Autor Tema: Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?  (Posjeta: 14941 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #30 : Veljača 04, 2011, 08:43:21 poslijepodne »
Umjesto komentara prepisat ću  prvo čitanje iz 58.7-10

Čitanje Knjige proroka Izaije
Ovo govori Gospodin:

«Podijeli kruh svoj s gladnima, uvedi pod krov svoj beskućnike, odjeni onog koga vidiš gola i ne krij se od onog tko je tvoje krvi.
Tad će sinut poput zore tvoja svjetlost i zdravlje će tvoje brzo procvasti. Pred tobom će ići tvoja pravda, a slava Gospodnja bit će ti zalaznicom.
Vikneš li, Gospodin će ti odgovorit, kad zavapiš, reći će: «Evo me!»
Ukloniš li iz svoje sredine jaram, ispruženi prst i besjedu bezbožnu, dadeš li kruha gladnome, nasitiš li potlačenog, tvoja će svjetlost zasjati u tmini i tama će tvoja kao podne postati.»

I zatim slijedi Evanđelje po Mateju
U ono vrijeme:
Reče Isus svojim učenicima:
«Vi ste sol zemlje.
Ali ako sol obljutavi, čime će se ona osoliti? Nije više ni za što nego se baci van  i da ljudi po njoj gaze.» «Vi ste svjetlost svijeta. Ne može se sakriti grad što leži na gori. Niti se užiže svjetiljka da se stavi pod posudu, nego na svijećnjak da svijetli svima u kući. Tako neka svijetli vaša svjetlost pred ljudima da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega koji je na nebesima.»
Riječ Gospodnja.

Mislim da ove tekstove treba po nekoliko puta pažljivo pročitati i zapitati se, onako iskreno u sebi, zašto mi ljudi ne možemo biti dobri i strpljivi u obilju koje nas okružuje?
Zašto smo slijepi za dobrotu, ljepotu, svjetlost dana, radost života. Čime smo zavrijedili, da ne vidimo , da smo slijepi i gluhi na radosti koje su nam dane?
Zašto nas raduje zloba, zločestoća, patnja bližnjih i uživanje u ne prirodnom, izrugivanju svega što znamo kao dobro i lijepo'
Zašto smo postali bljutavi poput soli, zašto se sramimo dobro činiti, davati dobre primjere čak i tada kad se drugi nad nama izruguju?
Ako smo se svima zamjerili, zlo nanijeli, tko će nam u pomoć priskočiti?
Tako malo nam treba i za jedni i za drugo. Samo nas korak dijeli od dobra i zla. Zar je ovo drugo toliko lijepo, toliko vrijedno?


Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #31 : Veljača 06, 2011, 12:39:35 poslijepodne »
Pa kaj ovo nije razumno? Po mojem sve drugo je nerazumno i diskriminirajuće.

Tak je, odavno sam bio za to da se ukine celibat... on ionako nije Isusova baština (BTW, većina učenika -apostola, čiji je Papa nasljednik, bili su oženjeni ljudi...), već baština prvog Koncila nakon Isusa, cca 300-tinjak godina nakon Njega...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #32 : Veljača 07, 2011, 10:06:49 prijepodne »
Umjesto komentara prepisat ću  prvo čitanje iz 58.7-10#
...

Umjesto komentara? Znači to je kao odgovor, i umjesto svojih riječi koristiš se tim citatima?

Evo, pročitao sam tvoj post više puta i ne vidim nikakvu vezu s mojim postom, a niti s koko-vim postom.

Ajde mi, molim te, Mlačanin, objasni, meni kao neukom, kakve to jedno ima veze s tim drugim? Voljan sam shvatiti ono kaj sad ne shvaćam.

