Autor Tema: ICE  (Posjeta: 6209 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
ICE
« : Siječanj 13, 2010, 11:53:29 prijepodne »
Poštovani,
 
Prosljeđujem Vam sljedeću informaciju:
 
Medicinsko osoblje hitne pomoć i policija u Austriji su primijetili da većina povrijeđenih u (automobilskim) nesrećama sa sobom ima mobilni telefon. 


Međutim, kada je povrijeđena osoba u nesvijesti ili ne može pričati, onda se ne zna s kim od porodice ili poznanika bi se trebao uspostaviti kontakt.
 
Zbog toga su hitna pomoć i policija predložili da svako u svoj mobilni telefon, pod istim pseudonimom, unese osobu s kojom, u hitnim slučajevima, treba uspostaviti kontakt.
 
Međunarodno priznati pseudonim je: ICE = In Case of Emergency
 
Pod tim nazivom biste u mobilni telefon trebali unijeti broj osobe koju želite da policija, hitna pomoć, vatrogasci obavijeste ako Vam se nešto dogodi.
 
Ako želite da se više osoba kontaktira, trebate unijeti ICE1, ICE2,.....
 
Lagano za izvesti, ne košta ništa, a moglo bi puno značiti.
 

 
Molimo Vas da ovu obavijest proslijedite svim prijateljima i poznanicima, kako bi ovaj postupak mogao zaživjeti u cijelom svijetu! 


Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: ICE
« Odgovori #1 : Siječanj 13, 2010, 12:54:38 poslijepodne »
Ovo je stvarno zanimljiva informacija. Fala kaj si nam to prenjela.  :)
Nadam se da to kuže i naše službe, a ne samo one u Austriji.

Trs

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #2 : Siječanj 13, 2010, 01:06:14 poslijepodne »

Krivo piše, mislim. Ideja je potekla iz Engleske a prihvaćana je i puno se koristi u Australiji, navodno.
Kako nisam siguran da naši policajci ne bi pomislili da je to samo broj nekog Ice, imam u mobitelu i broj označen s "Doma".  :)

plemenitashica

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #3 : Siječanj 13, 2010, 01:29:32 poslijepodne »

Krivo piše, mislim. Ideja je potekla iz Engleske a prihvaćana je i puno se koristi u Australiji, navodno.
Logično  ;) kad je skraćenica iz engleskog jezika, a ne iz njemačkog.

@ BobRock - molim, i meni se učinilo vrlo korisno kad sam dobila na mail, i to od svojeg liječnika, pa sam zato to i stavila ostalim poštovanim kolegama.
usput, dobro je da ste se raspisali  ;)

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: ICE
« Odgovori #4 : Siječanj 13, 2010, 01:39:42 poslijepodne »
Evo, i ja sam u međuvremenu malo rešarširal.

Na Wiki stranici piše sve o tom ICE. Tam piše da ima i jezično neovisna "norma" (a language-independent version of ICE) na Wiki stranici o E.123.

Interesantno je da je njemačka verzija te Wiki E.123 stranice malo opširnija, pa tam još piše da je ICE u principu privatna inicijativa, kao što ima u Njemačkoj IN, a ne neki jezično neovisni standard ko E.123 (Im Gegensatz zu verschiedenen privaten Initiativen, wie „ICE“ (englisch: „In Case of Emergency“) oder „IN“ (deutsch: „Im Notfall“) ist die E.123 ein sprachunabhängiger internationaler Standard.).

E sad, kak mi da delamo? Engleski? Njemački, pošto imamo više njemačkih korijena nego engleskih? Ili internacionalno? Kaj bi naše službe spašavanja najprije skužile?

Bilaj

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #5 : Siječanj 13, 2010, 01:51:34 poslijepodne »
Kaj bi naše službe spašavanja najprije skužile?

Da na mobitel velikim slovima napišeš što treba napraviti i to zakeljiš na zadnju stranu mobitela.

