Autor Tema: Dongfeng napada EU  (Posjeta: 6497 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #15 : Studeni 26, 2009, 05:23:25 poslijepodne »
Gospon dobola, nazhalost imate praf.

Ak je tak onda se vische nimamo kaj raspravati. Che nas zanima kak nam bu za dve generacije moremo si pogledati severnoamerichke Indijance. Nascha kultura i nasledje se bu svelo na to da bumo tu i tam tancali drmescha za strajnske turiste kaj buju k nami doschli i to je to.

No zbog svoje dece i nukov moramo gledeti kaj se josch more narediti da se zvlechemo z gliba a nimamo puno chas. Ova kriza kuliko got to chudno zvuchalo nam chak ide i u prilog jer mejne zaostajemo za Svetom sad gda si ekonomski sustavi kolabiraju, na burze nismo nisch zgubili jer nismo nisch ni imali  a imamo ogromnu schansu skochiti na vlak razvoja novih tehnologija i chiste privrede i otpelati se vu svetlu buduchnost. Nisch se nemre narediti prek nochi. Za nas je tak vech pre kesno alci che poschnemo sustavno delovati sad onda bu naschoj deci bilo dobro a to smo im duzhni narediti.

Z druge strane gda se vech o Kinezima spominamo, oni su unatoch komunistichkom rezhimu ipak  dosta uspeli sachuvati tradiciju i moral starih mandarina. Najspamethejshce dechke i dekle (vische dechke) shaljeju schtuderati po celom Svetu. Ima ih od Juzhne Afrike, prek cele Europe  pa do Harvarda i morem vam rechi da su to vrhunski schtudenti teri buju neminovno postali vrhunski struchnaki v sem bitnem granah znanosti. Chak i v Amerike su v sem velkem firmama glavni inzheneri i znanstveniki ki delaju na razvoju novih tehologija vekschinom Kinezi i Rusi (Slaveni). One pak malo mejne spametne Kineze njiova vlada stimulera da se seliju i otpiraju obrte i poslove po celom svetu. Pa pri nami ih vech je bog zna kuliko. V Severne Amerike saki grad ima povechu kinesku chetvrt a ima vech gradova gde su Kinezi vechinsko stanovnischtvo.

Kaj se demokratskih zemalja tiche, demokracija je tu samo magla za mase (gradjanstvo). Anacionalne medjunarodne quaziorganizacije novchara, bankara i trgovachkih meschetara terima ovakov nadnacionalni nachin operirajna po svetu najprofitabilniji a v isto vreme nisu podlozhni ni jedno Svetskoj vladi ni parlamantu. Krunski dokaz za to je i nedavni krah burze teri je doslovno isplaniran i teri je dovel do bankrota jenu od najrazvijenijih nacija Sveta.

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #16 : Studeni 26, 2009, 06:07:54 poslijepodne »
Diaspora bi tu mogla odigrati veliku ulogu. Irska je profiterala i razvila se izrazito brzo v zajdnih 15 let jer su se americhki Irci pocheli masovno vrachati i donositi znajne i obrte nazaj domom. Kinezi pa i Indijci delaju slichno.

Mi pomalo zaziremo od nasche dijaspore jer je doschlo par marginalaca z Kanade i prodali nam muda pod bubrege. No nama trebaju ljudi poput Borisa Marune, Djikicha i ostalih istaknutih znanstvenika i poduzetnika, ljudi teri su se dokazali i pokazali v najzhesche konkurencie da znaju i moreju. Ja sem onak v grubo zrachunal da se na primer vrne jen firtal poduzetnikov i znanstvenikov ze zapada, s vrednostima kaj bi ze sobom donesli mogli bi otplatiti celi vajnski dug ter si uvelike popraviti demografsku sliku. Iz osobnog iskustva znam da otprilike pol dijaspore razmisla o povratku v Hrvatsku (chak i neki kaj su vech druga trejta generacija vane)  i vrnuli bi se da za to postoje imalo normalni uvjeti.

