Autor Tema: Muzej Turopolja (MuT)  (Posjeta: 11163 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Muzej Turopolja (MuT)
« : Rujan 08, 2009, 04:48:38 poslijepodne »
Kaj je i stranica Muzeja na servisu..?

www.muzej-turopolja.hr
Under construction

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #1 : Rujan 08, 2009, 04:50:57 poslijepodne »
Valjda je Margareta uspjela nažicati lovu za novi site. Ili su zaboraviti platiti hosting dok je bila na porodiljskom.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #2 : Rujan 08, 2009, 05:15:01 poslijepodne »
Onaj stari ni bil ažureran a bome ni bog-zna-kaj...

Tur

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #3 : Rujan 09, 2009, 05:50:27 poslijepodne »
A da i v tomu masturbatori nemaju svoje prste?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #4 : Prosinac 13, 2009, 09:24:29 poslijepodne »

plemenitashica

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #5 : Prosinac 13, 2009, 09:27:39 poslijepodne »
www.muzej-turopolja.hr
Under construction


http://www.muzej-turopolja.hr/

Još navek...

Isprika.. hm.. valjda ovaj snijeg utječe, pa ne gledam dobro.
Nije mi palo na pamet da idem pod kulturu.
« Zadnja izmjena: Prosinac 13, 2009, 09:34:33 poslijepodne plemenitašica »

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #6 : Siječanj 27, 2010, 09:54:05 poslijepodne »
Nekak mi se čini da bi trebali više koristiti svu stranicu tera ima prelo od dve-tri lete po pitajnu najave.Ja sem po prirode len čovek i za informerajne mi služi internet.Neznam kakova je poseta bila se ovo vreme i kak ludi zezvedeju kaj se pri vami dela jel ja nikakvoga plakata nis nigde videl a vesti sem čul samo z druge ruke (rvg.hr,visperideri.nekaj i sl.)
Primer od lani;
5.-6. mesec,trebalo je biti predstavlajne "Selidbe čardaka" v muzeju.V naznačenu dobu dojde nas grupa kurilovčanov i elegantno kušnemo zaklenutu lesu.Nigde nikakvoga papera to je tu,to ni tu,to je otkazano...I mi zabrazdimo prema Večnice jel smo mislili da smo krivo informerani.I spred Robne kuče vidimo Romanu Rožič negde oko Blagoja kak ide prema Muzeju.E,tu nam više niš ni bilo jasno,de je više to selejne!?Onda je počel lov na Romanu.Ne moram vam reči da  žena nezine fizionomije od 25 kil z krevetom ni imala čak ni teorecke šanse pobeči nam a ni bila ni svesna kaj ju čeka dok ju ni na red prijel naš selski arhivar.Da sad ne opisivam kak smo ju "mučili" bum povedal da smo žne zvlekli da je otkazana "Selidba" a da bu pak zakazana na jesen negde v 9.em mesecu.Jedva je pobegla,ni kriva ni dužna...

Offline muzej

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 8
  • Karma: +0/-0
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #7 : Siječanj 28, 2010, 11:49:58 prijepodne »
Dakle, kad sam ovdje red je da odgovorim i na ove ne bas pohvalne teme :) Nije da sam presretna al kaj sad (sama(i) sam si kriva) :)

Istina je da nam je web stranica i bila izvan funkcije i bila ne azurirana..hmmm... predugo.
Zasto? Zato. :) Salim se.
Sad skroz ozbiljno :) Jednostavno je to bilo nesto za sto nismo sami bas educirani (mislim na azuriranje) pa u samom pocetku nije ni bilo najave dogadjanja uopce. Onda smo to uveli, ali nismo imali sredstva za profesionalca pa smo nesto sami "petljali". Nekad uspjesno, nekad manje uspjesno. Onda smo sve to skupa malo i zanemarili uslijed nekih drugi raznoraznih poslova. U konacnici smo se toga ozbiljno primili i pokusali osigurati sredstva za odrzavanje. Od ove godine smo to i uspjeli (jupihura :) ). I sad cemo pokusat bit maksimalno brzi, efikasni, tocni, na vrijeme i sve kaj moramo bit da bi nasi korisnici i svi zainteresirani imali prave informacije na vrijeme. :)
Samo da napomenem ne opravdavam nas, jer opravdanja bas i nema i moglo je to mozda, a i trebalo bit i ranije, al jednostavno nije. Osobno mislim da puno radimo, da se stvarno trudimo, al svakako da nismo savrseni i neke stvari nam (samo na neko vrijeme!) promaknu. U svakom slucaju trudimo ih se popraviti :) Kad, tad! :)))

