Autor Tema: Grad Gorica mati ili maćeha?  (Posjeta: 12870 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Grad Gorica mati ili maćeha?
« : Siječanj 08, 2010, 09:26:14 poslijepodne »
Svjedoci smo vremenskih prilika i neprilika koje nas zadnjih dana nemilosrdno izlažu svojoj volji ili nevolji.Snijeg nam svima,uz svu radost koju pruža najmanjima zadaje najviše problema i briga. Zimska služba koliko se može vidjeti odrađuje svoj posao uz pomoć čudljivog vremena to i nije lagan posao.
No ne mogu,a da ne spomenem neočišćene javne površine koje nikako ne smiju ostati neprohodne i zatrpane snijegom sve do današnjeg dana. Znam da postoje prioriteti za središte grada,ali službe za čišćenje nogostupa nikako da se maknu iz samog centra grada.
Postavljam si pitanje do kada?
Poznato je da je grad Gorica specifičan ali molim koji grad nije. Ali bez obzira na te specifičnosti ne primjećujem da stanovništvo izvan šireg centra grada ili samih naselja u okolici grada ima manje račune po pitanju komunalnih usluga.
Pitam se zbog čega javne prometne površine u gradu čisti komunalac koji uredno šalje svoje račune i svima ostalima.
Znam da grad mora živjeti ,a ostali koji nisu blizu centra??
Možda i ne znam neke stvari potpuno točno,dobro bilo bi zgodno ako netko zna da mene i ostale poduči,upozori ili samo da pravu informaciju.
Hvala. 
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

shaka zulu

  • Gost
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #1 : Siječanj 08, 2010, 09:34:48 poslijepodne »
Ja sem več pital negde na forumu de je tu logika da v zgrade tera ima 100-200 ludi i 200 metri tratoara sneg čeka da ga čisti raličica a de je jena iža z 1 i/li više ludi i od 12 do 200 metri tratoara po nekakovomu kučnomu redu to oni moraju sami očistiti.
Kaj naši tratoari nisu javno prometne površine kak nijovi?
Kaj smo mi selaki?A naši su penezi sejeno dobri.

JosipJoža

  • Gost
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #2 : Siječanj 08, 2010, 10:48:11 poslijepodne »
Ja sem več pital negde na forumu de je tu logika da v zgrade tera ima 100-200 ludi i 200 metri tratoara sneg čeka da ga čisti raličica a de je jena iža z 1 i/li više ludi i od 12 do 200 metri tratoara po nekakovomu kučnomu redu to oni moraju sami očistiti.
Kaj naši tratoari nisu javno prometne površine kak nijovi?
Kaj smo mi selaki?A naši su penezi sejeno dobri.

mislim da je to samo pitanje komunalnog reda i standarda komunalnog reda, kao i naše svijesti i odgovornosti.
U Evropi kam ćemo mi uskoro otići to je riješeno vrlo jednostavno na način:

-svi privatni subjekti
-svi poslovni subjektii
imaju obvezu da očiste trotoare od snijega u dužini kojom izlaze prema ulici, da li će to sami napraviti ili platiti nekoga da to napravi nebitno.
Ukoliko kontrola naiđe i uoči da snijeg nije očišćen plaća kaznu koja nije mala, nedajbože da netko od građana slučajno padne na tom dijelu trotoara

ide tužba i kazna da se nemrete oporaviti jako dugo u životu i sve funkcionira ko po loju.
Ostale površine javne čiste gradske službe i sve funkcionira besprijekorno.

Eto jedan pozitivan primjer iz Europe gdje je taj problem uređen jako lijepo i efikasno, kao uostalom i puno drugih primjera koje mi nažalost još trebamo razvijati. Meni je žalosno danas ujutro bilo vidjeti iz auta s ulice plato Tržnog centra, koji je na neki način dio našeg Goričkog obrtništva, poduzetništva i gospodarstva u onakvom stanju sa snijegom i žalosno je bilo vidjeti građane kako i na koji način ulaze u Tržni centar u središtu Grada.
Žalosno i samo žalosno, ništa drugo nemogu kazati. Koliko sam čuo ti obrtnici tamo plaćaju i pričuvu za sve lokale u Tržnom centru, kome i zašto?

