Autor Tema: Dober primer;  (Posjeta: 311774 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #315 : Travanj 20, 2011, 11:10:28 poslijepodne »
Utorak, 19. april 2011.

Suzbijenje krpelja u sredu i četvrtak

Sekretarijat za zaštitu životne sredine obaveštava građane da će u sredu, 20. aprila, biti sproveden tretman suzbijanja krpelja na lokalitetima Hajd parka, kod Šehera, MC 25. maj, na Topčideru, kao i na delu Košutnjaka.

U četvrtak, 21. aprila, tretman će biti urađen na lokalitetu Ade Ciganlije, Miljakovačke šume i na delovima Avale.

Sekretarijat za zaštitu životne sredine obaveštava da, ukoliko dođe do pogoršanja vremenskih prilika, akcija će biti odložena.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1444581

Kaj toga ima?

-

Dojava oštećenja na dječjim igralištima
Rijeka, 18. travnja 2011.
Na javnim površinama u Rijeci nalazi se 260 dječjih igrališta. Zbog normalnog korištenja, te vandalizma, na igralištima u prvom redu opremi, nastaju razna oštećenja.  Grad Rijeka ima sklopljene ugovore za održavanje igrališta i opreme na njima, a da bi se skratilo vrijeme od nastanka oštećenja do popravka na sva će se igrališta postaviti naljepnice.

http://www.rijeka.hr/lgs.axd?t=16&id=48720

I ovim putem pozivamo korisnike igrališta i druge građane  na suradnju i molimo za dojavljivanje uočenih nedostataka na navedenu e-mail adresu ili besplatni telefonski broj Komunalnog redarstva.
http://www.rijeka.hr/DojavaOstecenjaNa

-

Smartmetering – javno praćenje potrošnje energenata u zgradi gradske uprave
Rijeka, 15. travnja 2011.
 
U sklopu Riječkog energetskog tjedna prezentiran je program "Smartmetering", u okviru kojeg je u zgradu Grada Rijeke, Korzo 16, kao prvu zgradu jedinice lokalne samouprave u Hrvatskoj, postavljen uređaj za javno praćenje potrošnje energije i vode te rada solarnih panela, što će putem displeja postavljenog u ulaznom holu moći pratiti svi zaposlenici i građani.  Postavljanje uređaja za praćenje potrošnje energenata proizišao je iz Vladina projekta "Dovesti svoju kuću u red", čiji je cilj poboljšanje energetske učinkovitosti te smanjenje potrošnje energije u zgradama državne uprave. Kako bi se mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti mogle planirati i provoditi potrebno je pratiti i analizirati potrošnju energije, a kako bi taj proces bio automatiziran UNDP Hrvatska je uz financijsku podršku Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenuo projekt Smartmetering - daljinsko očitavanje potrošnje energije.
 
Nekoliko je razloga radi kojih je UNDP-a za pilot projekt daljinskog očitanja potrošnje energije nominirao upravo Grad Rijeku. Osim što je Grad Rijeka aktivno uključen u UNDP-ov projekt "Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama", zgrada gradske uprave posebno je zanimljiva kad je u pitanju energetska učinkovitost. S jedne strane, radi o zaštićenoj zgradi, a poseban izazov pri realizaciji projekta povećanja energetske efikasnosti u javnim zgradama upravo su zgrade koje se smatraju kulturnom baštinom, dok su, s druge strane, na krov zgrade još u svibnju 20009. godine ugrađeni fotonaponski paneli za proizvodnju električne energije iz sunčeve energije, kao obnovljivog izvora energije.
 
Tako se na displeju koji se nalazi u ulaznom holu zgrade, osim što se mogu pratiti podaci o potrošnji električne energije, plina te vode na dnevnoj, tjednoj, mjesečnoj i godišnjoj razini, može pratiti i proizvodnja električne energije putem fotonaponskih panela. Iako je sustav Smartmeteringa uveden u nekoliko zgrada državne uprave, jedino se u Rijeci prati još i proizvodnja energije iz fotonaponskih panela.
 
Uz informativnu ulogu o trenutnim parametrima potrošnje energenata unutar zgrade Grada, na panelu se nalaze i praktični savjeti upućeni svakom korisniku objekta, ali i slučajnom prolazniku, a odnose se na ponašanje na energetski učinkovit način.
 
Kako je kazao Goran Čačić, voditelj projekta UNDP-a Hrvatska "Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama (SGE)" i "Informacijski sustav za gospodarenje energijom", u projekt SGE uključeno je 102 županije i grada, no rijetki su, poput Rijeke, u mogućnosti samostalno provoditi projekte energetske efikasnosti.
 
Sustav praćenja potrošnje energenata simbolično je pokrenuo riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, koji se zahvalio UNDP-u što je Grad Rijeku prepoznao kao partnera u projektima energetske efikasnosti.
 
Način na koji radi sustav praćenja potrošnje energenata prezentirao je Marko Križanec iz Energa, istaknuvši kako se sustav sastoji od dva dijela. Lokalni dio nalazi se u zgradi i sastoji se od opreme za prikupljanje podataka o potrošnji (a u zgradi Grada Rijeke i proizvodnji) energije. Putem zaštićenih telekomunikacijskih veza, podaci se šalju u drugi dio sustava (računalni program Informacijski sustav za gospodarenje energijom - ISGE), gdje se obrađuju i prilagođavaju za prikaz EE panelu koji se nalazi u holu zgrade. Trenutno se podaci mogu pratiti samo putem displeja u zgradi gradske uprave, a u sklopu projekta, zajedno s podacima iz drugih gradova, trebali bi se naći na mrežnim stranicama projekta Informacijski sustav za gospodarenje energijom – ISGE.
 