I uopće. Ovo tvoje citiranje me podsjeća na nešto. Primjećujem ponekad da neki ljudi ako nemaju argumente da brane svoj stav, da onda pribjegavaju nekim mudrim citatima i tumače da su to mudre riječi i da ih je teško odprve shvatiti. Čovjek dobi dojam da te tvoj sugovornik time omalovažava kada ti unaprijed veli da je to teško odprve shvatiti. Ali to nam sugovornik vjerojatno samo za naše dobro tak veli, jer ne želi da se brinemo i čudimo kad njegove riječi odmah ne shvatimo. Čista briga za bližnjeg svoga. Vjerojatno je to tak.


Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #33 : Veljača 08, 2011, 11:04:46 prijepodne »

Umjesto komentara prepisat ću  prvo čitanje iz 58.7-10#
...

Umjesto komentara? Znači to je kao odgovor, i umjesto svojih riječi koristiš se tim citatima?

Evo, pročitao sam tvoj post više puta i ne vidim nikakvu vezu s mojim postom, a niti s koko-vim postom.

Ajde mi, molim te, Mlačanin, objasni, meni kao neukom, kakve to jedno ima veze s tim drugim? Voljan sam shvatiti ono kaj sad ne shvaćam.




Hvala ti na izgubljenom vremenu potrebnom za čitanje posta. Priznajem da sam i ja ovo citirano pročitao nekoliko puta.
Ne smatram tebe ni otale osobe na forumu neuke, i ne namjeravam se staviti u ulogu učitelja.
Ali svakako želim napisati svoje poglede na neke teme, kao što je ova , na primjer. Citate ne koristim da ispadnem pametan, a tvoju usporedbu u vezi s time sam dobro shvatio. No neću se zato ni ljutiti ni svađati.
Koristio sam riječi iz poslanice i Evanđelja, da naglasim Dan života, koji se slavio ove nedjelje u crkvama , a ne dan «mrtvih» (mislim na veličanje homoseksualnih brakova).
To je ujedno bio dan sve one djece, koja su začeta , a nisu se imala prilike roditi, nisu imala priliku izreći – napisati svoja mišljenja.
@ koko piše u zadnjem postu kako bi trebalo nešto mijenjati, te kako su se neke crkvene veličine također priklonile toj ideji ( da ne citiram post), Dobro ljudi u crkvenim krugovima, pa i sami službenici crkve iznose svoje prijedloge i ideje. Svi mi koji smo , da tako kažem živa crkva, iznosimo svoje ideje i prijedloge, a sve to vezano uz samu crkvu i njezine službenike.
Zanimljivo mi je  i to , koliko se samo osobe raznih uvjerenja, profila , oni koji ne vjeruju, trude ponuditi svoje stavove i poglede crkvi. Kako bi se ona trebala ponašati, djelovati, ma u najmanju ruku svi znaju sve najbolje , osim naravno crkve. Svjesni svojih poroka , najradije ukazujemo drugima na njihove grijehe i poroke i propuste.
Uvjeren sam da ni jedna osoba ne opravdava sadašnje grijehe crkve, ali to ne znači da je cijela crkva takova.¸
I bez obzira na sve što joj se uvijek i stalno pripisuje u grijehe i poročnost, ostaje i opstaje već 2000 godina. Odolijeva vremenima i ipak služi kao uzor, uz pomake i promjene koje su stalne , no očito nedovoljne kritičarima.
Crkva nikako nije bez promjena, dapače ona se stalno mijenja i bliža je ljudima-čovjeku. Na kraju to se može vidjeti i doživjeti, ali ne izvan nje . Jer crkva nije nešto imaginarno, nestvarno, to je prvenstveno zajednica živih, vjernika koji svojim životom i radom čine tu crkvu. Životom i radom, i pogreškama naravno. Samo na spoznaji svojih grešaka možemo početi  iznova , pokušati biti bolji , ne ponavljati iste greške.
I obnova se dešava i dešavat će se stalno, ali to moramo raditi zajedno sa svojim osobnim obnovama i djelima, mi se moramo mijenjati zajedno sa crkvom. Mislim da sve mora biti u suglasju, jedno bez drugoga nejde.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

amarkulin

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #34 : Veljača 09, 2011, 09:45:12 prijepodne »
Crkva nikako nije bez promjena, dapače ona se stalno mijenja i bliža je ljudima-čovjeku.
Poštovani susjed, kak bute sad protumačili ovu informaciju, a u svjetlu onog velikog napada na Youtube filmić o "blagovijesti" preko Facebooka i nas koji mislimo da u njemu nema ništa uvredljivo?

