Autor Tema: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a  (Posjeta: 5204 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

kekec

  • Gost
Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« : Rujan 11, 2009, 11:00:20 prijepodne »
IZ UREDA Vlade potvrđeno je kako je prije današnjeg sastanka premijerke Jadranke Kosor sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom, Kosor razgovarala s  čelnicima hrvatskih parlamentarnih stranaka od kojih se tražila podrška. Na sastanak jedino nisu došli predstavnici SDP-a. Čelnici oporbenih stranaka suzdržali su se od komentara, a navodno bi danas Kosor trebala otkriti detalja dogovora s Pahorom.


         ZNA SE: Kosor otpustila sve pravne stručnjake iz tajnih pregovora sa Slovenijom ...


Kako se može neslužbeno čuti Hrvatska bi danas mogla potpisati sporazum prema kojem će povući pristupnu dokumentaciju u kojoj se prejudicira granica. Ukoliko se ta informacija ispostavi kao točnom to bi značilo da bi se rokovi za okončanje pregovora za ulazak u Europsku uniju mogli produžiti.

Mesić za međunarodno pravo

Stoga su mnogi uvjereni kako bi Kosor danas mogla umjesto odluke o povlačenju dokumentacije potpisati izjavu kako se u dokumentaciji ne prejudicira granica.

"Spor sa Slovenijom treba riješiti na bazi međunarodnog prava, kojim će se utvrditi činjenično stanje", rekao je sinoć predsjednik Mesić na sinoćnjoj tribini "Predsjednikova dva mandata - Perspektive i izazovi", komentirajući današnji sastanak premijerke Kosor i premijera Pahora.


Pahor zadovoljan

Slovenski premijer Borut Pahor je uoči današnjeg susreta s predsjednicom hrvatske Vlade Jadrankom Kosor najavio mogućnost slovenske deblokade Hrvatske do kraja godine. "Zadovoljan sam tijekom pregovora. Naravno nakon postignutih dogovora, bit će potrebni dogovori s parlamentarnim strankama i rasprava u parlamentu."

Pahor je najavio da će već sljedećeg tjedna imati razgovore s parlamentarnim strankama o stanju u pregovorima s Hrvatskom i napretku u njima. Predstavnici slovenskih parlamentarnih stranaka su u svojim izjavama iskazali želju da premijer objavi u kojoj su fazi pregovori s Hrvatskom te da ih se obavijesti što čini tiha diplomacija.

"Vlada se ponaša nezakonito i samovoljno"

Socijaldemokratska stranka je u svome zahtjevu za hitnim sastankom Odbora za vanjsku politiku navela da se "vlada ponaša nezakonito i samovoljno naspram parlamenta koji zakonom ima dužnost pripreme okvira za bilateralne i multilateralne sporove." Te su dodali da ni parlament ni Odbor za vanjsku politiku nisu bili uključeni u ujednačavanje stavova o pregovorima s Hrvatskom, kako je to propisano zakonom".

Predstavnici slovenskog ministarstva vanjskih poslova su izjavili da ne žele sukobe s oporbenim strankama te da će ministar danas prisustvovati sjednici Odbora za vanjsku politiku i europske poslove, na kojoj, ipak, pregovori s Hrvatskom nisu među prvim točkama dnevnog reda, prenosi Delo.

"Vlada ide iz krajnosti u krajnost"

Zastupnik Liberalne demokratske stranke Anton Anderlič se složio da vlada mora obavještavati parlament o pregovorima sa susjednom državom te da se zastupnici mogu izjasniti o nekim dilemama u pregovorima.

Anderlič je rekao da diplomacije ide "iz krajnosti u krajnost". "Isprva su bili previše glasni i sve je bilo javno, a sad čine potpuno suprotno, šute i pred onima koje, prema zakonu, moraju obavještavati o svojim postupcima".

Rješenje do kraja godine?