Glavne koristi koje će gradska uprava imati od implementacije sustava daljinskog očitanja su automatizacija obveznog procesa tjednog očitanja potrošnje energenata i vode, uvid u stvarno stanje potrošnje pojedinih energenata u realnom vremenu, pravovremeno uočavanje nepravilnog rada sustava i nekontrolirane potrošnje te bolje upravljanje sustavima u zgradi.
 
Primjeri iz prakse pokazuju da se uvođenjem sustava praćenja potrošnje energije podiže svijest zaposlenika o korištenju energije, što bez dodatnih ulaganja u mjere energetske efikasnosti povlači uštede potrošnje energije od 5%.
(S.R.)


Vezane vijesti:

•Prvi Riječki energetski tjedan
•Grad Rijeka potpisao Povelju Hrvatskog kluba "Covenant of Mayors"
•Novom ekološkom rasvjetom do 50% uštede 
•Prvi fotonaponski solarni sustav u Rijeci
•Obersnel potpisao sporazum o suradnji na promicanju politike i aktivnosti energetske učinkovitosti u RH
•Udruzi gradova uručena Energetska povelja gradonačelnika i župana RH
•Energetski razvoj Grada Rijeke i pristupanje europskoj inicijativi sporazuma gradonačelnika
•Suradnja Grada Rijeke i UNDP–a na sustavnom gospodarenju energijom
•Usvojen četverogodišnji plan aktivnosti energetskog razvoja
•"Energetski dan" u Rijeci

   Veze prema drugom sadržaju
 
Smartmetering projekt za zgradu Korzo 16 (PDF, 430kb)
 
http://www.rijeka.hr/SmartmeteringJavnoPracenje
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #316 : Travanj 20, 2011, 11:11:51 poslijepodne »
20 • TRA • 2011
Dani Uskrsa na Tržnici Kontroba
Gradska tržnica Sisak sa zakupcima organizira „Dane Uskrsa na tržnici Kontroba“. Tom će prigodom na Gornjem platou zelene tržnice u 5 drvenih kućica mesari Gradske tržnice nuditi svoje domaće suhomesnate proizvode u četvrtak, petak i subotu 21. 22. i 23. travnja 2011. godine
http://www.sisak.hr/clanak_/13385/dani-uskrsa-na-trznici-kontroba

-

Prigodna prodaja poljoprivrednih proizvoda
20 Tra
Zagrebačka županija i ove godine organizira prigodnu prodaju poljoprivrednih proizvoda Zagrebačke županije pod nazivom „Seljačka tržnica“ u gradovima Zagrebačke županije. Grad Ivanić-Grad će proizvođačima cvijeća i jagoda s područja Grada Ivanić-Grada osigurati lokacije za izravnu prodaju.
Molimo sve zainteresirane da je jave u Komunalni centar Ivanić-Grad na broj telefona 01 2831 050
http://www.ivanic-grad.hr/

-

Zapošljavanje u sklopu Javnih radova

Općina Velika Pisanica u suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - ispostava Bjelovar provodi projekt Javnih radova. Cilj projekta je društveno korisnim radom afirmirati socijalnu uključenost i ublažiti socijalne posljedice nezaposlenosti kroz suradnju jedinica lokalne samouprave i institucija u njihovu vlasništvu, nevladinih udruga isl, kao i povećati zapošljivost dugotrajno nezaposlenih osoba, s osobitim naglaskom na njihovu socijalnu uključenost. Po izboru Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u općini Velika Pisanica radi 8 ljudi koji su zaposleni na razdoblje od 6 mjeseci. Za tri zaposlena ukupan iznos troškova snosi Zavod za zapošljavanje, dok za preostalih pet 75% financira Zavod, a preostalih 25% Općina Velika Pisanica.
http://velika-pisanica.hr/vijesti/hrvatska/zaposhljavanje_u_sklopu_javnih_radova1/
wwwg tablice

Offline daysleeper

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 46
  • Karma: +0/-0
Odg: Dober primer;
« Odgovori #317 : Travanj 27, 2011, 07:45:55 prijepodne »

Završna konferencija projekta "Klinika za otpad"

Proteklog petka,  15. travnja održana je završna konferencija projekta Osnovne škole Velika Pisanica „Klinika za otpad“. Projekt u trajanju od 3 mjeseca, osim vlastitih,  financijskim su sredstvima podržali Općina Velika Pisanica i glavni donator projekta Zaklada Zamah kroz Nacionalnu zakladu za razvoj civilnog društva – Javni poziv: građanske inicijative – naš doprinos zajednici. “Klinika za otpad” je jedini projekt s područja Bjelovarsko-bilogorske županije koji je financiran od strane naveden Zaklade. 
U sklopu projekt škola je nabavila 3 velika kontejnera za separaciju otpada (plastika, papir, staklo), kao i tri manja kontejnera sa likovima životinja za dječju igraonicu Pisanički mališani.

Također, u suradnji sa tvrtkom Sirovina iz Bjelovara, održana su dva stručna predavanja, za učenike, roditelje, nastavnike, članove lokalnih udruga i stanovništvo o važnosti prikupljanja i separiranja otpada, a sve u svrhu zaštite okoliša koji nas okružuje.

Isto tako pripremljeni su i edukativni letci sa osnovnim informacijama o projektu, a održana je i akcija prikupljanja starog papira. Zahvaljujući sredstvima od prodaje papira škola će kupiti cvijeće i raslinje za školski vrt te ga posaditi povodom Dana planeta Zemlje. Važno je naglasiti da su separacijski kontejneri postavljeni ispred Osnovne škole, a namijenjeni su svim stanovnicima Općine Velika Pisanica, korištenjem kontejnera i separiranjem otpada svi zajedno možemo pridonijeti očuvanju prirode i okoliša u kojem živimo.