Katolička crkva u SAD-u odobrila je iPhone kao pomoć vjernicima kod ispovijedi, javlja BBC. Program nazvan “Ispovijed” pušten je u prodaju po cijeni od dva dolara. Opisuju ga kao izvrsno pomagalo za svakog pokajnika. Aplikacija vodi korisnike kroz ispovijed, a vjernici priznaju svoje grijehe.
...
Novi proizvod dolazi kratko nakon što je papa Benedikt XVI. apelirao na kršćane da prigrle digitalne komunikacije, ali da se njima koriste odgovorno. On je 24. siječnja poručio da nije grijeh koristiti se društvenim mrežama


http://www.vecernji.hr/vijesti/katolicka-crkva-sad-u-odobrila-ispovijed-preko-iphonea-clanak-250124
« Zadnja izmjena: Veljača 09, 2011, 09:47:44 prijepodne amarkulin »

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #35 : Veljača 09, 2011, 11:38:25 prijepodne »
Koristio sam riječi iz poslanice i Evanđelja, da naglasim Dan života, koji se slavio ove nedjelje u crkvama , a ne dan «mrtvih» (mislim na veličanje homoseksualnih brakova).

Hm... Veličanje homoseksualnih brakova? Ko ih veliča? Pretjeruješ, i to neumjereno. I ne bih baš rekao da je to tvoj vokabular (veličati). Rekao bih da ti je to neki veliki protivnik homoseksualaca došapnuo, da ne velim napuntal.

Ja vidim samo da ih se tolerira, a ne veliča. Netolerancija prema ljudima sa drugačijim seksualnim opredjeljenjem je diskriminacija. Da se ne zaboravi: i njih je stvorio Bog, i oni su Njegovo djelo, kao i slijepi i gluhi, pa zašto ih se ne bi trebalo tolerirati i omogućiti im neku vrst "normalnog" života, kao i slijepima i gluhima, kolko got da je to "normalno" moguće? Samo zato jer ne doprinose natalitetu? Zar su zato manje vrijedni kao ljudi?
Citat:

Zanimljivo mi je  i to , koliko se samo osobe raznih uvjerenja, profila , oni koji ne vjeruju, trude ponuditi svoje stavove i poglede crkvi. Kako bi se ona trebala ponašati, djelovati, ma u najmanju ruku svi znaju sve najbolje , osim naravno crkve. Svjesni svojih poroka , najradije ukazujemo drugima na njihove grijehe i poroke i propuste.

Da se i ovdje koristim jednom analogijom: po tvojem znači onaj koji ne igra nogomet nema prava komentirati neku utakmicu? Ili ako nisi režiser niti glumac, nemaš prava reći mišljenje o nekom filmu?

Ispada da oni svi koji nisu slijepi sljedbenici crkve moraju držati jezik za zubima. Na taj način nikad niti nemre nastati kritika, jer ako kritiziraš - mam si protiv crkve, a time automatski nisi vjernik, i time automatski nemaš pravo glasa. Znači kritika nije dobrodošla? Ali ne zaboravi, bez kritike nema promjena, nema napretka.
Citat:

Uvjeren sam da ni jedna osoba ne opravdava sadašnje grijehe crkve, ali to ne znači da je cijela crkva takova.¸
I bez obzira na sve što joj se uvijek i stalno pripisuje u grijehe i poročnost, ostaje i opstaje već 2000 godina. Odolijeva vremenima i ipak služi kao uzor, uz pomake i promjene koje su stalne , no očito nedovoljne kritičarima.
Crkva nikako nije bez promjena, dapače ona se stalno mijenja i bliža je ljudima-čovjeku. Na kraju to se može vidjeti i doživjeti, ali ne izvan nje . Jer crkva nije nešto imaginarno, nestvarno, to je prvenstveno zajednica živih, vjernika koji svojim životom i radom čine tu crkvu. Životom i radom, i pogreškama naravno. Samo na spoznaji svojih grešaka možemo početi  iznova , pokušati biti bolji , ne ponavljati iste greške.
I obnova se dešava i dešavat će se stalno, ali to moramo raditi zajedno sa svojim osobnim obnovama i djelima, mi se moramo mijenjati zajedno sa crkvom. Mislim da sve mora biti u suglasju, jedno bez drugoga nejde.
Naravno, bez suglasja, bez spoznaje, ali i bez uvida sa kritizirane strane nemre se ništa promijeniti. Samo ne razumijem zašto se kritika odmah tretira kao izdaja, a onaj koji podržava neku kritiku, jer smatra da je razumna, kao nevjernik. To za mene nije tolerancija. O ovome bih te zamolio da malo razmisliš.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #36 : Veljača 09, 2011, 03:01:04 poslijepodne »
Nemoj se «bojati» Bobe, ne pišem veličati zato jer mi je to «netko došapnuo». Taj sam izraz  upotrijebio onako uz put, ali se ne opravdavam, jer tako mislim.
Ti naravno, imaš opet svoje mišljenje, a također i o homoseksualcima. Njih sam spomenuo zato jer me osobno smeta da se oni vrlo rado i gotovo uvijek rado spominju i vežu uz crkvu ili crkvene službenike.
Znam de ih se tolerira, i znam da su oni manjina. No to ne znači da ta ista manjina ima slobodu govora i izjašnjavanja, a da se meni to « brani» odnosno «zamjera». Zar bih ja zato cijelo vrijeme trebao vikati i galamiti- ja nisam homič ili nekaj slično? A oni istovremeno lamantiraju, prosvjeduju , organiziraju svoje praj parade (ili tako nekako) na uštrb moje slobode. Glasna manjina ima pravo ugrožavati šutljivu večinu!
I to je u redu? Nije, i zato sam toliko protiv toga.
Bog ih je stvorio takvima, a nas ili mene ovakvim kakav jesam, u redu. Ja zato ne vodim ljubav sa svojom ženom na ulici, ne skidamo se i ne pravimo od toga spektakl.
Ali Bog je stvorio ženu i muškarca da budu jedno, a ne muškarca i muškarca!
Ne želim biti grub ili nepristojan, ali zar nije normalno težiti da se iz braka rode djeca?
Slažem se da ti i svaka druga osoba možete imati , a  vjerojatno imaju sasvim drugačije mišljenje od mojeg. To smatram normalnim. Pa zašto bi se svi morali složiti sa mnom?

Ne moraju i nikada neće.

Dalje rekao sam da se kritikom može u svemu pa tako i u crkvi očekivati samo boljitak i promjene na bolje.

