Autor Tema: Porez na nekretnine  (Posjeta: 40470 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Jaguar

  • Gost
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #15 : Siječanj 02, 2012, 03:17:17 poslijepodne »
Vikendica je građena s puno odricanja, dok su neki putovali, obilazili evropske metropole, skijali neki su gradili vikendice, i jedni i drugi su morali štedjeti. Koja je razlika?

Da li si ti svoj višak novca potrošio na putovanje ili na kupnju "ciglica".
U redu, nemam ništa protiv oporezivanja, no neka se oporezuju i luksuzi poput putovanja, jer i to je luksuz koji nemogu priuštiti sebi svi nego samo pojedini, prema tome to je za mene luksuz kao i vikendica.
Stvar je osobnog odabira kako će netko višak ili ušteđeni novac trošiti.

Znam neke ljude koji su svake godine po putovanjima i skijanjima a istovremeno su podstanari dugi niz godina.
Zakaj bi oni bili privilegirani u odnosu na nekoga tko se odricao i štedio, kupovao ciglicu po ciglicu kako bi "skrpio" neku vikendicu. Mogli su i oni tako pa kroz neko vrijeme doći do vikendice ili krova nad glavom.

I kaj sad, nekoga treba oporezovati ak ima vikendicu a njih ne?

Dakle, po meni kuću u kojoj se živi i vikendicu ne bi trebalo još oporezivati, bar ne do trenutka dok nebudemo po standardu sposobni to i plaćati. Neke zemlje imaju poreze ali je država obezbijedila i standard kojim se može platiti porez.

One koji imaju više kuća ili stanova, da, treba pristojno situaciji oporezovati primjerenim porezom.
I tu treba napraviti razliku, nije isto ak netko ima stan u Zagrebu i neku vikendicu bilo gdje ili ak netko ima 10 stanova u Zagrebu.
« Zadnja izmjena: Siječanj 02, 2012, 03:26:21 poslijepodne Jaguar »

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #16 : Siječanj 02, 2012, 03:59:02 poslijepodne »
Ja bi predložil da se se kaj ja imam ne oporeziva a se ono kaj drugi imaju oporeziva.  >:D  ;D  ;D  ;D
wwwg tablice

Jaguar

  • Gost
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #17 : Siječanj 02, 2012, 05:10:33 poslijepodne »
Ja bi predložil da se se kaj ja imam ne oporeziva a se ono kaj drugi imaju oporeziva.  >:D  ;D  ;D  ;D

Simpomatično  ;D ;D
No, šta je realno? Gdje je granica pravednosti i pravičnosti?
Meni se čini ako se krene u oporezivanje "klasičnih"vikendica, kako krećemo u stimuliranje potrošnje a ne stvaranja neke nove vrijednosti, potrošnja je i gradnja vikendica, potrošnja je i skijanje, no učinci su  jako različiti, kao što ljudi različito i doživljavaju potrošnju. Netko radije ulaže i gradi, netko radije skija, no gdi je granica pravičnosti kad je oporezivanje u pitanju, to je osnovno pitanje?

Ja nemam vikendicu, ne branim sebe, nego pokušavam pronaći granicu pravednosti primjerima, postoji li ona?
Očito ne, nikada nije i nikada neće postojati za svakoga od nas.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #18 : Siječanj 02, 2012, 06:09:34 poslijepodne »
Vikendica je građena s puno odricanja, dok su neki putovali, obilazili evropske metropole, skijali neki su gradili vikendice, i jedni i drugi su morali štedjeti. Koja je razlika?

Pa razlika je u tome što je jedno usluga, a drugo je nekretnina - stvar trajne vrijednosti, koja za svoj nastanak i održanje potrebuje mnoge dozvole, pravne učinke, koja se može prenositi na treće osobe i stvarati dobit sa istom. To sve sa putovanjem ne možeš - jer je to jednokratna stvar, kao i svaka usluga. Jadno je kaj to ne razlikuješ, a kaj to tebi je - tvoj problem. Zakon itekako razlikuje uslugu, nekretninu, pokretninu, imovinu itd itd. Zato je tvoje shvaćanje vrijednosti i imovine vrlo subjektivan pojam. Ako mogu birati obići svijet i upoznati ga ili zažbukati neku klet da bih mogao kenjkati i uvjeravati sam sebe kak sam ja jako veliki, vredni gazda - onda ti samo žbukaj. To je vrlo sebična kategorija... nemamo svi isti sustav vrijednosti, zato se zakoni i ne zamaraju sa tvojim ili mojim viđenjem što je vrijedno u životu.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #19 : Siječanj 02, 2012, 06:55:35 poslijepodne »
Primjer 1.:
Netko, bilo tko izgradi kuću za sebe, ženu i dvoje djece. Nakon nekog vremena djeca se odsele i nastaje "višak" stambenog prostora na koji bi porez enormno porastao. Zašto bi sad taj netko prodavao kuću ili pristao na porez koji je nepravedan. Ili prodaj ispod cijene i odseli se sa posjeda koji si stvarao po svom ukusu i od susjeda koijma si  okružen i možda si se i zbližio sa njima.
 