Prilog o projektu „Klinika za otpad“  prikazan je  i u emisiji HRT-a EkoZona u subotu 23.travnja.

Detalji sa fotografijama:  http://velika-pisanica.hr/vijesti/hrvatska/zavrshna_konferencija_projekta_klinika_za_otpad/


Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #318 : Svibanj 08, 2011, 10:29:56 poslijepodne »
1,8 milijuna kuna za rekonstrukciju javne rasvjete i ugradnju solarnih kolektora
Projekt "Energetski učinkovita javna rasvjeta- Shopping city Zagreb- Faza I", u sklopu kojeg je izgrađena javna rasvjeta na prometnim površinama novog trgovačkog centra, prošle je godine izveden sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (867.388,33 kn).
Želja je bila primjenom energetski učinkovite javne rasvjete otkloniti svjetlosno zagađenje okoliša koje ima negativan utjecaj na bio raznolikost, čovjekovo zdravlje i noćni krajobraz.
Za ovaj projekt modernizacije javne rasvjete Grad Zaprešić je 12. travnja 2011. u Bruxellesu primio GreenLight nagradu kojom se svake dvije godine nagrađuje nekoliko izabranih GreenLight partnera koji su se iznimno istaknuli pri provedbi projekata uštede energije.

Grad Zaprešić nastavlja s rekonstrukcijom javne rasvjete, sredstvima dobivenim od Europske unije (IPA), ali i novim sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. 963.334,42 kn dobiveno je za projekte rekonstrukcije javne rasvjete, a 842.205,60 kn za ugradnju solarnih kolektora na zaprešićke vrtiće, škole i ŠRC Zaprešić.
http://www.zapresic.hr/emu/index.php?page=article_news&cat_id=20&id=1472
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #319 : Svibanj 11, 2011, 11:11:17 poslijepodne »
Proračun(ajme) – edukativna proračunska igra
Rijeka, 29. travnja 2011.
Riječki gradonačelnik predstavio je edukativnu igru Proračun(ajme) koja nudi pojednostavljen prikaz stavki stvarnog riječkog proračuna za 2011. godinu, odnosno popis i opis različitih područja i djelatnosti koje se financiraju iz gradskog proračuna. Cilj igre, putem koje možete složiti vlastiti proračun i odlučivati o projektima koji se u Rijeci planiraju realizirati, je na jednostavan način educirati građane o proračunu uopće, stavkama za koje se u riječkom proračunu izdvaja novac. Igra je pokrenuta na web stranici riječkog gradonačelnika Obersnela.  Kako je kazao gradonačelnik Obersnel, ova proračunska igra, jedina takve vrste u Hrvatskoj, zamjena je za proračunski letak, i njome se želi na zabavan način građanima približiti nimalo lak posao sačinjavanja gradskog proračuna.
 
Igra odgovara na pitanja: što je uopće proračun, po kojim zakonima i pravilnicima se proračun donosi, što su prihodi i rashodi proračuna, na koje prihode proračuna Grad može izravno utjecati i na koji način? Ova edukativna igra nudi pojednostavljen prikaz stavki stvarnog riječkog proračuna za 2011. godinu, odnosno popis i opis različitih područja i djelatnosti koje se financiraju iz gradskog proračuna.
 
Također, prema najčešćim upitima i interesu građana, naveden je popis projekata koji se u ovogodišnjem proračunu ne nalaze ili se nalaze tek djelomično s manjim iznosima. Igrači odabiru gradske projekte koje žele što prije realizirati, kao što su, primjerice, izgradnja kružnih tokova, dječjeg vrtića na Pehlinu ili Gradske knjižnice, uređenje kampusa za treninge HNK Rijeke ili pak izgradnja parka Delta. Za realizaciju projekata potrebno je preraspodijeliti novac iz postojećeg proračuna na način da se smanjuju rashodi po pojedinim stavkama, odnosno povećavaju prihode proračuna (prirez i komunalna naknada). Prilikom povećanja prihoda ili smanjenja rashoda igrač dobiva obavijesti (alarme) o projektima i programima koje paralelno ukida svojom preraspodjelom, pa tako mora odlučiti je li mu važnije uvođenje veće naknade za novorođenčad ili izgradnja novih stanova na Drenovi. Igrač je tako u poziciji birati, tj. odlučivati o prioritetima.
 
Na kraju igre, kada preraspodjeli novac i osigura dovoljno sredstava za realizaciju izabranog projekta, igrač dobiva izvještaj o vlastitom proračunu. Svoj proračun može usporediti s postojećim riječkim proračunom, može još jednom vidjeti kojih programa i projekata iz postojećeg proračuna se odrekao kako bi realizirao svoj izabrani projekt (ili više njih), može usporediti projekte koje je birao s najčešće biranim projektima drugih igrača te može poslati poruku gradonačelniku o igri, o projektima, o proračunu, kao i podijeliti igru s prijateljima na Facebooku i Tweeteru.
 
Također, iznosi po pojedinim stavkama u samoj igri modificirat će se i nakon rebalansa proračuna.
 
Statistiku igre (najčešće birane projekte, najčešće uštede i sl.) odnosno sliku prioriteta koje će građani igranjem ove igre kreirati, gradonačelnik će uzeti u obzir prilikom donošenja proračuna za 2012. godinu. Igra je stoga još jedan način na koji građani mogu komunicirati s gradonačelnikom.
 