Kosor je nedavno izjavila kako su diplomati dviju zemalja već riješili 95 posto pitanja vezanih za pitanja koja su otvorena na sastanku dvoje predsjednika Vlada 31. srpnja u Trakošćanu. Nakon toga sastanka Pahor i Kosor su izjavili da kako je dogovoren okvirni plan prema kojem bi se pronašlo rješenje za granično pitanje i to do kraja 2009. godine. U jučerašnjem intervju austrijskom radiju ORF rekla kako će se problem sa Slovenijom riješiti do kraja godine.

Vukas: "Slovenija nema pravo na izravan dodir s međunarodnim vodama"

Bivši potpredsjednik Međunarodnoga suda za pravo mora u Hamburgu prof. Budislav Vukas je izjavio da u graničnim sporovima poput hrvatsko-slovenskog najviše vjeruje Međunarodnom sudu, glavnom sudskom tijelu UN-a. Prema Vukasovim riječima, "Slovenija ima obalu i teritorijalno more pa zato, po općem međunarodnom pravu, ima pravo da svi njezini brodovi i brodovi koji plove prema slovenskim lukama prolaze kroz sve vode pod raznim režimima: hrvatske vode, teritorijalno more, vanjski pojas itd."

Također, Vukas je naglasio da Slovenija nema pravo dobiti izravni dodir s međunarodnim vodama prema pravilu 12 milja od kopna."Temeljno je pravilo da se razgraničava teritorijalno more dviju država crtom sredine, uz minimalne korekcije ako to nalažu povijesni ili drugi specijalni razlozi".

... baš me zanima kaj im je sve obečala ....  onu stvar Pahoru nije dala, a možda i je ... ?

plemenitashica

  • Gost
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #1 : Rujan 11, 2009, 11:11:00 prijepodne »
baš me zanima kaj im je sve obečala ....  onu stvar Pahoru nije dala, a možda i je ... ?

Kekec, najosnovnije pravilo je stavili link s kojeg se kopira. Stalno radite tu pogrešku, i prije su vas upozoravali, ali vi očito namjerno to ne želite prilijepiti.
Iz razloga što nema izvora, ja recimo, ne čitam vaše postove, osim ako nema vašeg komentara što u takvim slučajevima kad kopirate načelno nema.

Ili kao u ovom slučaju, vaš komentar (koji je usput degutantan) koji niti ne dolazi do izražaja od silinih crnih slova, a komentar je samo nastavak teksta i nije uočljiv.
S obzirom da ovo sigurno nije komentar službenog novinara, pretpostavljam da je vaš.  :P

kekec

  • Gost
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #2 : Rujan 11, 2009, 01:06:37 poslijepodne »
... spominjalo se ranije da bi bilo dobro da se stavi link sa koje je stranice određeni članak, ali nitko nije rekao DA JE OBAVEZNO ...  ;D

plemenitashica

  • Gost
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #3 : Rujan 11, 2009, 01:28:41 poslijepodne »
... spominjalo se ranije da bi bilo dobro da se stavi link sa koje je stranice određeni članak, ali nitko nije rekao DA JE OBAVEZNO ...

Vi ste od jučer na internetu? Dajte najte, moj komentar nije vezan isklučivo uz ovaj forum, nego se odnosi na sve stranice interneta u kojima možebiti sudjelujte.

To je isto kao da niste rekli Dobar dan kad ulazite u dućan.
Nije obavezno niti ne psovati, ali ti kultura nalaže da to ne činiš.
Naravno, onome tko kulture ima.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #4 : Rujan 11, 2009, 01:45:59 poslijepodne »
Ma, nije to stvar opće kulture, stvar je i autorskih prava, jer ako to ovako napišeš bez izvora i naznake da kopiraš, onda ispada da je to tvoj tekst, a to je krađa.

Znači, obavezno je navesti autora kad kopiraš njegov tekst, jer tako stoji i u zakonu:

ZAKON
O AUTORSKOM PRAVU I SRODNIM PRAVIMA


Korištenje autorskih djela u svrhu informiranja javnosti

Članak 89.

