Autor Tema: Prebrani elektronski listi  (Posjeta: 432213 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Jutros je i službeno stigla depeša od vlastele iz Dukata
« Odgovori #285 : Veljača 27, 2010, 08:12:38 prijepodne »
07.02.2009., subota
Od stoljeća sedmog...
Nakon 53 g. dočekali smo poziv iz Državnog odvjetništva da dođemo sklopiti nagodbu glede povrata oduzete nam zemlje od strane FNRJ.

Naravno, oduzete čestice više nije moguće povratiti, nego se daju zamjenske, ali se ne vraća jutro za jutro, nego se vrši procjena oduzetih površina i zamjenskih. Seljačkoj kuknjavi nikad kraja, al' kako i ne bi kad je oduzeta zemlja procjenjena na 0,5 - 2 kn/m2, a zamjensak po 2,5kn/m2. I tako na koncu proizilazi da bi trebao dobiti tek oko polovinu nacionalizirane mi zemlje.

Ali ni to nije sve.

Pošto je na terenu teško pronaći zemljišnu česticu tomu odgovarajuće površine, ja sam pronašao jednu koja je za 1 kj veća od konačno potrebne za dodijeliti. Na stranu što država traži za mene basnoslovnu svotu od 21 000 kn za to jutro, službeno 4. kl., nego mi i daje rok od 30 dana za uplatu.
A ja sam čekao 53 godine.

Moj pokojni đed Franja (kojem su i oduzeli tu zemlju) bi možda i bio zadovoljan jer njemu je bilo još gorje u to doba:

- sasvim dolje su detalji iz obiteljske arhive iz 1949/50. gdje se vidi koje su obaveze (besplatna davanja narodnoj vlasti) jednog "kulaka" bile te sezone:

- 170 kg krumpira
- 55 kg graha
- 308 kgmesa (žive vage)
- 75 kg masti
- 400 l mlijeka
- 1 kg vune
- 6802 kg pšenice
- 453 kg ječma
- 835 kg zobi
- 6018 kg kukuruza

Da pojasnim - radi se o takvim količinama da bi i današnje poljloprivredno gospodarstvo osjetilo takva davanja. Stoga me i ne čude priče mojeg oca i djeda da je u ravnoj Slavoniji bilo gladi i da se živjelo od prove (kukuruznog kruha) i svinjske masti.

I tako je moj đed Franja 1956 sa 26 kj dospio na 17 kj zemlja. Nakon nekoliko godina je zemlju podijelio dvojici sinova (mojem ocu i stricu) gdje je svakom pripalo po 8.5 jutara. I službeno i naravski to je bio kraj Petričevića kao kulaka i gazda.
Drugovi su vjerovatno bili zadovoljni, partijski zadatak izvršen...







povrh toga, porezna obaveza je itekako postojala



"rabote" su bile uobičajene u to vrijeme


 

- 09:21 - Komentari (6) - Isprintaj - #
Pa evo vidim da raž nisu uzimali. Zar nisu velikodušni.
Ma, sarkastičan sam prijatelju. Za p.... Ima toga i danas, samo malo prikrivenije. Evo, recimo "Zakon o golf igralištima"... (Divan -skitnje 07.02.2009. 22:50)

Danas se to radi na mnogi finiji i opasniji način za psihu čovjeka. Prije te udari uglavu i trpiš jer znaš što ti je, a danas te puštaju da umireš polako. Ti nisi dobio svoju djedovinu u cijelosti ali su zato poneki "novi drugovi" za badava dobili i zemlju i tvornice koje su bar u formi bile narodne. Stvori smo nove bogataše bolje reći stvorismo moderne knezove i potlačene kmetove. Zlo i jedno i drugo neznaš koje je veće. (prorok 08.02.2009. 23:14)

E moj baja ta ni to prvi doba da smo najebali. Zapravo mi stalno iznova nejebemo. U nom sistemu se divanilo daj čojk naše najveće blago. Njege se za marvu kaže blago. Vi danas eto baš jučer ministar poljoprivrede divani na televizije daj zemlja naše blago. Jebi im mater. Na jednoj strane vako na drugoj nako eto kako njima odgovara a nas ko jebe. Ta nek idu u kurac. Dasam malo mlađi jebo me svako ak nebi kud ošo u pizdu materinu sam da nisam u voj jebenoj države. Stalno divane mi smo u banani. Ta kakoj banani mi smo u kurcu. (lola i bekrija 09.02.2009. 10:33)

Sjećam se i ja didinih priča o tim teškim vremenima....kad su "obaveze" doslovce tjerale ljude u očaj i glad....niko te nije pito jel imaš i dal ti je urodilo nego - DAJ!!!
Nisu ni vi danas puno bolji....otimlju naočigled a ludi svit šuti i trpi....
Ostavljam pozdrave iz vjekovnog Trogira!!! (Ratar i Bekrija 09.02.2009. 14:34)

Sve je tako i moj djed Stjepan pričao.Isto se dešavalo i njemu.Uzeli mu zemlju, uzimali žito,mast, svinje, ždrijebe...a on i njegovo petero malih su jeli slabo, jer im nije ni ostajalo...skoro pa ništa...i još kad čujem da se govori za Thompsona nešto loše....pa ja poludim... (Rib@rnica 10.02.2009. 16:45)

nema to veze sa Perkovićem, otimali su nam zemlju prije u ime naroda, a sada će nam otimati zemlju u ime golfa za domovinu. (prorok 12.02.2009. 18:41)
http://paor.blog.hr/

I ja slične "đinđuve" doma čuvam,most sad ni vreme ali se negda vreme bu i okrenulo...

-

25.02.2009., srijeda
Jutros je i službeno stigla depeša od vlastele iz Dukata:

...Slijedom izloženog obavještavamo Vas da i Dukat d.d. od 1.3.2009. pristupa slobodnom-tržišnom principu formiranja otkupne cijene mlijeka, i nadalje uvažavajući pozitivne zakonske propise i Pravilnik o kakvoći svježeg sirovog mlijeka, a obračun mlijeka vršit će se prema parametrima kako slijedi:
obračun svježeg sirovog mlijeka vršit će se u kilogramima
- cijena mlijeka određivat će se prema kemijskim i higijenskim standardima a prema analizama SLKM-a Križevci
- standardna otkupna cijena mlijeka za mlijeko s 4,2 % mliječne masti i 3,4 % proteina iznosi 2,290 kn/kg
- korekcije cijena u odnosu na standardnu vršit će se kako slijedi:
o za svakih +/- 0,01% g/lOOg mliječne masti iznosi +/- 0,2450 kn o za svakih +/- 0,01% g/lOOg proteina iznosi +/- 0,3710 kn
- za mlijeko koje sadrži > 400.000 SS ili > 100.000 MO umanjuje se vrijednost za 30% od standardne cijene, a nakon više od tri uzastopna takva uzorka mlijeko se neće preuzimati
iznos tvorničke premije obračunavat će se prema važećem cjeniku za tvorničku premiju u trenutku obračuna mlijeka...

A ne bode mene u oko samo to 13%-tno smanjenje cijene, nego i jasna naznaka o mogućnosti prestanka otkupa.
Ne znam što više da im damo pa zar im nije dosta što od moje litre (2,29 kn)
prodaju

tri ovakve




ili četiri




I zato, gospodo draga, kad budete išli u dućan kupiti ovako nešto



sjetite se da ste za te novce mogli od mene dobiti dvije litre mlijeka i zdrave vode gratis koliko vam srce želi...
 

- 12:57 - Komentari (10) - Isprintaj - #
Žalosno,a što drugo reći... (Rib@rnica 26.02.2009. 10:20)

Gadovi i derikože!!! Ne daje narodu da živi! Moj bajo vi su gori od svi turaka,ugara,švaba,srba, komunista....i štoj najžalosnije vi su naši!!!
Ostavljam pozdrave iz vjekovnog Trogira!!! (Ratar i Bekrija 03.03.2009. 15:16)

Bok bajo!
Navrnjim svako malo da čujem Kandilo i kolo koje si stavio na blog. I ja sam našo nješta pa navrnji!
Lipi pozdrav iz vjekovnog Trogira!!! (Ratar i Bekrija 10.03.2009. 08:51)

Dakle, dolazimo k tebi :))) Može meni malo domaćeg putra? ;) Hvala ti na pojašnjenjima kod mene Pozdrav veliki! :) (aquaria 11.03.2009. 23:08)

Pa nemoš ti vod pisat baja kad kojekakim gospojama objašnjavaš kako se tuče puter. Tuče se i šta drugo slično ko puter i skoro da iziđe puter, al nije za jest. Doduše ženske i to volje. (lola i bekrija 24.03.2009. 16:43)

Eto mene uskoro doma i neće me biti na internetu 10-ak dana pa ti baj Mata želim sve najbolje za Uskrs kao i tvojoj obitelji!!! (ratar i bekrija 07.04.2009. 10:28)

Sretan Uskrs...obilje zdravlja i Božjeg blagoslova za tebe i tvoju obitelj... (Rib@rnica 12.04.2009. 10:30)

Pa gegasi baj Mata? Šta si popušćo vim Eurougarima pa odusto od pisanja bloga? Ta nedajse neblakamu! Nedaj date j..! Lipi pozdrav sa sunčanog juga! (rataribekrija 11.05.2009. 15:01)

A koma baja neraste korov u voj lipoj nasoj. Potlja vi zadnji izbora je odjedanput narasto a meter. Necu ti prigovarat al nisi ni ti od ni vridni. Mislim stase tice pisanja. Tebi valda neraste korov. Neka nek bar njekom raste samo engleska travica. (lola i bekrija 03.06.2009. 16:07)

Pa ge si baja? Jes počeo brat kukuruze? (rataribekrija 14.09.2009. 09:57)
http://paor.blog.hr/

shaka zulu

  • Gost
Odg: Petar Čobanković: Do srpnja branimo cijenu mlijeka od 2,4 kune po litri
« Odgovori #286 : Veljača 27, 2010, 11:40:15 prijepodne »
Datum objave: 26.2.2010 | 16:22
Zadnja izmjena: 26.2.2010 | 17:01

MLJEKARI

Petar Čobanković: Do srpnja branimo cijenu mlijeka od 2,4 kune po litri

Autor/izvor: Marina Šunjerga - marina.sunjerga@seebiz.eu
 
ZAGREB - "Naglašavam da država uvažava tešku situaciju u mljekarstvu i namjerava pomoći u okviru svojih mogućnosti", kazao je ministar poljoprivrede Petar Čobanković nakon petosatnih pregovora s predstavnicima mljekarskih udruga.
Cijena mlijeka u Hrvatskoj formira se na bazi prosjeka cijene mlijeka 25 zemalja Europske unije, pojasnio je ministar, te dodao da je to jedini način da se industrija prilagodi tržištu.

'Cijena je nažalost preniska i zato smo dogovorili da možemo ići u pravcu štićenja cijene na 2,4 kuna po litri mlijeka s 3,7 posto mliječne masti', kazao je Čobanković.

Otkupljivači su također pristali dati svoj doprnos u obrani tog iznosa, kazao je, te dodao da dogovor o cijeni mlijeka vrijedi do kraja lipnja ove godine.

U siječnju je pao otkup mlijeka za čak 6 posto, u odnosu na godinu ranije, a sličan trend nastavit će se i u veljači i to za čak 8 posto.

'To je stvorilo pretpostavku da u istoj zadanoj kvoti možemo osigurati cijenu mlijeka od 2,4 kune po litri', potvrdio je Čobanković.

Ipak, nije se razgovaralo samo o cijeni mlijeka već su mljekari izborili i pravo na refinanciranje dugova. Svi zahtjevi predani do 25.studenog 2009. razmatrat će se na razini povjerenstava te konačno u HBOR-u koji će odlučivati o dodjeli kredita za refinanciranje postojećih kreditnih zaduženja.

Počet će se rješavati problem legalizacije građevina i uvest će se, obećava Čobanković, novine u zemljišnu politiku.

'Ministarstvo će uputiti prijedlog Vladi da se poljoprivredni proizvođači zbog teških uvjeta poslovanja oslobode naknade za zakup državnog zemljišta, a tako ćemo predložiti i lokalnim zajednicama', obećao je Čobanković.

Šolčić predstavnik mljekara pojasnio je proceduru dogovaranja, kojom je zadovoljan s obzirom da je postignut dogovor svih strana.

'Shvaćamo da je situacija teška i da se ne mogu usvojiti svi zahtjevi pa smo zadovoljni dogovorenim', kazao je Šolčić.

Iako je dogovor postignut mljekari još moraju održati sastanak na kojem će se odlučiti o štrajku najavljenom za ponedjeljak. Ministar Čobanković iskoristio je situaciju da demantira navode po kojima su subvencije poljoprivrede smanjene za milijardu kuna.

'Pogledate li realno vidjet ćete da su se poticaji smanjili za 570 milijuna kuna', kazao je, ali napomenuo da su poticaji značajno rasli u posljednje dvije godine.

'Moramo čuvati proračun čije su mogućnosti limitirane, ali intenzivirati ćemo isplatu poticaja u četvrtom mjesecu', obećao je Čobanković.
http://seebiz.eu/hr/tvrtke/petar-cobankovic-do-srpnja-branimo-cijenu-mlijeka-od-2%2c4-kune-po-litri,69471.html

...
A ne bode mene u oko samo to 13%-tno smanjenje cijene, nego i jasna naznaka o mogućnosti prestanka otkupa.
Ne znam što više da im damo pa zar im nije dosta što od moje litre (2,29 kn)
prodaju

tri ovakve




ili četiri




I zato, gospodo draga, kad budete išli u dućan kupiti ovako nešto



sjetite se da ste za te novce mogli od mene dobiti dvije litre mlijeka i zdrave vode gratis koliko vam srce želi...

