BALKANSKI NAČIN
LIBERALIZACIJA AUTO OSIGURANJA
Nepravilnosti ima na bacanje
Službenih popusta nema, ali ispod stola nude bonove za gorivo, gotovinu...
...Hanfa je, podsjetimo, prije više od pet godina glatko odbila zahtjeve Allianza i Generalija, čije je liberalizirane cjenike odbacila s nesuvislim objašnjen da na našem tržištu ne postoji zdrava konkurencija te da nema vjerodostojnih statističkih podataka kojima bi se opravdali predloženi cjenici. Odbijenica uglednim, međunarodno zastupljenim osiguravateljima, tada je bila jasna poruka i ostalima da ne mute vodu. I tako je sve od 1. siječnja 2008., kada je na papiru počela liberalizacija tržišta obveznih autoosiguranja, sve do danas.
Premda se sredinom rujna 2013., znači prije mjesec dana, Generali ponovno usudio izaći s liberaliziranim cjenikom, ohrabren hrvatskim pristupanjem EU. Za zemlje civiliziranog svijeta sasvim uobičajeno, zamislili su da cijena police ovisi o rizičnim čimbenicima, poput starosti osiguranika i broju šteta u prethodne dvije godine, a dodatnu uštedu predvidjeli su i na račun plaćanja police gotovinom. I pritom su, na svoju nesreću, izračunali da moguća ušteda iznosi čak 23 posto... I što se dogodilo? Ponovno se upalio alarm, a na zadnje noge opet se digla Hanfa, koja u skladu s europskim zakonodavstvom više ne odobrava cjenike, ali i dalje nadzire uvjete osiguranja, te Hrvatska udruga osiguravatelja (HUO), interesno udruženje osiguravatelja prisutnih na našem tržištu, kojemu, u punom sastavu, nikako ne paše da cijene obaveznog autoosiguranja, od koje svi fino žive, padnu.
...KOMENTARI;
...Hvala na odličnom članku. Ujedno imam pitanje vezano uz ovaj članak. Ako smo visoko na ljestvici po visini plaćanja za auto osiguranje, zanima me gdje smo na ljestvici iznosa naknada za nezgode, a nažalost i smrt. Molim Vas objavite članak koliko iznosi naknada za Slovenca, koliko za Austrijanca, Nijemca, a koliko za državljana Hrvatske? Članak bi tek onda dao pravu sliku o osigurateljskim kućama u Republici Hrvatskoj.
...U cjeloj EU cijenu osiguranja određuje svako osiguravajuće drušvo za sebe. Dogovaranje između samih osiguravajućih društava u visini cijene osiguranja ( kako se radi trenutno u HR) je teško kršenje EU zakona( kazne su milionske €) . Kada vidim da u HR nepostoji neutralni procjenitelj štete već ti štetu procjenjuje onaj koji te ispaćuje vidim koliko smo mi spremi prihvatiti EU propise. Nije ni ćudo da su u prevodu EU zakona namjerno napravili 9000 pogreški na račun građana HR. Preporuka sve to treba tuživati na nadležne EU sudove.
http://autoklub.jutarnji.hr/liberalizacija-na-balkanski-nacin-nepravilnosti-ima-na-bacanje/1137561/