Autor Tema: vincekovo  (Posjeta: 5661 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline domovinesin

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 163
  • Karma: +0/-2
  • Spol: Muški
    • hsp velika gorica
vincekovo
« : Siječanj 22, 2010, 07:42:30 prijepodne »
Svaki pravi vinogradar koji drži do sebe i svog truda, otputit će se za Vincekovo u gorice, svome vinogradu. Sveti je Vinko danas, 22. siječnja i to je  jedan od najvažnijih vinogradarskih blagdana . Bez obzira na studen ili snijeg ili  kišu, mora se do trsa dojti,  trs orezati, a orezane grančice metnuti na toplo mjesto, u vodu.  Orezani se trs potom obredno poškropi - "krsti" starim vinom te se izvjese kobasice i špek,pak se veli nek nam grojzde naraste kulike su kobase duge, nek bu debelo kak je i  špek debeli, staroga vina mu dajmo da bi trsje bilo zdravo, jako i kreposno kak je i ovo vino.  Sve je to po pučkoj navadi praćeno pjesmom i svirkom, a kako pravi domaćini nikada ne idu u vinograde sami, to će odmah počastiti nazočno društvo. Kuša se i staro i mlado vino,  priprema slastan zalogaj pa se takva zabava protegne i do duboko u noć.
I ove godine će naši pajdaši s brega Jajtine prirediti već tradicionalno obilježavanje vincekova u vinogradu  našeg vrijednog domaćina Nikole Hrvačića i to u Subotu, 23 siječnja (to je zato da i ženske koje žele moreju dojti jerbo na samo vincekovo ženama vu trsju ni mesta). sem Vincekima sretan imendan.
Tu ne cede malis sed contra audentior ito

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: vincekovo
« Odgovori #1 : Siječanj 22, 2010, 09:27:59 prijepodne »
Sretan imendan Vincekima!!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

plemenitashica

  • Gost
Odg: vincekovo
« Odgovori #2 : Siječanj 25, 2010, 09:30:10 poslijepodne »
.........I ove godine će naši pajdaši s brega Jajtine prirediti već tradicionalno obilježavanje vincekova u vinogradu  našeg vrijednog domaćina Nikole Hrvačića i to u Subotu, 23 siječnja (to je zato da i ženske koje žele moreju dojti jerbo na samo vincekovo ženama vu trsju ni mesta).

Kak je bilo? Ajmo dojmovi, sad ste se već, valjda, svi koji ste bili rastreznili.  ;)
De su slike?

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Vincekovo
« Odgovori #3 : Siječanj 23, 2014, 12:39:58 prijepodne »
Vincekovo 2014
Petak, 17 JANUARY 2014 23:22 

 Vinogradari Vukomeričkih gorica odnosno članovi velikogoričke Udruge vinogradara i vinara ¨Grozd¨ te njihovi prijatelji ljubitelji i štovatelji dobre kapljice obilježiti će ovogodišnje Vincekovo na nekoliko lokacija. I to u srijedu 22. siječnja kao i do sada svečani ceremonijal simbolične rezidbe, vješanja kobasica i špeka te zalijevanje trsova mladim vinom tj. centralna proslava Udruge ¨Grozd¨ i ¨Družine z brega¨ biti će u Kostanjevcu na brijegu Jajtine u vinogradu Nikole Hrvačića. Isti dan dakle 22. siječnja u srijedu Vincekovo će tradicionalno obilježiti i Plemenita opčina turopoljska u podopčini Vrhovlje, točnije u Donjem Dragonožcu u vinogradu Vlade pl. Brebrića. Vinogradari Kravarskog kraja, također članovi Udruge ¨Grozd¨  u organizaciji općine Kravarsko obilježiti će Vincekovo u petak 24. siječnja u vinogradu obitelji Matušin na Kravarskom, a proslavu će nastaviti uz degustaciju mladih vina u društvenom domu na Kravarskom. Dobrodošli !!!

http://www.grozd-vg.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=319:vincekovo-2014&catid=34:aktivnosti

* * * * * * * *

Grožđana, grožđena mast (nominalno) se dela z grozdja.

Bara vina de!
Baro vina daj!


(pobeda na 1. velikogoričkomu glazbenomu festivalu 2008.)


Bum vam peval pesmu
kaj izgleda prosta,
ali prosta ni,
vam se to čini.

Tak vam bum povedal
kaj sad mene muči:
žena neda mira
meni v mojoj kuči.

Da još bude gore
z menom neče spati
kaj si nebi popil
gda mi oče dati.

Baro, Baro, Baro vina daj,
Baro, Baro, kluč mi ne skrivaj!
Baro, Baro, Baro vina daj,
vrak ti život taj! (2x)


Da vidite ljudi
kak me Bara tlači:
puna ruke posla,
ni blizu pijači.

Rad bi si počinul,
neda mi cajta,
prismredeti nesmem
v komoru do lajta.

«Nemoj je ženiti»
puntala me brača,
«lepa je kak ajngel,
huda je kak kača»

Baro, Baro, Baro vina daj,
Baro, Baro, kluč mi ne skrivaj!
Baro, Baro, Baro vina daj,
vrak ti život taj! (2x)


Noge mi se tresu
od silnoga strava.
«De pogledi norca
kak se popikava!»

Sel sem si na pocek
da bi čižmu skučil.
«Bormeš si se, bogec,
celi dan namučil.

Grlec mi je suvi,
nemam više sline.
Gda blago napajam
jalen sem živine.

Baro, Baro, Baro vina daj,
Baro, Baro, kluč mi ne skrivaj!
Baro, Baro, Baro vina daj,
vrak ti život taj! (2x)



 
Tekst: Štef (Stjepan) Vitez
Glazba: Štef (Stjepan) Vitez
Izvode: Žuga Jegeduš i Složna brača
(pobeda na 1. velikogoričkomu glazbenomu festivalu 2008.)



Vide(l)o =???


Glazba:

Baro, vina daj / Stjepan Vitez / Slozna braca / Stjepan Vitez, 03:25
(kliknuti na beli trokut v zelenomu kvadratu):
http://www.muziboo.com/mp3/baro-vina-daj-stjepan-vitez-slozna-braca-stjepan-vitez-0/

i(l)
04. Žuga Jegeduš i Složna brača – Baro vina daj, 03:25
sim:
http://www.vgfestival.com/mp3player2.swf

Vi(n)ce Vukov
VICE VUKOV 1992 - Peharček moj, 3:20

VICE VUKOV 1992 - Peharček moj
« Zadnja izmjena: Siječanj 23, 2014, 12:47:37 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549