Anketa

Koja je fotka najbolja? - GLASOVANJE OTVORENO

Kuntakinte - Jel me netko tražio?
1 (6.7%)
Kuntakinte - Sunce je zašlo
2 (13.3%)
Kuntakinte - Zmed beloga i plavoga
2 (13.3%)
Jaarban - šafrani
3 (20%)
Jaarban - buđenje trave
2 (13.3%)
Jaarban - mah mah
2 (13.3%)
Mlačanin - sramežljivko
1 (6.7%)
Mlačanin - proljetna paša
1 (6.7%)
Mlačanin - Plač ... ili radost?
1 (6.7%)

Ukupno Glasova: 7

Autor Tema: Foto natječaj 15. - Proljeće  (Posjeta: 11455 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Foto natječaj 15. - Proljeće
« : Ožujak 07, 2010, 06:51:32 poslijepodne »

Ovotrotjedna tema je Proljeće, a izabrala ju je Jarbaan.

Tema je otvorena za postanje slika četiri tjedna do nedjelje - 28. ožujka.

Svaki forumas moze poslati do TRI slike na natjecaj.
Ziri: Naj fotku biraju svi forumaši sa po DVA GLASA. Molim glasati nakon završetka natječaja.

Tema: Proljeće
Opis teme: Stiže nam polako puževim korakom proljeće,pa nek tema bude proljeće
tema je zahvalana jer svako može pronaći u svom vrtu,u šumi,ili u parku neki cvjetić,bubamaru,gusjenicu,ptičicu.....pa i rosu
veselim se unaprijed vašim radovima,i kaj bude nas više učestvovalo to bu natječaj bolji


Završetak Teme- 28. Ožujka u podne.
Broj fotografija koje pojedinac može postat: 3
Fotografije se mogu mijenjati sve do završetka postanja i početka glasanja.
Zakeljite fotografiju - Na ovaj thread kao image, a ne kao link
Photoshop - OK, ali ne do te mjere da se izgubi svako obilježje fotografije i djelo postane grafika. Takve slike bit će diskvalificirane na diskreciju moderatora.
Pravila o postavljanju fotografiji - max 800px po dužoj strani. Slike moraju biti u JPEG-u ili nekom sličnom komprimiranom formatu.
Ponavljanje slika u natjecanju- Nije dozvoljeno
Copyright - Fotografija mora biti vaša, dakle ne nešto sto je slikao vas tata, stric, ujna, baka il ne daj Boze nešto sto ste drmnuli s interneta. Fotke tuđih fotki ce također bit diskvalificirane.
Glasanje: Nakon završetka natječaja neka krene glasanje. DVA glasa po svakom forumašu. Nije dozvoljeno umjetno napuhavanje glasova kao i nagovaranje prijatelja ili rodbine na glasanje. Glasanje za samog sebe nije dozvoljeno! Gasanje traje tjedan nada nakon završetka natječaja.
Pobjednik ovog natječaja bira sljedeću temu.

Komentari su dozvoljeni, al molim vas, budite konstruktivni u njima. Negativni i nekonstruktivni komentari će bit brisani. Hvala na razumijevanju.

Bilaj

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #1 : Ožujak 11, 2010, 08:54:19 prijepodne »
Joj ljudi moji. Kakvo je ovo proljeće. Uff... Ja skoro jučer imao epozodu "Vlak u snijegu".

shaka zulu

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #2 : Ožujak 13, 2010, 09:31:32 poslijepodne »
Fotografije se mogu mijenjati sve do završetka postanja i početka glasanja.
Ova ti je dobra.
Neznam jel znaš ali su pravila premejnena...



Jel me netko tražio?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #3 : Ožujak 13, 2010, 09:31:51 poslijepodne »


Sunce je zašlo

shaka zulu

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #4 : Ožujak 13, 2010, 09:32:26 poslijepodne »


Zmed beloga i plavoga

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #5 : Ožujak 22, 2010, 07:36:04 poslijepodne »


šafrani

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #6 : Ožujak 22, 2010, 08:20:30 poslijepodne »


buđenje trave

Trs

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #7 : Ožujak 22, 2010, 08:51:07 poslijepodne »

Na stranu šafrani, Jaarban, ove vaše kapljice kojima nas zasipate zadnjih mjeseci su ludilo!
Jednog lijepog dana, ako budem živ, kupit ću si aparat koji može makro fotke, blendom, brzinom ekspozicije i osjetljivošću, bez blica. Pa ću vježbati i sam kako da, kao vi, od kapljica pravim bajke!  :)

Bilaj

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #8 : Ožujak 22, 2010, 09:09:37 poslijepodne »

Na stranu šafrani, Jaarban, ove vaše kapljice kojima nas zasipate zadnjih mjeseci su ludilo!
Jednog lijepog dana, ako budem živ, kupit ću si aparat koji može makro fotke, blendom, brzinom ekspozicije i osjetljivošću, bez blica. Pa ću vježbati i sam kako da, kao vi, od kapljica pravim bajke!  :)


Trs ali za sve to ne trebaju ohoho skupi fotoaparati.
Za to treba pravi fotograf  ;)

Inače za te sve makro fotografije daleko su bolji mali kompaktni fotoaparati nego aparati sa velikim senzorom jer dubinska oštrina je izuzetno mala sa bilo kojim fotoaparatom sa velikim senzorom. Malo bolji kompakt + vrhusnki fotograf i čuda se događaju  ;)

Trs

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #9 : Ožujak 22, 2010, 09:47:46 poslijepodne »

