Autor Tema: Zašto se ljudi ubijaju?  (Posjeta: 9795 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mali medo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-1
Zašto se ljudi ubijaju?
« : Svibanj 18, 2010, 10:00:40 poslijepodne »
Jučer je u 8.martu, ne u zgradi gdje je ZB,ljekarna i Klara već u četverokatnici iza ležao netko pokriven a sve se događalo oko 15 sati i bilo je sve puno policije. Prolaznici nisu bili previše radoznali a na dječjem igralištu mi je netko rekao da se dečko bacio sa zgrade. Ja sam isto sve to zaobišla u velikom luku jer sam vodila djete iz vrtića.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #1 : Svibanj 18, 2010, 11:15:12 poslijepodne »
Jel ko zna kaj o događaju čera vu 8. martu ? Navodno se neki deran od 14 let itil ze zgrade (u tere je ZG banka, apoteka i pekara od Klare ) bele črtvero katnice.

To nije bio nikakav deran, već muškarac od 24 godine, imenom Nenad Fileš, zaposlen kao profesor u srednjoj ekonomskoj školi u Velikoj Gorici... bacio se sa četverokatne zgrade u Tomaškovićevoj ulici, sa podesta između trećeg i četvrtog kata...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #2 : Svibanj 18, 2010, 11:57:14 poslijepodne »
Jel ko zna kaj o događaju čera vu 8. martu ? Navodno se neki deran od 14 let itil ze zgrade (u tere je ZG banka, apoteka i pekara od Klare ) bele črtvero katnice.

To nije bio nikakav deran, već muškarac od 24 godine, imenom Nenad Fileš, zaposlen kao profesor u srednjoj ekonomskoj školi u Velikoj Gorici... bacio se sa četverokatne zgrade u Tomaškovićevoj ulici, sa podesta između trećeg i četvrtog kata...


Kaj mu je došlo, kaj je i njega piknula " CRNA ROŽA " ?
Ovo više ni normalno !

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #3 : Svibanj 19, 2010, 12:58:17 prijepodne »
Ne , to više nije normalno. Sve same loše vijesti. Ubijali su se branitelji, sad su počeli i mladi, definitivno nešto nije u redu s današnjim društvenim sistemom i vrijednostima koje se prezentiraju ,a mjerodavne institucije šute i ništa se ne poduzima.
U vrijeme rata život je vrijedio manje od zrna graška al svima nam je bio drag i dragocjen jer cilj je bio jasan i neprikosnoven. Izboriti i dočekati dan kad ćemo imati život u svojoj državi, život dostojan čovjeka. Dvadeset godina kasnije dogurali smo do toga da nam si mladi ljudi sami oduzimaju život. Zlo i naopako od onog za što smo se borili.
Laik sam u pogledu psihe, ali već par godina uviđam da je na djelu  kriva prezentacija životnih vrijednosti , velićanje loših idola i ideala te nerealnih životnih potreba kroz medije i sveprisutnie blesimetre , a promicanje pravih ljudskih vrijednosti smaknuto je pod čizmom kapitala i njegovih samo financijskih interesa. Istovremeno osnovno ljudsko dostojanstvo u tom i takvom društvu, u ovoj našoj banana inačici , svedeno je na nulu. Na djelu je kolektivno beznađe i teška prikrivena depresija koja nakraju rezultira ovakvim žalosnim ishodom.

Neznam kako, možda samo naslućujem, ali znam da je krajnje vrijeme da se mladima , kroz promoviranje ali i poštivanje pravih ljudskih vrijednosti, vrati poljujano samopouzdanje i cjelokupan smisao života, jer ovo više ne vodi ničemu.
« Zadnja izmjena: Svibanj 19, 2010, 01:08:12 prijepodne Vegi »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #4 : Svibanj 19, 2010, 10:21:02 prijepodne »
Na žalost ,svakodnevno smo svjedoci nečijih tragedija,nasilne smrti ,ubojstva. Pojava je toliko česta da nam to postaje „normalno“. A nije normalno,i ne može biti normalno. Uz tolike socijalne službe i organizacije koje se brinu za što dostojniji život čovjeka, samoubojstva  uzimaju maha i to ne kao pojedinačni slučajevi,nego sada i kao cijela obitelj .

Novine se pune sa crnom kronikom ,kao pijanac alkoholom u nekoj birtiji. Kuda smo mi to došli,gdje nastaje taj trenutak odluke za takovom odlukom?
Psiholozi i psihijatri lamantiraju o pritiscima koji „navodno“ mogu dovesti mlade ljude do toga da dignu ruku na sebe.
Mislim da sada polako dolazi na naplatu sve ono o što je davno propušteno u našem ,a isto tako i u ostalim „modernim“ društvima. Dom – obitelj – roditelji – djeca = odgoj.
Naravno da to nitko ne želi priznati,a niti nije za očekivati,ali sami smo si poremetili neke temeljne vrijednosti.