A čini mi se da su i smanjili čaše od (vočnoga) jogurta,jel smo to mi iskali,jel je to ekonomično pakerajne,kompakt(no),femili,... a cena je ostala ista il je išla gore.
Radi nove ambalaže.
Tera je mejna od stare.
Jel smo to mi iskali.

Stali v redu i potpisavali peticije,štrajkali,pisali američkomu kongresu,svecke vlade,helsinki voč čičku,haškomu tripalu,šorošu,rokfeleru...samo da nam smanje količinu i povekšaju cenu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #287 : Ožujak 01, 2010, 11:37:22 poslijepodne »
Vraćanje novca u županijski proračun
25. velj. 2010. | Kategorija: Vijesti
 
U povodu Zaključka Kabineta gradonačelnika Dinka Pintarića o vraćanju sredstava za elementarnu nepogodu, tuču iz 2009. godine u županijski proračun,  dato je priopćenje u kojem stoji:

Temeljem obrade 715 prijava šteta od elementarne nepogode, odnosno tuče koja se dogodila u srpnju 2009. godine, Gradsko povjerenstvo za procjenu štete od elementarnih nepogoda, obračunalo je ukupni iznos štete na obrtnim sredstvima u poljoprivredi, štete na opremi i štete na građevinskim objektima, u iznosu od 9.993.322,02 kuna. Kao pomoć oštećenima koji su pretrpjeli štetu na obrtnim sredstvima u poljoprivredi, a koja za područje Grada Siska iznosi 7.875.244,86 kuna, odlukom Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije Gradu Sisku doznačen je iznos od 31.320 kuna koji bi trebao biti raspodijeljen na 715 prijava. Kako je ovaj iznos svega 0,4 posto ukupnog iznosa štete na obrtnim sredstvima u poljoprivredi nije ga moguće dalje preraspodijeliti oštećenima jer bi proporcionalnom raspodjelom ovog novca većina oštećenika dobila iznos ne veći od nekoliko lipa do nekoliko kuna. Stoga je gradonačelnik Dinko Pintarić, na Kolegiju gradonačelnika održanom 23. veljače 2010. godine, donio Zaključak kojim se u Proračun Sisačko-moslavačke županije vraća iznos od 31.320 kuna.
http://www.sisak.hr/?p=8077

-

AUTO(R) 2010. - Druga konferencija o dizajnu automobila
Muzej suvremene umjetnosti
Avenija Grada Dubrovnika 17
01/ 6052-700
Klikni za prikaz karte
Vrsta događaja
Predavanje - Konferencija

Slijedeći prošlogodišnji uspjeh konferencije Auto(r) koja je bila najveća konferencija o dizajnu automobila u Europi, najavljujemo konferenciju Auto(r) 2010.

Dvodnevno događanje održati će se 20. i 21. 3. (vikend) u novoj zgradi Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb (MSU). Odabirom lokacije želimo naglasiti neraskidivu vezu dizajna i suvremene umjetnosti koja je po prvi puta institucionalizirana još 1951. u New Yorku izložbom „Osam automobila“ u MOMA-i, američkom pandanu hrvatskog MSU-a.

Naglasak događanja Auto(r)a i ove je godine na autorima automobila, kao što sugerira i samo ime. Cilj nam je javnosti predstaviti konkretne ljude sa imenom i prezimenom koji su stvorili izgled automobila kakvog ga poznajemo. Kreativna uloga dizajnera u autoindustriji sve donedavno bila je podcjenjivana, a dizajneri su ostajali anonimni zaposlenici. Danas, kada su tehničke razlike među automobilima sve manje, uloga dizajnera važnija je no ikada.

KONFERENCIJA AUTO(R) 2010. sastojat će se od predavanja, okruglih stolova, radionica, te izbora pobjednika Natječaja za dizajn automobila Auto(r) 2010.

GOVORNICI potvrđeni do 25. 2. 2010. Popis će do konferencije narasti na maksimalno 15 dizajnera.
1. MAARTEN DE BRUIJN (Spyker, Silvestris) - Nizozemski dizajner i poduzetnik zaslužan za pokretanje Spykera i dizajn svih modela do 2005. kada odlazi iz tvrtke.
2. DARIO DROPUČIĆ (freelance) - Dizajner iz Sv. Ivana Zeline 2009. je diplomirao dizajn vozila na Scuola Politecnica di Design u Milanu
3. ENRICO FAGONE (Car & Transportation design) - Jedan od najuglednijih teoretičara dizajna automobila na svijetu.
4. GEORG GEDL (Audi, BMW, freelance) - Prvi profesionalni dizajner automobila iz bivše Jugoslavije.
5. OMER HALILHODŽIĆ (Volkswagen, Mitsubishi, Daimler, freelance) - Kao direktor dizajna eksterijera Mitsubishija za Europu, preobrazio je izgled marke modelima poput Lancera EVO X
6. NEMANJA LALIČIĆ (Stola, Honda, freelance) - Novosadski dizajner 2008. je za arapsek šeike koncept Maybach Exelero pretvorio u Stolu Phalcon Coupe
7. MARKO LUKOVIĆ (pobjednik Peugeot Design Contest 2001., Zastava, freelance) - Pobjednik najpoznatijeg natječaja za dizajn automobila na svijetu koji se održava u organizaciji Peugeota.
8. SEBASTIEN STASSIN (Piaggio, Honda Motorcycles, KTM, Kiska) - Dizajner motocikala zaslužan za izgled ekstremnog KTM-a X-Bow.
9. DRAGAN ŽEGARAC (Volvo, Volkswagen) - Mostarski inženjer voditelj je projekata u odjelu za dizajn Volkswagena

NATJEČAJ AUTO(R) 2010. započeo je u listopadu 2009. prezentacijama studentima produkt dizajna u Zagrebu, Beogradu i Sarajevu. Tema natječaja je dizajnirati osobno prijevozno sredstvo za ljude starije od 60 godina uzimajući u obzir njihove želje, potrebe i mogućnosti. Zašto baš ova tema? U slijedećih 15 godina 20% stanovništva najrazvijenijih zemalja svijeta biti će starije od 60 godina, što predstavlja novu tržišnu nišu.

Sponzor nagrade za najbolji rad je Citroën i ona se sastoji od putovanja u Pariz Citroënom DS3 na pet dana i posjetom centru za dizajn Grupe PSA (Peugeot i Citroën), Citroënovom muzeju i vožnjom Spačekom po Parizu. Najbolji rad odabrati će žiri sastavljen isključivo od profesionalnih dizajnera automobila - govornika konferencije. Natječaj je otvoren svima koji nisu profesionalni dizajneri automobila. Rok za predaju radova je 20. 3. 2010. Više informacija možete pronaći na:
www.konferencijaodizajnuautomobila.com

KOTIZACIJA ZA KONFERENCIJU
100 Kn oba dana, 75 Kn jedan dan.
Studenti: 50 Kn oba dana, 35 Kn jedan dan.
Kada
20.03.2010
Do
21.03.2010
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7699

-

'Arhipelag gastarbeiter – Drago Trumbetaš i njegov svijet'
Dom HDLU
Trg žrtava fašizma bb,
01/4611-818
Klikni za prikaz karte
Vrsta događaja
Izložba

Izložba 'Arhipelag gastarbeiter – Drago Trumbetaš i njegov svijet' otvara se u utorak, 2. ožujka, u 19 sati, u galeriji Prsten, HDLU Zagreb. 'Arhipelag gastarbeiter' čine izložba i prateći program književnih večeri i panel diskusija te jedna tematska filmska večer. Izložba traje do 28. ožujka.

Na izložbi je prikazan frankfurtski mikrokozam gastarbeitera Trumbetaša. Čine je njegova izvorno rekonstruirana emigrantska sobica iz Frankfurta, s namještajem i upotrebnim predmetima koje je na povratku u cijelosti pohranio u svojoj kući te umjetnikovi asamblaži odnosno panoi na pojedine teme iz tog njegovog života i životnog puta. Na svakome je po jedan crtež ili grafika kojima su pridodani novinski članci iz njemačkog tiska vezani za strane radnike. Treća sastavnica panoa su privatne fotografije obitelji i kolega. One na osobnoj ravni prate i autentično produbljuju teme panoa, kao na primjer oproštaj sa suprugom prilikom odlaska sa zagrebačkog glavnog kolodvora.

Zamišljeni i izvedeni kao samostalne likovne kompozicije, panoi javnosti i poznavateljima Trumbetaševog opusa ujedno omogućuju uvid u izvore nadahnuća njegovih proslavljenih crteža i nedvosmisleno utvrđuju njihov dokumentaristički, dnevnički i kulturološki značaj. Sačuvana novinska dokumentacija i brojne snimke velika su dragocjenost, ništa manja od sad već povijesnog namještaja, upotrebnih predmeta i dijelova odjeće. Izložba je ostvarenje je dugotrajne želje Drage Trumbetaša da integralno predstavi i konačno valorizira dio opusa koji je u dosadašnjim razmatranjima njegovog stvaralaštva bio interpretiran kao prateći materijal ili didaktična dokumentacija.

Da je riječ o potpuno autonomnoj stvaralačkoj težnji najbolje ukazuje broj od preko 100 na kojima je autor unutar vlastitog opusa vjerojatno najjasnije izrazio stav da je on ponajprije čovjek koji govori istinu. Nastojeći održati pravi omjer subjektivnog i objektivnog, Trumbetaš je mapirao ne samo jedan život, socijalnu sudbinu i fenomen, već i duhovno ozračje koje, sagledano kroz specifičan rakurs tretmana inozemnih radnika, predstavlja izravno Njemačku, a uistinu širu zapadnoeuropsku stvarnost između 1968. i 1985. godine.

Autodidakt iz obezličene zagrebačke okolice bez ikakve pompe izravno svrstava među istinski ovovremene multimedijske umjetnike. Upravo kurentna umjetnička praksa i njeni sljedbenici čiji standardni izraz podrazumijeva kako obvezu reference prema društvenom okruženju, tako i aproprijaciju masmedijskog materijala, eksploataciju osobne povijesti, vođenje dnevničkih zapisa, organiziranje i interpretaciju baza podataka i slično, u Trumbetaševim četrdeset godina starim kolažima mogu pronaći svog nedovoljno prepoznatog duhovnog prethodnika.
Kustos: Nenad Popović
Kada
02.03.2010
Do
28.03.2010
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7702

-

EduFilm
Studentski Centar u Zagrebu
Savska cesta 25
01/4593-555
Klikni za prikaz karte
Vrsta događaja
Film - Hrvatski
Pomoćna vrsta događaja
Predavanje

Novi program Kulture promjene - EduFilm, započinje s ciklusom hrvatskog igranog filma u MM-u!

Program EduFilm zamišljen je prije svega kao prostor za gledanje i diskutiranje o filmovima koji su obilježili sedmu umjetnost.

Ovogodišnji program započinjemo s ciklusom hrvatskog igranog filma u kojem se daje presjek radova najistaknutijih hrvatskih autora s posebnom pažnjom na naslove koji su (pre) rijetko mogli biti viđeni na velikom platnu.

Ciklus započinjemo u srijedu, 3.3. u 20 sati s filmom Branka Bauera “Ne okreći se sine”.

8. ožujka u 19 sati prof. Nikica Gilić će održati predavanje nakon čega slijedi Tanhoferov “H-8…”.

Sljedeći termini projekcija su 10., 15., 29. i 31.3. te 2. i 3.4. u 20 sati, a neki od autora čije ćete filmove moći pogledati su Babaja, Radić, Grlić i Tadić.

ULAZ NA SVA PREDAVANJA I PROJEKCIJE JE BESPLATAN!

Ukoliko želite prijaviti svoj film za prikazivanje u MM centru, kao i za sve ostale informacije vezano za EduFilm-ski program, pišite nam na kultura@sczg.hr.

Voditelj EduFilma: Luka Kosmat

EduFilm namijenjen je svima koji su zainteresirani za film s posebnim naglaskom na studente koji slušaju filmološke kolegije na Filozofskom fakultetu i ADU budući ćemo se pri organizaciji ciklusa truditi pratiti nastavu filmoloških kolegija na tim fakultetima.

Ciklusi će također aktualizirati i revalorizirati određene strane kinematografije koje kod nas nisu bile u komercijalnoj distribuciji.

Jedan od kriterija odabira filmova je i promicanje filmske umjetnosti te u tom nastojanju prikazivati će se filmovi koji čine presjek sveukupnog filmskog stvaralaštva.

Od početaka nijemog filma i razvijanja klasičnog fabularnog stila, preko sovjetske montažne škole, francuske avangarde, danskog nijemog filma do dolaska zvučnog filma i klasičnog hollywooda, francuskog poetskog realizma, japanskog predratnog i postratnog filma, novog vala, novog hollywooda 70-ih kroz postmodernizam 80-ih i 90-ih, pa sve do suvremenijih uradaka.

Ujedno otvaramo prostor domaćim mladim autorima koji bi mogli premijerno svoje filmove prikazivati u prostorima MM centra.