No , ponavljam vidi se da imamo dijametralno suprotna mišljenja, i smatram to dobrim
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #37 : Veljača 09, 2011, 11:55:04 poslijepodne »
Nemoj se «bojati» Bobe, ne pišem veličati zato jer mi je to «netko došapnuo». Taj sam izraz  upotrijebio onako uz put, ali se ne opravdavam, jer tako mislim.
Nekak ti ne vjerujem, al to nije ni tolko bitno.
Citat:
Ti naravno, imaš opet svoje mišljenje, a također i o homoseksualcima. Njih sam spomenuo zato jer me osobno smeta da se oni vrlo rado i gotovo uvijek rado spominju i vežu uz crkvu ili crkvene službenike.
Čovjek se najčešće češe tam gdje ga svrbi. Znaš to?
Ja nisam niti za trenutak pomislio na crkvene službenika pri spomenu riječi "homoseksualac". Prije bi me riječ "pedofil" asocirala na svećenike ili crkvene službenike. Ali mi ne diskutiramo o tome kaj koga koja riječ asocira, kaj ne? Zato pusti to kaj drugi veže i asocira uz riječ "homoseksualac", to je već druga tema. Držimo se rečenog.
Citat:
Znam de ih se tolerira, i znam da su oni manjina. No to ne znači da ta ista manjina ima slobodu govora i izjašnjavanja, a da se meni to « brani» odnosno «zamjera». Zar bih ja zato cijelo vrijeme trebao vikati i galamiti- ja nisam homič ili nekaj slično? A oni istovremeno lamantiraju, prosvjeduju , organiziraju svoje praj parade (ili tako nekako) na uštrb moje slobode. Glasna manjina ima pravo ugrožavati šutljivu večinu!
I to je u redu? Nije, i zato sam toliko protiv toga.
Ako se jedna grupa ljudi osjeća diskriminirano, ili ograničeno u svojim pravima, onda ima ustavno pravo, kao i svaki drugi, da demonstrira o tome, zar ne? I tebe sad smeta ako neko koristi to pravo? Znači primjerice, prosvjetni radnici bi smjeli na ulicu demonstrirati ako im se krši neko ugovorom zagarantirano pravo, ali homoseksualci ne bi smjeli demonstrirati ako nemaju pred zakonom pravo npr. dobiti nasljedstvo od svog životnog partnera kao i parovi koji su u braku?
A kaj misliš kad se žene udružuju u grupe i bore za svoja prava u ovom muškom svijetu? Jel ti je i to bezveze? Jel to moreš tolerirati?
Citat:

Bog ih je stvorio takvima, a nas ili mene ovakvim kakav jesam, u redu. Ja zato ne vodim ljubav sa svojom ženom na ulici, ne skidamo se i ne pravimo od toga spektakl.
Kaj misliš da svi homoseksualci vode ljubav na ulici? Jesi videl ijednog da to dela? Ja nis. Ali sam videl neke različito-spolne parove da to delaju na plaži, u autu, u grmlju... I kaj sad da iz toga zaključim? Da li uopće mogu kaj iz toga zaključiti?
Citat:
Ali Bog je stvorio ženu i muškarca da budu jedno, a ne muškarca i muškarca!
Onda zakaj je stvoril homoseksualce? Pa nis ih ja stvoril. Nije vrag da je sam Bog pogriješio? To je nemoguće. Onda ih je stvoril s razlogom, kaj ne? Možda da bi izvidio kolko su ljudi kao ti (ne)tolerantni? Razmisli malo o tome.
Citat:

Ne želim biti grub ili nepristojan, ali zar nije normalno težiti da se iz braka rode djeca?
Nit si grub, nit si nepristojan u toj točki. Slažem se 100% s tobom.
Citat:
Slažem se da ti i svaka druga osoba možete imati , a  vjerojatno imaju sasvim drugačije mišljenje od mojeg. To smatram normalnim. Pa zašto bi se svi morali složiti sa mnom?

Ne moraju i nikada neće.

Dalje rekao sam da se kritikom može u svemu pa tako i u crkvi očekivati samo boljitak i promjene na bolje.
Onda zakaj ljude koji kritiziraju crkvu, ili kritikom nastoje doprinijeti boljitku, modernizaciji i zbližavanju crkve ljudima, zakaj takve ljude odmah nazivaš nevjernicima? Zar je to tvoja tolerancija?
Citat:

No , ponavljam vidi se da imamo dijametralno suprotna mišljenja, i smatram to dobrim

Slažem se, bar tak dugo dok možemo bez vrijeđanja, omalovažavanja, i sa tolerancijom diskutirati i razmjenjivati argumente na toj temi. A ti mi nekako ne daješ odgovore na moja pitanja, nit ne komentiraš možda najosnovnije točke, tak da se bojim da to nebu neka diskusija, nego samo malo "okolo naokolo". No nema veze, već smo i tak dost načeli. I to je nekaj.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #38 : Veljača 10, 2011, 07:49:36 prijepodne »
Dobro!

