nam je web stranica i bila izvan funkcije i bila ne azurirana..hmmm... predugo. Zasto? Zato. :) Salim se. Sad skroz ozbiljno :) Jednostavno je to bilo nesto za sto nismo sami bas educirani (mislim na azuriranje) pa u samom pocetku nije ni bilo najave dogadjanja uopce. Onda smo to uveli, ali nismo imali sredstva za profesionalca pa smo nesto sami "petljali". Nekad uspjesno, nekad manje uspjesno. Onda smo sve to skupa malo i zanemarili uslijed nekih drugi raznoraznih poslova. U konacnici smo se toga ozbiljno primili i pokusali osigurati sredstva za odrzavanje. Od ove godine smo to i uspjeli (jupihura :) ). I sad cemo pokusat bit maksimalno brzi, efikasni, tocni, na vrijeme i sve kaj moramo bit da bi nasi korisnici i svi zainteresirani imali prave informacije na vrijeme. :) Samo da napomenem ne opravdavam nas, jer opravdanja bas i nema i moglo je to mozda, a i trebalo bit i ranije, al jednostavno nije. Osobno mislim da puno radimo, da se stvarno trudimo, al svakako da nismo savrseni i neke stvari nam (samo na neko vrijeme!) promaknu. U svakom slucaju trudimo ih se popraviti :) Kad, tad! :)))
Ovo kaj veleštuvani Kunta pripoveda - promocija filma Seljenje čardaka - nemrem prežaliti kaj nisam bila, a nisam jer nisam znala.
I drugo, postajemo sve više lijeni, i slabi na "detalje (tipa plakati, brošure osim ako nam ne ubace u sandučić)" pa se informiramo klikajući iz toplih soba. A ono kaj nema na portalima i linkovima kao da se ne događa. Zato i ja prosim da se požurite s ažuriranjem.
Moreš si misliti črne exelencije...veleštovanoga. O0 Kaj se Selidbe dotikavle i kaj se ja razmem v medicinu on je na sporedu k desete vure.
22.00 h – projekcije etnoloških filmova Poculica i Čardak i stručno vodstvo stalnog postava za posjetitelje, stalni postav http://www.muzej-turopolja.hr/noc-muzeja.html (http://www.muzej-turopolja.hr/noc-muzeja.html)
Citat:
Matičin četvrtak u Muzeju na temu fašnički običaji u Turopolju Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici, u četvtak, 11. veljače u 19.00 sati u Muzeju Turopolja organizira predavanje o običajima našega kraja vezanima uz Fašnik. U proljetnoj sezoni u programu Matičin četvrtak u Muzeju, bit će održana predavanja na temu i drugih običaja vezanih uz vjerske blagdane, a voditeljica predavanja bit će etnologinja Josipa Matijašić. 25.1.2010 // Novosti http://www.vgfasnik.com/ (http://www.vgfasnik.com/)
Kak bu dugo trajalo predavajne,jel postoje kakove okvirne procene?
Naslov: Odg: Muzej Turopolja (MuT)
Autor: muzej - Siječanj 29, 2010, 11:56:05 prijepodne
Poštovani kuntakinte :)
Predpostavljam da mislite na predavanje o fašniku. Ili ipak na vecerasnje predavanje i radionicu?
Dakle, predavanje o fašniku održat ce se u okviru Matičinih četvrtaka u muzeju koji se održavaju od prošle godine. U pravilu ta vecernja druzenja traju sat, dva, ovisi o temi i broju posjetitelja. U tom periodu je predavanje/promocija/izlaganje i sl. i svojevrsni okrugli stol odnosno druzenje i razgovor zainteresiranih posjetitelja s predavacem/izlagacem/autorom...