S obzirom na edukativnu komponentu programa u MM centru svaki ciklus uključivati će uvodno predavanje profesora s fakulteta i akademije, filmologa i stručnjaka filmske struke koji će dati osnovne smjernice o pojedinim filmskim razdobljima, žanrovima, autorima, itd...
Kada
03.03.2010
Cijena
BESPLATNO
Repriza događaja
EduFilm, 08.03.2010
EduFilm, 10.03.2010
EduFilm, 15.03.2010
EduFilm, 29.03.2010
EduFilm, 31.03.2010
EduFilm, 02.04.2010
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7738

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #288 : Ožujak 01, 2010, 11:38:43 poslijepodne »
Plesnjak slušaonica
KSET
Unska 3, 10000 Zagreb
01/ 6129-758
Klikni za prikaz karte
Vrsta događaja
Klupska
Pomoćna vrsta događaja
Ples - Vi plešete

Ljetne suknjice, bijele dokoljenke, uvojci, mašne za kosu, tanke kravate, uski sakoi, tanke kravate, leptir mašne, 50e, 60e, karirani stolnjaci, milkshake, naše bake i djedovi, prvi plesovi, sramežljivi stiskavci, američki duh zabave, plesnjaci na Ribnjaku, Studentskom centru, Tuškancu...

Crveni koralji, Đavoli, Mlinarec, Pro Arte, Grupa Mi, 220, Indexi, Šerfezi, Robić, Vučković, 4M, Štefok, Slabinac, Stefanović... Beatlesi, Isley Brothers, Etta James, The Platters, Pat Boone, The Marvelettes, The Temptations, The Righteous Brothers, Elvis, Sinatra, blue moon, doo wop...

bezvremenski duh plesnjaka za neke nove generacije.


Ulaz je otvoren od 20h. Ulaznice su po cijeni od 5kn za x-icom, odnosno 10kn bez iste.
Kada
02.03.2010 u 20
Cijena
od 5 do 10 kuna
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7750

-

80's karaoke 
KSET
Unska 3, 10000 Zagreb
01/ 6129-758
Klikni za prikaz karte
Vrsta događaja
Klupska - 80´te, Karaoke

Ovog puta se na karaokama vraćamo u prošlo stoljeće, 30tak godina unatrag u vrijeme u kojem su vladali Alphaville, Falco, Madonna, Eurythmics, The Smiths, Queen, Wham, Billy Idol, Michael Jackson i mnogi drugi. Moći će se pjevati sve pjesme iz tog vremena a poželjno je i biti obučen u stilu jer vam to može donijeti dodatne bodove potrebne za pobjedu.

Osim toga tu je i jeftina KSET-ova cuga i zabavni voditelji. Vidimo se u KSET-u!

Ulaznice su po cijeni od 15kn sa x-icom, odnosno 20kn bez iste. Ulaz je otvoren od 20h.
Kada
19.03.2010 u 20
Cijena
od 15 do 20 kuna
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7757

-

Formula 1 GP Zagreb event
The movie pub
Savska cesta 141, 10000 Zagreb
01/6055-045
Klikni za prikaz karte
Vrsta događaja
Klupska
Pomoćna vrsta događaja
Sport - Auto/Moto

S obzirom kako sumnjamo da će oktanski cirkus ikad stići u lijepu našu, AutoMoto-Portal vam donosi jedinstveni spektakl u vaš grad i u suradnji sa Movie Pub-om organizira grupno praćenje F1 utrka. Ako već ne možete na utrku, mi ćemo specifičan ugođaj stvoriti za vas. Očekujemo vas na startu!

Ova sezona bi prema najavama mogla biti jedna od zanimljivijih unazad nekoliko godina. Nekoliko dobrih momčadi i veliki povratnik u F1 Michael Schumacher, trebali bi osigurati zanimljivu sezonu gledateljima diljem svijeta. Stoga je AutoMoto-Portal odlučio za sve ljubitelje Formule 1 organizirati po prvi puta u ovom obliku, okupljanje i druženje uz utrke Formule 1.

Movie Pub ustupio je prostor s čak 6 plazma televizora i kompletnim audio sustavom, a nalazi se u centru grada na adresi Savska 141. Sami prostor možete pogledati u virtualnoj šetnji na ovom linku.

Za vas smo pripremili zabavni program, nagradne igre, atraktivne hostese i u suradnji sa našim sponzorom Flirt Vodkom specijalnu ponudu pića po promotivnim cijenama. Na vama je samo da ponesete navijačke rekvizite i dobro se zabavite u društvu fanova Formule 1.

Prvi sastanak zakazujemo za 14. ožujka, kada se vozi VN Bahraina. Prošlogodišnji pobjednik bio je Jenson Button, a najbrži krug staze odvozio je upravo Michael Schumacher 2004 godine u Ferrariju. Vidimo se na startu nove sezone u Movie Pub-u!

IZVOR: http://automoto-portal.hr
Kada
14.03.2010
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7775

-

piše Pero Kovačević

`Otac domovine´umro je točno prije 114. godina

28. veljače 1896. godine umro je dr. Ante Starčević, jedna od najumnijih političkih glava što ih je dao hrvatski narod
Pero Kovačević
Članak
Objavljeno: 01.03.2010. 21:14h

Ante Starčević(1823- 1896) je jedan od onih hrvatskih političara koji je imao snage da se odupre svim političkim strankama u tadašnjoj Hrvatskoj, ostavši cijeloga svog života dosljedan - i dosljedno osamljen – u svojim političkim idejama i shvaćanjima, našavši podršku tek u odabranom krugu intelektualaca, književnika, studenata i nacionalno orijentirane omladine.

Osnivač i vođa pravaškog pokreta, koji se počeo cijepati još za njegova života , uporni zagovornik demokratizma, beskompromisni borac protiv sužanjstva, vizionar slobodne Hrvatske, antiklerikalac i buntovnik, Starčević je bio oštar na jeziku i peru kao nitko u njegovo vrijeme.


O Starčeviću je u pojedinim razdobljima, kao i danas, bilo jako malo govora, a njegove su misli bile zanemarivane ili krivo tumačene, pa se zbog toga oko njegovog djela i imena nakupilo puno predrasuda.


Bio je političar, ideolog i književnik, no danas je u Hrvatskoj gotovo nemoguće u knjižarama kupiti bilo koje Starčevićevo djelo.Jednako tako malo ili gotovo ništa nije napisano o 114. godišnjici njegove smrti.

Cjelovit prikaz Starčevićevog lika i djela dao je najsažetije i najispravnije Miroslav Krleža u svom predgovoru knjizi Krste Hegedušića Podravski motivi( Zagreb, 1933.) , gdje kaže: ...» Najlucidnija naša glava koja je našu stvarnost promatrala najpreciznijom pronicljivošću i koja je o toj stvarnosti dala slike za jedno čitavo stoljeće književno i govorničko najplastičnije, jest glava staroga Ante Starčevića».

Zatim nastavlja: «A kao Starčević, tu našu stvarnost nije gledao tako jasno ni jedan naš umjetnik onoga vremena». Krleža govori kako je Starčević bio :»jedini temperament i jedina glava koja je umjela da se uzdigne mjestimično do proročke snage jezičnog izraza». I ne samo jezičnog.


Mnoge Starčevićeve misle vezane za položaj i probleme čovjeka pojedinca, te Hrvate i Hrvatsku i natuknice o «svijetu» su više nego aktualne i dan danas.


« Puk bez svakog morala ne može pod nikakvom vladom, u nikakvom društvu sretan biti.»


«Bez materijalna blagostanja i morala ne može biti ni intelektualne snage, pa gradile se škole, i namještali se učitelji kakve tko hoće.»


«Glavno sredstvo, upravo načelo zle politike stoji u tom, da se na najviše časti, u najviše vlasti postavljaju ljudi što je moguće najhrđaviji i najnesposobniji , ovi ljudi, za uzdržavati se i za napredovati, pripravni su i brzi na svako zlo, na svaku krivicu.»


Hrvatskoj i Zagrebu, danas više nego ikada nedostaju političari Starčevićevog kova koji će našu stvarnost promatrati najpreciznijom pronicljivošću, koji će imati snagu da se odupru svim političkim strankama u današnjoj Hrvatskoj i Zagrebu i ukazivati na položaj i probleme čovjeka pojedinca.


U zemlji i gradu u kojoj je politika postala najunosnija djelatnost, gdje se partikularni stranački interesi stavljaju iznad općeg interesa, teško je očekivati prave reforme i promjene bez osoba- političara Starčevićevog kova. Možda su Starčevićeve knjige i djela upravo zato i nedostupna u knjižarama,a možda zbog toga službena državna i gradska izaslanstva uporno izbjegavaju odati počast i dužno priznanje Anti Starčeviću.


«Ja sam od djetinjstva naučio svaku stvar zvati njezinim pravim imenom. Od toga načela i običaja, kad bi i mogao, ja neću za ničiju volju odstupiti, nego ili ću govoriti iskreno, kako mislim, ili, ako to nije dopušteno, ja ću mučati»
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/otac-domovineumro-je-tocno-prije-114-godina_296109

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #289 : Ožujak 02, 2010, 05:43:59 poslijepodne »
Guns N’Roses u lipnju u Zagrebu!
02. 03. 2010. by dpreradus
Najpopularniji kalifornijski rock bend na svijetu, Guns N’Roses,  nastupiti će u Zagrebu u sklopu svoje europske turneje, 20. lipnja 2010  u Areni. Guns N Roses su  nakon  albuma ChineseDemocracy, na koji se čekalo više od 10 godina  konačno krenuli na europsku turneju  na kojoj će obići 10-tak gradova među kojima je i Zagreb u kojem će prvi put zasvirati svoje najveće hitove.Za ovaj će se koncert svakako tražiti ulaznica više jer se radi o bendu koji je obilježio kraj 80-tim i početak 90-tih godina te godinama bio u centru medijske pozornosti.

Guns N Roses  je američki  hard rock bend koji je krajem 80-tih i početkom 90-tih svojom glazbom, koja je mješavina rocka, bluesa, punka i heavy metala, nekoliko iznimno uspješnih albuma, spektaklularnim koncertima, skandalima i tučnjavama  osvojio svjetsku javnost.
Malo tko se ne sjeća rock balada November rain ili Don’t Cry, dok su Sweet Child Of Mine, Paradise City  i Wellcome to The Jungle bili nezaobilazni hitovi svakog dobrog tuluma.

Njihov  album, Apetite For Destruction koji je izdan 1987. godine  se i danas nalazi na listi najprodavanijih debitantskih albuma na svijetu, dok su  se Use You Illusion  I i II (1991.) prodali u višemilijunskim nakladama. Uslijedio je Spaghetty Incident (1993.) koji je osvojio kritičare ali ne i publiku a na novi album Chinese Democracy fanovi su čekali sve do 2008. godine.

Bend, koji je dobio etiketu najopasnijeg rock benda na svijetu zbog raznih izgreda izazvanih ili članovima benda  ili samim posjetiteljima njihovih koncerata, prodao je više od 100 milijuna albuma te je samo na europskoj turneji 2006. nastupao ispred više od 700.000 obožavatelja.  Njihova trilogija videospotova – November Rain, Don’t Cry i Estranged s albuma Use Your Illusion I i II, ulaze u kategoriju najskupljih videospotova a odskaču i svojim trajanjem. Bend je napravio i veliki soundtrack hit You Could be Mine za blockbuster  Terminator 2: Sudnji dan  s Arnoldom Schwarzeneggerom u glavnoj ulozi i u videospotu se izmjenjuje nastup Gunsa sa scenama i brojnim efektima iz filma. Nastupali su s Metallicom, svirali s Eltonom Johnom, Michaelom Jacksonom,  Rolling Stonesima , osvajali publiku gdje god se pojavili i stvarali opću histeriju. Bend je zaista živio slogan ’seks, drugs & rock ‘n roll’ što su prenosili u svoje pjesme i nastupe pa ih je zbog toga  magazin Q 2005. godine je uvrstio na svoju listu’ 50 BandsTo See Before You Die’.

Iako je prodajaulaznica bila najavljena za 3.03.2010. na svim ovlaštenim prodajnim mjestima sistema  Eventim, fanovi će na svoje ulaznice morati pričekati još nekoliko dana. Naime, zbog tehničkih posebnosti pozornice i njene veličine, te drugih tehničkih elemenata koji će ovaj koncert učiniti nezaboravnim, a na zamolbu managementa, prodaja se odgađa na nekoliko dana dok se ne  utvrdi koja se sjedala mogu puštati u prodaju a iz razloga kako bi svi posjetitelji imali najbolji mogući pogled na pozornicu. Cijene su sljedeće:

FAN PIT STAJANJE:               350 KUNA
STAJANJE:                              300 KUNA
SJEDENJE TRIBINE DOLJE:   330 KUNA
SJEDENJE TRIBINE GORE :   275 KUNA
LOŽE:                                      500 KUNA
http://www.sisak.info/?p=10024242

-

Rafinerija kažnjena sa 150.000 kuna!
02. 03. 2010. by dpreradus
Visoki prekršajni sud potvrdio je krajem prošlog tjedna osuđujuću presudu Prekršajnog suda u Sisku  koji je za onečišćenje zraka osudio INU-Rafineriju Sisak na novčanu kaznu od 150 tisuća kuna, a direktora Rafinerije Damira Butkovića na 20 tisuća kuna. Time je kazna izrečena u sisačkom sudu postala pravomoćna.  Riječ je o prekršajnom postupku koji je proveden temeljem prijave inspekcije za zaštitu okoliša koja je utvrdila da je u plinovima koji su ispuštani iz postrojenja KP6 bila nedopušteno visoka razina ugljičnog monoksida. Onečišćenje je izmjereno unutar samog postrojenja siačke Rafinerije krajem 2008. godine i nije ugrozilo okolinu.
http://www.sisak.info/?p=10024212

Da su inspekcije stalno tak kuražne,jena pilana več odavno nebi delala...