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #17 : Studeni 26, 2009, 10:43:06 poslijepodne »
Pa naravno, ne "zaziremo" mi od dijaspore već dijaspora zazire od nas. U pravu ste kad kažete da poznate jako puno ljudi iz dijaspore koji bi se rado vratili u domovinu i još su dovoljno vitalni da svojoj djeci pomognu u stvaranju obiteljske firme ili razvoju nekog projekta. Kad ono, PAFFFFFFF.
Građevinsku dozvolu čekaju u prosjeku 3 godine, registraciju firme moraju oprezno raditi jer se samo izabranima dozvoljava upotreba stranih naziva ili imena, instrumenti osiguranja plaćanja su beskorisni papiri, firmu može otvoriti svaki levat bez obzira koliko ih je imao u životu i koliko je puta zavaljao za robu ( odgovara samo temeljnim kapitalom od 20.000,00 kn - za ostalo mu možeš popušiti), država ti ne vraća pdv, doprinosi na radnike su boli glava i na kraju su ti poticajna sredstva za otvaranje proizvodnog pogona takva da moraš sam financirati trafostanicu jer nemaš dovoljno naponske snage. i tako u beskonačnost. kako bi jedan kvalitetni, školovani, iskusni hrvat iz Australije ili Kanade uopće mogao shvatiti da iznos komunalnih doprinosa i vodne naknade kod gradnje moraš platiti zajedno sa svim priključcima kad je to vani normalno besplatno jer postaješ POTROŠAČ struje, vode, kanalizacije, kablovske, mobilne, plina...... A još kad popričaš sa domoljubima koji su podizali kredite da bi financirali nabavku oružja, a ono geodeta i kamatar, doktor opće prakse i ostali domoljubi polevatili i njih i sve oko sebe. Zar bi se Vi vračali u takvu bananu? Možda samo da vas pokopaju.
Bilo je par njih koji imaju svoje ribolovne flote i proizvodne pogone koji su čekali par godina razne suglasnosti ili odobrenja pa su odustali od domoljubne avanture.
Sad kad kinezi navale, jer mi smo u dužničkom ropstvu i svaki kredit nam je dobro došao, neće više biti ko je jamio. Kad te Kinez jami po labrnji ako ga zavaljaš ne spašava te ni međunarodno povjerenstvo. Pitaj njihove susjede i Veliku Britaniju.
Ko to tamo peva?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #18 : Studeni 27, 2009, 04:56:56 poslijepodne »
Diaspora bi tu mogla odigrati veliku ulogu. Irska je profiterala i razvila se izrazito brzo v zajdnih 15 let jer su se americhki Irci pocheli masovno vrachati i donositi znajne i obrte nazaj domom. Kinezi pa i Indijci delaju slichno.

Pogrešno.

Geneza njihovog razvoja je sasvim drugačija, i nije oslonjena na njihove bogataše ili znanstvenike koji su karijere stvorili u svijetu.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #19 : Studeni 27, 2009, 04:58:57 poslijepodne »
Građevinsku dozvolu čekaju u prosjeku 3 godine, registraciju firme moraju oprezno raditi jer se samo izabranima dozvoljava upotreba stranih naziva ili imena, instrumenti osiguranja plaćanja su beskorisni papiri, firmu može otvoriti svaki levat bez obzira koliko ih je imao u životu i koliko je puta zavaljao za robu ( odgovara samo temeljnim kapitalom od 20.000,00 kn - za ostalo mu možeš popušiti), država ti ne vraća pdv, doprinosi na radnike su boli glava i na kraju su ti poticajna sredstva za otvaranje proizvodnog pogona takva da moraš sam financirati trafostanicu jer nemaš dovoljno naponske snage. i tako u beskonačnost. kako bi jedan kvalitetni, školovani, iskusni hrvat iz Australije ili Kanade uopće mogao shvatiti da iznos komunalnih doprinosa i vodne naknade kod gradnje moraš platiti zajedno sa svim priključcima kad je to vani normalno besplatno jer postaješ POTROŠAČ struje, vode, kanalizacije, kablovske, mobilne, plina...... A još kad popričaš sa domoljubima koji su podizali kredite da bi financirali nabavku oružja, a ono geodeta i kamatar, doktor opće prakse i ostali domoljubi polevatili i njih i sve oko sebe. Zar bi se Vi vračali u takvu bananu? Možda samo da vas pokopaju.