(1) Dopušteno je, u opsegu potrebnom za izvješćivanje javnosti o tekućim događajima putem tiska, radija ili televizije, reproduciranje, distribuiranje te priopćavanje javnosti:

1. autorskih djela koja se pojavljuju kao sastavni dio tekućeg događaja o kojem se javnost izvješćuje, pod uvjetom da se autorsko djelo koristi u opsegu koji odgovara svrsi i načinu izvješ­ćivanja o tekućem događaju,

2. novinskih članaka i fotografija o tekućim političkim, gospodarskim ili vjerskim pitanjima, koji su objavljeni u drugim sredstvima javnog priopćavanja, pod uvjetom da autor to nije izričito zabranio i da se autorsko djelo koristi u opsegu koji odgovara svrsi i načinu izvješćivanja,

3. javnih političkih, vjerskih i drugih govora održanih u tije­lima državne ili lokalne vlasti, vjerskim ustanovama ili prilikom državnih ili vjerskih svečanosti te izvadaka iz javnih predavanja.

(2) U svim slučajevima iz stavka 1. ovoga članka potrebno je navesti izvor i autorstvo djela.


Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #5 : Rujan 11, 2009, 02:03:48 poslijepodne »
... spominjalo se ranije da bi bilo dobro da se stavi link sa koje je stranice određeni članak, ali nitko nije rekao DA JE OBAVEZNO ...  ;D

Nitko te neće tužiti zbog toga, ali to je vrlo poželjno. Također je dobro da se ne prenose uvijek cijeli članci već samo zanimljiv dio. U tom slučaju je obavezno navođenje izvora kako bi zainteresirani mogli pročitati cijeli članak.

To ti je neka vrsta mrežnog bontona.

kekec

  • Gost
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #6 : Rujan 11, 2009, 03:51:17 poslijepodne »
ok .... navest ću ubuduće ....

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #7 : Rujan 11, 2009, 04:21:03 poslijepodne »



Prosim vas, ljudi, držite se teme. Fakat ste otišli u nekakva nebesa koja nemaju nikakve veze sa naslovom teme. O pravilima forumskog pisanja može se raspravljati na temi "O forumgorica.com stranici".

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #8 : Rujan 11, 2009, 05:03:27 poslijepodne »
To je još jedan primjer zašto nije dobro da predsjednik države i predsjednik Vlade NISU iz iste stranke, jer onda nedostaje korektiv koji bi javnost i zakonitost ove države ukazivao na kršenja prava. Drugim riječima, mogu samo pitati kakva bi diktatura samovolje zavladala da novi predsjednik Hrvatske bude netko iz bližih ili daljih redova HDZ-a (jer u trenutku kandidature ionako niti jedan neće biti iz HDZ-a, osim Hebranga koji je službeni kandidat stranke, ali onih "on-the-line" sa Trgom hravtskih velikana ima podosta...

Želim reći i da me zanima da zbog čeha niti jedna stranka ne kaže javno i ne prozove Premijerku zbog takve "tajne diplomacije", kao da s eradi o njezinoj djedovini a ne interesu svih nas? Trebala je odmah reći Pahoru - "sorry, stari, ali ja nemam mandat da osobno rješavam i odlučujem o tako krupnim stvarima od interesa svih građana Hrvatske, kao niti o teritorijalnim rješenjima", i mislim da takva pitanja treba rješavati maksimalno transparentno, i kada se postigne određeni niz rješenja, ista dati na referendum.

Kekec, glede tvojeg komentara, za to nema opasnosti, Borat Pahor ipak nije baš toliko ugrožen...  :P :P :P
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Tur

  • Gost
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #9 : Rujan 12, 2009, 09:35:30 prijepodne »
Eh da. Ma znate kej? Hvala Bogu dragomu da je taj cirkus več jemput gotov!

Edit: Ili ipak ni?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problem zvan SLOVENIJA - Kosor dobila potporu svih osim SDP-a
« Odgovori #10 : Rujan 12, 2009, 10:50:39 prijepodne »
Mislim da predstava tek počinje, a da bu ulaznica za nju koštala fejst...  :-X :-X :-X
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”