Programiranje i dizajn igre Proračun(ajme) potpisuje agencija Manufaktura d.o.o., a za igru je izdvojeno 18.000 kuna.
(S.R.)
http://www.rijeka.hr/EdukativnaProracunskaIgra

-

Prezentiran sustav automatske vatrodojave
Rijeka, 9. svibnja 2011.
Povodom Mjeseca zaštite od požara, u Javnoj vatrogasnoj postrojbi grada Rijeke prezentiran je novi sustav automatske vatrodojave, koji omogućuje da se iz objekata koji su povezani na sustav vatrogascima automatski dojavljuje o mogućnosti požara, čime se smanjuje vrijeme do intervencije, a onda i visina štete. Sustav su s 500 tisuća kuna financirali Grad Rijeka i Kvarner Vienna Insurance Group.
 Sustav automatske vatrodojave službeno je pustio u funkciju gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, dok je Boris Grgurev, regionalni direktor Kvarner Vienna Insurance Groupe za Rijeku i Istru zapovjedniku Vatrogasne postrojbe Rijeka Hinko Manceu uručio ček na iznos od 100 tisuća kuna, što su sredstva kojima je KVIG sufinancirao nabavu opreme za sustav vatrodojave.
 
Sustav je prezentirao zapovjednik Mance, kazavši kako je sličan sustav Rijeka imala do kraja 1990-ih, kada je ugašen zbog zastarjelosti tehnologije koja se nije mogla prilagoditi naprednijim telekomunikacijskim rješenjima. "Zadaća sustava automatske vatrodojave je otkriti požar, o požaru obavijestiti prisutne u objektu, dojaviti požar vatrogascima te, ukoliko postoji, uključiti sustav za gašenje požara u objektu. Prednosti ovog sustava rano otkrivanje požara, dojavljivanje o požaru u objektima koji nemaju čuvare, brza intervencija, a samim time i manja šteta od požara", kazao je Mance.


 Na sustav su sada spojeni objekti: Arhiva Grada Rijeke, Dvorana Mladosti, Astronomski centar, Centar Zamet, Bazeni Kantrida, Atletska dvorana, Carinarnica Rijeka, trgovački centar Kaufland, zgrada Gradske uprave na Korzu 16. Namjera je omogućiti svim javnim objektima (škole, kazališta), ali i privatnim objektima (banke, trgovački centri, manji proizvodni pogoni), priključenje na sustav automatske dojave. Kapacitet sustava je do 200 objekata s mogućnošću proširenja.
 
Sustav radi na slijedećem principu: u prostorijama štićenog objekta postavljeni su detektori koji uočavaju pojavu dima ili vatre. Takvu informaciju detektor prosljeđuje u vatrodojavnu centralu, koja vrši testiranje, odnosno procjenu da li se radi o požaru ili tehničkom kvaru. Ako se radi o požaru, informacija se promptno prosljeđuje u vatrogasnu postrojbu koja odmah ima informaciju o točnoj lokaciji požara, sa svim bitnim informacijama za intervenciju: prikaz lokacije na karti, hidranti, da li zagrada ima plin, opasne situacije itd. Na osnovu tih informacija vatrogasci brzo detektiraju problem i potencijalne opasnosti, požar se brzo ugasi, štete od požara su mnogo manje.
 
Kako je kazao direktor KVIG-a Grgurev, upravo je smanjenje šteta od požara, a time i smanjenje visine isplate osiguranja, bio razlog što je tvrtka KVIG, koja ima odličnu suradnju s Javnom vatrogasnom postrojbom, odlučila donirati sredstva za sustav vatrodojave.
 
Zahvalivši se donatorima, koji su pokazali društveno odgovorno ponašanje ulaganjem sustav vatrodojave, gradonačelnik Obersnel istaknuo je kako sustav za sada može prihvatiti 200 objekata, ali postoji i mogućnost daljnjeg širenja. 
(S.R.)
http://www.rijeka.hr/PrezentiranSustavAutomatske

-

Zeleni Sisak ili Poslovni Sisak?
U gradskoj vijećnici Grada Siska predstavljeni su dosadašnji rezultati zajedničkog rada grada Siska, UNDP Hrvatska i španjolskog tehnološkog instituta Tecnalia kao partnera u pilot projektu Smart Energy City Sisak.

 - Pozdravljamo prijedloge i ideje koje nam je nakon dinamične suradnje pružila Tecnalia u suradnji s UNDP-om. Glavni cilj projekta je razvojna transformacija grada Siska u pametan grad što nam je svima zajednički interes. Zahvaljujem predstavnicima UNDP-a i partnerima iz španjolske Tecnalie koji su snimili situaciju i uspjeli doći do izuzetno dobrih zaključaka i prijedloga koji će jednog dana biti dobar temelj za transformaciju našeg grada u pametan grad - rekao je u pozdravnom govoru gradonačelnik Dinko Pintarić. Projektom se ojačava institucionalni kapaciteta grada Siska za povlačenje sredstava iz pretpristupnih i postpristupnih EU fondova. Glavni fokus projekta je razvoj infrastrukture grada Siska prema smart city konceptu u suradnji sa javnim i privatnim tvrtkama te institucijama s interesom u pojedinim pokrenutim projektima. Bitan dio projekta je i ispunjavanje obaveza grada Siska u okviru Povelje gradonačelnika EU, koju je Sisak potpisao u ožujku 2010. godine.