Offline kiki

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 35
  • Karma: +0/-0
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #3 : Siječanj 09, 2010, 05:22:45 prijepodne »

Meni je žalosno danas ujutro bilo vidjeti iz auta s ulice plato Tržnog centra, koji je na neki način dio našeg Goričkog obrtništva, poduzetništva i gospodarstva u onakvom stanju sa snijegom i žalosno je bilo vidjeti građane kako i na koji način ulaze u Tržni centar u središtu Grada.
Žalosno i samo žalosno, ništa drugo nemogu kazati. Koliko sam čuo ti obrtnici tamo plaćaju i pričuvu za sve lokale u Tržnom centru, kome i zašto?

Žalosno je sve sa tim centrom, no htio sam reći da sat najma dizalice s košarom stoji parsto kuna, a za sat vremena bi se očistil taj snijeg sa krova. Ali zakaj se zezati s tim kad bu se snijeg ionak sam od sebe otopil, kaj ne!

I još (ali to je i za novu temu ili barem za novu emisiju "otvorenog") kaj napraviti sa susjedom koji ima 105% izgrađenu parcelu u centru Gorice i svoja tri do četiri auta parkira po "šetnici" i po prilazima ostalih susjeda. Čovjek je "ugledan gorički obrtnik" i jedini je kojemu je dostavni auto 24 sata sparkiran na nogostupu tak da se s onim malim strojem ne može proći uz njega. Naravno, njegov se dio nogostupa može očistiti...  ;)


Tur

  • Gost
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #4 : Siječanj 09, 2010, 07:21:01 prijepodne »
U Evropi kam ćemo mi uskoro otići to je riješeno vrlo jednostavno na način:

-svi privatni subjekti
-svi poslovni subjektii
imaju obvezu da očiste trotoare od snijega u dužini kojom izlaze prema ulici, da li će to sami napraviti ili platiti nekoga da to napravi nebitno.
Ukoliko kontrola naiđe i uoči da snijeg nije očišćen plaća kaznu koja nije mala, nedajbože da netko od građana slučajno padne na tom dijelu trotoara
Taj zakon postoji kod nas već duže vrijeme.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #5 : Siječanj 09, 2010, 12:02:59 poslijepodne »
U Evropi kam ćemo mi uskoro otići to je riješeno vrlo jednostavno na način:

-svi privatni subjekti
-svi poslovni subjektii
imaju obvezu da očiste trotoare od snijega u dužini kojom izlaze prema ulici, da li će to sami napraviti ili platiti nekoga da to napravi nebitno.
Ukoliko kontrola naiđe i uoči da snijeg nije očišćen plaća kaznu koja nije mala, nedajbože da netko od građana slučajno padne na tom dijelu trotoara
Taj zakon postoji kod nas već duže vrijeme.

Točno.
U zgradama tj stubištima je izvješen popis stanara koji su zaduženi koji dan čistiti snijeg i prilaz stubištu.
Međutim, uvijek jedni te isti čiste bez obzira da li im je dan za dežurstvo ili nije, a i one koji imaju taj dan dežurstvo se ne može kazniti. Osim toga odgovori su:
nisam bio doma, radim, na skijanju sam, na putu sam, zašto ja s 8 kata koji radim, kad ima onih koji ništa ne rade itd. Uglavnom ne možete im stati na rep.

U privatnim kućama, naročito izvan grada čisti se samo u širini svojih dvorišnih kapija - da može auto izaći, a ako se i očisti lijevo i desno kolika je širina parcele, to obično ide tak da je očišćeno u širini jedne lopate za snijeg. Gurneš lopatu ispred sebe pa koliko zahvati. I to bude najčešće popodne kad su mnoge noge već prošle po rinzolu i formirale stazicu.