Izabrani su novi Bogovi kojima se robuje – klanja,podilazi.Nema se vremena za sebe kao osobu,čovjeka,živo biće.
Gospodar Kapital,melje sve pred sobom i ispod sebe. Novostvoreni Kapitalci,bezdušno  ali svjesno ,iskorištavaju sve oko sebe sa samo jednim ciljem, zaraditi i biti bogat.
U tom nastojanju što bržeg ostvarenja svoga sna,postaju slijepi za sve , ne prezaju pred ničim i za njih postoje samo oni sami i taj toliko željeni cilj. Biti bogat!
Bogat,bogat, bogat po bilo koju cijenu,svi se njemu moraju klanjati, udovoljiti svim potrebama,jer oni su važni,oni su bitni,oni su stjegonoše,nositelji novih vrijednosti.
A da su pri tom uništili brojne obitelji,ostali dužni mnogima oko sebe,zanemarili ono ljudsko u sebi, poštuj i voli bližnjega kao samoga sebe. Ma tko još o tome danas vodi računa? To je  zaostalo ponašanje,samo za primitivce.

Pa i drugi su imali šansu,zašto je nisu iskoristili,tko im je kriv ? Sve su to ,a i mogu biti samo pokušaj opravdanja za udovoljiti svojoj taštini i pokušaj umirivanja savjesti.
Pri tome se nikako ne smiju izdvojiti i zaboraviti svemogući politički vladari života i smrti. Bez primjera se ništa ne može naučiti,ne samo kod nas ,u svim modernim državama. Za primjer može poslužiti sadašnje stanje u Grčkoj.

Polako ali sustavno uništava se obitelj,taj prvi kamen temeljac ljudske zajednice i potrebe.
Na brak se gleda kao na nešto totalno demode,zaostalo,konzervativno. Pa kome još to treba?
Djeca su samo opterećenje za karijeru. Kako mogu uz posao od jutra do mraka,još imati brigu za muža ili ženu?
Ručak u domu , obitelji, ma daj to je za primitivce.

Da ,svi mi koji pokušavamo održati i očuvati te stare vrednote,svi smo mi primitivci.Imati zajednički obiteljski ručak u Nedjelju nakon Mise,ma to su gluposti.
Tražiti od djece da se kući moraju vratiti u pristojno vrijeme ,a ne sutradan u jutro kad ostali ljudi idu na posao.
Učiti ih da poštuju starije,da se pristojno ponašaju,da se život ne svodi samo na zaradu , da se robuje samo novcima i zaradi pod svaku cijenu. Da ima i drugih stvari koju se vrijedne,pa i vrednije od toga,da to je teško,gotovo nemoguća misija.

Ali ipak ima još uvijek obitelji koje su ustrajne u tome da je dom , obitelj sveto i vrijedno svakoga truda, da sve dobro i loše izlazi iz same obitelji ,pa ne treba žaliti truda da nam iz obitelji izlazi samo ono dobro.

Lošega , ionako imamo previše!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #5 : Svibanj 19, 2010, 12:39:51 poslijepodne »
U današnjoj situaciji kada smo svjedoci da "traktorista" može preko noći biti general, imati mirovinu i sve pogodnosti koje obični smrtnik ne može ili vrlo teško stigne steći u cijelom svom radnom stažu, kada je dokazano da se "naobrazba" može kupiti, kada smo svjedoci da deseci i deseci miliona "cure" na sve strane i đepove nekažnjeno, da se pozicija u društvu može kupiti, kada nam osobe veličine "niko i ništa" kroje sudbine generacijama unaprijed a sve se dešava naočigled i nekažnjeno. E pa zanima me kako obdržati nakon svega tradiciju kućnog odgoja i moralnih vrijednosti istima kao što smo sami bili odgajani i sami prema tome stvorili mjerila vrijednosti. Van kuće za djecu to nisu niti škola, niti društvo, niti tv a na žalost ni crkva. Kako uopće vratiti priću na početak i uvjeriti nekoga da se jedino radom, poštenjem i tolerancijom stvara sigurna egzistencija, zdravo društvo i budućnost svih nas. Crne kronike nas podsjećaju da su tragičari ovog doba i mladi i srednji i stari. Nema pošteđenih.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #6 : Svibanj 19, 2010, 01:26:17 poslijepodne »
Štijef, daj pliz tih zadnjih par socioloških analiza na lajni Vegi-Mlačanin-Cobra odvoji i formiraj novu temu, jer su počela tih zločina i nesreća off-topic u temi gdje se nabraja i informira o lošim i kriminalnim događajima koje zovemo "Crna kronika"...

Ljudi dobro pišu, ali to ne spada u opise konkretnih događaja...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #7 : Svibanj 19, 2010, 01:28:00 poslijepodne »
Kaj mu je došlo, kaj je i njega piknula " CRNA ROŽA " ?

Ne znam, ali moja informiranost je već legendarna...  ;) ;) ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Zašto se ljudi ubijaju?
« Odgovori #8 : Svibanj 19, 2010, 06:49:23 poslijepodne »
Znam da kad se govori i ljudskim životima pomalo bešćutno govoriti o brojkama, ali one pokazuju da broj samoubojstava na raste, nego pada ili uglavnom ostaje na istom nivou...

Nama se čini da ih ima više zato što mediji više pišu o tome, nekada o tome nije bilo toliko emisija po raznim televizijama.

http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=13070&rnd=7a34b59c356fec01c95e8d6686668df2.