Autor Tema: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće  (Posjeta: 6358 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« : Listopad 03, 2010, 11:22:55 poslijepodne »
http://www.zagrebancija.com/hr-zupanija/dozupan-vujovic-je-ponasanjem-unistio-brojne-kuce_307341

Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće

Vujeviću neću zaboraviti kada moj sin meni kaže: Tata nemoj mi pričati o poplavi. Mogao je spriječiti da se djeca te poplave ne sjećaju

Rijetko kada novinari osobno dižu kaznene prijave. U Hrvatskoj se kaznene prijave, ali tek ponekad, dižu na temelju napisa nekih novinara.

Dražen Tomić, novinar Bussines.hr-a odnedavno spada u obje kategorije: na temelju njegovih napisa otvorene su brojne afere, prvenstveno u IT i telefonskom sektoru, a nedavno je osobno dignuo i kaznenu prijavu protiv dožupana Zagrebačke županije Rudolfa Vujevića.

U intervjuu za portal Zagrebancija.com objašnja svoje razloge za taj potez, komentira svoj stav o odgovornosti župana Kožića i gradonačelnika Velike Gorice Barišića, te opisuje svoje svjedočanstvo o nedavnim poplavama.

Zbog čega ste digli kaznenu prijavu protiv dožupana Zagrebačke županije Rudolfa Vujevića?

- Kaznena prijava podnesena je protiv dožupana Rudolfa Vujevića koji je ujedno i načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Zagrebačke županije zbog činjenice kako od trenutka kada je nasip probijeni nitko od mještana nije obaviješten što smatram nedopustivim propustom jer su postajala saznanja koliko će dugo voda nadirati i što bi sve mogla potopiti.

Ono što se uopće ne zna da je kaznena prijava iz istog razloga podnesena i protiv predsjednika Uprave Hrvatskih voda Jadranka Husarića jer niti on nije našao za shodnim da sve relevantne institucije obavijesti o kakvim je količinama vode riječ
Da su ljudi na vrijeme obaviješteni ne bi bilo tolikih šteta nešto bi se ipak moglo spasiti. Međutim, ono što se uopće ne zna da je kaznena prijava iz istog razloga podnesena i protiv predsjednika Uprave Hrvatskih voda Jadranka Husarića jer niti on nije našao za shodnim da sve relevantne institucije obavijesti o kakvim je količinama vode riječ.

Međutim, spominjete i miniranje nasipa. Kako su tu oni odgovorni?

- Ako se gore navedenom doda, a meni moje informacije govore da je to moguće, nasip je, kako i piše u prijavi navodno miniran, stoga sam i to naveo u kaznenoj prijavi ne navodeći tko je to učinio jer mi to nije bilo poznato.

Međutim, smatram odgovornim i Vujevića i Husarića za neodgovorno ponašanje prema mještanima četrnaestak sela u okolici Velike Gorice u kojima su štete ogromne, a malo od toga će pokriti država. Stoga, ako moja kaznena prijava spriječi da se ovakvi slučajevi ponove u smislu loše organizacije, neobavješćivanja, te pomognu ljudima u naknadi štete bit ću iznimno zadovoljan.


Kuća Dražena Tomića vrijeme poplave
Ponavljam, iako sam i ja među oštećenima, to ne radim zbog sebe jer smo svi zajedno stradali, neki mnogo više od mene. Osim toga, sustavi obavješćivanja su definitivno zakazali, a cijeli se sustav obrane od poplave pokazao prilično neučinkovitim, da ne upotrijebim neku grublju riječ. Stoga još jedna preporuka Vujeviću kada najavljujete da će te vi mene tužiti, bilo bi fer i korektno da prije toga provjerite što piše u kaznenoj prijavi, a ne da mene pritom lažno optužujete, jer dezinformacije je na kraju krajeva širio on sam.
Stoga bilo kakve prijetnje koje su upućene meni, a bilo ih je, smatram lošima, opasnima i vjerujte mi da ću se boriti i ustrajati da se krivci nađu i kazne.