-

CENTAR ZA KULTURU
Tradicionalna izrada pisanica u Sesvetama

Kako izraditi originalnu pisanicu, saznajte na radionicama srijedom 3, 10, 17. i 24.ožujka od 11 do 13 sati. Članak
Autor:
Tajana Šanjug Objavljeno: 02.03.2010. 13:44h 
 
Centar za kulturu Narodnog sveučilišta 'Sesvete' već tradicionalno organizira radionice izrade pisanica.

Pisanica nije samo ukras, ona je i danas lijep dar koji se poklanja svojim najbližima, a osobito je zanimljiva djeci.

Na radionici pisanice će se ukrasiti kvarcnim pijeskom u boji, mramoriranjem, decoupage tehnikom, mozaikom i nekim tradicijskim načinima; oslikavanje voskom i struganje nožićem.

Voditeljice za tradicionalnu izradu radionica su akademska slikarica Roberta Topolovec Pulko i Vjekoslava Damjanović etnolog.

Po završetku radionica u Knjižnici Sesvete organizirat će izložbu i humanitarnu prodaju pisanica.
http://www.zagrebancija.com/hr-kvartovi/tradicionalna-izrada-pisanica-u-sesvetama_296173

-

SASTANAK U MINISTARSTVU
Na zagrebačke ceste dolazi još 500 taksista

Zagrebački su taksisti jutros `isposlovali´ prijedlog kojim će Grad ograničiti broj dozvola te maksimalnu i minimalnu cijenu prijevoza
Photo Anto Magzan/ PIXSELLČlanak
Boris Cvetković Objavljeno: 02.03.2010. 13:17h
 
BEOGRAD JE NEGATIVAN, A ITALIJA POZITIVAN PRIMJER
U ministarstvu Prometa tvrde da će cijena prijevoza taksijem ukidanjem monopola sigurno pasti. Kao pozitivan se primijer ističe Italija, a kao negativni Beograd i Ljubljana, gdje je masovnom konkurencijom kvaliteta usluge znatno pala. Talijanski primjer, pak govori da se dozvola za taksiste kupuje trajno među taksistima, a njihova cijena doseže i do 150 000 eura. Kupovine dozvola u Zagrebu neće biti, već bi kada jedan taksist ode drugi trebao dobiti dozvolu za rad.

- Broj dozvoja za taksi prijevoznike trebala bi ograničiti lokalna samouprava, tj. u ovom slučaju Grad Zagreb.

Kriteriji broja biti će cijena, koja će imati svoj maksimum i minimum. Cijene će biti javne, poznate i dostupne, tako da će svako tko uđe u vozilo znati koliko vožnja stoji.

Usluga će se plaćati po kilometru, a cilj nam je spriječiti pad kvalitete, ali i anarhiju u prijevozu – izjavio je Dražen Breglec, državni tajnik za promet.

Ukupan broj dozvola ograničiti će gradski Ured za promet, a do kraja godine na zagrebačkim bi cestama tako moglo 'patrolirati' i više od 1 500 taksista. Ova verzija prijedloga usuglašena je na današnjem sastanku predstavnika Hrvatske obrtničke komore, Radio Taxi Zagreba i predstavnika Ureda za promet Grada Zagreba sa državnim tajnikom za promet Draženom Breglecom.

Predstavnici Grada, HOK-a i ministarstva prometa sastanak su završili zajedničkom odlukom, koja je kod predstavnika Radio Taxi Zagreba, na čelu sa predsjednikom Jurajem Šnidarićem izazvala podosta sumnje.
 

 
Photo Boris Cvetković 
 
Model koji će funkcionirati na zagrebačkim prometnicama biti će, prema sadašnjem prijedlogu sličan modelima koji već dugo postoje u zemljama poput Italije, gdje je reguliran broj vozila te cijena i kvaliteta.

Prema sadašnjem modelu, na 1200 stanovnika dolazi jedan taksist, a prema novom bi prijedlogu na 800 stanovnika dolazio jedan taksist. Ukupan bi broj, tako porastao za oko 50 posto, što znači da bi na sadašnja 1034 zagrebačka taksista moglo doći njih još 500.

Pod padom kvalitete, državni tajnik Dražen Breglec smatra i kvalitetu vozila. Tu se ubraja i veličina prtljažnog prostora, ali i ABS te nužna sigurnosna i druga oprema koju putnici moraju imati.

Kada prijedlog bude konačno gotov, biti će poslan na ocjenu zakonitosti, kao i Agenciji za tržišno natjecanje koja će ocijeniti njegovu tržišnu konkurentnost. Cijeli bi slučaj mogao dobiti zakonski okvir već kroz dva mjeseca.
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/na-zagrebacke-ceste-dolazi-jos-500-taksista_296181

"Klipove u točkove" konkurencije.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #290 : Ožujak 03, 2010, 02:07:55 poslijepodne »
  Srijeda, 03.03.2010 13:14  Autor: Josipa Tonković   
 
Umjesto proslave prosvjed ?
Sindikati najavili mogućnost prosvjeda 1.svibnja
   

SISAK - „Za sada konkretnih najava prosvjeda u tvrtkama s našeg područja nema, no postoji mogućnost prosvjedovanja zaposlenika tvrtke KIO koja svoj pogon ima u Dvoru“, kazao je Darko Idžaković, regionalni sindikalni povjerenik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.

Naglasio je kako je stanje iznimno teško, sve više se tvrtki gasi, a kako bi upozorili na tešku situaciju i sindikati će organizirati prosvjed. „Prvi svibnja ove godine, organizirati će se prosvjedi, a ne proslava Dana rada. Želimo da se napokon nešto učini za razvoj gospodarstva i standard građana. Prosvjedi će biti organizirani u četiri velika grada – Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu.“ Kazao je kako je još uvijek rano za procjene koliko će se prosvjednika s našeg područja tada uputiti prema Zagrebu, no za očekivati je veliki broj ljudi jer mnogi su nezadovoljni današnjom pozicijom radnika u Hrvatskoj.

Tešku situaciju u državi, pa tako i na području naše županije, pokazuju i najnoviji podaci sindikata. Naime, objavljena je sindikalna košarica za prošli mjesec koja doista nije obećavajuća. Sindikati njome poručuju kako se prosječnom netto plaćom u Hrvatskoj može pokriti samo 86,19 posto troškova života, a najviše se i to 33,62 % i dalje izdvaja za prehranu.

Idžaković je, upitan, misli li da će to Hrvate nagnati na kupovinu u inozemstvu, kazao kako nije siguran jer se odlaskom u inozemstvo javljaju neki novi troškovi – za gorivo i slično, no kaže, nada se kako će se situacija u narednim mjesecima poboljšati, te da ćemo svi lakše živjeti.
 
http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/8371/106/

-

Utorak, 02.03.2010 11:55  Autor: Nikola Blažeković   
 
RALU u Popovači
Pismo namjere Luke Rajića.
   

POPOVAČA - U Popovači su započeli građevinski radovi na tvornici generičkih lijekova tvrtke Pharmas Luke Rajića. U poslovnoj zoni uz auto cestu ukupne površine 10 ha općina je izgradila prilaznu cestu i svu potrebnu komunalnu infrastrukturu. Nakon ulaganja tvrtke Sano i Luke Rajića, općina Popovača želi zonu proširiti za još 26 ha. Luka Rajić vraća se svojoj prvoj ljubavi - kamionima i u Popovači želi izgraditi sjedište svoje prijevozničke tvrtke RALU. Još je nekoliko velikih tvrtki iz Hrvatske općini poslalo pismo namjere za investiranje u Popovači, potvrdio je načelnik općine Josip Mišković. "Mislim da najveći interes u tome ima tvrtka RALU koja je poslala pismo namjere za 26 ha, gotovo za čitavu zonu. Njima je prioritet 10 ha gdje bi napravili paletno skladište za potrebe njihovog transportnog poduzeća, a isto tako garaže, servisni centar i sve ostalo što ide uz jedan takav koncern, koji bi se, ja se nadam, trebao napraviti ovdje u općini Popovača."

Općina Popovača prije dvije godine od države je zatražila  da joj dodijeli državno zemljište uz sadašnju poslovnu zonu i prenamjeni ga iz poljoprivrednog u građevinsko zemljište. Postupak je negdje zastao u birokratskim ladicama ministarstva poljoprivrede i gospodarstva. Načelnik općine Popovača nezadovoljan je zbog toga, iako svakog dana očekuje završetak tog postupka i dobivanje pozitivnog rješenja. "Svi očekuju, a pogotovo investitori da se ta birokratska barijera što više smanji i da se u što kraćem vremenu realiziraju. To smo uspjeli kod tvornice Pharmas koja je uspjela za četiri, pet mjeseci dobiti uporabnu i građevinsku dozvolu, a evo ovdje daljnjih 6 mjeseci nismo uspjeli riješiti problem sa dodjelom zemljišta općini Popovača."

Načelnik Josip Mišković najavljuje kako će općina Popovča učiniti sve kako bi se proširila poslovna zona i nastavila gospodarske investicije u Popovači.
 
http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/8363/106/

-

Marof: Svečano potpisivanje darovnog Ugovora
(02.03.2010.)
 
Općina Lekenik je 2006. godine osnovala poslovnu zonu 'Marof' površine 44,64 hektara, sa 43 parcele od kojih su 23 namjenjene za gospodarsko proizvodne namjene i 20 parcela za gospodarsko poslovne namjene. Ukupna vrijednost ulaganja u Poslovnu zonu 'Marof' procjenjuje se na 28 milijuna i 110 tisuća kuna.

U petak, 5. ožujka 2010. godine pristupa se svečanom potpisivanju darovnog Ugovora, kojim Vlada Republike Hrvatske, zastupana po državnom tajniku za upravljanje državnom imovinom, Jozi Saraču, daruje zemljište u svrhu osnivanja Poslovne zone 'Marof'. Vrijednost zemljišta je 34 milijuna, 68 tisuća i 400 kuna. Darovnim Ugovorom će većina zemljišta postati vlasništvo Općine Lekenik, dok se za još 6 spornih parcela čeka rješenje Općinskog suda, jer su u pojedinačnim zemljišno knjižnim postupcima.

Cilj Općine Lekenik je iskoristiti potencijal svog povoljnog smještaja i dovesti na svoje područje podizetnike i gospodarstvenike koji će svojim djelatnostima ostvariti napredak Općine. U korist ovog poslovnog poteza idu i projni preduvjeti razvoja: povoljni geografski položaj, blizina metropole, zračne luke, željeznice, blizina čvorišta buduće autoceste ZG-SK, te smještaj poslovne zone uz državni prometni pravac D-30, koji spovezuje Zagreb i Sisak. Pošto se brojni ulagači interesiraju za mogućnost ulaganja u Poslovnu zonu 'Marof', za očekivati je da će ona pridonijeti prosperitet ovom kraju. U prvoj fazi poslovanja očekuje se zapošljavanje oko 450 djelatnika.

Nakon potpisivanja darovnog Ugovora slijedi opremanje zemljišta posebnom infrastrukturom, koja je preduvjet za početak daljnjeg djelovanja u Poslovnoj zoni 'Marof'.
http://www.rtl-radio.hr/default/news.php?kat_id=18&news_id=4537#4537

Ono,kaj ni recesija,kriza i tak to..?Il je to samo prinami?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #291 : Ožujak 04, 2010, 05:43:37 poslijepodne »
Zavičajni muzej Donja Kupčina
Zavičajni muzej Donja Kupčina je osnovan 1973.godine. Smješten je tridesetak kilometara južno od Zagreba u istoimenom selu te predstavlja jedan je od većih hrvatskih muzeja na otvorenom.
Gradio se planski i sustavno tako što je na današnji prostor Muzeja sredinom 20.stoljeća bilo premješteno pet zgrada iz pojedinih zaseoka Donje Kupčine. U njima leži velika kulturna i povijesna vrijednost jer predstavljaju tipične stambene i gospodarske objekte sela, a ujedno predstavljaju i vrijedne primjere narodnog graditeljstva Pokuplja, Turopolja i Hrvatske Posavine.
Tri stambene zgrade – čardaci i prizemnica,  te gospodarski objekti – štala, ostava i krušna peć napravljeni su od hrastovih dasaka planjki i potječu iz kraja 19.stoljeća. Mještani Donje Kupčine popunjavali su zgrade tijekom vremena s predmetima koje su donosili iz svojih domaćinstva, a koji su vremenom, procesom osuvremenjivanja, izlazili iz svakodnevne uporabe.
U Zavičajnom muzeju se tako može vidjeti bogata zbirka tekstila (narodna nošnja i ostale narodne rukotvorine ukrašene tradicijskim ornamentima), stare peći, ormari, drveni kredenci, stolovi, stolice, kreveti, te veliki broj keramičkog, željeznog i drvenog posuđa. Ove predmete mještani su donosili i darovali Muzeju tijekom četiri desetljeća, uglavnom nakon što bi predmeti izašli iz uporabe u domaćinstvu.
Na isti su način u Muzej donosili poljoprivredne alatke, sprave za obradu tekstila, te naprave za dizanje i vuču drvenih zgrada (koje su posebno zanimljive s obzirom da su se pomoću njih mogli premještati s jednog mjesta na drugo veliki drveni stambeni i gospodarski objekti), te ostali brojni predmeti tradicijske baštine Donje Kupčine i njene okolice.
Izložena je i stara kočija koja je bila jedino prijevozno sredstvo do pojave bicikla i automobila. Na dvornom mjestu u sredini Zavičajnog muzeja smješten je zdenac na šibu s drvenom krunom.
U postavu izložbi indirektno sudjeluju i sami mještani (svojim kazivanjima) čime Muzej teži tome da bude utemeljen na lokalnoj zajednici i u potpunosti otvoren prema njoj. Namjera izložbi je prihvaćanje baštine kao kolektivnog pamćenja i kao totaliteta pri čemu se kroz izložbeni proces koriste znanstveni argumenti kako bi se prezentirala vizija, pitanja i mogućnosti sa svrhom da Muzej koristi zajednici i općem interesu društva. 
Zavičajni muzej Donja Kupčina čuva svoju vrijednost u iznimnoj i skladnoj kombinaciji između prezentirane zaštićene baštine u prvenstveno seoskom prostoru i muzejskog načina prikupljanja i tumačenja vrijednosti koja su nadživjela vrijeme i svjedoče o njemu. Integracija prezentiranih i očuvanih seoskih okućnica ili grupiranih vrijednih stambenih i gospodarskih objekata, te njegovanje autentičnih poljoprivrednih kultura mogu se smatrati cjelovitim prikazom odnosa čovjeka prema okolini sa svim povijesnim mijenama.
 