Lijepi pozdrav,

Margareta

plemenitashica

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #8 : Siječanj 28, 2010, 05:33:30 poslijepodne »
Ovo kaj veleštuvani Kunta pripoveda - promocija filma Seljenje čardaka - nemrem prežaliti kaj nisam bila, a nisam jer nisam znala.

I drugo, postajemo sve više lijeni, i slabi na "detalje (tipa plakati, brošure osim ako nam ne ubace u sandučić)" pa se informiramo klikajući iz toplih soba. A ono kaj nema na portalima i linkovima kao da se ne događa. Zato i ja prosim da se požurite s ažuriranjem.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #9 : Siječanj 28, 2010, 11:16:18 poslijepodne »
Moreš si misliti črne exelencije...veleštovanoga.  O0
Kaj se Selidbe dotikavle i kaj se ja razmem v medicinu on je na sporedu k desete vure.

22.00 h – projekcije etnoloških filmova Poculica i Čardak i stručno vodstvo stalnog postava za posjetitelje, stalni postav
http://www.muzej-turopolja.hr/noc-muzeja.html

Citat:
Matičin četvrtak u Muzeju na temu fašnički običaji u Turopolju
Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici, u četvtak, 11. veljače u 19.00 sati u Muzeju Turopolja organizira predavanje o običajima našega kraja vezanima uz Fašnik. U proljetnoj sezoni u programu Matičin četvrtak u Muzeju, bit će održana predavanja na temu i drugih običaja vezanih uz vjerske blagdane, a voditeljica predavanja bit će etnologinja Josipa Matijašić.
25.1.2010 // Novosti
http://www.vgfasnik.com/
http://www.forumgorica.com/dogadaji/101-turopoljski-fasnik-05-02-16-02-2010/msg10752/#msg10752

Kak bu dugo trajalo predavajne,jel postoje kakove okvirne procene?

Offline muzej

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 8
  • Karma: +0/-0
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #10 : Siječanj 29, 2010, 11:56:05 prijepodne »
Poštovani kuntakinte :)

Predpostavljam da mislite na predavanje o fašniku. Ili ipak na vecerasnje predavanje i radionicu?

Dakle, predavanje o fašniku održat ce se u okviru Matičinih četvrtaka u muzeju koji se održavaju od prošle godine. U pravilu ta vecernja druzenja traju sat, dva, ovisi o temi i broju posjetitelja. U tom periodu je predavanje/promocija/izlaganje i sl. i svojevrsni okrugli stol odnosno druzenje i razgovor zainteresiranih posjetitelja s predavacem/izlagacem/autorom...

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #11 : Siječanj 29, 2010, 04:46:04 poslijepodne »
Fašnik.To je to.Fala.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #12 : Siječanj 31, 2010, 12:12:32 prijepodne »
ETNO IZLOŽBA - TRADICIONALNA DRVENA ARHITEKTURA
25.01.2010 - 30.01.2010