Offline kiki

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 35
  • Karma: +0/-0
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #6 : Siječanj 09, 2010, 01:36:33 poslijepodne »

U privatnim kućama, naročito izvan grada čisti se samo u širini svojih dvorišnih kapija - da može auto izaći, a ako se i očisti lijevo i desno kolika je širina parcele, to obično ide tak da je očišćeno u širini jedne lopate za snijeg. Gurneš lopatu ispred sebe pa koliko zahvati. I to bude najčešće popodne kad su mnoge noge već prošle po rinzolu i formirale stazicu.

...i snijeg se baca na cestu, a ne na neku hrpu sa strane (čast iznimkama).

Offline pegla

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 86
  • Karma: +0/-1
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #7 : Siječanj 09, 2010, 02:08:36 poslijepodne »
Potpuno se slažem, rakarska to jest (rakarje) katastrofa očistili samo da mogu iz svojih dvorišta.

JosipJoža

  • Gost
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #8 : Siječanj 09, 2010, 02:16:51 poslijepodne »
U Evropi kam ćemo mi uskoro otići to je riješeno vrlo jednostavno na način:

-svi privatni subjekti
-svi poslovni subjektii
imaju obvezu da očiste trotoare od snijega u dužini kojom izlaze prema ulici, da li će to sami napraviti ili platiti nekoga da to napravi nebitno.
Ukoliko kontrola naiđe i uoči da snijeg nije očišćen plaća kaznu koja nije mala, nedajbože da netko od građana slučajno padne na tom dijelu trotoara
Taj zakon postoji kod nas već duže vrijeme.

Točno.
U zgradama tj stubištima je izvješen popis stanara koji su zaduženi koji dan čistiti snijeg i prilaz stubištu.
Međutim, uvijek jedni te isti čiste bez obzira da li im je dan za dežurstvo ili nije, a i one koji imaju taj dan dežurstvo se ne može kazniti. Osim toga odgovori su:
nisam bio doma, radim, na skijanju sam, na putu sam, zašto ja s 8 kata koji radim, kad ima onih koji ništa ne rade itd. Uglavnom ne možete im stati na rep.

U privatnim kućama, naročito izvan grada čisti se samo u širini svojih dvorišnih kapija - da može auto izaći, a ako se i očisti lijevo i desno kolika je širina parcele, to obično ide tak dvoran za svaki metar trotoara, kako će to riješiti to a je očišćeno u širini jedne lopate za snijeg. Gurneš lopatu ispred sebe pa koliko zahvati. I to bude najčešće popodne kad su mnoge noge već prošle po rinzolu i formirale stazicu.

Jasno je Plemenitašice zakonom je definirano i kod nas, međutim kao i uvijek je pitanje sprovođena zakona kao uostalom i u svim drugim sferama života, te i naše svijesti i odgovornosti, ponovno kao i u svim drugim sferama života.
Pitanje je naravno i komunalnog reda u Gradu, sprovođenja istog, pa i po ovom pitanju.
Pitanje je što Grad čini u edukaciji, informmiranju, sprovođenju komunalnog reda svojih građana, koliko su relevantni mediji u Gorici uključeni u to, kao i u pripremu i edukaciju građana ka podizanju svijesti i odgovornosti, te jednako tako i upozoravanju građana o posljedicama neizvršavanja istih, te sprovođenja kontrole sprovođenja.
Što i koliko informacija smo mogli naći na gradskom portalu, portalu gradske firme koja je zadužena za taj resor? RVG, GT ili VG Reporter?
Potrebno je napraviti u sezoni i pred sezonu snijega sveobuhvatnu akciju u svim smjerovima kako bi došli do kvalitetnih rješenja i eliminiranja problema snijega u budućnosti.

Zna se tko je odgovoran za svaki metar trotoara a kako će to riješiti to je osobna odgovornost svakoga od nas, kako ćemo se organizirati, primjera ima na tisuće različitih.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #9 : Siječanj 09, 2010, 02:24:22 poslijepodne »
Kod nas ralica prejde, sad u zadnje vrijeme, al nekak mi je bilo lepše kad je ulica bila fino bijela, mogel si decu malo na sanjkama povleći i sanjkati, a sad zimska idila traje dok ne prejde ralica, a nakon ralice samo bljuzga sol i sivilo.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #10 : Siječanj 09, 2010, 03:00:01 poslijepodne »
Ralica doista počisti županijsku cestu,da bi nakon toga ukoliko vrijeme dozvoli bile očišćene i ostale ceste.ali javne površine ostaju zametene pod snijegom sve dok ne okopni. Pokušao sam ovih dana proći do  Donje Lomnice preko novog nadvožnjaka,ali nema prolaza osim po voznim trakama za automobile. Sav snijeg je bio na nogostupu ,skoro do koljena i nema mogućnosti prolaza za pješaka. Nema stanara nema tko očistiti snijeg osim komunalnih službi.