Primjer 2. :
Umru ti roditelji koji imaju imovinu na selu. Ti to nasljeđuješ, ali ne pada ti na pamet obrađivati neke njive koje su u podnožju planine u nekoj nedođiji. Zašto bih to prodao budzašto i kome, a porez te kažnjava i oduzima novac za život.

Gdje je pravica u ova dva primjera? Do kuće imaš cestu i možda ti kuća i vrijedi nešto, ali njiva, polje i šuma su u pripizdini i vrijede gotovo ništa, ali je tvoje. Da to pokloniš općini? Da li će općina tada plaćati porez ili možda crkvi?

Političari kažu da je tako u europi. Pa da oni tamo u europi jedu drek, zar bi i mi morali?

Za prosvjede nismo složni, pa nam ne preostaje drugo, već da nam birokracija nasilno mijenja živote i zajebava nas do kosti.  >:(

Jaguar

  • Gost
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #20 : Siječanj 02, 2012, 07:30:15 poslijepodne »
Jadno je kaj to ne razlikuješ...

Kaj ja razlikujem ili ne, ti možeš samo predpostavljati, no kako ti kažeš predpostavka je majka svih zajeba.
Ja samo uspoređujem s naglaskom koji sam i istakao, da se porezima stimulira potrošnja na usluge a ne stvaranje nekih trajnih vrijednosti, koje smo imali do sada u tradiciji, no ta tradicija će se polako mijenjati.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #21 : Siječanj 02, 2012, 07:44:15 poslijepodne »
Čuj Sledge, možda je pojam vrijednosti subjektivna forma, ali imovina to zasigurno nije, imovina je stvarna i realna, a to kaj ti više štuješ spizdit lovu na pomodarsku virtualnu bižuteriju od skijače i posle "kenjat" smrznute sarmice kaj si prešvero sa sobom je tvoja stvar no pritom nemoj pljuvat po ljudima koji vole "kenjkat" na nekoj osami jer uz to što su marljivi, vole raditi i žele imati svoju oazu mira u nekoj pripizdini, kupnjom nekog zapuštenog imanja ( a sela su nažalost puna takvih) oživljavaju kraj i mjesto, obnavljaju staro i pomažu zaživljenju toga kraja, a ti svojom skijačom pomažeš , isključivo svoju guzicu.


Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #22 : Siječanj 02, 2012, 07:52:28 poslijepodne »
Kao što sam več rekao, bude li taj porez za srednji sloj krivo odmjeren , odnosno, natjera li srednji sloj na rasprodaju vlastite djedovine, onda ću ja taj potez smatrati još jednom izdajom nacionalnih interesa.
Sve su nam uzeli i uništili, prodali i rasprodali sve što je bilo društveno, a sad bi valjda trebalo i privatno vlasništvo malog čovjeka brže i bolje ponuditi europskoj masoneriji na pladnju i domicilnog tradicionalnog čoveka stvarno ostaviti s gačama na štapu.

Jel to ono za kaj se zalažeš Sledge?

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #23 : Siječanj 02, 2012, 08:52:37 poslijepodne »
....  kupnjom nekog zapuštenog imanja ( a sela su nažalost puna takvih) oživljavaju kraj i mjesto, obnavljaju staro i pomažu zaživljenju toga kraja, a ti svojom skijačom pomažeš , isključivo svoju guzicu.

Ovo je jako lijepo rečeno i vrlo istinito. U jednom zagorskom selu koje je spalo sa 300 stanovnika od  prije 40 godina, na svega 4 obitelji (pri čemu su u jednoj obitelji dvoje neženja), dojdek je kupil zapušteno imanje malo izvan sela i ne preveliko, te ga pretvorio u oazu cvijeća, voćaka, ukrasnog grmlja, ošišane trave - samo za poželjeti. Sada bi mu to mogao biti veliki teret, a čovjek je tamo svaki vikend i druži se sa ostatkom sela kao da je rođen tamo.
Očistio je zapušteni potok, iskorijenio korov i ambroziju, preorao vrt i posadio povrće...

Eh, to je samo pozitivan primjer jednog "lijenog" vikendaša kojeg treba oporezovati do kosti jer ima više od 60 kvadrata stana. :D

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #24 : Siječanj 02, 2012, 10:41:27 poslijepodne »
Primjer 1.:
Netko, bilo tko izgradi kuću za sebe, ženu i dvoje djece. Nakon nekog vremena djeca se odsele i nastaje "višak" stambenog prostora na koji bi porez enormno porastao. Zašto bi sad taj netko prodavao kuću ili pristao na porez koji je nepravedan. Ili prodaj ispod cijene i odseli se sa posjeda koji si stvarao po svom ukusu i od susjeda koijma si  okružen i možda si se i zbližio sa njima.
 