No, bi li ova prijava bila toliko javnosti poznata da vi niste novinar?

- Ne znam, nisam siguran, jer to ne bi bilo pravedno prema svima koji su to mogli učiniti kao i ja.

Mnogi se ne usude, ne krivim ih, no naš novinarski posao je rasvjetljavati negativnosti, veličati i pokazivati dobre primjere. Treba imati građanske hrabrosti, bez obzira čime se bavili, da se ovakve strane izguraju do kraja i spriječe slični slučajevi u budućnosti.

Napravili ste i nekoliko dopuna prijave.

- Zasad je napravljena samo jedna, te obavljen dodatni razgovor s policijom. Bit će ih vjerojatno još jer, iako radim na sanaciji svoje kuće, i dalje istražujem cijeli slučaj jer su se pojavili novi momenti koji pokazuju kako svi elementi prijave imaju svoje uporište. Zbog istrage, ne želim o tome govoriti, ali o svemu će se na vrijeme znati.

I vi ste osobno osjetili posljedice poplave. Ima li to navodno miniranje veze sa vašom poplavljenom kućom?

- Kao što sam već rekao osjetio sam, ne kao mnogi drugi jer poplavljeno je 700 kuća, ali kuća je trenutno neuseljiva zbog nedostatka osnovnih životnih potrepština. Nemamo bilo kakve vode, kao ni grijanja.
Navodno miniranje ima veze sa svima nama koji smo poplavljeni jer nasip je, kako govore moje informacije, probijen na tri mjesta i sva se voda slila u ovih 14 sela oko Velike Gorice.

Digli ste prijavu samo protiv dožupana. Koja je ovdje odgovornost župana Kožića?

- Koliko znam on nije direktno sudjelovao u sustavu Zaštite i spašavanja pa ne bih mogao sa sigurnošću govoriti o njegovoj odgovornosti.

A gradonačelnika Velike Gorice Dražena Barišića?

- Koliko je meni poznato Dražen Barišić je kao gradonačelnik Velike Gorice učinio sve što je u njegovoj moći da se za vrijeme poplave ljudima pomogne, ali i poslije da grad pomogne, iako mislim da je to iznimno skromno i nedostatno u sanaciji.
Znam svi će reći novca nema, znam da ga je malo, ali riječ je o mojim susjedima koji su godinama ulagali i sve im je nestalo bez ikakve obavijesti u samo nekoliko minuta, iako je voda primjerice do moje kuće nadirala satima i u blizini nje bila čak visoka preko cesta i više od 1,2 metra.

Barišić je ponavljam još jednom zasad učinio mnogo obzirom na mogućnosti grada, ali mi ovdje u Ribnici gdje ja živim i gdje sam se doselio iz centra Zagreba imamo još mnogo problema vezanih uz svakodnevni život koji su dodatno pojačani poplavom stoga ga ovime i otvoreno još jednom pozivam da nama svima pomogne. Iskoristimo ovu priliku i riješimo sve te probleme čim je prije moguće.

Već ste spomenuli u odgovoru kako dožupan najavljuje kontra prijavu za lažno prijavljivanje. To je rekao i na nacionalnoj televiziji.

- Kako je rekao jedan njegov stranački kolega „Istina je voda duboka“. U ovom slučaju, kao što sam to napisao u jednoj svojoj kolumni, malo je drugačije: „Voda je istina duboka“. Vujeviću poručujem da još jednom pročita kaznenu prijavu prije nego najavljuje tužbe jer bi ga mogla sustići još jedna za klevetu!

Mislim da je što se tiče poplave najvažnije da se sve ovo iskoristi da se sustav posloži, jer da su ljudi obaviješteni i da su imali prilike nešto spasiti, a vremena je bilo, svi bismo danas drugačije gledali na sve.

