Autor Tema: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog  (Posjeta: 4485 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« : Veljača 17, 2014, 12:45:27 poslijepodne »
VELIKA ANALIZA Hrvatska je u najtežoj krizi, a od svih je najmanje rezala plaće birokratima

U Ministarstvu uprave predlažu sasvim novi model koji bi prvi put izjednačio oko 63.000 zaposlenih u državnim službama s radnicima u privatnom sektoru. Trebali bi ukinuti Zakon o državnim službenicima i na sve službenike primjenjivati Zakon o radu. Cilj je ukinuti razlike između državnog i privatnog sektora koje su u krizi postale vidljivije nego ikad. Dok je u privatnom sektoru u krizi ugašeno više od 180.000 radnih mjesta, zaposleni u državnom sektoru i dalje mogu računati na sigurno radno mjesto i redovnu plaću.

Njihov radni učinak ne prati nitko budući da je sustav napredovanja ionako uređen na način da se nagrađuje duljina rada, a ne učinkovitost i izvrsnost. Bilo kakav formalni propust službenika rješava se na službeničkom sudu koji gotovo nikada nije izricao stegovne mjere i na taj način nije djelovao kao kontrolna instutucija.

Ako se na državne službenike primijeni Zakon o radu, to bi ukinulo njihov povlašteni status. Prema posljednjim podacima Međunarodne organizacije rada, Hrvatska ima oko 17,2 posto zaposlenih u sektoru opće države, na čije se plaće izdvaja oko 10 posto BDP-a.

Analiza Ivice Rubila s Ekonomskog instituta potvrdila je pak da su zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog. Procjenjuje se da su plaće i ostala materijalna prava zaposlenih u državnom sektoru regulirana sa 80 različitih propisa: zakona, uredbi i kolektivnih ugovora.

Analiza OECD-a o javnom sektoru u vremenima štednje pokazala je da je više od polovice odnosno dvadesetak zemalja OECD-a u krizi zamrznulo ili srezalo plaće državnom sektoru, dok je 15 zemalja posegnulo i za otpuštanjima.

Ukupne uštede kreću se od 0,6 do 0,8 posto BDP-a. U analizi se pritom ističe da su svi bili oprezni jer se rezanjem plaća službenika smanjuje potrošnja i posredno BDP. No, rezovi su bili neminovni, posebice za zemlje kao što su Grčka, Portugal i Španjolska.

Očekivano, pod pritiskom EU najdalje je otišla Grčka s rezanjem plaća od 20 posto, ali i Češka je odradila velike reforme i službenicima plaće smanjila 10 posto.

Većina zemalja rezove je odradila već 2010., dok su u Hrvatskoj oni napravljeni dvije godine kasnije! Zaposleni u javnim i državnim službama ostali su bez božićnica i regresa tek 2012., a nakon višemjesečnih pregovora tek su u ožujku 2013. zaposlenima u javnim i državnim službama plaće smanjene tri posto, što je najmanje od svih zemalja koje je zahvatila toliko jaka kriza.


Pa kaj ovi u javnim sektorima stvarno naprave 25% više posla da mogu biti 25% bolje plaćeni? Po tome kak čujem od poznanika koji delaju u javnim sektorima - ja bi prije rekel da je to skroz obrnuto, ak ne i još gore. Katastrofa. Kad se još prisjetim da su baš ti činovnici među ostalima "zaslužni" kaj se teško dobiju svakojake dozvole i jednostavno koče i onemogućavaju ulaganja, onda ne znam kaj bi više rekel.

Stvarno nam fali neka treća politička opcija koja bi se usudila očistiti tu gamad.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #1 : Veljača 18, 2014, 08:52:26 prijepodne »
Vrlo jadan i bijedan potez koji ima za cilj, metodom komunističke uravnilovke, pokriti nesposobnost vladajućih da osiguraju normalne uvjete rada i poslovanja za privatni sektor... državni službenici u prosjeku imaju niže plaće od državnog prosjeka - pa me zanima tko onda nabija taj prosjek i kojom metodom??!!

