Od 01. lipnja zabranjeno paljenje vatre na otvorenomMinistarstvo unutarnjih poslova podsjeća građane da je od 1. lipnja do 31. listopada, u vrijeme kada
se proglašava opasnost od požara, zabranjeno svako loženje vatre na otvorenom prostoru
Od Požar trave i niskog raslinja - Radna zona Turopolje - Rakitovec
Kako bi se izbjegli požari koji svake godine unište hektare priobalnih područja, nerijetko ugrozivši stanovništvo i objekte, Ministarstvo unutarnjih poslova podsjeća građane da je od 1. lipnja do 31. listopada, u vrijeme kada se proglašava opasnost od požara, zabranjeno svako loženje vatre na otvorenom prostoru.
Podsjećaju u policiji, u iznimnim situacijama, vatrogasna postrojba može odobriti paljenje vatre na otvorenom prostoru, ali uz organizirano vatrogasno dežurstvo.
Ukoliko se utvrdi da paljenje, odnosno loženje vatre nije prijavljeno, protiv počinitelja se izdaje prekršajni nalog.
Predviđene se novčane kreću od 500 do 1.000 kuna, za fizičku osobu, odnosno 2000 kuna do 10.000 kuna za
pravnu osobu, odnosno 1000 do 5.000 kuna za fizičku osobu obrtnika. Uz spomenute novčane kazne, Zakon
o zaštiti od požara također propisuje oštre kazne za osobe koje izazovu požare.
Građaninu koji izazove požar prijeti kazna od od 15.000 do 150.000 kn ili kazna zatvora do 60 dana, a za slučaj izazivanja požara iz nehaja novčana kazna dvije do 15.000 kuna.
Također, osobe koje izazovu požar snose troškove vatrogasne intervencije na temelju pravomoćne sudske
presude.
U većini slučajeva uzrok požara je ljudska nepažnja ili nemar i to nepravilno rukovanje i neodržavanje uređaja koji za rad koriste struju, plin, lož ulje, duže izbivanja iz doma a da pritom nisu isključeni potencijalni izvori požara, odbacivanje gorućih šibica i opušaka u prirodu, ostavljanje upaljača u vozilima koja su na dohvat sunčevim zrakama, paljenje logorske vatre, te roštiljanje u prirodi.
http://turopolje-mjesto.blog.hr/Na palite vatru na otvorenom bez nadzoraPredviđena kazna za nenamjerno izazivanje požara je od 2000 do 15000 kuna, a za namjerno izazivanje požara od 15000 do 150000 kuna ili kazna zatvorom do 60 dana. U prilogu 24sataTV govori Aleksandra Ljuba.
http://youtu.be/t46EGZATZM4 Svakako se vrijedi i podsjetiti da Članak 28. stavak 1. Zakona o zaštiti od požara propisuje da svaka osoba koja primijeti neposrednu opasnost od nastanka požara ili primijeti požar, dužna je ukloniti opasnost, odnosno ugasiti požar ako to može učiniti bez opasnosti za sebe ili drugu osobu.
Ako ta osoba to ne može učiniti sama, dužna je obavijestiti najbližu vatrogasnu postrojbu, policijsku upravu, stanicu ili ispostavu, centar za obavješćivanje i uzbunjivanje ili drugo tijelo jedinice lokalne samouprave i uprave.
Uz sve to vrijedi još nadodati da svakako ovisno o veličini površine na kojoj se spaljuje korov, je potrebno angažirati dovoljan broj punoljetnih osoba za gašenje eventualnog požara, a ako se spaljuje površina veća od jednog hektara vlasnik mora ishoditi odobrenje od lokalnog vatrogasnog društva na čijem se terenu ona nalazi.
Na mjestu spaljivanja trebalo bi osigurati priručna sredstva za gašenje: lopate, metlanice, vile, dovoljne količine vode, te korov spaljivati samo danju i to kad nema vjetra.
Dakle primijetite li potrebu za intervencijom vatrogasaca nazovite 193 ili 93 koji je u upotrebi još samo tijekom 2012. godine o čemu nas obavještava Hrvatska vatrogasna zajednica u video spotu što slijedi: ...
http://mraclin.bloger.hr/