Osim toga, ako je Vujević kriv, a ja smatram njega najodgovornijim za zakazali sustav obavješćivanja, te nakon toga pomoći u prvim satima nadiranja vode osim dobrovoljaca iz vatrogasnih društava, te policije, onda za to mora odgovarati.
Bolje mu je da prihvati funkcije koje može obavljati, jer ovu sigurno ne može.

I sad dok riječi ponovno nadiru iz mene, ne mogu se ne sjetiti jednog od posljednjih vozila koje je u ponedjeljak noću napustilo Ribnicu – hitna pomoć i policijski Defender sa dečkima iz intervente policije. A u Hitnoj moja supruga gotovo nepokretna nakon teške operacije kralježnice, sin od 6 godina i njegova baka.
Vujeviću poručujem da nikad neću zaboraviti kako je to gledati kako kola Hitne pomoći i policijski Defender prolaze kroz vodu višu od jednog metra – iznad prednjih svjetala od hitne.

A tu sam vodu tu večer, a Vujović me tada vidio mokrog skoro do vrata kao i ministar Šuker i gradonačelnik Barišić i ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Trut prehodao čak osam puta, a bila je snažna poput matice neke veće rijeke.

I nakon svega, Vujeviću neću zaboraviti kada moj sin meni kaže „Tata nemoj mi pričati o vodi, o poplavi“. On je mogao spriječiti da se on i deseci druge djece poplave niti ne sjećaju jer su imali prilike otići na sigurno na vrijeme. Prijava je podignuta zbog njih jer štete će se sanirati s Vujevićem ili bez njega, ali sjećanja se neće izbrisati.

Što vam je uredništvo lista u kojem radite rekao o vašoj prijavi?

- Imao sam podršku kolega iz redakcije, ali i mnogih drugih kolega. Moram istaknuti da je Business.hr kao poslovna dnevna novina i jedan od najutjecajnijih portala uvijek njegovao istinu i činjenice kao temelj novinarstva. Mislim da moja kaznena prijava nema veze sa Business.hr-om je podnesena kao privatna, a to što uvijek morate navesti tko ste i što radite to je samo posljedica sustava i njegova funkcioniranja. Još jednom moram priznati da su mi kolege iz redakcije dali podršku, a neki i sudjelovali u pomoći oko sanacije štete.

Vi dižete prijave, ali o ovom slučaju ne pišete niti retka. Zašto?

- Zato jer bi to bio očiti sukob interesa, a ja ne želim to izazvati kao ne bih g. Vujeviću dao posljednji tračak nade da bi mogao biti u pravu, jer jednostavno nije i još jednom ga pozivam da se sjeti svih naših razgovora, bilo ih je bar 3-4 što uživo što telefonom i da shvati da sam na njegovu žalost ja u pravu!

amarkulin

  • Gost
Odg: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« Odgovori #1 : Listopad 04, 2010, 12:15:11 prijepodne »
Osim toga, ako je Vujević kriv, a ja smatram njega najodgovornijim za zakazali sustav obavješćivanja, te nakon toga pomoći u prvim satima nadiranja vode osim dobrovoljaca iz vatrogasnih društava, te policije, onda za to mora odgovarati.
Bolje mu je da prihvati funkcije koje može obavljati, jer ovu sigurno ne može.

Polako dolazi ono što ja govorim već godinama: neovisno o tome kolika je osobna odgovornost R. Vujevića za ovo za što je prijavljen, i kako će to završiti, sve će se manji broj ljudi gurati na razne liste i funkcije. Jednostavno će uvidjeti da je mogući rizik za sve odgovornosti koje primaju daleko veći od dobitaka koje će imati. Sve je bliže vrijeme kad će upravne poslove obavljati osobe stručno osposobljene za njih...