- Ideja pokretanja pilot projekta Smart Energy City Sisak pojavila se prije gotovo godinu i pol dana, a iako smo operativno počeli tek u siječnju, prvi rezultati već su tu. U proteklom periodu održan je niz sastanaka sa tvrtkama u vlasništvu grada, tehnički sastanci između naših partnera Tecnalie, predstavnika Grada, te javnih i privatnih tvrtki i institucija koje posluju u gradu Sisku. Stvorena je jasna slika potencijala Siska za daljnji razvoj, a korištenjem iskustava i stručnog znanja o planiranju i financiranju projekata koje u ovaj projekt unosi Tecnalia. Istražen je i utvrđen optimalan put za daljnji razvoj grada uz korištenje eksternih fondova koje se time pružaju Sisku. Nastavljamo raditi dalje, ne samo na razvojnim dokumentima nego i na opipljivim rezultatima projekta za sve građane - rekao je Luka Lugarić, voditelj pilot projekta i predstavnik UNDP-a Hrvatska.

Predstavnici Tecnalije José María Campos Domínguez i Francisco Rodriguez Pérez-Curiel predstavili su iskustva u razvoju odabranih gradova članica EU poput grada Malmoa u Švedskoj i San Sebastiana u Španjolskoj. Prezentacija se nastavila s uočenim dobrim praksama u Hrvatskoj na primjeru Zagreba i Rijeke te pozicioniranja Siska u kontekstu daljnjeg razvoja infrastrukturnih mreža u RH. Svi do sada prikupljeni i obrađeni podaci i informacije integrirani su u niz preglednih tablica i karata ključnih točaka za razvoj u gradu, čime je utvrđeno sadašnje stanje infrastrukturnih sustava Grada – mreža električne energije, topline, plina, vode, transporta i telekomunikacija. Svakom dijelu grada pridodani su i indikatori razvoja te utvrđene prednosti i izazovi. Utvrđeno je da postojeći imidž grada Siska ne odgovara tehničkom stanju i da to Sisak može i treba pokazati u svom daljnjem razvoju.

U nastavku prezentacije predstavljena su dva osnovna scenarija razvoja sa pripadajućim projektima (njih 15-ak) unutar svakog scenarija – „Poslovni Sisak“ i „Zeleni Sisak“, te ukratko opisani pojedini ključni projekti. Poseban naglasak stavljen je na novi most preko rijeke Kupe te ideju izgradnje dijela grada s nultim emisijama kao okosnice stvaranja novog imidža grada Siska kao čistog grada. Pri kraju događanja opisani su dostupni financijski izvori za transformiranje grada, kao zadnji korak u izradi prvih dokumenata koji će biti predani Gradu na razmatranje i daljnju raspravu i implementaciju.

Kako se nastavljaju aktivnosti oko izrade Akcijskog plana za održivu energiju (tzv. SEAP) u sklopu Povelje gradonačelnika, tako će i grad Sisak u suradnji s UNDP Hrvatska i Tecnalijom nastaviti pripremne radnje za pokretanje predloženih projekata, uz uključivanje svih dionika koji im mogu doprinijeti.
http://www.sisak.hr/clanak_/13457/zeleni-sisak-ili-poslovni-sisak

-

Display pobjednici
22 Tra
Grad Ivanić-Grad, kao član Energy Cities, od 2008. godine provodi Display Campaign na način da prati potrošnju energije u javnim zgradama. U okviru Display-a, početkom 2010. godine organizirano je Display natjecanje između dječjih vrića, osnovnih škola, srednje škole i učeničkog doma. U navedenim ustanovama izložili smo postere, organizirali predstavljanje Display projekta s preporukama za štednju energije, tijekom godine pratili potrošnju energije i na kraju godine izradili nove postere. Obzirom da su svi natjecatelji postigli izvrsne rezultate tj. svi su postigli uštede (a neki i dosegli “A klasu”) pripremili smo nagrade za sve natjecatelje.

Dana 15.04.2001. obilježili smo 2. Energetski dan “Better be Aware” u Ivanić-Gradu u Osnovnoj školi Stjepana Basaričeka. Uz prigodni program, gradonačelnik Boris Kovačić čestitao je natjecateljima na postignutim rezultatima i uručio im nagrade (digitalne foto aparate).
Natjecanje traje i dalje, djeca u vrtićima i školama i dalje štede energiju, a to preporučujemo i svim građanima Ivanić-Grada
http://www.ivanic-grad.hr/index.php/display-pobjednici/#more-2416
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #320 : Lipanj 02, 2011, 11:44:22 poslijepodne »
Gorica bi mogla uštedjeti milijune kuna uvođenjem novih tehnologija
01.06.2011.
Grad Velika Gorica mogao bi dugoročno uštedjeti na javnoj rasvjeti i nekoliko milijuna kuna, ukoliko se postojeća rasvjetna tijela zamijene učinkovitijima. Sada se na potrošnju električne energije kroz javnu rasvjetu godišnje troši pet milijuna kuna, a dodatnih milijun izdvaja se na redovno održavanje, odnosno još 500 tisuća kuna za pojačano održavanje. Znači, sveukupno 6 milijuna i 500 tisuća kuna na godišnjoj razini.

S ciljem provjere učinkovitosti i točnog iznosa uštede formirano je testno polje u Zagrebačkoj ulici, od Zagrebačke banke do Općinskog suda, a bit će izrađena i studija energetske učinkovitosti javnu rasvjetu na području Velike Gorice. S razlogom provjere učinkovitosti i uštede javne rasvjete putem led lampi, kao jedne od mogućih tehnologija, danas je na testnom polju, na šest stupova postavljeno 12 rasvjetnih tijela.
Ovaj projekt Grad Velika Gorica napravio je u suradnji sa poduzećem Ledon tehnologija d.o.o., koje je ovlašteni zastupnik i prodavatelj led rasvjete za cestovnu infrastrukturu.