Vidim da si i ti poput kirurga koji kad se dočepa "tijela" sve rastranćira. Rastavio si moj post na "proste faktore" kak velkomovci naše ceste.

Rado bi dočekal zajedno sa tobom boljitak tih kritika, sa kojima se vidim slažeš. Ipak se bojim da nam ni dva života nikak ne bi bila dovoljna, da se u tome osvjedočimo.

Ne možemo miješati prosvjede homoseksualaca sa prosvjedima nekih drugih predstavnika, recimo radnika ili žena.
Ovi prosvjeduju jer su recimo za nešto zakinuti, a pride parade su nekaj sasvim drugo. To nije i nemre biti isto, zato te molim da to ne miješamo.

Bobe imam osjećaj da ti mene pomalo.......zezaš. ;)
 
No dobro, to nije razlog da i dalje ne nastavimo  Vedrom tonu sa razmjenom mišljenja. Ipak je to pomak naprijed.
A kaj se odgovora tiče , nemam ni ja odgovore na sve, barem ne onako kako bi ti želio.

Samo pokušavam reći kaj o tome mislim, i to je to.


 
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #39 : Veljača 10, 2011, 10:51:14 prijepodne »
Dobro!

Vidim da si i ti poput kirurga koji kad se dočepa "tijela" sve rastranćira. Rastavio si moj post na "proste faktore" kak velkomovci naše ceste.
Ak se oće kaj konkretnog o konkretnoj točki reć onda drugać nejde. Sve drugo su babska naklafranja. I skakanje s jednog na drugo kak kome paše. Takva diskusija ne vodi ama baš ničemu.
Citat:

Rado bi dočekal zajedno sa tobom boljitak tih kritika, sa kojima se vidim slažeš. Ipak se bojim da nam ni dva života nikak ne bi bila dovoljna, da se u tome osvjedočimo.
Ti sad govoriš o jednoj jako kasnoj fazi u procesu promjene, o kraju. Prva faza svake promjene je zapaziti nedostatke. Zbog toga je svaka kritika zapravo pomoć da se nedostatci barem zapaze. Ali samo onome koji želi vidjeti je to pomoć, onima drugima je smetnja.
Citat:

Ne možemo miješati prosvjede homoseksualaca sa prosvjedima nekih drugih predstavnika, recimo radnika ili žena.
Ovi prosvjeduju jer su recimo za nešto zakinuti, a pride parade su nekaj sasvim drugo. To nije i nemre biti isto, zato te molim da to ne miješamo.
Ne bih rekao da je to baš tolko različito, ima i u tim pride paradama elementa prosvjede. No dobro, slažem se s tobom da to nije isto.
Citat:
Bobe imam osjećaj da ti mene pomalo.......zezaš. ;)
Nikako. Mrtav sam ozbiljan pri ovoj temi. Čak se malo i nerviram. Ali nikako da se zezam.
Citat:

No dobro, to nije razlog da i dalje ne nastavimo  Vedrom tonu sa razmjenom mišljenja. Ipak je to pomak naprijed.
A kaj se odgovora tiče , nemam ni ja odgovore na sve, barem ne onako kako bi ti želio.
Samo pokušavam reći kaj o tome mislim, i to je to.

Ne shvaćaš! Ja niti ne očekujem odgovore od tebe. Ako školovani teolozi nemreju dati odgovore na neka pitanja, onda bogme nemreš ni ti.

Ali ako izneseš neku svoju tvrdnju, i ja te na osnovi te tvoje tvrdnje pitam nešto, da mi svojim argumentima obrazložiš to svoje vlastito mišljenje, ili daš razlog zašto imaš takvo, a ne drugačije mišljenje, onda očekujem odgovor na moje pitanje. A ne odgovor na neke crkvene teološke probleme. Ignoriranje pitanja u diskusiji pokazuje nedostatak argumenata. To samo svjedoči o tome da imaš mišljenje, ali tak zaprav nisi se puno o tome interesiral, niti puno razmišljal. Tak je to obično kod ljudi koji samo ponavljaju nečija mišljenja, a nemaju svoje vlastito. Ili jednostavno ne znaju diskutirati.