Na stranu šafrani, Jaarban, ove vaše kapljice kojima nas zasipate zadnjih mjeseci su ludilo!
Jednog lijepog dana, ako budem živ, kupit ću si aparat koji može makro fotke, blendom, brzinom ekspozicije i osjetljivošću, bez blica. Pa ću vježbati i sam kako da, kao vi, od kapljica pravim bajke!  :)


Trs ali za sve to ne trebaju ohoho skupi fotoaparati.
Za to treba pravi fotograf  ;)

Inače za te sve makro fotografije daleko su bolji mali kompaktni fotoaparati nego aparati sa velikim senzorom jer dubinska oštrina je izuzetno mala sa bilo kojim fotoaparatom sa velikim senzorom. Malo bolji kompakt + vrhusnki fotograf i čuda se događaju  ;)

Bilaj, nisam ja baš totalni laik u vezi fotografiranja.  ;)
Baš zato znam kolika je razlika između "malog kompaktnog aparata" koji košta manje od 1000 kuna i nekog koji košta cca 2500 kuna na više. (Dakle, ne govorimo o onima sa zamjenjivim objektivima a kamo li o "ohoho skupim aparatima".)
Mala dubinska oštrina dobije se (ili izbjegne) ovisno o odabiru otvora blende uz fiksnu brzinu zatvarača. Ako kvalitetan senzor plus kvalitetna optika omogućavaju snimanje uz manje svjetla, onda se može i u makro modu (na blizinu), gdje je potrebno više svjetla, zamrznuti brzi pokret, na primjer.
To što imam jeftini aparat ne znači da ništa ne znam. I prije pojave digitalnih aparata mogao sam napisati foto - priručnik. Tada sam imao dva skupa, odnosno, kvalitetna, aparata. I prije Photoshopa (i, uopće, prije kompjutora) znao sam (i koristio) i tehnike snimanja i tehnike iz tamne komore za dobivanje "specijalnih efekata". Čuda sam radio u crno-bijeloj tehnici.  8)


Bilaj

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #10 : Ožujak 22, 2010, 11:40:02 poslijepodne »
Mala dubinska oštrina dobije se (ili izbjegne) ovisno o odabiru otvora blende uz fiksnu brzinu zatvarača. Ako kvalitetan senzor plus kvalitetna optika omogućavaju snimanje uz manje svjetla, onda se može i u makro modu (na blizinu), gdje je potrebno više svjetla, zamrznuti brzi pokret, na primjer.[/color]

Je, ali pogleč Jarbanove slike. To ne daje vrhunski fotoaparat nego ipak fotograf.  ;)

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #11 : Ožujak 23, 2010, 07:50:19 prijepodne »
Evo nam prilike,a mislim i potrebe da se otvori druga tema o foto aparatima i malim tajnama fotkanja.

Mislite li da bi to bilo dobro?

Ja mislim da bi ,možda ipak svi nekaj novoga naućimo.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #12 : Ožujak 23, 2010, 08:50:26 prijepodne »
Evo nam prilike,a mislim i potrebe da se otvori druga tema o foto aparatima i malim tajnama fotkanja.

Mislite li da bi to bilo dobro?

Ja mislim da bi ,možda ipak svi nekaj novoga naućimo.
i sama se poprilično mučim s određivanjem dužine ekspozicije,sa iso etc.
ima stvari koje bi voljela naučiti;snimiti  s dugom ekspozicijom efekt svile tj. vode
@bilaj je to jenput napravil,bila je odlična fotka
a i bilo bi odlično naučiti snimiti mjesec i munje

Trs

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #13 : Ožujak 23, 2010, 11:35:28 prijepodne »
Je, ali pogleč Jarbanove slike. To ne daje vrhunski fotoaparat nego ipak fotograf.  ;)

Jaarbanine slike su rezultat velikog talenta, ogromne ljubavi i volje za slikanje, strpljenja, bez kojega nema ničega i - dobrog aparata. Nemoj me opet krivo citirati, nisam rekao "vrhunskog" ni "ohoho skupog", nego dobrog.
A velika je razlika u mogućnostima njenog Nikon Coolpix P90 i tvog Pentax K-x prema, recimo, Plemenitašičinom Sony DSC-W5 ili Kuntinom Pentax Optio S7. Skoro svaki TTL (odnosno DSLR) je kod makrofotografije u prednosti pred malim kompaktnim aparatom, već i time što mjeri svjetlo direktno a ne sa strane i što nema paralakse. A obično ima i kvalitetniji senzor pa kod glumljenja većih ISO osjetljivosti ne dobije "krupno zrno". Sve to omogućuje da makro snimka ispadne kak bog zapoveda, ali isto tako i snimka u kojoj se koristi zum (one krasne ptice snimljene kao da su pred nama (tu dolazi do izražaja i Točkičin Olympus C770 UZ sa mogućim zumom 1000000 puta).
Ja mogu samo sanjati da živog kukca snimim u letu iznad cvijeta, iz blizine, i da ispadne oštar i dobro osvijetljen, ne zato što ne znam kako se to radi nego zato što to nadilazi mogućnosti mog aparata.
Kad bi se s jefitinim aparatima radile bolje slike nego sa skupljim, skuplji se ne bi ni proizvodili, a kamo li ohoho skupi.

Ne bum više spamal temu.  :)

Trs

  • Gost
Odg: Foto natječaj 15. - Proljeće
« Odgovori #14 : Ožujak 23, 2010, 11:42:20 prijepodne »
Jaarbanine slike su rezultat velikog talenta, ogromne ljubavi i volje za slikanje, strpljenja, bez kojega nema ničega i - dobrog aparata.

Ne bum više spamal temu.  :)


Još samo jedan mali, mali spamić: ne hvalim Jaarbanicu samo zato kaj je zgodna, ko kaj ti delaš, Bilaj!   ;)