 Radionice:
- Namijenjene su djeci predškolske i školske dobi i organizirane u dvorištu muzeja i u zidanoj zgradi (u vrijeme zimskih mjeseci).
- Edukacijski programi sa ciljem upoznavanja kulturne i prirodne baštine, te tradicijskog materijalnog i nematerijalnog naslijeđa. 
- Vezane uz godišnje običaje (Uskrs, Dani kruha, Božić, Fašnik ...) kao i uz tradicijske obrte: obrada drva, keramike...
Radionice i posjeti su također vezani uz izložbe i edukacijske akcije u Etnografskom muzeju u Zagrebu kao dodatno upoznavanje baštine.
Organizacija grupnih posjeta se mogu dogovoriti preko Etnografskog muzeja Zagreb na broj telefona 01/4826-220, i
Turističke zajednice Općine Pisarovina na broj telefona  099/6292-257.
 
Cijene ulaznica kn
ODRASLI 10
DJECA, ĐACI, STUDENTI, UMIROVLJENICI 5
OBITELJSKA ULAZNICA 30
RADIONICE 15
STRUČNO VODSTVO (uz prethodnu najavu) 50

Radno vrijeme:
LJETNO (01.04. do 30.09.)         
uto-pet                      9-17 sati
sub                          10-14 sati
ZIMSKO (01.10. do 31.03.)
uto-pet                     9-16 sati
http://www.pisarovina.hr/lij_zavicajni_muzej.aspx

-

01.03.2010.
Oblikovanje novih turističkih proizvoda
 
S ciljem osmišljavanja novih turističkih proizvoda, Turistički klaster “Po Sutli i Žumberku”, za svoje članove s područja Zagrebačke županije, organizira danas i sutra u Duhovno-obrazovnom centru “Marijin dvor Lužnica” seminar “Oblikovanje i realizacija novih turističkih proizvoda”.

S praktičnim radionicama, seminar je upriličen u suradnji sa Županijom, njezinim Upravnim odjelom za gospodarstvo, a predavači su Romana Franjić - prodekanica Zagrebačke škola za menadžment, Bojana Markotić Krstinić - izvršna direktorica Regionalnog razvojnog edukacijskog centra “Primus Fortissimus” i Željko Trezner - direktor Udruge Hrvatskih putničkih agencija.

Uvodno izlaganje imao je Krunoslav Pilko, županijski pročelnik za gospodarstvo, ustvrdivši da na području županije ima 'turističkih atrakcija', ali, na žalost, one zasad nisu 'upakirane' u primamljiv turistički proizvod. Članovi klastera, dodao je, trenutačno se susreću s dva osnovna problema - nerazvijenim turističkim proizvodom i malom potražnjom za njim.

«Put od 'turističke atrakcije' do proizvoda iznimno je mukotrpan. A, ako nakon toga proizvodi nisu umreženi, te ako se za njih ne zainteresiraju turističke agencije, uspjeha neće biti», poručio je Pilko, naglasivši da će ulaskom Hrvatske u EU pojedinačnih potpora biti sve manje, stoga je nužno udruživanje kroz klastere koji će prema fondovima EU ići sa zajedničkim projektima svojih članova.

Romana Franjić poručila je polaznicima seminara da trebaju prepoznati dodanu vrijednost u turizmu, odnosno spoznati da je na tržištu održiv samo onaj proizvod koji nije nametnut, kojega su sami kreirali.

«Svoju strast trebate pretočiti u dobit! Turiste zanima kako se nekada živjelo, vole tradiciju i vraćanje u prošlost. Morate im pružiti autentičan doživljaj, razvijati 'tržište posebnoga interesa', a ne masovni turizam», objasnila je Franjić.
http://www.zagrebacka-zupanija.hr/vijesti?year=2010&id=430

Osim plana Etno sela-kaj smo,kak smo,de smo?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #292 : Ožujak 04, 2010, 05:46:46 poslijepodne »
Naučite češki
04.03.2010. :: 09:02
      Češka beseda Sisak i ove godine nastavlja s organiziranjem besplatnog tečaja učenja češkog jezika. Za polaznike, napominju, nije potrebno nikakvo predznanje. Tečaj će se održavati u prostorijama Češke besede na sisačkom bazenu, svakog petka, sve do početka lipnja.
    Tečaj češkog jezika vodit će profesorica Romana Pastuović, a prvi termin zakazan je za sutra u 18 sati.

Radio Sisak (ibb)
http://www.radiosisak.hr/index.php?page=article&article_id=1842

Pripreme za leto...  ;D

-

„SUPERNOVA“ U BUZINU - Tvrtka Dalekovod dobila je 80,7 milijuna eura vrijedan posao gradnje trgovačkog centra "Supernova" u jugoistočnom zagrebačkom predgrađu Buzinu, čiji je investitor jedan austrijski koncern. Radovi počinju ovog mjeseca, a dovršetak je planiran za 20 mjeseci. Novi trgovački centar nalazit će se na 262 tisuće četvornih metara površine kod ranžirnog kolodvora. Uz prodajne prostore, imat će poslovnu zgradu, garaže, parkirališta, šest kino dvorana, kasino, kuglanu, ugostiteljske lokale, igraonicu za djecu i druge sadržaje.
http://www.radio-kaj.hr/

-

RADOVI U TIJEKU
Samobor do kraja godine ima novi kolodvor


Novi autobusni kolodvor vrijedan 36 milijuna kuna, izgrađen bi trebao biti do kraja ove godine
Photo Radio SamoborČlanak
Autor:
Radio Samobor Objavljeno: 04.03.2010. 17:19h

Radovi na izgradnji novog autobusnog kolodvoru odvijaju se prema planu. Gradonačelnik je najavio kako će uskoro krenuti izgradnja dvaju rotora na "betonki" pa će biti potrebno izmjestiti dio prometa. Radi se o nekoliko stotina metara ceste, a promet će biti preusmjeren na okolne ulice te je gradonačelnik najavio kako će se pokušati radove obaviti što brže kako bi privremena regulacija prometa trajala što kraće.

 
Photo Samobor.hr 
 
Dok se ne izgradi novi kolodvor, Grad je dužan tvrtki ŽE-ZA, plaćati najam za korištenje sadašnjeg kolodvora. Postojeći ugovor ističe, pa se pregovara o daljnjim uvjetima plaćanja i visini najma - potvrdio je gradonačelnik Beljak, no nadodao je kako ne želi u tijeku pregovora iznositi previše detalja u javnost.

- Ono što mogu reći je da nam je privatni vlasnik kolodvora izašao u susret i odgodio prvu ratu plaćanja za 1. rujna, odnosno, dao nam je 6 mjeseci počeka. Međutim to je sve u sklopu jednog dubljeg razgovora o sudbini starog kolodvora za koji ŽE-ZA ima određene planove. Čim se izgradi novi i mi se preselimo oni bi uklonili postojeći objekt i radili nešto o čemu će samoborska javnost biti pravovremeno obaviještena. Onda ćemo otvoriti jednu pravu javnu raspravu da nam se ne bi dogodio nekakav drugi "Cvjetni trg" ili tako nešto - najavio je gradonačelnik.
http://www.zagrebancija.com/hr-zupanija/samobor-do-kraja-godine-ima-novi-kolodvor_296540

Takov kolodvor na Gorice bi bil superjeftineji,tu negde oko 186 mil. HRKov...  ^-^

-

PUT NA GRBAČI ZAGREPČANA
Melčić o konkurenciji, u Holdingu se tome smiju


Melčićev pomoćnik Lažetić otišao je u Hong Kong na sajam kako bi se borio protiv konkurencije, a u Holdingu tvrde da konkurencije nema
Photo Željko Hladika/ PixsellČlanak
Autor:
Nina Tomljanović Objavljeno: 04.03.2010. 12:18h

Direktor čistoće Marko Melčić bez znanja uprave Zagrebačkog Holdinga dao je 'zeleno svjetlo' svojem pomoćniku Miodragu Lažetića da na osam dana otputuje u Hong Kong.

 
Photo Antonio Bronic/ PIXSELL 
 
Melčić tvrdi da on kao direktor Čistoće ima puno pravo bez znanja Uprave slati svoje ljude gdje god želi, ali da dozvolu Uprave mora tražiti ukoliko on osobno negdje namjerava ići.

- To je moje važeće pravo kao direktora Čistoće. Ako Uprava tvrdi da je ona nadležna odobriti putovanje mojih ljudi, to nije točno i to je očito rekao netko tko me želi sankcionirati – rekao nam je Melčić.


Ipak, kako doznajemo u samoj Upravi Holdinga  smatraju drugačije, odnosno smatra da je Uprava itekako trebala odobriti Lažetićevo putovanje koje je, naime, Čistoća trebala platiti 14 tisuća kuna.

-Po logici zdravog razuma smatram da Melčić nije nadležan slati ljude bez znanja Uprave na ikakva putovanja, pogotovo ne u inozemstvo - rekao nam je sugovornik iz Holdinga.

Melčić se Lažetićevim putem u Hong Kong bori protiv konkurencije?

Nakon niza informacija o tome da li je Melčić smio ili nije smio poslati svog pomoćnika na putovanje, postavlja se pitanje zašto je Lažetić uopće otputovao u Hong Kong.

Melčić tvrdi da svi naši trgovci kupuju proizvode u Kini te da je htio doznati informacije iz prve ruke jer oni, naime, imaju konkurenciju.

'Htjeli smo se o cijenama i novim proizvodima informirati na licu mjesta, a ne da takve informacije dobivamo iz pete ruke – kaže Melčić dodavši da je Lažetić bio na sajmu opreme i potrošnih materijala koje oni koriste.

Izvor iz Zagrebačkog Holdinga pak tvrdi da Čistoća u Zagrebu, pa i Hrvatskoj nema nikakvu konkurenciju te da ne zna na što je Melčić pod time mislio.
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/melcic-o-konkurenciji-u-holdingu-se-tome-smiju_296482

Konkurencija nigdar ne spi.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #293 : Ožujak 04, 2010, 10:56:26 poslijepodne »
Uklanjaju se ruševine
1.3.2010
Za uklanjanje ruševne zgrade starog mlina u Mjesnom odboru Tušilović Upravni odbor za komunalno gospodarstvo zatražilo je i dobilo ponude od pet tvrtki. Odabrana je najpovoljnija, a rušenje će se izvršiti temeljem Rješenja gradonačelnika i naloga komunalnog redarstva. Objekt je opasan za život i zdravlje ljudi, a njegovo uklanjanje očekuje se tijekom ožujka. Upravni odbor za komunalno gospodarstvo zatražit će dozvolu i za uklanjanje urušenog krova Doma u Vodostaju. Iako zgrada nije u vlasništvu Grada Karlovca, saniranju će se pristupiti jer predstavlja opasnost za mještane.
http://www.karlovac.hr/news.aspx?newsID=955&pageID=1

Ima toga i po centru Gorice...

-

Gospodarstvo: Sjednica odbora za komunalni sustav

Magistralni vodovod, projektiranje vodovodne mreže i biološkog prerađivača otpadnih voda projekti su od kojih grad Kutina neće odustati unatoč krizi.
 