ETNO IZLOŽBA - TRADICIONALNA DRVENA ARHITEKTURA 25.01.2010 - 30.01.2010
Naselja u Turopolju pripadaju tipu zbijenih sela izduženog oblika u kojima su se kuće smjestile uz glavni put. Okućnice i tlocrti kuća pretežito su pravokutnog oblika, a kuće su najčešće uzdužnom osi i zabatnim pročeljem okrenute cesti. Prostrane hiže prizemnice ili katnice čardaci postojanošću svoga hrastovog kostura traju godinama, a u njihovim prostorima funkcionalno je organiziran život brojnih obiteljskih zadruga. Građene su od debelih hrastovih greda ili planjki, tesanih ili piljenih, slaganih horizontalno jedna na drugu tvoreći tako stijene kuće na uglovima spojene u horvatski vuglić, kada su krajevi greda ili planjki neotesani, ili u nemški vuglić s otesanim krajevima. Na prijelazu u XX. stoljeće javlja se novi tip katnice s prizemljem od cigle i katnim dijelom od piljenih planjki povezanih njemačkim vezom. Kuće su gradili seoski majstori, paliri, koristeći se stoljetnim narodnim iskustvom i vještinom. Bili su organizirani u družine partije, a na glasu su bili paliri iz Kuča, Čičke Poljane, Bukevja i Lijevih Štefanki. Od drveta građene su i kurije prostrane ladanjske kuće imućnijih ljudi (danas je najbolje očuvana kurija Modić – Bedeković u Donjoj Lomnici sagrađena 1806. godine) kao i drvene seoske kapelice (najbolje očuvane u Velikoj Mlaki i Lijevim Štefankima). Mjesta Mala Mlaka, Odra i Hrašće smještena su u sjevernom dijelu Turopolja. Neposredna blizina Zagreba kao velikog gradskog središta utjecala je na ubrzano „probadanje“ tradicijske kulture, odnosno na ubrzanu modernizaciju načina života. Samom time utjecala je i na promjenu mjesta življenja u smislu stambenih objekata. Bez obzira na to još je nekolicina drvenih (ili djelomično drvenih) tradicijskih objekata ostala sačuvana, ali zasigurno ne zadugo... Na žalost puno je faktora koji nezaustavljivo utječu na propadanje i nestajanje ovih objekata. Tempo i način života čine stanovanje u tradicijskim kućama nemogućim i prezahtjevnim. Financijska sredstva najčešće ne omogućavaju ljudima održavanja i moderne stambene kuće i drvenog tradicijskog objekta, često nesređeni vlasnički odnosi oko takvog starog objekta stavljaju ga „na čekanje“ dok se dugogodišnji sudski sporovi ne riješe, vlasnici ne posjeduju senzibilitet za tradicijsku arhitekturu, i ... Na žalost struka i mjerodavne ustanove nisu u mogućnosti sačuvati svaki ovaj objekat od, u konačnici, nestajanja. Uzimajući u obzir sve te činjenice činilo se potpuno logičnim i nužnim pokrenuti ovaj projekat kako bi se sačuvao pisani trag i sve dostupne informacije o postojanju tradicijskih drvenih kuća na ovom području. Konačni rezultat biti će svojevrsna monografija koja će sadržavati etnološku i arhitektonsku obradu postojećih tradicijskih kuća i na taj način očuvati ih od nestajanja bar u tiskanom obliku.
Svaki četvrtak u 19:00 u Muzeju Turopolja Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici organizira Matičin četvrtak u Muzeju. Teme variraju od ekoloških, povijesnih, literarnih do kulturnih i likovnih.
04. 03. – 50 godina Muzeja Turopolja http://www.muzej-turopolja.hr/maticin-cetvrtak.html (http://www.muzej-turopolja.hr/maticin-cetvrtak.html)
U četvrtak, 18. ožujka u Muzeju Turopolja u 19.00 sati, u okviru Matičina četvrtka u Muzeju, bit će održano predavanje o kapeli svete Barbare u Velikoj Mlaki. Predavanje će održati doktorica Sanja Cvetnić profesorica na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu i predstojnica Katedre za umjetnost renesanse i baroka.
Osim predavanja bit će predstavljena i monografija Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki koju je uredila Sanja Cvetnić, a izdao Leykam international 2008. godine.Predstavljanje će popratiti prigodnom glazbom crkveni zbor Schola cantorum „Sveta Barbara“.