Možda ti isti nesposobnjakovići i bagra koja sebi povećava plaće, jer kako veli Zoki - "da ne bi bili podložni korupciji"...??? Halllooo, Zoki, slušaš li ti sebe??

Ako netko tko ima već sada 40-50.000 kuna mjesečno još uvijek je podložan korupciji, onda su sigurne dvije stvari:

1. njemu neće nikada biti dosta, čak ni kada bude imao 140.000 kuna plaće, i
2. takav uopće ne bi trebao biti na tako časnom mjestu i odlučivati o ljudima i državi.

Naravno, koliko je moralno štititi u ovoj situaciji ljude koji prosječno imaju 10x više prihode od onih koji ih plaćaju, ne treba sada dramiti...

Poanta je da se odgovornost za neučinkovitost i nesposobnost vladajuće kamarile želi, populizmom i podilaženjem frustracijama ljudi iz privatnog sektora, želi emotivno umiriti ljude oštećujući one koji to najmanje zaslužuju, jer sve drugoi bi zahtijevalo znanje, rad i odrješitost rada na korist vlastite države i protivljenje stranim gospodarima koji takvo siromaštvo i naređuju.

Zadaća vlasti je da osiguraju uvjete da privatni sektor raste i buja, a ne da se zatire, no za to treba znanje, poštenje, volja i karakter - sve ono što kmeri na vlasti nemaju. To znači da se ukinu milijuni parafiskalnih nameta, da profunkcionira pravna država, da pravosuđe ne bude generator bananizma ove države, da se zna tko pije i tko plaća, da se ne ide džonom i samo guleći one koji više ništa i nemaju, nego da se vlastitim odlučnim potezima i odricanjem prvo te države i njezinim poštenim odnosom prema partnerima omogući da privatni sektor, koji u svakoj državi zarađuje više od državnog (jedino u Hrvatskoj NE), zarađuje i živi i nosi gospodarstvo...

Prvi potez prema ozdravljenju države bi bio da se sva ta vladajuća kamarila pozatvara zbog veleizdajničćkog, antidržavnog ponašanja, zapliieni im se i blokira sva imovina koja je preočito stečena nezakonito, a njih pošalje na Goli otok ili drugu kaznenu ustanovu vrlo zatvorenog tipa, odakle brzojavu treba tri godine do Zagreba.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #2 : Veljača 18, 2014, 04:32:33 poslijepodne »
Kad se pogleda na koji način ova vlada rastače svaku pozitivnu inicijativu, svaki pomak prema opstanku firme ili poduzeća, komentari su sasvim suvišni.
Državni službenici imaju plaće za koje se javno može doznati bez problema. Istim tim službenicima se uplaćuje , ovisno o visini plaće, u mirovinski fond. Iz tog fonda uredno se isplaćuju mjesečne mirovine i svima onima koji su radili u privatnom sektoru. Taj isti radnik radi 40 godina , a zastupnici dva mandata po 4 godine! ??? . I mirovine su sigurno iste?? :P


Postavlja se , sasvim opravdano pitanje , visina uplata u taj isti mirovinski fond, mada se zna da se u privatnom sektoru uplate rade u minimalnim iznosima, a mnogi pod patronatom vladajućih niti ne uplaćuju svoje obaveze.  Kao da već nema dovoljno licemjerja i sramote , kojom nas dnevno zasipaju baš ti koji nemaju ni moralnog ni ljudskog prava prozivati "krivce". Jutarnji list, uvjeren sam, prema svojim djelatnicima tako ne postupa :P !? Veli narod, "Našla krpa zakrpu"


