Autor Tema: Samo budale puše :-)  (Posjeta: 25369 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

amarkulin

  • Gost
Samo budale puše :-)
« : Kolovoz 22, 2010, 09:58:23 prijepodne »
Pušenje je direktno povezano s nižim kvocijentom inteligencije, potvrdili su to rezultati istraživanja na više od 20.000 zdravih muškaraca u dobi između 18. i 21. godine kojeg su proveli znanstvenici na izraelskom Sveučilištu Tel Aviv.

Od ukupnog broja ispitanika, njih 28 posto su bili aktivni pušači, 3 posto bivši pušači, a njih 68 posto se nikada nije trovalo nikotinom. I dok se IQ kod nepušača kretao oko 101, prosječan kvocijent inteligencije kod pušača je iznosio 94. Muškarci koji su pušili više od kutije cigareta na dan prosječan IQ se kretao oko 90. Iako se "standardna" razina IQ-a kreće između 84 i 116, razlika primijećena tijekom istraživanja se smatra značajnom.

Istraživanje nije moglo dokazati uzrokuje li pušenje niži IQ ili su osobe s nižim kvocijentom inteligencije predisponirane za pušenje.

http://www.edukacija.hr/vijest/pusaci-imaju-nizi-kvocijent-inteligencije/332/
« Zadnja izmjena: Kolovoz 22, 2010, 10:00:04 prijepodne amarkulin »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #1 : Kolovoz 22, 2010, 10:46:50 prijepodne »
Baš bi me zanimalo na koji način je vršeno ispitivanje... Razvijena inteligencija ne gubi sadašnjim pušenjem, no pušenje u dobi dok se ista razvija do svoje pune veličine - sigurno škodi.

A iz tog izvješća se nazire da su oni ispitivali sadašnje pušače, ne one koji puše već dugo ili iz puberteta. A to "ispitivanje" ne potvrđuje apsolutno ništa.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 22, 2010, 10:48:30 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #2 : Kolovoz 22, 2010, 12:28:52 poslijepodne »
Sledge,

više od 20.000 zdravih muškaraca u dobi između 18. i 21. godine
...
njih 28 posto su bili aktivni pušači, 3 posto bivši pušači

da bi netko u dobi od 18 do 21 godine bio prozvan aktivnim ili bivšim ( :o) pušačem, taj se očito truje veliki dio svojeg intelektualnog razvoja. S tim se valjda slažeš...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #3 : Kolovoz 22, 2010, 01:59:51 poslijepodne »
Sledge,

više od 20.000 zdravih muškaraca u dobi između 18. i 21. godine
...
njih 28 posto su bili aktivni pušači, 3 posto bivši pušači

da bi netko u dobi od 18 do 21 godine bio prozvan aktivnim ili bivšim ( :o) pušačem, taj se očito truje veliki dio svojeg intelektualnog razvoja. S tim se valjda slažeš...

Ne kužim ovo - "28% njih su BILI aktivni pušači, a 3% njih su BIVŠI pušači"... kakva je razlika između BILI i BIVŠI? Za mene je to isto... jer oni koji su BILI su sada - isto BIVŠI!

S ostalim se slažem - no to je debelo manji postotak od 100%, iliti zaključak važi za manje od trećine ispitanika...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #4 : Kolovoz 22, 2010, 02:11:44 poslijepodne »
Nevjerojatno, sad se loviš gramatike... pa cijeli članak je pisan u prošlom vremenu:
- istraživanje su proveli
- bili su aktivni
- se nikada nije trovalo
- IQ se kretao
- je iznosio
- su pušili

Fakat me čudiš - mogel si proći i bez tog komentara...
« Zadnja izmjena: Kolovoz 22, 2010, 02:13:29 poslijepodne amarkulin »

amarkulin

  • Gost
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #5 : Kolovoz 22, 2010, 02:17:26 poslijepodne »
to je debelo manji postotak od 100%, iliti zaključak važi za manje od trećine ispitanika...

Ni ovo nisi ispravno protumačio....

Zaključak ne važi za manje od trećine ispitanika! Zaključak važi za SVE ispitanike koji su aktivni ili bivši pušači, jer lijepo piše da se radi o PROSJEKU.