Rasvjeta je projektirana prema postojećim infrastrukturnim elementima ( postojeći stupovi sa definiranim visinama i razmacima ) te je dobivena svjetlo-tehnička karakteristika opravdala očekivanja. To znači da se sa novim tipom rasvjetnih tijela postigla kvalitetnija vidljivost, ravnomjerna zastupljenost svjetla po površini prometnice te energetska učinkovitost u smislu znatno niže potrošnje el. energije u odnosu na postojeću, konvencionalnu rasvjetu.
Budući da je riječ o visokokvalitetnim proizvodima njemačkog proizvođača garancija na iste je 60.000 radnih sati ( 12 – 14 godina rada ) što pridonosi uštedi ne samo u vidu potrošnje el. energije nego i po pitanju manipulativnih troškova ( životni vijek lampe je višestruko duži u odnosu na konvencionalne ). U skladu sa EU regulativom, u pripremi je zakon o energetskoj učinkovitosti i smanjenju emisije štetnih svjetlosnih plinova u atmosferu te je ovaj projekt sastavni dio opredjeljenja grada i društveno odgovornog upravljanja sa resursima.
http://www.gorica.hr/2011/06/gorica-bi-mogla-ustedjeti-milijune-kuna-uvodenjem-novih-tehnologija/#more-8494
wwwg tablice

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Dober primer;
« Odgovori #321 : Lipanj 03, 2011, 08:24:42 prijepodne »
Nigdje se ne spominje natječaj, javna nabava?!

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Dober primer;
« Odgovori #322 : Lipanj 03, 2011, 09:09:04 prijepodne »
Nigdje se ne spominje natječaj, javna nabava?!
A kaj se i za studiju treba delati natječaj?

...a bit će izrađena i studija energetske učinkovitosti javnu rasvjetu ...
Za sada nek studiraju. Mada mi ta citirana rečenica baš i nije gramatički skroz ok, ko da bi "javnu rasvjetu" trebali deti u Genitiv.
Ili negdje fali riječ "za".

To me podsjeća na onu scenu iz "Pirati s Kariba":

"You are Jack Sparrow.??" ... "There should be a 'Captain' in there somewhere."
 :D

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Dober primer;
« Odgovori #323 : Lipanj 03, 2011, 09:29:11 poslijepodne »
Nigdje se ne spominje natječaj, javna nabava?!
A kaj se i za studiju treba delati natječaj?

Ukoliko je njezina vrijednost iznad definiranih granica onda da.

Ali pazi ovo, firma s kojom grad ulazi u partnerstvo je osnovana 10.5.2011. Njihov rad je poznat i priznat pa ih Grad odabire za provjeru tehnologije.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Dober primer;
« Odgovori #324 : Lipanj 03, 2011, 11:52:31 poslijepodne »
Ukoliko je njezina vrijednost iznad definiranih granica onda da.
Logično. Jel budu onda prikazali kolko ih je ta studija koštala? Jel moraju, ili to mogu nekak zaobići?
Citat:
Ali pazi ovo, firma s kojom grad ulazi u partnerstvo je osnovana 10.5.2011. Njihov rad je poznat i priznat pa ih Grad odabire za provjeru tehnologije.
E ovo je stvarno čudno! Kak more takva mlada firma, u biti firma bez prošlosti, imati priznate i poznate kvalifikacije? Na osnovi čega se baš tu firmu izabralo za taj posao? Kak je to netransparentno... Smrdi do neba!

A imaš možda kakve podatke ko je vlasnik firme i dal je slučajno s nekim u općini u rodu?

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #325 : Lipanj 04, 2011, 12:02:04 prijepodne »
Most ima kakove zasluge za narod...
Citat:
Osim radne zone Rakitovec, radnje su poduzete i za oživljavanje zona Vukovinsko polje i Kušanec.
Koje radnje su poduzete? Je li se utjecalo na Zagrebačke voćnjake da za izvođača radova izaberu Radnik iz Križevaca, kako bi HDZ vratio uslugu za onemogućavanje početka gradnje sportske dvorane bivšoj vlasti, kada je predsjednik uprave i većinski vlasnik, član ŽO HDZ Koprivničko križevačke županije uložio žalbu na postupak javne nabave iako je bio 10. na ljestvici ponuda i na ponovljenoj javnoj nabavi nije se niti javio, jer je postigao cilj! Zato što je prošlu vlast onemogućio da prije lokalnih izbora počne s izgradnjom dvorane, za nagradu je dobio posao gradnje hladnjače!
http://www.sdpvg.org/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=27&cntnt01pagelimit=3&cntnt01returnid=78
wwwg tablice

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Dober primer;
« Odgovori #326 : Lipanj 04, 2011, 11:05:00 prijepodne »
A imaš možda kakve podatke ko je vlasnik firme i dal je slučajno s nekim u općini u rodu?

Vlasnik je Ante Miloš, OIB: 87386386452

Koji je to Ante Miloš nemam pojma. Ima jedan koji je predsjednik uprate firme Felis produkti (http://www.felis.hr/), ne znam da li je to taj. A inače, najviše osoba koje se zovu Ante Miloš možeš naći u Grudama.


Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #327 : Lipanj 11, 2011, 12:48:40 prijepodne »
Gradi se bioelektrana u Turopolju
10.06.2011.
Gradonačelniku Draženu Barišiću jučer je predstavljen projekt gradnje bioelektrane u Turopolju, koju će raditi grupa Međimurjeplet d.d, odnosno Pana Turopolje.