Ali da se razumijemo - ništa ja time ne tvrdim glede tebe, samo ti velim kak to može s druge strane izgledati.



Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #40 : Veljača 11, 2011, 05:26:38 poslijepodne »
Meni se čini da se ovdje konstantno i uporno miješaju kruške i jabuke.
Bog, vjera i katolička crkva su pojmovi koji su komplementarni, ali definitivno nisu sinonimi.
Bog je stvorio ljude, sve ljude, ljude kao vrstu, a ne samo katolike ili samo muslimane ili heteroseksualce.
Crkvu su stvorili ljudi. I katoličku i pravoslavnu i budističku i sve druge koje vam ovaj tren padnu na pamet, stvorili su ih ljudi prema svojem viđenju Boga, prema svojoj istini i prema svom putu i načinu na koji svoju vjeru manifestiraju i prakticiraju.
Mislim da onu pravu istinsku spoznaju Boga baš svi dobijemo rođenjem, ili ako baš hoćete već začećem, jer jesmo, jer postojimo, stvoreni na sliku i priliku Božju. Taj unutarnji glas, savjest ili kako god ga zvali, neki uspješno "ne čuju", ali daleko od toga da ga nismo svjesni. Taj glas je za mene Božji glas, jer na njega ne utječe moja volja, potpuno je autonoman, i on mi nepogrešivo govori da griješim kada griješim. To što ja to zanemarim i ipak pogriješim je posljedica izbora (nije se drvo slučajno zvalo "drvo spoznaje dobra i zla").
Onu drugu tzv. vjersku pripadnost dobijemo "inicijacijom", "upisom", najčešće u vjersku zajednicu naših roditelja. U katoličkoj crkvi ta se inicijacija zove krštenje. Tako nas uče i odgajaju, tako rastemo manje ili više u nekoj vjeri, koju kroz život tisuću puta iskušamo, sumnjamo, vjerujemo, pitamo se, dvojimo, prihvaćamo bez razmišljaja.
I onda kad tu čitam da je Bog stvorio homoseksualce, pa ih treba ili ne treba prihvatiti, ja zinem od čuda.
Koliko je u nečemu Božjega a koliko ljudskoga, teško je izmjeriti. Tko od nas to može vagati?
To su stvari koje se isprepliću, nema dva ista čovjeka, nema dvije iste situacije u životu.
Crkva (bilo koja) je smjernica, put i oblik duhovnog razvoja osobe, ali Crkva je ipak samo čovječja tvorevina i kao institucija i kao zgrada i kao pojava u društvu. Možemo reći i prihvatiti da je stvorena prema Božjem planu, održavana milošću Božjom, ali svakako je u ljudskim rukama doživljavala i doživjet će još mnoge promjene.
Može biti jednako daleka i jednako bliska ideji Boga, koliko joj najbliže i najdalje može biti svaki pojedinačni čovjek.
Zato, za mene, Crkva može, treba i mora biti podložna stalnoj kritici (i hvaljena i kuđena za svoja djela), jer jedino tako može rasti i razvijati se. Bez toga bila bi samo hram u vremenu. Davno bi nestala.
Onaj unutarnji glas, nepogrešiv i pravedan, radi kojeg se u svojoj koži osjećamo dobro ili loše i kad to nitko ne zna osim nas i Njega, ne pripada ni jednoj Crkvi.
Kad ga naučimo slušati, nećemo imati problema sa razlikama niti ispoljavanjem istih, i Crkva će biti puno bolje mjesto za sve nas.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #41 : Veljača 11, 2011, 06:20:38 poslijepodne »
...
Kad ga naučimo slušati, nećemo imati problema sa razlikama niti ispoljavanjem istih, i Crkva će biti puno bolje mjesto za sve nas.

