Autor Tema: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?  (Posjeta: 11558 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« : Srpanj 13, 2010, 10:35:14 poslijepodne »
Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?

http://www.vecernji.hr/zagreb/razdjelnici-radijatorima-spas-kucni-proracun-clanak-167117

Glavobolju koju Goričanima zadaju visoke cijene grijanja neki su počeli liječiti ugradnjom razdjelnika i ventila za radijatore.

Prezentacija u zgradi

Riječ je o proizvodima koje su na radijatore goričkih stanova do sada ugrađivale tvrtke “Bruneta” i “Industrijska mjerenja”. Uz pomoć razdjelnika mjeri se potrošnja toplinske energije svakog radijatora, a ventilima se regulira potrošnja energije u skladu sa željenom temperaturom prostora.

“Plaćate li i vi račune svojih susjeda? Uz pomoć razdjelnika Brunata Futura uštedite do 30 posto na računima za grijanje. Ugradnjom razdjelnika plaćate samo ono što ste vi potrošili”, piše tvrtka “Brunata” na svojim reklamnim plakatima. Dino Čopo iz te tvrtke održao je sinoć prezentaciju razdjelnika u zgradi u Ulici Jurja Dobrile 8.

Nesavršen sustav

– HEP toplinarstvo izdaje nam dozvolu za ugradnju razdjelnika ako više od polovice stanara na istom energometru pristane na to. Stanarima ulaza ili zgrade koji ne žele ugraditi razdjelnike potrošnja se obračunava kao i prije, prema površini stana. Sustav nije savršen i poželjno bi bilo da barem 70% stanara ugradi razdjelnike. Potrošnju onih koji imaju razdjelnike mi dostavljamo HEP-u – kaže Čopo. Razdjelnik i ventil “Bruneta” prodaje po 499 kuna, a obično se postavlja 4-5 kompleta u stanu, ovisno o tomu koliko ima radijatora.

– Lani u rujnu od 34 stana u našoj zgradi razdjelnici su ugrađeni u 21 stanu, dakle, troškovi se ne raspoređuju točno, no uštede ipak ima, iznosi oko 30 posto – kaže Dubravko Gojak iz Ulice Emila Laszowskog 35 i dodaje kako oni koji su kupili samo razdjelnike, ali ne i termostatske ventile nisu mnogo uštedjeli na grijanju.

Pročelnik za komunalne djelatnosti Dubravko Katulić ističe da Grad podržava ugradnju razdjelnika, ali ističe da je riječ o individualnoj odluci svakog kućanstva. Nadu da će ubuduće i više uštedjeti na grijanju Goričanima daje i skora plinofikacija Toplane u Vidrićevoj, koja opskrbljuje dio grada, no cijenu grijanja na plin odredit će Vlada na prijedlog HEP-a, ističe Dubravko Katulić.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #1 : Srpanj 14, 2010, 08:51:36 prijepodne »
Ja si ne mogu objasniti zakaj se godinama i godinama do sada nije ništa poduzimalo? Pa to rješenje postoji već desetljećima u drugim državama, zakaj kod nas to ne uvode? I to ne "individualnom odlukom" nego - hoćeš grijanje, onda moraš imati razdjelnik.

Meni to stvarno nikak nije jasno. Očito smo glup narod i ono malo "pametnih" plaća za ove budale.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #2 : Srpanj 14, 2010, 11:32:24 prijepodne »
Zakaj se ne ugrađuje??

A tko bi onda pokrivao gubitke Toplinarstva i Vodovoda, koji sami priznaju da im preko 60% vode i isto tako dobar dio toplinske energije ode u vjetar?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #3 : Srpanj 14, 2010, 12:30:50 poslijepodne »
Pa upravo to, onda se takve stvari ne bi mogle prešutjeti. Onda bi bili natjerani da naprave reda, .... im komunističku!

S takvim mentalitetom ne bu kod nas nikak bolje. Svaka čast tim par razumnim ljudima, ali na žalost uvijek su oni drugi na vlasti. Razumnih je još uvijek premalo. Budale vladaju.

Bilaj

  • Gost
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #4 : Srpanj 14, 2010, 02:10:57 poslijepodne »
Zakaj se ne ugrađuje??

A tko bi onda pokrivao gubitke Toplinarstva i Vodovoda, koji sami priznaju da im preko 60% vode i isto tako dobar dio toplinske energije ode u vjetar?

S ovim se ne slažem. Vodovod i toplana svoje gubitke uvijek raspodjele bez obzira kako se tarifiralo.