Sjednica odbora za komunalni sustav 3.3.2010. - Gospodarstvo

 
Neki od tih projekata bit će kandidirani i za sufinanciranje iz predpristupnih fondova Eruopske unije i od tih projekata se jednostavno ne može odustati. Rekao je to na prvoj sjednici Odbora za komunalni sustav i građenje gradonačelnik Davor Žmegač. "To su nekakvi veliki strateški projekti. Kada govorimo o građenju, od većih i značajnih projekata koje moramo pripremati je gradnja novog autobusnog terminala u Kutini, na poziciji starog autobusnog kolodvora. Vjerujemo da ćemo za mjesec dana imati lokacijsku dozvolu. Moj odbor za prostorno uređenje će imati raspravu u slijedećih 10 dana o idejnom projektu, nakon čega ide zahtjev za lokacijsku. Kad oni završe svoj posao unatoč snažnoj krizi pokušat ćemo pripremiti građenje tog objekta sljedeće godine", kaže Žmegač.
Predsjednik Odbora Mijo Šepak je naglasio kako grad Kutina treba nastaviti dobro praksu izgradnje komunalnog sustava kroz Program kapitalnih investicija i održavanja u kojem su ugrađeni i prijedlozi građana:
"I mislim da će jedan od važnijih dokumenata u čijem donošenju, izradi i kreiranju ovaj odbor želi sudjelovati će biti upravo taj program Kapitalnih održavanja i investicija za razdoblje 2010. – 2014. godina. Onda ćemo imati vrlo jasnu sliku i građanima vrlo transparentno reći šta oni mogu očekivati u četverogodišnjem periodu, znači nekakvom srednjeročnom razdbolju".
Mijo Šepak je dodao kako u taj dokument treba biti uključen i gotovi Program održavanja cesta čija je vrijednost 42 mil kn. Prioriteti iz tog programa donosit će se u suradnji s građanima. Pročelnik gradskog Odjela za komunalni sustav Josip Jelić istaknuo je kako će realizacija tog programa ovisiti o dotoku novca u proračun: «Unatoč tome nastavljamo planirati i izrađivati projekte rekonstrukcija cesta, jer bi neke projekte mogli aplicirati za Europske fondove.» te je težinu krize ilustrirao prvim slijedećim zadatkom Odjela za komunalni sustav. "Mi ćemo sada krenuti u intenzivnu sanaciju cesta i udarnih rupa pošto je ova zima bila jedna od težih, koja nam je uništila ceste i mi ćemo morati krenuti u sanaciju tih cesta. Imamo nekih 800 tisuća kn ove godine što je bitno smanjeno u odnosu na prošlu godinu kad je bilo 2 milijuna kn", rekao je Jelić. Na prvoj sjednici Odbora je zaključeno kako će se pokušati postići što veća suradnja sa građanima kako bi rad Odbora bio što transparentniji i kako bi se riješili zaista najvažniji životni problemi građana na području grada Kutine.
http://www.kutina.hr/Naslovnica/Onlinevijesti/tabid/139/ArticleId/8389/oamid/519/Default.aspx

-

Kultura: U pripremi izložba NAJ

Uz 50 godina Muzeja Moslavine djelatnici Muzeja pripremaju izložbu pod nazivom NAJ…

U pripremi izložba NAJ 4.3.2010. - Kultura

 
Muzej Moslavine Kutina izložbom pod nazivom NAJ obilježit će 50. obljetnicu svoga rada. Tako će 15. ožujka građanima biti prezentiran presjek NAJ materijala iz povijesne, etnografske, arheološke i galerijske zbirke. Autori ove kompleksne izložbe su Slavica Mioslavac, Jasmina Uroda, Ana Bobovec i Mladen Mitar, djelatnici muzeja, koji pripremaju najvrijednije i najznačajnije materijale, odnosno projekte Muzeja i pojedinih zbirki. Autori su se uz stručni kriterij odabira u pripremanju izložbe vodili i interesom i najčešćim pitanjima posjetitelja ove ustanove, među kojima je i velik broj školaraca. Izložba će biti otvorena u 18 sati u Galeriji Muzeja, a sadržavat će 20-tak panoa s opisom i fotografijama, te 50-tak originalnih predmeta predstavljenih u katalogu.
http://kutina.hr/Naslovnica/Onlinevijesti/tabid/139/ArticleId/8392/oamid/519/Default.aspx

-

RADOST USKRSA – PISANICE OD SRCA
04.03.2010.
 
Koprivničko-križevačka županija,  Grad Koprivnica i TZ Koprivničko-križevačke županije poklanjaju stanovnicima i posjetiteljima grada Koprivnice i Koprivničko-križevačke županije ovu jedinstvenu izložbu velikih uskršnjih pisanica na otvorenom.

Projekt TZ KKŽ „Pisanica od srca” započet je prije tri godine i od tada dvadesetak pisanica krasi trgove, galerije i sajamske prostore mnogih gradova i mjesta u Hrvatskoj i inozemstvu. Zahvaljujući suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom i Ministarstvom turizma podravskim pisanicama divili su se u New Yorku, Bilbau, Pamploni, Budimpešti, Klagenfurtu i Ferrari. Ništa manje, njihovoj ljepoti i atraktivnosti divili su se u Vukovaru, Zagrebu, Dubrovniku, Varaždinu, Koprivnici, Đurđevcu, Križevcima, Bjelovaru i Molvama.   

Uspješna prezentacija projekta napravljena je za članice Instituta regija Europe (IRE) u Salzburgu u listopadu 2009. godine.

Potpunu afirmaciju projekt doživljava ove godine. Naime, naši slikari će jednu „Pisanicu od srca“ oslikavati u Rimu, u Galeriji Alberto Sordi. Ova pisanica, dar Koprivničko – križevačke županije biti će poklonjena Svetom Ocu u Vatikanu 17. ožujka 2010. godine. Podravske pisanice biti će izložene desetak dana i ispred operne kuće Scala u Milanu i crkve sv. Jakova u Međugorju

Ovom izložbom podastiremo sudu javnosti manji broj „Pisanica od srca” koje su 2009.g. i 2010.g. u naivnoj maniri oslikali članovi likovnih udruga iz Hlebina, Molvi, Koprivnice, Đurđevca i Kloštra Podravskog.

Nakon ove izložbe pisanice će putovati širom Hrvatske i Europe i ukrašavati mnogobrojne gradove i mjesta na veselje njihovih žitelja i posjetitelja i na taj način promovirati naš grad i našu županiju.

USKRS I TRADICIJA UKRAŠAVANJA PISANICA U HRVATSKOJ

Tradicionalni hrvatski, uskršnji običaj je bojanje uskršnjih jaja – pisanica i međusobno darivanje tim pisanicama. Na proljeće perad počinje nesti jaja koja u sebi skrivaju životnu snagu, a rođenje malog pilića iz jajeta simbolizira izlazak Isusa Krista iz groba, uskrsnuće i život vječni.

Ovo veliko uskršnje jaje, simbol prijateljstva, ljubavi i radosti Uskrsa, dar je Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice stanovnicima i posjetiteljima grada Koprivnice i Koprivničko-križevačke županije za Uskrs 2010. godine. U maniri naive oslikali su ga članovi likovne sekcije „Podravka 72” iz Koprivnice : Marija Stipan, Tomislav Grabar, Josip Gregurić i Zlatko Štrfiček.

Galerija fotografija
http://img710.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=small1267703122p3048731.png

http://www.koprivnica.hr/gradska-uprava/radost-uskrsa-pisanice-od-srca

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #294 : Ožujak 06, 2010, 09:33:17 poslijepodne »
Nova sportska dvorana još skuplja!
05.03.2010. :: 16:29
    Troškovi gradnje sisačke gradske sportske dvorane porasli su za sto milijuna kuna, odnosno za dvije trećine prvotno ugovorenog iznosa!

    U veljači 2008. godine, naime, gradonačelnik Siska Dinko Pintarić i predstavnik Epsilon gradnje potpisali su ugovor, vrijedan 198 milijuna kuna, o gradnji i zakupu triju zgrada, uključujući gradsku sportsku dvoranu. Od toga se na školsku dvoranu u Budaševu i vrtić u naselju Zelenom brijegu odnosilo 40 milijuna kuna, a ostatak, 158 milijuna, na trošak gradnje i zakupa velike sportske dvorane. Tada se mislilo da je sve riješeno, no prekjučer je grad Sisak raspisao natječaj za drugu fazu, odnosno nastavak gradnje dvorane, u vrijednosti od dodatnih 103,2 milijuna kuna. Tu drugu fazu 2008. godine nitko nije spominjao.

   - Mi smo u ovom drugom natječaju obuhvatili ono što je nedostajalo u prvotnom projektu i to smo morali formulirati slično kao i prvi natječaj - rekao nam je predsjednik sisačkog Gradskog vijeća Veljko Novak, ujedno i član povjerenstva koje će odlučivati o novom natječaju. A u tom prvom projektu ispriječile su se velike količine otpada na gradilištu, koje je trebalo ukloniti jer je ondje nekoć bilo gradsko odlagalište smeća. Zatim se utvrdilo kako projektom nije predviđeno opremanje dvorane, a iskrsnuo je i niz nedostataka u projektu, koje je trebalo ispraviti. Sve je to poskupjelo našu dvoranu za 103 milijuna kuna.

Radio Sisak (ibb)
http://www.radiosisak.hr/index.php?page=article&article_id=1857

Majstori.

-

STANOVI U SOPNICI JELKOVEC ZAPOSLENICIMA HOLDINGA?
- Deset mjeseci od prvih useljenja u Sopnicu Jelkovec, prvo naselje građeno prema zagrebačkom modelu stanogradnje još uvijek nije zaživjelo, a s prodajom stanova gotovo se u potpunosti stalo. Mjerodavni u Zagrebačkom Holdingu tvrde da postoji niz zainteresiranih kupaca, jer su ponuđene prodajne cijene još uvijek jedne od najpovoljnijih na tržištu, no problem kupcima predstavljaju banke i visoki krediti. Kao jedno od mogućih rješenja za prodaju 684 neprodana stana spominje se i to da oni budu ponuđeni na prodaju zaposlenicima Holdinga.
http://www.radio-kaj.hr/

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #295 : Ožujak 07, 2010, 11:44:20 prijepodne »
Čestitka gradonačelnika Grada Zagreba u povodu Dana žena 

8. ožujka, Međunarodni dan žena
 

Drage Zagrepčanke,

Danas kada u razvijenim društvima ženska prava više nisu predmet rasprava već se njihovo ostvarivanje podrazumijeva samo po sebi, Dan žena trebamo promatrati kao dan zahvalnosti i poštovanja prema ženama, ali i kao podsjetnik na ljubav i dobrotu kojima nas svakodnevno darivaju.

Međutim, uvijek ima prostora i za dodatni napredak u ravnopravnom uključivanju žena u sve pore ljudskog djelovanja, zato i ovom prilikom, apeliram na borbu za daljnje jačanje svijesti o ulozi žene u društvu i njihovih prava.

Ovo je prilika i za apel na borbu protiv nasilja nad ženama, protiv mobbinga te na jačanje prava žene kao majke i rodilje. Uključivanjem žena u upravljanje i politiku, dobili bismo više mudrosti i tolerancije u društvu.

Uistinu, bez ženske ruke u svim sferama života, ovaj svijet bi bio siromašnije i tužnije mjesto. S tim mislima, svim damama želim sretan Dan žena!

Milan Bandić,
gradonačelnik Grada Zagreba
 
Mile navek na mestu.
 
Čestitka predsjednika Gradske skupštine Grada Zagreba u povodu Dana žena

Čestitka povodom Dana žena
 
Poštovane sugrađanke i sugrađani,

Čestitamo 8. ožujak – Međunarodni dan žena, dan kojim se prisjećamo povijesnih događaja koji su presudno utjecali na položaj žene u društvu.

Unapređenje položaja žene te ostvarivanje ravnopravnosti u svim sferama i segmentima života i društva zajednička je zadaća žena i muškaraca. Obilježavanjem Međunarodnog dana žena u Zagrebu, kao i cijeloj Hrvatskoj razvijamo demokratsku i civilizacijsku svijest te se obvezujemo na nastavak djelovanja i ulaganja zajedničkih napora u svrhu ostvarivanja istinske ravnopravnosti žena i muškaraca.

Povjerenstvo za ravnopravnost  spolova                                                                                        predsjednik Boris Šprem
Gradske skupštine Grada Zagreba
 
http://www.zagreb.hr/

-

Dodatni troškovi na dvorani vrijedni 103 milijuna kuna!
06. 03. 2010. by dpreradus
Troškovi gradnje sisačke gradske sportske dvorane porasli su za sto milijuna kuna, odnosno za dvije trećine prvotnog ugovorenog iznosa!Naime u veljači  2008. godine gradonačelnik Siska Dinko Pintarić i predstavnik Epsilon gradnje Tomislav Topić potpisali su ugovor vrijedan 198 milijuna kuna o pravu gradnje i zakupu triju objekata, uključujući i gradsku sportsku dvoranu. Od toga se na školsku dvoranu u Budaševu i vrtić na Zelenom brijegu odnosilo 40 milijuna kuna, a ostatak, od 158 milijuna, na trošak gradnje i zakupa velike sportske dvorane po modificiranom obliku leasinga. Tada se mislilo da je oko dvorane sve riješeno, nou srijedu je Grad Sisak raspisao javni natječaj za 2. fazu, tj. nastavak izgradnje dvorane, u vrijednosti od 103,2 milijuna kuna, a 2008. godine nitko nije niti spominjao ikakvu drugu fazu radova.

“Sisak će sljedećih 15 godina mjesečno za najam triju novosagrađenih objekata izdvajati oko 1,2 milijuna kuna” – rekao je u veljači 2008. godine gradonačelnik Dinko Pintarić, a sada je jasno da će taj iznos biti još i veći.