Kapela sv. Barbare je najreprezentativniji primjerak drvene sakralne arhitekture u Hrvatskoj. Građena je od 17. stoljeća, a glavnina unutarnje opreme potječe iz 18. stoljeća. Monumentalnom ljepotom i sačuvanošću ističe se unutar korpusa drvenih kapela koje grade domaći majstori drvodjelje. Unutrašnjost Sv. Barbare puna je intenzivnih boja i oslikanih figuralnih i ornamentalnih oblika po zidovima, stropu, oltarima. U njima se na jedinstven i sugestivan način prožimaju lokalna pučka tradicija (na razini izvedbe) te visoki stil i ikonografija europskih središta kao što su primjerice Rim ili Antwerpen (na razini predloška ili uzora). http://www.vgdanas.hr/Predavanje-o-kapeli-iz-V-Mlaki-950.aspx (http://www.vgdanas.hr/Predavanje-o-kapeli-iz-V-Mlaki-950.aspx)
08. TRAVNJA/ČETVRTAK POEZIJA S OKUSOM MORA Matičin četvrtak u Muzeju Turopolja voditelj; Đurđica Ščrbak gost; Ivan Mlačić (pjesnik iz Trogira) Muzej Turopolja, Trg Kralja Tomlslava I , Velika Gorica Tel/Fax: 01 /6221-325, 6225-007
15.TRAVNJA/ČETVRTAK ANDRIJA ŠTAMPAR U TUROPOLJU Matičin četvrtak u Muzeju Turopolja voditelj; Biserka Dijanezevic gost; Nikica Viličić (antropologinja i biologinja) Muzej Turopolja
22.TRAVNJA/ČETVRTAK JURJEVO I JURJEVSKI OBIČAJI Matičin četvrtak u Muzeju Turopolja voditelj; Josipa Matijašić gost; Višnja Huzjak (etnolog) Muzej Turopolja
Nigde ništ ne piše jel bu kaj od otvaranja arheo parka v Ščitarjevu. Se o danima andautonije je još od 2009e.
Eh, ovo i mene interesira. Prije, mislim, 2 godine se poklopilo sa priredbom Jurjevo u Lukavec-gradu. Znam da sam na ručku bila u Andautoniji i onda jurila na Lukavec.
Poezija Slavice Sarkotić u Muzeju Turopolja 11.05.2010. U četvrtak, 13. svibnja 2010. u Muzeju Turopolja u 19.00 sati, u okviru Matičina četvrtka u Muzeju, bit će predstavljena pjesnikinja Slavica Sarkotić – turopoljska pjesnikinja i članica Matice hrvatske.
Voditeljica predstavljanja bit će Đurđica Ščrbak. Predstavljanje će popratiti prigodnom glazbom ansambl „Zlatne godine“. http://www.gorica.hr/2010/05/poezija-slavice-sarkotic-u-muzeju-turopolja/ (http://www.gorica.hr/2010/05/poezija-slavice-sarkotic-u-muzeju-turopolja/)
Matičin četvrtak u Muzeju 06.10.2010. U četvrtak 07. listpada započinje nova, 3. po redu, sezona Matičina četvrtka u Muzeju. U Muzeju Turopolja u 19.00 sati u okviru Matičina četvrtka u Muzeju održat će se predavanje o operi – pjevnom, instrumentalnom i dramskom dragulju.
Predavanje će održati Snježana Špehar koja na svom profesionalnom putu djeluje kao predavač u nastavi glazbene kulture, metodičar i autor udžbenika.
Govorit će se o operi kao fenomenu, nacionalnom usmjerenju u operi, te izričaju Jakova Gotovca. http://www.gorica.hr/2010/10/maticin-cetvrtak-u-muzeju-4/ (http://www.gorica.hr/2010/10/maticin-cetvrtak-u-muzeju-4/)
U četvrtak, 28. listopada u Muzeju Turopolja u 19.00 sati, u okviru Matičina četvrtka u Muzeju, bit će predstavljen Dragutin Trumbetaš – svestrani umjetnik: pjesnik, pisac, crtač, slikar, grafičar.
Voditeljica predstavljanja bit će Đurđa Jandriš Parać. Predstavljanje će popratiti prigodnom glazbom ansambl „Zlatne godine“. http://www.gorica.hr/2010/10/maticin-cetvrtak-u-muzeju-5/#more-6727 (http://www.gorica.hr/2010/10/maticin-cetvrtak-u-muzeju-5/#more-6727)
Područna knjižnica Galženica, Trg Stjepana Radića 5
04.11. u 19.00 sati Knjižnica u Galženici 1980.-2010.
izlaganje na Matičinom četvrtku u Muzeju Turopolja
Prije 30 godina izgrađen je Dom kulture u novom velikogoričkom naselju Galženica i svečano otvoren 26. 11. 1980. U prizemlju Doma na oko 185 m2 smješten je ogranak Knjižnice u sastavu Centra za kulturu NS J. Kokota Velika Gorica. U ono vrijeme bio je to veliki korak za knjižničarsku djelatnost u gradu koji je naglo rastao.