Trs

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #6 : Siječanj 13, 2010, 02:06:07 poslijepodne »
Da na mobitel velikim slovima napišeš što treba napraviti i to zakeljiš na zadnju stranu mobitela.

Najsigurnije: s prednje strane mobitela, preko ekrana, šilom izgrepsti.
Tko zna bi li se sjetili okrenuti mobitel i pogledati otraga.  :)
Šalu na stranu, dobra je to ideja s tim brojem. Razmislite, u komi ste ili u nesvjesti ili slično, bilo bi zgodno da vašima hitno jave zašto se ne vraćate doma i kamo su vas smjestili.


plemenitashica

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #7 : Siječanj 13, 2010, 02:13:23 poslijepodne »
....... Razmislite, u komi ste ili u nesvjesti ili slično, bilo bi zgodno da vašima hitno jave zašto se ne vraćate doma i kamo su vas smjestili.

Ili pozovu u slučaju smrti da se vaša ICE osoba izjasni o donaciji vaših organa ukoliko nemate donorsku karticu uz dokumente.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: ICE
« Odgovori #8 : Siječanj 13, 2010, 03:17:05 poslijepodne »
Uglavnom, dobra stvar, samo je treba prosiriti.

Trs

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #9 : Siječanj 13, 2010, 03:38:21 poslijepodne »
Ili pozovu u slučaju smrti da se vaša ICE osoba izjasni o donaciji vaših organa ukoliko nemate donorsku karticu uz dokumente.

Joj, pa da, ja sam čisto zaboravio da mi na donorskoj kartici piše "u slučaju smrti obavijestiti ...".
Valjda bi pozvali taj broj i u slučaju djelomične smrti.  :)

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: ICE
« Odgovori #10 : Siječanj 13, 2010, 04:27:55 poslijepodne »
Vi ste se sad svi počeli manje više zezati. A tema (mrtvo) ozbiljna.

01Mama, ili ICE1? Jel ko razgovaral sa nekim doktorom u nekoj od službi spasavanja? Vjerujem da nije. To, na primjer, ne bi bilo loše.

Trs

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #11 : Siječanj 13, 2010, 04:47:12 poslijepodne »

Ovo zadnje zapravo nije šala. Stvarno mi to piše na donorskoj kartici koja je uvijek u novčaniku koji je, opet, uvijek kod mene.

ICE imam u mobitelu, pridružen broju s oznakom države (0038598......) za slučaj da mi se nešto dogodi u inozemstvu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #12 : Siječanj 13, 2010, 05:12:30 poslijepodne »
Sleđ,jel mileki smeju kopati po mtelu bez naloga?
Mene to tak i tak nemre pomoči jel da bi vlezli nutre trebaju PIN,il elektroničara.A samo prst-dva dale je novčanik z osobnum na tere je atresa koju se lako more povezati z brojem telefona...

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: ICE
« Odgovori #13 : Siječanj 13, 2010, 05:48:00 poslijepodne »

ICE imam u mobitelu, pridružen broju s oznakom države (0038598......) za slučaj da mi se nešto dogodi u inozemstvu.


Ovo 00385 možda ti i nije najbolje. Ja sve svoje brojeve pišem sa +385. Razlog toga je taj, da ak si u zemlji u kojoj pozivni za hrvatsku ne počinje sa 00, kao što je bilo i kod "nas" dugo vremena, onda ti taj broj nebu funkcioniral. Ovak sa +385... trebalo bi funkcionirati u svakoj državi.

Osim toga ja baš sve brojeve u mobitelu pišem zajedno sa pozivnim za državu. Na taj način ne moram razmišljat jel sam u HR ili vani, jel treba pozivni ili ne. Ovo samo ko tip za one koji to ne delaju.

Tur

  • Gost
Odg: ICE
« Odgovori #14 : Siječanj 13, 2010, 05:58:21 poslijepodne »
Baš kao što i piše:

Lagano za izvesti, ne košta ništa, a moglo bi puno značiti.