Svaka čast, izvanredno dobro i nadasve točno rečeno!!  :) :) :)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #20 : Studeni 27, 2009, 05:37:57 poslijepodne »
Tocho tak gospon dobola. Znachi se nam je jasno i znamo kaj ne vala. A to kaj ne vala, ni dobro za diasporu ali bormech ni za nas.

Kaj se pak uloge povratnikov v Kine i Indije dotikavle chinenica je da su proizvodni i razvojni procesi v tim zemlama usko povezani s privrednikima i znanstvenikima ki su se povrnuli ze zapada.

Kuliki Indijci dojdeju schtuderat vu Ameriku, usavrschavaju se 5-6 let, vrneju domom i tam otpreju tvrtku i zaposle mlade inzhenere. V zajdne vreme su to tvrtke tere obavlaju prvu i drugu liniju podrschke za zapadne tvrtke tipa telefonska podrschka za proizvod ili uslugu. Zato che nazovete besplatni broj za podrschku proizvoda na anglischkom nekih od svetskih tvrtki imate velikih schansi da vam se javi neki mladi Indijac iz Indije. Chak che zovete z Amerike od prek puta sjedischta tvrtke telefon bu zvonil v nekom uredu v Indije gde si bu mladi Indijski inzhener zasluzhil svoju plachicu a mladi Amerikanec bu bil bez posla. Drugi veliki dio indijskog kolacha je takzvani "outsourcing" ili izmjeschtajne intelektualnih poslova. Na desetke ilada mladih Indijcov dela vu tom segmentu pod vodstvom kolega teri su se schkolovali i delali na zapadu. Irci su isto jaki v tomu. Tu se uglavnom radi o tomu da velike tvrtke sa zapada schalju poslove koji nisu od vitalnog znachaja za njihovu tehnologiju, dakle sve osim tajna zanata, na razvoj doradu i odrzhavanje u neku tvrtku de su troschkovi 5-10 puta mejni nek doma.

Ja sem schtel pri nami otprti tvrtku pred 8-9 let de bi se izmeschtali poslovi odrzhavajna i razvoja rachunalne programske podrschke velikih zapadni tvrtki pak mi vevo ni uspelo, kaj ne znachi da se v sluchaju da se pri nami stvari dovedu u red nebi moglo.

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #21 : Studeni 27, 2009, 08:01:34 poslijepodne »
Pa da gosp. Muzuh,
Prvi koji su popušili +arinu u Kini su proizvođači tenisica Nike patike. Kina im je dala besplatno korištenje zemljišta za izgradnju proizvodnog pogona na 10 godina, oslobodila ih svih davanja i poreza , 50% popusta na energente uz jedan uvjet - domaća jeftina radna snaga do segmenta izvršnog direktora i Uprave. Nakon 5 godina nikad školovani šljakeri postali su poslovođe, pa voditelji smjena, pa zamjenici direktora. Nakon 8 godina otišli su i uz pomoć države otvorili proizvodne pogone za koje im je država dala početni kapital za strojeve koje su nabavljali preko posrednika ( danas više ne). I nastao je Nikes, Yunkes, Mikes, adibas i sl. Isti design, ista kvaliteta, cijena 30% od cijene orginala. Ko ima deficit između Amerikanosa i Kinezosa?
To u Srbiji zovu " Navlakuša". To su isto radili i japanci prije i nakon II svjetskog rata kad su pod krinkom turista obilazili proizvodne pogone i šatro se slikali, podmičivali poslovođe da im donesu projekte frižidera, kupovali aute preko posrednika pa ih rastavljali da bi danas Toyota bila najprodavaniji brend u Americi.
I sad se svi izvlače na nekakve socijalno demokratske fore, a zaboravljaju svoje povijesne poteze. Ko je Amerikancima osmislio i izgradio nuklearku? Švabo koji je radio za Adolfa u tvornici gdje su radili zarobljenici. Ko je Englezima dao nacrte da izradu raketa? Švabo koji ih je sa istim tim raketama gađao i radio za Adolfa. Kinezi su puno pametniji, oni su jednostavno navukli megalomane i sad su ih doveli u situaciju da im titraju jer kad bi Kina samo američke obveznice ( a ima ih najviše na svijetu) pustila na tržište dolar bi vrijedio isto tolko kolko vrijedi plin koji bi ispustili nas dvojica kad bi prdnuli.I to istovremeno.
Ko to tamo peva?