Postrojenje će biti izgrađeno na zemljištu koje je vlasništvo ove tvrtke, a na prostoru nekadašnjeg DIP-a Turopolje. Investicija je vrijedna 3,5 milijuna eura, a financira se iz sredstava Europske banke za obnovu i razvoj – predstavio je na sastanku predsjednik Uprave Međimurjeplet grupe Alojzije Sobočanec.

Grad pozdravlja nove investicijske vrijednosti i učinit će sve što je u okvirima gradskih ovlasti da se postrojenje što prije sagradi – zaključeno je na prvom sastanku.
http://www.gorica.hr/2011/06/gradi-se-bioelektrana-u-turopolju/
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #328 : Lipanj 11, 2011, 11:26:42 poslijepodne »
Energetski održivi razvoj Gorice

Energetska autonomnost  i primjeri dobre prakse  bile su teme susreta održanog jučer u Gradskoj vijećnici. Grad Velika Gorica jedan je od potpisnika sporazuma gradonačelnika naprednih europskih gradova. Temeljem tog sporazuma, Gorica je dužna izraditi akcijski plan energetski održivog razvitka grada – ističe zamjenik gradonačelnika Stjepan Kos, a koji se provodi u dvije faze.

Prva faza je izrada analize postojećeg stanja energetske učinkovitosti i emisija stakleničkih plinova kako bi se izradio akcijski plan. Druga je faza je izrada inventara emisija stakleničkih plinova te izrada plana mjera za smanjenje istih za minimum 20% do 2020. godine. Prvom fazom među ostalim je analizirana energetska učinkovitost u zgradama, potrošnja plina te električne i toplinske energije.

Druga faza obuhvatit će izradu referentnog inventara emisije CO2 baziranu na analizama potrošnje u sektorima zgrada, prometa i javne rasvjete. Kos je istaknuo kako su u našem gradu već započeli neki važni projekti. Primjerice, u suradnji s HEP-om planirana je izgradnja bioelektrane, provodi se projekt učinkovite javne rasvjete koji je prihvaćen od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a za koji je odobrena  pomoć u iznosu od oko 36% ukupnih troškova, što iznosi između 1,2 i 1,3 milijuna kuna. Planirani troškovi takve rasvjete su oko tri milijuna 400 tisuća kuna, što predstavlja značajnu uštedu. Do sada smo, kaže Kos godišnje na javnu rasvjetu trošili pet milijuna kuna.

Direktor Poduzetničkog centra Dario Kaurić usmjerio je svoja izlaganje na pojedinačnu potrošnju i cijene postojećih energenata. Oko 30% od ukupne potrošnje energije odlazi na kućanstva, a još 20 % troši se u uredima i tvornicama.

Godišnje prosječan Hrvat potroši 500 eura na grijanje, jednako toliko na prijevoz te još 500 eura na neki oblik proizvodnje rada. Cijena tog luksuza bit će sve skuplja – upozorava Kaurić, i krajnje je vrijeme da o tome promislimo.

Sudionici susreta razgledali su nakon predavanja energetsku kuću postavljenu ispred Pučkog učilišta u sklopu Proljetnog sajma. Obnovljivi izvori energije i energetska učinkovitost i bili su tema ovogodišnjeg sajma – podsjeća Vlado Mikulčić, predsjednik Udruženja obrtnika, te dodaje kako su obrtnici i poduzetnici nositelji i promotori inicijative da se u poslovanje i svakodnevni živor implementiraju novi energetski sustavi.

Solarni sustavi i kolektori, odnosno odabir sunčane energije kao osnovnog izvora, ono je što zanima sve više građana. Tehnologija napreduje, a ekološka svijest jača, istaknuli su današnji govornici tematskog susreta, stoga je za očekivati sve veću primjenu solarnih sustava ne samo u javnim objektima već i u kućanstvima.

A da ekološka svijest jača i to kod onih najmlađih, potvrdili su tom prilikom i učenici Velikogoričke strukovne škole. Svojim izumom – solarnim romobilom, na izložbi inovacija učenika zagrebačkih osnovnih i srednjih strukovnih škola, osvojili su zlatnu medalju.  ”Solarni romobil je u potpunosti siguran za okoliš jer ga pokreće solarna energija koja preko regulatora puni akumulator.” – kaže mladi izumitelj Davor Petrina. Svoj izum, učenici strukovne škole predstavit će i na školskom međužupanijskom natjecanju
http://www.cityportal.hr/vijesti/energetski-odrzivi-razvoj-gorice/

-

Obnovljivi izvori energije

Obnovljivi izvori energije budućnost su razvoja, moglo se čuti na tematskoj sjednici pod nazivom „Energetska autnomnost“ koja je u Velikoj Gorici predstavila primjere dobre prakse uporabe novih tehnologija iz područja energetske učinkovitosti.

Kako cijene energenta rastu sve više građana zanima kako uštedjeti na energiji. Upravo stoga velikogorički poduzetnički centar pokreće energetski info centar u kojemu će se moći dobiti savjeti o energetskoj učinkovitosti.

- Pripremamo kadrove i prostor kako bi ove jeseni otvorili energetski info centar koji će biti otvoren građanima i svima drugima. Tamo ćemo davati konkretne savjete kako postići energetsku učinkovitost, upućivati na izvođače i savjetovati kako vlastitim ponašanjem utjecati na smanjenje potrošnje energije u kućanstvima i poslovima - rekao nam je Dario Kaurić, direktor VGPoduzetničkog centra.