Koristeći iskustva napredne prakse zagrebačkog narodnog knjižničarstva, stručnu i znanstvenu literaturu te podršku rukovodećih osoba Narodnog sveučilišta i društvene zajednice, Knjižnica u Galženici je, usprkos nedostatku prostora, postala značajnim čimbenikom kulturnog, prosvjetnog i socijalnog identiteta grada i šireg gravitirajućeg područja. Izlaganje mr. sc. Marije Ivanović podsjetit će na dio programa ostvarenih tijekom tri desetljeća djelovanja. http://www.knjiznica-vg.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=59 (http://www.knjiznica-vg.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=59)
Naslov: Odg: Muzej Turopolja (MuT) „Vile i vilenjaci“
Autor: kuntakinte - Svibanj 16, 2012, 12:28:43 prijepodne
Međunarodni dan muzeja 18. svibnja Akcija traje od 18. travnja do 18. svibnja 2012.
Muzejski pedagozi i kustosi muzeja svaku godinu, povodom obilježavanja 18. svibnja, Međunarodnog dana muzeja, u svojim matičnim muzejima realiziraju projekte za mlade. Namjera je ove akcije da se djeca što bolje upoznaju s baštinom koju čuvaju muzeji. Organiziranjem kreativnih radionica potiče se njihova radoznalost, direktno ih se uključuje u čin stvaranja. Nauče kako gledati, osjećati svijet oko sebe, razvija im se kreativno mišljenje. Muzej Turopolja planira niz radionica za velike i male.
Povodom Međunarodnog dana muzeja za 2012.godinu tema muzejsko edukativne akcije je VODA, a gdje ima vode ima i VILA.
Gorske se vile obično nalaze pored gorskih izvora. Mlađe su srodnice vodenih i oblačnih vila. Koliko je izvora u planini, toliko je i vila. Voda na izvoru zove se “vilinska vodica”, nikada ne presušuje i uvijek je ljekovita, jer je posvećena vilinskim duhom koji je oblijeće. Na tim izvorima u planini vile redovito piju vodu u podne. Ti nepresušni izvori samo tada i mogu presušiti.
Nema mjesta gdje vila ne bi mogla živjeti i načiniti si vilinske dvore. Vrijedi spomenuti da za svoje dvore često odabire i špilje. Ući unutra možeš samo ako su te vile pozvale. Inače nikada više nećeš izaći. A unutra je prekrasan drugi svijet koga samo odabrani vide. Pred većinom se posjetitelja pretvara u labirint stijena iz koga nema izlaza.
Radionice izrade vila i popratne scenografije je u toku. Sa svojim super idejama još uvijek nam se možete pridružiti i zajedno sa nama uživati.
Voditeljica programa: Dragica Dada Modrić
Dana 18. svibnja 2012., u 19 sati, na Međunarodni dan muzeja u Muzeju Turopolja otvoriti ćemo izložbu „Vile i vilenjakci“, na kojoj će biti izloženi radovi sa radionica. http://www.muzej-turopolja.hr/medunarodni-dan-muzeja-2012.html (http://www.muzej-turopolja.hr/medunarodni-dan-muzeja-2012.html)
Izložba "Vile i Vilenjaci" Povodom Međunarodnog dana muzeja 18. svibnja, Sekcija za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju HMD-a, svake godine priprema edukativni program koji je ujedno i tematski. Ove godine u projekt se uključilo preko 50 muzeja i galerija iz cijele Hrvatske. Akcija je trajala od 2. do 18 svibnja, a zajednička tema bila je VODA. U Muzeju Turopolja održane su radionice na kojima je tema VODA poslužila kao baza za pričanje priča o mističnim bicima, vodenim Vilama i Vilenjacima, onima koji obitavaju blizu jezera, potoka i mora. Taj beskrajno zanimljiv svijet, kroz svakodnevne radionice u Muzeju, postajao je sve vise opipljiv i stvaran. Iz priča i mašte nastao je vilinski svijet. Galerija Muzeja postala je šuma kojom teku potoci, rastu gljive, lete ptice i leptiri, gdje pauk plete mrežu za buduću vilinsku odjeću, a uokolo Vile i Vilenjaci ... još puno toga, što možete otkriti ako nas posjetite. U Vilinskoj radionici radila su i djeca i odrasli. Cijeloj akciji pridružile su se i učenice o.š. Eugena Kumičića kojim ovim putem zahvaljujem jer bez njihova predanog rada ova akcija ne bi bila toliko uspješna. U izložbi Vile i Vilenjaci možete uživati, i o ovim čarobnim bićima štošta saznati do kraja mjeseca rujna 2012. god. u Muzeju Turopolja, na adresi: Trg kralja Tomislava 1, Velika Gorica. Autorica i voditeljica projekta: Dragica Dada Modrić http://www.muzej-turopolja.hr/izlozba-vile-i-vilenjaci.html (http://www.muzej-turopolja.hr/izlozba-vile-i-vilenjaci.html)