Naime, čudan splet okolnosti pratio je gradnju. Prvo su se ispriječile ogromne količine otpada koje je trebalo ukloniti s gradilišta obzirom da je tamo nekoć bilo gradsko odlagalište smeća, zatim se utvrdilo kako projektom nije utvrđeno opremanje samog objekta, a iskrsnulo je i cijeli niz manjih i većih nedostataka u projektu koje je trebalo ispraviti. U studenom 2008. godine toga su postali svjesni i u Gradu Sisku pa je rečeno  da su dodatni troškovi 40 milijuna kuna pa je gradonačelnik Pintarić podnio i kaznenu prijavu.

“Ovdje je riječ o jako velikom novcu i jako velikim greškama odgovornih osoba. Stoga ćemo policiji i Državnom odvjetništvu podnijeti kaznene prijave protiv stručnih osoba koje nisu napravile posao odgovorno” – rekao je tada Pintarić, no do danas istraga, koju provodi Državno odvjetništvo, nije gotova. A troškovi su od tog studenog 2008. godine narasli za dodatnih 60 milijuna kuna, i popeli se na vrtoglavih 261 milijun kuna, koliko će na kraju Grad Sisak platiti sportsku dvoranu.

“Mi smo u ovom drugom natječaju obuhvatili ono što nam je nedostajalo u prvotnom projektu, i to smo morali formulirati slično kao i prvi natječaj, rekao nam je Veljko Novak koji je ujedno i član Povjerenstva koje će odlučivati o novom natječaju.
http://www.sisak.info/?p=10024354

-

Dok-Ingov (i sisački) XD u Ženevi!
05. 03. 2010. by dpreradus
Sisački električni automobil svojim izgledom oduševio je i posjetitelje ženevskog automobilskog sajma gdje je premijerno prikazan. – Ugodno smo svi iznenađeni, automobil je izazvao pozornost, a dizajnu stižu pohvale svih posjetitelja i stručnjaka, posebno iz Italije i Njemačke, javio nam je iz Ženeve Siščanin Igor Jurić, koji je dizajnirao izgled Dok-Ingovog mališana na električni pogon. Prototip automobila izgrađen je proteklih mjeseci u zagrebačkim halama tvrtke Dok-Ing, a nazvan je prototip XD. Dok-Ing nastoji u Ženevi, na jednom od vodećih sajmova ovakvog tipa, pronaći partnere za serijsku proizvodnju automobila obzirom da bi proizvodnja tisuću XD-ova godišnje, koštala između 50 i 60 milijuna Eura. XD u Ženevi ostaje do 14. ožujka. Foto: Igor Jurić
http://www.sisak.info/?p=10024399

-

Niže plaće u vrtićima i ustanovama u kulturi
5.3.2010
Grad Karlovac je sa Hrvatskim sindikatom djelatnika u kulturi i Sindikatom radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske potpisao sporazume o materijalnim pravima i obračunu plaća radnika u ovoj godini. Sporazumom je dogovoreno kompromisno rješenje kojim se smanjuje osnovica plaće za pet posto.
Time gradska vlast u ovoj nepovoljnoj ekonomskoj situaciji pokušava štititi radna mjesta svih zaposlenika, a Grad Karlovac se ovim sporazumima obvezao na ispunjenje materijalnih prava za koja smatra da će, unatoč recesiji, biti poštivana. Dogovoreno je da će sa poboljšanjem ekonomskih i financijskih prilika doći do porasta osnovice plaće.
http://www.karlovac.hr/news.aspx?newsID=960&pageID=49

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #296 : Ožujak 07, 2010, 11:46:45 prijepodne »
Povodom Dana žena Zagreb Inside organizira besplatni tematski razgled grada „Ženska strana Zagreba“
Vrsta događaja
Ostali događaji

Povodom Dana žena Zagreb Inside organizira besplatni tematski razgled grada „Ženska strana Zagreba“ u nedjelju 7. ožujka 2010. s početkom u 11 sati. Mjesto polaska je ispred Turističkog informativnog centra na Trgu bana Josipa Jelačića.

Saznajte kako se zvala prva zagrebačka dimnjačarka, tko su bile prve zagrebačke studentice, prisjetite se Marije Jurić Zagorke i Milke Trnine. Povedite muževe, dečke, djedove, bake, mame, tate, djecu i projatelje i proslavite s nama Dan Žena. Vidimo se!

www.zagrebinside.com
Kada
07.03.2010 u 11
Cijena
BESPLATNO
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7910

-

Dobrodošli na Zagreb Inside!

ŠTO JE ZAGREB INSIDE?
Zagreb Inside je inicijativa koju su početkom 2009. pokrenule dvije mlade Zagrepčanke u cilju obogaćivanja turističke ponude grada Zagreba.

Profesorice jezika i turističke vodičice, Dora Fila i Iva Čaleta, osmislile su dva nova tematska razgleda grada.

Tematski razgledi razlikuju se od klasičnih jer se usredotočuju na priče vezane uz neku temu ili cjelinu.

 

Saznajte više o inicijativi
Zagreb Inside >

Saznajte više o
tematskim razgledima grada >

NOVOSTI / NAJAVE

Zagreb, 22. veljače 2010
Zagreb Inside slavi Dan žena!

Zagreb, 21. veljače 2010
Međunarodni dan turističkih vodiča

Zagreb, 20. veljače 2010
Kombinirani razgled grada za američke studente

Zagreb, 9. veljače 2010
Redovni razgled grada Govorite li hrvatski? se neće održati

Zagreb, 8. veljače 2010
Zagreb Inside slavi Međunarodni dan turističkih vodiča!

Zagreb, 12. siječnja 2010
Naš prvi turist!

Zagreb, 15. prosinca 2009
Početak redovnih razgleda grada

Zagreb, 14. prosinca 2009
Besplatni božićni razgled za građane

PRONAĐI SE NA FOTOGRAFIJI>

KOMENTARI
Dana, USA / 19. prosinca 2009
Even in the snow and cold the tour was sensational. Lots of history and stories shared. Nice pace and wonderful style. I was honored to be client #1.
Pogledaj još komentara >

JESTE LI ZNALI: Pucanj topa svaki dan preoplovljava zagrebački dan
http://www.zagrebinside.com/hr/index.php

-

ZAHVALJUJUĆI UDRUZI ´VIVA`
Ispred zgrade u Veslačkoj posađena voćka jabuke

-Jabuku smo posadili na jesen a planiramo posaditi na proljeće još jednu voćku jer te biljke mogu samo uljepšati grad- kazao je Zoran Žulj
http://www.zagrebancija.com/hr-kvartovi/ispred-zgrade-u-veslackoj-posadjena-vocka-jabuke_296542

-

RASPLESANO KINO
Besplatan plesnjak i ove subote u kinu Europa Večeras, 6. ožujka od 21 sat kino će se pretvoriti u razigrani plesni podij, a za dobar provod pobrinut će se DJ Sanjin Itch
http://www.zagrebancija.com/hr-kvartovi/besplatan-plesnjak-i-ove-subote-u-kinu-europa_296815

-

HOLDINGOVA PORUKA VLADI Cijene stanova u Sopnici jeftinije za 200€ po m2
Predsjednik Holdinga svakom građaninu, koju hoće kupiti stan u gradskom naselju Sopnica Jelkovec dat će 200 eura popusta, a ne pozajmice

Photo Goran Stanzl/PIXSELLČlanak
Sanjin Španović Objavljeno: 06.03.2010. 09:19h 
Photo Photo: Marko Prpic/PIXSELL 
 
Ivo Čović građanima ce za Uskrs ponudit još bolji poklon nego premijerka Jadranka Kosor, koja kupcima prvog stana, nudi po kvadratu 200 eura pozajmice. Predsjednik Zagrebačkog holdinga svakom građaninu, koju hoće kupiti stan u gradskom naselju Sopnica Jelkovec, dat ce ne 200 eura pozajmice, već 200 eura popusta. To konkretno znači da ce tamošnji stanovi sa Vladinom pozajmicom i Holdingovim popustom po četvornom metru koštati samo 900 eura.

Kako portal Zagrebancija doznaje, Čovićev strateg za medije i marketing Dušan Viro nedavno je predložio svom šefu ideju, koja bi konačno mogla privući potencijalne kupce u gradsko stambeno naselje Sopnica Jelkovec. Ondje još uvijek zjapi prazno 600 stanova za čije čuvanje i “provjetravanje” Holding godišnje zaštitarskim tvrtkama isplati i do deset milijuna kuna. Iako spomenuti prijedlog još nije stigao na Upravu, nas izvor u najvećoj gradskoj tvrtci, kaže kako je Čović jako blizu da prihvati Virin projekt.


U Holdingu se ne mire sa Jadrankinim mjerama
Za stanove u Sopnici-Jelkovec prema aktualnom prijedlogu Zakona o poticanju prodaje stanova koji je Vlada uputila u hitnu saborsku proceduru neće se moći dobiti premijerkin kredit za kupnju prvog stana. Naime, u članku osam stavak dva piše da će se krediti odobravati samo za stanove koji se kupuju izravno od izvođača. Na ovaj način Vlada je htjela zaobići posrednike, a to su agencije za prodaju nekretnina. Kada je riječ o stanovima na Sopnici-Jelkovec to znači da bi ih trebalo kupovati izravno od Holdinga. Za sada to nije moguće jer je Holding ovlastio agencije u vlasništvu banaka za prodaju. No, u Holdingu se ne mire sa tim prijedlogom, pa tako doznajemo kako će pokušati dopisom i urgiranjem kod nadležnih institucija izvući da se i za njihove stanove daje 200 eura pozajmnice po četvornom kvadratu.

- Cijena od 1300 eura po četvornom metru, koju sada građanima nudimo, više nije tako jeftina kao prije krize sa nekretninama. Prije godinu dana ta cijena činila je naše stanove od 500 do 1000 eura jeftinije od drugih na tržištu. No, danas, je naša cijena možda sto do dvjesto eura jeftinija od drugih stanova u okružju. Viro i Čović misle kako bi ideja ”Uz Vladinih 200, mi dajemo još 200, ali popusta” mogla pomoći u prodaji stanova – rekao je nas izvor u Upravi Holdinga.

Cijeli projekt je još u razmatranju, i ukoliko Viro uspije pridobiti Čovićevo povjerenje, ambiciozna ideja bi se uskoro trebala naći na stolovima članova Uprave Holdinga. Možda će to biti slamka spasa koja ce Holdingu donijeti prijeko potrebna sredstva. Naime, trenutno ta tvrtka izrabljuje plan investicija za tekuću godinu Kako sada stvari stoje na raspolaganju imaju 200 milijuna kuna, a samo stare obveze od prošle godine “traže” jednu milijardu kuna. Kada tome pridodamo pokoji megalomanski projekt Milana Bandića, koji spremno čuči u nekoj ladici, očito je kako je Holdingu bilo kakav novac dobrodošao.
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/cijene-stanova-u-sopnici-jeftinije-za-200-po-m2_296563

-

POHVALE IZ TRIGRANITA
Izgradnja Arena Centra izvrsno napreduje Delegacija TriGranita koja je došla u inspekciju je oduševljena brzinom kojom se radi jer je već sada preko 45 posto svih radova gotovo
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/izgradnja-arena-centra-izvrsno-napreduje_296654

-

RAT BANDIĆEVIH I ČOVIĆEVIH OTKRIVAMO: U Holdingu međusobne kaznene prijave
Ivo Čović prijavio je Lidiju Tomić i Ivana Tolića USKOK-u zbog garaže na Svetom Duhu. Oni su mu prije 2 tjedna odgovorili prijavom DORH-u
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/otkrivamo--u-holdingu-medjusobne-kaznene-prijave_296581

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #297 : Ožujak 08, 2010, 04:57:41 poslijepodne »
Što ima u gradu - organizirani obilazak izložaba po Zagrebu
Centar za Kulturu Trešnjevka, CeKaTe
Park Stara Trešnjevka 1
01/3027-411

Klikni za prikaz karte
Vrsta događaja
Izložba
Pomoćna vrsta događaja
Ostali događaji

Profesorica likovne kulture i akademska slikarica Marijana Stanić ovoga će puta srednjoškolce voditi u novi Muzej suvremene umjetnosti, a sve što oni trebaju učiniti je doći ispred MSU-a, 13. ožujka u 11 sati. Ulaznice su osigurane, a organizator je Centar za kulturu Trešnjevka.

www.cekate.hr
Kada
13.03.2010 u 11 do 14 sati
Cijena
BESPLATNO
http://www.kaj-ima.hr/dogadaj-zg.php?opcija=show&broj=7577

-

U MSU slike stavili naopako, a Srnec falsificiran
‘Šizofren postav’, mobbing među zaposlenima, nefunkcionalna i preskupa zgrada, obezvrijeđivanje umjetnika i djela, koncepcija koja se bazira na zabavi, nestručan kadar, miješanje politike. Ovo su samo neke od kritika Muzeja suvremene umjetnosti koje je pred javnost sinoć iznijela grupa kulturnjaka na tribini ‘U susret Muzeju suvremene umjetnosti-2010′, u organizaciji Academie Moderna. S ciljem da napokon se napokon otvoreno u javnosti, bez tabua, izloži niz kontroverzi vezanih uz najskuplju hrvatsku kulturnu instituciju, okupili su se arhitekt Nikola Polak, kazališni teoretičar i dramaturg Vjeran Zuppa, povjesničari umjetnosti Mladen Lučić, Zvonko Maković i Janka Vukmir te svakako, među njima najstrastveniji govornik, umjetnik Damir Sokić.