Začudo, sve u tvojem zadnjem postu bih podcrtao!  :o
Stvarno si to lijepo objasnila.

Nadam se da će sad i drugi shvatiti te razlike koje si ovdje objasnila, i da neće više slijepo miješati ponajviše vjeru i Crkvu (ako ne slijediš slijepo Crkvu, onda ne vjeruješ u Boga).

Tom zadnjem postu samo bih dodao malu opasku na ovu citiranu zadnju rečenicu: dal bu Crkva bolje ili lošije mjesto za nas ne ovisi samo od toga dal i kolko ćemo mi slušati onaj naš unutarnji glas. To ovisi i o Crkvi samoj. Jer ako ja kritiziram Crkvu, ili čak ni to, nego se samo slažem sa nekom kritikom, onda me neki "vjernici" ili možda i svećenici usude nazvati nevjernikom. Mislim da takvo ponašanje ne pridonosi baš pozitivno mojoj motivaciji da odem u Crkvu... A ja ne vjerujem da sam jedini glede toga.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?
« Odgovori #42 : Veljača 11, 2011, 09:19:27 poslijepodne »
Jer ako ja kritiziram Crkvu, ili čak ni to, nego se samo slažem sa nekom kritikom, onda me neki "vjernici" ili možda i svećenici usude nazvati nevjernikom. Mislim da takvo ponašanje ne pridonosi baš pozitivno mojoj motivaciji da odem u Crkvu... A ja ne vjerujem da sam jedini glede toga.

Ovisi o tome ideš li u Crkvu radi sebe, drugih vjernika ili radi nekakvog osobnog susreta s Bogom.
Ja kad idem, najčešće idem radi sebe, rjeđe radi neke tradicije (za velike blagdane npr.), i u tom smislu me ne zanima kaj tko o tome misli i gledaju li me čudno oni koji su na misi više nego redoviti, ali sve kaj zapamte je tko je sve na misi bio.
Naravno da imam neke zamjerke na Crkvu u ovo vrijeme, ali se često pitam koliko je to potaknuto medijima, a koliko je zapravo to moja osobna "ojađenost".
Bude mi onda žao što se s jednakim žarom ne izvještava i o mnogim dobrim djelima koje Crkva u zajednici čini, a nije da ih nema.
Kako ima pojedinaca koji su činili loše, tako ima i onih koji čine i činili su dobro.
Ali da, dobro se od Crkve po defaultu očekuje, a loše je senzacija koja prodaje novine.
Malo ravnoteže, objektivnosti radi, bi dobro došlo.

Gledano iz perspektive Crkve, ja nisam dobar ni uzoran vjernik., pa sukladno tome ne želim savjetovati nikoga o tome koliko i kako se ide ili ne ide u Crkvu. To je osobni izbor pojedinca.
Ono što cijenim i poštujem je činjenica da iako nisam dobar i uzoran vjernik prema Crkvenim pravilima, ipak mi ta ista Crkva ne uskraćuje mogućnost da u nju dođem kad za to osjetim potrebu.
Mislim da je to velika privilegija, jer mnoge druge institucije i zajednice propisuju također pravila za svoje članove, i ako ih se ne držiš dobiješ šup-kartu.
Crkva to ne čini nikome.

Nekad zaglavimo u žabljoj perspektivi i mislimo da svijeta izvan nje nema.
Ja volim stvari gledati iz različitih perspektiva i u obzir uzmem kao meni bitno samo ono što vidim iz svake od njih.
To je recept koji mi je do sad uvijek palio, pa i po pitanju Crkve.
U svakom slučaju poštujem iskustvo, dosljednost, naukovanje, pa čak i sporost u prihvaćanju promjena unutar Crkve, jer često se pokaže da je pametnije malo pričekati nego istrčati se prije reda.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....