Drugi par cipela je to što u ispitnoj skupini 31% čine pušači. To ovisi o nacionalnoj i drugim značajkama. Imam dojam da nemarno pristupaš ovoj raspravi, što ti i nije karakteristično.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #6 : Kolovoz 22, 2010, 03:04:24 poslijepodne »
Imaš dobar dojam. I ne zanima me - jer je takvo istraživanje napravljeno plitko, bez jasnih elemenata, no sa jasnom političkom narudžbenicom.

Drugim riječima - napravljeno je tendenciozno i po narudžbi, bez nekog jasnog cilja. Osim možda da pripremi pučanstvo na buduće zakonske odredbe i tako psihološki odradi posao pripreme terena.

To, naravno, ne znači da podržavam pušenje, i sam sam prestao pred dosta godina...
« Zadnja izmjena: Kolovoz 22, 2010, 03:09:20 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #7 : Kolovoz 22, 2010, 03:13:03 poslijepodne »
Aha, zato sad bilježiš značajan porast inteligencije...  ^-^

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #8 : Kolovoz 22, 2010, 03:27:20 poslijepodne »
Pa nisam ni u to baš siguran... baš kao niti u sam pojam "inteligencije"!

No znam da se inteligencija mora održavati "vježbanjem", kao i mnogo drugih stvari... jer što ne vježbaš - zakržlja! A ja baš nisam neki pozitivan primjer vježbača...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #9 : Rujan 06, 2010, 01:14:59 poslijepodne »
Evo kamo to vodi...

Pred slučajnim prolaznicima na ulici u ruskom Krasnodaru umro je devetogodišnji Denis Grišin. Prema prvim nalazima obdukcije dječak je umro od trovanja cigaretama. U školskoj torbi istražitelji su mu našli dvije kutije cigareta i tri upaljača.

http://www.24sata.hr/news/ubile-ga-cigarete-djecak-je-umro-majci-na-rukama/189635/

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #10 : Rujan 06, 2010, 01:18:10 poslijepodne »
jebote zec... koliko ih je mali popusio na dan, ko to zna!

amarkulin

  • Gost
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #11 : Rujan 13, 2010, 02:18:28 poslijepodne »
Evo još jednoga:

Američki glumac Michael Douglas (65) prije nekoliko je tjedana obznanio da ima rak grla. Iako je njegova bolest u uznapredovaloj fazi, Douglas je vrlo optimističan i smatra da su njegove trenutačne šanse za izlječenje oko 80 posto.

Nedavno se pojavio u showu Davida Lettermana.

- Imam rak grla. Dobio sam ga jer sam puno pušio i pio - priznao je Douglas

http://www.jutarnji.hr/hloverka--svima-sam-rekla-da-imam-rak--jer-me-tako-manje-boljelo-/885217/

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #12 : Rujan 13, 2010, 03:17:13 poslijepodne »
Nemoj shvatiti da branim pušenje, no... boravkom na nekim pregledima na Jordanovcu, kao i na još nekim mjestima, moram reći da je pušenje pri postotku uzroka bolesti kod oboljelih od raka bilo oko polovice, čak i ispod, baš kao što mnogo oboljelih od raka jetre nije nikada pilo ili bilo bilo kakav alkoholičar...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #13 : Rujan 13, 2010, 03:23:09 poslijepodne »
Ma, sve ok. Pušiti se ne mora. Tko puši, njegov problem. Samo nek poslije ne kuka i nek ne traži da mu ja plaćam liječenje (iz zdravstvenog osiguranja).

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Samo budale puše :-)
« Odgovori #14 : Rujan 13, 2010, 03:27:01 poslijepodne »
Pa gledaj - ako ćemo tako, ne mora se jako puno toga, dapače - ogroman postotak naših navika, stvari i ponašanja se ne mora.

Pa tako i pušenje - ja ga ne branim, iako nisam redoviti pušač, kada sam u ugodnom društvu i nekaj popijem, paše mi zapaliti koju dobru cigaretu...

A da će tražiti plaćanje liječenja, neće - to već ionako ima plaćeno.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”