Radnik u privatnom sektoru ne smije raditi osam sati, jer inače može spremiti stvari i put pod noge i to uz blagoslov istih lihvara koji gazdama opraštaju dugove. Za plaču u većini slučajeva ne smije pitati jer ga opet čeka otkaz.
Pa sve to se zna od samih početaka, ali ne želi se ništa promijeniti na bolje, jer smo prodani. Nismo više gazde ničemu, a kroz ovu nabavu automobila za ministre , samo se potvrđuje tko radi na tome da se zemlja dovede u kaos.
[size=78%] [/size]
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #3 : Veljača 18, 2014, 08:53:35 poslijepodne »
Dakako da moramo imati i policiju i učitelje i vojsku, i dakako da im se treba njihov posel pošteno platiti. Ali već i svi vrapci na grani znaju da imamo preveć državnih službenika i ljudi koje plača država direktno ili indirektno. I kaj je najgore - makar ih i imamo previše oni ne delaju svoj posel stručno ili ga nikak ne delaju. To ubija u pojam i stvara strašnu antipatiju (da ne velim gore) koja se prenosi prema svim ostalima koji pošteno rade svoj posao.

Činjenica je da država ima previše izdataka za taj svoj aparat i da nam fali posla na privatnom sektoru iz kojeg bi se to platilo. Sve je manje posla ali troškova je i više, zato je logično da država diže porez i da se zadužuje. Na žalost. A kak drugačije da se sve to plati? Ja ne znam, ali da se troškovi moraju rezati, moraju, pa makar do boli. Ili bumo sami išli rezati i sređivati svoje probleme, ili bu nam to morali drugi delati kak sad delaju u Grčkoj.

Ko zna, ak bi sad izjavili da nebumo nikakve dugove vračali, t.z. ak bi izjavili da smo bankrot, kakve bi to imalo konzekvencije? Dal bi to uopće išlo? Ni Argentini se nije baš nekaj popravilo.

Kak bilo da bilo, rukave trebamo podfrknuti i investirati radom, jer raditi moramo, samo radom moremo izaći iz ovog dreka. Kad pomislim kak su švabe posle rata rukama svaku ciglu skupljali i čistili, i evo kaj sad imaju.

Hrvat bi naravno najprije rekel da se to ne isplati, pa onda otišel na pivicu u birtiju.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #4 : Veljača 18, 2014, 10:59:13 poslijepodne »
1. Precednik države ni više precednik države a i dale ima plaču. Koji je to *? Veliju da je tak i Vamerike... Ja se baš i ne osečam kak amerikanec. Da je v privatne firme do kraja bi života primal * i to na suvo.
2. Saborske penzije. Koji je to *? Navodno su usko povezane "s odgovornošću"...
3. Državni pomočnik pobočnik. Zafitilje mu otkaz a on još leto dan prima plaču. Frtal kile kune. * te, kaj je to nagrada il kazna!? Pa nek mene spiče takov jack pot otkaz, mam bum potpisal, de treba!
4. Odgovornost. Frendovi si naprave projekt teri od početka ne vala. Sedem let ga dodelavaju i pak ne vala. Kontra se pravil i logike ali po zakonu. "Ujo vuk magare". Po zakonu.

Ak se bu kaj mejnalo to bu išlo na štetu raje. Opljačkaš raju a onda te iste raje još nametneš milijon milijona kojekakve haračev, porezov, nametov, dače, tv pretplate tere to nisu, iste ko komunalni doprinos teri to ni, ... a se da bi se situvacija vrnul "v egal". encefalocoitusperpetummobile

Kaj je najgore vlast se bu premenila a ovi "porezi na zrak" buju ostali zanavek, il dok Mata Gubec nekomu ne zatira rogle v mešinu.

Čemu služe ti ekonomski fakulteti, ti doktori ekonomije, magistri ekonomije..?
Nekteri očito primaju piceke da bi "proizvodili" tulke ekonomiste (gleč čudes, ekonomija nam je v *!) a nekteri je očito nose da bi postali ekonomi. Samo mi ni jasno otkut tulki piceki, il je ngdo mora proizvoditi il je uvozimo.