Naselja u Turopolju pripadaju tipu zbijenih sela izduženog oblika u kojima su se kuće smjestile uz glavni put.
Okućnice i tlocrti kuća pretežito su pravokutnog oblika, a kuće su najčešće uzdužnom osi i zabatnim pročeljem okrenute cesti.
Prostrane hiže prizemnice ili katnice čardaci postojanošću svoga hrastovog kostura traju godinama, a u njihovim prostorima funkcionalno je organiziran život brojnih obiteljskih zadruga. Građene su od debelih hrastovih greda ili planjki, tesanih ili piljenih, slaganih horizontalno jedna na drugu tvoreći tako stijene kuće na uglovima spojene u horvatski vuglić, kada su krajevi greda ili planjki neotesani, ili u nemški vuglić s otesanim krajevima. Na prijelazu u XX. stoljeće javlja se novi tip katnice s prizemljem od cigle i katnim dijelom od piljenih planjki povezanih njemačkim vezom.
Kuće su gradili seoski majstori, paliri, koristeći se stoljetnim narodnim iskustvom i vještinom. Bili su organizirani u družine partije, a na glasu su bili paliri iz Kuča, Čičke Poljane, Bukevja i Lijevih Štefanki.
Od drveta građene su i kurije prostrane ladanjske kuće imućnijih ljudi (danas je najbolje očuvana kurija Modić – Bedeković u Donjoj Lomnici sagrađena 1806. godine) kao i drvene seoske kapelice (najbolje očuvane u Velikoj Mlaki i Lijevim Štefankima).
Mjesta Mala Mlaka, Odra i Hrašće smještena su u sjevernom dijelu Turopolja. Neposredna blizina Zagreba kao velikog gradskog središta utjecala je na ubrzano „probadanje“ tradicijske kulture, odnosno na ubrzanu modernizaciju načina života. Samom time utjecala je i na promjenu mjesta življenja u smislu stambenih objekata. Bez obzira na to još je nekolicina drvenih (ili djelomično drvenih) tradicijskih objekata ostala sačuvana, ali zasigurno ne zadugo... Na žalost puno je faktora koji nezaustavljivo utječu na propadanje i nestajanje ovih objekata. Tempo i način života čine stanovanje u tradicijskim kućama nemogućim i prezahtjevnim. Financijska sredstva najčešće ne omogućavaju ljudima održavanja i moderne stambene kuće i drvenog tradicijskog objekta, često nesređeni vlasnički odnosi oko takvog starog objekta stavljaju ga „na čekanje“ dok se dugogodišnji sudski sporovi ne riješe, vlasnici ne posjeduju senzibilitet za tradicijsku arhitekturu, i ...
Na žalost struka i mjerodavne ustanove nisu u mogućnosti sačuvati svaki ovaj objekat od, u konačnici, nestajanja. Uzimajući u obzir sve te činjenice činilo se potpuno logičnim i nužnim pokrenuti ovaj projekat kako bi se sačuvao pisani trag i sve dostupne informacije o postojanju tradicijskih drvenih kuća na ovom području. Konačni rezultat biti će svojevrsna monografija koja će sadržavati etnološku i arhitektonsku obradu postojećih tradicijskih kuća i na taj način očuvati ih od nestajanja bar u tiskanom obliku.
                                     

Autorica:

Margareta Biškupić, dipl. etnolog, ravnateljica Muzeja Turopolja
 

Suradnici:

Sonja Škvorc, dipl. ing. arh.
Ana Vuković Obadić - fotografije
Dragica Dada Modrić, prof.-lik. postav


Otvorenje izložbe:  ponedjeljak, 25. siječnja 2010. u 20 sati.
http://www.czk-novi-zagreb.hr/hr/amaterizam/ETNO_IZLOŽBA_-_TRADICIONALNA_DRVENA_ARHITEKTURA,175









http://www.czk-novi-zagreb.hr/hr/amaterizam/ETNO_IZLOŽBA_-_TRADICIONALNA_DRVENA_ARHITEKTURA,175/galerija

post festum

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #13 : Veljača 11, 2010, 01:16:04 poslijepodne »
Večeres ob sedem v Muzeju Matičin četrtek na temu fašnički običaji v Turopolu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Muzej Turopolja (MuT)
« Odgovori #14 : Ožujak 03, 2010, 05:21:10 poslijepodne »
Matičin četvrtak

Svaki četvrtak u 19:00 u Muzeju Turopolja Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici organizira Matičin četvrtak u Muzeju. Teme variraju od ekoloških, povijesnih, literarnih do kulturnih i likovnih.

04. 03. – 50 godina Muzeja Turopolja
http://www.muzej-turopolja.hr/maticin-cetvrtak.html