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #22 : Studeni 27, 2009, 08:39:56 poslijepodne »
Prav velite gospon dobola. Ameri su upregnuti, Kitajci drzhiju uzde i muzeju ih a da prosechni Amer to ni ne kuzhi:)

Zanimljiva je jedna mala i prenapuchena zemlja u Aziji o teroj morem pisati jel sem tam pred nekih sedem let drzhal neka predavajna i upoznal dosta ljudi teri se baviju tehnologijom. Dakle Juzhna Koreja. Koreanci su po istom principu kopirajna tudjih proizvoda naredili Hyunday iz Honde, Samsung iz Sony-a i tak dale. Delaju ko ludjaci schest dana v tjednu i proizvode sve, doslovno od igle do lokomotive. Tam nemrete najti nisch kaj nije napravleno v Koreje: kuchanski aparati, elektronika, auti, kamioni, busevi i da sad dale ne nabrajam. Isto tak znamo da se korejanske stvari prodaju po celom svetu: Hyundai, KIA, Samsung itd. Za ne poverovat. U ogromnom i mnogoljudnom Seulu se nemre videti strani auto. Ja sem videl jen Jeep i dva BMW-a dok sem tam bil a to su verojatno bili auti od nekih stranaca. S druge strane kak su teritorijem mala zemla a imaju puno ljudi, saka pa i najmejna povrschina zemle je poloprivredno iskorischtena da chak i po krovovima tikvajne sadiju.

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Dongfeng napada EU
« Odgovori #23 : Studeni 27, 2009, 09:35:23 poslijepodne »
Pa u pravu si. Ima tu dosta zanimljivih detalja za njihov razvoj.
priča mi jedan poznanik koji i danas radi za strance u brodogradnji da u Južnoj Koreji u njegovom segmentu ima dosta zanimljivih detalja kojima država potiče izvoznu proizvodnju. Npr., kod njih nema pdv-a na proizvodne programe namijenjene izvozu ali ima strašan kontroling pa se znalo dogoditi da kod narušavanja sistema odgovorne osobe odmah završavaju u bajbokani, suđenje traje par dana. Potiče se samoosiguranje radnika putem osiguravajućih društava kako bi se rasteretili proizvođači, kod registracije novih vozila iz domaćeg proizvodnog programa oslobođen si troškova trošarine i poreza prve godine, uvoz proizvoda koje domicilno imaš u vlastitoj državi ( posebno prehrana) oporezuje se i carini sa znatnijim postocima itd.itd.
u svakom slučaju, i oni su imali sa svojim susjedima sranja i razaranja ali su okrenuli ploču. Možda smo mi bolji u nekim segmentima ali oni bar imaju elementarne stvari jedne države: nacionalna banka preko koje sva ministarstva rade, poticajna financiranja za proizvodnju i malo poduzetništvo ( veli da je klopao sa frendovima u restoranu za 50 dolara - 4 obroka,  ali su cugu platili da im se zamantalno - uvoznu pivu. hebiga, ulagali su u proizvodnju, kopirali već izmišljeno i strpljivo probijali tržišta u cijelom svijetu, ne samo u Uniji.
Npr. već 5 godina imaju strateški program na državnom nivou da ugrađuju one solarne ploče po kućanstvima i proizvodnim pogonima kako bi uštedili na troškovima poslovanja i to država podržava 100%. Veli da je to teorija da budu što manje ovisni. Navodno kućanstva dobivaju cijeli sistem besplatno, a oni koji zarađuju kao hoteli, proizvođači i sl. čak do 70%.
« Zadnja izmjena: Studeni 27, 2009, 09:39:48 poslijepodne dobola »
Ko to tamo peva?