Kvak!

Ak moramo proizvoditi i ak je v proizvodnje spas kak onda objasniti da su v proizvodnje najgore plače i najslabeše školovana radna snaga..? Posle dvajst let ove države se je na svem mestu.

Kad pomislim kak su švabe posle rata rukama svaku ciglu skupljali i čistili, i evo kaj sad imaju.
Naletel sem na slike kak je Nemačka zgledala 6 let posle rata. Čudesa! Nigdo nebi rekel da su zgubili rat. Očito je negdo znal kak se vodi državna politika.
wwwg tablice

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #5 : Veljača 19, 2014, 01:04:10 poslijepodne »
Citat:
Kak bilo da bilo, rukave trebamo podfrknuti i investirati radom, jer raditi moramo, samo radom moremo izaći iz ovog dreka. Kad pomislim kak su švabe posle rata rukama svaku ciglu skupljali i čistili, i evo kaj sad imaju.


Ako smo kao radnici rado viđeni i traženi gotovo po cijelom svijetu, zanimljivo je kako doma , kod sebe nemremo ništa promijeniti na bolje.
To me ne može nitko uvjeriti, da je to točno!
Političari najlakše dižu poreze i neodgovorno zadužuju zemlju. Ja sam siguran , a to može svatko zaključiti ako realno pogleda razvoj zemlje od '91 do danas.
Svi su namjerno zatvarali oči pred toliko očitim političkim promašajima, trošenju bez imalo razuma, dovođenje zemlje u sadašnje stanje.


Nitko ne štedi kad nema, nego dok ima. A nama je politika postala glavna ekonomska grana, koja je proizvela ovo kaj sad imamo. Narod više nema kaj trošiti, a država na silu otima sve kaj stigne. Od državnog aparat , koji mora biti glavni pokretač razvoja , već godinama se serviraju afere, prevare i korupcija kojoj se ne nazire kraj. Tko to može više financijski izdržati? I na kraju je narod za to kriv?


Ta ista država je megalomanski stvorila taj aparat koji sam sebe izjeda i ne može se održati. Da ne proizvodi to smo naučili još kad smo bili djeca, ali sve se dalje gomila. Da se može raditi i biti uspješan, imamo primjera u zemlji, ali to očito ne zanima bahate državnike, koji paraju nosom po oblacima.


Već sam spomenuo, a sada opet spominjem, političarima treba dati naknadu ( ne plaću jer to nikako nisu zavrijedili) od maksimalno  1500,00 do 2000,00 kuna mjesečno, na posao svi vlakom, autobusom, biciklima, Zet-om, pješice, svojim osobnim automobilima, kao i svi ostali koji rade. Neka zarade svoja primanja! Jer sada  od njihovih rezultata rada nema ništa. Pa kad se zemlja počne oporavljati, tada mogu očekivati 3 do 5 posto povišicu na primanja. Ako im to ne odgovara, nitko ih ne sili da se bave politikom, slobodno im bilo. Ukinuti sve povlastice koje su si lijepo namjestili, kartice , šofere, sobare i ine službenike kojima su se okružili, i evo nam očekivanih ušteda u državnom aparatu.
Sve to kaj oni sada rade i koliko troše, ne mogu izdržati ni mnogo bogatije zemlje, a ne ovako malo radnika koji su još preostali u zemlji, kao rezultat rada baš tih političara.
Ja znam, dok stignem na posao da moram raditi i da iza toga mora biti vidljiv nekakav rezultat, i za masu službenika , radnika, vozača, liječnika, pilota  majstora..... vide se rezultati koje svi na neki način osjećamo, vidimo, koristimo, i svi su anonimni, a itekako zaslužni za svakodnevni život. I nitko ih posebno ne hvali, nagrađuje, dapače još ih se i zakida.
 A kakva je situacija sa političarima ? Gdje su njihovi rezultati? Zar mi kao narod nekaj bolje živimo? Kakva korist od svih tih poreza i otimačina? Imamo li možda kakve perspektive? Kakav i koliki nas rad može pomaknuti sa mrtve točke, a da ga oni ne unište?