Primjer 2. :
Umru ti roditelji koji imaju imovinu na selu. Ti to nasljeđuješ, ali ne pada ti na pamet obrađivati neke njive koje su u podnožju planine u nekoj nedođiji. Zašto bih to prodao budzašto i kome, a porez te kažnjava i oduzima novac za život.

1. Takav slučaj i nije predmet oporezivanja. Porez ide na zasebne objekte koji nisu dio stambenog objekta u kojem se živi i koji su zasebna gruntovna i katastarska cjelina. Znači, vikendice, kleti, kuće za odmor...

2. Pa imaš izbor - prodaj ili plaćaj porez. Ako imaš novaca za održavanje hladnog pogona neke kuće u kojoj ne živiš, a ista stoji prazna bezveze, onda imaš i za porez. Zbog čega bi ti morao imati na taj način lako i tri-četiri kuće, a na ništa ne plaćaš porez i glumiš sirotinju? Ako nemaš za život, prodaj, to je pravilo uvijek i svugdje.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #25 : Siječanj 02, 2012, 10:45:08 poslijepodne »
ljudima koji vole "kenjkat" na nekoj osami jer uz to što su marljivi, vole raditi i žele imati svoju oazu mira u nekoj pripizdini, kupnjom nekog zapuštenog imanja ( a sela su nažalost puna takvih) oživljavaju kraj i mjesto, obnavljaju staro i pomažu zaživljenju toga kraja, a ti svojom skijačom pomažeš , isključivo svoju guzicu.

Da, oživljavaju nešto gdje ne žive?? Na koju to foru oni "oživljavaju" nešto gdje dolaze liječiti svoje komplekse velikog gazde?

Oni će to oživljavati onda kada tamo budu i živjeli - no to im nije namjera. Jedino žele liječiti komplekse manje vrijednosti gomilanjem nekretnina sa kojima će se onda hvalisati, koje su puno više problem i briga negoli ispucavanje viška energije jer doma, očito, nemaju posla pa si ga traže u nekoj napuštenoj hiži 100 kilometara dalje...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #26 : Siječanj 02, 2012, 10:49:32 poslijepodne »
[

1. Takav slučaj i nije predmet oporezivanja. Porez ide na zasebne objekte koji nisu dio stambenog objekta u kojem se živi i koji su zasebna gruntovna i katastarska cjelina. Znači, vikendice, kleti, kuće za odmor...

2. Pa imaš izbor - prodaj ili plaćaj porez. Ako imaš novaca za održavanje hladnog pogona neke kuće u kojoj ne živiš, a ista stoji prazna bezveze, onda imaš i za porez. Zbog čega bi ti morao imati na taj način lako i tri-četiri kuće, a na ništa ne plaćaš porez i glumiš sirotinju? Ako nemaš za život, prodaj, to je pravilo uvijek i svugdje.

1. čitajući prijedlog zakona iz 2010. netko je spominjao 60 kvadrata za dvije osobe.
2. nisam niti mislio na kuću, već na njive, livade i šume koje nitko ne želi kupiti jer su "bogu iza nogu"

Znam da EU hoće da se riješimo viška nekretnina na  taj način da nekretninu pretvaramo u novac koji je ionako pod njihovom kontrolom - tj. postaje manje vrijedan - ili šuti i plati

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #27 : Siječanj 02, 2012, 11:11:04 poslijepodne »
Kao što sam več rekao, bude li taj porez za srednji sloj krivo odmjeren , ...
Ko što neko reče...;
Koji če ti * porez teroga nemreš naplatiti..?
I teri je efekt toga?
Penez v proračunu ni a povečavaš dug.
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #28 : Siječanj 03, 2012, 10:24:55 poslijepodne »
Vlast i opozicija kriju intimnu vezu od naroda

Da je HDZ dignuo PDV na 25% svi bi ga kamenovali, a kada to napravi drug Milanović, onda svi šute kao pokorni psići.
http://s-p.hr/

Živa istina...
wwwg tablice

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Porez na nekretnine
« Odgovori #29 : Siječanj 03, 2012, 11:37:38 poslijepodne »
nema ovoj državi i narodu više koristi od bilo kakovg poreza kad ga mali čovek teško bu platil.
Treba krenut u smjeru smanjenja jebivetrenih državnih slubenika , službi, kojekavih agencija i inih niškoristi nametnika, a tek onda ak nebu dosta lupiti po konjnu koji vleče.
 To je jedini recept za mali narod z velikm aparatom, samo pitam se ja ima li koja vlast muda tak nekaj napraviti... i to je ono vrzino kolo v kojem se vrtimo se dale i dale...od izbora do izbora, a jebivetri državni su dobro organizirani, saka vlast ih gleda ko svoje glasače i neće im se zameriti, al nebu ni to doveka kak ni nigdar ništ drugo ni bilo, kad je ovozemaljsko vpitanju.