Autor Tema: Firmu kupujem/prodajem!  (Posjeta: 19321 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Firmu kupujem/prodajem!
« Odgovori #15 : Prosinac 09, 2010, 10:00:35 poslijepodne »
Ako nabavlja robu na nju plaća PDV kojeg ne može odbiti. Za njega je nabava robe skuplja nego za one koji su u sustavu PDV-a.

amarkulin

  • Gost
Odg: Firmu kupujem/prodajem!
« Odgovori #16 : Prosinac 09, 2010, 10:44:29 poslijepodne »
Da, to je druga strana iste medalje. Zato se PDV zove vrijednosno neutralni porez. Porez plaćen na ulaznu robu i uslige se prebacuje na sljedećega u lancu, pa je poduzetnik na nuli. Zato mu je interes dodati vrijednost tijekom prerade ulazne robe, i onda od te dodane vrijednosti (nakon što na nju plati porez - PDV) ostvaruje profit.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Firmu kupujem/prodajem!
« Odgovori #17 : Prosinac 10, 2010, 03:36:20 poslijepodne »
To znači da je za njega neto = bruto, pa bi to moglo značiti i da je jeftiniji od konkurencije, jer ne mora zaračunati PDV i proslijediti ga državi.

To nije moguće - privatnik, tvrtka, obrt - nemaju smisla i koristi biti zadnji korisnik neke usluge, jer zadnji u nizu snosi troškove PDV-a.

Od PDV-a se NE MOŽEŠ izvući (pod uvjetom da govorimo o legalnom, zakonskom poslovanju).

On MORA zaračunavati PDV, kao i svatko (i jope - ako je riječ o legalnom poslu!), ne može biti da on nešto legalno prodaje a da je to bez PDV-a.

PDV možeš dobiti natrag ukoliko dokažeš da je to na što si ga platio neophodno za tvoje poslovanje i/ili da nisi krajnji korisnik usluge ili robe.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Firmu kupujem/prodajem!
« Odgovori #18 : Prosinac 10, 2010, 03:37:27 poslijepodne »
Ako nabavlja robu na nju plaća PDV kojeg ne može odbiti. Za njega je nabava robe skuplja nego za one koji su u sustavu PDV-a.

Tako je. No zato ne mora voditi takovo knjigovodstvo po stavkama i tako strogo kao oni u sustavu PDV-a.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”