I na kraju ne vjerujem da se samim volontiranjem uz normalne naknade, ne  mogu raditi svi ti poslovi za koje danas toliko puno plaćamo sve te političare i izmišljene dužnosnike po cijeloj zemlji?
« Zadnja izmjena: Veljača 19, 2014, 01:11:46 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #6 : Veljača 21, 2014, 07:02:37 poslijepodne »
Naletel sem na slike kak je Nemačka zgledala 6 let posle rata. Čudesa! Nigdo nebi rekel da su zgubili rat. Očito je negdo znal kak se vodi državna politika.
I men se čini da u ono vrijeme nikome nije palo na pamet reći "kaj bum to delal, pa to mi se uopće ne isplati?".

Danas se nama Hrvatima očito niš ne isplati, tak da samo visimo po birtijama i pijemo kave. Piti kavu nam se očito više isplati nego nekaj delati i doprinjeti nekaj društvu.

Offline kum

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 62
  • Karma: +0/-0
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #7 : Veljača 22, 2014, 12:18:01 prijepodne »

Dokle god se ima za kavu i cigaretline ( bez brige nis gemišta i pivico pozabil) se je v redu i (makar to za prave katolike ni dobro) zakaj bi delal nekaj kaj se ne splati.
Dok više nebo penezi za kavico i se ono kaj sam nabrojil se bomo kak pravi katoliki patili. A bogec biti i mučiti se kak kača v trnju je san sakokga pravoga katolika. Jerbo samo oni kaj so bokci i
mučenici na ovomu svetu pojo v raj. (nesem se zmislil, tak mi je velečasni povedal)I zato se tu najte ništ ščuđavati zakaj je v ovi državi tak kak je a ne nekak kak je v nekakvi švici ili nemački  ili japanuu ili vrak si ga znal kak se zovo te koje kakve
države v kojemi se sako delo splati delati i mulci ga dela. Zato trebamo si poštivat se one kaj so se žrtvovali za nas. Se one kaj so ni v dvajst let sprigrabili ono kaj se 13 stolet stvaralo. Se one kaj se den denes trude da se se ovo kaj je još ostalo zatrajha. Jerbo oni so se žrtvovali da bo nam na onomu svetu bolše a oni si bodo morali mesto v raju kopuvati ili se v peklu grejati. ( joj koja škvadra je tam)
Je to vam je tak

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Zaposleni u javnom sektoru 25 posto bolje plaćeni od privatnog
« Odgovori #8 : Veljača 22, 2014, 08:48:41 prijepodne »

Dokle god se ima za kavu i cigaretline ( bez brige nis gemišta i pivico pozabil) se je v redu i (makar to za prave katolike ni dobro) zakaj bi delal nekaj kaj se ne splati.
...
Baš je tak. Na žalost.

Ajde onda dajte recite - jel nama stvarno loše dok si moremo dozvoliti na tak nekaj? Ili o čem je tu riječ?

Mislim - naravno da Hrvatskoj općenito nije dobro, ali nekak su mi birtije i dalje preveć pune da bi čovek rekel da nam je svima loše. Očito da tu nekaj ne štima.

U svakom slučaju ima nas kojima je stvarno loše, koji jedva sklapaju kraj s krajem, koji delaju baš te poslove "koji se ne isplate" - no ipak ih delaju. Jer nemaju izbora.
Ali ima ih kojima je dobro, pa se također non-stop žale i jadikuju. No, oni se žale kaj im nije još bolje. Kaj im država nije više obezbijedila. Takvih je također puno.