Stvar je samo kod ovog slučaja da se naplačuje koliko čovijek potroši (i u to toplana ukalkulira gubitke). Stvar je u tome da se više ne događa da je temperatura u stanovima 27 a umjesto zatvaranja radijatora rashlađuje se otvaranjem prozora.
Kad se jednom dobije čvrsta korelacija između grijanja na 27 i otvaranje prozora u sred zime sa računom, najednom se smanje troškovi.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #5 : Srpanj 14, 2010, 03:35:56 poslijepodne »
To je jasno glede toplane, jer taj razdjelnik mjeri samo relativnu potrošnju. S time se kompletan trošak te jedne toplane dijeli proporcionalno sa tom individualnom relativno izmjerenom potrošnjom, a ne samo po kvadraturi, neovisno o potrošnji. Ako je toplana zaqurac onda i to plačamo, jebiga. Onda se cijena grijanja po jedinici energije ne bi mijenjala, ali bi moj trošak bio manji, tj. onda bi ja bar relativno manje plaćal uspoređujući moju potrošnju sa susjedovom koji cijelu zimu lufta s širom otvorenim prozorom.

Ali da svaki stan ima svoj brojčanik vode i da plaćamo samo tu količinu koju potrošimo, onda za njihov gubitak vode ne bi mi plaćali. Ili bi i to ukalkulirali u cijenu litre, p.... im m.......?

Kak got bilo, to su sve budale i lopovi koji samo kratkoročno razmišljaju. Za tak nekaj razumnog nemaju novaca, ali za neke parkove i slične gluposti imaju, banda lopovska!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #6 : Srpanj 14, 2010, 04:20:31 poslijepodne »
S ovim se ne slažem. Vodovod i toplana svoje gubitke uvijek raspodjele bez obzira kako se tarifiralo.

Stvar je samo kod ovog slučaja da se naplačuje koliko čovijek potroši (i u to toplana ukalkulira gubitke).

Netočno - te svoje gubitke oni ne mogu naplatiti ukoliko isti nisu iskazani na brojilu, pa im preostaje da ih pokriju kroz neke druge sisteme, no njih nema... zato tolike godine i nije postojao pravilnik koji bi dozvoljavao privatnu ugradnju takvih mjernih uređaja za potrošnju vode i toplinske energije, jer isti direktno napada proračune tih monopolista.

Ako nešto nije iskazano na brojilu, ne mogu ti to naplatiti, jer nemaju zakonsku osnovu naplate nečega što dokazivo ti nisi potrošio. No ukoliko nije dokazivo da nešto nisi potrošio, oni mogu isporučivati račune kakve požele, jer ih ne zanima tvoja osobna potrošnja, nego njihova potrošnja plus gubici - sve zajedno se dijeli na potrošače, potrošili oni to ili ne - a komunalci zadovoljni jer su svi gubici sanirani... i baš ih briga za dotrajale mreže, gubitke u njima, kada oni sami u gubitku - neće biti!

Drugim riječima - nitko ti ne može ukalkuliravati ikakve gibitke u tvoj račun ako ti to nisi potrošio, već oni svoje gubitke moraju krpati iz neke stavke tipa "paušal ili održavanje sustava". Ako toga na računu nema, onda oni imaju veeeeliki problem.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #7 : Srpanj 15, 2010, 02:38:43 poslijepodne »
Netočno - te svoje gubitke oni ne mogu naplatiti ukoliko isti nisu iskazani na brojilu, pa im preostaje da ih pokriju kroz neke druge sisteme, no njih nema...

Točno sleđ ali isto tako ako njima 20% vode (ili topline) istekne oni jednostavno dignu cijenu m3 (ili toplinske energije) za 20% i pojo vuk magare.  :o

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #8 : Srpanj 15, 2010, 03:01:17 poslijepodne »
I opet netočno - za takve stvari postoje zakonske procedure, ne može VG Komunalac ili netko sličan mijenjati cijene kako im se prohtije.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #9 : Srpanj 15, 2010, 05:44:14 poslijepodne »
I opet netočno - za takve stvari postoje zakonske procedure, ne može VG Komunalac ili netko sličan mijenjati cijene kako im se prohtije.

Oh sleđ, političarima je sve moguće.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Razdjelnici na radijatorima spas za kućni proračun?
« Odgovori #10 : Srpanj 15, 2010, 05:59:55 poslijepodne »
Oh sleđ, političarima je sve moguće.

Pa baš i ne... ne samo zato jer razina političara koji o tome odlučuju baš nije najzastupljenija u Gorici, već i zato jer se to lako rješava upravnom tužbom, pa je i Elektra, Vodovod i još neki izgubio već dosta takvih postupaka pokrenutih od strane korisnika... tako da su i oni nekaj naučili iz svega toga.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”