Koliko sam mogao vidjeti ovih se dana uredno čisti snijeg po gradu sa mehanizacijom. To je u redu ,ali ispada da je grad ostalima samo mačeha kad treba nešto poduzeti izvan njegovog užeg dijela.
Ista se stvar dešava i kod uređenja i održavanja javnih zelenih površina. Uredno dođu jednom godišnje,ako se sjete i to je sve.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #11 : Siječanj 09, 2010, 04:28:22 poslijepodne »
a i one koji imaju taj dan dežurstvo se ne može kazniti

Netočno. Može ih se kazniti.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

plemenitashica

  • Gost
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #12 : Siječanj 09, 2010, 07:57:50 poslijepodne »
...........Pokušao sam ovih dana proći do  Donje Lomnice preko novog nadvožnjaka,ali nema prolaza osim po voznim trakama za automobile. Sav snijeg je bio na nogostupu ,skoro do koljena i nema mogućnosti prolaza za pješaka.

A kaj vas je nosilo pješke preko nadvožnjaka?  ;)

Edit: ispravak citata
« Zadnja izmjena: Siječanj 09, 2010, 08:14:51 poslijepodne plemenitašica »

plemenitashica

  • Gost
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #13 : Siječanj 09, 2010, 08:04:57 poslijepodne »

Pitanje je što Grad čini u edukaciji, informmiranju, sprovođenju komunalnog reda svojih građana, koliko su relevantni mediji u Gorici uključeni u to, kao i u pripremu i edukaciju građana ka podizanju svijesti i odgovornosti, te jednako tako i upozoravanju građana o posljedicama neizvršavanja istih, te sprovođenja kontrole sprovođenja.

Edukacija, svijest, odgovornost...... JosipJoža i vama je nova godina malo "pomutila" razum. Od kud izvlačite ove normalne teze.
Kaj ne znate da toga u ovoj državi, ne samo u gradu, NEMA. Ne stignu se ljudi baviti nekim slučajnim prolaznikom koji može pasti i slomiti ruku. Ili njihov prvi susjed. :P

Jedini lijek je odrediti kaznu i zaista naplatiti. Tek tada će se "svijest" ljudi malo podići na razinu: a joj.. idem to napraviti, moram, jer me budu kaznili.

I odmah pitanje:

a i one koji imaju taj dan dežurstvo se ne može kazniti

Netočno. Može ih se kazniti.


Kako? Možda preko komunalnih redara? Vidjeh nedavno na nekoj od emisija tko su naši tj jedan od njih, komunalni redari? A joj.......

Offline mali medo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-1
Odg: Grad Gorica mati ili maćeha?
« Odgovori #14 : Siječanj 09, 2010, 10:07:12 poslijepodne »
Krivo mislite da komunalci čiste centar Velike Gorice. Živim jako blizu centra. Kod mene ralica nije prošla već su moj sin i susjed sami čistili nogostup i dobrih 200 metara ulice da bi došli do dijela ulice u koji su komunalci ušli i samo do pola očistili a ostalo ostavili nama da čistimo. Kada je pao onaj prvi snijeg ( prije Božiča) nisu uopće prošli našom ulicom. Ali mi smo već navikli na to. Čistimo sami. Kaj mislite tko bu naplatil kaznu komunalcima ako ralica nije prošla. Nitko. Kakvi komunalni redari. A o uređenju zelenih površina bi imala isto tako puno za reči ali o tome čemo kad dođe vrijeme za košenje trave. Neka sada na toj "našoj" zelenoj površini djeca rade snjegovića, neka se grudaju i rade " svece".