Offline dadi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 254
  • Karma: +1/-0
Odg: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« Odgovori #2 : Listopad 04, 2010, 08:20:55 prijepodne »
Osim toga, ako je Vujević kriv, a ja smatram njega najodgovornijim za zakazali sustav obavješćivanja, te nakon toga pomoći u prvim satima nadiranja vode osim dobrovoljaca iz vatrogasnih društava, te policije, onda za to mora odgovarati.
Bolje mu je da prihvati funkcije koje može obavljati, jer ovu sigurno ne može.

Polako dolazi ono što ja govorim već godinama: neovisno o tome kolika je osobna odgovornost R. Vujevića za ovo za što je prijavljen, i kako će to završiti, sve će se manji broj ljudi gurati na razne liste i funkcije. Jednostavno će uvidjeti da je mogući rizik za sve odgovornosti koje primaju daleko veći od dobitaka koje će imati. Sve je bliže vrijeme kad će upravne poslove obavljati osobe stručno osposobljene za njih...

mas kako može Rudi biti kriv za obavješćivcanje? pa zar nije kriva služba 112 koja je trebala javiti županu odnosno gradonačelniku o neposrednoj opasnosti???


zašto okrivljujete čovjeka ni nkrivog ni dužnog?' samo zato što je dožupan iz Velike Gorice? jel bi isto bio kriv da je iz zeline?
kako možete pušiti ovakove gluposti! jedini krivac su hrvatske vode koje na vrijeme nisu alarmirale državni 112, a on sukladno tome krizni storžer!
prozivanje rudija je jednako glupostima tipa da su za poplavu kriva koalicija HDZ-DC što je GBR naveo na političkom talk šou!

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« Odgovori #3 : Listopad 04, 2010, 09:47:58 prijepodne »
Sve je bliže vrijeme kad će upravne poslove obavljati osobe stručno osposobljene za njih...

Je, sve je bliže, ali ipak još tako daleko. Možda se uz pomoć ove kaznene prijave to ipak nešto malo brže približi, no trebat ćemo još puno više građanske hrabrosti i novih kaznenih prijava da se naše institucije ispune ljudima kvalificiranim za taj posao koji obavljaju. Na žalost kod nas je nepotizam i stranačka podobnost prvi faktor kod odabira osobe za neki posao. Bar za tako odgovoran (čitaj: dobro plaćen) posao u državnoj firmi.

Uglavnom - smatram ovu kaznenu prijavu, neovisno od ishoda, za jedan dobar korak u dobrom smjeru.

amarkulin

  • Gost
Odg: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« Odgovori #4 : Listopad 04, 2010, 09:54:31 prijepodne »
ma kako može Rudi biti kriv za obavješćivcanje

Jel Rudi po funkciji šef kriznog stožera? Ima li negdje zapisano koje su dužnosti kriznog stožera? Vjerujem da ima. Sve se bude doznalo tko je što propustil napraviti, na žalost - prekasno za mnoge ljude...

Offline dadi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 254
  • Karma: +1/-0
Odg: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« Odgovori #5 : Listopad 04, 2010, 11:25:14 prijepodne »
Šef kriznog stožera u Velikoj Gorici je Dražen Barišić.

Inače nije Rudi Vujović neg Vujević!

Offline mojca

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 213
  • Karma: +0/-0
Odg: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« Odgovori #6 : Listopad 04, 2010, 11:38:49 prijepodne »
Nije istina, u svim medijima je rečeno da je šef Ivan Šuker i da se je sam prozvao šefom jer je sve bilo neorganizirano i drugi su bili nesposobni za to.Tako reče vaš šef Dadi,a mediji prenjeli.Prema tome dajte najte....

amarkulin

  • Gost
Odg: Dožupan Vujović je ponašanjem uništio brojne kuće
« Odgovori #7 : Listopad 04, 2010, 12:49:34 poslijepodne »
Šef kriznog stožera u Velikoj Gorici je Dražen Barišić.

Inače nije Rudi Vujović neg Vujević!

1. Ovdje se govori o stožeru na razini Županije.
2. Ja sam napisao VujEvić. Pogriješio je novinar (klasika), a Štef je samo prenio.