Sličan program informiranja već provodi Zelena akcija Mičevec koja svojim mobilnim centrom promovira obnovljive izvore energije. Vladimir Štarkelj iz ove udruge pojašnjava da se investicija od 30 tisuća kuna u solarne panele može sama otplatiti već nakon pet godina uporabe.

Iskorištavanje sunčeve energije prednjači među obnovljivim izvorima energije. Najčešće se solarni paneli i foto-naponske ćelije monitraju na objekte koji nemaju mogućnost priključka na energetske mreže, ali sve češće i na obiteljske kuće i proizvodne pogone. Pitali smo koliko zapravo iznosi investicija za jednu obiteljsku kuću.

- Cijene ovise o sklonostima trošenje odnosno štedljivosti prema energiji, ali jedna četveročlana obitelj može mjesečno uštedjeti oko 400 kuna. Cijena jendog sustava od 5 kW je između 70 i 100 tisuća kuna - kaže Andrija Dundović iz tvrtke Grom iz Okuja koja se više od 6 godina bavi solarnom energijom.

Kroz nekoliko godina sustav sam sebe otplati, a veći sustavi do 30 kW omogućavaju i prodaju električne energije po povlaštenim cijenama. Jedan kilovat struje se tako prodaje po 3,40 kuna, a ova povlaštena cijena se dobiva na ugovor od 12 godina. Unatoč relativno visokoj cijeni ovakvi sustavi sve više se koriste.

- Ljudi su sve više ekološki osvješteniji, tu su ekološke kampanje, Europska unija traži da se do 2020.g. emisija stakleničkim plinova smanji za 20 posto. Činjenica je da je to naša budućnosti i da moramo razmišljati o planetu i da jednostavno moramo početi štedjeti energiju - zaključuje Dundović.

Mlađe generacije već znaju da budućost leži u obnovljivim izvorima energije, a zahvaljujući entuzijazmu profesora srednje strukovne škole nove tehnologije još će im se više približiti. Škola uskoro kreće s izbornim predmetom o obnovljivim izvorima energije, a škola želi i instalirati 10 kW solarni sustav iz kojega bi struju i prodavali. Učenici već sami stvaraju inovacije, a jedna takva je i solarni romobil.

- Bit je u tome da romobil ne treba nikakvo drugo punjenje osim Sunca i preko njega se sve pokreće. Nema zagađenja okoliša - kaže mladi Davor Petrina iz Srednje strukovne škole. Mladi ideja imaju mnogo, no ograničavaju ih sredstva s kojima ih ne mogu ostvariti.

Ispred Pučkog otvorenog učilišta je predstavljena autonomna eko kuća koja sama stvara električnu energiju, prikuplja i filtrira kišnicu te se brine za otpadne vode. Kuća je mobilna i ne treba građevinsku dozvolu, a može primiti četveročlanu obitelj. Ovaj hrvatski proizvod se gradi u raznim dimenzijama, a okvirna cijena mu je oko 800 eura po kvadratnom metru.

Energija Sunca, vode, vjetra… Sve je tu i potpuno je besplatno. Na nama je samo da ove neograničene izvore energije primijenimo za svoje potrebe i time prestanemo biti ovisni o fosilnim gorivima. Naš planet će nam biti zahvalan.
http://www.vgdanas.hr/Info/Clanak/2860/obnovljivi-izvori-energije.aspx

tematski susreti - ENERGETSKA AUTONOMNOST -- PRIMJERI DOBRE PRAKSE

-

Lidl otvorio upravnu zgradu
10.06.2011.

Lidl ima novu Upravnu zgradu, a u društvu glavnog direktora Lidl Hrvatske Marina Dokozića prostore je obišao i gradonačelnik, Dražen Barišić. Na površini od gotovo pet tisuća četvornih metara Lidl je smjestio poslovne urede, tu je i supermarket s uredom, imaju vanjsku rasvjetu i veliko parkiralište od 200 parkirališnih mjesta. Investitori su u Velikoj Gorici poželjni, posebice  kad se otvaraju gospodarske zone, rekao je, među ostalim, Barišić.

„Način na koji ste surađivali s nama kao investitorima za pohvalu je i primjer kako bi trebalo biti u cijeloj Hrvatskoj“, riječi su direktora Dokozića.

Lidl je u Veliku Goricu došao 2006 godine, a već je nizom humanitarnih akcija darivao svoje sugrađane. Tako su prije nekoliko godina donaciju od 50 tisuća kuna dobili učenici Osnovne škole Nikole Hribara i to za novu knjižnicu
http://www.rvg.hr/index.php?id=4110
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dober primer;
« Odgovori #329 : Lipanj 17, 2011, 12:47:08 prijepodne »
Postanite poduzetnik
VG Poduzetnički centar organizira od 27. do 30. lipnja seminar pod nazivom „Upoznavanje poduzetničke okoline.“

„To je seminar koji pomaže obnavljanju poduzetničkih sposobnosti, uči ljude kako razraditit poslovni plan i učvrstiti svoja znanja.“ – rekao je direktor VG Poduzetničkog centra, Dario Kaurić.

Ovakav seminar organizira se već nekoliko godina za redom. „Iskustva dosadašnjih polaznika pokazuju da su im to bila prva značajna znanja i na neki način vodiči u njihovom poslovanju i da su im informacije koje su dobili bile od velike koristi.“- rekao je Kaurić

Svi željni novog znanja mogu se javiti u VG poduzetnički centar na 6262 800. Seminar se odvija pod pokroviteljstvom grada Velike Gorice  i Ministarstva gospodarsva i besplatan je za sve polaznike
http://www.rvg.hr/index.php?id=4124
wwwg tablice