Sav vrijedan fundus MSU-a procjenjen je na samo 47 milijuna kuna
- Bojim se Muzeja i ljudi koji tamo rade, jer djelo koje tamo uđe će izaći kao nedjelo. A ako ostane iz njega će isisati umjetnost i ostati će ambalaža – rekao je bivši predsjednik Upravnog vijeća MSU, koji je na to mjesto dao otkaz. Iako je Sokićevo izlaganje započelo s metaforičkom željom za rušenjem muzeja, nastavio je s nizanjem šokantnih brojčanih podataka o fundusu Muzeja.

- Po procjeni u zgradi koja vrijedi skoro 500 milijuna kuna, procjenjena je vrijednost fundusa 47 milijuna. Devet tisuća kuna pod djelu! – navodi Sokić. Svoju teoriju obezvrijeđivanja umjetnosti opisao je i slikom dvije tisuće djece koja se guraju pored djela Vojina Bakića, kako bi došli na red za tobogan. ’Zabavni aspekt’ Muzeja i okretanje prema posjetitelju kao subjektu kritizirao je i povjesničar umjetnosti Mladen Lučić, koji je u toj instituciji, kao kustos, radio više od 20 godina.

Postavljen je samo jedan Đamonjin rad, a nema Ivančića ni Hegedušića, a slike okrenute naopako
- Svi smo sanjali Muzej, ali sada smo razočarani. MSU je nečitljiv, neupotrebljiv, needukativan i gotovo se bezobrazno obračunava s povijesnim naslijeđem koje bi trebao njegovati. Ovdje je hrvatska kultura spala na najnižu razinu – rekao je Lučić, sjećajući se i svih kustosa koji su u MSU iznjedrili suvremenu scenu ali su ‘zamijenjeni’. Govoreći o krivim vrijednostima nabrojao je i umjetnike koji su izostavljeni; Ljubo Ivančić i Krsto Hegedušić, krivo okrenute radove; ‘Pafama’ Jospipa Seissela, samo jedan Đamonjin rad. Na nelogičnosti se osvrnula i Janka Vukmir, predsjednica Instituta za suvremenu umjetnost, koja zgradu vidi kao ‘bunker omeđen s tri strane’, koji odražava stav prema publici ali i prema, dobronamjernim zaposlenicima, koji su iz Muzeja otišli zbog loših međuljudskih odnosa, o kojima se govori već deset godina.

U gradnji MSU, koja je koštala 500 milijuna kuna, korišten je jeftin, kratkotrajan materijal
Kao odgovorne za sve nedaće vezane uz Muzej Zvonko Maković je nabrojao vlasnike MSU-a; gradsku upravu, gradonačelnika Milana Bandića, Ured za kulturu na čelu s Duškom Ljuštinom te Davora Jelavića kao glavnog u Uredu za izgradnju grada. Njih se još čeka da Odboru za kulturu prikažu sve buduće troškove i troškove gradnje Muzeja, kako bi se mogao ponovno na Skupštini razmotriti zahtjev gradonačelnika za dodjelom polovice osnivačkih prava državi. Prijedlog je, naime, na zadnjoj sjednici odbačen, upravo zbog nedostatka tih informacija. Još nije ni objašnjeno kako je ukraden dio rada ‘Okviri’ koji je trebao biti izložen u Muzeju, niti zašto se zgrada gradila odlučili lexanom, materijalom kojemu je trajnost 15 godina.

Zagrebancija.com – Zagreb news portal
http://www.novi-zagreb.info/2010/03/05/u-msu-slike-stavili-naopako-a-srnec-falsificiran/

-

Zanimljiv vikend u Muzeju suvremene umjetnosti
Predavanje za časopis ‘Spot’ počinje u petak 05. ožujka s početkom u 19 sati, s vodit će ga Sandra Križić Roban. Časopis ‘Spot’ je prilog istraživanju fotografije u hrvatskoj 1970-tih godina. Sandra Križić Roban je znanstvena suradnica Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu, te predavačica na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Splitu. Objavljeno je 11 brojeva od 1972. do 1978. ’Poslijeratna fotografija Toše Dabca’ održat će se u 20 sati. Tema predavanja je fotografija Toše Dabca u poslijeratnom razdoblju. Kraj 40-ih i početak 50-ih godina 20. stoljeća vrijeme je otvaranja novih tema, doba je i novog idealizma u poslijeratnom svijetu, a u domaćem kontekstu razdoblje definiranja fotografije kao grane likovne umjetnosti.

Zanimljiva tematska šetnja počinje u 15 sati u subota 6. ožujaka. Podsjetimo, Vlado Martek je nekadašnji član konceptualne skupine Grupa šestorice autora koja je trajala od 1975. do 1984., poznat kao umjetnik-pjesnik, autor je djela i anti-djela, agitacija, asemblaža, rukom pisanih tekstova u kojima promišlja društvo, politiku i ideologiju. Proces vlastita rada, odnos poezije i umjetnosti, riječi i slike neke su od tema koje će sam Martek rastvoriti. Ciklus fotografskih radonica nevidljivi Zagreb održat će se u nedjelju, 7. ožujka. Fotografska radionica ‘Ljudi s Hreljića’ održat će se u prizemlju MSU-a s početkom u 11 sati. Radionica je namijenjena polaznicima u dobi od 14 do 20 godina. Sudjelovanje je besplatno, a na radionicu je potrebno donijeti digitalni fotoaparat. Voditeljica radionice je Zlata Medak.

Redovita besplatna stručna vodstva trajat će svaki dan, zbirke u pokretu, u 13 sati i u 17 sati, svaki četvrtak u 13, 18 i 20 sati. Okupljanje će biti u predvorju Muzeja.

Zagrebancija.com – Zagreb news portal
http://www.novi-zagreb.info/2010/03/05/zanimljiv-vikend-u-muzeju-suvremene-umjetnosti/

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #298 : Ožujak 08, 2010, 04:58:24 poslijepodne »
Vidović: Nova sportska dvorana je skandal
08.03.2010. :: 11:33
     "U vrijeme krize, kada u Sisku ima više nezaposlenih nego ljudi koji rade, skandalozno je planirati izgradnju nove sportske dvorane" - zaključuje SDP-ov saborski zastupnik Davorko Vidović, dodajući kako taj potez gradske vlasti zaslužuje pažnju Državnog odvjetništva: "Način na koji su krenuli u izgradnju: ne predvidjeti da je mjesto na kojem grade bilo smetlište, pa dodatno na to treba isfinancirati 20 milijuna - to je kriminalno djelo" - kaže Vidović.
    U žestokoj recesiji - dodaje - gradnja sportske dvorane je i više nego nepotrebna, s obzirom na masu drugih prioriteta, tim više što je riječ o 200 milijuna kuna koji opterećuju Gradski proračun.


Radio Sisak(ibb)
http://www.radiosisak.hr/index.php?page=article&article_id=1865

-

Autopromet zatvara kafić i kioske
08.03.2010. :: 09:41
    U Poslovnom planu za 2010.g Autopromet Sisak, između ostalog, predložio je ukidanje svojih sporednih djelatnosti: trgovine i ugostiteljstva. Naime, s obzirom na to da već godinama ostvaruju negativni poslovni rezultat, Skupština Autoprometa Sisak donijela je odluku o prestanku rada Caffe bara "Plavi" i Kioska na Autobusnom kolodvoru, te Kioska u Ulici Ante Starčevića.

Radio Sisak (ibb)
http://www.radiosisak.hr/index.php?page=article&article_id=1863

-

 Ponedjeljak, 08.03.2010 11:30  Autor: Nikola Blažeković   
 
Brandovi MoslaVINA i Škrlet
Skupština Udruge vinogradara i voćara Lujo Miklaužić Kutina
   

KUTINA - MoslaVINA je jedina izložba vina izvornih hrvatskih sorti. Udruga vinogradara i voćara Lujo Miklaužić ove godine izložbu će organizirati 17. put. «Kutina, Moslavina i naša Udruga postali smo prepoznatljvi po toj izložbi. Unatoč teškoćama uz puno rada svih članova i ove ćemo godine organizirati izložbu.» najavila je na redovnoj skupštini Udruge predsjednica Biserka Stojić. Izložba će tradicionalno biti održana posljednjeg tjedna u svibnju.

Škrlet, izvorna sorta iz Moslavine posebna je vrijednost na kojoj se temelji razvoj vinogradarstva i vinarstva u Moslavini. «Zato smo zadovoljni što smo sa županijom dogovorili nastavak projekta klonske selekcije škrleta. Projekt je u završnoj fazi i na godinu možemo očekivati prve certificirane sadnice Škrleta.» istaknula je Biserka Stojić. Zamjenik županice Andrija Rudić potvrdio je najavu predsjednicu Udruge; «Uskoro ćemo potpisati ugovor o nastavku projekta. Osigurali smo 600 tisuća kn za slijedećuih pet godina. Financijski ćemo pomoći i organizaciju izložbe MoslaVINA, a osigurali smo i poticaje za podizanje novih nasada vinograda, te za zaštitu.»

Predsjednica Biserka Stojić ponovila je kako se moslavački vinari tržištu ne mogu nametnuti količinama. «Škrlet je naša izvorna sorta po kojoj smo prepoznatljivi i tu je naša prilika.». Stoga će Udruga vinogradara nastojati oživjeti projekt brandiranja Škrleta. Članovi Udruge u raspravi su rad udruge u proteklih godinu dana ocijenili vrlo uspješnim. Istaknuto je kako je edukacijom razina vinogradarstva i vinarstva podignuta na višu razinu, pa Moslavina sada nije poznata po kiselišima, nego po kvalitetnim vinima. Program edukacija nastavit će se i ove godine.
 
http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/8408/106/

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #299 : Ožujak 09, 2010, 01:22:49 prijepodne »
Skupština Udruge vinogradara 8.3.2010. - Društvo
 
MoslaVINA je jedina izložba vina izvornih hrvatskih sorti. Udruga vinogradara i voćara Lujo Miklaužić ove godine izložbu će organizirati 17. put. «Kutina, Moslavina i naša Udruga postali smo prepoznatljvi po toj izložbi. Unatoč teškoćama uz puno rada svih članova i ove ćemo godine organizirati izložbu.» najavila je na redovnoj skupštini Udruge predsjednica Biserka Stojić. Izložba će tradicionalno biti održana posljednjeg tjedna u svibnju.

Škrlet, izvorna sorta iz Moslavine posebna je vrijednost na kojoj se temelji razvoj vinogradarstva i vinarstva u Moslavini. «Zato smo zadovoljni što smo sa županijom dogovorili nastavak projekta klonske selekcije škrleta. Projekt je u završnoj fazi i na godinu možemo očekivati prve certificirane sadnice Škrleta.» istaknula je Biserka Stojić. Zamjenik županice Andrija Rudić potvrdio je najavu predsjednicu Udruge; «Uskoro ćemo potpisati ugovor o nastavku projekta. Osigurali smo 600 tisuća kn za slijedećuih pet godina. Financijski ćemo pomoći i organizaciju izložbe MoslaVINA, a osigurali smo i poticaje za podizanje novih nasada vinograda, te za zaštitu.»
Predsjednica Biserka Stojić ponovila je kako se moslavački vinari tržištu ne mogu nametnuti količinama. «Škrlet je naša izvorna sorta po kojoj smo prepoznatljivi i tu je naša prilika.». Stoga će Udruga vinogradara nastojati oživjeti projekt brandiranja Škrleta. Članovi Udruge u raspravi su rad udruge u proteklih godinu dana ocijenili vrlo uspješnim. Istaknuto je kako je edukacijom razina vinogradarstva i vinarstva podignuta na višu razinu, pa Moslavina sada nije poznata po kiselišima, nego po kvalitetnim vinima. Program edukacija nastavit će se i ove godine.
http://www.kutina.hr/Naslovnica/Onlinevijesti/tabid/139/ArticleId/8399/oamid/519/Default.aspx

-

GODIŠNJA SKUPŠTINA UDRUGE SPLAVARA „ČIKA MATA“   
Ponedjeljak, 08 Ožujak 2010 
Na godišnjoj skupštini Udruge splavara „Čika Mata“ članove ove u Hrvatskoj jedinstvene udruge pozdravio je gradonačelnik Mirko Duspara. Pohvalivši vrijedne i organizirane splavare zbog brojnih zapaženih akcija i održavanja obale Save, gradonačelnik Duspara obećao je potporu Grada i  gradske Turističke zajednice djelovanju Udruge naglasivši kako je i stručna komisija Hrvatske turističke zajednice prilikom lanjskog izbora Slavonskog Broda za najuređeniji hrvatski kontinentalni grad u akciji Zeleni cvijet visoko cijenila doprinos Splavarskog naselja ukupnom dojmu Grada.
I ove godine brodski splavari organizirat će brojne aktivnosti – od sudjelovanja u obilježavanju Dana državnosti i obljetnice 108.brigade do tradicionalne bakljade, fišijade i ekoloških akcija  u cilju očuvanje Save i održavanje savske obale.
http://www.slavonski-brod.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=1374&Itemid=2118

Jezušmarija,kaj i toga ima..?